Slager en Stroodekker, iseinengde berichten. Handelsbericiiten. Advertentien. Kennisgeving. een groote hoeveelheid licht grijze verf, die voor een groot deel over twee der met den wagen vallende personen was uitgestort. Nu alles zonder ongevallen afliep gaf dat aan een en ander een comisch tintjeDie lui kwamen er met den schrik en een geverfd pak af. Maandagmiddag is te Sneek uit de Kerk- hofsgracht het lijk opgevischt van den 70jarigen S. VI., die sedert 1867 bij de firma Stain aldaar onatgebroken werkzaam was. Zaterdagavond, toen de twee broeders Br., wonende te Heukelom, (bij Tilburg) waarvan de een gekuwd en 28 jaar oud is en de andere ongehuwd en 19 jaar is, van hun werk buiswaarts keerden, wenscbten zij van te voren een bad te uemen in het water onder Berkel. Een voorbij ganger zag dat een paar pakken kleeren op den kant lagen, waarom bij veronder- stelde dat een ongeluk moest bebben plaats gehad. Hij waarschuwde anderen die met een bootje een onderzoek instelden en spoedig werden de drenkelingen gevonden. Beiden hadden de handen in elkander. Blijkbaar heeft dus de een den ander willen redden. Trouwe hond Een 5jarig kind van K. te Hoogkarspel dat in een sloot was gevallen (zonder dat iemand bet zag) is gered door den hond van een buurman, op wiens erf bet kind had gespeeld. De bond hief een zoo luid ge- huil aan rende steeds langs den kant, tot men onraad bespeurde en den kleine redde. Maandag, toen de drie escadrons van bet 4e regiment huzaren te Deventer, onder Beek- bergen en Apeldoorn, oefeningen hielden, heeft zicb een hoogst droevig ongeluk voorgedaan. Bij bet appel bouden werd de cadet-korporaal L. baron v. H. v. B. gemist. Na dadelijk in- gesteld onderzoek vond men hem dood liggen. Het vermoeden is, dat zijn paard in een kuil gevallen is, waardoor bij is gevallen en zijn nek heeft gebroken. Te Vlissingen circuleert een adres aan het boofd der Gemeente waarin met leedwezen ken- nis wordt gegeven van het toelaten en aan- moedigen der Overheid voor het bouden van muziek en organiseeren van optochten gedurende den ganschen Zondag, waardoor niet alleen de Zondagsontheiliging toeneemt maar ook de Zondagsrust in niet geringe mate wordt belem- merd. Zondagochtend ontmoette een agent van politie aan den Kanaaidijk te Middelburg een vijftal jongens, van 15 en 16jarigen leeftijd, die iu bet bezit waren van een zak met koper. Hij bracht de knapen naar bet politiebureau en daar bleek dat zij het koper ontvreemd bad- den uit bet fort Rammekens onder Ritthem. De jongens waren voorzien van een hamer, nijptang en beitel en hadden, na zicb tot het fort toegang te hebben verscbaft, het koper van deuren enz. afgetrokken. In het riet bij het fort werd op aanwijzing der jongens nog een hoeveelheid koper, onge- veer 60 kilogram, gevonden, dat ze op dezelfde manier zich hadden toegeeigend. Zij bekenden den diefstal en deelden nog mede dat zij de verige week bij een opkooper, M. genaamd, voor ongeveer f 15 koper van de hand gezet hadden. Een interessante tucbtkwestie zal de eerst- volgende vergadering van een Classis van Geref. Kerken in ons land hebben te behandelen. Een lid eener plaatselijke Kerk is een paar maanden geleden gecensureerd wegens het organiseeren van concerten en bet bezoeken van soortgelijke. Bedoelde concerten werden gegeven door eerste musici en de nummers van de program ma's zijn bijna uitsluitend klassiek, m. a. w. wat gegeven werd is //hooge muzikale kunst". Tegen die kerkelijke censuur is het betrokken lid bij de laatste vergadering der classis in verzet gekomen. Genoemde vergadering heeft een commissie van onderzoek benoemd, die op de volgende verga dering prae-advies heeft uit te brengen. Wat we hiervan vernamen, is, dat concerten in een kerkgebcruw wel, in een zaal niet geoorloofd zijnaltijd van het standpunt van genoemde Commissie. Docb de Classicale vergadering heeft de uitspraak. In de betrokken kerkelijke gemeente ziet men den afloop met belangstel- ling tegemoet. het verlaten der Oude Wereld ook het oude misdadige leven wilde vaarwel zeggen, en Gabori wist, hoe ernstig gemeend dat voornemen was. ,/Het is wel te begrijpen, dat je zeer vermoeid bent," zeide hij gelaten. //Ik zal jewatteeten brengen en vooral een flesch wijn. Als je nu echter maar volhoudt later kun je rusten zoo lang je wilt." Judith liet het hoofd op hare hand rusten en keek hem aan. //Hoe noemt men dat bij de wedrennen, Paul Leeg pompen, niet waar Als het dier den prijs heeft gewonnen, komt het er niet op aan of het dood neerstort. Voor- uitvooruitdat is de hoofdzaak met sporen en zweep (Wordt vervolgd.) Een Nederlander, de heer Kever uit Am sterdam, die met zijn gezin als zomerverblijf in de omstreken van Namen vertoefde, is uit het 10 meter hooge venster van zijn slaapkamer doodgevallen. De ongelukkige was een slaap- wandela'ar en daaraan schrijft men het ongeval toe. Een sensationeel proces is te Weenenge- voerd over den moord op de keukenmeid Maria Baier, gepleegd door twee kellnerinnen van het- zelfde restaurant waar de verslagene in betrek- king was, Erede rika en Marie Zeller. De hoofd- schuldige bleek Frederika te zijn, Zij had een verbintenis met een operazanger, Prochaska ge naamd, en deed al het mogelijke om dezen uit eigenbelang aan zich te hechten. Daarvoor had zij reeds op min of meer frauduleuse wijze 1400 florijnen geleend en toen -zij vernam, dat Marie Baier een fortuintje van 10,000 florijnen uit de loterij getrokken had, rijpte in haar het plan om zich dit toe te eigenen en Marie Baier te vermoorden. Zij wist haar zus- ter Marie over te halen haar daarbij behulp- zaam te zijn. De keukenmeid wilde van haar kleine vermogen gaan rentenieren en zegde daar- om haar betrekking op. De kellnerinnen wisof ten in haar vertrouwen te dringen en lokten haar mee naar Styrie, vanwaar zij afkomstig waren. Bij nacht gingen ze te voet door de bergachtige landstreek Raxe en daar werd de misdaad gepleegd. Achter elkaar liepen zij langs een smal rotsachtig pad, toen Frederika, die de laatste was, de voor haar loopende Marie Baier plotseling van een steile hoogte wierp, zoodat zij doodviel. Men vond het lijk eerst eenige dagen later, maar niemand herkende het, want de verslagene was voor het eerst van haar leven in deze landstreek gekomen. Te Weenen merkte men de vermissing van Marie Baier niet dadelijk op, omdat Frederika Zeller daarheen teruggekeerd was, de woning betrokken had, die zij voor de gewezen keuken meid had gehuurd en zich geheel voor Marie Baier uitgaf. Toen zij evenwel trachtte het vermogen van de vermoorde te lichten, dat voorloopig op de spaarbank was belegd, kwam het bedrog uit en de beide zusters Zeller werden, verdacht van moord gearresteerd. Frederika legde voor de rechters een volledige bekentenis af en deed al het mogelijke om haar zuster Marie te redden, door haar als geheel onkundig van het misdadige voornemen voor te stellen. De rechtbank veroordeelde Frederika ter dood en Marie tot 18 maanden gevangenisstraf. Prochaska, die als getuige verscheen, werd ge durende de zitting gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid. Een oude graaf ontvoerd. Groot op- zien baart de ontvoering van den 81jarigen graaf Hugo Yon Zedtwitz, die te Bad-Elster nabij Dresden woont. Onlangs was de gravin ge- storven en sedert had de 43jarige huishoudster, die al 10 jaren in dienst van het echtpaar was. een grooten invloed op den ouden heer gekregen, Toen deze het ernstige voornemen kenbaar maakte, om met zijn huishoudster te trouwen, deed de familie van den graaf alle mogelijke moeite, om die twee te scheiden. De huis houdster hierover ongerust geworden, bewoog den graaf om met haar te vluchten. Bij nacht verdwenen zij uit Bad-Elster. Sedert heeft men hen nog te Franzenbad gezien en daar ver- moedde men, dat zij naar Karlsbad gingen, maar nu weet men niet meer waar zij zijn. Men verondersteld, dat de graaf naar Oostenrijk is gegaan om daar te trouwen. Een geruchtmakende reclame heeft het dagblad La Prensa te Buenos-Ayres uitgedacht. Zoo vaak er iets belangrijks in die courant voor- komt, laat men van het gebouw waar kantoren en drukkerij gevestigd zijn een reusachtige sirene van 50000 paardekracht werkem, wier geluid over de geheele stad wordt gehoord en dan stroomt heel de bevolking toe om couranten te koopen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier is als ge vonden gedeponeerd een huissleutel. Rechthebbende vervoege zich aldaar. Hulst, 9 Juli. ZEETIJDINGEN. Van 9 tot en met 10 Juli. Van 9 tot en met 10 Juli werden langs de Oost- sluizen alhier 42 binneuvaartuigen op-en 27 af- geschutdoor de Westsl. 8 op- en 6 afge- schut. Positie der stoomschepen. Gemeenteraad van Hoek. Ondergeteekende beveelt zich be- leef'delrjk aan als beloveude eene accurate en spoedige bediening, Hoogachtend uw dienaar SIMON LOURENS Willkmszoon_ Zaamslag, 10 Juli 1906. De ADMINISTRATED der Mectrische Verlichting te Ter Neuzen, brengt m herinnering dat, in verband met Art. 5 van het Reglement van stroomlevering, g eenewimwe installaties of uitbreiaingen worden aangesloten welke niet vol gens hare voorschriften gemaakt zijn. Voor in- stallateurs zijn deze voorschriften gratis te bekomen ten kantore der Centrale. o o V Vergadering van Dinsdag 10 Juli 1906. Voorzitter de heer J. A. van Rompu Verder aanwezig de heeren Van de Velde, Tholens en Kramer. Na opening der vergadering warden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van eene missive van den Directeur-Generaal der posterijen en telegrafie, waarin deze naar aanleiding van het adres der Kamer in zake vermindering van het tarief voor het teiefonisch verkeer tusschen Nederland en Belgie, bericht dat door hem in Aug. 1904 reeds aan de Belgische administratie veriaging van het tarief in overweging werd gegeven, maar dat door haar de voorgesteide regeling onaannemelijk werd ge- acht. Dat daarop later door hem nogmaals pogingen in het werk zijn gesteld om tot een verlaagd tarief te geraken dat door hem over deze zaak in Dec. 1905 met de Belgische administratie zelfs een persoonlijk on- derhoud is gevoerd en dat daarbij door hem is betoogd dat een tarief, daarop gebaseerd dat aan elk der partijen een taks wordt verzekerd, die voor het binnenlandsch vtrkeer berekend wordt, hem allcszins rationeel voor- komt, terwijl hij er ook op gewezen heeft dat, sedert de invoering van een verlaagd tarief tusschen Nederland en Duitschland op 1 .Jan. 1905, het gebruik van de telefoon zeer is toegenomen. Een definitief antwoord is sedert van Belgische zijde nog niet ontvangen, waarom ZEd. er die administratie nog eens aan herinnerd heeft dat de zaak nog niet is afgedaan. Hij kan echter ver- zekeren dat de invoering van een verlaagd telefoontarief tusschen Nederland en Belgie door hem, waar mogelijk, steeds zal worlen bevorderd. Besloten wordt dank te betuigen voor de ontvangst van dit schrijven en de daarin gedarie toezegging. De Voorzitter brengt in herinnering dat het wel al 2 jaren geleden is dat op verzoek van den Minister van Waterstaat verschillende ingezetenen zich aanmelden om hunne perceelen te laten aansluiten aan het bureau van de intercommunale telefoon. Niettegenstaande in Sas van Gent en flulst die aansluitingen reeds sedert lang zijn tot stand gebracht, is daarvan alhier nog niets te bespeuren. Hij stelt daarom voor een verzoek te richten tot den Minister van Waterstaat, om maatregelen te nemen dat die aansluitingen ook alhier spoedig zullen worden uitgevoerd. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aange- nomen en voorts besloten een afschrift van het adres te zenden aan den Directeur-Geueraal der posterijen en telegrafie. Van de Vereeniging van Wijnbandelaren te Amsterdam is ingekomen, met verzoek om daaraan adhaesie te be tuigen, een afdruk van haar adres aan de Tweede Kamer, waarin geprotesteerd wordt tegen de door de Regeering voorgesteide verhooging van het invuerrecht op wijuen in Indie, die zij te bezwarend acht en waarvan zij repressaille's ducht van de wijnproduceerende landen. De Voorzitter is het niet eens met de in het adres aangevoerde motieven. De voorgesteide verhooging is niet van dien aard, dat die voor den handel een bezwaar zou zijn. Bovendien blijft wijn toch ook op een enkele uitzondering na, als deze voor medisch gebruik wordt voorgeschreven, een weelde-artikel. De Regeering ziet de noodzakelijkheid in dat voor Indie de middelen ruimer moeten vloeien en daarom doet zij dat voorstel. 'tis altijd zoo, wanneer verhooging van rechten wordt voorgesteldzij, wier handel het betreft, komen er tegen op, omdat ze er nadeel in zien voor zich zelf. Maar de middelen moeten moeten toch ergens vandaan komen en de directe belastingen zijn reeds zeer hoog gestegen. Spreker ziet geen bezwaar de voorgesteide verhooging toe passen. Met de repressaille maatregelen zal het zoo'n vaart niet loopen. Belgie heeft eenige jaren geleden de accijns op wijnen ook verhoogd, maar het is hem niet bekend dat door Frankrijk, Spanje of Portugal (de landen die veel wijn uitvoeren), deswege tegen Belgie repressaille maatregelen genomen zijn. Dat het verbruik van wijn sedert 1904 is afgenomen. zal wel niet zijn oorzaak vinden in prijsverliooging door de accijns, maar wel dat het bierverbruik toeneemt. Sedert verschillende soorten smakelijk bier in den handel zijn gebracht is het verbruik daarvan toegenomen. En waar vroeger bij dejeuners en diners wijn werd ge- dronken, ziet men thans, zelfs in Parijs, door velen daarbij in plaats van wijn een lekker glas bier ge- bruiken Zooals het daar is zal het ook wel in Indie zijn, nu op doeltreffende wijze bier daarheen wordt geexporieerd. Met algemeene stemmen wordt besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Verder is ontvangen met verzoek om daaraan adhaesie te betuigen een afdruk van een door de Vereeniging tot bevordering van Handel, Nijverheid en gemeentebe- langen te's Gravenhage aan H. M. de Koningin gericht adres, waarin ter bespoediging van de rechtspraak in handelszaken, bij de R,echtbanken, de instelling wordt verzocht van handelskamers, waarvan de meerderheid zou moeten bestaan uit vakmannen, te benoemen uit te goeder naam en faam bekend staande kooplieden. In verband met hetgeen hem omtrent die instellingen in Belgie bekend is, gelooft de heer Kramer niet, dat men den goeden weg zou opgaan door die ook in Neder land in te voeren. Hij is van meening dat het beter is dat de rechtspraak bij de beroepsrechters blijft berusten. De heer Tholens is het hiermede geheel eens. De Voorzitter stemt er ook mede in, maar meenttoch dat het zeer gewenscht is dat er iets gedaan wordt om de rechtspraak te bespoedigen. Dit zou ook kunnen verkregen worden wanneer de rechtbanken de bevoegd- heid bezaten om zich adviseerende leden toe te voegen, te benoemen uit erkende vakmannen, te goeder naam en faam bekende staande, die dan van advies konden dienen. Deze konden aanstonds met kennis van zaken de rechters voorlichten thans duren de handelsprocessen soms een onafzienbaren tijd. De heer Kramer kan met dit denkbeeld meegaan, wanneer de uitspraak blijft berusten bij de rechters en de kooplieden eventueel alleen van raad dienen. De Voorzitter zegt dat dit ook zijne bedoeling is. Hij is er ook tegen dat de kooplieden uitspraak zouden doen, terwijl volgens het verzoek der vereeniging de macht juist bij hen zou berusten, omdat zij de meer derheid dier handelskamers zouden vormen. Besloten wordt in dezen zin een verzoek aan H. M. de Koningin te richten. Alsnu komt in behandcling het jaarverslag over 1905. Dit wordt door den Secretaris gelezen en met algemeene stemmen vastgesteld. Het verslag bevat verschillende statistieken, ook reeds in dit blad vermeld, benevens verschillende bekende feiten. Geconstateerd wordt dat de toestand van handel en nijverheid gunstig was, en vooral de vaste buiienlandsche lijnen zich in toenemen- den bloei mochten verheugen, terwijl de verbouw van oude en aanbouw van woou- en winkelhuizen, zij het ook dat deze niet altijd een gevolg van bloei is, toch zeker bewijst dat niet van kwijnen kan gesproken worden. Bij de omvraag brengt de heer Kramer de Oostelijke boord van den YVestelijken kanaalarm ter sprake, waar van de toestand, door het meer en meer wegvallen van den walkant, hoe ianger hoe ongunstiger wordt lalrijk zijn de schepen die daar meeren en de schepelingen weten bijna niet aan den wal te komen. Het is dan ook niet zonder gevaar. Is er nog geen verbetenng aangebracht als de winter aanbreekt, dan is het gevaar voor ongelukken bij duisternis lang niet denkbeeldig, Hij zou nogmaals om verbetering willen verzoeken. De Voorzitter acht het ook niet kwaad den Minister er eens op te wijzen. Binnenkort kan de Minister van Waterstaat hier worden verwacht, daar hij heeft beloold na zijn reis naar Chili een bezoek te zullen brengen aan Ter Neuzen. De Secretaris merkt op dat deze zaak onder (Jorlog ressorteert, waarheen Waterstaat de Kamer destijds ver- wees. O woord is. Indien de voorgesteide localiteit door Gezond- heidscommissie en ziekten-inspecteur wordt goedgekeurd, vragen Burg, en Weth. daarvoor de noodige gelden, die m. a. s. worden toegestaan. Burg, en Weth. zyn van ooreeel, dat het gezamenlijk stichten van eene del'gelijke gelegenbeid meeronkosten met zich zal brengen Mocht de localiteit onvoldoende zijn, dan kunnen nadere maatregelen genomen worden. Verzoekschrift van de muziekvereeniging .Elk naar zijn krachten" alhier verzoekende vergunning om de muziektent ieder jaar van 15 Mei tot 15 September op hare gewone plaats te laten staan. Met 5 tegen 1 stem, van den heer Van Wijck, wordt op dit verzoek gunstig beschikt. De begrooting van de gezondheidscommissie voor 1907 wordt na voorlezing m. a. s. goedgekeurd. Door deze gemeente wordt 88,23J bijgedragen. 2. Onderzoek geloofsbrief van het benoemde raads- lid de heer A. Jurrij. De Voorzitter schorst de vergadering en benoemt tot commissie van onderzoek de heeren De Feijter, De Meester en Geelhoedt. Na afloop wordt de vergadering heropend en op advies der commissie m. a. s. tot toelating van het be noemde raadslid besloten. 3 Verzoek van het hoofdbestuur der vereenigde hand- werkslieden te Ter Neuzen, om subsidie. Na eenige discussie afgewezen. 4. Aanbiedingen der gemeenterekening over 1905. De Voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan de heeren De Regt, De Feijter en Geelhoedt. 5. Eene wijziging en eene af- en overschrijving in de begrooting voor 1906 worden m. a. s. goedgekeurd. Omvraag. De heer De Regt bespreekt den vuilen toestand van de goot achter de bijzondere school. De Voorzitter antwoordt, dat dit te wijten is aan den toestand van den daai gelegen walergang. Het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke zal voor reini- ging zoig dragen. Overigens komt het B. en W. voor datvande zijde van belanghebbendenook welmedewerking mocht worden verwacht. De heer De meester bespreekt de noodzakelijkheid van het verharden van den binnendijk, indien de polders Oud- en Nieuw Westenrijk, de Looze en koude hierin willen bijdragen. Na verdare bespreking wordt met 4 tegen 2 stemmen besloten aan de besturen dier polders te informeeren, hoeveel zij in het aanbrengen dier verharding en in het onderhoud daarvan jaarlijks willen bijdragen. Sluiting. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 8,25, Rogge f 7,50, Wintergerst J Zomergerat f Haver f 8,50, Erwten f 10,25, Witteboonen Bruineboonen Duiven- boonen Paardenboonen Boekweit Lijnzaad f Koolzaad J Aardappels J 3, Boter per kilo 1,20. Eieren per 2fi stuks 0,90. Ter weekmarkt waren aangevoerd: 13 stuks Rundvee, 3? Varkens, waarvan verkocht, 5 stuks Rnndvee, 19 Varkens. VLAG. NAAM. M Van en naar. Lading Eng. s.s. idem Noor. s.s Eng. s.s. idem Deen. s.s. Ens. s.s. Eng. s.s. Eng. sch. Eng. s.s. Belg. s.s. Zweed s s. Duits. s.s. t'oor Ter Neuzen i Whimbrel 2514 Manchester The Duchess Urda 1659 Millom 2050 jMiddlesbro Van Ter Neuzen Zephyr 606 Londen V ectis Vilmer Graf Todleben Countess Eng. s.s. 2566 New-Castle 3729 {Hull Voor Gent i 4198 Riga 1836 [W-Hartlep. Doris Argyle Belgica Luiti Eohr Van Gent t 388 Dundee 3553 Hull 2773 2683 2212 Memel idem Hamburg stukg. ijzer idem macad. ledig idem h. vl. koien phosph. stukg. phosph. idem ledig ledig Van Selzaetei Commercial 321 Theemsh. s.s. HENRY vertrok 10 dezer van Haukipudas naar Boness. s.s! GUIDO vertrok 9 dezer van Kroonstadt naar Kemi. s.s! HARALD te Tuholmen in lading voor Ter Neuzen. s!s! JENNY te Kroonstadt in lossing. s.s. RICHARD vertrekt heden van Yxpila naar Ter Neuzen wordt dat dit jaar weer een eind door Oorfog is in orde gemaakt, doch het is noodzakehjk dat terstond over het geheele eind verbetering wordt aangebracht. Men loopt nu gevaar, als men daar passeert, met wegzakkenden grond, in het kanaal te vallen. Besloten wordt dat de Kamer zich nogmaals tot den Minister van Oorlog zal wenden, om Z. Exc van de urgentie der voorziening t6 overtuigen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van Zaterdag 7 Juli. Alle leden tegenwoordig. Een vacature. Voorzitter de Burgemeester, Secretaris de heer J. M. Dregmans. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 1 Mededeeling wordt gedaan van de volgende inge komen stukken Brief van Gedep. Staten met goedkeuring en bericht van ontvangst van de verordening tot wijziging van de bouwverordening. Als voren goedkeurende het suppletoir kobier der schoolgelden. Aangenomen voor kennisgeving. Brief van den Minister van Binnenlandsche //alien in zake afzondering en verpleging van lijders aan cholera, en in verband hiermede een schrijven van Burg, en Weth van Zaamslag. De Voorzitter deelt mede, dat dien brief reeds beant-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2