Gemengde berichten. Poppe, rijksklerk bij de registratie en domeinen aldaar, zulks in de plaats van Mr. J. Adriaanse die. door voormelde Rechtbank, op zijn Yerzoek, van zijne bevoegdheid, om als deurwaarder bij gemeld Kantongerecht te fungeeren, is ontheven. Men rneldt ons uit Hontenisse Sedert begin April, toen de gemeente-genees- heer alhier tot controleerend geneesheer der rijksverzekeringsbank benoemd werd, zocht men steeds vruchteloos een gesehikt opvolger te krij - gen. Diverse candidaten solliciteerden docli trokken dan later hunne sollicitatie in of ga- ven te kennen dat een eventueele benoeming niet zou worden aangenomen. Binnen enkele dagen vertrekt ook de waar- nemende medicus, zoodat dan de ingezetenen van alle medische hulp verstoken moeten blijven tot bet de vroede vaderen bebagen zal einde- lijk in deze eens doortastend op te treden. (M. C.) Vrijdagmiddag ongeveer 1 uur ontstond brand bij den landbouwer B. te Sluis (Heille). Een z. g. booiark, gedeeltelijk met hooi gevuld en pi. m. 2000 bossen stroo zijn verbrand. De brandweer was spoedig met twee spuiten aan- wezig, zoodat de brand zich, dank zij ook de gunstige richting van den wind, tot het ge- noemde bepaalde. Eerst dacht men, dat er een 5jarig knaapje bij omgekomen was, docb dit bleek gelukkig 't geval niet te zijn, daar bet te bed werd gevonden. De oorzaak is op het oogenblik onbekend en bet verbrande was. naar men zegt, niet verzekerd. Men schrijft ons uit Ylissingen Zondag werd onze gemeente bezocbt door een groot aantal Belgische plezierreizigers, die per boot herwaapts waren gekomen. Nu het ge- meentebestuur zilveren berinneringsmedailles heeft uitgeloofd kan de geheele zomer een druk bezoek van Belgen worden verwacht. Sluiskil. Alhier is een wielrijdersvereeni- ging opgericbt. Het clublokaal is bij den beer E. Fermont. Zaamslag, 18 Juni. Toen gisteren de burgemeester alhier in den namiddag van de wandeling tbuis kwam, vond hij zijn huis door een zwerm met bijen belegerd. Ofschoon de hoofdgroep zich in feen der schoorsteenen had enesteld, wemelde bet binnenshuis toch van ijen. Bij Ds. G. van Dis zocht een andere groep dezer diertjes een schuilplaats achter de jalouzieen, terwijl nog hij een ander burger een zwerm in den schoorsteen was neergestreken. Zeer waarschijnlijk zijn meer dan een zwerm op sukkel geraakt. Yoor iemand die deze diertjes in zeer groot getal in buis krijgt is hut intusschen een zeer lastig geval. Axel, 16 Juni. Heden had alhier ten over- staan van den notaris Dregmans ten verzoeke van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst de openbare verkoop plaats van de voormalige kazerne der brigade marechaussee's aan de Oosterstraat alhier, met ten oosten daarvan gelegen bouwterrein, in 3 perceelen en in massa. Als voorloopige koopers werd de massa in koop toegewezen aan de heeren J. Yerijzer, J. Smies en J. A. van Hoeve, alien wonende te Axel, voor de som van f 2410, Axel. Door het bestuur van het fanfaren- corps //Concordia" waren alhier de vorige week belangstellenden opgeroepen om te bespreken het houden van een festival, ter viering van bet 20jarig bestaan der vereeniging. Daar slecbts zes personen door bunne aanwezigheid blijk van belangstelling gaven, verwachtte men van verdere pogingen niets en besloot van het voor- nemen af te zien. stoppeldijk. Op de voordracht voor de be noeming van een hoofd aan de openbare school te Pauluspolder komen voor de heeren Stroecken te Kapellebrug (Clinge), Rijsloo te St. YVillebrord (Rukfen), Baert te Hontenisse en Veltman te Spanbroek. Koewacht. Yrijdagnamiddag had bier eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarop alle leden tegenwoordig waren. Doel dezer vergadering was nadere wijziging der begrooting en aanvrage van kasgeld. De begrooting werd in dien zin gewijzigd, dat er alsnog een bedrag van 150 gulden werd opge- bracht als toelage aan de zes onderwijzers in betaling hunner pensioensbijdrage. Uit de re- kening van den gemeente-ontvanger bleek, dat de rekening van 1905 sluit met een tekort van ruim 700 gulden; waardoor enkele posten niet betaald kunnen worden. Besloten wordt aan Ged. Staten goedkeuring te vragen tot aangaan van een geldleening van 800 gulden om dat te kort te dekken. Vrijdagnamiddag werd door de politie alhier over de grens gezet een zigeunerswagen met 4 personen. De aanvoerder van den wagen scheen niet veel trek te gevoelen Belgie in te trekken, hij bleef ten minste met zijn gevolg rustig even over de grens liggen omgeven door bonderden nieuwsgierigen, terwijl de Nederland- sche politie op de grens de wacht hield. De Belgische politie, daarvan op de hoogte gesteld, was spoedig ter plaatse en weigerde halsstarig de lui te ontvangen, te meer daar zij opgaven te Sittard geboren te zijn. Daar de menscben toch ergens moesten verblijven, werd eindelijk besloten ze voorloopig onder politie toezicbt op Nederlandscb grondgebied te laten en in den tusschentijd inlichtingen in te winnen. De opgaven zijn echter valseh gebleken, waarom die luidjes, evenals een andere groep die even- eens met een woonwagen aan de Oudenburgsche sluis over de grens wilden komen, weer de grens over zijn geleid. De beruchte, Roode Yos, die in ons land zijn straf wegens diefstal te Ter Neuzen onder- gaan heeft, zwierf in de laatste dagen weer langs de grenzen en sliep 's nacbts onder den blooten bemel. Yrijdag echter is hij door de gendarmen in Moerbeke ingerekend. Daar bij met de Belgische justititie eene aardige rekening te vereffenen heeft, zullen wij wel voor langen tijd van hem verlost zijn. Bresltens, 15 Juni. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voor- zitter mede, dat, hangende bet gerechtelijk onder - zoek, geen mededeelingen kunnen worden-gedaan over de door den voormaligen secretaris-ontvan- jrer dezer gemeente gepleegde malversation.. Eon der ledefr vroeg of de mogelijkheid bestond dat iets van de verduisterde gelden zou worden teruggekregen, waarop de voorzitter antwoordde dat biervan nog niets gezegd kan worden. Provinciale Staten van Zeeiand. Op de agenda der aanstaande Zomervergade- riug van de Provinciale Staten van Zeeiand komt onder meer voor Benoeming van een lid der Staten bedoeld bij art. 89 der Prov. wet. Yoorts de volgende voorstellen van Ged. Staten tot heffing van leges ter Prov. griffie tot staking der afzonderlijke uitgifte van een afzonderlijk verslag der handelingen van de Prov. Staten en tot verkrijgbaarstelling van de notulen dier staten tot toekenning van een subsidie aan de ge meente Zierikzee voor hare avondschool voor vakonderwijs tot toekenning van eene subsidie aan de ver eeniging de ambachtschool te Middelburg tot aanhouding van een adres van bet bestuur der vereeniging //de ambachtschool voor Ter Neuzen en omstreken" om subsidie uit de Prov. kas tot afwijzing van een verzoek van het bestuur der //Yereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen, om een subsidie van f 200 voor een cursus in ambacbtsrekenen enz. tot nadere regeling van de jaarwedde van den directeur van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde tot nadere regeling van de jaarwedde voor sommige ambtenaren van den Prov. waterstaat tot toekenning van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan den Kleinen St. Albert of Sas van Gentpolder tot wijziging van het reglement voor de calamiteuze polders of waterscbappen tot ver wij zing naar hun college van adressen van A. Kouijzer en J. F. Tieleman, pachters van tollen op den weg van Hulst naar Walzoorden, om vermindering van pachtsoin tot vaststelling van algemeene bepalingen voor bet verleenen van Provinciale hulp voor den aanleg en de exploitatie van stoomtramwegen in den vorm van renteloos voorschot tot vaststelling van een reglement op de be- scberming van trekhonden in Zeeiand tot toekenning van een crediet van f 3550 aan de maatschappij tot bevordering van Land- bouw en Yeeteelt in Zeeiand voor de bevordering van de paardenfokkerij tot toekenning van een crediet van f 3000 aan de afdeeling Zeeiand van het //Nederlandsch Rundveestamboek" voor de bevordering van de veefokkerij tot afwijzing van een verzoek van de afdee ling Zeeiand van de //Yereeniging tot bevorde ring van de Pluimveehouderij en Tamine konijnen- teelt ijj Nederland" tot opening van een crediet van 100 voor eene tentoonstelling door de maatschappij voor ooft- en tuinbouw in het voormalig vierde district tot afwijzing van eene navraag voor bet hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw om subsidie voor eene nationale en internationale landbouwtentoonstelling te 's Gravenbage in 1907 tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van 150 aan de gemeente Philippine voor verlos- kundige hulp tot afwijziging van een verzoek van Yoor- zitter en Secretaris der vereeniging van gemeen- te-veldwachters in Zeeiand, om bijdrage uit de Provinciale fondsen aan gemeenten ten behoeve van pensioen tot vaststelling der rekening en goedkeuring der verantwoording van de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1904; tot wijziging van de begrooting der Provin ciale inkomsten en uitgaren voor 1906 tot vaststelling van de begrooting der Provin ciale inkomsten en uitgaven voor 1907 tot heffing van opcenten op de gronden op de personeele belasting voor 1907. Vrijdagnacht omstreeks 2 uur werden de inwoners van Zwammerdam opgeschrikt door het geroep van brand. //Aangekomen" in bet huis van een bakker, grepen de vlammen met verbazende snelheid om zich geen, gevoed als zij werden door een rieten dak. Eer nog iemand ter plaatse was, hadden de vlammen ook de naast- gelegen doktershuis bereikt, welks bewoners nog te bed lagen. Dezen wakker geschrikt, konden gelukkig nog bet huis ontvlucbten, echter met achtertating van alles. Door het gemeen- schappelijk hulpgeroep ontwaakten nu ook an dere dorpsgenooten, zoodat nu spoedig de bran- weer ter plaatse was. De vuurzee had echter al verderen voortgang gemaakt en ook een tegen- over liggend huis, betwelk eveneens met een rieten dak gedekt was, aangetast, en sprongen vandaar over op het gemeehtehuis. Gelukkig wasvjyen daar tijdig begonnen met te redden wat te redden viel, zoodat het geheele gemeentearchief en alle andere boeken veilig waren opgeborgen. Inmiddels waren ook spui ten van omliggende gemeenten opgevraagd, zoodat nu vijf waterstralen voortdurend op de brandende massa werden gericht. Daaraan is bet te danken, dat de ramp tot deze vier hui- zen werd beperkt. Een ander huis, dat ook begon te brauden, is behouden gebleven, alleen een stuk van het dak brandde uit. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. Voor een groot deel wordt de scbade door verzekering gedekt. Tweeerlei moorden. Het is in de laatste jaren meernialen voorgekomen dat de regeeringen van niet-Europeesche staten door de Europeesche regeeringen werden verantwoordelijk gesteld voor misdaden door hunne onderdanen gepleegd, hoewel met zekerheid kon geconstateerd worden, dat ze daaraan even onschuldig waren dan de Europeesche regeeringen zelf. Men was er dan gewoonlijk op uit, om van die Oostersche of Afri- kaansche regeeringen eenhoogeschadeloosstelling te eischen, waaraan ze dau meestal genoodzaakt waren toe te geven, wijl het recht van den sterkste ten slotte toch zou beslissen, hoewel daarmee nog niet gezegd is dat het het recht is. Harduin trekt op zijne gewon'e sarcastische wijze in de //Matin" te velde tegen dat wat hij noemt een misbruik. Hij verhaalt van een zekeren Charbonnier, bankemploye, die laatst is vermoord geworden in de poorten van Tanger door boosdoeners, die hem hebben uitgeschud. De Fransche regeering heeft daarop van den Sultan van Tanger 100,000 francs schadeloos- stelling geeischt, benevens officieele verontschul- diging en oprichting van een monument als boetedoening daar waar de moord is bedreven. Een goedkoope manier, zegt de schrijver, om een monument te krijgen. AVat voor anderen niet dan ten koste van een zekere beroemdheid te verkrijgen is, kan men bereiken door als Fransch onderdaan in Tanger vermoord te worden. Dan laat men zijn nabestaanden een aardige rente na, en bovendien een monument, dat misschien wel gesehikt is, de laatste oogen- blikken van den vermoorde wat te verzachten. De schrijver brengt in herinnering dat laatst een vrouw werd vermoord aan de poorten van Parijs. Haar moordenaars stalen zelfs haar corset. Haar familie zal geen sou ontvangen van de Fransche regeering en toch is die voor dien moord even verantwoordelijk als de Marokkaansche voor die te Tanger. De aanvaring van de File use door de Piet Hein. Men meldt uit Oud-Vossemeer Bij de groote uitgravingen binnendijks langs de zeedijken van het waterschap ten behoeve van de verzwaringen komen op enkele gedeelten menschelijke geraamten en doodsbeenderen te voorschijn. Men vermoedt. dat dit overblijfselen zijn van gesneuvelde Spanjaarden, onidat ze ge vonden worden in de nabijheid van het oude overzetveer aan het Bodshoofd. Tijdens den 80jarigen oorlog wilde Parma Bergen-op-Zoom belegeren en beproefde een legerkorps onder Montigny en Graaf van Mansvelt op het genoemd veer de Eendracht doorwaden, wat door de Staatschen onder bevel van graaf van Salnio werd belet, met zoo'n succes, dat 400 Spanjaarden sneuvelden. Bij deze gelegenheid werd aan Hol- laere, die later zoo beroemd 'werd door den zeeslag op het Slaak en wiens naam door Ani- bachtscheeren der Heerlijkheid Yossemeer werd verbonden in later eeuw aan een aldaar bedijkten polder, een oog uitgeschoten. Bevreesd voor meer dergelijke aanslagen werden langs de geheele uitgestrektheid van A ossemeer wachten en schan- sen opgeworpen en hierdoor wordt verklaard, dat bij bedoelde vergravingen zooveel kanonko- gels worden aangetroffen. Zat^rdagmiddag omstreeks kwart voor twee was de 7jarige I'. B. aan dp Rijnkade te Arnhem, ter hoogte van den Duitschen steiger, met kameraadjes aan het spelen. Toon hij zich op de steenen trap aan de kade vooroverboog, viel zijn pet in't water. Hij wilde deze grijpen, maar had het ongeluk voorover in het water te vallen. Onmiddelijk zonk hij in de diepte weg en hoewel onmiddelijk gedrecht werd, slaag- de men er niet in den jongen op te halen. Er was veel golfslag, veroorzaakt door de Duitsche boot, die juist aankwam. o o In 't kleine, gezellige zij-zaaltje van de Marineclnb, waar zijn hoorders diep geschoven zaten in de wijde, la- ge fauteuils, achter de biertjes en soda-wiskys, vertel- de de dokter van den vei'schrikkingsixacht dien hij had meegeinaakt. y'k Was nog niet naar kooi gegaan", zei hij, want ik had 's mid dags een dutje gedaan, en ik wilde juist nug eens aan dek gaan kijken, toen ik twee stooten op een stoomiluit hoorde niet de onze, daar kende ik het ge- luid van. »Hr moest er dns een dicht bij ons wezen. Onmiddel- iijk volgen drie stooten op onze fluit, 'tsein was ach- teruitslaan, en terwijl ik de trap opvlieg voel ik den schok van het eensklaps terngwerken der machine en tegelijk een vreemd krakend geinid, waarvan je haast niet kon onderscheiden of 'teen geluid was of een ge- voel. Toen ik aan dek kwam en het schip aan bakbourd zag, was hij al weer los, m'n eerste indruk was o,'tis goed afgeloopen.Vlaar dadelijk daarop zagjedat't vooi-schip aich niet meer oprichtte, 'tzonk weg,'t zonk weg, en 'twas al te zien dat't gauw gedaan zou zijn. /Dadelijk loop ik naar benedeix, om mijn ziekenvader een paar instructies te geven, want ik begreep dat ze ons noodig zouden ki-ijgen. Ik kom 'm op de gang te gen, wissel twee woorden met hem, haast me wt-er naar Ooven rnaar't schip was al weg.... 't Moet binnen twee minuter, zijn weg geweest //Toen zag je een heelen tijd niets, niets dan 't woe- lende water, en de hooggaande golven, wanterstond nu 'n flinke zee! Zoo'n hop-loos idee was het dat daar om je been menschen verdronken, waar je niets aan kon doen, dat 'teen verademing was toen plotseling de twee zoeklichten begonnen te schijnen. Nu had je licht, na kon je handelen. En nu zag je ook den romrnel boven- komen, wx-akhout, tonnetjes, baaltjes, 9loepen, en hoorde je degenen die ronddreven schreeuwen om hulp. ,,'n Untzettend geboor was dat.... Ze schreenwden niet hard, daarvoor hadden ze te veel water bfnnenge- kregeu 'twas een vreeselijk, kex-mend, gejammer tel- kens ovei'stemd dooi het geruisch van't watei-, 't gieren van den wind door het wand, en't lawaai bij ons aan boord. Met het vreeinde van dat felle licht, dat een klein etukje van de blauwe, woeler.de zee bescheen, was't een toestana die me nooit uit het geheugen zal gaan ■/Maar bij ons waren de manr.etjes bij de hand Drom- mels wat haddeD ze gauw die sloepen gesti'eken, en in minder dan geen tijd waren degenen die het dichtst bij stonden er in en roeiden ze tegen de hooge golven op. Dat was werken Ze roeiden zich lam, en nog schoten ze haast niet op. Als ze vlak bij een drenkeling waren, je zou op een afstand gezegd hebben geen tien meter er vandaan, dan duui'de 't nog wel een kwai tier voor ze hem binnen hadden, want waren ze even mis, dan kwam er weer een golf die ze tdlug sloegJe moet er niet klein over denken, zoo'n drenkeling op tepikken in voile zee, als't water zoo hoog gaat! //Om twaalf uur was 'tgebeui'd, en om kwart voor een kregen we pas den eersten geredde aan booi'd. Veel langer had 't bij de meesten niet moeten duren ze wa ren heelemaal machteloos van de kou, en vielen als een zak neer waar je ze neerzette. Dadelijk liet ik ze naar den ziekenboeg brengen, waar ze uitgekleed en afge- droogd en gewreven werden, en toen met goed van het siagverband aan naar de kombuis, om ze te warmen, met llink wat port om van binnen te helpen. Toen knap- ten ze al gauw weer wat op. De kapitein was al dood toen hij aan boord gebracht werd, waai-schijnlijk al eerder want hij hing slap over den x'and van een half volgeloopen sloep toen ze hem oppikten. Anderhalf uur lang zijn we aai, het werk ge weest om te trachten hem weer op te wekken, maar't hielp niet meer //Van de levenden was de bootsman er het ergst aan toe lets ingeven konden we hem niet, want hij zat vol water; 'tschuim stond op zijn mond Met vijf spuitjes kamfei'-ether heb ik hem opgewekt en toen klaagde hij maar over de kou. Zijn voeten en zijn beenen hadden we heelemaal omringd met wai-me kruiken en nog klaagde hij aldoor maar: *Och my legs, my cold feet", 't Was of er geen warmte meer in hem te krijgen was. Maar wat mij het meest van alles geti'offen heeft is de snelheid waarmee alles aan boora te hulp kwam. Onder gewone omstandigheden kan 't strijken van een sloep wel eens wat lamlemdig gaan, maar nu vloog alles en in een oogenblik waren ze te water, niettegen- staande de hooge zee die er stond. 't Was een wedstrijd wie er 't eerst in zou zijn, en toch was't een gevaarlijk baautje en hard werk in die sloepen. Dat er met dat geweld van de zee niet meer ongelukken zijn gebeurd verbaast me eigenlijk. Slechts een paar ontvellingen kwamen voor. Allemaal waren ze diep onder den indruk. Zoo'n kleine leex'jongen, 'n echte stx-aatjongen andei's, hing ook mee over de verschansing en zei maar: ?0, o, wat 'n ongeluk toch 1" 'k Denk dat-ie ook .bang was voor z'n maats daar in de booten Tot zes uur zijn we blijven rondvaren, in de hoop nog iemand te vinden, maar we hebben niemand meer gezien, levend nock dood. Tx-ouwens, we zouden toen toch rnaa'- alleen meer dooden gevonden hebben. Als er nog meer hebben x-ondgezwalkt daar in den nacht, die door de mannen in de booten niet zijn opgevischt, en daar vrees ik voor dan hebben ze 't loch niet lang meer kunnen uithouden (Hbld.) Uit Nieuwediep wordt aan de Tel. gemeld De schipbreukelingen di-e'ven bij de ramp in terpen- tijn of andere scherpe vloeistof, afkomstig van de lading vaten, met het gevolg, dat de kapitein vocht naar binnen kreeg, waax-aan hij overleden is. De tweede stuurman Rose heeft ernstige inwendige blessuren. Men vreest voor een ernstige longaandoening. Hij wordt verpleegd in het marine-hospitaal. Hedenochtend wax-en de gered- den in verhoor bij den Belgischen eonsul alhier. Daar- bij waren ook aanwezig vei'tegenwoordigers der firma Adolphe Deppe van Antwerpen, eigenaars der Meuse. De algemeene meaning is, dat de schuld bij de Meuse ligt, dat dit stoomsehip te weinig beraanning had. Die moest wel 26 man zijn en was 16. De Meuse is geti'of fen bij de machinekamer, waar geen watei'schotten wai'en. De voorsteven^zonk het eerst Toexx kantelde het schip. De Piet Hein kon onmiddellijk beginnen tot redding want juist was de wacht afgelostdus was er veel volk bij de hand. De vertegenwooi'digers der firma Deppe gaf als haar meeniag te kennen, dat de vPiet Hein" buitengewoon snel gevaxen moet hebben. Zij is van plan zich in zake de aar.varing tot de Nederlandscixe autoi'iteiten te wenden, alsook schadevergoeding tc vragen. Het lijk van den kapitein zou wonden vertoonen, ah gnvolg van beklem- rniug tusschen wx-akhout. Het zal waarschijnlijk naar Ostende vervoerd wox-den. Uit Nieuwediep wox-dt gemeld Met den middaatx-ein van 12.16 is Zaterdag het lijk van kapitein Van blembrouck, van het door aanvaring gezonken stoomsehip Meuse, van hier naar Ostende over- gebrackt. Het publiek toonde veel belangstelling. De laatste eer wei-d bewezen door baron Mulert, commandant van de Piet Hein, den heer Van Neck, vice-consul van Belgie en 4 der geredden van de Meuse, die met dezelfden trein vertrokken Er waren mooie bloemen waai-onder een krans met nationale liriten van baron Mulert. Bootsman Rose wordt nog in het hospitaal verpleegd Zijn toestand is ernstig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2