Gemengde berichten. Zaamslag, 9 Juli. De kermis is hier weer achter den rug, terwijl het bezoek van tenten en kramen veel minder was dan vroegere jaren. Volgens kermisreizigers zou dit een gevolg zijn van den watersnood van 12 Maart j. 1. omdat werd gevreesd dat de kermisssen in deze om- geving daaronder zouden lijden. Zij die de kermis alhier meemaakten waren evenwel hoogst voldaan, terwijl de herbergiers flinke dagen maakten. Integenstelling van vroegere jaren had de kermis een zeer rustig verloop. Enkele luidjes hielden er echter in den daar op volgenden Zondagmorgen nog een soort nakermis op na, door bij rustige burgers het een en ander van zijn plaats te nemen en ten deele te vernielen. Komen deze personen eens op lateren leeftijd en hooger verstand, dan zullen zij zich zeer zeker schamen tot dezulken behoord te hebben. Een aankomende jongen was zoo onvoorzichtig om zich bij het schommelen niet vast te houden hij tuimelde uit hetschuitje. Ofschoon hij zich erg bezeerde, kon hij een paar uur daarna weer aan de kermis deel nemen. Een geleider van een hondenkar werd door den geme'ente- veldwachter in zijn voertuig gelegd en kreeg daarna de eer om eenige uren te worden opge- sloten tot« hij was ontnuchterd. Axel, 9 Juli. Zaterdagavond j.l. werd al hier ten huize van den heer J. E. Blansaart eene openbare vergadering gehouden van de af- deeling //Hulst" van den Bond voor Staatspen- sioneering, waarin als spreker optrad de Wel- Eerw. Heer Ds. L. M. de Boer van Hulst, met het onderwerp//Korte geschiedenis en doel van den Bond." Spreker begon met in korte trekken het ont- staan en de uitbreiding van den Bond te schet- sen. Het doel isBevordering van het tot stand komen eener wet, waarbij a//eNederlanders, mannen en vrouwen op een leeftijd van bijv. 65 jaren recht wordt toegekend op een Staats- pensioen, dat behoorlijk in hunne levensbehoefte voorziet. Verder wist hij in gloedvolle bewoordingen zijn ongeveer 70tal toehoorders te boeien door achter- eenvolgens te wijzen op le. de noodzakelijkheid van een pensioen voor ouden van dagen-en voornamelijk voor die klasse, welke helaas het meest moet ondervinden, dat wegens gebrek aan voldoende middelen de ouderdom hun een last is en voor zichzelf en voor degenen die zich hunner ontfermen 2e. op de mogelijkheidi dat zoo'n wet tot stand kan komen. Geld is er genoeg, zoodat eenige verzwaring van bestaande of het heffen van nieuwe belastingen zeer goed het noodige kunnen aanvoeren om een pensioen wet daar te stellen 3e. op de wijze hoe zoo'n wet er zal en moet komen. Het is een algemeen belang, waarbij politieke partijen of verschil van kerkelijke gezindheid den Christen geen parten mogen spelen. Wanneer ieder, die het belang er van inziet, toetreedt tot den Bond en zich tot afdeelingen vereenige, wordt het vanzelf een volkswil en de wil van het volk wordt wet, zoodra die met den noodigen ernst wordt doorgezet. Van de gelegenheid tot debat maakte gebruik de heer L. B. A. Rolff Jz., onderwijzer alhier, die optrad voor de S. D. A. P. en het onnoodig vond, dat ook de kapitalist ouderdomspensioen werd toegedachtook kwam hij op voor alge meen stemrecht. Ds. De Boer bestreed zulks op waardige wijze waarna van weerszijden nog van gedachte gewisseld. Hierna werd getracht om eenige leden voor den Bond te werven met het gevolg, dat eene afdeeliug werd gevormd van ongeveer 20 leden die zich in de volgende week een bestuur zullen kiezen. Axel. Zaterdag bracht een gezelschap oud- leerlingen van de landbouwcursus van Noord- Beveland een bezoek aan enkele boerenhofsteden in deze gemeente. Zij werden 's middags door eenige boerenzoons aan het station afgehaald en maakten een rijtoer door het land, terwij zij de hoeven der heeren M. Koster, J. de Feijter, P. van Hoeve en J. van Hoeve bezochten, Om 6 uur dineerden zij in het hotel //Het Gulden Ylies", waarna zij een bezoek braehten aan de hofstede vail den heer Ph. J. van Dix- hoorn. Zondagmorgen om 5 uur verlieten zij deze gemeente om te Sluiskil de reis naar Gent voort te zetten. De bezoekers zullen de meest aangename herinneringen aan dit uitstapje be- waren. Het prachtige rundvee en de mooie paarden, die door hen bezichtigd waren, werden door hen ten zeerste geprezen. Axel. Voor het in den aanstaanden winter plaats hebbend voorbereidend militair onder- richt hebben zich alhier 32 jongelieden aan- gemeld. Koewacht. Begunstigd door het heerlijkste zomerweder maakten Zaterdag de leerlingen der twee hoogste klassen van de openbare school aan den Ouden Molen met 4 onderwijzers een schoolreis naar Antwerpen. Op een met drie paarden bespannen wagen van den heer Bongers van St. Gilles reed men 's morgens al vroeg zingende weg. In Antwerpen reed men eerst met den tram naar Kiel, waar het kerkhof bezocht werd daarna ging het naar den dierentuin. In den namiddag werd een bezoek gebracht aan de inrichting van Tietz, het postkantoor en het museum van oudheden. Door toedoen van de firma Bary en Co. was men in de gelegenheid een bezoek te brengen aan het groote stoom- schip //Sachsen" van de Norddeutsche Lloyd waar de kinderen door een man van de equipage werden rondgeleid. Ten slotte werd een wande- .ing gemaakt langs de Schelde, waarna de terugreis aanvaard werd. Had men's morgens over St. Gilles gereden, bij den'terugtocht ging let over St. Nicolaas, waar eenigen tijd ver- toefd werd. Zondag gaf de Veloclub //De Adelaar alhier bij gelegenheid van de kermis op den Ouden Molen een prijskamp met den velo. 39 personen namen er aan deel. Bij het ringsteken werden de prijzen verdiend door de volgende heeren le prijs Arth. Geer- ards alhier, 2e prijs J. Herman te Boschkapelle, 3e prijs A. Baert alhier, 4e prijs E. Dierick alhier en de 5e prijs door A. de Vilder te Boschkapelle. Bij den eierenkoers wonnen de prijzen le Arth. Geerards alhier, 2e J. Kint te Boschkapelle, 3e A. v. d. Berghe alhier, 4e A. David te Roode Sluis (Moerbeke) en 5e E. van Waes alhier. Ossenisse. De heer Th. L. Rademakers, onderwijzer alhier, is bij besluit van Z.Excelentie den Minister van Kolonien, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned- Indie, ten einde aldaar benoemd te worden tot het geven van onder wij s aan Nederlanders en met hen gelijk gestelden. Ter Hole. Het prachtige weder werkte buitengewoon mede om onze kermis te doen slagen. Er was zeer veel volk op de been en talrijke vreemdelingen waren per tram, rijtuig, fiets of te voet de kermis komen bijwonen. In een zestal cafe's hadden danslustigen ge legenheid hun hart op te halende localen waren, niettegenstaande de groote hitte, stamp- vol met dansende paartjes. Men meldt ons uit Vlissiilgen Zaterdagavond heeft hier een treurig onge- luk plaats gehad. Een 32jarig werkman die in zee een bad was gaan nemen, M. genaamd, kon tengevolge van den stroom niet meer op het strand komen. Op zijn hulpgeroep werd vrij spoedig hulp verleend, doch toen men den man uit het water haalde bleken de levensgeesten reeds geweken, althans de pogingen die daartoe meer dan een uur door een politieagent werden gedaan, bleken vergeefs. De overledene was de kostwinner zijner moeder. Zondagmiddag scheelde het niet veel of weder was bij het baden iemand verdronken. Een Engelschman waagde zich te ver in zee en zwom van af het strand tot voor het hoofdbij de kazerne van het depot van discipline. Daar werd door twee roeiers van het loodswezen be- merkt dat de man het niet lailger uit kon houden en hij om hulp riep. De roeiers lieten zich met een touw langs den steilen zeemuur zakken en hadden het genoegen hun onverschrokkenheid beloond te zien met de redding van den over- moedigen bader. Met een inmiddels aangekomen sloep werd hij, na van eenige kleeding- stukken te zijn voorzien, naar land gebracht en wandelde hij verder naar het strand om zich in de badkoets, waarin hij zich ontkleed had ook weer'te kunnen aankleeden. Op den Velperweg bij Arnhem overkwam Vrijdagmiddag den jongenheer R., uit Velp, een treurig ongeluk. Op zijn rijwiel van Arnhem uit school huiswaarts keerende, kwam hij te vallen tusschen een volgeladen hooiwagen en de paardentram, die elkaar passeerden. Zijn rechtervoet kwam op den tramrails en werd door den achtersten wagen bijna geheel van het been gescheiden. Na voorloopig geholpen te zijn door Dr. L., die toevallig in den tram zat, werd hij naar het Diaconessenhuis gebracht, waar zijn voet reeds is afgezet. Te Schore is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. M., wegens onzedelijke hande- lingen met een minderjarige. Hij is gearresteerd en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. In den Van Haaftenpolder onder Oud- Vossemeer werd Donderdag een windhoos waar- genomen, die vrij wat hooi in de hoogte mee- voerde en een maaiend persoon opvatte en tegen den grond wierp. Verdere schade werd door dit maar zeldzaam voorkomend natuurverschijnsel niet veroorzaakt. Bij de politie te Zeist werd aangifte gedaan door een handelsreiziger uit Rotterdam, dat hij bij een zekere De V., aan de Wetlaan, gedwongen werd een stuk te teekenen, waardoor hij 80 schade zou lijden, en niet eer uit het huis werd gelaten voor en al eer het stuk geteekend was. Donderdagmiddag had de vrouw van den koetsier A. M. te Sint-Annaland de onvoorzich- tigheid petroleum te gieten in een brandende kachel. De vlam sloeg in de kan, die uit elkaar sprongde kleeren der vrouw vatten vuur en weldra was zij aan handen, armen, hoofd en gezicht ernstig gebrand. Na het blusschen van het vuur door den tuinmaii 0., die in de na- bijheid van de woning der vrouw werkte en den knal hoorde, werd onmiddellijk geneeskun- dige hulp ingeroepen. Woensdag heeft te Nijlamer (Fr.) een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De 34- jarige A. Z., die, vermoedelijk methaar 2jarig kind op den arm, zeer zeker een boodschap wilde doen, is waarschijnlijk bij een omstap, waarvan een plankje los was, te water geraakt en met haar kind verdronken. In den namiddag zijn beide lijken gevonden. Te Renkum is Vrijdagmiddag eene schuur tot den grond afgebraud. De brand ontstond door het spelen van kinderen met lucifers. Een nabijgelegen gebouw, dat reeds op verschillende plaatsen vlam had gevat, werd met moeite be- houden. De schade wordt door verzekering gedekt. Uit Amersfoort meldt men Onder de toeschouwers bij een brand, die Vrijdagavond in twee hooibergen aan den Nijker- ker straatweg woedde. »varen ook aanwezig de stukrijder B. T., van het lste reg. veldartillerie, en de huzaar Bovenlander, van het escadron ordonnancen. Het heet, dat zij na afloop van den brand aan het stoeien warendat T. een tak had afgesneden, en dat B. per ongeluk met de borst in het geopende mes van den ander liep. Hoe de toedracht van de zaak werkelijk is, zal vermoedelijk wel bij het onderzoek aan het licht komen, maar voorloopig staat dit vast, dat de 21jarige B. een diepe wond in de linker- borst kreeg en, na in het militair hospitaal te zijn gebracht, spoedig tengevolge van bloed- verlies overleed. T. werd door de politie naar de kazernewacht gebracht, waar hij bleek ten zeerste onder den indruk te zijn. Hij kreeg een zenuwtoeval, zoodat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Men zegt, dat beiden, Rotterdammers van geboorte, goede vrienden waren. Vrijdagavond is te Schiedam het bijkans 5jarig knaapje v. P. op de Nieuwstraat door een sleeperswagen overreden. Even tevoren had de koetsier een viertal andere kinderen, die op den wagen wilden klimmen, weggejaagd, Het overreden kind werd naar het ziekenhuis gebracht, waar de dood werd geconstateerd. Dezer dagen keerde een landweerman van de herhalingsoefeningen naar zijn haardstede terug. Toen hij aan zijn woning, de boerderij Woest-Hoeve, tusschen Apeldoorn en Arnhem kwam maakten eenige jongelingen de opmerking, dat hij er in zijn militaire pakje heel wat beter uitzag dan in zijn civiele plunje. Dit compli- mentje viel in slechte aarde de landsyerdediger werd zoo geweldig boos, dat hij zijn bajonet trok en op het geweer plaatste en vervolgens een proeve van zijn vaardigheid gal, door een der jongelingen de bajonet in het lichaam te steken. Naar men meldt, is de toestand van de ge- trolfene bedenkelijk. Twee leerlingen van de Wageningsche landbouwschool waren Woensdag aan het zweni- men op een eenzame plek in den Rijn, toen een hunner plotseling zonk en niet meer boven kwam. De ander, de heer J. N., dook hem na en greep hem, maar de drenkeling, die zich dadelijk krampachtig aan hem vastklampte, be- lemmerde hem zoodanig in zijn bewegingen, dat hij onmachtig was zelf boven te komen. Na een lange worsteling wist hij zich te be- vrijden, kwam boven water, doch werd weer gegrepen en naar beneden getrokken. h*°g" maals werkte hij zich los, kwam weer boven, en had, na een oogenblik te hebben adem ge- schept, den moed, weder onder te duiken, en zijn makker, die inmiddels het bewustzijn ver- loren had, en geen bewegingen meer maakte, aan te grijpen en naar den oever te brengen, waar hij de satislactie had, dat de geredde viij spoedig werd bij gebracht. Een klein jongetje van den sluisknecht B. te Hellevoetsluis, dat op bet gemeenschappelijke erf een bijl van zijn buurman vond liggen, heeft daarmede bij ongeluk een vingertje van zijn nog jonger broertje afgehakt. Uit Sittard is als verdacht van door een dolle kat gebeten te zijn, het zoontje van den heer J. P. naar de Pasteur-inrichting te Parijs overgebracht. In den nachtsneltrein van Berlijn naar Norderney drong Woensdag tegen middernacht een gemaskerde roover in de coupe, waarin de echtgenoote van den opperflnancieraad Nolle, zich bevond met drie kinderen en een gezel- schapsjuffrouw. Met een revolver dreigende, nam de roover al het reisgeld van de genoetude personen af. De berooving geschiedde toen de trein in voile vaart was. De buit bedroeg over de 700 mark. Op de eerste plaats waar de trein stopte, gaven de bestolen dames kennis van het mysteiieuse avontuur, zonder echter van den verdwenen roover een nadere beschrijving te kunnen geven. Admiraal Rozjestwensky heeft voor den krijgsraad schuld beleden en de geheele ver- antwoordelijkheid voor de overgave van de torpe- doboot Bedowy, waarop hij was overgebracht na het zinken van de Knjas Soewarol, zijn vlag- geschip, in den slag bij Tsoesjima, op zich ge- nomen. Hij verzocht den krijgsraad om de zwaarste strafden dood. Hoe Me Amerikanen feest vieren. In deze maand viert men in de Vereenigde Staten het Onafhankelijkheidsfeest, 4 Juli, en dat gaat ieder jaar met een groot aantal ongelukken gepaard. Sommige menschen zijn in de feest- vreugde zoo dol, dat zij met scherp geladen revolvers onder de menigte afschieten, terwijl vuurwerk, het lossen van kanonschoten, benevens ongelukken met de vervoermiddelen geregeld een aantal slachtoffers leveren. De Amerikaan- sche bladen berekenen, dat er op dien dag voor 12 millioen gulden aan vuurwerk de lucht in gaat. Na afloop van de feestelijkheden maakt men de statistiek der ongelukken op en ver- gelijkt die bij vorige jaren. Dit jaar is het nog- al gunstig afgeloopener zijn //maar 38 dooden en 2431 gewonden, terwijl er verleden jaar 42 dooden en 2789 gewonden waren. De politie heeft 400 personen gearresteerd, die met het schieten ongelukken aanrichten. Het was Donderdagavond een heel opstootje in de kazerne Fort De Ruyter, te Willemstad. De laudweer kwam ongeveer 7 uur van een t marsch terug. Toen moest men nog aan het aardappeljassen enz., zoodat de dienst om half- tien nog niet geeindigd was. Dit late uur verwekte veel ontevredenheid, een der landweerplichtigen ging zoo ver, dat hij voor brutaliteit tegenover zijn meerdere ge- straft werd met de provoost. Dit geval ver- spreidde zich natuurlijk als 'n loopend vuurtje en spoedig verklaarde een tweehonderdtal der mannen zich solidair. Men trok op de provoost af en in minder dan geen tijd was het slot ge- forceerd en de gevangene ontzet. (N.-Br.) De correspondent te Sloterdijk van het Hblad meldt Nu de Amsterdamsche politie de heeren kwartjesvinders hevig op de hielen zit wijken zij uit naar de omfiggende gemeenten. Zoo vereerde Donderdag een bekend vijftal, waarvan twee op een stoomfiets reden en de rest op gewone rijwielen, de gemeente Sloten. Daar werd echter de chef-veldwachter gewaarschuwd. zoodat zij aftrokken naar het terrein //Veelust" aan den Sloterstraatweg. Daar werden zij weder te gemoet gereden door den veldwachter van den°Overtoom, die door zijne tegenwoordigheid verhinderde dat het tot spelen kwam. Geen zaken te doen zijnde, trokken de heeren toen maar weer op Amsterdam aan. Vrij dag echter hebben zij toch nog op den Haarlemmerweg hun geluk beproefd en f 25 verloren. Toen de winner de dubbeltjes binnen had, weigerde hy door te spelen, maar toen kon hij een pak slaag krijgen. Na een paar tikken te hebben ontvangen, wist hij zich echter uit de voeten te makeu. De P. G. en Nijm. Ct. meldt: Naar wij vernemen heeft zich heden in onze stad (Nijmegen) een geval voorgedaan, dat, als de toedracht der zaak zooals ze ons door de betrokken personen werd verteld, juist is, waar- aan wij geen reden hebben te twijfelen, aan Rusland doet denken. De heer Ariens Jr., verhuurder van automo- bielen, ontving nl. dezen morgen aan zijn garage het bezoek van twee marechassees (de brigade- commandant en een marechaussee uit Groesbeek) die hem vroegen of hij Donderdagnacht op den wee naar Heumen zonder achterlicht met een auto gereden had. De heer A., die dit feit niet toegaf, werd toen in zijn eigen huis ge- boeid en door de beide politiemannen als een gevaarlijk misdadiger langs de straat vervoerd naar de woning van den heer K. aan den Batavierenweg, die op bedoelden autotocht zijn medepassagiers zou zijn geweest. Daar de heer K. niet thuis was, doch zich in de Ooe- hoornstraat bevond, werd de wandeling van den geboeide, onder groote nieuwsgierigheid van het publiek daarheen voortgezet. Hier schijnt men tot eene explicatie gekomen te zijn althans de heer A. werd van zijn boeien ontdaan en kon huiswaarts keeren. Als de heer A. ons niet persoonlijk de zaak aldus had verteld, zouden wij haar niet gelooven Holbewoners Ten bewijze. dat er te plattenlande nog woningtoestanden bestaan, die men in de 20e eeuw in een beschaafden staat niet zou zoeken halen wij het volgende aan uit het verslag der te Boksmeer zetelende gezondheidscommissie over 1905. De commissie dan schrijft z/Bij een plaatselijk onderzoek bracht de sub-commissie //Cuijk' ook een bezoek aan een hoi in de Wanroysche heide, dat, naar de com missie vernomen had, bewoond zou zijn door Gerard Kuypers en zijn echtgenoote. De burgemeester had, zoodra hij kennis kreeg 6

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2