1 A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. No. 4858, Donderdag 28 Juni 190(5. 4(5e Jaargang. Binnenland. Buitenland. FEUILLETOW. WERNER'S AV0NTUUR. ABONNEMENT: Per drie ma&nden binnen Ter Neuzeu f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle BoekhandeJaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTEKTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meet 0,10. Bij directe opgaaf van drietnas.1 plaatsing derzelfde *dvertentit> vordt de prjj» slechts t w e e m a a 1 berekeml. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending van advertentien v6or 3 urexj op den dag dei uitqa^e Hij was gewoon zoo kort en bevelend te spreken, en zij verzette zich nooit. Hi} sprak zijne plannen niet duidelijk uit, en vroeg er niet naar, of Judith ongerust was. De onderworpen liefde, die zij voor haar man koestyrde, maakte haar tot slavin. Ook nu gehoorzaamde zij hem. Ondanks hare walging ging zij ter ruste in het onzindelijke bed en sloot de oogen. Gabori bleef aan de tafel zitten peinzen. To en het donker werd, stak. hij een licht aan en begon in de kamer heen en weer te stappen. Hij was weer zoo onrustig als Judith in den laatsten tijd wel meer had opgemerkt, vooral 's avonds als het licht brandde. Zij richtte zich op in het bed en streek de haren van haar voorhoofd weg. „Ga je niet slapen, Paul Wij moeten toch weer vroeg op." ,/Ik kan niet," zeide hij somber. „Ik helj zoo'n vreemd gevoel van onrust bij me ik Men meldt aan de N. R. C. Aan de bewoners van de verschillende polders, die op 12 Maart 1.1. overstroomd zijn, worden voor zoover daar behoefte aan hestaat, op ad- vies van den plaatsvervanger van den rijksland- bouwleeraar, voorschotten verschaft door het Prov. Watersnoodcomite, tot aaukoop van vee- voeder. Uit den aard der zaak moet eerst een overzicht van de taiale. schade verkregen zijn, voor men er toe kan overgaan van de inge- komen gelden uit te keeren, maar waar en wetlanden en voorraden in de schuren nihil geworden zijn en ook geen contanten voorhanden zijn voor aankoop, daar heeft genoemd comite gemeend directe hulp te moeten geven en dit wordt natunrlijk door belanghebbenden ten zeerste op prijs gesteld. TER NEUZEN, 27 Juni 1906. De beer J. A. van Rompu alhier is erkend als vice-consul van Noorwegen. Aangemoedigd door het gedurende twee achtereenvolgende jaren ondervonden succes, wil de conmiissie die zich toen met het orga- niseeren van een wielrijdersfeest alhier belastte, ook dit jaar op 15 Aug. a. s., weder zoo'n feest inrichten. De commissie vergaderde j.l. Maandag en besprak de voorloopig daartoe te nemen maatregelen. Wanneer de plannen die de commissie zich voorstelt kunnen verwezenlijkt worden, en dat zal kunnen wanneer het niet aan den noodigen steun, ook financieelen, ontbreekt, belooft het feest zeer aantrekkelijk te zullen zijn. Onder - handelingen zijn reeds aangeknoopt voor het verkrijgen van een zeer bijzonder nuinmer op het gebied van wielrijden, ter opluistering, terwijl ook weder zullen worden uitgenoodigd, nevens de Vlissingsche Dames-Touristenclub, verschillende wielrijdersclnbs uit de omgevin r en het muziekgezelschap ,/De vereenigde werklieden" alhier en eenige gezelschappen uit den omtrek. De verschillende gewone wedstrijden zullen worden gehouden en ook speciaal een wedstrijd voor dames in figuulrijden. Voor het verloten van een of meer rijwielen onder de deelnemers, geloof, dat ik nog eens naar onze woning terug moet." //Paul, om Gods wil ,/Het zal wel moeten, JudithIk heb de schrijftafel al te haastig leeggeruimd en het ge- heime vak vergeten." ,/Wat is daarin z/De lijst met adressen." Judith keek haar man met argwaan aan en vroeg //Is dat de waarheid, Paul Of zoek je een voorwendsel om weg te komen en mij hier alleen achter te laten z/Als ik dat wilde, kon ik het iederen dag doen," antwoordde hij kalm. Maar je weet toch wel, dat ik je noodig heb Judith ging weer liggen en sloot de oogen. z/Daar heb ik niet aan gedacht. Ga dan maar In dit nachtelijk uur was het zeer stil en eenzaam in de straten van Weenen. Slechts hier en daar liep iemand dicht langs de huizen voort en vermeed daarbij het licht der lantaarns. Gabori deed dit echter niet. Een druk verkeer, zooals men omstreeks dezen tijd te Berlijn Onder de Linden en in de Friedrichstraat kon opmerken, zou hem veel aangenamer geweest zijn daar zijne voetstappen reeds op eenigen afstand hoorbaar waren, nam hij den schijn «it ook steeds zeer de belangstelling wekt, werd bereids de noodige vergunning verkregen. Te gelegenertijd zullen meerdere bijzonder- heden worden medegedeeld. Yoor de grootste en verstkomende clubs zul len weder premies worden toegekend, terwijl de deelnemende vereenigingen eene herinneriligs- medaille zullen ontvangen. Wanneer de commissie dus van de ingezetenen den steun verkrijgt die ze tot hiertoe genoot en het weer meewerkt, belooft een en ander de uitkomsten van het vorig jaar nog te zullen overtreffen. Gisterennamiddag is een metselaar, werk- zaam aan het bouwen van een peiler voor de brug over den nieuwen kanaalarm alhier, van een hoogte van 6 M. naar beneden gestort en met boven de knie gebroken been opgenomen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Zooals we reeds meldden zal a. s. Zondag aan onze stad een- bezoek gebracht worden door een reisgezelschap van Bergen op Zoom, terwijl naar we vernexneu ook de leden van het muziek gezelschap //Werken en Leeren" uit Gent voor- nemens zijn a. s. Zondag Ter Neuzen te bezoeken. Die vereeniging zal alhier ongeveer half twaalf are per stoomboot arriveeren. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a. de heer J. de Waal te Hontenisse. Door de leden der Provinciale Staten van Zeeland wordt Woensdag 4 Juli aan den Com- missaris der Koningin in dat gewest, in het Grand Hotel des Bains te Vlissingen, een diner aangeboden. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg van heden (Woensdag) is de heer A. C. M. Poppe te Hulst, benoemd tot deurwaarder bij het kantongerecht aldaar, als zoodanig beeedigd. De heer J. C. Vink, tijdelijk directeur van het zanggezelschap //Excelsior" te Axel, is thans definitief als zoodanig benoemd, in plaats van den afgetreden directeur M. L. van Vessem. De direct.-gen. der post, en teleg. maakt bekend, dat, met ingang van 2 Juli. bet Belgische telephoonnet te La Panne wordt opgenomen in het telephoonverkeer met de Nederlandsche plaatsen. welke tot de tele:)hoongemeenschap met Oostcamp zijn toegelaten. De prijs van een enkelvondig gesprek zal f i.45 bedragen, met uitzondering nochtans in het verkeer van Sas van Gent en Vlissingen met La Panne, waarop het grenstarief ad f 0.60 per enkelvoudig gesprek van toepassing zal ziju. De ambachtsheer, de heer J. C. van Hat- tum van Ellewoutsdijk, te Scheveningen, heeft als bewijs van waardeering der vele blijken aan, alsof hij een doodonschuldig koffiehuisbe- zpeker was, die wat laat naar huis ging. Hij trok den hoed over het voorhoofd en waggelde, een weinig, maar niet zooveel, dat een politie- agent zich met hem moest bemoeien. Toen hij de Stephanuskerk voorbij was en op het Stockimeisenplein was gekomen, school hij in een hoek en keek de Graben langs. Voor zijne woning stapte langzaam een man heen en weerhij droeg geen uniform, maar burgerkleeding, en was klein en mager van gestalte. Zijn gelaat was natunrlijk niet te herkennen, doch Gabori wist wel, wien hij voor zich had, en balde grimmig de vuist. //Gemeene speurhond," mompelde hij. //als ik je eenmaal onder vier oogen spreek, zal ik met je afrekenen. Maar nu moet ik je helaas ongemoeid laten 1" Hij vermeed den Graben en kwam door de achterdeur zijn huis binnen. Op de binnenplaats was geen beweging, ook de trappen waren stil en duister. Gabori trok zijne laarzen uit en sloop de trappen op. Hier en daar kraakte een trede onder zijne voeten "dan bleef hij staan. hield den adem in en greep naar zijn borstzak, waarin zijn revolver stak. Toen hij boven was gekomen en zacht de van innige deelneming, welke hij van de ge- meentenaren van Ellewoutsdijk mocht ontvangen. in het verlies, dat hem en zijne familie, door het overlijden zijner echtgenoote heeft getroften, aan den burgemeester dier gemeente een zeer aanzienlijk bedrag doen toekomen met verzoek om daaraan, in overleg met de verschillende colleges in de gemeente. eene bestemming te geven. Zaamslag. In plaats van den heer C. Geel- hoedt, die als zoodanig heeft bedankt, is benoemd tot directeur van het muziekgezelschap alhier de heer A. Eeckhout te Hulst. -De op de schollevaars gehouden jacht, had tot resultaat dat enkele honderden, meest jonge vogels, werden gedood. De ouden waren moeilijk onder schot te krijgen, daar deze zeer schuw zijn. Door er af en toe eens onder te schieten wil men deze verjagen en de jongen die er nog zijn laten doodhongeren. Koewaeht. Zondagnamiddag had ten hnize van den heer Ch. Swartelee de tweede algemeene vergadering plaats van de pas opgerichte kolen- vereeniging. Een groot aantal leden waren opgekomen, terwijl enkele personen zich nog als lid aangaven, zoodat de vereeniging bestaat uit 49 leden. Als voorzitter werd gekozen de heer Ch. Misseghers, als ondervoorzitter de heer A. de Dauw en als secretaris-penningmeester de heer Jac. de Theije. Besloten werd nog dit jaar steenkolen voor gezamenlijke rekening aan te koopen, levering Axelsche Sassing. Men zal trachten het vervoer naar hier nader aan te besteden. Circa 60,000 K.G. zijn reeds aan- gegeven. Maandagnamiddag circa 3 uur brak plot- seling brand uit in het schuurtje van B. Coone wonende aan den dijk aan het einde van de Klapstraat. Daar vele personen daar in den omtrek op het land werkzaam waren, was er spoedig veel voik aanwezig. Ook de vader kwam toegesneld. Daar hij een zijner kinderen miste, vloog hij in het brandende schuurtje. Niets ontdekkende, keerde hij met verbrande handen en verschroeide haren terug. Het kind was intusschen gelukkig gevonden. Het schuurtje brandde tot aan den grond. af. Met groote moeite slaagde men er in de vlammen te blusschen, die ook reeds het huis hadden aangetast. Een geit en eenige konijnen kwamen in de vlammen om. Een honderd bossen stroo en wat landbouwgereed- schap werden mede een prooi der vlammen. Het schuurtje was, hoewel laag, verzekerd. Stoppeldijk. Zondag had alhier het wiel rijdersfeest plaats, uitgeschreven door onze fiets- club //Albatros". Het feest mag uitstekend geslaagd genoemd worden, daar niet minder dan 200 wielrijders er aan deelnamen. Bij de dear van-zijn woning opende, kreeg hij opnieuw argwaan. Het was niet onmogelijk, dat de politie de woning reeds bezet had en op zijne terngkomst loerdehet kon gebeuren, dat plotse- ling uit een hoek het licht van een dievenlantaarn op hem straalde en dat tien handen hem grepen. Om die gedachte ter zijde te zetten, stapte hij vlug in den donkeren corridor voort. Plotseling kreeg hij een slag op het voorhoofd, ten gevolge waarvan hij half bewusteloos achter- uittuimelde. En nu moesten de lichtstralen van de dieven lantaarn komen en de handen om hem te grijpen. Er kwTam echter nietsalles bleef stil en donker. Gabori taste voor zich uit en ontdekte thans de oorzaak van zijn ongeluk de deur der slaap- kamer stond half open en aan den scherpen kant daarvan had hij zich het voorhoofd bezeerd hij voelde het warme bloed er uitstroomen. Hij ging in de slaapkamer, taste rond om Inciters te vinden, en stak een kaars aan, welke hij op de nachttafel aan het hoofdeinde der bedden plaatste. Als iemand op de Graben naar de vensters gluurde, kon hij van dit licht in de achterkamer toch niets bemerken. (Wordt vervolgd). I ffuvrvamriiw mZESSCHE COIRAST. nit blad verachijnt Hauudug-, WueoiitaK- en Vrijdagavonil, aitgezontieiril tfeesidasen, bij tie Urmu I*. Js. V.l.% UK ASUfc te Ter Memiea. ■mininiMB m rm niiwrareawmariimm fr-r— De aanhouding van zooveel anarchhten, die naar Ancona op weg waren, lieeft toch zeker den Italiaanschen Koning en zijn vrouw bang gemaakt. Om 8 uur te Ancona aangekoruen voor de eerste steenlegging van een nieuw hospitaal en ter opening vaD een schietwed- strijd, zijn ze om een uur of 12 al weer naar Rome vertrokken. Ze werden te Ancona zeer geestdriflig ontvangen, zoo zelfs dat de Koning zijn kurassiers, die het rijtuig omringden, wenkte wat uit elkaar te wijken, opdat bij het voik zou kunnen zien, en op hun tocht werden ze met bloemen bestrooid. Maar sinds de bioedige gebeui-tenia te Madrid zijn juist bloemen wei gescbikt een koninklijk paar schrik aan te jagen. En in het paleis te Rome was het toch veiliger nog dan in Ancona's straten. Als dat zoo doorgaat zullen de meeste vorsten spoedig gevangen zijn in bun paleizen. Een is het feitelijk al sinds geruimen tijd, de Russische Czaar. Zou het mi zelfs iu ziju paleis niet meer in den haak wezen Een heele rij liofbeamhten is uit Peterhof weg- gejaagd door den nog steeds almachtigen generaal Trepof. Zonden die hem te revolutionair zijn geweest Maar tegelijkertijd verluidt toch ook, dat aan (le samen- stelling van een vrijzinniger ministerie gedacht wordt. En in dat ministerie zou ook prins Oeroesof zitting nemen, die door ziju rede in de Doema zooveel opzien gewekt heeft en die, ofschoon bij zijn verkiezing nog aan den conservatieven kant staande, thans dieht bij de constitutioneele demokraten staat. Trouwens alle leden van de Doema zijn het thans daarin eens, dat het voik van de bureaukratische regeering bevrijd moet worden. En een ministerie, uit Doemaieden samengesteid, zou dus in elk geval voor Rusland een vooruitgang wezen. Thans reeds vreest men weer nieuwe Jodenmoorden, en de club rier constitutioneele demokraten heeft al besloten naar al die plaatser., waar men er bang voor is, naarHomel,Odes- ssa, Jekatennoslaf, Kisjinef en verschillende andere steden, afgevaardigden te zenden, ten einde de bevolking te kalmegren en de overheid tot krachtige maatregelen te dwmgen. Of het helpen zal De Doema scbijnt haar invloed op het voik ook al te gaan verliezen, omdat haar talmen verweten wordt, terwijl ze in waarheid machteloos is. Jlaar dat het voik zijn geduld kwijt raakt, is zeker begrijpelijk. En met de soldaten schijnt dit eveueens het geval te wezen. Te Petersburg vreest men, dat bijna het geheeie garnizoen van Moskou in opstand is, en men zegt, dat er een gevecht gcleverd wordt tusschen een groot deel van dat garnizoen en de artiilerie Dat de soldaten zicli meer en meer bij de beweging van het voik gaan aansluiten, schijntintnsschen zeker. YVel wordt er gezegd, dat deze bericbten omtrent een oproerigen geest in het leger door de regeering ver- spreid worden met het doel het voik thans tot een op- stand te verlokken. Maar het is, al zullen misschien de bericbten omtrent de stemming onder de militairen wat overdreven zijn, haast niet aan te nemen, dat in deze omstandigheden de Rnssische regeering zoo met vuur zou durven spelen. Ze heeft in alien ernst werk genoeg om het uitslaan van een brand, die haar te machtig zou kunnen worden, te v^rhinderen. Er is een andere regeering en een ander vorst, die ook zware tijden doormaken tegen woordig. De beweging tot afscbeiding -neemt zoowel in Oostenrijk als in Hongarije toe en de voortdurende verste^king daarvan moet de oplossing van de Donaumonarchie beteekenen. Keizer Frans Jozef doet wel alle mogelijke moeite deze beweging nog te keeren, maar ze wordt zelfs in Weennn, waar nu ook de opperburgemeester Lueger er aan mee- doet, voortdurend sterker. Misschien, dat ze nog een goeden invloed oefent op den strijd tusschen de ver schillende nationaliteiten in Oostenrijk en dat deze zich nu tegenover Hongarije meer aaneen gaan siuiten. De oude keizer heeft in een eigenhandigen brief aan den gouverneur van Bohemen en na den terugkeer van zijn bezoek aan Reichenberg, de Tsjechen en Duitschers op het hart gedrukt hun twister) te vergeten, teneinde de kracht niet alleen van Bohemert, maar van de gehtele monarchie te vermeerderen. 34V i i Het land, w.aarmee de monarchie nog altijd in een economiscken strijd Jeeft, achijnt er beter aan toe te zijn. De verkiezingen in Servie hebben aan de regeering een groote meerderheid bezorgd. En het lijkt er werkelijk naar ofdaar, nude kwestie der koningsmoordenaars zoo nngeveei is opgelost, ein- delijk weer een3 rustiger tijden gaan aanbreken. De Serviers kunnen dus in alle kalmte bun aandachtgaan wijden aan de Zuid-Sluviscke congressert, die te Sofia bijeen zullen komen Den 26 Ahgustus is er een van echrijvers en journalisten en tegelijkertijd een van stu- deuten en dan nog een, van kunstenaars.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1