BIJV0EG3EL Ter Heuzensche Courant Donderdag 7 Juni 1906. No. 4849. Binnenland. Gemengde berichten. Landweer. Bij ministereele beschikking is bepaald hoe de landweerplichtige met zijn *wapens enz. heeft te handelen voor 't geval hij van woonstede veranderd als anderzinds. Hier volgen de voor- naamste voorschriften 1°. Wanneer een landweerplichtige naar een ander district verhuist, levert hij bij den bur- gemeester zijner gemeente geweer of karabijn met monddeksel, schroevendraaier, staartstuk- borstel en pompkoord in. Indien bet een hospitaalsoldaat is, verricbt hij hetzelfde met sabel en sabelscheede. 2°. Wanneer een landweerplichtige a. ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden niet of voorloopig niet in wer- kelijken dienst behoeft te komenb. het jaar- lijks onderzoek niet behoeft bij te wonen, en c. binnen bet koninkrijk geen haardstede heeft, levert hij behalve geweer, karabijn enz. boven- dien bet ledergoed in dat hij in zijn bezit heeft, behalve de ransel. 3°. Wanneer een landweerplichtige gedurende zijn diensttijd bij de Landweer ontheffing van den dienst voor den geheeleu duur van zijn diensttijd erlangt, of op eenige wijze ophoudt tot de land weer te behooren, moeten tegelijk met de wapenen ook de andere van 's rijkswege verstrekte klee- ding- en uitrustingstukken worden ingeleverd, 4". Bovengenoemde voorwerpen worden ook ingenomen als de landweerplichtige in zoodanige levensomstandigheden verkeert dat het hem niet mogelijk is deze te bewaren of te doen bewaren. Yoorts volgen bepalingen hoe te handelen bij overlijden enz. In verband met het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland, hetwelk voorschrijft dat elke 10 jaren schatting plaats heeft der gronden voor opbrengst van het dijkgeschot, is door Gedeputeerde Staten aan de dijkraden advies gevraagd over een aan Prov. Staten in te dienen voorstel, om deze schatting voor overstroomde polders te doen geschieden voor een tijd vak als door hun col lege zal worden bepaald. Een en ander is nood- zakelijk geworden nu bij den jongsten water- vloed ook calamiteuze] polders betrokken zijn en een tienjarig tijdvak onder die omstandig heden niet als norm genomen kan worden. van pachtwaardebepaling. Naar het Tijdschr. v. Armenz. en Kinder- besch. verneemt, is er voor de moeilijkheden, die tusschen de Regeering en de besturen van verschillende stichtingen, vereenigingen en in- stellingen gerezen waren naar aanleiding van de artikelen 132 en 134 van een algemeenen maatregel van bestuur, vastgesteld bij Konink- lijk besluit van 15 Juni 1905 St. 209, eene oplossing gevonden en zouden de besturen van Hoenderloo en van Zetten zich thans bereids tot medewerking gezind verklaard hebben. Werd tot nu toe oogluikend toegelaten, dat militairen zich in het openbaar in sport- costuum vertoonden, thans is door den Minister van oorlog aan militairen, die aan een of anderen wedstrijd op sportgebied deelnemen, verlof' ver- leend om in het openbaar zoodanig costuum, voorzoover zulks noodig mocht blijken, te dragen. De correspondent der N. R. C. teBatavia seint z/Volgens gerucht sluit de hier behandelde Indische begrooting voor 1907 met een overschot van circa 4 millioen gulden." Dat komt heden ten dagen met weinig begroo- tingen voor. Gisteren werd uit Batavia gemeld Er heeft, in het Djembersche, in dessa Tjoerah Weloet een opstootje plaats gehad. De samen- zweerders hebben een hadji, die weigerde aan den prang sabil deel te nemen, doodgeknuppeld. Het bestuur is krachtig opgetreden en arres- teerde 65 samenzweerders, waaronder de aan- legger van het opstootje. Dj ember is een afdeeling van de resedentie Besoeki (Java). Onder /prang sabil" verstaat men den //heiligen oorlog" tegen de ongeloo- vigen, d. z. de niet-Mohammedanen. Dergelijke pogingen om den prang sabil af te kondigen komen meermalen voor en hebben doorgaans niet veel om het lijf, als het bestuur, zooals nu, op zijn boede is. Blijkbaar heeft het gewestelijk bestuur niet eens de hulp van de militaire macht behoeven in te roepen, zoodat de ongelukkige traditionale slachtoffers ook niet gevallen zijn. TER NEUZEN, 6 Juni 1906. Het seizoen begint voor de ,/Buiten-sociteit" alhier niet gunstig. Moest Zondag voor acht dagen het concert wegens het ongunstig weer worden uitgesteld, laastleden Zondag, toen het concert doorging, werkte de natunr weer niet mede. Daarbij kwam, dat met de Pinksterdagen velen naar elders trekken, zoodat het bezoek op Zondagavond niet druk kon genoemd worden. En dat was jammer voor de concert gevenden, de leden van het muziekgezelschap //De Yer- eenigde Werklieden", directeur dc heer A. Eeckhout. Wij konden reeds vroeger met ge- noegen constateeren, dat de leden dezer veree- niging met goeden ijver bezield zijn en trachten met hunne vereeniging in eene hehoefte te voorzien. Dit werd ook Zondag weer bewezen een goed gekozen programma werd flink uit- gevoerd. Dit was eene vergoeding voor hen, die ondanks de voor- of najaarstemperatuur, al naar men het nemen wil, bij dreigende donkere wolken naar den tuin waren opgekomen. 't Is voor de vereeniging en den ondernemer van den tuin, die daaraan blijkbaar steeds zijn goede zorgen blijft wij den, want alles ziet er weer keurig uit, te hopen, dat de natuur wat meer zal medewerken. Dat zal dan zeker ook zeer naar den zin zijn' van de vele buit en leden of ook van hen die op het tijdstip der con- certen aan een wandeling in de vrije natuur de voorkeur geven. Het Pinksterweer, dat om op reis te gaan of in de buitenlucht te verpoozen, niet erg gunstig was, begon zich gister van wat betere zijde te vertoonen. Dit kwam zeer ten goede aan het tweede Zomerfeest, door de gezamenlijke Christelijke ver eenigingen alhier gehouden in den tuin van de //Buiten-Societeit" nabij het station. Het feest werd te 10 ure in den voormiddag geopend met eene rede van Ds. E. Raams van Hoek, tot onderwerp hebbende //Blijdschap". Vervolgens spraken de heer F. Crispeels, evan gelist te Brussel, over Onze tijd" en Ds. I. de Yisser van Middelburg over ;/Sabbathskettingen". Hierop werd pauze gehouden, gedurende welke het Christelijk muziekkorps //Excelsior" eenige nummers uitvoerde. In den namiddag spraken Ds. F. Breen van Oostkapelle over „Laat uw licht schijnen", Ds. H. J. Kouwenhoven van Leiden over //Het leger van Christus en de Evangelisatie," Ds. J. J. Homburg van Groede over //Kleinigheden", terwijl de //Slotrede" werd uitgesproken door Ds. J. van den Berg van Ter Neuzen. Het feest mag goed geslaagd heeten, de tuin werd door velen bezocht, naar we vernamdn overtrof het aantal uitgegeven programma's, tevens toegangsbewijs, dat van het vorig jaar. In het vereenigingsgebouw in de Donze- Yisserstraat alhier had j.l. Maandag de gewone jaarlijksche tentoonstelling plaats van de teekeningen door de leerlingen van den door de //Vereenigde Handwerkslieden" gegeven cur- sus vefvaardigd. De teekeningen, op het gebied van hand- en bouwkundigteekenen, waren, ge- rangschikt naar de verschillende leerjaren, langs de wanden uit gehangen. Er waren, op verschillend gebied, mooie teekeningen te zien en een en ander gaf blijk dat de verschillende heeren die met het onder- wijs belast zijn, hunne taak met zorg verichten niet alleen, maar ook dat de leerlingen met goeden wil en ijver trachten van het hun gegeven onderricht te profiteeren. Het bezoek was ditmaal niet zoo druk als het op andere jaren gewoon was, waaraan wel voor een groot deel het tijdstip waarop de tentoonstelling gehouden werd de oorzaak zal zijn. Hemelvaartsdag leent zich daarvoor beter dan Pinksteren omdat zoo velen, al is het soms ook maar voor een zeer korte reis dien dag afwezig zijn. Omstandigheden hadden evenwel de vereeniging belet, dit jaar op evengenoemden dag jde tentoonstelling te houden. Zaterdag werd alhier door den bouw- kundige J. Scheele aanbesteed het verbouwen van een woonhuis aan het Marktplein te Ter Neuzen. Yoor het eerste perceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heeren P. J. Rijnberg voor 3625, W. P. Nieuwelink voor f 3225 en J. Kolijn voor f 3125. Yoor het tweede perceel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren H. Kaijser voor 2775, A. Verlinde voor f 2659 en F. 0. Herrebout voor 2290. Yoor de massa werd ingeschreven door de heeren P. J. Rijnberg voor f 6500 en J. A. Rijnberg voor f 6490. Het werk is gegund aan de heeren Kolijn en Herrebout. Het was een heele tegenvaller voor zekeren Th. A. S., die hier met Pinksterdagen was komen logeeren, dat de gemeentepolitie zich zijner nog herinnerde. Hij stond namelijk in het politieblad gesignaleerd als moetende nog een maand gevangenisstraf ondergaan, waartoe hij in het jaar 1899 door de Rotterdamsche rechtbank, ter zake van miskandeling is veroordeeld. Hij vertoefde sedert zijne veroordeeling in het buitenland en was reeds voornemens weer daarheen terug te keeren, toen hij werd gearresteerd S. is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Met ingang van 1 Juni is o.m. verplaatst van Ylissingen (postkantoor) naar Sas van Gent de adspirant-commies der posterijen en telegrafie A. M. Parmet. Vrijdag werd te Zaamslag door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders de aanbe- steding plaats vanhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1907 van de aarde-, kram-, rijs en steenglooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemde calamiteuze polders. (Raming 7448). Hiervoor werd, zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden, het minst ingeschreven door den heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 7195. Yerder schreven in de heeren D. de Doelder voor 7490, J. van Drongelen te Hoek, voor 7398, A. Tholens Dz. voor f 7397, M. A. Verschelling voor 7360, G. J. Balkenstein voor 7339, P. G. van der Hooft voor 7305 en A. Tholens Dingz. voor 7268. De inschrijvers achter wier namen geen woon- plaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Het is zoo schrijft men aan de M. Ct. ongekend zoo veel paling dit jaar op het Hollandsch gedeelte van het kanaal GentTer Neuzen gevangen wordt. Beroepsvisschers zeg- gen dat nooit zooveel maar ook nooit zulke kleine paling gevangen is. 't Is allemaal paling van 1 of 2 jaar oud. Met millioenen worden ze gevangen. Als men 's avonds om een uur of negen van Sluiskil naar Sas van Gent ging wandelen kon men er zeker van zijn onderweg minstens een 100 zoogenaamde //peurders" langs den waterkant te zien zitten, die alien, na verloop van eenigfe uurtjes, een flinke zoo hebben gevangen. Ten minste in quantiteit, het aantal is groot genoeg, maarEen staaltjewe zagen deze week iemand van een visscher koopen 2 kilo paling voor den prijs van 40 cent. En raad eens hoeveel stuks die 2 kilo inhielden 670 palingen. En voor 5 cent extra nota bene vilde de koopman ze bovendien. Dus voor 0,45, 670 gevilde palingen, wegende te zamen 2 kilo's Is het niet waard te worden genoteerd in de annalen der visscherij Men schrijft ons omtrent de stand der veldgewassen in het land van HulstHet loont de moeite wel om eens te gaan zien naar de de veldvruchten in het land van Hulst en meer bepaald in de door den watersnood geteisterde polders. De Wilhelmuspolder, die nog steeds vol water zit vermeld ik slechts pro memorie. Ook over den Van Alstein valt weinig meer te zeg- gen dan dat hij droog ligt. De gansdhe pol der ligt woest en onbebouwd, behalve een stukje waar een eigenaar zelfgebruiker den grond be- werken laat. Als eene merkwaardigheid ver- dient vermelding een kavel paardeboonen op het land van De Feijter in den hoek van den dijk tegen de Paal. De boonen, die voor 12 Maart geplant zijn en dank zij de bederfwerende kracht van het zoute water hare kiemkracht nog niet verloren hebben, komen volop uit. Ook in den Kruispolder staat men verbaasd over den oogst en de geringe sporen der over- strooming. Een stuk wintergraan ongeveer in het midden van den polder dicht bij de Wed. Pateer kan als mislukt worden beschouwd. Het wintergraan doet zich overigens goed voor. Ook de haver ligt mooi. Het vlas ligt kouwe- lijk, de erwten liggen mager en de beeten groeien niet evenals elders buiten den kring van den zoutwater invloed het geval is. Toch zal alles terecht komen, mits er na al het natte weer gedurende het gansche voorjaar nu maar geen strenge droogte invalt. De veld vruchten zouden zoo zoetjes aan moeten wennen aan de droogte, wat dieper wortel kunnen schieten. In den kleinen Melo in der haast voorbij geloopen wisselen kleine stukken haver met beetakkers, en onbezaaide met zorg bewerkte gronden elkaar af. Daar dus nog niet gewan- hoopt. Waar men echter wel wanhopen moet, dat is in Hontenisse in den Zandepolder, den Maria- en den Noordstraatpolder. Daar ligt geen oogst en men ziet er niemand op het land om te arbeiden, alles ligt eenzaam en kaal, geen korenveld dat het uitzicht belemmert, geen groene weide waarop den blik rusten kan. Waar leven de honderden menschen van, die vroeger op het veld werktenhoe zullen de boeren het jaar ten einde moeten brengen Vrijdag werd te Breskens door het be stuur der waterkeering van het calamiteuze waters.chap Oud en Jong Breskens aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1907 van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooi'ing- en paalwerken aan de water keering van bovengenoemd waterschap. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer W. Dekker, Veere, voor f 7911. Donderdag werd te Kapelle door het be stuur der waterkeering van den calamiteuzen Willem Annapolder aanbenteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1907, van de aarde-, kram-, rijs- en steen glooiingwerken aan de waterkeering van den bovengenoemden polder. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer F. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden, voor 3962. Sluiskil. Zondag 11. vie! het driejarig doch- tertje van J. v. d. Heijden alhier al spelende in het kanaal. Niettegenstaande men het nog al spoedig uit het water had gehaald, mocht men er toch niet in slagen bij haar de levens- geesten weder op te wekkenhet had reeds opgehouden te leven. Axel. Aan de Maandag alhier ter gelegen- heid der kermis gehouden schieting door de handboogmaatschappij ,/Ons Vermaak" namen deel 7 5 schutters. De hoogvogel werd geschoten door den heer Hon. Neefs te Hulstde zijvogels door de heeren H. Verhelst te Axel en P. Strabandt te Sas van Gent en de kallen door de heeren A. Govaert te Westdorpe en Van den Brande te Hulst. Dinsdag waren er 14 schutters. De hoogvogel werd toen geschoten door den heer B. C. IJsebaert te Axel en een zijvogel door den heer R. Blankert te Axel. De andere zijvogel werd niet afgeschoten en door het lot toegewezen aan de heeren F. Wee- maes en J. van de Yelde, beiden te Axel. Koewaclit. Zondagnacht zijn bij J. de Vlieger op den Ouden Molen alhier 21 schoone, jonge kippen ontvreemd. 10 er van waren verkocht voor 2 francs per stuk en zouden deze week worden afgehaald. De politie heeft een nauw- keurig onderzoek ingesteld en hoopt de daders op het spoor te komen. Hontenisse. Maandag jl. werd door eene aankondiging den boeren bekend gemaakt, dat dien dag bij Th. Weemaes, te Kloosterzande, de gelden uitgereikt zouden worden voor de schade geleden aan zaaigranen, guano, stroo, hooi enz. Dat deze publicatie algemeene instemming heeft gevonden behoeft natuurlijk geen verder betoog. Zaterdagmiddag wilde op de om 2,45 van het badhuis te Vlissingen vertrokken stoomtram de scheepmaker J. de R., wonende te Middelburg ter hoogte van het Nieuwe park op de tram springen. De man had het ongeluk door mis te grijpen onder een der wagens te geraken, tengevolge waarvan hem beide beenen werden afgereden. De tram stopte onmiddellijk en werd de man overgebracht naar een nabij ge- legen woning, alwaar door Dr. Duyvis de eerste hulp verleend werd. De man overleed echter reeds een half uur nadat het ongeval had plaats gehad. Hij laat een weduwe met 6 kinderen achter. Woensdagnamiddag geraakte onder het spelen op het havenplein te Arnemuiden een jongetje van omstreeks zes jaar in het Arne- kanaal. Op het hulpgeschrei van zijn makkertjes kwam zoo schrijft men ons gelukkig Johannis Schroevers, vischkoopman, toeschieten en sprong zonder zich te bedenken te water. Hij had evenwel groote moeite het kind op het droge te brengen, en de hulp van zijn zoon Cornelis Schroevers, 17 jaar, kwam juist bij tijds. Deze, ziende in welk gevaar zijn vader en het kind verkeerden, sprong zonder aarzelen gekleed te water, en beiden mochten de vol- doening smaken den kleine te redden. - In den Sint Pietersberg bij Maastricht is bij het uitgraven van mergelblokken een prachtig versteende schildpad gevonden. Het dier heeft een lengte van een meter en is ongeveer vijftig centimeter breed. Het verschilt zeer veel van de tot nu toe ge'vondene in teekening. De rug is gevormd uit regelmatig gevormde veelhoeken van een doorsnee van 12 centimeter. Men meldt uit Tholen Een eigenaardige quaestie is sedert eenige jaren hangende tusschen het bestuur van den Auvergnepolder. gelegen aan de Brabantsche zijde van het Yeer te Tholen, en het gemeente- bestuur dezer plaats over het bezit van het z. g. ,/Hoornwerk" in genoemden polder gelegen, en voorheen behoorende tot de verdediginswerken. Eenige jaren geleden werd door den heer A. Hollestelle alhier, oudheidkundige, in een uit- voerig rapport aangetoond, dat de gemeente Tholen eigenaresse van het Hoornwerk is. Sedert bleef deze zaak rusten, maar thans is, naar men ons meldt, een sehrijven ontvangen van heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, waarin verzocht wordt in overweging te willen nemen, bedoelde gronden, waarvan Tholen meent eige naresse te zijn, te willen verkoopen. Waar evenwel het goed recht der gemeente volgens dit rapport onbetwistbaar is, hebben burgemees- ter en wethouders gemeend aan bedoeld college, na machtiging daartoe van den raad, te moeten antwoorden, dat de raad niet genegen is bedoelde eigendommen, tegen welken prijs ook, af te staan. Het recht van Yeer van Tholen op bedoelden polder is voorheen ook meermalen betwist door de Heeren van Bergen op Zoom, maar nog heden ten dage geniet de stad de ruime in- komsten (ruim 6000 op dit oogenblik bedra- gende) van het Yeerrecht. Door de Pruisische commiezen zijn bij Dinxperlo 10 jonge varkens, die naar Pruisen waren gesmokkeld, in beslag genomen. De die- ren die dadelijk werdkn verkocht, moesten terstond geslacht worden. VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5