(iemeogde beriebteo. Koewaclit. In de aangrenzende gemeente Stekene wilden Maandagnamiddag de gendarmen zich meester maken van d. B. een bekend smokkelaar en straatmuzikant. Zijn broer kwam hem ter hulp en de poiitie kreeg bet zoo te kwaad, dat zij van hun vuurwapenen gebruik moest maken. Weldra stortte een der broers doodelijk getroffen ter aarde. Aanstonds werden hem de Sacrementen der Stervenden toegediend. Zijn toestand is nog zeer ernstig. Dinsdag is het parket van Dendermonde ter plaatse geweest om een onderzoek in te stellen. Nader meldt men ons uit Koewacht d.d. 20 Juni De gewonde A. d. B. te Stekene is heden na hevig lijden overleden. De kogel was door de zij in den buik doorgedrongen en kon niet verwijderd worden. De overledene was gehuwd, doch leefde gescheiden van zijn vrouw. Zijn broeder is zwaar geboeid naar Dendermonde overgebracht. Ka liter, 19 Juni. Zaterdagavond is door de brigade marechaussee alhier een troep zigeuners over de grenzen naar Belgie gezet, het schijnt dat in de omstreken van St. Nicolaas en Ant- werpen nog een groote troep Zigeuners rond- zwerftr. Het is te hopen dat onze poiitie dat gevaarlijk volkje maar over de grens ziet te hogden. Als verdacht van niet te noemen handelin- gen met een minderjarig kind, is door de brigade marechaussee alhier aangehouden en overge bracht naar het Huis van bewaring te Middelburg de 17jarige P. J. B., schippersknecht alhier. Middelburg. Aan kapt. T. van Tol, gezag- voerder op een der booten van den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde, aan wien, op verzoek, eervol ontslag als zoodanig is verleend, is een pensioen toegekend van f 740 per jaar. Middelburg, 20 Juni. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland zijn herbenoemd in de Gezondheidscommissie's wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, Oostburg en Hulst, resp. de heeren G. P. Ittmann, J. Groen en R. H. Reuling. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur werd heden aanbesteedhet maken van werken aan het strand van Ter Neuzen (raming f 2800). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. A erschelling voor f 2960, G. J. Balkenstein voor 2673, A. Tholens Danz. voor 2627, A. Tholens Dingz. voor 2568 en J. de Bree Fz., voor f 2568. Bij loting toegewezen aan den heer De Bree. Alle insciirijvers wonen te Ter Neuzen. Provinciale Staten van Zeeland. In het voorstel tot inwilliging van het verzoek van het bestuur van den polder Kleine St. Albert of Sas van Gent om renteloos voorschot voor wegsverbetering, zeggen Ged. Staten dat door den aan te leggen keiweg eene verbinding zal worden verkregen tusschen 2 bestaande keiwegen, n.l. aan de eene zijde de Vrije straat, aangesloten aan het Belgische kunstwegennet en anderzijds den keiweg welke van Philippine naar het kanaal van Ter Neuzen naar Gent loopt. Voor de polders Groote en Kleine St. Albert, waarin geene kunstwegen zijn, is de ontworpen keiweg van groot belang, daar de bestaande wegen meerendeels in het najaar en den winter moeilijk te berijden zware kleiwegen zijn. Door den aanleg van den keiweg zullen de landbouwbelangen van die streek zeer worden bevorderd, zoodat er, naar Ged. Staten meenen alleszins termen zijn tot het verleenen van een renteloos voorschot. Onder de te verharden wegen is evenwel op- genomen het onverharde gedeelte van de Vrije straat, die, al is het ook dat de polder Groote of Oude St. Albert vrijwillig het onderhoud daarvan op zich genomen heeft, toch in beheer en onderhoud bij het Nederlandsche en het Belgische Gouvernement blijft en het ligt niet op den weg der provincie daarvoor renteloos voorschot te verleenen. Daar de wegsverbetering evenwel veel van zijne belangrijkheid zou verliezen. indien de Vrije straat onverhard bleef, achten Ged. Staten het ge- wenscht, voor de verharding der overige wegen iets meer dan het gewone bedrag (50 °/0 der kosten) te verleenen, waardoor het voor den polder mogelijk zal zijn ook de Vrije straat te verharden. Ged. Staten stejlen voor een renteloos voor schot te verleenen ten bedrage van 62°/0 der kosten, tot een bedrag van ten hoogste 16050, voor bestrating met keienvan de volgende wegen de Polderweg I, de Weg over den dijk van den Grooten of Ouden St. Albertpolder, een aan te leggen weg op den oostelijken berm van den dij k van den Grooten of ouden St. Albertpolder, van den weg onder 2°. bedoeld tot den weg hierna onder 4°. vermeld een aan te leggen weg in den polder Kleine St. Albert of Sas van Gent, van den weg onder 3o. bedoeld tot de Zandstraat IIde Zandstraat II (no. 16t>is van genoemden ligger) van den weg onder 4(». bedoeld tot de Zandstraat I, (no. 16 van ge noemden ligger). In het voorstel tot heffing van leges wordt het volgende tarief aangegeven a. voor eene gunstige beschikking oft, een verzoekschrift 2.10, b. voor eene beschikking op een verzoekschrift, waarbij de verzoeker wordt verwezen naar eene andere autoriteit f 0.30, c. voor eene beschikking, waarbij zonder eenig verzoekschrift eene gunst wordt verleend 3.60, d. voor legalisatie van elke handteeke- ning f 0.60 e voor afschriften van stukken, de eerste bladzijde f 0.50, elke volgende bladzijde 0,20, zullende iedere geheele bladzijde moeten inhouden dertig regels en elke regel veertig letters, terwijl een gedeelte van een bladzijde voor eene geheele gerekend wordtvoor de goedkeuring van aaneming van werken of leve- ringen, voor zoover wegens dezelfde aanneming geene leges bij een der Departementen van alge- meen bestuur worden gevorderdeen vierde percent van het bedrag der aanneming, of, is dit onzeker, van het vermoedelijk bedrag; g. voor de betalingen van de onder f genoemde werken of leveringen, voor zoover uit dezen hoofde geene leges bij een der Departementen van algemeen bestuur worden gevorderd een vierde percent van het bedrag. Bij besluit der Staten van 6 Nov. 1906 werd de jaarwedde van den directenr van den pro- vincialen stoombootdienst op de Wester-Sehelde vastgesteld op f 1800. Sedert dien tijd, zeggen Ged. staten, zijn de aan die betrekking verbonden werkzaam heden belangrijk vermeerderd. Niet alleen is op de lijnen VlissingenBres- kensTer Neuzen Hoedekenskerke zoowel het personen- als het goederenvervoer toegenomen maar sedert 1 Januari 1905 is aan den direc- teur ook opgedragen het beheer over en het toezicht op de lijn WalsoordenHansweert. Yooral door deze laatste omstandigheid zijn de werkzaamheden en de verantwoording van den directeur belangrijk uitgebreid. Het komt Ged. staten voor, dat de billijkheid medebrengt zijne jaarwedde, in verband daarmede, eenigszins te verhoo^en. Ged. Staten stellen daarom voor de jaarwedde te brengen op f 2090. Het subsidie aan de gemeente Zierikzee voor hare avondschool voor vakonderwijs, stellen Ged- Staten voor, over de jaren 1906, 1907 en 1908, te bepalen op f 500 'sjaars. Tengevolge van het door den hevigen storm- vloed van 12 Maart jl. doorbreken van den zeedijk van den calamiteuzen <S«ca»napolder (behoorende bij het waterschap St. Annahmd) en van den zeedijk van den WT/Ac/diuspolder en den binnendijk tusschen dien polder en den ZaWepoIder. waardoor ook deze, alsmede de polders Maria en Soordhofinvloeiden, hebben ingelanden van genoemden calamiteuzen Suzanna- polder en die van het waterschap Walzoorden (waartoe de overige hierboven genoemde polders behooren) Ged. Staten verzocht, krachtens de laatste alinea van art. 94 van het Reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen eene nieuwe schatting van de onzuivere opbrengst dier gronden te bevelen. Volgens dat artikel zou deze nieuwe schatting voor een nieuwen termijn van 10 jaren gelden, ingaande 1 Mei van het dienstjaar volgende op dat, waarin de schatting heeft plaatsgehad. Het ligt in den aard der zaak, dat de pacht- waarde, welke aan de gedurende geruimen tijd overstroomd geweest zijnde gronden kan wor den toegekend, zeer gering zal zijn. Deze waarde zal echter, bij doelmatige be- werking van den grond, na enkele jaren stijgen Ged. Staten achten het nu niet billijk, dat de kort na overstrooming geschatte pachtwaarde, ingevolge de bovenbedoelde bepaling van art. 94, zal gelden voor een nieuwen termijn van 10 jaren. Het komt hun, ook met het oog op de geld- middelen van het Rijk en de Provincie niet on redelijk voor. dat, bij vermeerdering van de opbrengst der gronden, het bedrag voor het dijkgeschot daarmede in overeenstemming zij. Tot dat einde is het echter noodig, dat de pachtwaarde binnen een korteren termijn dan van 10 jaren opnieuw worde geschat. Ged Staten stellen daarom voor de bedoelde bepa ling van art. 94 te wijzigen in dien zin, dat wanneer door het College, in geval van door- braak van een dijk, een nieuwe schatting wordt bevolen, de termijn, waarvoor zij zal gelden, met behoud van het thans gestelde maximum van 10 jaren, door Ged. Staten worde bepaald. Tot dusver werd de aanleg en de exploitatie van stoomtramwegen in Zeeland, welke in het algemeen belang werden geacht, door de Prov. Staten gesteund door het verleenen van eene jaarlijksche bijdrage uit de provinciale fondsen gedurende een bepaald aantal jaren. Ged. Staten achten het thans geradeu, om niet verder voort te gaan met het verleenen van hulp op de tot nu toe gevolgde wijze, doch om, wanneer in het algemeen belang voor het verleenen van hulp termen moehten be- staan, de ondersteuning te verstrekken in den vorm van een renteloos voorschot, zooals tot dusver door het rijk geschied. Daardoor toch zal althans de mogelijkheid geboren worden, dat iiidien de exploitatie van eenigen ondersteunden tramweg gunstige finan- cieele uitkomsten rnocht opleveren, de provincie daarvan mede genot heeft, hetgeen niet meer dan billijk kan worden geacht. Daarom stellen Ged. Staten een ontwerp voor, strekbende om te besluiten dat voor den aanleg en de exploitatie van stoomtramwegen, waarvan het openbaar nut is aangetoond, van wege de Provincie hulp zal worden verleend in den vorm van een renteloos voorschot. Een renteloos voorschot wordt alleen ver leend aan eene Nederlandsche Maatschappij, welke den aanleg en de explotatie van den tramweg op zich neemt en onder bepaalde voorwaarden. Het renteloos voorschot zal niet meer be- dragen dan een derde der kosten van aanleg met inbegrip der kosten van aankoop van het rollend materieel tot een nader te bepalen maximum, verminderd met de tegen 4°/0 ge- kapitaliseerde waarde der bijdragen van belang- hebbenden. De begrooting van den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde voor de lijn Vlissingen Bre^kens—NeuzenHoedekenskerke, voor den dient 1907, bedraagt in ontvangst f 102,574 en uitgaaf 97,774, goed slot alzoo f 4800. Voor den dienst 1905 bedroegen de ontvangsten 101,672,841/3, de uitgaven 94,567,60, het goed slot alzoo 7105,241/2. Voor de lijn WalsoordenHansweert zijn voor 1907 de uitgaven geraamd op 22,984, de inkomsten 'op 18,484 en het kwaad slot derhalve 4500. Ter voldoening aan de opdracht in de vorige zomervergadering der Staten aan het Gedep. College gedaan om een voorstel te doen ten opzichte van het houden van trekhonden en het rijden met hondenkarren biedt dit College thans een ontwerp aan. Wij nemen daaruit de volgende bepalingen over Het is verboden eene hondenkar te gebruiken, of te doen gebruiken zonder als houder van eene hondenkar te zijn ingeschreven. Zij, die hondenkarren willen houden, zijn verplicht daarvan kennis te geven aan burg, en weth. hunner woonplaats, of, geldt het houders van hondenkarren buiten de provincie, aan burg, en weth. eener grensgemeente, welke het naast gelegen is aan hunne woonplaats, die hen in een daarvoor aan te leggen register als houders van hondenkarren inschrijven onder eene door- loopende reeks van nummers en hun van die inschrijving een kosteloos bewijs afgeven. Burg, en weth. zijn bevoegd de inschrijving en mitsdien de afgifte van het bewijs te weigeren of eene reeds gedane inschrijving door te halen, indien naar hun oordeel, kar, hond, tuig of muilband voor het gebruik ongeschikt mocht worden geacht of indien van afgekeurde karren, honden, tuigen of muilbanden nog gebruik ge- maakt wordt. Het besluit tot weigering van inschrijving of doorhaling eener reeds gedane inschrijving rnoet met redenen omkleed zijn. De naam der gemeente en het nommer der inschrijving moeten met witte olieverf op don- keren ondergrond in dikke letters, welke een hoogte hebben van ten minste 4 centimeters, zoodanig op de hondenkar worden geplaatst, dat zij steeds zichtbaar zijn. De honden moeten door de geleiders, indien er meer dan een hond voor denzelfden wagen gebruikt wordt, naast elkander gespannen worden. Met meer dan drie honden mag niet gereden worden. De honden mogen ook onder de kar aange- spannen worden, indien de ruimte dit toelaat. Behoudens het bepaalde bij art. 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad no. 110) moeten de geleiders de honden voorzien van een wij- den lederen muilkorf, die het bijten verhindert. Het is verboden honden voor of onder de kar te doen galoppeeren. Verder is het verboden 1°. eene hondenkar te geleiden, welke niet op zoodanige wijze geladen is, dat zij goed in evenwicht is en dat de berrien eener horizon- tale richting hebben 2°. als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken zieke, kreupele, gewonden of drachtige honden, of honden met een geringere schouder- 'hoogte dan 60 c.M. tusschen de berrien of het lemoen te spannen 3». eene hondenkar te doen geleiden door een persoon, die den leeftijd van 14 jaren nog niet heeft bereikt 4°. eene hondenkar te gebruiken of te doen 'gebruiken, die niet voorzien is van steunsels, zoodanig aangebracht, dar het gewicht der kar op den stilstaanden of liggenden hond niet drukke 5°. den hond te doen trekken door middel van den halsband (jo. aangespannen honden gedurende de maan- den November tot en met Maart, anders dan op een zak of een ander zacht voorwerp op den weg of grond te laten liggen. Bij het gebruiken van handwagen, waarbij een tusschen de wielen loopende hond als hulp- kracht wordt gebruikt, moet de houder zorg dragen, dat de wagen niet te laag zij, zoodat de hond recht op kan staan, noch te hoog, zoodat het tuig den hond niet naar boven trekt, terwijl de binnenzijkanten op zoodanige wijze moeten afgeschut zijn, dat de houd niet met kop of beenen tusschen de wielen kan komen. Honden met eene geringere schofthoogte dan 50 c.M. mogen niet gebruikt worden. Bij aanneming van dit ontwerp stellen Gep. Staten voor art. 102 van het reglement op de wegen en voetpaden in te trekken. Het voorstel tot heffing van opcenten ten behoeve der provincie strekt om voor 1907 te heffen36 opcenten op de grondbelasting voor de ongebouwde en 28 op de gebouwde eigendommen, benevens 21 op het personeel. Te Lienden is de laDdbouwerswoning van Verkuil door het in brand raken van een petro- leumtoestel in asch gelegd. De inboedel werd gedeeltelijk gered. Alles was verzekerd. - Donderdagavond werd te Arnhem eene dienstbode, die met eenige vriendinnen door de Rijustraat liep, door een 8 a 9jarigen jongen, tegen wien zij per ongeluk aanliep, met een scherp voorwerp een steek in den arm toege- bracht, zoodat zij hevig bloedende naar het politiebureau gebracht werd, waar zij werd ver bonden. De dader wist te ontsnappen. Op den Rijswijkschen weg nabij 's Gra- venhage is Zondagmiddag een man, die voor een aankomende automobiel wilde uitwijken, overreden door een dorgelijk voertuig, dat van een andere richting kwam aansnellen. Ernstig aan het hoofd gewond, werd hij door een paar politieagenten per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Hij is aan de bekomen wonden overleden. Zooals kleine kinderon plegen te doen, was't 2jarig kindje van den kleermaker J. G. te Herten langs den weg gaan zitten spelen met kleine steentjes. Spoedig verzeilde een dezer steentjes in 'tmondje en van daar in 'tkeeltje van den kleine. Ondanks danks de hopelooze pogingen van den toegesnelden vader om 'tsteentje te verwijderen, stikte't kind onder zijne handen. Onlangs kwam te Amsterdam een vader met zijn zoon bij een poiitie-commissaris, die van den vader vernam dat hij twee bankbiljetten elk ad. f 25 vermiste, welk geld koopmansgeld was. De zoon werd er van verdacht, die echter zijn onschult volhield en zijne kleedereh uittrok, waarin niets werd gevonden. De commissaris liet hem daarna de schoenen uit doen en nu kwam het vermiste te voorschijn. De ouder- lijke liefde kwam boven en nu wilde de vader den zoon niet vervolgen, zoodat deze er met een standje van afkwam. Men seint uit Amstendam Gisteravond omstreeks 11 uur greep er op de Looiersgracht bij de Looierdwarsstraat een drama plaats. Er werden vier schoten gehoord, en toen de omwqnenden en voorbijgangers toe- snelden, vondenzij op straat twee personen liggen, waarvan de een eene kaakwonde had en de ander blijkbaar levenloos was. De eerste werd per brancard naar het politiebureau op het Leidsche plein gebraeht en vandaar na voor- loopig verbonden te zijn, vervoerd naar het Wilhelminagasthuis. De ander werd opgenomen in het Binnengasthuis, waar de dood werd ge- constateerd. Den overlevende van dit drama werd door den officier van justitie, mr. von Baumhauer, in tegenwoordigheid van den commissaris dezer sectie, den heer Dusser de Barenne, een voor- loopig verhoor afgenomen. Hij verklaarde dat de ander trachtte eerst hem en toen zichzelf door revolverschoten van het leven te berooven. Waarschijnlijk is hier een liefdesdrama afge- speeld. Verschillende getuigen zijn hedenavond gehoord. Zondagavond keerden een paar jongens, beiden uit Wehl, van de kermis te 's Heeren- berg naar hun betrekkingen te Speelberg en Emmerik terug, toen zij woorden kregen over de in hun gezelschap zijnde meisjes, wat ten slotte tot handtastelijkheden aanleiding gaf, met het gevolg, dat zekeren J. Van Baars, voer- mansknecht te Emmerik, op slechts 5 minuten afstands van de grens op Duitsch grondgebied^ een levensgevaarlijke wonde in het onderlijf werd toegebracht. Onmenschelijk was het, om te zien en te hooren, hoe men den ongelukkige geruimen tijd, voor een in de nabijheid gelegen herberg buiten op stroo liet liggen te kermen. Ge- lukkig, dat meer menschlievenden zich dadelijk naar 's Heerenberg en Emmerik begaven, om geneeskundige hulp in te roepen. Dr. Schikker, van 's Heerenberg, die 't eerst ter plaatse verscheen, kon slechts een voorloopig verband aanbrengen. Gelukkig, dat ongeveer een uur later Dr. Fackeldij en A an Hoesen, uit Emmerik, met een rijtuig ter plaatse verschenen, waarmede de ongelukkige naar het ziekenhuis te Emmerik kon worden vervoerd. De poiitie te 's Heerenberg en Emmerik die inmiddels was gewaarschuwd, toog dadelijk I o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2