A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vfaanderen. No. 48(50 Dinsdag 3 Juli 1906. 46e Jaargang. Binnenland. Buitenland. FEUILLETON™ WERNER'S AVONTUUR. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVooi Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj tile Boekhande]aars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertenti&n vdor 3 ureu op den da$ dei uitga^rv APHSTENTUN: Van 1 tot 4 repels 0,40. Voor riken regel nieer f 0,10. Bjj directe opgaaf van dricmas.1 plaatsing darzelfde advertenti* wordt de prjj* slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. zrNatuurlijk nog beter zou je kunnen zeggen je bekwame hand. Zou je denken, dat je die ongestoorde rust zoudt vinden in een hotel onder de oogen van nieuwsgierige bedienden en van ervaren politie z/Neen, mijn hand zou beven." //Goed, luister verder. Ik ken hier in den omtrek een huis, eenzaam gelegen, geheel on- bewoond en volledig gemeubileerd. Daar kun nen wij eenige dagen nestelen daar zal niemand ons komen storen, want de bijgeloovige menschen hier in den omtrek meenen's nachts een spook- acbtig licht te zien, terwijl er inderdaad geen liclit brand. Wij kunnen dus heel gerust een licht aansteken -dat zal voor ons veiliger zijn dan de diepste duisternis." Huiverend trok Judith den doek vaster om hare schouders. ,/Hoe weet je dit alles, Paul //Ik weet het, en dat is genoeg antwoordde hij kortaf, op een toon, die geen tegenspxaak duldde. Na een poosje kwam de vrouwelijke nieuws- gierigheid echter weer boven. z/Heeft dat huis dan geen eigenaar Gabori stond op en trad aan het venster. z/Dat kan ik je werkelijk niet zeggen, kind Ik weet alleen, dat de villa niet bewoond wordt." //En zal de eigenaar ons dan niet overvallen z/Neen, maak je daarover maar niet ongernst." Uit Middelburg wordt aan de Nederl. ge- schreven De vereeniging Kinderzorg hier ter stede, uitgaande van de Ned. Herv. Gemeenten in Zeeland, heeft thans de voogdij aanvaard over een tiental kinderen, wier ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Deze kinderen zijn in een voorloopig tehuis onderdak gebraeht, dat zooveel mogelijk met de wettelijke vereischten in over- eenstemming gebraeht werd, zoo dat de regeering ook reeds in den voorloopigen toestand subsidie heeft toegezegd. Onderwijl wordt met den bouw van het aieuwe gesticht haast gemaakt, want het laat zich aanzien, dat er binnenkort gebrek aan plaats zal zijn in de voorloopige inrichting. Het chambretten-stelsel, waartegen elders zooveel bezwaren werden geopperd, ontmoet hier geen bezwaren, wel de bepaling van vol- strekte scheiding tusschen jongens en raeisjes, ook de jongste, vooral waar het broertjes en zusjes geldt. Voor het opnemen van //ter beschikking der regeering gestelde kinderen", zal deze vereeni ging zich voorloopig wel niet aanbieden wegens de bezwarende wettelijke voorschriften. TER NEUZEN, 2 Juli 190G. De heer G. A. Crince, klerk der posterijen en telegrafie alhier, is, met ingang van 1 Aug. a. s., benoemd tot commies-titulair der posterijen en telegrafie. Naar we vernemen is door de heeren H. W. R. Kramer, K. Wieland, P. Bauwens en J. A. Donze bedankt voor de benoeming van schatter en waarnemend schatter in zake reclames wegens aanslagen van het vergunnings- recht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Hij antwoordde, terwijl hij voor het venster bleef staan en haar niet aankeek nu maakte hij het portierraampje open. Tusschen het ratelend geluid der wielen kon men het ruischen van boomen onderscheidenzij reden door een dennenwoud. z/Kom eens hier en kijk eens, Judith Achter dit bosch ligt het naaste dorp. Wij bevinden ons in een landstreek, zoo eenzaam als maar ergens te vinden is. Alleen in de Hongaarsche vlakte zijn ook zulke landstreken. Let op, het bosch wordt minder dicbt, wij komen op de heide. Daar die baanwachterswoning En daar heb je gezien Zij waren reeds voorbij en Judith verliet het venster. z/Ik zag een donker huis te midden van boomen." z/Geen licht z/Neen z/Dan is het goed. Neem je handkolferik zal den anderen koffer wel dragen. Wij komen zoo dadelijk aan het station. Het ligt links van den spoorweg, maar wij stappen aan den anderen kant uit. Het is ons voordeel, dat wij alleen zijn. Blijft dicht achter mij en vermijd alle gedruisch." Hij sprak gejaagd en met gedempte stem, ofschoon geen vreemde aanwezig was die hem kon beluisteren. Doch de trein vertraagde reeds zijne vaart en het licht van het kleine station werd zichtbaar. Toen de trein stilhield, kwam ook juist de trein van Hamburg. Dat was dezelfde waarmee Gabori in dien nacht van Zaterdag op Zondag Gisterenvoormiddag arriveerde alhier, per stoomboot //Luctor et Emergo" een reizigers- gezelschap van ruim 200 personen uit Gent, waaronder het muziekgezelschap //Werken en Leeren". Onder de herhaalde tonen van het /,Neer- landsch Volkslied" werd aangelegd, doch, hoewel een talrijke groep belangstellenden nog iets meer verwachtte, de instrumenten werden op- geborgen en de reizigers verspreidden zich. Te ongeveer half 2 ure arriveerde de stoom boot //Stad Gent" die een honderdtal reizigers uit Bergen op Zoom aanbracht, waarbij het muziekgezelschap //Eendracht maakt macht". Omstreeks 5 ure marcheerden voornoemde muziekgezelschappen, onder het uitvoeren van marschen, onder belangstelling van een tal- rijk publiek, naar de aanlegplaatsen hunner booten. Vrijdag werd door het bestuur der water- keering van den calamiteuzen Oud Beveland- polder te Wilhelminadorp aanbesteedhet uit voeren van zinkwerk en steenbestorting tus schen de peilraaien 22 en 28 aan genoemden polder. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer M. van den Hoek te Ter Neuzen voor 9545. Verder schreven in de heeren H. de Kluiver te Sliedrecht voor f 10790 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 10480 A. Foudraine te Goes voor 10400 W. Dekker teVeerevoor f 10384J. Roskam Cz. te Dordrecht voor 10200 en C. de Wilde Az. te Kattendijke voor 9873. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school J te Middelburg komt als no 2 voor de heer L. B. A. Rolff te Axel. In de Donderdag gehouden strafzitting van het kantongerecht te Hulst, werd door den kantonrechter aan den heer Mr. J. Adriaanse, die als deurwaarder bij dat kantongerecht aftrad dank betuigd voor zijn ijver en trouwe plichts- betrachting gedurende zijn loopbaan. Tevens wenschte hij den nieuw benoemden deurwaarder, den heer A. 0. M. Poppe geluk met zijne be noeming en hij hoopte, dat hij de voetstappen van zijn voorganger zou drukken. De ambtenaar van het openbaar ministerie vereenigde zich met de woorden van den kanton rechter, zoowel wat betreft die gesproken tot den nieuw benoemden deurwaarder. was gekomen. De drukte, ontstaan bij het kruisen der treinen, maakte het nu evenals toen gemakkelijk den waggon aan de verboden zijde te verlaten. Toen de beide treinen in het nachtelijk duister in verschillende richtingen wegreden, hadden Gabori en Judith de spoorbaan reeds verlaten zij wachtten in de laagte, totdat de stations- chef naar binnen was om naar bed te gaan. Eindelijk verdween de .chef en Gabori zeide z/Nu is de baan vrij. Laat mij de beide koffers maar dragenje moogt je niet meer inspannen dan noodzakelijk is, want je hand moet vast blrjven en niet beven." z/Ik beef reeds over al mijne leden," ant woordde Judith. Zij volgden denzelfden weg dien Gabori des- tijds gegaan was, en kwamen ook voorbij het wilgenboschje, waarachter hij gescholen had, toen Erdman dit deel van zijn baanvak onderzocht. Wanneer het wat helderder geweest was, zou- den ze de indrukken van zijne voetstappen nog gezien hebben; maar het was te donker. Toch liep Gabori met zijn zwaren last zoo snel voort, dat Judith hem slechts met moeite kon bij - houden. ;/Je kent den weg nauwkeurig," sprak zij. z/Ben je hier wel meer geweest V" //Slechts een of twee keeren neon maar eens.' De poging om iets meer te wetente komen, was alweer misluktzij gingen verder. tHet huis zal wel gesloten zijn. Hoe zullen wij dan binnenkomen begon Judith weer. z/Op de eene of andere manier. Ik heb wel ergere dingen gedaan." Vrijdag werd het vijftig-jarig bestaan der Parochie van Biervliet aldaar gevierd. Het kerkgebouw was in feestgewaad. Bloemen, bloemenmanden en hangers sierden de kerk, waarvan de muren met doek, schitterende als zijde, getooid waren. Kanonschoten openden de feestviering, die 's avonds te voren aangekondigd was door het gebulder van 't geschut. Uit de huizen der parochianen wapperden de vlaggen, doch overigens had de gansche feestviering een kerkelijk karakter. Tijdens de godsdienstoefening en herinnerings- rede aan dit jubeljaar werden liederen gezongen die in druk verschenen waren. Prachtige kerksieraden, door de parochianen aangekocht, werden de kerk geschonken, n. 1. veertien Candalabres en een Processie-kruis. Koewacht. Vrijdag werd voor de arrondis- sements-rechtbank te Gent behandeld de zaak van de ernstige mishandeling van Adolf Raes op de Verkorting nabij deze gemeente, op den avond van 15 October 1.1. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, werd A. Raes in een herberg levensgevaarlijk verwond. Hij ontving namelijk een messteek in den buik, waardoor hij verschillende dagen in levensgevaar verkeerde. Als dader werd verdacht zekere v. d. V. van Belgisch gedeelte dezer gemeente. Deze ontkende echter alle schuld en beschul- digde de gebroeders V. alhier. Na een justitieel onderzoek door de parketten van Gent en Mid delburg op 22 December 11. werd verdachte in vrijheid gesteld. Genoemde v. d. V. werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en 1000 francs schadever- goedingterwijl de gebroeders V. ieder drie maanden kregen. Geen der besehuldigden waren verschenen. De gendarmen van Moerbeke kwamen hem op telegrafisch bevel Vrijdagmiddag in hechtenis nemen, maar. de vogel was gevlogen. Don derdag had v. d. V., wellicht niet veel goeds in de zaak ziende, de wijk genomen naar Duitschlandde politiebeambten doorzochten van boven tot onder de woning, doch tevergeefs. Zaterdagvoormiddag werd alhier een6 ver gadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Aan de orde was nadere wijziging der begrooting van 1906 naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, waarin zij te kennen gaven, dat zij geen vrijheid vonden aan H. M. de Koningin te adviseeren z/Ja, je hebt ergere dingen gedaan," bevestigde zij met een zucht. Opeens bleef Judith staan. z/Het leek wel, of zich daar op de spoorbaan iets bewoog. Ben je er zeker van, dat wij niemand zullen ontmoeten z/Heel zekerHier in den omtrek woont niemand dan de baanwachter met zijne klein- dochter. Wanneer de oude man zijn baanvak inspecteert, hoort men hem reeds in de verte kloppen van zijne kleindochter hebben wij niets te vreezen." z/En weet je. dit alles, doordat je slechts eens hier geweest bent vroeg zij wantrouwend. //Men bemerkt veel wanneer men de oogen goed openhoudt. Stil hier zijn wij bij den turn." De sterren wierpen eenig licht op de heide, zoodat Judith de omgeving kon onderscheiden. //Alles is verwilderd," zei ze, terwijl zij het tuinhek binnenging. //Doornen en distels en daartusschen papavers. Doch hier onder mijne voeten is de grond pas omgegravenik zak er in Gabori greep haar arm en trok haar weg. z/Kom hier, het is niet noodig, dat men versche sporen ziet." z/De vensterluiken zijn alle gesloten," vervolg- de Judith bijna fluisterend. //Hoe zal het daar- binnen uitzien Ben je hier ooit in huis ge- geweest z/Stilgebood hij op ruwen toon. Ha, de sleutel zit nog in de deur juist als toen Hij draaide den sleutel om, opende de deur en trad met haar binnen. In de gang stak Gabori een kaars aan, die TER 8EUZE9SCHE COERAJT. I»lt blad ver.<!hijnl llaandag., Woenmiag- en Vrijdagavond, »tt(fe*on«ler5l op Feenldajren, folj de ftOrmt* IP, JT. VA» UK SAIMIK ♦«- fer HeiiMR. 't Schijnt wel <iat Koning Peter van Servie zich een beetje vrijer gaat voelen onder de Buropeesche vorsten nu ook enidelijk Engeland en ons land als de laatste zijn regeering hebben erkend door bet weer aanknoopen der diplomatieke belrekkingen. Hij heeft naar men zegt plan, op bezoek te gaan. Thuis zit bij nog altijd in de zorgen door den strijd met Oostenrijk-Hongarije, dat hem de noodige kanonnen wil leveren, en die strijd wordt er niet gemakkelijker op nu ook Duitschland daarin de zijde van Oostenrijk kiest. t Zal nu voor Servie een heel werk zijn om, niet- tegenstaande den druk, dien de beide mogendheden op het kleine koninkrijk gaan uitoefeneu, toch de kanonnen te nemen, die het't beste aanstaan. Of Koning Peter op reis wil gaan om zich die zorgen eens uithethoofd te kunnen zetten P Hij zon dan zijn schoonzusters te Rome en te Petersburg een bezoek willen gaan brengen. Te Rome is de Koningin een zuster van zijn vronw en te Petersburg een der grootvorstinnen. Daar in die laatste stad kan hij een een ander gepiaagd monarch trefifen, Czaar Nicoiaas II Die krijgt bet met den dag zwaarder en 't is haast niet mogelijk op al zijn moeilijkheden bet oog te houden. 't Leger baart hem op 'toogenblik zeker wel de meeate zorgen. Een bataljon van het Preobroigjenski-regiment, een garde-rigiment, wordt voor straf, wegens oproerig- beid, naar een afgeiegen oord in Nofgorod gezonden. Een ander regiment der garde, het Sermenofsky-regiment, is bet met 'teerstgenoemde eens vooral uit sympatbie met de boerenbevolking. Te Wladikawkae is de 18e bergbatterij aan 't muiten geweest, in Samoea is het regiment van Doeroeloeh oproerig en te Moskou wordt bet garnizoeH, dat er 's zomers buiten kampeert, zelfs door patrouillea bewaakt. Men is in die laatste stad bovendien bang voor andere ongeregeldheden, daar er te Serpoechof, in de buurt een stad met 30,000 werklieden in de weverijen, een werkstaking is uitgebroken. In de Zwarte Zee-havens schijnt het er verder zoo bedenkelijk uit te zien, dat de Turksclie Sultan maat- regelen neemt. En in het paleis te Peterbof is bet blijkbaar ook al niet meer veilig, zoodat de Czaar ver- huizen gaat naar Tsarskoje-Selo. Werkelijk, Nicoiaas II is in een weinig benijdens- waardige positie, en bij vindt daarbij nog weinig steun in het buitenland. De President van de Vereenigde Staten heeft nu zelfs toestemming gegeven tot de ambtelijke openbaarmaking van de molie door bet Amerikaansche congres aange- nomen, waarin afschuw wordt uitgesproken over de Jedenmoorden in Rusland. De eenige vriend van Rusland schijnt nog de Duitsche Keizer te zijn. Bij hem komt weer de Czaar te gast, ter gelegenheid van de Duitsche viootoefeningen. En daarna gaat de reis niet terug naar Rusland. maar voorloopig naar Darmstadt, waar de ouders van de Czaritsa wonen. Als Nicoiaas II nog wat zuidelijker ging, nog heel wat zuidelijker, zou hij te Rome een ander hoogge- plaatste kunnen vinden, die ook in zware zorgen zit. t Biijkt wei, dat Paus Pius buiverig isom een beslissing te nemen in zake de Fransche Scheidingswet en bang om door zijn woord aan de Fransche katholieken een houding voor te schrijven, die aan de kerk nadeelig zou kunnen worden. Men schrijft hem het plan toe om opnieuw een vergadering van Fransche bisscboppen bijeen te roepen, die dan zou moeten beraadslagen over de voorstellen, die van Rome uit gedaan worden, naar aanleiding van de voorstellen van de in Mei gehouden vergadering dier bisscboppen. Bij de vele zorgen, die zijn waardigheid hem oplegt komt nog voor den Paus de zorg over zijn gezondheid die lang niet sterk moet zijn. Hij moet aan een bart- ziekte lijden en brengt daa'rdoor telkens zijn omgeving in ongerustbeid. Vandaar ook, dat men telkens hoort van een vertrek van den Paus uit het Vatikaan voor eenigen tijd. Verandering van lucbt zou hem zeer worden aangeraden. Maar men gelooft toch niet, dat hij \er- andering zal brengen in de tot nu toe gevolgde politiek en niet vasthouden aan de gedacbte, dat de Paus een gevangene is op het Vatikaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1