A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4859 Zaterdag 30 Juni 1906. 46e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. BZE&STIE BLAD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Voor ADVUTHTIiSi Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regei «mee? ^0,10, Bij directe opgsaf y&n driemaal plaatsing derzelfde advertent!# wordt do prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere ietters worden naar plaatsruiiu fce berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgavn Dp hoefij zer- correspondent te 's Hage van het Hdbl. schrijft dat bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer, naar hij hoorde, ernstige tegenstand gebleken is tegen het Bath-polder ontwerp. In twee secties was men er vrij algemeen tegen. terwijl in de'andere secties de meeningen verdeeld waren, doch eer ten ongunste dan ten gunste van het ontwerp neigend. Het V oik gewaagt van een gerucht volgens hetwelk in het koopcontract tusschen de En- gelsche eigenaars van den Twqeden Bathpolder en het Zeeuwsche consortium, degeheime clausule zou voorkomen dat de koopsom met f 75,000 zou worden verhoogd als het consortium het Regeeringssubsidie zou krijgen. Dit zou neer- komen, naar het blad opmerkt, op een gift aan de Engelsche eigenaars uit de Nederlandsche schatkist. Ook den Hdbl. is dit Haagschen correspondent van het gerucht ter oore gekomen. TER NEUZEN, 29 Juni 1900. De Staats-Courant no. 148 bevat o. a. de statuten van de //Vereeniging voor Christelijk onderwijs" te Hoek. Door den Commissaris der Koningin is aan den heer Mr. J. T. Sluis, door zijn vertrek naar Middelburg, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der gezondheidscommissie. zetel Oostburg. Door den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde werden gedurende het jaar 1905 vervoerd 141248 personen, als van Vlissingen naar: Breskens 34689, Borsselen 1813, ler Neuzen 27837, Hoedekenskerke 6 van Breskens naar Vlissingen 34479, Bors selen 329, Ter Neuzen 2365, Hoedekenskerke 3 van Borsselen naar Vlissingen 1799, Breskens 333, Ter Neuzen 3597, Hoedekenskerke geene van Ter Neuzen naar: Borsselen 3472, Breskens 2581, Vlissingen 27467, Hoedekenskerke 181 van Hoedekenskerke naar Ter Neuzen 190, Borsselen 64, Breskens 17, Vlissingen 26. Aan passagiersvrachten werd ontvangen f 66439,15 wegens vervoer van goederen en vee 19894,75, wegens vervoer van rijwielen 1907,25. De to tale ontvangsten opdeze lijnhebbenbedra- gen 101,672,841.,, de uitgaven 94,567,60 en het goed slot aldus 7,105i'241/s. Op de lijn WalsoordenHansweert werden vervoerdvan Walsoorden naar Hansweert 10881 en van Hansweert naar Walsoorden 10981 passagiers. Aan passagiersvrachten werd ontvangen 11,581,12 '/3, wegens vervoer van goederen, rijwielen en vee 4,904,35 en voor het vervoer van brievenmalen en postpakketten f 2,000. De totale ontvangsten bedroegen op deze lijn 18,636,721/2, de uitgaven 23,692,26V2, het kwaad slot mitsdien f 5,055,54. De olassicale vergadering te IJzendijke op Woensdag 27 Juni, werd bijgewoond door 18 predikanten en 22 ouderlingen. De aftredende leden werden alien met groote meerderheid van stemmen herkozen, behalve de heer J. R. van Eerde, die vervangen werd door den heer W. J. Val met 19 van de 36 geldio-e stemmen. Om het lidmaatschap van een der Kamers volksvertegenwoordiging zoowel als dat de Provinciate Staten met het ambt van Evangeliedienaar Vereenigbaar te verklaren, stemden bijna alien tegen. Zes stemmen waren er voor. 't Amendement van Pierson-Roozemeijer, dat wilde over leg met kerkeraad en toestemming van classicaal bestuur werd mede afgestemd 14 stemden voor. van van De overige punten der agenda wijzigingen in het algemeen reglement werden met algemeene stemmen aangenomen. (M, Ct.) Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van drie leden van den raad te Waterlandkerkje, zijn officieel eandidaat gesteld de heeren C. van Dixhoorn (lib.), J. B. Dossche, aftredend (kath.), A. H. de Milliano (kath.), F. van Prooye, aftredend (lib.), M. Verbrugge, aftredend (anti-rev.), en H. P. L. Weemder (kath.) - De heer A. J. V. te Oostburg had Dinsdag- avond het ongeluk om met een der wielen van zijn fiets in de uitgeholde tramrails te geraken. Hij viel op de steenen en moest bewusteloos naar huis worden gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Woensdagmorgen was hij bij kennis gekomen, men hoopt dat hij met eenige gedwongen rust zal klaar zijn, In de week van 20 tot en met 26 Juni kwamen in Zeeland 10 gevallen van besmettelijke ziekten voor nl. te Hoedekenskerke 1, te Sas van Gent 1, te Vlissingen 1 en te Stavenisse 2 gevallen van roodvonk, verder te Baarland I, te Ellemeet 1, te Ouwerkerk 1 en te Drei- schor 2 gevallen van diphtheritis. -De premie paardenkeuringen in deze provincie zijn geeindigd. Aangegeven werden 568 en voorgebracht 440 dieren, nl. resp. 154 en 105 veulens, 126 en 92 merries geboren in 1905, 42 en 36 hengsten geboren in 1905, 31 en 28 hengsten geboren in 1904 en 215 en 179 merries van 3 tot 8 jaar. Koewacht. In de laatste dagen is hier veel vlas verhandeld. Het vlas, dat thans nog niet verkocht is wordt of door de eigenaars zelven verder bewerkt of is van geringe kwaliteit. Volgens een oud gebruik moot al het goede vlas voor St. Jan (24 Juni) verkocht zijn. Dit jaar was het wel een paar dagen later. Er zijn goede prijzen besteed. Voor vlas van uitmun- tende kwaliteit werd tot 400 francs per gemet betaald. Zooals bekend is, wordt het meeste vlas opgekocht door de Belgen. Deze bezitten in De Leie eene rivier, die op een gedeelte van haar loop de eigenaardigheid bezit, het vlas op eene bijzondere wijze te roten waarom ze door de Engelschen //de gouden rivier" genoemd wordt. Toch beginnen vele landbouwers alhier zich op het roten en verder bewerken van vlas toe te leggen en het is voor de arbeiders te hopen, dat dit nog meer mag geschieden. Ge- root vlas moet in den winter gezwingeld worden en vraagt vele handen in een tijd, dat er op .veld en akker niets te verdienen valt, De leerlingen der beide hoogste klassen der openbare school aan den Ouden Molen zullen Zaterdag 7 Juli a. s. met hunne onderwijzers eene schoolreis maken naar Antwerpen. Een bezoek zal gebracht worden aan de havenin- richtingen, de waterpersbuizen, die waterdruk- king verschaffen voor de bruggen, kranen en kaapstanders en de droge dokken met pomp- machienenalsmede aan den Lieve Vrouwe toren en den dierentuin. Tevens worden po- gingen aangewend om toegang te verkrijgen op een groote zeeboot van de Red Star Line of van de Noord-Dnitsche Lloyd. Kantongerecfrl te Ter- Neuzen. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een kind van een elf maanden gisterenavond in den trein is achtergelaten. Het geval droeg zich aldus toe De moeder van het kind te Groenekan bij Utrecht wonende, was na afloop der f'eesten aan het Buurtstation te Utrecht in den lokaal- trein gestapt, om huiswaarts te keeren, na vooraf den kinderwagen als bagage te hebben doen inladen. Meenende in den verkeerdtn trein te zitten, gaf zij haar kind aan een paar heeren over, die het haar uit het portier zouden toe- reiken, terwijl zij inmiddels den kinderwagen uit den bagagewagen zou halen. Hiermede doende, vertrok echter de trein. Gelukkig kon de moeder na aankomst, met een volgenden tr<.ki te Groenekan het kind in ontvangst nemen. (U. D.) Te Dieren op de Heide werd door vrouw 0. eenige malen geld vermist uit de gesloten lade eener kast. Nadat zij bij de politie aan- gifte gedaan had, viel de verdenking op twee schoolgaande jongens, 10 "en 13 jaar oud, die dan ook weldra bekenden om beurten de achter- deur te zijn binnengeslopen, terwijl vrouw O. op het land werkte, en het geld te hebben weg- genomen. Een gedeelte hadden zij reeds ver- snoept en de rest verstopt. In de gemeente Dantumadeel zijn twee personen vrij plotseling overleden. Naar ver- luidt tengevolge van lret nemen van teveel ge- neesmiddelen. De een nam 7 poeiers tegelijk in, de ander eerst een halve flesch levertraan en toen een geheelen doktersdrank. Het bestellen van telegrammen door jongens geeft, volgens de Tel., te Amsterdam aanleiding tot veel klachten. Het blad vertelt o. a. het volgende Als een staaltje van de verregaande brutali- teit van deze rijksambtenaren vernemen wij, dat het volgende op een der bijkantoren ge- beurde. Het liep tegen 12 uur een der jongens wilde zijn boterham eten, maar daar het te druk was, werd hij vaak gestoord, hetgeen hem minder aanstond. Gestoord te worden in het genot van een boterham eten ging niet. Hij moest rust hebben, en om die te verkrijgen sneed hij eenvoudigweg de draden van een telegraaf- toestel door. Dat hierdoor natuurlijk belangrijke vertraging in den dienst ontstond hinderde hem niet, doch wie weet hoeveelen op hun depeche te hebben gewacht. lang Bij gebrek aan een paard - 't is druk in den hooitijd -zette een boer in de gemeente Schoterland een motorfiets voor een wagen met hooi en reed zoo 't vrachtje naar de schuur. - Voor hengelaars Op de Langeveerster Wielen (Fr.) werden door 2 hengelaars in nog geen 2 uur tijd ruim 200 baarzen gevangen. Er waren er bij van 1 en 11/2 pond. Een trampaard te Soest trapte in een spijker en is eenige uren daarna overleden, waarschijnlijk aan bloedvergiftiging. Op eersten Pinksterdag werd bij Halfweg door de electrische spoor een meisje aangereden. Het meisje werd bewusteloos opgenomen en overgebracht naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem, waar eerst na veertien dagen verpleging het bewustzijn weerkeerde. Het eerst herkende zij haar moeder en zij wist precies te vertellen, wat er gebeurd is tot op het oogenblik van de aanrijding, doch vercfer herinnerde zij zich niets. Zij was in de meening, een tijdje te hebben geslapen. Herstel is niet buitengesloten. Uit l||-impen a/d Lek wordt gemeld Met het warme weer liet de heer W. Verhoef Jz. zijn hond in de rivier zwemmen. Reeds eenmaal was het dier, na in het water te zijn geworpen, behouden op den wal gekomen, maar bij den tweeden keer nam het de verkeerde richting en zwom den stroom in. terwijl het na eenige oogenblikken in de diepte verdween. De eige- naar bedacht zich geen oogenblik, sprong in het water en bracht zijn beestje behouden aan den kant. De Prov. Gr. Ct. meldt, dat, toen de Minister van Oorlog Staal. in generaals - uniform, de vorige week met zijn adjudant een bezoek bracht aan het landweerkamp te Donderen en hier en daar tot de manschappen enkele vragen richtte over den dienst, de voeding, ligging, kieeding enz., er door een der landweermannen ernstige klachten over het eten werden geuit. Zijne Excellentie was de tenten der le com- pagnie van het vijfde landweerdisirict langs geweest en kwam bij de 2e compagnie, toen hij een man zag staan met fonkelnieuwe schoenen, waarvan het leer niet was zwart gemaakt, aan de voeten. Dit gaf den Minister aanleiding tot den man de vraag te rich ten of hij zijn nieuwste paar schoenen aan had. De man antwoordde bevestigend. //Waarom heb je de oude niet aangetrokken z/Omdat die verrot zijn, generaal, net als er meer verrot is hier in 't kamp." //Zoo, en wat is er dan nog meer niet in orde z/Wel het eten. Het vleesch is vergaan, het vet loopt weg." De adjudant, die den man niet begreep, vroeg nog eens na, maar de Minister wist genoeg en zeide tot zijn adjudantnDe man meent dat er zooveel ongedierte in het vet is, dat het leeft." Onmiddellijk ging de Minister naar den luitenant-kwartiermeester en onderzocht de waarheid van de bewering van den man, die slager is. Uit het onderzoek, dat daarna door 4 slagers, landweermannen, werd ingesteld bleek inderdaad dat het vet niet te gebruiken was. Het werd afgekeurd en de Minister gaf order dat er maat- regelen genomen moesten worden om te voor komen dat er klachten over bedorven eetwaren konden inkomen. Ook over het tarief van de consumptie in de cantine werd bij den Minister geklaagd. Bier en andere verbruiksartikelen waren naar de meening der landweermannen voor een soldaat veel te duur en bovendien slecht. Na het bezoek van den Minister werd de prijs van het bier per glas lager gesteld. Het voedsel in 't algemeen was er naar men ons verzekerde slecht. Het eenige wat te prijzen viel was de behandeling der officieren, die hier inderdaad naar het voorschrift van art. 1 van den inwendigen dienst, luidende//H. M. de Koningin wil dat de behandeling der soldatew zacht en vaderlijk zij" moeten zijn opgetreden. Het gezamenlijke kader van de le compagnie bracht daarvoor aan de officieren dank, terwijl ook door een der landweermannen namens zijn collega's enkele woorden van dank tot de offi cieren werden gericht. De 57jarige lanbouwer E. v. K., uit Rhenen, stond Dinsdag voor de rechtbank te Arnhem terecht, omdat hij op 25 Mei een 12jarigen jongen, die als schaapherder bij hem in dienst was, dronken heeft gemaakt, door hem twee glaasjes sterkedrank toe te dienen. Bekl. beweerde //in onwetendheid te hebben gehandeld" hij wist niet //dat die jongen niet een dropje hebben mocht". Er werden schapen geschoren aan den Riju dan stonden de werk- lieden in 't water en kregen alien een dropje. Bovendien heeft hij den johgen volstrekt geen voile glaasjes gegeven. Woen..rt,>g- V>U*«ag.»w«n»a, »ltse,oB^rt ,.p SFeeatdagen, by V. J. V AK Mm, IM'DK te Xea^B. Zitting van 28 Juni 1906. Veronrdeeld zijn: P. J. K, bieihuishouder te Sas van Gent, ter zake van het geven van eene openbare vermakelijkheid zonder vergiinning; tot eene boete van 2,subdidiair 2 dagen hechtenis. J. v. W., zonder beroep te Hoek, ter zake van over trading der Motor- en Rijwielwet; tot eene boete van 2,50, subs. 3 dagen hecht. M. F., vrachtrijdersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het benjden van een berra tot eene boete van /I,—, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor den tiid van een week. D. S., poelier te St. Jansteen, ter zake van bet onbe- '®n staan van trekhonden tot eene boete van 0,50, snbs. 1 dag hecht. J. S., arbeider te Zaamsiag, ter zake van overtreding aer Leerplichtwet bij berhaling; tot eene boete van J 4,—, subs. 4 dagen hecht. •J. C. It., stroodekker te Hoek, ter zake van in dron kenschap de orde verstoren tot eene boete van 4, subs. 4 dagen becbt. '■1. U., bootwerker te Mechelen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van J0,50, subs. 4 dag hecht P. S., bootwerker; J. B. F. d. G., scbippersknecht, beiden te 'ler Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2,subs. 2 dagen hecht. A. S., timmerman en A. V., timmermansknecht, beiden te Per Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap; ieder tot eene boete van 6,subs. 3 dagen hecht. L> W. C. d J., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede berhaling; tot hecht. van 7 dagen. r«jt;e«l>POkeu s P. A. C\, arbeider te Selzaete, ter zake van bet geven van eene openbare vermakelijk heid zonder vergunning.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1