Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 7 Juli 1906. 46° laargang. rrwjEoszDs blad Kinnenland. No. 4062. Buitenland. TfiUILLETON. WERNER'S AVONTUUR. 38) Dat iemand bij het ontvangen van bank- biljetten van zoo groote waarde toeziet of ze wel echt zijn. is zeer natuurlijk maar als er verscheidene dagen sedert de ontvangst ver- loopen zijn, is een onderzoek naar de echtheid tamelijk nutteloos. Judith echter scheen thans eerst het oogen- blik voor dit onderzoek gekomen te achten althans, zij ging aan de schrijftafel zitten, nam het vergrootglas in de hand en bekeek heel nauwkeurig al die mooie papiertjes, elk afzonder- lijk. Twee of drie stuks legde zij ter zijde, de andere kwamen bij elkaar op een stapeitje.' De ongewone omgeving oefende natuurlijk wel eemgen invloed op haar. Judith keek'nu en dan rond, gkiurde wantrouwend naar de ven- sters, luisterde naar het geritsel der boomen, eu hervatte dan weer haar arbeid. Zij had een van de nieuwe bankbiljetten voor zich liggen en teekendemet een zeerfijn penseel iets tusschen de slingerende arabesken. Op dat oogenblik kwarn Gabori terug met de brandende kaars in de eene hand in de andere droeg hij een grooten tinnen schotel en onder den arm een flesch wijn. //Hier kunnen wij onze levensmiddelen in eggen," zeide hij, en zette den schotel op tafel. •Ik vrees, dat de muizen anders ons voedsel ouden opeten. Ik hoor hier in huis overal geritsel." EERSTE 11 M Z R. Vergadering van Donderdag. De heer Van Asch van Wijck, namens de commissie rapport uitbrengend omtrent het be- kende verzoekschrift van het lid dezer Kamer baron Van Heeckeren van Kell, constateert dat deze verzochtheeft, de kwestie als afgedaan te beschouwen en dat de Minister van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard dat tusschen hem en baron van Heeckeren geen moeilijkheden zijn gerezen. Besloten werd, den Minister van Buiten landsche Zaken dank te zeggen voor de ver- strekte inlichtingen. Vervolgens worden goedgekeurd enkele wets- ontwerpen als dat tot uitvoering van enkele bepalingen der gesloten verdragen, die tot na- turalisatie van H. Christoffef en anderen, en dat tot wijziging der bepalingen betreffende het begraven van lijken van militairen. Vervolgens is aan de orde de interpellatie van den heer Van Welderen Rengers, betreffende de buitengewone desertie onder de manschappen van het garnizoen te Venloo. Nadat interpellant zijn bekende vragen heeft toegelicht, verklaart de Minister van Oorlog, dat inderdaad desertie te Venloo voorkomt, al zijn de dagbladberichten overdreven. De ver- leiding van de hooge loonen over de grens, de invloed van minderwaardige individuen, de toe- genomen weelde en genotzucht, en de verzwaarde dienst zijn de oorzaken. De Minister heeft in- tusschen den betrokken korpskommandant aan- geschreven, al het mogelijke te doen om de verleiding tot deserteeren te doen verminderen. Hij overweegt wijziging der werfbepalingen in dien zin, dat het handgeld niet ineens zal worden uitgekeerd, doch ieder jaar, in evenredigheid met den volbrachten diensttijd. Voorts zal hij trachten de vrijwillige verbintenissen voor drie jaren te bevorderen, en door ook oudere officieren te Venloo en Roermond in garnizoen te plaatsen, het denkbeeld te bestrijden dat deze plaatsen minderwaardige garnizoensplaatsen zijn. De Minister van Waterstaat a. i. verdedigt zijn standpunt in de Memorie van Antwoord in zake het Bathpolder-ontwerp op het afdeelings- verslag van de Eerste Kamer met dezelfde argu- menten, die hij in de Tweede Kamer gebruikte. Betreffende de koopakte lezen wij in het ministerieele stuk //De koopakte bevat inderdaad eene bepaling, krachtens welke de verkoopsom zal worden verhoogd naar mate rijkssubsidie voor de her- dijking wordt verkregen. Geheim is deze clausule niet in meerdere mate dan andere in overeenkomsten tusschen particuliere voorkomende bedingen. Zij is dan ook met de koopakte in de openbare registers ten hypotheekkantore overgeschreven. De juist- heid van deze mededeeling is den Minister be- vestigd. De bedoelde koopakte bevat geen ont- bindende voorwaarde voor het geval geen rijks subsidie mocht worden verkregen. Daaruit volgt, dat de nieuwe eigenaars zich voorstellen ook zonder dat subsidie althans eea gedeelte van de polders te kunnen herdijken en in cultuur brengen. De onderstelling, dat in dat geval de voorgenomen verhooging en verzwaring der polderdijken niet tot uitvoering zouden komen, komt ook den Minister niet onwaar- schijnlijk voor. Bovendien zal dan allicht het //Dat heb ik ook al gehoord," zei Judith, terwijl zij het penseel neerlegde. ,/Maar niet alleen in huiszooeven leek het wel, of er iemand in den tuin liep. Ik kon het natuurlijk niet zien maar bij nacht hoort men scherp." Beiden bleven een poos doodstil luisteren. z/Het zal een vogel geweest zijn," zei Gabori eindelijk, //een kraai of een nil. Dat gedierte nestelt hier overal in het rond." Nauwelijks had hij dit gezegd, of een ratelend gedruisch klonk van de spoorbaan, terwijl het huis op zijn grondve'sten trilde. ,/Een goederentrein," sprak Gabori. /,Je ziet. dat wij nog niet in een land zonder menschen zyn alleen weten zij niets van ons verblijf hier, zi) rijden voorbij zonder daar eenig vermoeden van te hebben." ,/Geef me een glas wijn," verzocht Judith, ,/de toug kleeft mij aan het gehemelte. Hoe ziet de kelder er uit z/Zooals alle kelders." //Is hij diep en ruim //Tamelijk." z/En droog Wat wil je toch?" vroeg hij driftig. ,/Ja, voor mijn part, droog ook." vKunnen wij daar dan niet gaan zitten, Paul Hij was achter haar stoel gaan staan en had haar een glas wijn gegeven. Bij het drinken vielen een paar droppels van het roode vocht op hare hand. Veeg dat weg," gebood hij heftig. ,/In den keidei Neen, Judith, onder den grond werk ik niet meer. Ik heb het langen tijd gedaan maar als het slaan van den muntstempel weerklonk. noordelijk gedeelte van den Eersten Bathpolder door hen of althans niet dan gedwongen worden herdijkt. Van de eigendommen der liquidee- rende maatschappij zou dus in deze onderstelling een gedeelte, dat zij zouden wenschen te aban- donneren, voor de nieuwe eigenaars waardeioos zijn. Het ligt dus voor de hand, dat zij voor die eigendommen in dat geval eene geringere koopsom over hadden, dan wanneer zij op volledige exploitatie ervan konden rekenen. Ook om deze reden heeft dus de bedoelde clausule voor den Minister niets bevreemdends. Maar wel strekt het hier medegedeelde ter bevestiging in de overtuiging, dat alleen bij het toestaan van het subsidie de herdijking spoedig in haar geheel en op zoodanige wijze zal worden uitgevoerd als voor de beveiliging van den spoorweg noodig is. De Minister deelt voorts nog mede, dat het voornemen bestaat, te zorgen, dat de begroo- ting van den Eersten Bathpolder jaarlijks onder de oogen der regeering koine, opdat zij volledig kunne nagaan, of aan de instandhouding der dijken genoegzame zorg wordt besteed. (Zie telegrafische berichten). De zes en twintigste jaarvergadering van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag, dit jaar te Middelburg gevonden, werd Woensdagavond voorafgegaan door een ure des gebeds, waarin Ds. H. C. van den Brink optrad, sprekende naar aanleiding van Ps. 36 10. Na de ure des gebeds kwamen de leden en begunstigers samen in Het Schuttershof, waar hun door de goede zorgen der regelingscom- missie een receptie werd bereid, die de gasten onder begunstiging van prachtig weer tot laat in den avond bijeenhield. De jaarvergadering werd Donderdagmorgen te 91/2 ure in het Schuttershof gehouden. Zij was, de plaats van samenkomst in aanmerking genomen, zeer goed bezocht en werd geleid door prof. H. Bavinck. In zijn inleidend woord noodigde Dr. Bavinck de aanwezigen uit zich met hem te willen ver- plaatsen in den tijd, die juist honderd jaar achter ons ligt. Het was de 26ste Maart 1806. Op dien dag keerde Mr. Willem Bilderdijk na een elfjarige ballingschap in ons vaderland terug. Deze terugkeer is een keerpnnt geweest in de geschiedenis van ons vaderland, althans in de geschiedenis van dat deel der natie, dat trouw bleef aan de belijdenis van des Heeren Woord en aan de beginselen der reformatie. In den breede deed spreker vervolgens uit- komen de beteekenis, die Bilderdijk gekregen heeft voor de kerk en voor den Staat, voor de kunst en voor de wetenschap in deze landen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer S. J. Seefat en tot lid van de commissie van controle de heer G. H. A. Grosheide. (Std.) TER NEUZEN, 6 Juli 1906. De liefhebberij om kiezer te worden voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, was ditmaal niet groot. Slechts 2 personen hebben plaatsing op die lijst aangevraagd. Yoor de vacature van onderwijzer aan school C alhier, ontstaande door het aan den heer A. M. Polderman verleende ontslag, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. had ik altijd een gevoel, of het gewelf op mijn hoofd zou neerstorten. Dit werk is fijner en maakt geen gedruisch, daarvoor hebben wij geen kelder noodig. En wij hebben er meer voor- deel van ook." z/Mijn kunstvaardigheid z/Ik weet, dat de zwaarste taak voor jouw rekening komt, Judith. Het maken van de biljetten is zoo moeilijk nietmaar het afwerken, dfe retouche, dat werk kunnen slechts weinigen. Zonder jou is onze bende in haar werk verlamd ze zullen moeite hebben om iemand te vinden, die jou kan vervangen." z/Ze moesten heelemaal ophouden met dit werk," sprak Judith somber. Gabori haalde de schoudfers op en zeivNu ik me ook uit de zaken terugtrek, komt het daar misschien wel toe." ,/Denk je werkelijk, dat je zoo onmisbaar bent vroeg Judith ietwat spottend. Hij trad terug uit het licht der lamp nam plaats in een der leuningstoelen en keek naar de beschildering van het plafond. z/Stellig behoort er moed toe, tusschen vier muren een verboden werk te verrichten en daarbij elke seconde te luisteren of de politie komt. Dat is de moed, dien de vrouw bezit, Judith. Maar wanneer je een van die blaadjes daar moest uitgeven, onmiddellijk onder het ge- oelend oog van een slimmen bankier, dan zou je hand beven en binnen vijf minuten was je ingerekend. Dat gevaar heb ik honderdmaal geloopen, want als men valsche bankbiljetten in omloop wil brengen om echte muntspecie voor terug te ontvangen, leert men dat niet in Voor het in den aanstaanden winter plaats hebbend voorbereidend militair onderricht hebben zich alhier 27 jongelieden aangemeld. De Staatscourant no. 154 bevat o. m. de statuten van de mannenvereeniging ;/Eben Haezer" te Ter Neuzen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier, de volgende zeeschepen aan- gekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari Februari Maart April Mei Juni 48 41 42 45 54 55 17 s., 11 k., 10 ij., 2 h., 2 pa., 6 1. 16 s., 11 ij., 6 k., lh., 7 1. 17 s, Ilk., 4 ij., 3 pa., 2 h., 5 1. 17 s., 13 ij., 5 h., 3k., 2 pa., 1 m 1 pp., 1 ijs., 2 1. 20 s., 14 ij., 4 h.,3 k., 3 pp., 1 pa., 9 1. 17 s., 13 ij., 6 h., 5 k. 3 pa., 1 m., 1 pp., 9 1. 101997 85182 93963 105162 111085 102194 I 285 599583 Uitgevaren zijnin Jan. 41, in Febr. 39, in Maart 40, in April 33, in Mei 42, en in Juni 50, totaal 240 zeeschepen. Gedurende de zes eerste maanden van het vorig jaar werden alhier met bestemming voor de loskade aan het spoor opgeschut 176 schepen, met een bruto-inhoud van 345,332 Ms. en voeren van hier uit 153 schepen. Met bestemming voor Gent werden alhier in de eerste helft dezes jaars opgeschut 510 schepen, mec een bruto-inhoud van 1,425,228 M3. en voeren van daar uit 546 schepen. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar kwamen binnen 456 schepen, met een bruto-inhoud van 1,274,677 M3. en voeren van daar uit 472 schepen. Gedurende de eerste helft van 1906 zijn voorts 2931 binnenvaartuigen op- en 2821 at'geschut. Over hetzelfde tijdvak van 't vorig jaar waren deze cijfers resp. 3512 en 3d64. Te Breskens zal voor de nagelaten be- trekkingen der dezer dagtn verdronken visschers worden gecollecteerd. Met kermis zal door meisjes met bussen rondgegaan worden, opdat ieder eene gave, hoe gering ook, zal kunnen schenken. Men schnjft ons Vanwege het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel is thans het derde deel verschenen van //Verslagen en mededeelingen van de Directie van Landbouw." Dit boekdeel, groot 232 bladzijden, handelt geheel over den tuinbouw in Nederland. Daaruit blijkt, dat in de provincie Zeeland 3631 H.A. grond bij den tuinbouw in gebruik zijn. dat er zijn 196 warmoeziers, ooft- en tuin- zaadtelers, 11 bloembollenkweekers, 30 boom- kweekers en 8 bloemkweekers en dat er bestaan 9 plaatselijke vereenigingen met 828 leden, die de belangen van den tuinbouw voorstaan. Dat er in Zeeland zoo weinig aan tuinbouw gedaan wordt, moet, volgens het verslag, hoofd- zakelijk toegeschreven worden aan de ligging en de minder goede verkeerswegen. een keer, maar langzaam, stap voor stap. Onze bende kan langen tijd zoeken, voordat zij iemand vindt die er zijne vrijheid aan waagt." Judith keerde zich half om en keek haar man aan. //Je hebt gelijk, Paul dat zou ik niet kunnen," zei ze zacht. //Wanneer ik zoo aan mijn werk zit, verbeeld ik me soms, dat het een tijdverdrijf is, want elk oogenblik kan ik het ding in het vuur gooien, eu dan is het weg. Doch voordat het zoover komt, neem je de biljetten en brengt ze onder de men schen. Daarin bestaat nu de eigenlijke mis- daad, niet waar z/Je zoudt zeker je handen in onschuld willen wasschen, he Ken je de wet zoo weinig z/Ik heb nooit de wet gezien," antwoordde Judith, terwijl haar een rilling door de leden voer. *Ik weet wel, dat daarin gesproken wordt van het tuchthuis, en ik geloof wel, dat die woorden evengoed op mij toepasselijk zijn als op jou. Maar jij bent de man, en ik heb altijd onder jou invloed gehandeld." Gabori keek haar zwijgend aan. //Menigmaal ben ik bang voor je geweest," vervolgde zij. //Wanneer je in onze eenzame woning tegenover mij zat zooals nu en mij zoo boosaardig aankeek - juist als nu dan gevoelde ik, dat je in staat bent tot nog andere dingen, dan een bankier te bedriegen met een valsch bankbiljet." 1,0 ja," bevestigde hij. vJe zoudt hem kunnen neerslaan of worgen, als hij je wilde inrekenen." Gabori bekeek zijne handen en bewoog bij wijze van proef zijn gespierde armen. vJa, Alle menschen, die maar eenigszins kunnen, gaan nu yacantie houden en reisjes maken of uitrusten aan een badplaats. En de volksvertegenwoordigers in de ver- schiiiende landeu,die meestal heel goed kunnen, beginnen om dezen tijd ook gewoonlijk bun koffers te pakken, om aan de italiaansche meren of de Riviera van hun vermoeide werkzaumheden te gaan uitrusten. Maar den Oostenrijkschen afgevaardigden zal dit jaar blijkbaar. die verpoozing ontgaan. De Minister-president von Reck vindt het noodig nu eerst de kiesrechthervorming tot stand te brengen en heeft in een conferentie van de partijleiders uit de Kamer meegedeeld, dat de regeering niet van plan was het parlement te verdagen, maar het alleen midden in den zomer een kleine vacantie zou gunnen. Geen prettig vooruitzicht dus voor deOosten- rijksche heeren. Maar ze hebben het zichzelf te wijten. lmmers de kiesrecht-hervorming ligt alleen daaroru de regeering zoozeer aan het hart, omdat ze daarmee een eind hoopt te krijgen aan de voortdarende nationale twisten. 's n0® andere volksvertegenwoordiging, die last dreigt te krijgen van den wensch naai-hervormipgen en ernstiger last dan het gemis van een zomervacantie. De oppositie op Kreta is van plan een opstand te ver- wekken, als de nationale vergadering geen voldoende hervormingen mocht vaststellen. Maar behalve die hervormingen wenscht de oppositie ook te vergaderen te Chania en niet te Kandia, zooals de nationale ver gadering nu gaat doen. En ze is van plan ook voor het doorzetten Van dezen wensch geen zachtzinnige middelen te gebruiken, maar desnoods met wapenge- weld bijeenroeping te Chania af te dwingen. Dat zijn andere gewoonten als een oppositie in West- Europa heeft. Die kan het ook een regeering wel lastig maken, maar slechts met woorden. Dat ondervindi ook de Rngelsche regeering bij de beraadslaging over de onderwijswet. De ler Redmond en een unionist zijn haar dezer dagen danig te lijf gegaan, naar aanleiding van het artikel, dat bepaalt, dat de ouders van een kind, dat een open- bare lagere school bezoekt, niet verplicht zullen zijn te zorgen, dat het kind in het schoolgebouw is, wanneer er geen vvereldlijk onderwijs gegeven wordt. Een amendement, in sfrijd met dit artikel, was slechts met een kleine meerderheid verworpen en nu vond Redmond, dat een zoo belangrijke kwestie niet met zoo'n kleine meerderheid beslist moest worden en wenschte daarom terugneming van het artikel. Gelukkig voor de regeering kreeg het artikel zelf wat grooter meerderheid. Maar uit deze stemmingen bleek toch wel, dat er geen groote meerderheid voor is om den ouders het niet doen deel- nemen van hun kinderen aan godsdienstonderwijs ge- makkelijk te maken. Men wil en ook een meerder heid van hetLagerhuis heeftzich daarvoor uitgesproken het godsdienst-onderwijs deel doen uitmaken van de gewone leerstot, maar voor de ouders, die gewetens- bezwaar daartegen hebben, een uitzondering laten. Door nu echter ook den kinderen vrij te laten in uren, waarin godsdienstonderwijs gegeven werd, liet men naar sommiger meening, godsdienstonderwijs als wezenlijk be- standdeel van het algemeen onderwijs vervallen. Eigen- lijk |is dit ook wel de bedoeling der Regeering en van een deel der libeiale meerderheid Zij wil alleen we- reldlijk onderwijs met vrijheid aan de ouders ora in ile scholen godsdienst onderwijs te doen geven, en tegen deze strekking der wet gaat dan ook de zoo sterke oppositie. Want niet alleen in het Huis, ook in het land zelf is er nogal tegenstand tegen deze Schoolwet. En de regeeiing heeft heel wat moeite om d t ontwerp van haar tot wet te krijgen. Zal hel ook de Russische regeering moeite kosten haar nieuw ontwerp tot wet verheven te krijgen De vraag is of zij het wel ooit als wet zal zien. Het agrarisch ontwerp schijnt niet erg in den smaak der Doema te vallen en het zal den boeren zeker wel in geen enkel opzicht voldoen. Deze storen er zich blijkbaar ook weinig aan. De onlusten op het land blijven zich uit- breiden. En vooral in het midden en zuiden van het rijk is de toestand bijzonder dreigend. Maar nog drei- gender laten zich voor het tegenwoordig bewind de voortdurende muiterijen in het leger aanzien. Die schijnen vooral den Czaar en zijn omgevingtottoegeven te zullen bewegen, want het heet, dat er op de trouw van niet meer dan een vierde van het leger gerekend zou kunnen worden. In elk geval tracht men spoedig tot een beslissing te komen en wil of een liberaal mi- nisterie uit de Doema of uit vrijzinnige ambtenaren als Jermolof benoemen of de Doema ontbinden. Datlaatste zou zeker naar den zin van Tolstoi' zijn, want die schijnt met de Doema al bijzonder weinig op te hebben. Maand. Getal Geladen met M3. inhoud I bruto. In dene kolom beteekenen de letters s stuk- goederen, ij. ijzer, k. kolen, h. hout, pa. pijpaarde, m. minerie, pp. papierpap, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5