Geiiiengde berichten. Landbouwberichten. ,/Zeeuwsch-Ylaanderen bezit wel een fliak tramwegnet, doch alleen in directe verbinding met Belgie er. is overigens slechts door een vrij gebrekkigen stoombootdienst met den spoor- weg YlissingenRoozendaal verbonden." Van snelle verbindingen, voor het vervoer van verscbillende tuinproducten van zooveel belang, is geen sprake. In Zeeuwsch-Vfaanderen is pi. m. 62 H.A. grond voor groententeelt in gebruik. In de omstreken van Ter Neuzen wordt voornamelijk aan groententeelt gedaan. De scheepvaart heeft daar de uitbreiding van de groententeelt in de hand gewerkt. Voor fruitteelt worden in Zeeuwsck-Vlaanderen circa 200 H.A. gebruikt tegen ruim 1000 H.A. in Znid-Beveland. Door de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het kanton Oostburg zijn eenige fijne varieteiten van peren ingevoerd. Aan opzettelijke boomteelt wordt weinig gedaan. In Zeeuwsch-Vlaanderen vindt men veel iepen en Canadeesche populieren, welke dienst doen voor weg- en dijkbeplanting. Wat de bloementeelt betreft, sinds eenige jaren zijn te Aardenburg en te Axel twee handels- kweekerijen aangelegd. De eerste vooral voor cultuur van aspidistra's de laatste meer speciaal voor Gentsche cultures, in het bijzonder voor de teelt van Azalea indica. Te Cadzand is men begonnen met bloembollen- teelt. In Zeeland bestaan geen fabrieken tot verwer- king van tuinbouw voortbrengselen. Hoek, 6 Juli. Gisterniiddag verschrok het paard van den landbouwer P. B. van een aan den weg staanden kruiwagen met een watervat en sprong in de drooge sloot. Daardoor kantelde de sjees en het zevental inzittenden werd natuur lijk door elkaar geworpen. Toch liep alles nog al goed af, hoewel enkelen eenige kleine kwetsuren opliepen. Alleen de echtgenoote van den heer P. B. bloedde nog al, doordat zij met de hand in prikkeldraad terecht was gekomen. Met inmiddels toegesnelde hulpvaardigen werd alles recht gezet en kon de rit vervolgd worden. Zaamslag, 5 Juli. Op de heden alhier ge houden paarden- en veemarkt waren aangevoerd 25 paarden, 28 stuks hoornvee en 23 varkens. De uitgeloofde premien werden toegekend als volgt Voor het grootst aantal paarden door een eigenaar ter markt gebracht, f 5, en het beste paard van 4 tot 7.jaar, 2,50, aan G. de Bokx voor het schoonste paard van 3 jaar, 2,50, aan K. van Hoevevoor het schoonste paard van 2 jaar, f 2,50, aan C. F. Michielsen voor het schoonste paard van 1 jaar, 2,50, aan J. Dekker te Boschkapelle voor het grootst aantal hoornvee en de beste baatgevende koe, f 2,50 en 5, aan J. Bruijnzeelvoor het vetste stuk hoornvee, f 5, aan J. Zegers voor het grootst aantal varkens boven de 6 stuks, 2, aan H. van den Bossche te Selzaete. De bekroonden achter wier naam geen woon- plaats is vermeld zijn inwoners dezer gemeente. Algemeen viel op de markt in het oog een 3jarige vaars van den heer J. Zegers alhier. Onlarigs werd voor dat dier tevergeefs 360 geboden. De handel was van weinig beteekenis, of- schoon het aan prachtige beesten niet ontbrak. Zaamslag, 6 Juli. Heden werd alhier, bij gelegenheid der kermis, door het onderwijzend personeel der openbare school te Othene met een 40tal leerlingen een uitstapje gemaakt naar Walcheren. Een bezoek werd gebracht aan Vlissingen, Domburg, en het strand dier badplaat- sen, en aan Middelburg, waar ook enkele beziens- waardigheden in oogenschouw werden genomen. Een en ander bood den kleinen een waar genoegen vooral datgene wat ze thans voor het eerst aanschouwden. De regeling van dit uitstapje berustte weder bij het hoofd der school, door Judith, dat zou ik zeker kunnen," zeide hi), terwijl hij opstond. //Doch houd nu op met dat gebabbelhet dient nergens toe. Ga weer aan je werk, of ga te bed als je vermoeid bent, Wij zouden ook ons geld wel eens kunnen tellen dat vroolijkt wat op." Zij droegen de lamp naar de tafel, in het midden der kamer, gingen naast elkaar zitten en begonnen te rekenen. Na een poos zeide Judith//Er is genoeg om in Amerika op goeden voet te levener is zelfs vijf'tig a zestig duizend gulden meer, dan ik verwachtte. Hoe heb je zooveel kunnen oversparen, Paul Onze lieden houden toch nauwkeurig aanteekening van alles". z/Wie reist krijgt vergoeding voor zijn onkos- ten," antwoordde hij lachend. //Verduiveld, de lamp gaat uit, en de morgen breekt aan. Ik ben koud geworden. Wij moesten onze bedden maar opzoeken ga jij maar in het bed, dat nog opgemaakt ligt." (Wordt vervolgd.) wiens zorgen jaarlijks een dergelijk uitstapje wordt gedaan, dat voor de kindereh ook zeer nuttig en leerzaam is. Indien de volwassenen dit voorbeeld der schoolkinderen volgden door het organiseeren van een gezelschapreisje, dan zou er voorzeker door velen wat kunnen genoten worden, waarvan ze thans verstoken moeten blijven. In eene ge meente als de onze is met eenigen goeden wil dat doel toch wel te bereiken. Philippine. Benoemd tot gemeente-vroed- vrouw te Philippine mej. M. Bal te Moerdijk in de plaats van mej. M. Ariaans die voor hare benoeming bedankt heeft. Boschkapelle. In onze gemeente is door een paar landbouwers karwij gezaaid, welk ge- was deze week is gesnedenmen schat dat het circa 10 baaltjes per gemet zal geven, een tamelijken oogst, daar een puik gewas 13 a 14 baaltjes geeft van 50 K.G. Er wordt voor het zaad een hoogen prijs verwacht, men spreekt van 13 tot 14 per baaltje. Bij zoo'n prijs is de karwijteelt wel loon end. - In't cafe van den heer C. van Damme alhier, is eene vergadering gehouden om te komen tot het oprichten van een steenkolenbond. Door de geringe belangstelling is het plan niet geslaagd. Koewacht. Deze week verspreidde zich door deze en omliggende gemeenten het gerucht, dat A. de Brouwer, broeder van den door de politie te Stekene doodgeschoten smokkeiaar, te Dender- monde in de gevangeais was overleden. Bij een door ons nader ingesteld onderzoek is ge- bleken, dat genoemde De Br. wel ernstig onge- steld is, doch nog niet dood. Het voorval met zijn broeder heeft zooveel indruk op hem ge maakt, dat hij eerst krankzinnig en daarna ook ziek geworden is. De heer A. IJsebaert, gemeente-ontvanger alhier. hoopt op 30 Juli a. s. een zeer zeldzaam feest te vieren. Hij zal alsdan 60 jaar lid zijn van de handboogmaatschappij //St. Sebastiaan" te Zuiddorpe. De vereeniging zal bij die gelegenheid eene luisterrijke schieting geven, waar op vele schutters verwacht worden. St. Jansteen. In de brievenbus te Heikant had zich Donderdagmiddag een bijenzwerm ge- nesteld, die waarschijnlijk het ding voor een moderne woning had aangezien. Menschen die iets te posten hadden waren verplicht dit bij den heer v. d. Goore, op wiens erf de bus hangt te deponeeren. Toen de postbode Van Gelderen om half vier de bus kwam lichten moest de heer Van de Goore in ijinker-costuum dit werkje overnemen. In de bus werd niets gevonden dan bij en. Overslag, 5 Juli. Bij de heden alhier ge houden verkiezing voor 2 leden van den ge- meenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren A. de Goninck en D. Mattele stemden 39 van de 49 kiezers. Gekozen werd de heer A. A. van Laere met 31 en herkozen de heer D. Mattele met 30 stemmen. De heer De Coninck verkreeg 9 stemmen. Hontenisse, 5 Juli. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor een lid van den ge- meenteraad in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. A. Adriaansens, werden officieel candidaat gesteld de heeren Al. Adriaansens en P. S. van Jole. De stemming is bepaald op Dinsdag 17 Juli e. k. Kloosterzande, 6 Juli. Door een aantal leden van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond is besloten eene krachtige pro paganda op touw te zetten tot het verkrijgen van een wielerbaan WalzoordenHulst, in aan- sluiting met de bestaande HulstSt. Jansteen St. Nicolaas en verder. Eene vergadering van belanghebbenden en belangstellenden, om tot dat doel te geraken, is belegd op a. s. Zondag bij den heer Weemaes te Kloosterzande. Zij die voor de vergadering het initiatief namen deelen mede reeds verschillende gegevens te hebben verzameld en goede hoop op welslagen te hebben. Een eigenschap dei* aardappelen waarop dient gelet. Te Milaan gaat op't oogenblik een pracht- oplichtersproces. 'n Kogelvrij pantser, dat nog nimmer een kogel heeft geweerd, is 't grondmotief. En daarom groepeeren zich 'n stuk of wat slimme schavuiten, 'n bedrogen bankinstelling en 't Russische Ministerie van Oorlog. Ernest Be- nedetti is de hoofdpersoon. Vroeger was hij herbergier te Rome Doch de betrekking van een Een deurwaarder te Rotterdam wilde bij wanbetaler beslag op den boedel leggen. De bewoners van het huis, waar hij zich ver- voegde, deelde hem mede, dat hij juist bezig was zich in de schietsport te oefenen. De deur waarder mocht dus gerust binnen komen, maar zou het aan zich zelven te wij ten hebben indien hij bij ongeluk getroffen werd. De politie kwam er ten slotte bij te pas en werd de deurwaarder betaald op de stoep van het huis. Het een en ander veroorzaakte een echt relletje. Hoe men te Eindhoven kermis viert, was dezer dagen weder eens duidelijk zichtbaar. Aan den Tongelreschen weg (gem. Stratum) werd 's middags iemand in de uniform van een lands- verdediger gestoken, in eene met groen versierde sportkar door zijne vrouw rondgereden, herberg uit, herberg iu, terwijl kameradeu met schorre kelen het Wien Neerlandsch bloed zongen. Natuurlijk waren alien in //kennelijken staat In een menagerie op de kermis te Eind hoven had een groot ongeluk kunnen plaats hebben. Een man die er vermaak in vond, een der leeuwen te tergen en zoodoende dicht bij de tralies kwam, werd plotseling door het dier bij den rechterarm gegrepen, en toen hij zijn rechterarm met den iinkerarm wilde be- vrijden, greep het dier den man met beide pooten vast. Bij zijne bevrijding bleek het dat de man eenige bloedige verwondingen opgeloopen had, terwijl zijne kleederen ook deerlijk ge- havend werden. Toen de landbouwer Kouwen van den Langenholterweg bij Zwolle Woensdagmorgen van het hooiland thuis kwam, terwijl zijn vrouw aan het melken was, bemerkte hij, dat men bij hem ingebroken had. De diet of dieven ont- vreemdden ongeveer zestig gulden aan zilvergeld. De politie doet onderzoek. Uit Altona in Pennsylvania komt het bericht dat een onbekend gebleven man een wagon in beweging gebracht heeft die bovenaan de °steile helling van een bergspoorweg stond. De wagen gleed de helling af tusschen de steden Puritian en Postage, een afstand van zes of zeven kilometerer werden 11 menschen ge- dood en verscheiden gewond. Sport Bij wielerwedstrijden te Steg- litz kwam een rijder te vallen. De vlak achter hem aanrazende gangmakende motorfiets reed over hem heen en een Belg, die achter de motor reed, viel ook, maar stond, zwaar bloedend weer op en reed door. De eerste rijder was bewusteloos. Bij aankomst werd de bloedende sportman nog luid toegejuicht. uitvinder lokte 'm meer. Er was al wat gescharreld en verdiend, toen men op de zalige gedachte kwam, om Rusland, dat in Mandsjoerije leelijk in den knoei zat, er te laten inloopen. 16 Mei 1904 ging een tele gram naar Petersburg//Kogelvrij pantser voor de troepen koopen Een der heeren schreef den ander o. a. //Ik reken niet eens op eenig antwoord en acht de telegramkosten als verloren. Maar ze zijn ginds den kop kwijt. Wie weet of ze er niet invliegen. Dat zou de kroon op t werk zijn En 't lukte boven verwachting. 7 Juli d.a.v. sloot de Russische militaire attache Von Muller te Rome een contract af voor de levering van 10,000 pantsers, binnenkort te volgen door nog 90,000 stuks. Een aanbod, om tegen vergoeding van 250,000 naar Rusland te komen en daar de fabricatie te beginnen werd natuurlijk onder allerlei voorwendels afgeketst. 't Kwam den heeren niet in den zin, om ook maar e'en pant- sertje te maken. Wel namen ze bij de Societa Bancaria Italiana 35,000 voorschot op. Toen kwamen de bezwaren. t Ministerie van Buitenlandsche Zaken was bang voor neutrali- teitsschending, heette 't. Japan had 'n nog mooier bod gedaan, enz. Eindelij k gingen den schuldelschers de oogen open. Er werd beslag gelegd op de eigendom- men en men vond 5 halve eenten in Ar- gentijnsche rnunt. Twee heeren zijn gesnaptde anderen zijn voorloopig op reis en onvindbaar. Te New-York klaagt men nu weer steen en been over de ijstrust. Us heeft in heete da gen aan Amerika's oostkust een beteekenis waarvan men in landen met een minder sterk afwisselend klimaat geen begrip lieeftbet arme volk heeft ontzettend te lijden in een stad als New-York, als het ijs duur of niet te krijgeu is. Sedert jaren stellen groote bladen en ver- eenigingen dan ook ijs voor het volk verkrijg- baar tegen geringen prijs of om niet. Pogingen, verleden jaar nog aangewend om de ijstrust te beletten, ten koste van gerief en gezondheid van duizenden munt te slaan uit de soms plotseling opgedreven vraag naar ijs, zijn op niets uitgeloopen. En het is ook, uit het oogpuut van deu wetgever en den rechter, een laslige zaak. Maar de menschen hebben nu gezien dat de overheid tegenwoordig de groote uiaatschappijen aandurft, en bun eischen stijgen naar verhouding. De inwoners van Bradford in Engeland zijn zeer outdaan over het feit, dat in een der bekkens, wa&ruit de stad van drink water wordt voorzien, een in verregaanden staat van ont- binding verkeerend lijk is gevonden. De inge- nieur der waterleiding meent, dat bet water daardoor niet ongeschikt voor gebruik is ge worden, terwijl het reservoir leeg te laten loopen de stad op ruiin f 44,000 zou komen te staan. Afgezien van deze bijua halve ton is de zaak een onderwerp van druk gesprek, omdat het kerhaaldelijk voorkomt, dat levensmoede men schen in de drinkwaterbassins een eind aan hun bestaan maken. Een bekend lid van de Society of Public Analysts heeft als zijn meening te kennnen gegeven, dat de belastingbetalers van Bradford beter doen met de /44,000 er in vredesnaam ter wille van hun gezondheid en kieskeurigheid maar aan te wagen. De misdaad te Brussel. In verband met den moord op de kleine Jeanne van hick in de rue des Hirondelles te Brussel, werd Woens- dagavond een vrouw, H. genaamd, die veimoed wordt een rol in het drama gespeeld te hebben voor den commissaris van politie gebracht in rue des Croisades. Zij werd geconfronteerd met drie jonge meisjes, die pertinent verklaar- den de vrouw in gezelschap gezien te hebben van Jeanne op den avond van de misdaad. Voor middernacht zouden nog andere confron- taties plaats hebben. Nog een misdaad te Brussel. Woensdag- namiddag is in de rue des Moinea^x een nieuwe vreeselijke misdaad ontdekt. Het benedenhuis van pand 27 in die straat is ingenomen door een herberg, houden door afkomst. De verhuurd aan van geboorte. den laatsten genaamd //Aux Nations g bet ecbtpaar B., van Duitsche eerste etage werd door ben mevrouw X., ook een Duitsche De dochter van deze dame had tijd herhaaldelijk haar moeder bezocht zonder haar echter thuis te treifen. Ongerust bierover begaf de jonge dame zich eindelij k naar den commissaris van politie en na nauwkeurig onderzoek werd het lijk der oude dame in den regenput gevonden met tal van revolverkogels in bet hoofd. 't Is den telers toch niet alleen te doen, om een deug- delijken eetaardappel, maar niet het minst om een grooie opbrengst. De groote vruchtbaarheid r.u der aardappelen is eene eigenschap, die de knollen van de moederplant overge- erfd hebben en die zij, wanneer ze weder uitgepoot worden, ook op hunr.e afstammelingen zullen overdragcn en dit te gemakkelijker omdat de gepoote aardappel werkelijk een deei is van den onderaardschen stengel der plantzooals deze was, is hij zelf ook. Zoowel bij kleine als groote poters is het de af komst, die een beslissenden invloed uitoefent op de productie waaruit volgt, dat de aardappeltelers den verbouw niet alleen meer loonend kunnen maken, maar zich een be- trekkelijk groot voordeel kunnen verzekeren, als zij maar zorgen steeds poters te gebruiken, geoogst van rijk dragende planten. llaarop nu moet men bij het rooien der aardappels bedacht zijn, door pootaardappelen te verzamelen van de vruchtbaarste stoelen of struiken. Men zondert daarioe de aardappels af aan de buitengewoon rijk dragende stoelen gegroeid en verwijdert daaruit het kriel en dikke knollen. Proeven in deze genomen hebben tot de gunstigste uitkomsten geleid en aangetoond, dat het de geringe moeite wel waard is. De rijkslandbouwleeraar Nobel zocht het pootgoed bij de proefnemers uit op het veld van de goed ge- groeide en milddragende struiken. Ter controleering nam hij ook poters van sleehte, weinig vruchtbare struiken. Op deze wijze kon een goed overzicht worden verkregen van het verschil in pootwaarde van aard appelen van beste en van sleehte afkomst, al waren die op het uiterlijk even zwaar en op het oog niet te onderseheiden. Hij nam zijne proeven met Zeeuwsche blauwen die niet alleen in Zeeland, maar ook op de vruchtbare klei o. a. van Geiderland, Zuid-Holland verbouwd worden. Hij pootte op acht perceelen 1 en 2 zware poters van goede af komst. 3 en 4 kleine poters van goede al komst. 5 en 6 zware poters van sleehte at komst. 7 en 8 kleine poters van sleehte afkomst. De eerste vier, die van beste afkomst alzoo, brachten respectievelijk per hectare op: 392 H.L. groote en 89 H.L. kleine 416 H L. grooie en 95 ILL. kleine 421 H.L. groote en 55 H.L. kleine 433 H.L. groote en 72 H.L. kleine terwijl de opbrengst der andere vier met zware en met kleine poters van sleehte afkomst per hectare opleverden respectievelijk 246 H L. groote en 87 H.L. kleine 274 H.L. groote en 60 H L. kleine 171 H L. groote en 159 H L. kleine 197 H.L. groote en 122 H.L. kleine Hit deze proefneming blijkt ten duidelijkste, dat aardappelen oogenschijnlijk volkomen gelijk in groei en vruchtbaarheid buitengewoon veel verschillen, naar ge- lang zij van zeer goede of van zeer sleehte planten afkomstig zijn. leder, die eenigszins daartoe in de gelegenheid is, make gebruik van de gunstige eigenschap der aard appelen omtrent vruchtbaarheid en verzamele op de bovengenoemde wijze de poters der meest vruchtbare struiken. In verschillende streken, vooral waar door lagere contractprijzen voor de suikerbieten vermindering in de teelt van beetwortelen kwam, heeft dit jaar de aardappelteelt zich uitgebreid. Bij verschillende land bouwers was de voorraad pootaardappelen merkelijk geminderd door het bederf, dat de oogst van verleden jaar bedreigde. Bij anderen maakte een soort kanker, waardoor de knollen met grootere of kleinere vlek- ken bedekt werden, ze ongeschikt. Daardoor kwam bij velen een tekort, dat aangevuld werd dooraankoop van pootaardappele elders en het doorsnijden der knollen. Het gevolg was, dat minder of in het geheel niet gelet kon worden op een eigenschap der aardappelen, die in nauw verband staat met de opbrengst. Trouwens door een betrekkelijk zeer gering aantal landbouwers wordt in dit opzicht die zorg besteed aan de poters, welke hen zulke belangrijke voordeelen zou kunnen aanbrengen. i i A A uv iNkTafinns". ere-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 6