Gemengde berichten. Om 11 unr zal op dien dag het eerst in open- bare behandeling worden genomen het wetsont- werp met betrekking tot de bedijking van den Bathpolder. Arbeidscontract. De beraadslaging werd voortgezet door den heer van Idsinga, die alle amendementen bestrijdt, omdat zij ten onrechte een gunstig rechtsgevolg willen vastknoopen aan een daad (staking en uitsluiting) die niet is goed te praten. De heer Limburg verdedigt nader zijn amen- dement, maar wijzigt het in dien zin, dat de rechtar niet slechts bij werkstaking of nitsluiting, maar in het algemeen bevoegd zal zijn, de vor- dering tot schadeloosstelling geheel of gedeelte- lijk te ontzeggen. De heer De Klerk, nader zijn amendement verdedigende, betoogt, dat het wil tegengaan de //staak-maar-raak-methode", maar anderzijds het recht van staken aan de arbeiders niet wil ont- nemen. Nadat de heer Van Nispen, meer in het bijzonder het amendement-De Klerk had bestre- den, op grond dat het wel de politieke staking onder het artikel wil houden, maar overigens even ver gaat als het amendement-Troelstra, bestrijdt de heer Lohman het amendement- Limburg in zijn gewijzigden vorm, omdat het lijnrecht ingaat tegen een vroeger in de wet neergelegd beginsel, waarbij, in geval van on- rechtmatige beeindigmg van het contract, de schadevergoeding op een zeker bedrag is gefixeerd. Bij dit betoog shut de heer Talma zich aan. Na uitvoerige replieken verklaart de heer Drucker dat de Commissie van Rapporteurs een- parig ontraadt de amendementen van de heeren Troelstra en De Klerk c. s. Omtrent het amendement-Limburg is de com missie verdeeld. Alle leden, behalve spreker, waren tegen dit amendement. De heer Drucker ziet er echter een middenweg in, en daarom is hij er voor. 't Amendement-Troelstra wordt verworpenmet 65 tegen 10 stemmen 't amendement-Limburg met 51 tegen 24 stemmen. Het artikel wordt daarna aangenomen met 62 tegen 9 stemmen. TER NEUZEN, 13 Juni 1906. UITSLAG der stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen op 12 Juni 1906. Aantal stemmen in district m Totaal. Aantal kiezers Uitgebracht Van onwaarde Geldige stemmen C. van der Hooft M. Verbrugge 819 637 15 622 240 382 194 137 4 133 70 63 418 331 7 324 127 197 1431 1105 26 1079 437 642 Volstrekte meerderheid 540. Alzoo gekozen de heer M. VERBRUGGE. Aan den Minister van Waterstaat wordt het volgende adres verzonden Ondergeteekenden, boot- en kaaiwerkers en losse werklieden aan de haven van Ter Neuzen, nemen met verschuldigden eerbied de vrijheid het volgende aan Uwer Excellentie ter kennis te brengen Dat zij in de 1 er Neuzensche Courant met veel belangstelling hebben gelezen het adres dat op 29 Maart 1.1. door de expediteurs en verdere belanghebbenden aan Uwe Excellentie is ver zonden dat zij verklaren geheel met het genoemde adres in te stemmen, hetwelk in alle deelen het goede voor deze haven te 'kennen geeft dat zij gemakshalve hierbij eene schetsteeke- ning opzenden, dewelke een copij is van de origi- neele, die door de expediteurs aan den heer Bekaar, hoofd-ingenieur, directeur van den water staat in de llde directie te Middelburg, op diens verzoek, is gestuurd, en welke als ter goedkeuring geteekend was, na de expediteurs, door alle ploegbazen en voormannen die het werk in deze haven besturen, alsook door de vertegenwoordigers van den Bond der Vereenigde Bootwerkers dat zijn overtuigd zijn, dat volgens dit plan snel, goed en zeer voordeelig gelost en geladen kan^ worden, terwijl het voorloopig officieeie plan hun minder doelmatig, lastig voor lossen en veel te duur in arbeidsloon voorkomt, aan- gezien de opslagplaatsen, met spoorlijnen doorsneden veel te ver van de schepen verwij- derd en lastig te bereiken zou zijn dat zij meenen dat de bestaande breedte (zijnde op rijksgrond) ruim 32 meter, voldoen- de is om een goede, voordeelige losplaats in te richten dat langs het kanaal gelost wordt tot Hecto meter paal F80, terwijl het voorloopig officieeie plan slechts 300 meter ver der gaat maar diep landwaarts inspringt, waarbij dan dure gronden en gebouwen moeten worden onteigend, terwijl de volgens bygaande schets gewenschte inrich- tingen op 's Rijksgronden blij ven, en 3000 meters lengte, circa 90.000 vierkante meters, voor los-, laad en opslagplaats onmiddelijk langs den kanaaloever biedt dat het doortrekken der dubbele spoorlijn onder den dijk vooral van groot belang voor deze haven is dat zij met ernst verzoeken om toch de vluchthaven te behouden, zooals zij nu is, om daar hout te kunnen vlotten en uit groote schepen aan beide zij den in lichters te kunnen overslaan, daar hier anders geen gelegenheid is voor zulk werk te vemchten, iets wat toch onmisbaar is voor eene zeehaven dat zij overtuigd zijn dat het zeer goed zou zyn dat een onpartijdig ambtenaar door het rijk werd aangesteld tot beheer der los- en laadplaatsen en opslagplaatsen en dat de kranen met toestemming geplaatst op 's Rijksgronden, in deze haven ten gebruike van een ieder zullen gesteld worden, zoodat ieder bootwerker hetzelfde recht en dezelfde kans van verdienen mag blij ven genieten dat nooit worde toegestaan dat de kaden voor het publiek verkeer mogen worden gesloten, (behalve voor eventueele entrepots) teneinde geen werkman zou kunnen worden uitgesloten van de gelegenheid om werk te zoeken en zijne diensten aan te bieden en vooral om monopolie voor vereenigingen of maatschappijen in deze te vermijden dat ten slotte hun wensch is dat de Regeering, indien zij Ter Neuzen niet prijs willen geven aan concurreerende havens, zij spoedig handelend zal optreden, daar reeds verscheidene gezinnen deze havenplaats hebben verlaten om elders, Rotterdam. Antwerpen, Gent en Amerika, hun brood te zoekende redding is gemakkelijk. n. 1. door den Oostdijk, langs het kanaal ongeveer in te richten. zooals bijgaande schetsteekening aangeeftr dau zal Ter Neuzen eene vrije con curreerende en bloeiende haven, hetw'elk ook ten goede zal komen aan den werkenden stand, die daardoor aan honderden neringdoenden de wel- vaart alhier verzekert. Het adres is door ongeveer 230 personen ge teekend. Bij het Maandag en Dinsdag te Arnhem ge- houden examen voor apotkekersbediende is ge- slaagd mej. D. P. Koelmahs van Ter Neuzen. Maandagavond werd in het logemeut //'s Eands Welvaren", bij den heer M. J. Adri- aansen alhier, de geannonceerde openbare ver- gadering gehouden van de Bootwerkersvereeni- ging //Recht en Plicht". De opkomst was matig en vooral waren weinig bootwerkers niet-ledey van den bond aanwezig, dus ontbraken juist zij voor wie de vergadering voornamelijk was belegd.1 Nadat de vergadering door den waarnemenden Yoorzitter was geopend, hieid de heerH. Spiek- man uit Rotterdam eene rede over//De maat- schappelijke beteekenis van den strijd der vakvereening voor betere arbeidstoestanden." De vloeiende rede van den spreker werd met voile aandacht door de aanwezigen gevolgd. Hij zette in den breede uiteen, dat de toestanden van de arbeiders over het algemeen ongunstig zijn, voornamelijk door de slechte arbeidsvoor- waarden langen werktijd bij lage loonen. Die toestanden zyn een gevolg van de onderlinge concurrentie en de vakvereeniging alleen kan daarin verbetering brengen. Wanneer er een of ander baantje open komt of wanneer er werk lieden gevraagd worden, zijn er meer sollicitanten dan men menschen noodig heeft, als gevolg waarvan de loonen omlaag gaan, althans zeker niet stijgen, evenals op een markt waar de prijzen der handelsartikelen dalen als de voorraad groot is. Dit is nu juist niet de schuld van de patroons maar deze zijn daartoe ook door de onder hen bestaande concurrentie gedrongen. De vakvereeniging bewerkt, wanneer de leden als goede kameraden naast elkaar staan, dat die onderlinge concurrentie verdwijnt, en weet in vele gevallen, door gezamenlijke en als het noodig is herhaalde verzoeken, betere arbeidsvoorwaar- den te bedingen. Met voorbeelden toonde spreker aan wat door de vakvereeniging in andere plaatsen door werklieden van verschillende vakken is verkregen. Als sterk sprekend feit noemde hij de opperliedenvereeniging te Amsterdam, wel een der vakken waar de minste kennis voor vereischt wordt, en die door hun gezamenlijk optreden een loon hebben weten te bedingen, naar gelang der karwij waar gewerkt wordt van 25, 30, en 35 cent per uur. Spreker zeide niet te kunnen begrijpen dat niet meer bootwerkers aanwezig waren daar de toestand voor hen alhier toch ook wel te wenschen laat, voornamelijk wat den arbeidstijd betreft. Een werkdag van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds kent men in Rotterdam alleen voor de bakkers en van hen wordt gezegd dat die menschen zoo'n heelen langen werkdag hebben. En dat de loonen hier toch ook niet te hoog zijn mag worden afgeleid uit het feit dat hem werd meegedeeld dat een patroon alhier voor gedaan werk meer uitbetaalde dan was over- eengekomen, overtuigd als hij was dat er te weinig was verdiend. Spreker kon verzekeren dat zulks in Rotterdam nog nimmer is voor- gekomen. Spreker meent dat de patroons alhier best vermindering van werktijd en verhooging van loon zouden kunnen toestaan (en toch de con currentie met andere havens volhouden), en die zaken zijn voor de werklieden noodig voor het hebben van een menschwaardig bestaan. Om dat te bereiken moeten de werklieden echter vast aaneen sluiten, dan moet de concur rentie verdwijnen. Dan moet er eene sterke vereeniging zijn, niet om vijandig tegen de patroons op te treden, maar om te verzoeken en dan moet de wetenschap bestaan, dat de ver eeniging in staat is, om aan het verzoek eenige kracht te kunnen bijzetten. Die kracht voor de vereeniging is evenwel niet te bereiken met eene contributie van 21/3 cent per week, dat moet minstens een dubbeltje worden. Spreker keurde het sterk af dat de bootwerkers alhier zoo onverschillig zijn waar het betreft op eene ordelijke wijze hunne positie te verbeteren. Door een der grootste patroons in het haven- bedrijf te Rotterdam is zelf geschreven dat de vakvereenigingen werken zoowel in het belang van den arbeider als van den patroon. Hij spoorde daarom de leden van//Recht en Plicht" aan hunne organisatie te versterken en hen, die nog niet zijn toegetreden, om daartoe over te gjaan. Voor de gelegenheid tot debat meldde zich niemand aan, waarna de Yoorzitter onder dank- betuiging aan spreker en hoorders de vergade ring sloot. Gisteren in den Bontepolder op surveillance zijnde, zag de inspecteur van politic aldaar op het hof'steedje van D. B. een ongeveer 6 meter langen zwaren bak, van een zelfde merk als waarvan op het spoorwegemplacenient alhier eene groote partij ligt opgeslagen. Dat die balk daar lag, kwam den inspecteur verdacht voor, hij liet een agent aehter ter bewaking van den balk en kwam zelf terug om een onderzoek in te stellen. Daarbij kwam aan het licht, dat de balk juist gistermorgen met kar en paard weder- rechtelijk van de loskade was weggehaald. De balk is in beslag genomen en tegen D. B., op vermoeden van diefstal, proces-verbaal op- gemaakt. - Mej. J. de Ridder, yan Retranchement, werd Maandag met algemeene stemmen be- noemd tot onuerwijzeres aan school no. 1 te Breskens. Naar gemeld wordt zal men in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wel spoedig zigeuners aan de grens zien verschijnen. Een troep van 60 personen met zes woningen was op den weg van Antwerpen naar St. Nicolaas vergezeld door gendarmes. Naar aan het Hand. v. Antw. werd gemeld, ging een gedeelte van de troep, ook onder politie geleide, naar de Nederlandsche grens. Terwijl de echtgenoote van een landbouwer onder I.Jzendijke de varkens voederde, werd zij op de belt aangevallen door een zeug. Gelukkig kwamen op haar hulpgeroep een paar knechts toeschieten, om haar te ontzetten. Zij kwam daardoor met enkele lichte kwetsuren vrij. Men schrijft ons uit Vlissingen Vanwege het gemeentebestuur worden, in het belang van den bloei der badplaats, aan Belgische muziekgezelschappen die een bezoek aan Vlissingen brengen, zilveren herinnerings- medailles uitgeloofd. Den gezelschappen wordt toegestaan steeds spelende door de stad naar het strand te trekken alleen zal des Zondags bij het passeeren van een kerk daarmede even moeten worden opgehouden. Zondag zal een harmoniegezelschap, afdeeling van de Alg. diamantbewerkersbond te Ant werpen, hierheen komen. Sas van Gent, 13 Mei. Gisterenavond om- streeks 10 uur geraakte een schippersknecht beneveld door den drank te water aan de West- kade alhier. Op zijn hulpgeroep schoten eenige personen toe, die hem uit het water trokken, waarover hij zijne ontevredenheid te kennen gaf, door naar zijn helpers te slaan en te schoppen. Hedenmorgen kwam de vrouw van den schipper waarbij hij in dienst was. tot de ontdekking dat hij met de noorderzon vertrokken was, nadat hij zijn nat pak verwisseld had met een nieuw bpik kleeren toebehoorende aan een anderen knecht. Westdorpe. Jl. Zondag had alhier het wieler- feest plaats, uitgeschreven door de wielerclub z/De Musch", dat oorspronkelijk was bepaald op 13 Mei, doch wegens het overlijden van den pastoor was uitgesteld. Dat uitstel deed werkelijk geen nadeel aan het feest, want op den eerst bepaalden datum wisselden onweersvlagen en donderbuien elkander af. En dat komt aan een wielersfeest in het geheel niet te stade. Zondag kon het er zeer goed mee door. Er was wel een beetje wind, maar het bleef toch droog. Er waren 128 deelnemers. Des namiddags ongeveer half vier ure, begon de stoet den tocht door de gemeente. Het muziekgezelschap //Eikels worden boomen" voorop, volgden de feestgevende club //De Musch", voorts //Prins Hendrik" van Graauw, </Nooit Genoeg" van Hoek, //Yoor- waarts" van Sas van Gent, //De Zwaluw" van Boschkapelle en //De Zeemeeuw" van Philippine. Nadat de stoet zijn ommegang had voltooid, vingen de verschillende wedstrijden aan, waarvan de uitslag was als volgt Poppengooien. le prijs 7 francs, G. de Cooker 2e prijs 5 francs, P. van Himschoot3e prijs 3 francs, M. Plasschaert, alien te Westdorpe. Ringsteken. le prijs, G. de Cooker 2e prijs, Ed. Verhoossel en 3« prijs, P. Heijman, alien te Westdorpe. Vogelpik. le prijs, L. de Pauw2e prijs, Gust. Steijaert te 3e prijs, J. Bruinings alien te Sas van Gent. De prijzen voor Ringsteken en Vogelpik waren gelijk aan die van Poppengooien. Enveloppentrekken. Hierbij werd overwin- naar S. Goethals van Bouehaute. De premie voor de grootste club, 15 francs, werd toegekend aan Yoorwaarts" van Sas van Gent en die voor de verstkomende club, 10 francs, aan //Prins Hendrik" van Graauw. Na afloop der wedstrijden heerschte nog ge- ruimen tijd een gezellige drukte. Hoofdplaat. Dinsdag 12 Juni vierde de eerw. heer A. Vissenberg, pastoor alhier, het zilveren jubile zijner priesterwijding. Deze herdenking begon met een kerkelijke viering, waarbij ook de heer pastoordeken tegen- woordig was. De meeste geestelijken uit de naburige'ge- meenten verschenen op dezen feestdag en de ingezetenen toonden hun ingenomenheid door het doen wapperen der driekleur. De aannemers te 's Gravenhage hebben besloten piet in te sehrijven bij de aanbeste- ding van gemeentewerken zoolang burg, en weth. in de bestekken niet het beginsel van arbitrage opnemen. Een Apeldoornsche vrachtrijder, die Maan- dagochtend in de Stationsstraat te Apeldoorn door een vrachtwagen werd overreden, is in het ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. In den IJpolder hebben enkele Belgische arbeiders, daar tijdelijk werkzaam, de landbou- wers Leerhout en diens zoon en Groot, die aan- merking maakte op hun liederlijk gedrag, deer- lijk mishandeld, waarbij L. een messteek in het achterhoofd kreeg. De politie heeft zich de zaak aangetrokken, maar de Belg die met zijn knipmes werkte is verdwenen, Men schrijft uit Sittard van 11 Juni Een nieuw geval van hondsdolheid heeft zich heden wederom voorgedaan bij een hond van mej. Buskens, Rijksweg. Deze hond had ge- vochten voor ongeveer drie maanden met den einde Maart afgemaakten hond van mej. wed. Canton. Het lijk van dezen hond werd opge- zonden naar de rijksveeartsenijschool en later als razend gedeclareerd. De heden afgemaakte hond beet hedenmorgen een fpmilielid in de schoenen toen hij binnexitrad, waarop de eige- nares verklaarde, dat die hond al sedert eenige dagen allerlei zonderlinge gewoonten had. Het hem voorgezette voeder, zelfs melk, wilde hij niet meer nuttigen, waarop hij is afgemaakt, terwijl het cadaver naar de veeartsenijschool zal worden opgezonden. Eerst na dit geval werd de eigenares bekend met het feit, dat hij voor ongeveer drie maanden door den hond van mej. Wed. C. gebeten was. Thans is ook bekend, dat de hondsdolheid in Herzogenrath, Spekhol- zerheide, Sittard en Venloo geconstateerd, over- gebraeht moet zijn van een losloopende hond van zoogenaamde ronzelaars of rondreizende handelaars. Blijkt het na onderzoek dat deze hond werkelijk razend is, dan zal de muilkor- venwet wederom voor drie maanden Yerlengd worden. Aan het strand onder Breskens is aan- gespoeld het in verregaanden staat ran ontbinding verkeerende lijkvan een a an, vermoedelijk van een persoon uit Vlissingen, die sedert 10 Mei wordt vermist. Men schrijft uit Breda aan de Tel.: Als 't waar is wat het slachtoffer vertelt, dan lieef't hier Vrijdagnacht een verloeilijk misdrijf plaats gehad. VTrijdagavond elf uur werd het 12jarig zoontje van Jongeneelen, oppasser aan de K M. A., door twee kerels bij de Gastbuis- velden aangegrepen en meegenomen Volgens het verhaal van den jon'gen dreigden zij hem met een pistool, om te voorkomen, dat hij zich zou verzetten of schreeuwen. Zij hebben het kind toen meegenomen naar een terrein achter den watertoren, daar hebben zij het een touw om den hals gedaan, de kleeren uitgetrokken en uren lang mishandeld. Toen 't licht begon te worden, ging een der kerels uit een naoijzijnde woning een mand halen, maar juist op dat oogenblik kwam een kar voorbij en vluchtten de kerels weg. Het knaapje kon zich toen uit de voeten maken en kwam te 41/2 uur thuis aan. Het kind heeft aan hals en andere lichaams- deelen de teekenen der mishandeling, doch de beschrijving, zooals die ons gedaan werd, lijk in menig opzicht onge ooflijk. De politie doet onderzoek in deze zaak. - Naar Havas verneemt, zoekt de politie te Rome in de hotels aldaar naar drie Franschen, waaronder eene vrouw, die een aanslag op den Paus in den zin zouden hebben bij de gods- dienstoefeningen in St. Pieter, op Zondag a. s. OS CS 1 p-c aS ai I O o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2