Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 2 Jum INSPECTlFvan" VERLQFG ANGERS. ""it "is xj i l"l"e Bionenlaod 1906. 46e Jaargang. Nq. 4048. NATION ALE M I L I T B E. WERNER S AVONTUUR. TWBBDB ±3 Hi A. ID. En hier was toch de Graben -misschien zat hij hier in dit koffiehuis wel op weinige meters afstand van den gezochte. Jurgens was zoo verrast, dat hij een oogen- blik zijn koelbloedig over]eg kwijtraakte. Hij sprong op van zijn stoel, verliet het koffiehuis zonder betalen, kwam bijna terecht onder een voorbijrijdende vigelante en werd op het voed- pad aan de overzijde der straat bij den kraag gegrepen door den koffiehuisbediende, die betaling eischte. Hij bood zijne verontschuldiging aan, betaalde en werd bijna nog in hechtenis genomen als oplichterhij ontliep dit lot eehter door zijn papieren als ambtenaar van de Duitsche geheime politie te vertoonen. Intusschen hat dit voorval eenig opzien ge- baard de menschen verzamelden zich om hem heen, en zoo werd de kleine, beweeglijke man gedurende eenige minuten het voorwerp der algemeene aandacht. Toen men hem eindelijk liet gaan, kwam zijn speurhondennatuur te voorschijn. Hij zou ver- Woensdag bezocht de heer Mr. Dijckmees- ter, Commissaris der Koningin. Oud A'ossemeer. Per automobiel van den heer Hombach, lid van de provinciale Staten, kwam hij, vergezeld door Jhr. Mr. De Casembroot, lid van Gedeputeerden, en Mr. Van Bronkhorst Sandberg, chef der derde afdeeling ter griffie, hier aan. Eerst werden bezocht de vroeger overstroomde polders en ook de scheidingsdijk tusschen Leguit en Kijkuit, waarvoor Gedeputeerden geen toestemming tot afgraving gaven. Het bestunr van het water- schap was hier aanwezig. Onder geleide van burgemeester De Graaff werd de gemeente bezocht en vervolgens vertrok het gezelschap naar den verdronken Suzannapolder te St. Annaland. T W E E~D~E k" AM E R. Vergadering van Donderdag. De algemeene beschouwingen over de arti- kelen betreffend staangeld en opzeggingster- mijnen werden voortgezet. De heer Z. van den Bergh (Helder) betoogde, dat bij geen overeenkomst een der contractanten een zoo eenzijdigen invloed op den loop der verhouding tusschen partijen kan uitoefenen als de patroon bij de arbeidsovereenkomst. Een staking kan gerechtvaardigd zijn en daar- mee heeft men rekening te houden. Daarom behoorde men b.v. als regels aan te nemen, dat indien de patroon zijn arbeiders, die staken, niet deswege onmiddellijk ontslaat, de tijd, dat de staking duurt, in mindering wordt gebracht van den opzeggingstermijn. De Minister van Justutie wees er op, dat het staangeld in ons land sedert lang bekend is. Het wordt hier behoorlijk aan banden gelegd. Het feit, dat een der partijen zijn overeen komst niet naleeft, geeft den ander nog geen recht de overeenkomst als ontbonden te be- schouwen. Persoonlijke verhoudingen tusschen partijen komen bv. ook bij maatschap en vennootschap voor toch mag de eene vennoot het contract nog niet verbreken, omdat de andere het overtreedt. Wie echter onregelmatig de dienstbetrekking doet eindigen, is schadevergoeding schuldig. Maar slechts na rechterlijk vonnis. Die schade vergoeding is verhaalbaar op het staangeld. Niet elke inbreuk op de overeenkomst geeft de bedoeling weer om die te verbreken. W erk- staking is niet eenzijdige verbreking der dienst betrekking door den arbeider. Maar de patroon kan, wegens inbreuk op het contract door de stakers, de dienstbetrekking doen eindigen. Dit wetsontwerp heeft korte opzeggmgster- mijnen en nog kan men bij overeenkomst-die termijnen op zij zetten. Niets had spreker zoo zeer verbaasd als de strijd van den heer Troelstra tegen opzeggingstermijnen. Spreker achtte de publieke opinie een mach- tige factor in deze verhoudingen. In een uitvoerige repliek verdedigt de heer Troelstra de houding en goede trouw zijner partij tegenover het eerlijkheids- en braafheids- vertoon der burgeriijke partijen. Spreker valt daarbij vooral den heer Drucker aan, en acht het onverantwoordelijk, dat een man als Drucker, die zulk een hoogen toon aanslaat, en den ernst en de goede trouw van de sociaal-demokraten in twijfel durf't trekken, hier schrijvers citeert op een wijze, zoo onvolledig, dat de waarheid niet op den voorgrond treedt. Ook komt spreker met nadruk op tegen het betoog van de heeren Van Nispen en Talmaterwijl hij ten slotte de bepalingen blijft bestrijden van moreel, praktisch en juridisch standpunt. Spreker ziet in bedoelde bepalingen een aan- randing van de economische kracht van den arbeider. De heer Loef oppert juridische bezwaren tegen art. 163Qp. standiger gehandeld hebben, als hij zacht en zonder opzien was heengegaan, want die oploop had juist plaats voor het huis, waar Gabori volgens het adresboek woonde, maar Jurgens had zijn buit nu eenmaal tusschen de tanden en liet dezen niet los. Hij ging het huis binnen en naar boven het leek wel of er geen einde kwam aan die trap. Toen hij eindelijk boven was en het bordje naast de deur zag, waarop de naam Paul Gabori te lezen stond, haalde hij eens flink adem en bedacht, van welk voorwendsel hij gebruik zou maken om binnen te komen. Zou het misschien beter zijn eerst inliehtingen omtrent den man in te winnen en daarna de noodige maatregelen te nemen Jurgens had de hand reeds op den knop der electrische schel gelegdnu trok hij de hand terug en beschouwde de zware eikenhouten deur, waarin geen kijkvenstertje was te bespeuren. Op hem maakte die deur den indruk, dat ergens een kleine opening moest zijn, waardoor men onbemerkt de personen kon bespieden, die wenschten binnengelaten te worden. Daarop legde hij het oor tegen de. deur en luisterde. Het was daar binnen doodstil, al te stil, wanneer zich achter die deur men schen mochten bevinden. limners, allicht wordt dan een stoel geplaatst of een woord halfluid TER NEUZEN, 1 Juni 1906. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werd bij den burgemeester ingeleverd, eene lijst ter candidaat- stelling van den heer C. van der Hooft, onder- teekend door 42 kiezers en twee lijsten ter candidaatstelling van den heer M. Verbrugge, onderteekend door 39 en 36 kiezers. Twee candidaten in een huis In de gisteravond gehouden vergadering, van de anti-revolutionaire kiesvereeniging ,/N'eder- land en Oranje" werd voor de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad candidaat gesteld de heer C. van der Hooft, oud-lid, die de can- didatuur heeft aanvaard Hier doet zich nu het wel zeer zeldzame geval voor dat de twee candidaten van verschillende richting, die elkaar den zetel zullen betwisten, in 't zeifde huis wonen. Voor onze lezers die daarvan niet op de hoogte zijn, zij aangestipt dat de liberale candidaat,de heer M. Verbrugge als schoonzoon verwant is aan den antirevolutionai- ren candidaat en bij dezen inwoont //Men weet nooit hoe een dnbbeltje rollen kan" zegt't spreekwoord. In deze kwestie zijn de dubbeltjes zeker wel curieus gerold, ofschoon h^t er naar lijkt dat ze bepaald in de richting die ze namen, zijn gestuurd. Gisteren werd te Kapelle door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Willem Anna polder aanbesteed het herstel, de ver- nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1907, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing- werken aan de waterkeering van den bovenge- noemde polder, Minste inschrijver was de heer Adriaansens Polfliet te Walsoorden voor f 3962. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Juni 1°. de betrekking van inspecteur-generaal van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting en tevens die van N ederlandsch per manent commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning, bebakening en het loodswezen op de Schelde, opgedragen aan den kapitein ter zee J. W. A. E. van Maren Bentz van den Berg, thans inspecteur van het loods wezen enz. in het 6de district te Vlissingen en Nederlandsch permanent commissaris voor ge- meld gemeenschappelijk toezicht2°. opgedragen aan den kapitein-luitenent ter zee C. A. Domini- cus, de betrekking van inspecteur van het loods wezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 6de district te Vlissingen en is deze tevens benoemd tot Nederlandsch parmanent commis saris voor meergemeld gemeenschappelijk toe zicht. Hoek, 31 Mei. In den voormiddag had hier een treurig ongeval plaats, dat algemeene deel- neming verwekte. Nadat het ruim vijfjarig dochtertje van den landbouwer C. D. met de knechts medegereden was om klaver te halen, viel het, hoe weet men niet, in eene zeis, die men had medegenomen om te scherpen. Ver- moedelijk wilde het meisje gaan zien naar een nest jonge katjes, dat in een hoop klaverhooi daar lag. Een der knechts hoorde een luiden sehreemw, schoot toe en vond haar liggen. Op de vraag, of hij haar recht wilde zetten, gaf ze ten antwoord //Neen, laat mij maar liggen Haar evenwel opnemende bemerkte hij, dat ze gewond was in het onderlijf. Een andere knecht, ziende, dat de ingewanden uitpuilden, kon van schrik niet helpen. Ondertusschen waren anderen toegesneld, doch onder het in huis dragen gaf de kleine den geest. Men kan zich den toestand van ouders en betrekkingen voorstellen. Axel, 30 Mei. In de heden gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder vBeoosten en Bewestenblij" werd besloten te protesteeren tegen het bekende voorstel in zake oprichting van een waterschap. gesproken. Doch neen, niets van dit alles. Eens meende Jurgens eene onderdrukte adern- haling te onderscheiden, alsof iemand naast hem stond, slechts van hem gescheiden door een dunne houten wand. Toen hij echter zelf den adem inhield, hoorde hij niets meer, dus moest hij zich vergist hebben. Eindelijk verveelde hem dat luisteren en ging hij bijna onhoorbaar de trap af, zonder eene poging te hebben gedaan om de bewoners dezer doodstille kamers uit bun rustige rust op te schrikken. De poging moest op een andere manier onder- nomen worden. Op het politie-bureau werd Jurgens zeer vrien- delijk ontvangen. De chef der speurpolitie hoorde zijn verhaal hoofdschuddend aan. vroeg in een aangrenzende kamer eenige inliehtingen en keerde na een poos terug. ffDe rentenier Paul Gabori heeft behoorlijk aangifte gedaan, toen hij zijn woning aan den Graben betrok", zeide hij. Aangezien hij nog nooit met ons in aanraking geweest, hebben wij ook geen aanteekeningen omtrent hem maar ik heb den hoofdagent der wijk ontboden misschien kan die ons iets mededeelen. Volgens uw verhaal is hij blijkbaar een rijk man zijn woning is daarmee echter niet in overstemming. Het verzoekschrift van den heer H. Dieleman e. a. tot verb reeding van den keiweg (station Kijkuit) werd in handen gesteld van t Bestuur, dat een nauwkeurig onderzoek zal instellen en 't volgend jaar daaromtrent verslag uitbrengen. Eveneens werd besloten omtrent het verzoek schrift van den polder Beoostenblij benoorden, om eene subsidie van 1000 te verleenen tot het begrinden en verharden met keien van een gedeelte van den armendijk. Axel, 31 Mei. Heden werd alhier door den Notaris Dregmans, ten verzoeke van het Bestuur der Burgeriijke Godshuizen van Gent, voor den tijd van 9 jaren verpacht 1. 11 h. 46 a. 10 c.a. bouwland te Koewacht en Overslag aan Vital Poppe te Overslag, voor f 900. 2. 48 a. 80 c.a. bouwland te Westdorpe aan R. van Overloop en Bern. Herman te Zuiddorpe, voor 30. 3. 11 h. 70 a. 75 c.a. bonw- en weiland te Zuiddorpe aan Fr. van Cadsand te Axel, voor 1000. 4. 8 h. 28 a. 25 c.a. bouw- en weiland te Zuiddorpe aan Petr. Dieleman Pz. te Axel, voor f 810. 5. 4 h. 47 a. 95 c.a. bouw- en weiland te Axel aan Corn, van Hermon te Axel, voor 460. 6. 9 h. 89 a. 40 c.a. bouw- en weiland te Axel aan L. Wiemes te Axel, voor 450. 7. 4 h. 28 a. 60 c.a. bouw- en weiland te Axel aan P. Dees te Axel, voor 460. 8. 3 h. 34 a. 50 c.a. wei- en bouwland te Axel aan Dom. van de Vijver te Koewacht, voor 185. 9. 1 h. 86 a. 50 c.a. bouwland te Bosch- kapelle aan wed. D. Ferket, voor J 220. 10. 2 h. 5 a. 90 c.a. weg, watergang, berrn en sloot aan Alf. van Damme te Bosehkapelle, voor 250. 11. 2 h. 54 a. 20 c.a. bouwland aan V. Boeding te Stoppeldijk, voor 265. 12. 2 h. 74 a. 50 c.a. bouwland aan Andr. Dieleman en C. Herrebout te Zaamslag, voor f 300. 13. 2 h. 52 a. 40 c.a. bouwland aan P. Dhont te Bosehkapelle, voor f 210. 14. 2 h. 72 a. 50 c.a. bouwland aan P. B. Mel te Bosehkapelle, voor 240. 15. 2 h. 64 a. 70 c.a. bouwland aan B. van Laer te Bosehkapelle, voor J 255. 16. 2 h. 77 a. bouwland aan Jos. de Rijck te Bosehkapelle, voor 250. 17. 2 h. 54'a. 90 c.a. bouwland aan P. A. van Eerdenburg te Bosehkapelle, voor 190. 18. Het gras groeiende op de niet verpachte deelen van den weg tusschen Zaamslag- Veer en Stoppeldijk-Veer en van den weg die den eersten van Zuid naar Noord doorsnijdt, aan L de Putter te Zaamslag, voor 5. De pereeelen 918 zijn gelegen in de ge meente Bosehkapelle. De pachtsommen zijn berekend per den hoop en per jaar. Koewacht, 31 Mei. Van nacht zijn bij den landbouwer E. van Gijsel op de Duivenkeet, 7 minuten van de kom van het dorp 22 kippen ontvreemd. Daders^pnbekend. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Juni de volgende vonnissen uitgesproken L. d. G, oud 31 j., arbeider te Hoek, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. M. A. v. d. V., oud 15 j., landbouwer te Zuiddorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. F. H., oud 35 j., jager en herbergier te Zuiddorpe, thans te Middelburg in hechtenis, Dit geeft ons evenwel nog geen recht daar binnen te treden. Kort daarna verscheen de hoofdagent der wijk. Toen hem naar Paul Gabori geyraagd werd, vloog er een sluw lachje over zijn gelaat, en antwoordde hij voorzichtig //Ik weet niet veel, mijnheer. Hij heeft een mooie vrouw, maakt groote reizen en ontvangt dikwijls aangeteekende brieven. Ziedaar alles z/Hoe weet ge zoo, dat hij veel aangeteekende brieven ontvangt?" z/De brievenbesteller van de wijk heeft me dat medegedeeld." ,/Dus hebt ge methem over Gabori gesproken z/Ja mijnheer." ,/En wat denkt ge van hem z/Hm, dat is een rare zaak", antwoordde de hoofdagent aarzelend. Wanneer men iets zegt, moet men het ook bewijzen maar wanneer ik niets zeg, is het toch ook niet goed. Mijn oordeel legt geen gewicht in de* schaal, maar volgens mijn gedachten kan die Gabori best een staat- kundige verspieder, misschien wel een nihilist wezen. Als wij een kijkje mochten nemen in zijn schrijftafel, zouden wij waarschijnlijk gewich- tige papieren vinden, maar dit kunnen wij niet (Wordt vervolgd). Burgemeester en Wethouders van de Gemeente TER NEUZEN i-oepen bij deze op al de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers der militie te land, met uitzondering van de hieronder genoemden, om op Vrij- S® «S»»ni des voormiddags te 10 uien, Amsterdamschen tijd, voor het gemeentehuis te Ter Neuzen tegenwoordig te zijn ten einde overeenkomstig art. 125 der Militiewet 1901 door den Militie-commissaris te worden onderzocht maken bekend dat aan de inspectie niet wordt deel- genomen door hen die le. dit jaar om andere redenen dan voor straf onder de wapens zijn geweest; 2e. dit jaar voor kerkalingsoefeningen moeten op- komen 3®. van den werkelijken dienst ontheven of in het genot zijn van uitstel van eerste oefening 4». van de lichting van 1898 in dit jaar naar de Landweer overgaan de plaatsvervangers en nummerverwisse- laars, en de verlofgangers van de huzaren, de be- reden artillerie en het korps torpedisten gaan niet over tot de Landweer, zoodat alle deze wel aan het onderzoek moet deelnemen 5e. een verbintenis hebhen aangegaan als adspirant- militie-officier of bij de spoorwegafdeeling van de genietroepen 6e. met tijdelijk verlof gezonden zijn zonder zakboekje en dus niet in de registers van verlofgangers zijn ingeschreven en herinneren hen aan de volgendfe bepalingen der Militiewet 1". de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas vooi gezien teekene (Art. 120); 2e. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geelt daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 121); 3e. de verlofganger mag zich, zonder toestemming van den Minister van oorlog, nietlanger dan gedurende drie aclilereenvolsende intandeo buiten 'stands begeven (Art. 123); 4'. de verlofganger, die de artt. 120, 121 of 123 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden ge- houden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 124); 5«. de verlofganger, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zakboekje en van zijn verlofpas (Artt. 125, 126 en 127); 6e. de verlofganger is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, welken het onderzoek voor den Militie- commissaris duurt en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is (Ait. 117); 7e. behoudins het bepaalde bij art. 117, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger a. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt b. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 127 ver- melde voorwerpen c. wiens kleeding- en uilrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden d. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 128); 8«. onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie-commissaris te bepalen tijd ea plaats, en op de in art. 127 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 130) 9". de verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4° van art. 128, bedoeld, of niet overeenkomstig art. 130 voor de Militie- commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert sub 2e en 3e van art. 128 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden ge- houden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald (Art. 131). Ter Meuzen, 1 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5