Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Toen de boekhandelaar de heer F. J. Fritschy te Rotterdam Maandagnacht omstreeks half een thuis kwam, trof hij op de stoep van zijn woning op de Kruiskade no. 31 alhier aan een hem onbekend man. Door dien onbekende werd hij aangesproken en om een courant ge- vraagd. De heer Fritschy ging zijn winkel binnen, door dezen man gevolgd, die hem dadelijk daarop met een stuk ijzer een slag op het hoofd gaf dat hij ineenzakte en het bewustzijn verloor. In dien bewusteloozen toestand is de heer Fritschy in zijn winkel op den vloer blijven liggen tot hedenmorgen omstreeks acht uur. Eerst tegen dat tijdstip keerde het bewustzijn weder en kon de boekhandelaar, die geheel alleen woont, zijn bovenburen waarschuwen, die daarop de politie met het gebeurde in kennis stelden. Bij onderzoek bleek den heer Fritschy dat men een op de opkamer staand schrijf- bureau, alsmede een in den winkel zich be- vindenden lessenaar heeft opengebroken en dat daaruit gestolen is een bedrag van ruim f 200, meest specie. In den lessenaar bevond zich alleen eenig klein geld. De verwonding den heer Fritschy toege- bracht, is niet van ernstigen aard, terwijl het signalement dat hij van zijn aanrander kon opgeven zeer vaag is. Sporen van zijn misdrijf liet deze man niet na. De politie te Leeuwarden heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen een timmerman, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde op een spiksplinternieuwe wijze van werken, metRontgen-stralen, zooals hij den licht- geloovigen patienten vertelt. Hij gebruikt daar- voor een busje met steentjes, die, volgens hem, dezelfde werking uitoefenen. Hij liet er zich goed voor betalen. Tnsschen Sloterdijk en Halfweg is Zondag- morgen een 23jarig meisje uit Amsterdam, die haar rijwiel niet meester was, gevallen voor een onmiddelijk volgenden electrischen spoor- wagen zij werd zoodanig aangereden, dat zij bewusteloos in den wagen werd opgenomen, en, na te Halfweg door den geneesheer te zijn onderzocht, naar Haarlem en verder per rijtuig naar het gasthuis aldaar werd vervoerd. Haar toestand was Zondagavond nog zeer ernstig, daar zij een schedelbreuk had bekomen. Maandagmiddag ging het 8jarig dochtertje van de weduwe S., te Doetinchem, met haar 4jarig zusje in een sportkar, wandelen. Onder- weg meende zij dat het kind in slaap was ge vallen, doch toen zij thuis kwam, bemerkte de moeder, dat het reeds overleden was. Pinkstermaandag vermaakten zich een paar jongens uit Hasselt (0.) met zeilen in een bootje op het Zwarte Water. Er stond een hevige noordwestenwind, die het ranke vaartuigje plotseling omwierp. Een derjongens, de lbjarige zoon van den kapitein der Stad Hasselt, verdronk. Yrijdagmiddag viel, door het kantelen van een plank, een timmerman van het dak van de in aanbouw zijnde tramremise aan de de Laan van Meerdervoort in den Haag. De man viel van eene hoogte van 30 meter met het hoofd op de straat en werd dood opgenomen. Merkwaardig, als 't waar is. In de ge- meente Gaasterland (Fr.) hebben eksters bun nest gebouwd in een boom, diehn een tuin staat. De eksters halen alles uit de tuinen weg. De tuin, waarin hun nest gebouwd is bleef echter aangeroerd. Toen evenwel de zoon van den eigenaar een jongen ekster uit het nest haalde, begonnen de eksters ook uit dien tuin te rooven, doch men zette den jongen ekster weer in het nest en dadelijk hield het stelen in dien tuin op. Yan een jongen, die een buitenkansje had. De heer Yan der K., een pas beginnend banketbakker te Beverwijk, verloor 460 aan bankpapier, welk bedrag door een buurjongen, Jan Heldoorn, werd gevonden. De jongen kreeg ter belooning drie rijksdaalders en een aman- deltaart voor moeder en mocht bovendien den volgenden dag van's morgens vroeg tot's avonds laat In de banketbakkerij komen, om daar zijn hart op te halen aan het lekkerste wat hij begeerde. Of die jongen ook een buitenkansje had Uit het Tuighuis te Berlijn, een der bezienswaardigste musea, is Vrijdagnacht een Turksche orde ter waarde van ruim 14 duizend gulden gestolen. De dief heeff zich laten in- sluiten en na den diefstal langs een touw laten zakken. De gestolen orde is de Nisjan Imtiaz met briljanten zij bestaat uit een achtstralige gou- den ster met 16 groote briljanten. Mede is gestolen een bijbehoorende kleine ster, waarop 18 kleine briljanten. Duizend mark is uitge- loofd voor de aanwijzing van den dief. Een automobielrijder van Antwerpen, M. M. reed met groote snelheid langs de Fabriek- kaai te Schaarbeek. Een vrouw, die daar wandelde met haar 4jarig zoontje, sprong opzij met het kind. Het laatste was echter niet tijdig uit de voeten en werd gegrepen en tien meters ver meegesleept. Een agent per rijwiel snelde toe, juist op het oogenblik dat de automobilist zich uit de voeten meende te maken. De agent maakte proces- verbaal op, terwijl andere personen de moeder en het kind in een huis brachten. Een geneesheer, die geroepen werd, consta- teerde den dood van den knaap, De giftmengster van Bordeaux. Yoor het hof der gezworenen van de Gironde is dezer dagen een moordproces behandeld, dat groot opzien baart. Een nog jonge schoone en tot de hooge kringen behoorende dame werd be- schuldigd, getracht te hebben haar echtgenoot door vergiftiging om het leven te willen brengen. En het merkwaardigste van het geval is, dat niemand haar schuld zoo hardnekkig bestrijdt als haar echtgenoot zelf. Madame Blanche Canaby is ruim dertig jaar oud en de vrouw yan een wijnhandelaar, die over een aanzienlijk inkomen kan beschikken en aan wien zij twee kinderen heeft geschonken. Haar goed voor- komen en hare buitengewone intelligentie zij is ook als dichteres wel bekend maakten haar zeer gezien en haar familieleven scheen zeer gelukkig. Toen werd de man in April van het vorige jaar na het gebruik van een kop chocolade, waarvan de slechte smaak hem was opgevallen plotseling ziek. Hij moest het bed houden, braken en de dokter constateerde een algemeene verzwakking, een verlamming der onderste lede- maten en een zeer levendigen polsslag. Madame Canaby verpleegde hem geheel alleen en liet niemand bij het ziekbed toe. Eenigen tijd later, ontving de dokter een anoniemen brief, waarin werd medegedeeld dat de wijnhandelaar door zijn vrouw was vergif- tigd. En vervolgens deelde de apotheker aan den dokter mee dat het dienstmeisje van madame Canaby op recept van een in de pro- vincie wonenden dokter herhaaldelijk sterk ver- gif bij hem had gehaald. Naar de reden daarvan gevraagd verklaarde deze laatste dokter, Gaube geheeten, dat de recepten vervalscht war en. De huisdokter wist door te zetten, dat zijn patient naar het ziekenhuis werd gebracht. Scheen er vroeger in zijn ziekte geen gunstige verandering te komen, thans in het ziekenhuis ging zijn herstel met rassche schreden vooruit. De justitie bemoeide zich ten slotte met de zaak. Voor den rechter van instructie hing madame Canaby een lang verhaal op, waarin ook de beroemde groote onbekende niet ontbrak, om te bewijzen hoe zij aan de recepten was gekomen. Zij beweerde dat een jonge man ze haar in opdracht van den met haar en haren man bevrienden Dr. Gauke had gebracht met het verzoek zoo vriendelijk te willen zijn deze naar de apotheek te laten brengen. Daar men geen reden kon vinden waarom de dame haar man naar het leven zou staan, liet men haar vooreerst op vrije voeten. Later bemoeide zich echter een andere rechter van instructie met de zaak en constateerde of meende tenminste geconstateerd te hebben, dat madame Canaby in werkelijkheid niet zoozeer haar man genegen was, als zij wel toonde en die door hem werd beantwoord. Hij ontdekte toen een vriend uit hare jeugd, in wien haar man zoo'n onbegrends vertrouwen stelde, dat hij beiden dikwijls alleen liet en hen zelfs samen een reis liet maken met de kinderen naar Zwitserland. En hij ontdekte ook dat madame Canaby verteringen maakte, die zelfs de rijke middelen van haren echtgenoot te boven gingen. Daaruit maakte hij op, dat zij wel den wensch kon gekoesterd hebben om van man te verwisselen. M'evrouw werd toen weer in de gevangenis gestopt, waarin zij nu reeds eenige maanden zit. De heer Canaby heeft zich ondertusschen de grootste moeite getroost om hare invrijheid- stelling te bewerkstelligen en hij bezweert bij alle heiligen, dat zijn vrouw onschuldig is. Het proces beloofd zeer sensationeel te worden. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Yergadering van Donderdag 31 Mei 1906. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Verder aanwezig de heeren Yan de Yelde, Tholens, Blankers en Kramer. Afwezig de heeren Kolijn en Yersluijs. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goed- gekeurd. Hierna worden medegedeeld en voor kennis- geving aangenomen eene missive van den nieuw opgetreden en den afgetreden Commissaris der Koningin in Zeeland en eene mededeeling van den Minister van Waterstaat omtrent de be- noeming van eene commissie van advies voor de spoorwegdienstregelingen. A ervolgens wordt mededeeling gedaan van het navolgende aan den Voorzitter gerichte schrijven van de firma L. van Waesberghe- Janssens te Hulst //Volgens het //Verslag aan de Koningin be- trekkelijk den dienst der Telefonie in Nederland over 1904 is in dat jaar aan de Duitsche en ook aan de Belgische administratie verlaging van telefoontarief voorgesteld. De Duitsche administratie is daarop ingegaan, zoodat sinds 1 Jan. 1905 het tarief in het grensrayon met Duitschland (d. i. tusschen plaatsen die niet meer dan 50 K. M. van elkaar liggen) slechts 30 cent per gesprek van 3 mi- nuten bedraagt. Voor verder gelegen plaatsen volgt een tariefvan 0,60 (zie telefoongids December 1905 blad. 66 en volgenden). Daarna een tarief van f 0,90 en een van 1,20. ,/Om- z/trent de verlaging van het Nederlandsch-Bel- z/gisch telefoontarief was op 31 December 1904 //nog geen overeenstemming met de Belgische //administratie verkregen" zoo luidt het voorge noemde //verslag". Strikt genomen heeft de Nederlandsche post- en telegraafadministratie dus gedaan, wat hier gewenscht wordt, zoodat eigenlijk de actie van Belgische zijde zou moeten uitgaan. Maar zouden daarom de Nederlandsche belangheb- benden maar moeten wachten, totdat men in Belgie met die actie begint. Mij dunkt, dat met vorenstaande gegevens gewapend, de Kamers van Koophandel die in de grensgemeenten (daaronder ook te begrijpen Ter Neuzen, Bergen op Zoom, Breda, Tilburg, Eindhoven, Maastricht enz.) zetelen, zeer goed kunnen aandringen op een goedkooper telefoontarief tusschen Nederland en Belgie, en vooral een goedkooper grenstarief. Aan de onder gemelde Kamers van Koophandel ressorteerende gemeentebesturen kon ook ver- zocht worden adhaesie aan een eventueel verzoek te betuigen. Als u nu weet dat Belgie een grenstariet heeft van 0,60 voor plaatsen die hemelsbreed niet verder dan 40 K.M. van elkaar gelegen zijn, dan kunt u met den telefoongids wel plaatsen vinden, die binnen dien afstand liggen en toch geen grenstarief hebben. Natuurlijk zijn in een adres meer motieven aan te halen. Ik achtte het voldoende uwe aandacht op deze aangelegenheid te vestigen, mij geheel overtuigd houdende, dat u voor eene dergelijke verlaging van telefoontarief zelf veel voelt. Op voorstel van den Voorzitter wordt be- sloten in den geest van het schrijven een veizoek te richten tot de Belgische Regeering en aan de gemeentebesturen van Ter Neuzen, Hulst en Sas van Gent te verzoeken daaraan adhaesie te verleenen, terwijl ook steun voor het pogen zal worden gevraagd aan den Minister van Buitenlandsche zaken. Daarna kwam aan de orde de vraag van den Minister van Waterstaat of het gewenscht voorkomt het oprichten van het cheque-en giro- verkeer (het openen van rekening-courant) onder beheer der posterijen te bevorderen. Lezing werd gegeven van een artikel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant omtrent" de werking eener zoodanige inrichting bij de rijks- postspaarkas te Weenen die daar zeer populair is en voor het handelsverkeer, zoowel als voor de bevolking van alien rang en stand groot gemak oplevert. De Kamer besloot de vraag van den Minister in toestemmenden zin te beantwoorden. "V ervolgens kwam in behandeling de missive van den Minister van Nijverheid, Landbouw en Handel omtrent eene reorganisatie der Kamers van Koophandel. In antwoord op de gestelde vragen besloot de Kamer te antwoordendat het naar haar oordeel geen aanbeveling verdient alhier naast de bestaande Kamer een tweede, waarin dan speciaal de kleinhandel zou vertegenwoordigd zijn, op te richten dat de Kamer het gewenscht acht aan forensen het kiesrecht te verleenen ter plaatse waar ze hun zaak drijven dat zij voor haar zelf niet noodig acht om het kiesrecht uit te breiden door dit ook aan ingezetenen van andere gemeenten uit de omgeving van deze Kamer te verleenen, hoewel er misschien Kamers zijn voor wie de toepassing van een dergelijke regeling wenschelijk is te achten dat zij het onnoodig acht den termijn, ge- durende welke men bestuurder of mede bestuur- der in een tak van handel of bedrijf moet zijn, om het kiesrecht te erlangen, tot 3jaartever- lengen, 12 maanden, zooals het thans is ge- regeld, wordt voldoende geacht het komt der Kamer aanbevelingswaardig voor ook aan pro- cur atiehouders het kiesrecht te verleenen, ter wijl naast eigen aangifte ook ambtshalve plaat- sing op de kiezerslijst wordt aanbevolen. De Kamer verklaart voorts dat zij voor zich- zelve geene bestuursbevoegdheden wenscht en het beter acht dat deze college's adviseerende lichamen blijven. Ook wordt versterking der geldmiddelen onnoodig geacht; de Kamer had zich nimmer te beklagen, dat haar van gemeente- wege de middelen onthouden werden die zij voor het volvoeren harer taak noodig had. Zij was dan ook bescheiden in hare eischen en het is wel voorgekomen dat op grond van de ge- ringe geldmiddelen werd afgezien van vertegen- woordiging der Kamer op elders gehouden ge- combineerde vergaderingen, waarvan het bij- wonen wellicht nuttig ware geweest. Maar dan is ook het bewijs niet geleverd dat het gemeente- bestuur de daaruit voortvloeiende kosten niet zou hebben gehonoreerd. Mochten evenwel de geldmiddelen der Kamers kunnen versterkt worden, dan zou dit van rijkswege behooren te geschieden, aangezien veel rijksdienst wordt verricht, door het antwoorden en adviseeren op herhaaldelijk van Regeeringswege gesteld wor- dende vragen. Geregelde samenwerking van meerdere Kamers wordt wegens het uiteenloopen van plaatselijke belangen niet uitvoerbaar geacht. Gedurende be behandeling van dit antwoord is de heer Versluijs ter vergadering gekomen. Als commissie voor het nazien van hetjaar- veislag over 1905 benoemt de Voorzitter de heeren Tholens, Kolijn, en Versluijs. Nog is ingekomen een dankbetuiging van den bode voor de verhooging zijner jaarwedde. Besloten wordt adhaesie te verleenen aan het pogen van het Algemeen Nederlandsch Verbond tot het verkrijgen van een lager posttarief voor het verkeer tusschen Nederland en Indie. Bij de omvraag vraagt de heer Blankers of de nadere toelichting door de expediteurs op hun adres gezonden niet ter tafel komt. De oorzitter antwoordt dat dit, in verband met het schrijven van den Minister, waaromtrent geheimhouding is opgelegd, niet voor behandeling in openbare zitting vatbaar is. De heer Blankers is van een ander gevoelen het houdt wel eenigszins verband met de zaak m het schrijven van den Minister behandeld, maar het adres is in openbare zitting besproken dus zou dit z. i. ook met de toelichting moeten geschieden. De A oorzitter wenscht in elk geval dit punt eerst in geheime zitting te behandelen daarna kan naar bevindt van zaken worden gehandeld. De openbare vergadering wordt alsnu geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. Na verloop van ongeveer 2 uren de ver gadering weder openbaar geworden zijnde, deelt de A oorzitter mede, dat de Kamer behoudens eenige kleine wijzigingen, vasthoudt aan de eerste plannen voor uitbreiding der los- en laadgelegenheden die haar vanwege den water staat zijn voorgelegd en het daarop door haar gegeven advies. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. AANBESTEDINGf. Op A\ oensdag 20 Juni 1906, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het maken van werken tot verdediging van het strand voor Ter Neuzen. (Raining 2800.) ZEETIJDINGE IV. Yan 1 tot en met 5 Juni. Van 1 tot en met 5 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 77 binnenvaartuigen op-en 69 afgeschut; door de Westsl. 7 op- en 6 afgeschut. Positie der stoomscJiepeti. DAGEN. Yoorm. Nam. Donderdag 7 Juni 1.40 2.2 Vrijdag 8 2.25 2.51 Zaterdag 9 3.14 3.37 Zondag 10 4.2 4.26 Maandag 11 4.51 5.15 Dinsdag 12 5.43 6.10 Woensdag 13 6.40 7 LAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading 1 Eng. s.8. idem idem idem Eng. s.s. Deen. s.s Eng. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. idem idem Rus. s,s. Eng. s.s. Rus. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. Duits. zee! Eng. s.s. idem Deen. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. Ned. s.s. Eng. s.s. idem Belg. s.s. Rus. s.s. Eng. sch. idem Eng. s.s. "or Ter Weuzeni Hailing Zephyr. Topaz Ann Webster 2199 Londen 606 idem 1970 Middlesbro 2241 ;Londen an Ter lenzen 2015 iVlissingen 3806 Bleyth 2272 jLonden 3464 New-Castle 606 Londen 1970 Methil 2199 Londen Sagnite Hoffding Riv{r Lagan Volmer Zephyr Topaz Hailing Voor dent Natalie Argyle en.Zimmerman Angantyn Ralp Creyke OostzeeZeitung Ousel Pernambueo Kamma Sea Hound Emma Don Harelda 4955 3553 4397 3621 1796 1901 3633 2822 4285 3085 3452 Whimbrel Gangeren Sea Gull Mascotte Argyle Ralp Creyke Elandria Gen. Radetsky Wiln Hannah Pernambueo Riga Hull Riga Hernosand Goole Paulshaven Liverpool Shields Riga Londen Repola 3452 Goole 3645 Manchester Van Gent j 2514 Manchester 1019 Rochester 2762 Londen 3114 Leith 3553 Hull 1798 Goole 1248 Middlesbro 3897 Hull 462 Dingerey 448 Ipswieh I 2822 Shields Van Selzaete i Coal tar 621 i Londen stukg. ledig ijzer stukg. ledig idem stukg. ledig macad. ledig stukg. stukg. idem h. vl. bout stukg. hout stukg. kolen hout stukg. hout stukg. idem stukg. macad. stukg. idem idem idem ledig idem phosph. idem ledig teer Eng. sch. a s. HENRY in lossing te Amsterdam. s.s. GUI DO in lading te Jacobstadt voor West-Hartlepool. s.s. H4RALD in lading te Fredrikshamn voor Hull. s.s. JENNY in lading te Yxpila. s.s. RICHARD yan Wiborg naar Hull, passeerde 6 dezer Elsineur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 6