A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad y c o r Zeeuwsch-Viaanderen. n dsiizeQd zes M Openbare Aanbeste&ing I GELDLEENIWG. No 4847. Donderdag 31 Mei 1906. 46e Jaargang. aanbesteden: HINDERWET. GEMEENTE HIJLST. Het bouwen eener Gasfabriek met Gasmeesterswoning*. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgavo Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat ten laste dier gemeente zal worden aangegaan eene GELDLEENING groot waarvan het plan op aanvrage ter secretarie verkrijgbaar is. Inschnjvingen kunnen bij den Burgemeester worden ingezonden voor of op 15 Juni 1906. Hoek, 29 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HULST, zullen op Donderdag den 14 Juni 1906, voorm. lO^jj uur (spoortijd) in het raadhuis, in het openbaar Bestek met 5 teekeningen wordt tegen be- taling van 1,60 toegezonden van af 2 Juni e. k. Aan wij zing in loco Maandag 11 Juni 1906, namiddags 21/2 uur (stadsuur). Inlichtingen te bekomen bij den heer J. Wisse Jz., bouwkundige te Zaamslag. Hulst, 28 Mei 1906. Fr. VAN WAESBERGHE, Burg'". ROTTIER, Sees. TER NEUZEN, 30 Mei 1900. Naar aan Zel. wordt verzekerd, zou het bezoek door de Ministers van Oorlog en Marine verleden week aan onze veste gebracht, geleid hebben tot de beslissing, ffdat en Ter Neuzen, en Ellewoutsdijk, op- /,nieuw versterkt zullen worden, dat de van ,/1896 dateerende kanonnen zullen worden ver- //tneerderd en vervangen door snelvuurgeschut „van groot kaliber (nieuw model) en dat wederom z/garnizoen in deze plaatsen zal worden gelegd. ,/Een en ander zou in verband staan met de opgenomen verplichting, bij tractaat in 1843 //met Belgie gesloten, om op het nauw van z/Ter Neuzen als verdedigingslinie te kunnen z/steunen, voor het bewaren der neutraliteit." Wij kunnen de waarde van dit bericht niet beoordeelen, maar het luidt heel anders dan een bericht dat we de vorige week lazen, dat het bezoek in verband zou staan met eene opheffing der vesting, doch men is allicbt ge- neigd om iets dat men gaarne wenscht, voor waarheid aan te nemen. Evenwel, wanneer in de versterkte vesting ook weer eenig garnizoen van beteekenis werd onderdak gebracht, zouden de voordeelen die dat medebracht, weer wat opwegen tegen de nadeelen van het vesting zijn. Maarwe zijn nog zoo ver niet en bij informatie ter plaatse waar men er iets van weten kan werd verklaard dat er van het bericht geen woord waar kan zijn. In de gisteren gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging //De Vrijheid" werd aangenomen een voorstel van het bestuur om voor de verkiezing voor een lid van den ge- meenteraad op a. s. Vrijdag (vacature ontstaan door het bedanken van den beer J. A. de Jonge) een candidaat te stellen. Ilierna werd dooi bet bestuur modedeeling gedaan van de onderhandelingen, gevoerd met den heer M. Verbrugge, waarbij deze op ver schillende punten bad verklaard, voor zoover de politick in den raad zich doet gelden, op bet standpunt der vereeniging te staan en ook even- tueel van haar een candidatunr te zullen aan- vaarden. Op grond daarvan stelde het bestuur voor, genoemden beer candidaat te stellen, welk voorstel werd aangenomen. In een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 123 zijn opgenomen eenige wijzigingen in de statuten van de maatschappij stoomschip Richard te Ter Neuzen. Aan de tarieven voor het verplegen in het ziekenhuis albier, meegedeeld in ons vorig nummer is verzuimd toe te voegen dat men alvorens te kunnen worden opgenomen tegen bet voor de leden goedkoopere tarief 6 maanden lid der vereeniging moet zijn. Gisterennamiddag scbrok het voor een rij- tuig gespannen paard van den beer Spruitenburg, arts alhier, terwijl deze langs het kanaal reed, van een daarin liggende roeiboot en geraakte met bet rijtuig te water. De beer S. en de koetsier konden gelukkig nog tijdig uit bet rijtuig springen. De koetsier wist het paard aan de teugels boven water te houden, tot bet paard en rijtuig door verschillende personen, die dadeljjk kwamen toegeloopen, op het droge waren getrok- ken, zoodat het ongeval zonder letsel of nadeel afliep. Door het ongunstige weder is de stand van vlas en suikerbeeten in Oostelijk Zeeuwsch- Viaanderen zeer achteruitgegaan. Daar er door den velen regen niet is gewied en gekapt kun nen worden, is het onkruid zoodanig toegeno- men, dat groei der twee gewassen, vooral der nog kleine beeten, er zeer door gestremd is. Hierbij komt nog voor het vlas, dat door bet ongun stige weder zich op vele perceelen zich de zoogenaamde //brand" begint te vertoonen, op sommige zelfs zoo erg, dat men ze omgeploegd heeft, en er boonen of suikerbeeten heeft ge- zaaid, omdat men van bet vlas een slecbten oogst verwachtte. Tegen 1 Juni is tot onderwijzer aan de O. L. school te Overslag benoemd de heer Maurice Waelput van Zuiddorpe. thans tijdelijk onderwijzer te Clinge. Men schrijft uit Sas van Gent aan de Midd. Ct. Ons stadje heeft zich zooals men weet, de laatste twintig jaren sterk uitgebreid er is in dat tijdsverloop heel wat gebouwd. Een massa nieuwe straten zijn aangelegd. Men denke aan de Polderstraat, de Stationstraat, de Paul Krugerlaan en de Prins Hendrikkade enz. Er is een tijdperk van een jaar of acbt geweest, dat een ware bouwmanie heerschte. Oorzaak hiervan was boofdzakelijk hen tot stand kornen van een aantal fabrieken. En toen bij den aanvang der sluis- en kanaalwerken de aannemers hiervan de kroon op het werk zetten door een 20tal flinke en luchtige woningen te bouwen voor ingenieurs opzichters enz., was de maat vol, dacht men. Niet waar echter, want bij particulieren bleek de lust tot bouwen te blijven bestaan. Men bouwde maar raak. En nu de gevolgen Zoo zoetjes aan beginnen de kanaalwerken op een eind te loopen in vele fabrieken wor den werklui van over de grenzen gerequireerd. Thans staan veel woningen leeg. Bij in den laatsten tijd gehouden veilingen van huizen bleek evenmin veel animo de meesten gingen, wegens een te laag bod, niet van de hand. Speculanten zullen echter na verloop van eeni- gen tijd hier bun slag kunnen slaan. De mooie huizen toch, thans aan de kanaalwerken, moeten tegen elken prijs van de hand. En waar die woningen alle op goeden stand staan, zullen renteniers en andere lui, die aan geen woon- plaats zijn gebonden, bier voor een prikje een Sink en mooi heerenhuis kunnen koopen. Maandag werden door den Commissaris der Koningin in onze provincie de geteisterde gemeenten Rilland-Bath, Krabbendijke en Yer- seke en Woensdag a. s. de gemeenten Oud-Vos- semeer, St. Annaland en Tholen bezocbt. Bij den burgemeester van IJzendijke is door den landbouwer D. in den Clarapolder aan- gifte gedaan, dat in een weide een jong paard de staart is afgesneden. Betzelfde wordt gemeld uit bet Philippiensche gedeelte van dien polder. Daders onbekend. De heer Mr. G. W. Sannes te Middelburg, redacteur van De Baanbreker, sociaal-democra- tisch weekblad voor Zeeland, heeft de redactie van dit blad neergelegd, Hij motiveert dit be- sluit als volgtOp het jongste congres der sociaal-democratische arbeiderspartij, te Utrecht gehouden, is een oordeel geveld over de Marxistische ricbting in onze partij, dat mij, die tot deze richting behoor, het redigeeren van een partijorgaan, het spreken namens de partij, onmogelijk maakt. Zaterdag werd te Breskens gevangen ge- nomen J. C. H. S. H., met 1 April jl. op zjjn verzoek ontslagen als secretaris en ontvanger dier gemeente, verdacht van in die betrekking gepleegde onregelmatigheden. Zaterdag kwam de justitie uit Middelburg naar Breskens tot het instellen van een onderzoek. Daarbij moet grond zijn gevonden voor het vermoeden dat de verdachte zich aan verduistering en valscbheid heeft schuldig gemaakt. fly is Zondag gevankelijk overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Nader wordt gemeld dat de verduistering en valschbeid, waarvan de gearresteerde ex-secretaris en ontvanger verdacht wordt, o. a. hierin bestond dat hij den aangeslagenen in den hoofdelijken oruslag biljetten zond waarop een hooger bedrag was uilgedrukt dan volgens het kohier moest voldaan worden. Hij inde dat hooger bedrag, doch boekte slechts hetgeen werkelijk verschuldigd was. Het over- schietende wendde hij ten eigen bate aan. Na zijn ontslag bleek den aangeslagenen dat zij, ofschoon het percentage der heffing het- zelfde was gebleven, minder moesten betalen dan vroeger van hen werd geeischtwat natuur- lijk bun reden gaf tot opmerkingen ten gemeente- huize. Daarop is een onderzoek gevolgd, dat tot de arrestatie van den bedoelden persoon heeft geleid. Zondag j. 1. vergaderden te Middelburg de afgevaardigden van de centrale r. k. kiesvereeni- gingen Hontenisse, Oostburg Goes en Middelburg tot bet oprichten van een Provincialen Bond van r. k. kiesvereenigingen. Er is in beginsel be- sloten tot opricljting en in hoofdtrekken is vast- gesteld de basis waarop een concept-reglement zal worden ontworpen, om dit dan later te behandelen in de betrokken vereenigingen. TER \EI7.E\SCHE COURASfT. Kit bit.(I vemehijnt naaadaa-, Weenadaa- en Vtijilagavond, nitgeaon- eird op reestdagen, bij de Fltma J. I AI Kit 9AMBB te TerMenaea. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der Hindei wet; doen te weten dat vergun- ning is verleend aan F. W. L. MEI-IER, montenr, wonende te TER NEUZEN en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten eener grofsmederij in een gedeelte van het perceel staan de aan den Nieuwen Stationsweg, kadastraal sectie B no 627. Ter Neuzen, 28 Mei 1906 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. VAN EEN Koning Oscar van Zweden staat bekend als een zeer ontwikkeld en verstandig man. Maar het schijnt wel, dat ook zuike mannen nog hardleersch kunnen zijn. Althans de koning geeft geen blijk veel geleerd te hebben door de gebeurtenissen van verleden jaar, die hem de Noorsche helft van zijn koninkrijk kostten. In plaats van thans, nu het nog tijd genoeg is, rekening te houden met den uitgedrukten wil van het Zweedsche volk, wat hij ten opzichte van het Noorsche zoo noodlottig ver- zuimde, doet hij alsof er geen groote liberale meerderheid in de Tweede Kamer bestaat en draagt aan conservatieven de vorming van een Mim'sterie op. 't Is waar deze hebben in de eerste Kamer de meerderheid, maar het volk heeft juist bij de laatste verkiezingen duidelijk nitgesproken dat het niet door de .heeren", zooals de gewezen Minister- president de conservatieven noemde, wil geregeerd worden. 't Schijnt echter voor vorsten moeilijk te zijn zich altijd naar de uitspraak van het volk te sehikken en't is dan ook geen wonder, dat het den Russischen Czaar, die daarin nog niet de minste routine heeft, zwaar valt. Toch vei wacht men, dat hij het deen zal en aan den wensch van de Doema om het ministerie naar huis te sturen zal voldoen, al is het dan niet oogenblikkelijk om tenminste den schijn te redden. Missrhien, dat ook de binnenlandsche toestand, die zich weer dreigend laat aanzien, hem daartoe des te eerder bewegen zal. Op het land vreest men weer een algemeene boerenbeweging en de landeigenaars vluchten reeds naar de steden. In de steden nemen de werklieden een dreigende houding aan. En hier en daar steekt de anarchie weer het hool'd op. Het is zeker geen geschikt oogenblik om een bot- sing met de Doema nit te lokken en het is begrijpelijk, dat de tsaar als men zegt, van geen ontbinding van dat lichaam weten wil Maar er is nog een derde weg, behalve die van toegeven, een dien men in Rusland graag bewandelt en dat is de Doema te lateu praten en intusschen als regeering zijn kalmen gang te gaan. In de Doema-zitting van Maandag waren eerst een paar onbeduidende ontwerpjes van den Minister van onderwijs aan de orde, die met zekere ironie werden begroet, waar er op 't oogenblik zuike gewichtige zaken op 'tspel staan. Na nog een paar andere onderwerpen kwam weer aan de orde het ontwerp op de onaantast- baarheid van den persoon. Verschillende sprekers wezen op het stelsel van willekeur, dat thansin Rusland heerscht. De afgevaardigde Okoenef herinnerde aan de boeren- moorden in Marnbof, waar onder den vroegeren gouver- nenr, den tegen woordigen prefect van St. Petersburg, de orde met de nagaika was hersteld. De voorzitter riep spreker bier tot de orde. Graaf ileyden stelt een amen- dement voor, dat de rechters verantwoordelijk wil maken, daar dezrn onder de bestaande omstandigheden niet onpartijdig zijn. Na redevoeringen van Kowalefski en Bramson besteeg de Minister van justitie het spreekgestoelte en verklaarde, dat de onaantastbaarheid van den persoon nog andere vraagstukkeu raakt. De wettelijke vrijheid behoort verzekerd te worden door de rechtspieging, maar daar- voor is noodig hervorming der plaatselijke rechtspieging. Ontwerpen in dien geest zijn al in voorbereiding op het ministerie van justilie Ten slotte benoemde de Doema een commissie van vijftien leden om over het wetsont- werp rapport uit te brengen en nam daarop om 4.40 een pauze tot kwart voor zes. Alleerst werd toen een voorstel aangenomen om Woensdags en Zaterdags geen zitting te houden om de commissie gelegenheid te geven op hun gemak hun werk te verriohtew. Verder zullen de zittingen voortean om elf uur beginnen. ('t Was gisteren kwai t voor drie). Daarop las de Voorzitter voor een door 111 leden ingediend voorstel betreffende de hervorming van de administrate op de volgende grondslagen Alieonder- danen van beiderlei kunnen zijn gelijk voor de wet. Voorts worden afgeschaft alle onderscheidingen van maatschappelijke klassen, nationaliteiten, godsiiensten en geslachten. (Langdnrige toejnichingeni. Na dit proefje van den blijvenden durf der Doema besloot deze tot een interpellate van den minister van binnenlandsche zaken over den hongersnuod, of de re geering den strijd daartegen wiide voortzetten en of haar bekend was, dat particnliere personen in hun hulpverleening door plaatselijke overheden werden gehinderd. Na een korte discussie over de agrarische kwestie werd de zitting om kwart na achten gesloten. In Marokko gaat alles den ouden gang. Ze houden daar geregelde vechtoefeningen meestal onder elkaar, maar ook zoo nu en dan eens tegen een vreedzaam gezelschap van Europeanen en laten verder de Euro- peanen te Algeciras en elders maar praten over Mai ok- kiiansche hervormingen. Op 't oogenblik sluiten op- roerige stammen weer de stad Azemow in en vallen de Djelba's in den omtrek van Tanger de soldaten van den sultan aan. Maar de Europeanen schijnen ze op- zettelijk met rust te laten, zeker om de mogendheden niet aan den noodzakelijkheid der Internationale polite te herinneren De andere hervorming, waartoe men te Algeciras be- sloten heeft is nu in begin van uitvoering. De 30n Mei zal te Parijs het internationaal comite bijeenkomen, dat belast is met het vaststellen van de statuten der Marokkaansche staatsbank. Als ze, nadat het te Algeciras alles zoo netjes is af- geloopen, het nu te Paiijs maar eens kunnen worden. Er is niets waar de menschen zoo gemakkelijk ruzie over krijgen als over de dubbeitjes. Ze spelen ook weer de hoofdrol in het conflict tusscher. Oostenrijk en Hongarije, dat nu toch weer niet bijgelegd schijnt. De regeeringen der twee ianden kunnen het maar niet eens worden over het tarief van invoerrechten en het heette zelfs al, dat nu het Oostenrijksche ministerie ontslag had gevraagd, waarschijnlijk omdat de Hongaarsche Minister door den vorst gemachtigd is het zelfstandige douane- recht aan den Rijksdag te onderwerpen, terwijl de Oostenrijksche minister gevraagd had het als gemeen- schappelijk tarief in werking te laten treden. 'tis voor keizer Frans Jozef ook een werkje om altijd tnsschen die ruzies door te kunnen zeilen, die de verschillende nationaliteiten onder zijn heerschappij voortdurend hebben. Dat heeft hij op den koop toe bij den partijstrijd, waar andere vorsten soms moeilijkheden mee beleven, als nu weer de Zweedsche koning. In dat opzicht heeft wel de Belgische koning een makkelijk baantje. Niet, dat er geen partijstrijd is in zijn land. Ze hebben nu voor de verkiezingen zelfs geweldig hun best gedaan, maar de Katholieken hebben de meerderheid behouden en kunnen dus weer aan het bewind blijven. al is het dat ze 4 zetels verloren en de meerderheid van 20 op 12 daalde. En waar dat nu al zooveel jaren zoo is, wijst de weg zich voor koning Leopold van zelf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1