Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Handelsberichten. Axel. Tot onderwijzer aan de Bijz. school op t Zoute Sjjui alhier, is benoemd de heer J. H. Adriaansen van Serooskerke (W.) Axel. Deze week vertrok uit deze gemeente een landweerplichtige om onder de wapenen te komen, achterlatende eene vrouw en acht kin- deren, waarvan het oudste nog geen 9 jaren telde. Axel, 28 Mei. In de heden gehouden ver- gadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoostenblij benoorden werd tot dijk- graaf herbenoemd de heer P. Koster. Besloten werd te protesteeren tegen het be- kende voorstel van Ged. Staten in zake op- richting van een waterschap. In behandeling werd o. a. gebracht hel; schrijven van het Bestuur van den polder ,/Ca- pelle' waarin werd medegedeeld dat door stem bevoegde ingelanden in hunne laatst gehouden vergadering werd besloten, dit jaar over te gaan tot het begrinden van een gedeelte Zaai- dij k, onder voorwaarde, dat de polder Beoosten blij benoorden het voortdurend onderhoud daar- van te zijnen laste neemt. Hierop werd besloten aan den Capellepolder mede te deelen dat de polder Beoostenblij be noorden bereid is om de helft bij te dragen in den aanleg van den grindweg en jaarlijks voor onderhoud te geven eene som van f 50, V erder werd nog besloten tot het begrinden en verharden met keien van een gedeelte van den Armendijk onder voorwaarde dat door den polder Beoosten- en bewestenblij eene subsidie worde verleend van f 1000. Has van Gent. In openbare vergadering van den gemeenteraad j. 1. Dinsdag gehouden, waarin afwezig waren de heeren Oole en Malo- taux, werd behandeld Aanbieding verslag toestand der gemeente. Wordt ter inzage nedergelegd. Voorstel tot verlenging termijn tot ont- ruiming baanwachterswoningen. Wordt aangenomen die termijn weder met 6 maanden te verlengen. c. A erzoekschrift van den onderwijzer P. de (laluwe om periodieke verhooging zijner jaar- wedde. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden deze met f 50 te verhoogen, ingaande 1 Juni a. s. d. Bezwaarschrift tegen zijnen aanslag in de hondenbelasting van den heer Ch. Bloem- kolk. Wordt goedgevonden deze 1/„ jaar afschrijving te verleenen. e. Idem van den heer J. Jacobs voor de spiegelglasfabriek. Wordt geheele afschrijving verleend. f. Voorstel tot af- en overschrijvingen op de begrooting van 1905. Wordt alzoo goedgekeurd. Op de vraag van den heer Pauwels of aan het station het eind straatweg nu zal gelegd worden, antwoordt de Voorzitter dat de aan- besteding spoedig zal plaats hebben. Nadat een opmerking van den heer Versluijs, omtrent het kuischen, der riolen, ongegrond bevonden wordt, sluit de Voorzitter de vergade ring. Hulst. Werd voor eenigen tijd gemeld, dat de tricotage-fabriek, die voor firma Behaegel en de Nijs uit St. Nicolaas nabij het station alhier gebouwd wordt, spoedig zou werken. Aan bevoegde zijde vernemen we, dat het wel Nieuwjaar kan worden, alvorens de inrichting wordt geexploiteerd. De gebouwen derfabriek zijn geheel klaar, doch de inrichting van binnen ontbreekt nog geheel. Deze week is de hooge schoorsteen gereed gekomen, terwijl verwacht wordt, dat binnen enkele dagen de groote stoqm- machine zal aankomen, waarvoor men de fun- deeringen aan 't gereed maken is. Voor de fabriek moeten nog eene directeurs- woning en eenige woningen voor employes ge bouwd worden. Het water van een stuk wei- land tegenover de fabriek aan de andere zijde van den weg gelegen is onderzocht en geschikt geyonden voor 't bedrijf, het water bij de fa briek was er ongeschikt voor. Naar wij ver nemen, zullen om te beginnen een tachtigtal personen er werk vinden. Koewacht. Maandag had ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op het Zant alhier de gewone jaarlijksche vergadering plaats van den polder Nieuw Karnemelk. Uit de rekening en verantwoording van den ontvanger-griffier bleek, dat in het vorige dienstjaar werd uitgegeven de som van f 987,77 en ontvangen met goed slot van 1904 de som van 1482,18, zoodat er thans een batig saldo is van f 494,41, waardoor de polder in staat is een aflossing van 500 gulden te doen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het oprichten van een Waterschap gaf aanleiding tot eene levendige discussie. Daaruit bleek, dat alle ingelanden sterk tegen de oprich- ting van dergelijk Waterschap waren, waarvan de polder Nieuw Karnemelk geen belang had. Met algemeene stemmen werd besloten bij Ged. Staten tegen de oprichting te protesteeren. alsoorden. Is het Graauwsche gat dicht, met het Walsoordsche scheelt het niet veel meer. Maandag 28 Mei was men 1,50 M. boven laag water en Donderdag hoopt men boven hoog water (ordinair getijde) te zijn. Als de lezers van de Ter Neuzensche Courant dit onder de oogen krijgen zal dus waarschijnlijk het gat in den dijk van den Wilhelmuspolder dicht en de genoemde polder watervrij zijn, dat echter niet zeggen wil droog. Alles staat in den polder kop-onder-water, doch het verder in- en uit- vloeien zal op 31 Mei gestuit zijn. Het gat te Walsoorden wordt ook volgens het nieuwe systeem gedicht, dus volgens de directe methode. Toch geschiedt het weer eenigs- zins anders dan te Graauw, waar men een dam van zinkstukken gelegd heeft. Hier te Wal soorden legt men drie dammen naast elkander. De buitenste dammen zijn van zinkstukken (rijshout en bazaltsteen) en de binnenste of middelste is van zware klei. Daaraan? is naar men mij meedeelde het niet geringe voordeel verbonden, dat de dam boven hoogwaterpeil gebracht potdicht is en dus geen druppel zout water meer in den polder doorlaat. Het is dan ook niet dezelfde aannemer van Graauw, waar de heer Kalis het werk maakt. De werken aan den Wilhelmuspolder zijn aan genomen door den heer Theunis van Haaften te Zaltbommel. Dinsdagochtend is de aannemer W. K. te Goes, die met drie werklieden bezigt was op het dak van de stokerij der gasfabriek, door het breken van het houtwerk, door het dak gevallen. Hij viel van een hoogte van onge- veer vijf meter en brak in zijn val nog een ijzeren spanning. Geheel bewusteloos werd hij opgenomen en huiswaarts gebracht. Daar is hij tot bewustzijn gekomen hij was echter vrij ernstig vervond. De geneesheer, die den man behandelt, geeft echter hoop op herstel. Te Oostrum is Maandagavond, bij het uitgaan der kerk de 70jarige R. Meijer, waar schijnlijk door de duisternis misleid, in het Kanaal geloopen en verdronken. Hedeuochtend is zijn lijk door een roeier opgevischt. De Amsterdamsche politie heeft Maandag nacht een inval gedaan in een huis in de Nes en daar eenige personen ingerekend, die verdacht worden, er een huis van hazardspel te houden, alsmede overtreding van de Drankwet. Een roulette, geld en fiesschen met sterke- drank zijn in beslag genomen. jj Een barbier te Haarlem heeft iets nieuws in toepassing gebracht. Hij heeft om zijn clienteele het lange wachten op Zaterdagavond wat te veraangenamen, een gramophoon aangeschaft En zoo kan men nu, terwijl de edele ridder Yan het scheermes met het staal behendig op het gezicht manoeuvreert, genieten van Ahr. De Winter's kunst of van Julia Culp, of min smaakt het genot van aria uit //Faust" of idji dergelijks. Zaterdagnacht werd een man op het Oude- kerksplein te Amsterdam door een onbekende dp der grond geworpen en van zijn beurs met geld beroofd. Eenige oogenblikken later is door 2 agentCn een 17-jarige jongen gearresteerd' die door den beroofde als de dader wordt herkend. Te Kerkrade (L.) geraakte op de Domaniale steenkolenmijnen de koolkapper W. Jansen onder een massa neergaande steenen. Hij werd ter- stond gedood. Jansen was een braaf werkman, en vader van twee jeugdige kindereu. Te Londen is aan den Monmouth Road een schilder met name Archibald Wakley in zijn atelier vermoord gevonden. Zijn hersenpan was ingeslagen. De politie vermoedt, dat in- brekers, die het op een bank, naast het huis van den vermoorde, voorzien hadden, door den schilder gestoord werden en hem toen uit den weg geruimd hebben. Een genezing De vorige week heeft te Parijs een merk- waardige //operatie" plaats. gehad. De patient was een oude vrouw, die 40 jaren lang over maagpijn had geklaagd en overtuigd was dat haar kwaal werd veroorzaakt door een beest dat zij had ingeslikt, dat het grootste deel van haar voedsel opslokte en welks afmetingen zij precies wist op te geven. Haar arts verzekerde dat het louter de ,/zenuwen" waren, die haar plaagden, maar dat wist zij wel beter. Ten slotte ging zij, na 40 jaren uit haar dorp tot dr. Richelot te Parijs. Deze verklaarde met ernstig gelaat, dat er wel degelijk een //beest" in haar maag kon huizen en dat hij door een eenvoudige operatie het wegnemen zou. De vrouw werd gevoelloos gemaakt. een lichte snede over de maag aangebracht en daarop een ver- band gelegd. Toen zij ontwaakte, vertoonde men haar het //beest", een hagedisje dat dr. R. uit den winkel van een //naturaliste" had laten halen Alles had zich zoo ernstig toe- gedragen, dat de goede vrouw geen oogenblik twijfelde of dit was het monster, dat haar zoo- lang geplaagd had. Haar operatie-wond" is reeds geheel genezenzij zelf gevoelt geen hinder meer in haar maag en bewaart als aan- denken het //beest" in een flesch met water Moord te Waddingsveen. Een ontzettend drama is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Waddingsveen in de Kerkstraat in het dorp afgespeeld. De kloek- gebouwde 28jarige Corn. Alphenaar is door den algemeen als schuldige aangewezen Gerrit T. vermoord. Aanleiding tot dit vreeselijk feit was het niet betalen eener luttele geldsom. Reeds lang te voren had de dader uitdrukkingen gebezigd, die het ergste zouden doen vreezen. Des nachts ongeveer 12 uren waren beiden handgemeen geworden en in een oogenblik tijds had de vermoedelijke dader een dolkmesgetrokken, waar- mede hij het hart van zijn slachtoffer door- boorde. De verslagene heeft geen vijf minuten meer geleefd. Als een be wij s hoe cynisch de moordenaar nog te werk ging, moge dienen, dat hij zelf zijn slachtoffer nog op eea wagen hielp leggen, om hem thuis te brengen. Des nachts te drie uren werd de dader ten huize zijner zuster gearresteerd, waar hij rustig te bed lag. Tot overmaat van smart moest de moeder den volgenden dag nog ondervinden, dat haar andere zoon wegens dronkenschap en beleedigende uit drukkingen achter slot en grendel werd gezet. Een verbazend groote menigte bezocht Zondag het huis van den verslagene. Drie Waalsche boeren, te Winterswijk, hebben een kordaat stukje uitgehaald, en daar- mede een goede vangst gedaan. Bij den landbouwer Elferik was door drie Duitschers een zilveren horloge ontvreemd. Dezen kozen daarmee het hazenpad naar Duitschland. Toen de boer tot de ontdekking van zijn verlies kwarn, zette hi] ze in die ricnting na. Het genoemd drietal hood zich echter aan, dat zaakje voor hem klaar te spelen. Na eene jacht van circa 3 uur werden de dieven ontdekt bij een landbouwer, op l£ uur afstand over de grenzen. Daar werden ze door de Waalsche boeren aangehouden. Een van hen waarschuwde de Duitsche politie te Borken, die het drietal arresteerde, blijde met deze vangst, omdat zich onder hen een bevond, die in de buurt zeer berucht was en naar wien reeds langen tijd tevergeefs gezocht was. Het zilveren horloge werd in den schoen van een hunner gevonden. 's Gravenhage, 30 Mei. Tweede Kamer. Arbeidscontract. De heer Troelstra bestreed in eene uitvoerige rede, die tot de pauze duurde, de opneming van wettelijke opzeggingstermijnen en staangeld, als belemmerend voor de vrije ontwikkeling der vakbeweging, en gebruik maken van het onmisbaar strijdwapen der werkstaking. Scherp critiseerde spreker het, om staking zonder inachtneming van den opzeggingstermijn tot contractbreuk te stempelen. De heer ATan Nispen achtte staangeldheffing niet immoreel en verklaarde dat onder staking verstaan behoort te worden, gemeenschappeli k beeindigen .eener dienstbetrekking, met inacht neming van den opzeggingstermijn. In het belang van orde en goede trouw dient ook bij staking de opzeggingstermijn te worden inachtgenomen. Ook de heeren Talma en Reijne bestreden het betoog van den heer Troelstra, die het stakingswapen wil handteeren, ter bereiking van socialistische doeleinden. Gemeenteraad van Philippine. INGEZONllEN S T UKKE N. ZEETIJ X> I IN C* AC IN Yan 28 tot en met 29 Mei. Van 28 tot en met 29 Mei werden Jangs de Oostsluizen alhier 23 binnenvaartuigen op- en 26 afgeschut; door de Westsl. 3 op-en 4 afgeschut. Positle der .stoomscJiepen. Hulst. 28 Mei. Zittirig van Dinsdag 29 Mei 1906. Aanwezig de Voorzitter, de Wethouder De Mulder en de raadsleden P. F. Wijne, J. F. Taalman, A. de Mill en G. D. A. Voerman Afwezig de Wethouder Wiskerke wegens ongesteld- heid en Ed. Taelman met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goed bevonden. 1. Ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving worden aangenomen, waaronder een schrijven van H.H. Gedeputeerde Staten, meldende, dat de post van voor het meerdere werk aan de nieuwe school voor alsnog van de begrooiing 1906 moet worden afgevoerd zoolang de goedkenring nog niet door den Minister van B Z is ingekomen. 2. Op voorstel van den Burgemeester is door den Raad met 4 stemmen voor en 1 tegen, die van den Wethouder De Mulder besloten aan de weduwe A. Dhooge te Bouchaute /100 vergoeding toe te kennen voor het gebruik van grond haar toebehoorende om daarin een riool te leggen voor de af watering van de nieuwe school. 8. Benoeming eener bewaarschoolhouderes. Bij ope ning der briefjes bleek dat met eene stem meerderheid als zoodanig was gekozen Mejuffrouw Maria Theresia van Voren. Op voorstel van den heer Wijne wordt met alge meene stemmen besloten, zooals nog alle jaren, het slijk uit de haven te laten nitvoeren. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter, na omvraag de vergadering. Mijnheer de Redact.eur In eene op Vrijdag j.l. gehouden vergadering der Vereeniging tot Ziekenverzorging werd door het bestuur aan de orde gesteld yovername van het Ziekerihuis". Tot nog toe was dit huis van barmhartigheid eigendom van het comite, dat enkele jaren geleden met het vuur eener /eerste liefde" zich op philantropie ging toeleggen. Geheel onder ons" ging dit comite deze zaak behandelen er werden plannen gemaakt, er werd gebouwd, er werd een steentje gefabriceerd met de nameu der sticklers, hetwelk tot in verre geslachten zal blijven getuigen van de zeldzame deugd der naastenliefde, waarmee deze mannen waren versierd. Toen. het huis gereed was, wilden de mannen, die zulk een ruim hart voor de lijdende menschheid hadden, al de goede dipgen, die ze hadden gereed gemaakt, niet voor zich zelve behouden. Zulk een egoisme zou hun werk hebben te niet gedaan 1 Neen, die vrucht van hun arbeid wilden ze aan an- deren afstaan. Het comite richtte eene vereeniging op en wilde aan die vereeniging cadeau, heelemaal voor niks geven, wat met zooveel moeite was verkregen. Alleen moest die vereeniging dan overnemen, wat er was betaald, een beetje maar, pi. m. /8000, Die vereeniging was toen oliedom, dat ze dit geschenk niet wilde aauvaarden. Of ze verbijsterd was door de hooge waarde van het bonheurtje, of wel een ander motief haar weerhield, ze was zoo bescheiden het voorloopig af te wijzen Ze huurde het gebouw vooi drie jaren, met de be- paling, dat ze al de uitgaven, die de exploitilie met zich zou brengen voor hare rekening nam. Het eerste jaar sloot met een te kort van pi. m. f 30— het tweede met een nadeelig saldo van pi. m. 800. De schuld, die blijkens het eerste flnancieel overzicht, dat het comite ter visie legde, toen pi. m. 8000 bedroeg, klom inmiddels tot J 9000. Het 3e jaar dat de vereeniging het gehuurde gebouw exploiteerde Ho! Ho! zoover kwam de vereeniging niet, dat ze dit jaar kon sluiten. Het comite dat, met de doctoren als adviseerende leden, bij het huren van het gebouw, door de vereeniging was aangewezen als bestuur der onderneming, kon zich altijd nog maar geen rekenschap geven van de dwaze daad, die de vereeniging indertijd beging, toen ze het schoone cadeau afwees. Daarom stelde het in eene vergadering, die het als Bestuur samen riep, op het alter onverwachts, lang voor den bestemden tijd bij wijze van surprise, aan de orde jovername van het ziekenimis". De rekening van den penningmeester, sluitende met een tekort van pi. m. /800, was juist met een zacht applaus goedgekeurd, toen 't voorstel ter tatel kwam. Zoo'n applaus getuiet van een opgewekte stemming, vooral als men weet, hoe de penningmeester? met een beetje handigheid na Januari 1906 de rekening over 1904/05 kon doen sluiten met een te kort als boven reeds vermeld. Als men nagaat dat in die rekening een post voorkwam van meer dan 300 voor aanleg van een tuin, voor een groot deel beplant met ten geschenke ontvangen heesters, dan kan men zich voorstellen, hoe jolig men was. Er werd gestemd, na eenige discussie. Er was zulk een goede stemming bij de stemming, dat het Bestuur, als comite natuurlijk de eerste beianghebbende bij eene ove,rname, dapper meestemde. Een lid onthield zich, een adviseerend lid eveneens. Het voorstel werd aangenomen met 20 tegen 17 stem- men onder de 20 voorstemmers waren 5 bestuursleden en ,2 adviseerende leden alien tot het comite behoorende. Een bestuurslid stemde tegen, dat eene lid maakte geen deel uit van het comite. Had dus het comite zich buiten stemming gehouden, dan was het cadeau nog niet geaccepteerd geworden. Mijnheer de Redacteur, ik vraag mij af, hoe zijn er toch zulke dwaze mensehcn, die er zich nog tegen ver- klaren, als je een ziekenhuis, dat 14,000,gekost heeft voor 9000,— kunt krijgen. Dat alles in de puntjes is, daar kunt ge op aan. Ik noem alleen maar den tuin, meer dan 300, besteed voor het aanleggen van een tuin, voor een groot deel beplant met gekregen] goedje, wie is er dan niet van overtuigd, dat het huis zelf puik, puik, in orde zal zijn Er waren nog enkele leden, die voor ze tot de defi- nitieve overriame wilden overgaan, eerst nog eens een nauwkeurig onderzoek verzochten van het gebouw. Het bestuur der Vereeniging, voor 9/10 deel uitmakend van het comite, vond het niet noodig. Ze waren niet bang voor een onderzoek, och neen 1 trouwer.s ze behoefden niet bang te zijn er was wel hier en daar een scheurtje in een muur, de deuren zijn wel wat gekrompen, het rotswerk aan de voorzijde van de operatiekamer valt wel wat weg, doch je moet op dergelijke kleinigheden niet letten. Voor een schijntje geld is alles in orde. Trouwens 14001 waarde krijg je voor /9000,en een te kort van pi. m. 800 omvangt je,op den koop toe. Ik zit me suf te practiseeren hoe men zoo dom kan zijn, dat men zulk een buitenkansje niet met beide handen wil aangrijpen. Een huis van 14000 voor 9000Heelemaal gratis krijg je er een te kort van pi. in. 800 bij. Het is jammer dat er zoo weinig leden ter vergadering waren. Anders was er zeker voor het comitd, dat zulk een prachtig cadeau voor een prikje aanbood nog wel een *er lebe hoch" gezongen. J 14000 voor 9000 En nog niet willen, ik kan er niet bij. Uw dn. D O M K O P. VLAG. NAAM. M Van en naar. Lading 28 Eng. s.s. idem 29 idem Deea. s.s. 29 28 29 Eng. s.s. Deen. s.s. Duits. s s. Eng. s.s. ltus. 8,8. I'uar Ter leuzeu: Wbimhrel A vocet Zephyr Volmer 2514 (Manchester stukg. 3984 jLtverpool idem 606 Londen ledig 3464 Frederikzh. hout Van Ter Semen i Haling Roma Elfie Don Gen. Radetskv 2199 Londen 4264 Meihil stukg. ledig Eng.stoomj. Sambri 6 Belg. s.s. Flandria Eng. s.s. idem Rus. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Idlewild [B'-nga Graf Tolstoi Greenwood Urda l our 4«eut I 3343 Lardvig hout 2658 Goole jstukg. 3897 Riga h. vl. 1072 Vlissingen ledig 1248 Middlesbro jijzer Van Client 2221 New-Castle ledig 1273 Glascow krijt 3800 Vlissingen ledig 3162 New-Castle 2o50 idem idem idem Voor Selzaeie: 29 Eng. s.s. Alchymist 1079 Hamb org creosoot s.s. HENRY vrirekt heden jpn Riga naar Amsterdam. s.s. GUIDO in lading te Kemi. s.s. HARALD in lading te Frederikshamn. s.s. JENNY in lading te Yxpilla. s.s RICHARD in lading te YViborg. Middenprijs per 100 K. G. Tarwe J 8,50, Rogge f 7,5 O, Wintergerst 7,50, Zomergerst fHaver f 8,50, Erwten 10,25, Witteboonen 14,Bruineboonen 10,50, Duiven-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2