A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4851. 46e Jaargang. Gemengde berichten. Dinsdag 12 Juni 1906. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neusen 1,—. Franco per postVoor Kederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Intending van advertenti^n v6or 3 ureu op den dag der uitgavw ADVEBTBRTIEEi Van 1 tot 4 regels f 0,40. Vooi elken regel meet 0,11>. Bij directe opgaaf van driemia] plaatsing derzeifile advertentie wordt de prjjj slechts tweemaal berekmid. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze conrant behoort een bijvoegsel. De aarssSag te Madrid. TER NEUZEN, 11 Juni 1906. Gisteravond werd alhier in den tuin der n Buite n - so ci e teiteen concert gegeven door de harmonie //St. Georges' van Eecloo, directeur de de heer Ch. Maheu. Niettegenstaande het konde weer waren de leden met hun gezelschap in grooten getale naar den tuin opgekomen. Dit zal wel daarin zijn oorzaak gevonden hebben, dat wij gewoon zijn van Eecloo goede muziek te hooreti en den goeden roep dien dit, nog jonge, gezelschap was voorafgegaan. Om iets goeds te genieten wil men zich wel eens een ongemak getroosten. En de verwachting werd niet beschaamd, de leden van //St. Georges" kweten zich, onder leiding van hunnen directeur, uitnemend van hunne taak en gaven een flink concertde ver- schillende stukken werden door het goed bezette gezelschap goed uitgevoerd. Het applaus dat den uitvoerders herhaaldelijk ten deel viel, was daar van een voldoend bewijs. We hopen dat het niet de laatste maal zal zijn dat we //St. Georges" alhier kunnen hooren. Jl- Zaterdag hield het Uitkeeringsfonds bij ziekte //Hulp in Nood" alhier hare 13de jaarvergadering. Daarin werd door den secreteris en door den penningmeester verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit blijkt dat het aantal leden met 18 is vermeerderd en thans bedraagt 423, dat het aantal donateurs vermin- derde met 4 en thans 45 bedraagt. De totale inkomsten hebben bedragen 2301.10, als aan contribntie der leden f 2039,64, idem van donateurs 164,50 en aan rente en buitengewone inkomsten 102,96. De uitgaven bedroegen wegens ondersteuning aan zieken 1819,87, bodeloon f 205,48, buiten gewone uitgaven 115,38, totaal 2140,73. Het goed slot over het afgeloopen jaar bedraagt alzoo 166,37. Met de batige sloten van vorige jaren bezit de vereeniging thans een kapitaal van 3087,39. Bij acclamatie werd herbenoemd tot voorzitter de heer J. F. Verlinde en met groote meerder- heid van stemmen als bestuurslid herkozen de heeren J. Kiel, Th. Brnggeman en B. van Kolk. oorts werd met 215 van de 270 uitgebrachte stemmen besloten, de uitkeering voor gewone ziektegevallen te brengen op f 6,per week, doch de uitkeering aan hen die uitkeering ge nieten wegens de ongevallenwet, te bepalen op f 3,— per week. Donderdag a. s. zal alhier een gezelschap van ongeveer 450 personen doortrekken, uit Roubaix, die een pleizierreis maken naarWal- cheren. Zij zullen alhier des voormiddags 8 ure met een extratrein arriveeren, om te 8,20 ure met een expresboot van den Prov. stoom- bootdienst de reis naar Vlissingen voort te zetten. Des namiddags ongeveer 4 ure zal het gezelschap met dezelfde reisgelegenheid terugkeeren. J. 1. rijdag ontstond te Slniskil (Stroodorp) gemeente Westdorpe, brand, bij zekeren L. van Hecke. De gemeentelijke brandweer van Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, was spoedig aanwezig en bluschte den brand. Een varkenshok was even- wel door het vuur vernield en 2 krulstaarten in de vlammen omgekomen, terwijl een derde zoodanige brandwonden bekomen had, dat het dier moest worden afgemaakt. Naar we ver- nemen is de schade door assurantie gedekt. Het te Sluiskil voor de nieuwe bruggen in aanbouw zijnde remmingwerk had j.l. Yrijdag reeds eene krachtproef te doorstaan, daar de van Gent komende Deensche stoomboot //Ophelia", er in vollen gang tegen aan voer. Het stoomschip bekwam daardoor een groot gat in het voor- schip, terwijl ook aan het remmingwerk groote schade werd toegebracht. Tevens werd ook een platgeboomde boot, waarin eenige werklieden aan het remmingwerk bezig waren, door het stoomschip verbrijzeld. De mannen hadden wen wel het gevaar zien aankomen en waren :ijds gevlucht. Yoor de te Sluiskil toegebrachte schade moest, naar wij vernemen een waarborg van 4000 worden gesteld, terwijl de schade aan het stoom schip op f 15000 wordt geraamd. Alvorens naar zee t te vertrekken is het gat in den boeg alhier voorloopig dicht gemaakt. De werkman Aran der H., die nog voor de aannemers, de heeren Hoogendoorn Co., een overzetdienst onderhoudt over den nieuwen kanaalartn te Sluiskil. had hedenmorgen een zeer onaangenaam avontuur. Hij had iemand overgezet en vond aan de andere zijde een per- soon die mee terug wilde varen, welke zijne ontevredenheid uitte, omdat hij zoolang had moeten wachten, want hij gaf voor, daar reeds van den vorigen avond te hebben gestaan. Hij liet zich echter overzetten en geraakte steeds meer in vuur, uitte allerlei bedreigingen en gaf eindelijk, nadat hij de boot had veriaten, den veerman een zoo hevigen vuistslag, dat dezen het bloed uit den neus spoot, terwijl later diens linkeroog erg opzwol. V. d. H. kwam hier geneeskundige hulp zoeken en kent ook zijn hardhandigen passagier, zoodat aangifte bij de politie niet achterwege zal blijven. De heer J. J. Eijke, hoofdeommies bij 's rijksbelastingen, wordt met ingang van 30 dezer overgeplaatst van Hulst naar Bergen op Zoom. j Te Sas van Gent is naast de koninklijke postdnivenvereeniging ,/De Vrede" eene nieuwe duivensocieteit opgericht onder den naam ;/De Vereenigde Duivenvrienden". Het bestuur be- staat uit de heeren L. de Boent, P. de Groff en A de la Ruelle. Binnenkort zal de nieuwe vereeniging haar eersten wedstrijd doen houden. Onder leiding van den heer. Leys uit de atdeeling 's Gravenpolder, werd Zaterdag te Middelburg een vergadering gehouden van afge- vaardigden der Zeeuwsche afdeelingen van het //Ned. Onderw. Genootschap", met het doel pogingen aan te wenden tot verbetering der jaarwedden van de onderwijzers. ertegenwoordigd waren 13 afdeelingen. Na uitvoerige discussien, en nadat gebleken was dat verscheidene provincien reeds voor- gingen en de andere zeer zeker zullen volgen, werd besloten een adres aan H. M. de Konin- gin te zenden met het verzoek om voor deze provincie de wettelijke minima te verhoogen. Eene commissie werd benoemd, die deze adresbeweging verder zal voortzetten. d ot leden dier commissie werden aange- wezen de heeren Leys, Van der Brugge en Raamsdonk. Aan de commissie werd nog opgedragen alle openbare onderwijzers-vereenigingen in Zeeland om bewijzen van adhesie te verzoeken. (M. Ot.) Bij den landbouwer B. onder IJzendijke miste men dezer dagen een fiets, benevens uit den kelder enkele K. G. vleesch, boter spek en vet. Van den dader(s) werd geen spoor gevonden. Zaanislag, 11 Juni. Eenigen tijd geleden werden alhier bij den landbouwer J. D. een partij kippen ontvreemd. Jl. Yrijdagnacht werd aldaar door dieven een tweede nachtelijk bezoek gebracht en werden hem de nog overige kippen ontnomen. Aangifte werd bij de politie gedaan, waarop een onderzoek is ingesteid. Daders en kippen zullen echter wel reeds veilig over de grenzen zijn. Yoor het beroep naar kerk B te Bolnes is door Ds. H. Mulder alhier bedankt. Hulst, 9 Juni. Bij de heden gehouden aan- besteding van 60,500 K.G. chili-salpeter door de aankoop-commissie van den R. K. Boerenbond Z. AT. O. D. was ingeschreven als volgt J. F. de Moor-ATaemink te Hulst voor f 12,63, Glerum te Vlake voor 12,49, Th. De Meurichy te Clinge voor 12,21, AV. Adriaanssens P. Az. te Groenendijk voor f 12,16" en G. Meyer te Zaaraslag voor f 12,14. Gegund aan den laagsten inschrijver. St. Jansteen. Bij L. Seghers in den polder Absdale is Zondag een stalletje afgebrand. Oor zaak spelen met lucifers door kinderen. Clinge. De 35jarige koopman A. de C. wonende alhier en geboren te Koewacht, wilde voor eenige dagen een hoeveelheid sacharine overbrengen naar eene bierbrouwerijteSt.Pieters- Jette. Nu is niet alleen de invoer, maar zelfs het vervoer van sacharine in Belgie ten strengste verboden. Te Dendermonde werd de smokkelarij ontdekt, De sacharine, 15 kilogram, werd in beslag genomen en De C. als zijnde een Nederlander. werd onmiddellijk in hechtenis genomen. De rechtbank te Dendermonde veroordeelde onzen smokkelaar tot 4 maanden gevangenisstraf en dnizend frank boete, subsidiair 3 maanden hechte nis. De sacharine werd verbeurd verklaard. Donderdagavond bracht de dagboot der maatschappij Zeeland te Vlissingen zulk een groote Amerikaansche post en mail uit de West en Japan mede, dat er in den Duitschen mailtrein vijf postrijtuigen noodig waren en twee machines. Twintig Duitsche postambtenaren waren voor deze bezending te Vlissingen overgekomen. Woensdagavond laat werd de tuinknecht S. van het gesticht Brinkgreve teZutphen, een oppassend jongmensch, op den Brinkgreverweg door den huzaar W. aangesproken, die hem naar een herberg wilde medetroonen. De tuin knecht weigerde dit, waarop de huzaar met hem meeliep en hem onverhoeds met een mes zoodanig vcrwondde aan neus, voorhoofd en arm, dat S. bewusteloos neerviel. Tegen vier uur in den morgen kwam hij bij en begaf zich met moeite alleen naar de Brink greve waar hij aanstonds werd verbonden. Zijn toestand is bevredigend. De huzaar is gear- resteerd. Men schrijft aan de N. C. Uw bericht dat een Ned. Herv. predikant van een Geldersche dorpsgemeente, naast de vervulling van zijn predikambt, bij het leger met den rang van le-luitenant fungeert in werkelijken dienst bij de landweer, en dat dit tot nu toe eeu eenig geval van dien aard is in den lande-, is onjuist. Bedoeld moet zijn ds. J. Barbas, Ned. Herv. predikant te Geesteren, doch deze is reserve- le-luitenant der grenadiers. Verder zijn ds. C. van den Nieuwenhuizen, Ned. Herv. pred. te Surhuisterveen, en ds. J. TER SEEZEISCHE COIIRMT. Mj de Kir.nte J. til 0K BAl'DK te TerlteaMB. De strijd in Rusland tnsschen volksveitegenwoordiging en Regeering tussehen Duema en Czaar over het aan- biijven van het Ministerie, is nog steeus even ver ais een paar dagen geleden, maar een nieuwe kwestie tus sehen de beide lichauieu, die van geen toegeven willen weten, is de toestand nog komen verscherpen. De Czaar wil, dat de Doema op 16 Juni uiteengaat en de Doerna weigert dat besiist. Zij wil voor haar heengaan een ontwerp voor een nieuwe grendwet behandelen, samen- gesteld door den voorzitier, en waarhij een grondwet- leiijken Regeeringsvorm ingesteid wordt, met verant- woordelijke Ministers, waarduor dus de Czaar tot een eenvoadig constitutioneel vorst gemaakt wordt. In de Doema werd door arheidersal'gevaardigden voor- gesteld, een comissie te benoemen, die piaatseiijke comites zai stichten om tot snelier opiossing te komen van het agraiiscke vraagstuk. De constitutioneele demokraten bestreden dit en het voorstel werd naar de agrarisehe commissi^ verwezen. ^.s ,vraag- 2^ Ruslantl al dan niet een nieuw Minis terie krijgt, twijfelaciilig, in Spunje zullen na een paar dagen de nameu van het nieuwe Ministerie wei kenbaar gemaakt kunneu worden. Het ministerie Moret kon in de Cortes niet op een meerkeid rekenen zouder den steun der conservatieven. Met deze heeft Moret de wet tot stand gebracht, waarbij aan de krijgsraden wordt opgedragen, de strafrechtspraak over burgers, die het leger ot het vaderiand beleedigen. Dat deze bepaling in een land, waar burgers en soidaten zoo dikwijis tegenover eikaar staan, niet ai te vriendeiiik besproken werd, ligt voor de hand. Het Ministerie gaat nu wel been, maar Moret is door den Honing belast met het voruien van een nieuw Ministerie, zoudat de ontevredenheid wel weiuig zal verminderen. Dat Moret attreedt, omdat onder zijn bewind de aan slag op den Honing gepieegd is, is o'njuist. Ilij zou af- treoeu na de huwedjksfeesteii. Dit stono ai vele weken vast, maar misschien heel't de anarchist met zijn b»m de mimsterieele crisis verhaast. Verder is hij ook de oorzaak dat de koningin-moeder misschien in een klooster zal gaan. Zij moet over den aanslag zoo ontdaan zijn, dat zij voortaan ver van alle wereldsche genoegens haar leven wil doorbrengen. Men uoemt eeu lienediktijner klooster op het eiland Wight. Bebalve dit heeft de anarchist nog iets op zijn geweten dat mischien minder goede gevoigen hebben kun. De zuster van Alfonso, de vrouw van prins Ferdinand van Beieren, die in biijde verwachting verkeert, is door het bericht van aen aanslag zoo van streek geraakt, dat zij het bed moet houdeu. In het Engelsche Lagerhuis heeft Minister Churchill verklaard, dat de Regeering weldra het vraagstuk van costituties voor Transvaal en de Oranjerivier-kolonie hoopte op te iossen, waarbij aan de Boeren medezegging- schap zou verzekerd worden. Dit is zeker een van de eerste, zoo niet de eerste vereischte voor het vormen van een duurzame regeeringsregeiing. Later gat een der afgevaardigen den wensch te kennen dat aan de soidaten geen Amerikaausch vleesch voortgezet zou worden. De Minister deed daarop de lukonieke verklaring, dat sleclit vleesch niet alleen uit Amerika kwam, ook in Engeiand werd genoeg verwerkt, en het vleesch voor het leger werd niet alleen in Amerika, maar ook nog op andere markten gekocht. Er was eckter een ollicier naar Amerika gestuurd om het vleesch te keuren, voor het ingemaakt werd. Zou hetzenden van een siagerniet verstandiger geweesL De Duitsche bladen verdiepen zich alle in politieke beschouwingen, naar itanleiding van het bezoek van keizer Wiihelm aan Ooslenrijk. De ,Vos8. Ztg." ziet, een zeer groote politieke toekomst in een vriendsckap- pelijk samengaan van Luiitschland, Oostenrijk-Hongari)e en Engeiand. De persoonlijke geschiilen tussehen kohing Eduard en keizer Wilheim moeten dan natuuriijk eerst uit den weggeruimd worden. Over de door de beide-vorsten met den koning van ltalie gewisseide telegrammen worden iange, vaak geest- driftige besprekingen gehouden. Alleen de Frankf. Ztg. meent, dat ue beteekenis van de gewisseide tele grammen niet moet worden overschat, Hadden de kie- zers aan Victor Emmanuel geen telegram gezouden, dan zou de geliecle wereld terecht daaruit hebben afgeleid, dat het uondgenootschap wei niet opgezegd, maar toch krachteloos geworden was. Maar de teiegrammen ver- anderen niets aan de feiten. Een redacteur van het radicals blad „Matin" te Madrid de beer Nakens, verhaait in een schWjven aan de tiiaden' dat Moral op bi Mei, na den aanslag, hem op zijn bu- reau bescherming is komen vratren. De brief luidt: ,/VVat ik u ga zeggen om het openbaar te tnaken.zal gewelclig upzien baren. //De man, die den anarchist Moral in den nacht van 31 Mei verborgen heelc ben ik. ,/Omstreeks 4 uur op gezegden datum was ik op bet ledactiekantoor van mijn blad, toen een jonge man bin- nenkwam en mij vroegZijt gij Nakens?. »Ja antwoordde ik. Aieeft gij mij nw woord, niet te zullen vertellen wat ik u zeggen zai vSpreek. ,ylk heb een bom naar den koning geworpen in de Calle Mayor. Ik geloof, dat ik hem niet heb getroffen, maar er zijn slachtoilers. Ik heb gelezen, wat gij kebt geschleven over Agiolitto. Zult gij mij aanklagen »Voor ik den tijd had, hem te antwoorden, trad er een kerel binnen, van de soort wier uaaiu men zich nooit herinnert, en zeiMijnheer Nakens, men keei een bom geworpen in de Calle Mayorweet gij het niet Ik antwoordde, op den anarchist wijzende Deze heer is bezig het mij te vertellen. De man voegde er bij Ik geloof, dat er talrijke slachoffers zijn, maar de Koning is niet getroffen. Intusschen kwam ereen vriend Idnnen, die mij zei. dat hij mijn dockter had thuisgebracht, die een zenuwtoeval Had gekregen bij het zien ontploffen der bom. Terwijl deze vriend de bijzonderkeden mee- deelde, bracht ik den anarchist in een andere kamer en zei Blijf bier tot ik terugkom. Daarna zond ik al de werklieden van den drukkerii weg. Ik ging weg met de bezoekers en liep naar huis, bezocht mijn doch- ter en een half uur later keerde ik naar de drukkerij terug, waar ik den anarchist vroeg Hoe zijt gij hier gekomcn Hij antwoordde Door den weg te vragen aan de voorbijgangers. »Ik begreep, dat men hem elk oogenblik kon komen aanboilden en zei tot hem Volg mij. .De Calle del Divino Pastor opgaande, namen wij de tram naar de Calle Fuencarral en weldra kwainen wij aan de voorstad Cnatro Caminos. Voorbij een koffiehuis gaande, werd ik opgemerkt door eenige par- ti.jgenooteu, die mij uitnoodigden een biertje te drinken. Daarna kwamen er nog meer bij ons. Wij bleven daar meer dan een uur. Vervolgens namen wij den trein naar Ciudad Lineal, waar wij bij 'taanbreken van den nacht aankwamen. Wij vervolgden onzen weg tot aan de brug der voorstad, Venia geuaamd, waar ik een vriend ontmoette, tegen wieu ik zoi Deze heer is journalist hij wordt vervolgd door de politie en vreest ontdeklte worden bij bet onderzoek naar den pleger van uen aanslag. Wilt gij hem hier houden? De vriend ant woordde: Zooals gij wilt, Nakens. "Toen zij de anarchist: 'tis goed. Morgen zal ik tiachten weg te komen. Ik vrees vooral voor dezen nacht. »Ik liet hem gaan en den volge_nden dag vernam ik, dat hij om haiftien of lieu uur mijn vriend veriaten had." Nakens is in hechtenis genomen evenzoo zijn vriend de tram-inspecteur Ibaiia, en de schoenmaker Daza,een gewezen anarchist, bij wien deze daarna Moral onder dak bracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1