I Algemeen uws- en Advertentieblad Zeeuwsch-V No. 4862 Zalerdag 7 Juli 1906. Bchoolgeld. LANDWEER. Gemengde berichten. 46e Jaargang. BEKENDMAKING. Veriegging verkeer wesieiijktin i kanaaldijk. ABONNEMENT: Per drie maanden hitmen Nederland /1,10. Voor Be] Men abonneert zich by alle bushouders. Voor Ter Neuzen f 1,-—. Franco per post lie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- A-UYBBTJNTlJN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor clken regel meer _/"0,10. Bij directe opgaaf van driematl plaatsing derzelfde advertenth slechts t w e e in a a 1 berekend. Groctere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzanding van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave 3BJ2£H5oSTIH BIjJLID TElt NEUZEN, 6 Juli 1906. In Zeeland kwamen .in de week van Woensdag 27 Juni tot en met Dinsdag 3 Juli 8 gevallen van besmettelijke ziekten voor n.l. te 's Gravenpolder 4, te Sas van Gent 1 geval van roodvonkte Dreischor, te Nieuwerkerk en te Zierikzee ieder 1 geval van diptheritis. Hoek, 4 Jnli. Heden had door het bestuur van den Koudepolder, in het logement //Lands Welvaren alhier de aanbesteding plaats in twee perceelen van a. het maken van werken tot zeewering enz., met het onderhoud daarvan tot 30 April 1907 aan bovengenoemden polder b. het volgens aanwijzing vervoeren van 400 M3 onderhoudsgrint. Voor het eerste perceel schreven in de heeren R. Verschelling te Ter Neuzen, voor f 643, J. Wolfert te Hoek, voor 590, K. de Vos te I er Neuzen, voor f 550, J. van Drongelen te Hoek, voor 523, J. de Bree te Ter Neuzen, yoor f 497 en Jac. Jansen te Ter Neuzen, voor 492. (Gegund). Voor het tweede perceel de heeren: G. Goossen en L. Kolijn te Hoek, voor f 0.60 per M3. (Niet gegund). Clinge, 4 Juli. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig 10 leden, alsmede de Voorzitter en den nieuw benoemden secretaris, de heer O. Kieboom. Aan den heer G. Stroecken werd op zijn ver- zoek eervol ontslag verleend, als hoold der school te Kapellebrug tegen 1 September e. k. Na eene vraag van den heer Buijsrogge, of er spoedig zal worden opgeroepen en den termijn niet te lang te stellen, stelt de Voorzitter voor de inzendiug van stukken te verzoeken voor 25 Juli, wat wordt goedgekeurd. Een verzoek van het bestuur der vereeniging van Gem. Veldwaehters in Zeeland, om vrije geneeskundige behandeling, voor deze ambtenaren werd voor kennisgeving aangenomen om het verder af te doen hij de begrooting. Een verzoek van Dom. Meert te St. Jansteen om een uitweg te mogen maken over de Oude- of Gentsche Vaart te Kapellebrug werd gesteld in handen van Burg, en Weth. ter afdoening, nadat de heer Bruggeman over deze zaak uit- voerige toelichtingen had gegeven. Van Ged. Staten was een schrijven ontvangen. dat de Begrooting was goedgekeurd, waarop, naar de Voorzitter meedeelde ook een post van 200, gld. voorkomt, als pensioen voor de weduwe P. Lansu. Omtrent de haven was een schrijven van den Minister van Waterstaat ingekomen. De Provincie geeft een renteloos voorschot van 13200 gld., terwijl het overige */3 of 26400 gld. nit Rijks-subsidie zal moeten gevonden worden. Wordt besloten een adres aan H. M. de Koningin te zenden om die subsidie te verkrijgen. 1 ot onderwijzeres te Kapellebrug wordt met 10 (algemeene) stemmen benoemd mej. L. M. Kindt, thans tijdelijk aan die school. Hierna wordt de vergadering gesloten. f ,nken, maar hij is veel langwerpiger en heeft e«. n ook, naar evenredigheid, veel langeren staart. Het gevangen exemplaar had een lengte van rtrim een meter eh met de zijvinnen een breedte v.ji ruim een halven meter. Deze vischsoort komt in de Ooster-Schelde zelden of nooit voor. Dinsdag wilde op den Pettelaarschen w'eg een moeder haar kind verdrinken, toeu toevallig een vrouw, wier huwelijk kinderloos is, voorbij kwam en haar van dit snoode plan trachtte af te brengen door haar te verzoeken het.kind in haar huis te mogen opbrengen. Dit verzoek werd toegestaan en alzoo een menschenleven gered. De ontaarde moeder heeft voor een dergelijk feit al eetimaal met den rechter kennis gemaakt. (N.-Br.) De 13jarige V., te Leek (N.-H.), is ver- dronken bij het baden in de Zuiderzee. I Iwee kindertjes van 3 en 4 jaar van den heer B. te Hilversum zijn door het eten van boomblaadjes vergiftigd. Hoewel alle hoop op herstel niet is uitgesloten, zijn de kindertjes zwaar ziek, en eischen een zorgvuldige ver pleging. Woensdagavond geraakte te Groesbeek op den Hekkenberg een driejarig meisje onder een met steenen beladen kar, waarvan de wielen haar over het hoofd gingen, het kind was terstond dood. Een treurig ongeluk overkwarn een rijtuig- verhuurder J. Meulendijks, te Asten (N.-Br.). Met het rijtuig in het naburige Lierop zijnde, wilde hij uitstappen, omdat het paard op den zandweg te hard moest trekken. Hij had het ongeluk met zijn jas aan een knop te blijven haken, waardoor hij kwam te vallen en onder het rijtnig geraakte. Inwendig gekwetst werd hij opgenomen. Hij is aan de gevolgen overleden. Als een goed middel tegen slakken in tuinen wordt aanbevolen, s avonds schoteltjes met bier neer te zetten. 's Ochtends vindt men ze dan hoven hun bier en kan ze gemakkelijk Woensdag is in de Ooster-Schelde onder Gorishoek door een Yersekschen visscher een zeeengel gevangen, een mpt de haaien verwante zeevisch. In vorm doet hij aan een rogge Maandagmorgen werd het 3jarig knaapje van R. B., te Kimswerd, door de stoomtram overreden. Het is gebracht naar het ziekenhuis te Sneek. Zijn toestand is bedenkelijk been, borst en arm zijn verminkt. Eenige opgeschoten jongens hebben een 17jarig meisje te 's Gravenzande aangerand en ergerlijk mishandeld. De zaak is bii "de politie in onderzoek, die de daders reeds gevonden heeft. De politie te Dinxperlo heeft gevankelijk naar Arnhem overgebracht de arbeiders W. K. en D. B., te Dinxperlo, wegens een ergerlijk vergrijp tegen de zeden, tegenover een gehuw'de vrouw gepleegd. - Op de Voorstraat te Utrecht werd Maan- dagavond door de politie proces-verbaal opge- maakt tegen den eigenaar van een woonwagen, die het voor dien wagen gespannen paard op ergerlijke wijze met een knuppel mishandelde, hetgeen terecht de verontwaardiging van het publiek opwekte. De politie werd gewaar- schuwd, die, behalve dat zij proces-verbaal op- maakte tegen den ruwen klant, wagen en paard naar net hoofdbureau van politie deed vervoeren en daar het deerlijk mishandelde dier eenigen tijd verpleegde. Onder meer moest het reckter- voorbeen verbonden worden. - Terwijl Dinsdag een goederentram, die om twaalf uur van Bolsward naar Harlingen vertrekt, bij de fabriek Hollandia te Bolsward een wagen afhaakte, geraakten twee kinderen, zusje en broertje van acht en vier jaar, onder den zich nog voortbewegenden wagen, met het vreeselijk gevolg, dat het meisje bijna direct, het jongetje een uur later bezweek. - Er wordt in de buurt van Wetteren weer zeer ernstig geklaagd over den verschrikkelijken last van de naar die plaats genoemde //we'tter- aarkens", een soort muskieten, die zeer kwaad- aardig zijn, en etterende wonden veroorzaken. Daar de oude Scheldearm de broeiplaats van het ongedierte is, wordt er aangedrougen op demping daarvan of betere afwatering. Het beste is nog niet te goed voor kinderen (Goethe). Staatslieden, Staathuishoudkundigen en ge- neesheeren hebben zich in den iaatsteu tijd ernstig bezig gehouden met de beangstigende groote kindersterfte, welke het grootst blijkt te zijn wanneer de heete zomersche dagen hnn intrede doen. Het betreft hier vooral een voedingskwestie, daar in juist gekozen voeding vooral het behoud van het kind en de lichamelijke ontwikkeling van hetzelve schuilt. Overal waar de voeding door moedermelk weinig of in het geheel niet kan geschieden alsook bij de speenperioae bleek Nestle's kindermeel het meest de voeding met moedermelk nabij te komen. Dit melkpoeder uit de beste Zwitzersche melk bereid is goed- koop, zeer eenvoudig gereed te maken, licht verteerbaar, is uitmuntend van smaak en wordt gaarne gebruikt, terwijl de kinderen er zichtbaar van groeien Het beste bewijs voor de voortreflijke eigen- schappen van dit meel is wel het jaarlijksch toe- nemend debiet, terwijl ditpreparaatreedsmeerdan 35 jaar een plaats op de wereldmarkt inneemt. Woensdagochtend is er in een ijzerfabriek te Newtown in Staffordshire een ketel gespron- gen. Een werkman werd een 190 M. wegge- slitigerd, zijn hoofd en beenen van 't lijf ge- scheiden drie anderen werden zwaar gewond. In de fabriek werd groote verwoesting aange- richtde machines werden bijna geheel ver- nield. In een nabijgelegen fabriek werden een aantal werkliedeu door weggeslingerde stukken van den ketel gewond. Twintig huizen zijn er in den omtrek besckadigd en een groot aan tal menschen gewond. De Merapie schijnt in de laatste dagen volstrekt niet op zijn gemak te zijn, meldden de Indische bladen van begin Juni. Op 30 Mei heeft hij weer heel wat gloeiend goedje, steenen en lava, uitgebraaktvan Djokja uit kon men voortdurend veel vuur met donkerrooden schijn rondom den krater zien, en van hoogge- legen ondernemingen vernam men dat de Merapi zwaar gewerkt had. En op 31 Mei klokslag 12 uur heeft te Djokja een aardbeving plaats gehad, eerst een paar vertikale schokken en, enkele seconden later horizontale bewegingen niet van langen duur maar vrij krachtig. Over't aan zien dat de vulkaan na de verhoogde werking heeft gekregen, wordt gemeld Een eind verder dan den eersten heeft zich een nieuwe krater gevormd. Twee kegels aan den voorwand van dezen nieuwen krater zijn in den laatsten tijd bezig met het uitwerpen van zand en gruis, men kan van Klatten uit den rook duidelijk onderscheiden. Van uit een uitgestrekt plateau kan men in den nieuwen krater zien, welke alles naar ten^den zendt langs een weg, die uitloopt in de rali Worro, in welke rivier thans alles terecht komt. Den 28", 's morgens omstreeks elf uur, begon op de onderneming Bedojo een lichte aschregen te vallen, omstreeks twaalf uur viel er meer asch, maar toch niet verontrustend veel. In het blad //Mataram" van den 31® Mei eest men, dat 's middags bij de aardbeving te Djokja de nieuwe krater ,/erg raar" deed terwijl de kopkrater zoo goed als geen teeken van leven gaf. De bevolking der in de buurt gelegen ondernemingen, door de ondervinding geleerd, hield zich toen op alle mogelijke gebeur- tenissen voorbereid. Op Sicilie was een mooie jonge weduwe, moeder van twee kinderen, hertrouwd. Op den dag van het huwelijk, uit de kerk thuiskomend, snelde de vrouw naar boven om haar kinderen aan hun nieuwen vader voor te stellen. Deze laatste hoorde echter plotseling een kreet van wanhoop. Hij haastte zich naar boven en vond daar zijn vrouw bewusteloos en de beide kin deren lagen met afgesneden hals op den grond. Men kreeg vermoeden dat een vroegere minnares van den man de gruweldaad bedreef. Zij werd gevat en bekende ook de misdaad uit wraak bedreven te hebben. en ^'iJ^asavond. ■Hge,«n4efC op fr'e.-Hl.;,».1J de fr lr.n* J. VAM ISM MMBIi te Bet Metane Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 2e kwartaal 190t> in afsc'hrift, gedurende viif maanden op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter Jezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 5 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN biengen ter kennis, dat het primitief kohier van den Hooidelijken Omslag in deze gemeente voor 1906, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 5 Juii 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester der gemeente TERNEUZEN; Gezien het 3de lid van j0 der LandweerinstructieI Brengt ter kennis van een ieder, wien zulks aangaat 1°. de dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1898, zullen op 1 Augustus a. s. overgaan naar de Landweer; echter gaan NIET over naar de Landweer de plaatsvervangers, de nummerverwis- selaars, zij die behooren tot een der bereden korpsen of tot het Korps Torpedisten en zij, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst 2". zij, die overgaan naar de Landweer, moeten zich voor 31 Augustus a. s. IN PERSOON aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaats en daar- bij inlevefen hun zakboekje met daarin gehechten verlofpasde veriofgangers evenwel die bniten- slands verblijf houden, behoeven zich niet IN PERSOON aan te melden, doch zullen hun zak boekje met daarin gehechten verlofpas bij aange- teekenden brief (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk 3°. zij, die overgaan naar de Landweer, zijn vanaf 1 Augustus a. s. onderwoipen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven Vestigt met nadruk de aandacht op de navolgende bepalmgen der Landweerwet. Artikel 24. De verlofganger van de Landweer meidt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de Landweer of na dien, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde dezen den verlofpas, hem bij de Landweer of laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien ot opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woorit of verblijf houdt, of die zich bii zijn vertrek met veilot buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen nen daarin vermelden termijn zijn verlofpas bij aan- geteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burgemeester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien Burgemeester bij aangeteekenden brief teruggezonden. Artikel 25. De verlofganger van de Landweer die zich m eene andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de ge meente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de Landweer mag zich zonaer toestemming van Onzen Minister van Oorlosr met langer dan gedurende een jaar buitenslands be- geven. Aan den verlofganger van de Landweer die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij ge- vraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefemng van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan de verlofganger worden vrii- gesteld van de verplichting tot deelneming aan Ue oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bijwonen van het bij artikel 29 voorgeschreven onderz'oek en tot het komen in werkelijken dienst in geval van hede^' oorJogsRevaar of andere buitengewone omstanriig- Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden, als in het beiang van den dienst noodig worden geoordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Landweer, die artikel 24, 25 of 27 niet naieeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door Onzen Minister van Oorlog die tevens net korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Ter Neuzen, den 5 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van de ingezetenen dat, blijkens missive van den Com- missaris der Koningin in'Zeeland d.d. 3 Juli 1906 A no. 810, 2e Afdeeling, ten behoeve van de uitvoering der werken tot verbetering van het kanaal van Ter Neuzen, het gedeelte van den westelijken kanaaldijk onder deze gemeente tusschen de hectometerpalen 132 en 136 is afgesloten en dat het verkeer kan plants hebben over den evenwijdig aan den kanaaldijk gemaakten hulpweg. Ter Neuzen, 5 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1