Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 23 Juni 1906. 46' Jaargang. Bekendmaking. No. 4856. □TWEEDE BEAD. Buitenland. Binnenland. FEUILLETOH. WERNER S AV0NTUUR. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Achtereenvolgens word en behandeld de volgen de wetsontwerpen tot naturalisatie van L. F. V. Bracket en negen anderen aangenomen zonder stemming wijziging en aanvulling van de begrooting der uigaven van het pensioenfonds voor weduwen en wezen van burgerlijke ambtenaren voor 1905 en van die voor 1906, idem en verschillende kleine wetsontwerpen. De Voorzitter deelt, mede dat hij de Earner weer zal bijeenroepen Dinsdag 3 Juli, 's avonds 81/2 nur. Hierna wordt de vergadering gesloten. T W E E D E K A M E R. Vergadering van Donderdag. Ingekomen is een missive van den tijdelijken Voorzitter van den Ministerraad naar aanleiding van het verzoek der Earner tot indieniiw van Judith lag nog altijd naast haar man j(p de knieen en keek naar hem op. //Dan zullen wij misschien genoodzaakt worden, den een of anderen dag plotseling te verdwijnen." z/Als het zoo voortgaat, moeten wij aan de mogelijkheid daarvan denken. En daarom wil ik ophouden." z/En waar zullen wij ons dan verschuilen vroeg Judith met een zucht. hLief kind de wereld is groot. Ik zou wel schuilplaatsen weten Gabori bleef plotseling in zijne woorden ste- ken en schoof driftig den arm van zijne vrouw weg: /ij stond op. nam den nog ongeopenden brief en ging er mee in hare karuer. Daar nam zij plaats aan het ouderwetsche schrijfbureau en sneed den omslag voorzichtig open. Na verloop van een paar minuten keek Gabori door de deur en vroeg: //Hoeveel tijd hebje er voor noodig, Judith?" de koloniale begrootingen voor 1 September en van de Staatsbegrooting bij den aanvang der zitting, waarin wordt medegedeeld dat het tijdstip van indiening der koloniale begrooting niet geheel in de hand der Regeering licht, daar de gegevens uit Indie moeten komen, maar dat wat de Staatsbegrooting betreft, de Regeering de vervroegde indiening zooveel mogelijk zal bevorderen. Arbeidscontract. Bij de voortgezette beraadslaging over het ontwerp-Arbeidscontract licht de heer Limburg j een amendement toe om voor werkgever en arbei- der beiden een bewijs van onvermogen te eischen voor kostelooze procedural. De heer Okma bestrijdt dit amendement dat z. i. reageert op de gister gevallen beslissing en handhaaft zijn voorstel. De heer Drucker acht dit laatste amendement door en door ongezond, daar dan de Nederlandsche Bank kosteloos zou kunnen procedeeren tegen een klerk. De heer de Savornin Lohman wees daartegen- over op de talrijke kleine patroons. De heer van Doorn bestrijdt het amendement Okma als van weinig beteekenis en nadeelig voor de deurwaarders. De Minister van justitie acht het amendement- Okma een inbreuk op het beginsel van het armenrecht, doch neemthetamendement-Limburg aan. De heer Troelstra bestrijdt den heer Lohman, wijzende op economisch-afhankelijke positie van den arbeider, welke hem veeleer, uit vrees voor ontslag, van het voeren van processen afhoudt, dan hem er toe drijft den patroon te knijpen. De heer de Savornin Lohman ontkent dat het hier uitsluitend armenrecht geldt. Het amendemet-Okma wordt verworpen met 44 tegen 42 stemmen, links tegen rechts (behalve den heer Jansen uit Maastricht). Na nog eenige discussie is de eerste lezing van het wetsontwerp geeindigd. De tweede lezing zal plaats hebben op een nader door den Voorzitter vast te stellen tijdstip. De Earner wijdde verder de geheele namiddag zitting aan de behandeling, in comite generaal, van de huishoudelijke raming der Earner voor 1907. Uit goede bron zegt //De Tijd" te kunnen mededeelen, dat nu vaststaat, dat Dr. Euyper binnen betrekkelijk korten tijd weer aan het actieve politieke leven gaat deelnemen. Hij zal in de Tweede Earner den zetel van Dr. Brandts innemen, welke Z.Ed, zal worden ingeruimd en ook de hoofdredactie van //De Standaard" zal weer door Dr. Euyper worden waargenomen. TER NEUZEN, 22 Juni 1906. In hunne toelichting op het voorstel tot af- wijzing van het verzoek der //Vereenigde Hand- werkslieden" alhier, om eene subsidie van f 200 van wege de Provincie voor het jaar 1907, ten behoeve van het door haar gegeven wordend vak-onderwijs, zeggen Gedep. Staten, dat uit het van wege Burg, en Weth. van Ter Neuzen ontvangen bericht blijkt, dat de vereeniging aan den Raad dier gemeente nog geen verzoek om subsidie is ingediend (dit is inmiddels ge- schied. Zie ons Raadsverslag. Red.) en dat, mocht zoodanig adres inkomen, de Raad met het oog op de aldaar op te richten ambachts- school wel niet genegen zal zijn nog langer subsidie toe te kennen zoo de gemeente niet bijdraagt, bestaan er naar Gedep. Staten meenen, voor de Provincie evenmin term en voor subsi- dieering. Op grond daarvan en in verb and met de vroeger aangevoerde argumenten stellen zij mitsdien voor, het verzoek af te wijzen. In de toelichting op hun voorstel om de behandeling van het verzoek van J. C. de Masier z/Drie of vier dagen." wHet is goed." Hij legde de armen op den rug, stapte een paar malen heen en weer, en trad toen aan het venster. Daarbeneden op den Graben schenen alle voor- bij gangers haast te hebben zij hadden zaken en bekommerden zich niet om elkander, zij dachten alleen aan hun eigen aangelegenheden. Zoo leverde de menigte wel een bonten maar toch eentonigen aanblik. Maar daar was toch iets bijzonders aan de hand. Een klein, mager man van gevorderden leef- tijd was in twist geraakt met een bediende uit het koffiehuis aan den overkant. Een politie-agent kwam er aan te pas, en toen liet de kleine, vreemde man een kaart zien, die zeker een gewichtig stuk moest zijn, want de politie-agent maakte een eerbiedige buiging en trok zich terug. Daarop gaf de kleine man eenig geld aan den koffiehuisbediende en ver- dween onmiddellijk in het huis, waar Gabori woonde. Gabori had dit voorval in zijn geheele ver loop gadeslagen, eerst met onverschilligheid, later met gespannen aanSacht. e. a. te Ter Neuzen, om een subsidie uit de Provinciale kas ten behoeve van eene aldaar op te richten ambachtschool, aan te houden, totdat omtrent een door den Gemeenteraad van Ter Neuzen te verleenen subsidie voor bedoelde in- richting zal zijn beslist, zeggen Ged. Staten dat, daar deze gemeente geacht mag worden bij de school wel het meeste belang te hebben, al- vorens omtrent het verleenen van een provinciaal subsudie eene beslissing kan worden genomen, het door den Raad te nemen besluit in deze zaak behoort te worden af'gewacht. Op Zondag 1 Juli a.'s. zal met de stoomboot Stad Gent een pleziertocht worden gemaakt van Bergen op Zoom naar Ter Neuzen. Het har- moniegezelschap //Eendracht maakt macht" zal den tocht mede maken. Gisteren werd alhier door den bouwkundige J. Scheele namens mevr. de wed. L. H. Schalk aanbesteed het afbreken van het perceel no. 52 in de Noordstraat en het aldaar ter plaatse bouwen van een nieuw woonhuis, met bijlevering Vim de daartoe benoodigde bouwstoffen. Voor het le perceel (metselwerk) werd in- geschreven door D. de Smidt voor f 3475, H. van der Velden voor f 3272, J. van der Velden voor 3270, Gebr. Deij voor 3074, J. Eolijn voor 2936 en W. P. Nieuwelink voor f 2855. Yoor het 2« perceel (timmerwerk) werd in- geschreven door: J. P. Casteleijn voor 2972, F. C. Herrebout voor f 2700, A. Verlinde voor 2625, J. A. Rpnberg voor 2611, H. Eaijser voor f 2600, A. 0. Rijnberg voor f 2544 en A. J. de Eorte voor 2216. Gegund aan de laagste inschrijvers. *Op het 7e Zomerfeest van Chr. Jonge- lingsvereenigingen op Zuid-Beveland, dat op 28 Juni te Biezelinge zal worden gehouden, zal o. m. als spreker optreden de heer Ds. J. van den Berg uit Ter Neuzen. Volgens jnededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is in het vaarwater boven Bath de roode lichtboei No. 38 ongeveer 130 M. om de ZWtZ. verlegd in 56 d. M. water op ongeveer: 51° 23' 46" N.b. en 0° 41' 19" W.l. (4° 11' 45" O.l. volgens Greenwich.) In verband hiermede zijn de schermen van het lage licht van den Reigerbergschen polder en van Rilland's lage licht zoodanig gewijzigd, dat de lichten op dezelfde wijze als voor de ver- legging, over de lichtboei zichtbaar zijn. In de provincie Zeeland kwamen in den loop der week van 13 tot en met 19 Juni 6 gevallen van besmettelijke ziekten voor n.l. te Eruiningen 2 en te Ylissingen 3 van roodvonk en te Middelburg 1 van diphtheritis. Zaamslag, 22 Juni. Gisteren werd alhier door het bestuur van de te stichten school op Ned. Herv. grondslag, aanbesteed het bouwen van die school met onderwijzerswoning enz., Ingeschreven werd als volgt Voor het metselwerk door Joh. van Fraeij en- hove voor f 3100, J. H. Hong voor 3075, H. P. Lensen voor f 3029 en J. van de Velde voor 2974. Yoor het timmerwerk door D. W. F. Eaijser P. J. Wisse voor 2790, Gebrs. Stoffels voor 2656 en Gebrs. Wisse voor 2568. Yoor het meubilair werd ingeschreven door Gebrs. Wisse voor 550. Eaijser Wisse voor f 520 en Gebrs. Stoffels voor f 490. Gegund aan de laagste inschrijvers. Zaamslag, 22 Juni. Dezer dagen moest alhier een visscher bij het ophalen van een vischfuik door een ander worden bijgestaan door- dat het vischtuig door de vele visch die zich daarin bevond door hem niet kon worden ge- licht. Aangezien de vischer nog meer zulke gevallen voorzag, besloot hij om de fuik af en/ toe te lichten, bij welke lichtingen het visch- Hij herkende dat gelaathij had het reeds eenmaal gezien, ginds in het Noorden, bij elec- trisch licht in de kamer van een hotel. Onder de omstandigheden. waaronder dit samentreffen plaats had, hadden de gelaatstrekken van den commissaris Jurgens zulk een indruk op hem gemaakt, dat Gabori ze uit duizenden zou her- kend hebben. En die man bevond zich nu in huis hij kwam waarschijnlijk naar boven. Bliksemsnel vloog Gabori naar de deur die toegang verleende tot zijne woning, en waar- schuwde zijne vrouw in het voorbijgaan //Be- weeg je niet, Judith, al wordt er ook gescheld." En toen stond hij doodstil achter de deur en luisterde. Op de trap werden voetstappen hoorbaar die voor de deur stilhielden. Men hoorde de diepe ademhaling van iemand die vier trappen hoog geklommen is en nu wat lucht schept, voordat hij aanschelt, Doch er werd niet gescheld. Gabori kon het niet zien, maar insiinctmatig gevoelde hij, dat die persoon op het portaal met het oor tegen de deur luisterde, dat de hand naar den schelknop werd opgeheven en weder teruggetrokkenen hij zelf stond tuig nog zwaar genoeg met visch was beladen om door hem alleen behandeld te worden. Menigeen kocht hem voor eenige centen een partijtje visch af. Yan beste kwaliteit was de visch niet. StoppeRlijk, 22 Juni. Door den gemeente raad is benoemd tot hoofd der school te Paulus- polder de heer G. Stroecken, onderwijzer te Eapellebrug (gemeente Olinge). Bosclikapelle. Aan den Heer Inspecteur der Posterijen en Telegraphie wordt een adres aangeboden, geteekend door alle leden van den Gemeenteraad en verscheidene belanghebbende ingezetenen, ter verkrijging van een hulpkan- toor der posterijen in onze gemeente. Westdorpe. Door den heer R. Hamerlinck alhier is een nieuw soort leer uitgevonden, waarvoor hij in Belgie een brevet heeft verkre- gen. Het is een geheel nieuwe looiwijze bij middel van colophonium of nars. De looiing duurt van 1 tot 8 dagen naarmate de dikte van de velleu. De naam van het nieuw uitge vonden leer is resinaatleer. Westdorpe. In de heden gehouden gemeente raad zijn tegenwoordig de Yoorzitter (bur gemeester) alle leden en den secretaris. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde is het volgende 1. Eenige ingekomen stukken, waaronder een van D. de Jonghe, waarin deze te kennen geeft dat hij de benoeming als gemeentebouw- kundige volgens raadsbesluit van 8 Mei j. 1. aanneemt. 2. Een verzoekschrift van de erven van den Zeer Eerw. heer G. van Dijk in leven pastoor alhier, om. ontheffing van den hoofd. omslag. Wordt wegens overlijden ontheffing verleend voor 7 maanden. 3. Alsnu komt aan de orde, het in de vorige vergadering aangehouden punt, inzake het los- loopen der honden van 'tvr. geslacht. Burg, en Weth. stellen de vergadering voor om omtrent deze kwestie een strenger politie- toezicht te doen houden. De heer Ingels acht zich hiermede niet "tevreden en vraagt of het niet mogelijk is om de houders te verplichten gedurende die tijden hunne honden op te houden. De Voorzitter zegt dat dit moeilijk gaat, daar het losloopende dieren zijn en men niet al te veel de vrijheid mag beperken, doch hij meent dat er bij sterker toezicht in deze veel kan vermeden worden. De vergadering vereenigt zich met het voorstel van Burg, en WTeth. 4. Voorstel van Burg, en Weth. ter benoeming van een gemeente-deurwaarder. De A oorzitter deelt mede dat in den laatsten tijd uit de boeken van den ontvanger blijkt, dat ver- scheidenen achterstallig blijven in het voldoen der gemeentebelastingen, waarom Burg, en Weth. het wenschelijk achten een gemeente- deurwaarder aan te stellen. De raad keurt het voorstel goed en stelt 10 gld. beschikbaar bij de wijziging der begrooting, zoodat Burg, en Weth. tot de benoeming kunnen overgaan. 5. Bij de bespreking der eerstkomende kermis wordt behandeld een verzoekschrift van eenige herbergiers om in plaats van tot 10 tot 12 uur gelegenheid te mogen geven tot dans, wijl de cafe-chantants ook vergunning hebben tot 12 uur. De Yoorzitter stelt voor hierop niet in te gaan, daar hij in dit verschil volstrekt geen onbillijk- heid ziet, aangezien de houders van cafe-chantant o. a. voor grootere onkosten staan, dan wel diegene, die gelegenheid geven tot dansen. De heer Yan Haelst zegt van een ander ge- voelen te zijn en zou willen alien gelijk stellen op 12 uur. Laat ze eens pleizierig zijn, het is kermis. Ook de heer Ingels is van sprekers gevoelen. doodstil, zoo stil, dat hij het kloppen van zijn eigen hart kon hooren. Misschien hoorde de man voor de deur dit ook, want na een poos ging hij heen het ge- luid zijner voetstappen stierf weg op de trappen. Toen keerde Gabori in de kamer terug. Judith scheen gewoou te zijn aan lijdelijke gehoorzaamheidzij zat werkelijk zeer stil op hare plaats, zonder. een vinger te roerenmaar in ademlooze spanning keek zij haar man met groote oogen aan. z/Je kunt opstaan, het gevaar is voor dit oogenblik voorbij, maar het zal terugkeeren sprak hij. z/Wat was er Paul?" z/Ik heb geen tijd om je alles te vertellen. Men is mij op het spoorhet komt er niets op aan, voor welke zaak. Dezen avond of mor- genochtend zal de politie onze woning binnentre- den, en al vindt ze dan niets. Hij bleef steken en keek in het rond. z/Wij moeten weg, Judith. Pak het noodza- kelijkste bij elkaar. Ik zal zorgen voor het vernietigen der papieren. De meubelen en al het overige blijven uatuurlijk hier. Tweehand- koffers, meer niets. Dat daar is natuurlijk de hoofdzaak." (Wordt vervolgd). Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat het voornemen bestaat een strook grond groot ongeveer 8 M!, gelegeD in de Nieuwstraat voor het perceel kadastraal bekend sectie C 832. aan den pn'olieken dienst le onttrekken. Bezwaren hiertegen kunnen bij ben vvorden ingediend voor 2 Juli 1906. Ter Neuzen, 22 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, Lo. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De katholieke Germania keeft van karen Romeinschen correspondent het volgende bericht over den toestand van Pius X Gelijk elk jaar bij het begin van den zomer, heette het ook nil weer dat de Heilige Vader voornemens was eenigen tijd in zijn hooggelegen kasteel Castelgandolfo door te brengen. Het berichtscheen aah geloofwaardig- heid te winnen, toen een gezien roomsch blad te Milaan verklaard had dat zoo iets volstrekt niet on mogelijk was. legelijkertijd doken hier en daar tamelijk verontrus- tende berichten over den gezondheidstoestand van den heiligen vader op. De waarheid is het volgendeOf- schoon de toestand van Pius X, de vri] onbeteekende en vooi'bijgaande jichtaanvallen daargeiaten, zoo goed is als bij een ouden man van 71 maar het geval kan zijn, verraadt de heilige vader toch af en toe een zekere neerslachtigheid ofafmatting,die vooral hare oorzaak heeft in de buitengewone zorgen die tegenwoordig meer dan gewoonlijk op den drager van de tiara drukken. Niet alleen de zorg voor de zaken in Frankrijk drukt zwaar op den heiligen vader, maar ook de houding van een, zij het ook klein, deel van de Italiaansche geestelijkheid tegenover zijne verordeningen. Daarbij koraen nog de teleurstellingeL die hij door de ten deele weinig geest- driftige ontvangst van zijne pogingen tot hervorming van de kerkmuziek heeft ondervonden, alsmede niet in de laatste plaats de mislukking van de organisatie van de Italiaansche katholieken in volksvereenigingen, naar Duitsch voorbeeld, waarmede zijn Pinkster-enpycliek van het vorige jaar een begin maakte. Ten slotte zij nog van de bijna in openlijke rebelie ontaarde houding van een groot deel van de christelijk- democratische partij in Itaiie melding gemaakt, welke bestrafiing ten gevolge moest kebben die den heiligen vader eigenlijk tegen den borst stuitten en waartoe hij alleen uil onvermijdelijke noodzaak in het welzijn van de kerk besloot. In weerwil van alles denkt Pius X er niet aan, ver- andering van lucht te nemen en dus het Vatikaan te verlaten. Wij hebben al herhaaldelijk in het Jicht ge- steld dat dit niet geschiedt, omdat een verlaten van het Vatikaan eenige erkenning van de garantiewet of zelfs vaD de Italiapndsche bezetting van Rome of den Kerke- lijken Staat in zich zou sluiten. De volkomen onhoud- baarheid van zulk een bewering is al lang erkend. Pius X blijft op het Vatikaan, omdat de Italiaansche regeering in de gegeven omstandigheden, zelfs als men den besten wil aanneemt (om haar indertijd aan de geheele wereld plechtig gedane belofte te houden volstrekt niet bij maehte zuu zijn, bij de verschijning van den Paus dingen te verhoeden, die noodlottige gevolgen voor beide partijen zou den kunnen hebben. De Paus offert liever zichzelf en zijne gezondheid op, dan dat hij de oorzaak zou willen wezen van dingen die de hem toevertrouwde kerk misschien tot nadeel zouden kunnen strekken. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5