BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Dinsdag 12 Juni 1906. No. 4851. Geme^gde berichten. FEUILLETON. WERNER S AV0NTUUR. TER NEUZEN, 11 Juni 1906. Heden waren alhier een zestal werklieden van de kanaalwerken te Sas van Gent vuit". Dat //uit" zijn bestond in het bezoeken van versehillende cafe's, en de gevolgen van dien, zoodat zij ten slotte arm in arm op straat liepen te zwieren, leven makend en rustige voorbijgangers molesteerend. Een politieagent waarschuwde hen, dit na te laten, wat echter niet hielp. Toen daarop een tweede agent er bij kwam, besloten zij den ergsten belhamel te arresteeren. Dat lieten de anderen zoo maar niet zonder verzet geschieden, zoodat de agenten genoodzaakt waren, met de eene hand den arrestant vasthoudend, zich met den wapenstok in de andere hand tegen de maihnen te verde- digen, die zich, toen de slagen raak vielen, al spoedig met builen en een bebloed hoofd ver- wijderden. De gearresteerde werd daarop in het arrestan- tenlokaal opgesloten, terwijl twee agenten op de fiets uittrokken om de 3 mannen die aan het verzet hadden deel genomen, en die zich langs het kanaal verwijderd hadden eveneens te arresteeren, waarvoor ook de politie te Sluiskil werd gewaarschuwd. Hoek, 9 Juni. De muziekvereeniging //Elk naar zijn krachten" hield haar 5<le jaarvergadering De voorzitter opende de vergadering, herdacht de heer J. Robijn, die tot het laatst toe een ijverig voorstander en bestuurslid der vereeniging was en deelde mede, dat in diens plaats gekozen was de heer K. Pladdet. Ook betreurde hij het, dat het verdienstelijk werkend lid J. v. Drongelen de vereeniging moest verlaten. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd en naar aanleiding daarvan eenige huishoudelijke zaken besproken. De reke- ning en de verantwoording sloot met eene balans van f 211,54 aan inkomsten, 213,69 aan uit- gaven dus een nadeelig slot van 2.15, tegen een dito slot in 1905 van f 2,316. De veree niging is echter meer vooruitgegaan dan hieruit zou kunnen worden opgemaakt, daar zij een muziektempel heeft aangeschaft en betaald. Ingekomen was een verzoek van de wielerclub //Nooit genoeg" tot medewerking aan het op 29 Juni te houden wielerfeest. Met algemeene stemmen werd tot medewerking besloten. Nadat eenige voorstellen om in de regeling der finan- cien verandering te brengen verworpen waren, werd de vergadering gesloten. Men schrijft uit Bodegraven Het bericht inzake de ontvreemding van eene stoomfiets uit Oudkarspel is niet geheel juist. De fietseir en stoomfietsen hebben hun tijd reeds gehad, men legt 't thans toe op ontvreemding van automobielen. Donderdag kwamen te Oud karspel twee heeren om een goedverteerde auto te koopen, men werd 't eens voor f 500, de heeren zouden nog een toertj e doen daarna komen 27) X. z/Wij komen hier niet terug, wij hebben geen verantwoording meer voor dit huis". Met deze woorden sloot Erdmann de deur der villa en keerde die den rug toe. Om te toonen, dat hij met dit huis niets meer had uit te staan en zijne handen in onschuld waschte met betrekking tot de gebeurtenissen der laatste dagen, had hij alles in den toestand gelaten zooals hij het gevonden had en bij het heengaan liet hij den sleutel in de deur zitten. Imm'ers het bezit van den huissleutel is het kenteeken van den huisheer. Het was mogelijk, dat Reinhold Werner nog leefde en de villa dus nog een eigenaar had doch het tegendeel kon evengoed het geval zijn. Ja, het was zelfs mogelijk, dat de eigenaar op zijn eigen grond vertoefde zonder daarvan ge- bruik te kunnen maken zooals andere menschen. Erdmann wist het niet, en hij wilde het ook niet weten. Menschen, die weinig onderwijs genoten hebben, zijn in den regel afkeerig van elke aanraking met de overheid. Zoo ging het ook Erdmann, doch door zijn eenzaam leven op de heide was bij hem die afkeer nog sterker dan bij anderen. Daarom vervoegde de oude baanwachter zich niet bij de overheid om aan- gifte te doen van de verdachte gebeurtenissen, dineeren en betalen. Edoch 't betalen werd vergetenmen reed door en kwam tereeht in Rietveld nabij Woerden. Daar werd de auto wegens een defect en ook wegens gebrek aan benzine (de heeren hadden slechts f 0.50 op zak en daarvoor is weinig benzine te koop) op stal gezet bij een landbouwer, en //omdat men geen reisgeld had", besloten de heeren de auto maar te verkoopen. Een kooper werd spoedig gevonden te Bode- graven en voor 125 werd de koop gesloten door bemiddeling van iemand, die vroeger betrokken was bij loterijzwendel. De politie te Bodegraven was de zaak spoedig op 't spoor en nam de auto in beslag. Een der heeren, A. C., staat bij de justitie minder goed aangeschreven de officier van justitie te Alkmaar vraagt dan ook in 't politieblad aanhouding van A. C„ oud 32 jaren, bekend flesschentrekker, terwijl de hoofd- commissaris van politie te Amsterdam waar- schuwt tegen dezen persoon met verzoek dm overneming van zijn waarschuwing in de nieuws- bladen. Staking in het hswenbadj-jjf te iiusterdam. In een op Zondag j.l. gehouden vergadering van bootwerkers te Amsterdam, werd besloten het werk op Maandagmorgen weer overal te hervatten, hetgeen dan ook geschied is. De correspondent te Watergraafsmeer van de Tel. schrijft Een paar $rijzonderheden omtrent de fijne- vleeschwarenfabricage alhier, welke mij dezer dagen ter oore kwamen, zijn te smakelijk, dan dat ik ze aan de smulgrage Amsterdamsche lezers van dit blad zou mogen onthouden. In de eerste plaats het volgende verhaal, ge- grond op inlichtingen van een zijde, welker betrouwbaarheid boten alien twijfel verheven is. Ongeveer twee weken geleden kwam de waak- zame Watergraafsmeersche politie een koe op het spoor, die aan tuberculose was gestorven en door een //vleeschhouwer" in de Pauwenlaan geslacht was. Het vleesch werd ongeschikt verklaard voor de consumptie en krachtens de politieverordening verboden het te vervoeren. Ten einde dit verbod te doen eerbiedigen, werd een veldwachter voor de slachtplaats op post gezet, die met Argus-oogen het doen en laten bespiedde van alien, die in de nabijheid kwamen. Eee geenzins overbodige voorzorgsmaatregel, want, zooals bij deze gelegenheid uitgelekt is, zijn de //vleesch"smokkelaars nooit verlegen om listen en streken, wanneer het geldt de be- wakers van de veiligheid der publieke maag om den tuin te leiden. Zelfs stoelenmatters en vodden-kooplui worden afgehuurd om de dier- lijke waar onder hun eigen waar voort te smokkelen. Den volgenden dag zwermde het van Amster damsche slagers, frissche witkielen op sierlijke fietsen met nette mandjes voorop, die, onge- twijfeld vooraf gewaarschuwd, dat er weer wat ekkers in aantocht was, zich naar de Pauwen- aan spoedden, maar die, ternauwernood de uniform van den veldwachter ziende, ijlings rechtsomkeert maakten en zich beijveren, ervoor ie zorgen, dat hij toch vooral den naam van hun baas niet voor op het fietsmandje zou lezen. Nu vond ons gemeentebestuur, dat het toch wat al te bar werdhet begon een publiek schandaal te worden, en ingrijpen was dus noodig Twee vleeschhouwers in de Pauwen laan kregen aanzegging, dat zij geen vergunning meer hadden om in hun inrichtingen te slachten. Het resultaat is verassend de heeren laten die in den laatsten nacht in zijn naaste omge- ving hadden plaats gegrepen. Er was iemand gekomen en weer heengegaan dagelijks kwamen en gingen er in de passeerende treinen zoovele menschen, naar wie niemand vroeg In de eerste dagen na Werner's verdwijnen was het weder zeer stormachtig en onvriendelijk geworden, zooals het gewoonlijk eerst in den naherfst wordt. Boom en struik verloren reeds menig blad, en als de wind de boomen uit elkaar zweepte, werd nu de villa reeds uit de verte zichtbaar. Erdmann, die bij het nazien van zijn baanvak deze plek voorbij moest, wendde altijd schuw het hoofd af en keek den anderen kant uit. Hij had namelijk opgemerkt, dat de kraaien menigmaal in de boomen van den verwilderden tuin zaten en schreeuwend met de vleugels klepten. Het zou dwaas geweest zijn, te gelooven, dat die leelijke zwarte vogels eenig bepaald voorwerp in het oog hielden, want zij vlogen slechts van den eenen boom naar den anderen, doch streken nooit op den grond neder, en dat zij, alleen op den reuk afgaande, hier eenig voedsel ver- borgen dachten, was niet aannemelijk. De aanwezigheid van die vogels was echter toch pijnlijk en Erdmann zou ze liefst uit de boomen neergeschoten hebben, als hij slechts een geweer bezeten had. Doch hij bezat niets anders dan een bijl, een schoffel en een spade en deze gereedschappen raakte hij in deze laatste dagen volstrekt niet meer aan. Eens zou hij gelegenheid gehad hebben zich op de zwarte vogels te wreken. Hij liep den spoorweg langs en klopte tegen de rails, toen de veldwachter hem aanriep. nu slachten bij een confrater in Diemen en verkoopen enkel hun waar in de oude gerenom- meerde slachterijen in de Pauwenlaan. Misschien is het de moeite waard nog even te vermelden, dat, toen een worstfabrikant, die zijn koeties op het droge (d. i. in de Amster damsche magen) had en zijn zaak wilde over- doen, inzage van zijn boeken gaf, daaruit bleek, dat hij gedurende het jaar 1904 nooit meer dan 7 cent per pond voor zijn vleeschelijke grondstof had bepaald. Als die man nu geen fijne vleeschwaren af'levert - Voor een vischdiner. Ons verhaal is smakelijk. Op een abnormaal warm en voorjaarsdag hoor- de een agent in de Conradstraat te Amsterdam tegen den abnormaal lagen prijs van 4 cent per pond bot verkoopen, die een z. i. abnor- malen stank verspreidde. Hij nam nu een van de botte-lijkjes, blauw- groen van kleur, van de kar, opende voLweer- zin de kieuwen en constateerde, dat daaruit witte wurmkens kropen. Een oogenblik te voren had hij gezien, dat een juffrouw, blij met het koopje, van de prachtgelegenheid gebruik had gemaakt, was haar gevolgd inhaarkeukentje en had daar het ongedierte, women, ter lengte v n een vingerlid, uit de kieuwen over een krant zien kruipen. De heele kar met rottende visch ging nu naar het politie-posthuis op Kattenburg, waar de keurmeester werd ontboden. Deze had de visch s morgens goedgekeurd en bleef nu bij zijn nitspraak, zoodat de vischventer z'n vuilig- heid terugkreeg, met den raad ze gauw van de hand te doen, omdat het anders wel eens ondeugdelijk kon worden". De agent, hiermede niet tevreden, maakte proces-verbaal open zoo stond gisteren de venter voor het Kantongerecht te bezweren, dat het lekkere botjes waren geweest. //Maar was de prijs, waartegen zeje verkocht, dan niet bij zonder laag vroeg mr. Hoffelt, de kantonrechter. Dat moest hij na veel dralen en draaien er- kennen en toen kwam de keurmeester, de heer v, d. Laan, onder eede als getuige en deskundige verklaren, dat de visch //zoo gezond was geweest als maar wezen kon." Wat de agent had aan- gezien als, wurmen, waren zee-insecten geweest, die in de kieuwen van alle Noordzeevisch zitten. En stank, geen sprake van Op de vraag van den kantonrechter, of de heer v. d. Laan zich op zijn geweten af des kundige achtte, luidde het antwoord zeer positief bevestigend. De agent kreeg den goeden raad mee, om in dergelijke zonderlinge gevallen, wanneer er voor een leek alle reden bestaat om te gelooven, dat eetwaar bedorven is, maar de deskundige het er niet mede eens is, er nog een deskun dige bij te halen. En het feit, dat er stank aan die visch is geconstateerd, en de buiten- gewoon lage verkoopprijs, achtte de kanton rechter zeer verdacht. Daar het bewijs echter niet wettig en over- tuigend was bewezen, moest de ambtenaar vrijspraak requireeren. Smakelijk eten(//Echo.") Uit de gracht in het Noorderplantsoen, nabij de Rietdiepbrug, te Groningen, is Zater- dagochtend opgevischt het lijk van hetmeisje, dat sedert Zondag aldaar werd vermist en om trent welke vermissing de commissaris van politie inlichtingen had gevraagd. Het lijk is door de ouders herkend en naar De oude snufferige politieman woonde een paar uur verder en kwam slechts zelden hier op de eenzame heide. Bovendien had hij ge durende de laatste weken thuis moeten blijven wegens zijne rheumatische pijnenheden deed hij voor het eerst weer een gootere ronde. Hij wist niet eens, dat de villa gedurende eene week bewoond was geweest, doch terwijl hij daar op den spoorweg stond met het' geweer op den rug en zijne trouwe hond naast zich, begon hij het gesprek juist over datgene, waar- over Erdmann liefst wilde zwijgen. z/Het lijkt wel of de kraaien daar bij de villa vergadering houden," schertste hij. „En ze hebben niet eens verguiining gevraagd bij de politie. Zeg, Erdmann, heb je daar misschien aas voor die beesten neergelegd z/Daar denk ik niet aan," antwoordde de baanwachter en klopte voort. z/Ze zitten alle bij elkaar," vervolgde de veld wachter. //Als ik er onder schoot, zouden zeker eenige het met den dood bekoopen." //Daarvoor is het dienstgeweer niet bestemd," bromde Erdmann. De veldwachter liet den riem van zijn geweer weder los. //Dat is zoo, het is maar gekheid van me. Doch zeg eens, oude, zie je het licht nog altijd z/In den laatsten tijd heb ik er niet op gelet." z/Ik ook nietde rheumatiek heeft me weer te pakken gehad een paar weken. Maar met dat licht is het toch niet in den haak. z/Dat kan wel zijn." z/Ik geloof, dat het bij dag ook brandt, maar dan ziet men het niet. Mijn hond wou zooeven wegloopen, hij had den staart al tusschen de pooten." het Ziekenhuis gebracht. Bij den doodschouw zijn op het ljjk geen teekenen van geweld gecoustateerd. Ook wordt het gerucht tegen- gespioken, dat zij met een heer is weggegaan. De landbouwer P. te Chaam had de vorige week. Woensdag, een bij zonder buiten- kansje. Hij had zich voor genomen zijn woning, 'n oud en vervallen huis, te laten afbreken en opnieuw op te bouwen. Met dat doel was hij reeds verhuisd en omdat er zoo moeilijk in dit seizoen aan werkvolk te komen is, besloot hij zelf de oude woning af te breken. Daar mee was hij verleden Woensdag bezig. Niet gering was zijn verbazing toen hij boven in den hoogen schoorsteenmantel twee vrij groote kistjes vond, welke linnen zakjes bevatten, vol gouden en zilveren munten uit de 16e en 17e eeuw. De zakjes waren niet toegebonden, doch de boveneinden zoo maar wat omgewoeld. Het linnen was bijna geheel vergaan. De beide kistjes bevatten zoovele gouden en zilveren munten dat hij ze niet ineens naar zijne woning dragen kon. Zijne dochter liet in de boterhal aan enkele belangstellenden een van de vele gevonden munten zien, zij was van zilver en nog iets grooter dan een rijksdaalder. 't Meisje verkocht de munt aan 'n liefhebber voor f 4.o0. Voor hoeveel waarde P. gevon den heeft is nog niet bekend, doch zeker is t dat het bedrag aanzienlijk zijn zal. Gharles D. Roberts schrijft in een Engelsch tjjdschrift //Round the Campfires", over een zijner avonturen in Indie Met eenige bedien- den op jacht in het wildrijke gebied van de Gan ges, had hij tegen het vallen van den avond zijn bedienden uitgezondeil tot het in gereed- heid brengen van de wachtvuren. Eenzaam, en in gedachten verzonken, zoo schrijft hij, liep ik voort, toen plotseling een zware slag op den rug mij voorover deed storten. Het was aisof een ijskoude douche mij over het lichaam ging. i'oen ik mijn oogen opende, keek ik in het rond. Ik trachtte op te staan, doch een geweldige klauw drukte mij neder en ik zag in de gioote geelgroene oogen van een tijger. Het dier zag niet wild of begeerig uit de oogen,hield mij dan ook slechts vast en toen ik mij niet meer verroerde, sleep te het dier mij naar het kreupelhout, midden in een nest, waar twee kleine tijgers mij belikten en krab- den, terwijl de moeder, blijkbaar met een voile maag, in een rustige slapende houding terne- der lag. Ik had nog altijd mijn geweer in de hand en toen ik onder de liefkoozingen der kleine beestjes wat tot bezinning kwam wist ik den loop op de oude tijgerin gericht te krijgen. Het moest raak zijn of ik was verloren. Een schot knalde en een sprong in de lucht en gedood lag het dier naast mij. Een erfenis-kwestie is thans te Rotterdam aan den gang. Het betreft, naar men wil of zegt, een sommetje van '/4 milioen, dat mevr. Maria Soetens, geboren te Delft in 1650 en gehuwd in 1672 met den EdelAchtb. heer Melchior Wittens, burgemeester te Dirksland, heeft nagelaten". Donderdag was er in het Nut te Rotterdam een vergadering van ongeveer 200 leden dezer Soetens-familie met het doel langs rechterlijken weg in het bezit te komen dezer erfenis, indien, wat de hoofdzaak is, de noodige bewijstukken zijn te vinden. A ooi juristen een zaakje om geld te verdienen. Eidmann nam zijn hamer onder den arm en \eiliet de spoorbaan. //Als men de verantwoor ding draagt voor de veiligheid van zoovele menschen, bekommert men zich niet om ander- mans zaken. Daar om den hoek van het bosch kornt de sneltrein aan; die is vol levende menschen wat maal ik om de dooden Biuisend en ratelend vloog de trein voor- bij, en Lili die bij den wachtpost met de seinvlag zwaaide, werd gedurende eenige secon- den in zwarte rookwolken gehuld. Nu legde zjj de roode vlag uit de handen en keek scherp uit naai de plek, waar heur grootvader met den veldwachter sprak. Toen de politieman langzaam heenging, loosde zij een zucht en drukte de hand tegen het kloppende hart. Kort daarna keerde Erdmann in zijne woning tiiug. Hij vond Lili aan het venster zitten en naar de elzengroep bij de villa staren. z/Dat moet je niet doen, het is niet goed," zeide hij knorrig. //Als een mensch nog niet kiankzinnig is, zou hij het daarvan worden. AL dat zoo voortgaat, stuur ik je terug naar de stad, al moest ik ook z/Wat, Grootvader?" //Al moest ik ook verveling hier in de een- zaamheid sterven." z/Dat is het niet, grootvader," zeide zij kalm. z/De eenzaamheid maakt ons niet dood, maar wel het andere." W at dat /andere" was sprak geen van beiden uit, maar beiden wisten het wel. En nu zaten zij tegenover elkaar en zwegen. (Wordt vervolgd). VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 7