AIgem e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4850. Zaterdag 9 Juni 1906. 46e Jaargang. Gemengde berichten. NATION ALE MILITIE. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie ma&nden binnen Ter Neazen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meet /0,l0. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeJfde advertentie wordt de prjja slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Intending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgavw EHESTE -RT.AT-) MARINUS OTTE, Reuter seint uit Santiago (Chili), dat de heer Kraus, Minister van Waterstaat, zich den 4en Juni heeft ingescheept om de terugreis naar Nederland te aanvaarden. De Stct. no 129 bevat een Kon. besluit, waar bij, met intrekking van het besluit totin- stelling eener Staatscommissie voor een onder- zoek naar den financieelen toestand der gemeenten en ter voorbereiding van wettelijke maatregelen, waardoor die toestand op duurzame grondslagen kan worden gevestigd, nader is bepaald dat die Staatscommissie zich zal belasten met een on der- zoek naar de vraag, of wijziging van de wette lijke bepalingen, die betrekking bebben op de finaneien der gemeenten, noodig is, en bij de bevestigende beantwoording dier vraag, daartoe strekkende voorstellen zal doen en deze be- lichamen in een of meer ontwerpen van wet, die met de vereiscbte toelichting bij het door haar uit te brengen verslag zullen worden gevoegd. TER NEUZEN, 8 Juni 190(5. De vorige week had een meisje uit deze plaats, die elders bij familie gelogeerd, van de gelegenheid wilde gebruik maken om het wiel- rijden te leeren, het ongeluk daarbij zoodanig te vallen dat zij een arm brak. Met een ver- bonden arm keerde zij deze week huiswaarts. Woensdagmorgen is de justitie van Mid delburg naar Breskens vertrokken tot het doen van huiszoeking in zake de plaats gehad hebbende malversation door den vroegeren secretaris- ontvanger dier gemeente, thans in hecbtenis te Middelburg. Het eerste jaarverslag, dat over 1905, is verschenen van de Nederlandschc vereeniging tot hulp aan Lupuslijders. In de Mei-vergadering werd de eerste steun aan lupuslijders verleend en sinds dien is bet aantal steeds geklommen, zoodat aan het einde van bet eerste vereenigingsjaar, 31 December 1905, 14 personen werden behandeld, terwijl vele aanvragen onderwijl nog in behandeling waren. Bij het uitbrengen van bet verslag werden ongeveer 47 patienten geldelijk gesteund. De ontvangsten bedroegen 13,995,91, waar- onder 9,130,46 aan giften en 4,652,68 aan contributie. De uitgaven beliepen met een saldo van f 11,847,42 evenveel. Aan patienten werd 1,103,82 verstrekt. Correspondenten zijn o. a. te Middelburg Dr. D. Schoute, te Ter Neuzen H. J. Vooren en L. J. de Vries, te Sas van Gent C. A. J. Bloemkolk. In Zeeland telt de vereeniging ledente Axel 1, Domburg 2, Yerseke 1, Middelburg 172, Nieuw en St. Joosland 1, Schuddebeurs 1, feerooskerke 2, Ter Neuzen 7 en Zierikzee 4. Philippine. Voor de betrekking van ge- meente-vroedvrouw bebben zich drie sollicitanten aangemeld. Breskens. Bij de Woensdag gehouden aan- besteding van de verbouwing van het post- en telegraafgebouw albier en bet onderboud tot ultimo 1906 werd het minst ingeschreven door den heer J. H. Jacobs te Schoondijke voor 7990. Kantongerecht te Ten Neuzen. H. M. de Koningin heeft voor een inge- zetene van Zaandam een bedrag van 40 be- schikbaar gesteid, om daaruit te bekostigen de eerste uitgaven voor opleiding van zijn dochter voor het lager onderwijs. - Een vrouwelijk lid der zangvereeniging z/Streven naar hooger" te Bath, welke vereeni ging Pinkstermaandag een rijtoer maakte vanuit Middelburg naar omliggende plaatsen, in dienst- betrekking bij den landbouwer A. B. te Rilland. had het ongeluk zich, voor dat zij met het ge- zelschap medeging, met een speld in een der handen te krabben. Op reis zwol de hand in dermate op, dat in Domburg geneeskundige hulp ingeroepen werd. Aldaar werd bloedvergiftiging geconsta- teerd. Door flink ingrijpen werd verdere ver- breiding gelukkig voorkomen. Dinsdagnacht ontmoette de boerenzoon F. W., woonachtig te Koudekerke, in den Westhoek, waar hij zijn meisje had thuis gebracht, drie personen, waaronder de ook te Koudekerke woonachtige boerenknecht C. J. Er ontstond een woordenwisseling, waarna C. J. zijn mes trok en F. W. de pink, twee leden van den vierden en een lid van den midden- vinger der rechterhand afhakte. De verwonde werd 's nachts nog verbonden. Hier brandt de kachel Sommige ondernemende koffiehuishoudsters in de buurt van Alkmaar adverteerden Maandag op de ruiten „Hier brandt de kachel". Zij maakten beste zaken Te Domburg is Maandag bij een tempe- ratuur van 50 gr. Fahrenheit en een flinken bries het badseizoen geopend door drie Amster- dammers, een heer en twee dames Te Breda ontstond twist tusschen een veldartillerist en den vader van het meisje, met wie hij kennis had. Een drietal steken, waarvan een in den rug, werden hem toegebracht. In levensgevaarlijken toestand werd de man naar het gasthuis gebracht. De dader is aange- houden. Zomermaanden Volgens geloofwaar- dige landbouwers in de omgeving van Haarlem heeft het in den nacht van Maandag op Dins- dag gevroren Nu, het was er Maandagavond koud genoeg voor! (0. H. C.) Buiten Alkmaar is zekere S. G. (een ver- pleegde in de Piusstichting) door de stoomtram overreden. De ongelukkige is gestorven. In de Clercqstraat, bij de Bilderdijkstraat, is te Amsterdam een timmerman, tengevolge van een misstap, van een steiger der derde verdieping gevallen. De man is naar de zieken- verpleging in de Ter Haarstraat vervoerd, alwaar de dood werd geconstateerd. Voor den Hoogen Raad werd Dinsdag be handeld het hernieuwd revisieverzoek van M. C. S., de Leidsche giftmengster. door het gerechts- hof te 's Gravenhage den 1 Maart 1885 tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens vergiftiging. Gerequireerd werd niet-ontvankelijk verklaring. Maandagochtend had in het dorp Rheden een ernstig ongeval plaats. De landbouwer Van Beek was met een stier naar Arnhem ge- weest. Toen hij bij de thuiskomst het dier uit den veewagen had gelost, viel de stier op hem aan en drukte hem zoo geweldig tegen den muur, dat Van Beek bewusteloos neerzonk. On- middeliijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch tot 's avonds mocht het niet gelukken den ongelukkige tot het bewustzijn terug te roepen. Men vreest het ergste. De verschrikte zeemeermin. De kalme rust van de juffrouw met den visschestaart, alias meermin, werd op een der dagen van het zoo goed geslaagde voorjaarsfeest in den Dierentuin te 's Gravenhage, op een manier gestoord, die al weer bewijst, dat dejeugd geen medelij den kent, zegt de N. Ct. Eenige jongelui wierpen, terwijl de voorstelling in vollen gang was, eenige stuk- jes carbid in het water, waarin de staart op bevallige wijze kronkelde. Een knal liet zich hooren, de vischdame sprong vol ontsteltenis uit haar bad en nam de wijk met achterlating van haar staart. Op de Iersche bank is door een Thool- schen visscher met een oesterkor een haai met 14 jongen gevangenhet dier had een lengte van 11/g meter. Eenigen tijd geleden werd in de nabijheid van de bank, op de plaat ffde Vogel", waarop eenmaal Reijmerswalle lag, bijna een reuzensteur bemachtigd door twee onderofficieren. Ze hadden echter geen werk- tuigen om het dier vast te houden, zoodat met het tij, het dier, dat verebd was, weer naarde diepte kon terugkeeren. Woensdagmorgen is de 61jarige stucadoors- knecht C. Kleef te Alkmaar verbrand naast zijn bed gevonden. Het brandje, waarbij hij omkwam werd spoedig gebluscht. De ongelukkige leefde alleen in een woning. Een Amsterdamsche juffrouw, die zou trouwen, had in afwachting aan de Ruysdael- kade een kamer gehuurd. In de dienstbetrek- king die ze had neergelegd, had zij ongeveer 1000 bespaard en dat kapitaaltje, 700 aan effecten en f 300 aan geld, had zij zorgvuldig verborgen. Maar een diet wist het te vinden toen ze even weg was en verdween met haar geld. De rechercheur Brouwer slaagde er echter in, den vermoedelijken dief en met het geld op te sporen en te arresteeren. Bij dagorder van den hoofdcommissaris is de heer Brouwer deswege eervol vermeld. Uit Tinaarloo schrijft men aan het //Nbl. v. h. N." Door de schooljeugd wordt hier op den twee- den Pinkstermorgen nog steeds het zoogenaam- de //Nussekoekfeest" gevierd. Al vroeg in den morgen voor zonsopgang, trekt men er op uit naar de dorpsweide, waar de koeien grazen. Wie het eerste op de plaats van samenkomst is heet douwslag, de tweede heet penneboek en de derde nussekoek. De laatste wordt met groen en bloemen opgetooid en door den eerst aan- gekomene ter bezichtiging door het dorp ge- leid. Bij den rondgang zingt men ,/Hen, hen, nussekoek hen, Nussekoek zit zoo diep in de veeren, Kan het hardste roepen niet heuren" enz. Ten slotte koopt penneboek voor het opge- haalde geld bij een winkelier alllerlei versna- peringen, die onder het zingen van toepasselijke liedjes worden verorberd. De dag word dan verder doorgebracht met andere festifiteiten, dit jaar was het een ringrij- derij per fiets en een draaimolen. Dinsdagnamiddag begaven de lljarige A. N. en de Ojarige J. M. te Rotterdam, buur- jongens, zich naar de Oude Plantage aldaar, waar zij aan den Maaskant aaltjes zouden gaan vangen. Zij begaven zich daartoe op een houten aanlegsteiger, doch bij het voorover buigen om de aaltjes beter te kunnen grijpen, verloren zij het evenwicht, vielen in het water en verdronken. Twee meisjes, die ooggetuigen daarvan waren liepen hard weg, gingen naar huis en zeiden niets. Eerst Woensdagmiddag deelden zij broks- gewijze mede, wat zij gezien hadden, waarop de politie, die van de ouders reeds kennis van de vermissing der knapen gekregen had, ter plaatse liet dreggen, met het gevolg dat omstreeks 5 uren het lijk van den oudsten jongen A. N. is opgehaald. Dit is naar de woning der ouders vervoerd. Het lijk van den tweeden jongen is nog niet gevonden. i De Mooksche correspondent van de Geld, schrijft Hannes was met de keujes nor stad (Nijmegen) gewist, de pukskes was ie nie kwiet geworre, want hij was te nijdig gewist um te handelen. In de Molenstraat reeds had een jongen het deksel van de mand opgelicht, een beestje was hem bijna ontvlucht, maar gelukkig had hij het nog gegrepen. Den hit had ie los gelaten, toen dat gebeurde, en nou kwam 'n agent erbij wdie had nie ge zien wat die Nimwegsche vlegel deej, maar wel da'k mienen hit loslieten toen makte-n-ie proces-verbaal tegen me". n Bietje wiejer op de Verrekesmerrek kwam nen koopman bej me, hij handelde, en 'k lies efkens den hit los om te verkoopen maar toe kwam d'n twidden agent en deej krek as d'n urste. En toe direckt erop de Nimwegsche aschkar van huus tot huus trok, en ielke keer 't peerd TER SEIIZESSCHE OOMAIT. Bit blad veraehtjnt Jlaandaa-, Woenadag. nm Vrljdagavond, aHgeionde.rd op Feeatdagen, by de Flima 1*. J. IIM OK IAJIIDH to fsrleaies. De Burgemee9ter der gemeente TER NEUZEN gelast milieien-verlofganger der gemeente's Heer-Arendskerhe, van de lichting 1903, behoorende tot het regiment genie- troepen, zich op den 25 Juni 1906, des namiddags voor 4 ure, te bevinden bij zijn korpa te Utrecht, voorzien van zijn verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem, bij vertrek met groot verlof mede genomen, teneinde in werkelijken dienst te worden gesteid, wordende hem onder het oog gebracht, dat de verlofganger die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijn latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat volgens art. 133 der militiewet, bij, die niet aan de oproeping voldoet, als deterleur zal worden behandeld. Alvorens naar Utrecht te vertrekken, zal bij zich behooren aan te melden bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, den 7 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. Zitting van 1 Juni 1906 Veroordeeld zijn: C. v. d. S., rijwielhandelaarte Ter Neuzen, ter zake van overtrading der motor- en rijwieiwet, tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. H. P. L., metselaarsknecht te Zaamslag en J. B. H. F., scbeepstimmerman te Philippine, ter zake als »oren, ieder tot eene bocte van j 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. F. S., leurder te Axel, J. S., voeiman te Stekene, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. B. L., koopman te Assenede, ter zake van rijwielen zonder lantaurn, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. W. d. B., vischkoopman te Maldeghem, ter zake van het onbeheerd lateu staan van aangespannen bonden, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. J. C, koopman te Clinge, ter zake van het rijden met ongemuilkorfde honden, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.G. B., landbouwer te Philippine, ter zake van in dronkenschap de orde verstoran, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht.; A. K.J. D., werklieden te Westdorpe; J. v. H., landbouwer te Hoek, ter zake van leerplicktwetovertreding, ieder tot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht. J. D., arbeider te Hoek, J. D., leurder en R. B., arbeider te Axel, ter zake als voren bij herhaling, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen heebt. A. v. H werkman te Westdorpe, L. d. Swerkman te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene,,boete van 2,50 subs. 3 dagen hecht.; J. v. D.L. V., arbeider te Axel en K P., arbeider te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van /3, subs. 3 dagen hecht J.d. H., landbouwer te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van /3,5<>, subs. 4 dagen hecht. L. W., boerenknecht te Westdorpe, ter zake van openbara dronkenschap, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen becbt. A. J. A. d. M., schippersknecht, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen becbt. I. P. d. G., zonder beroep te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 8, subs. 3 dagen becbt. Omslageu van rechisvervolging P. J. v. D., werkman en J. r. d. W., aibeider, beiden te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der Bouwverordening. l'Ute«pvoken i P. D., slacbter te Ter Neuzen, ter zake van het bouwen zonder vergunning. Zitting van 7 Juni 1906. Veroordeeld zijn P. A. K., verver te Axel, ter zake van overtrading der arbeidswet, tot 2 boeten elk van 0,50, subs 1 dag. hecht. voor elke boete. O. L. J. A. 1. C., tijdschrijver te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der brandweerverordening, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. F. G. en D. B zwervende, ter zake van bet te Sas van Gent als liedjeszangers rondgaan aan de huizen zonder vergunning, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete; L. K., landbouwer te Axel en P. V., knecht te Axel, ter zake van rijwielen zonder licbt, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag becbt. P. v. A., ter zake van rijden met een voenuig zonder licht, tot eene boete van J 0,50, subs. 1 dag becbt. M. W. M, bootwerker; P. J. d. R., bootwerkerC. D. d. R., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch, ieder tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht. C. L. D. S., vuerman te Koewacbt, ter zake van een voertuig onbeheerd laten staan, tot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht. F. D. S, schoenmaker; J. M, werkman; F. L. C., smid F. D., arbeider; J. C. d. F., bootwerker, alien te Ter Neuzen; C. K, te Meenden, zonder beroep A. d. C., knecht te Westdorpe, P. D., knecht te Zaamslag, alien ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen becbt. P. F. v. K., bootwerker, A. M. M., scbipper, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. V., timmerman te Ter Neuzen, ter zake als voreD, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. Wrljifesprolten s N. v. E. en G. d. Qvischleursters te Ter Neuzenter zake van bet verkoopen van onge- keurde viscb. 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1