A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Onveiligheid Vaar water. No 4844. lionderdag 24 Mei 1906. 46e ilaargangr- Buitenland. FllilLLETOl!"" WERNER'S AV0NTUUR. Binnenland. iBONNEMEKT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post Nederland /1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bq directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priia slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgavw z/Kostbare yodden, lieveling, wees daarvan verzekerd Wat doe je daar V Ah zoo, wilje er ook je pleizier van hebben Ga je gang Het pleizier der jonge vrouw was van onge- wonen aard. Zij brak de geldrollen open en liet de schitterende goudstukken door hare han- den glijden. De hoop goud werd hoe langer hoe grooter, het edele metaal flikkerde in de stralen van het electrisch licht. Toen de laatste rol was opengemaakt, greep zij met de witte vingers in het goud en woelde daarin met zichtbaar welbehagen, Met een spotachtigen glimlach zat Gabori naar zijne vrouw te kijken. ,/Je bent kinderachtig, Judith," zeide hij eindelijk. //Het meeslepen van dat goud heeft me de meeste moeite gekost, en toch is al dat goud nog niet zoovcel waard als de inhoud van een enkele brieventasch." z/Het is goud, Paul //Good maakt de vingers vuil. Maar dit is nu eenmaal een hartstocht van je. Ik geloof werkelijk, dat je om goud een misdaad zoudt kunnen plegen." Dp toon, waarop hij de laatste woorden uit* sprak, trof haar als een slag in het aangezicht, Zij trok de handen terug, veegde hare vingers met haar zakdoek af en leunde toen weer in een hoek van de sofa. Gabori pakte intusschen het goud en de bank- TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Arbeidsdontract. De beraadslaging wordt voortgezet over artikel 1638 q (rentevergoeding aan den werkman, bij niet dadelijke uitbetaling van het; verschuldigde loon door den werkgever. De heer Lohman licht toe een amendement, strekkende dat deze aanspraak op rente vervalt, indien de werkgever bewijst, tot betaling niet bij machte te zijn. De heer Tydeman bestrijdt het artikel der Regeering als onbillijk. Daarentegen bestrijdt de heer Schaper het amendement. De heer Regout stelt op het amendent-Loh- man, een sub-amendement voor, strekkende dat de aanspraak van den werkman op de rente vergoeding, ter beslissing van den rechter, geheel of gedeeltelijk kan vervallen indien de vertraging, in de loonbetaling ontstaan is tengevolge van een geschil over het loon. De heer Drucker meent, dat men niet genoeg rekening gehouden heeft met de positie van den arbeider, en dat het amendement Lohman aan dit artikel de kracht zou ontnemen. Hij zou //de rechter de bevoegdheid willen geven om naar omstandigheden de rentevergoeding naar billijkheid te verlagen." De Minister wenscht het stelsel van het Re- geeringsartikel te behouden, maar verklaart zich biljetten vrij achteloos in de tasch .en droeg die vervolgens naar de slaapkamer, waar een brandkast stond. Toen hij terugkwam, zat Judith nog in de zelfde houding, met de armen gekruist. //Je nioest nu ons avondeten maar op tafel brengen," zei hij. //Ik heb honger." hZooals je wiltMaar zeg eens hoeveel is er V" z/Ongeveer honderd duizend gulden." //Daarvan krijgen wij z/Dat weet je veertig percent. Het wordt in vijven gedeeld, en daarvan krijgen wij samen twee deelen." Judith rekende een oogenblik op de vingers. z/Dus veertig duizend guldenis dat niet ge noeg, lieve man Gabori stak de handen weer in zijne zakken en ging voor zijne vrouw staan. //Hoor eens, Judith," zei hij ietwat spottend, //geloof je werkelijk, dat wij hier te Weenen kunnen leven van dit deel en van hetgeen wij reeds hebben z/Moet het juist te Weenen zijn #Welnu, dan in een andere stad. Je bent een mooie vrouw en mooie vrouwen willen mooie kleeren, gaan gaarne naar schouwburgen en concerteu en zoo al meer." Terwijl hij zoo voor haar stond, kwam haar Zuidelijk temperament tot een uitbarsting. Zij sprong op van de sofa en riep /,1k? Wel, Paul, hoe durf je het wagen dit te zeggen op het oogenblik dat j e thuis komt met de vruchten van mijn arbeid Je weet toch wel, dat ik nooit een voet buiten de deur zet, als je op reis bentEn als je thuis bent, is het mijn grootste genoegen bij je te zijnAls ik van bereid eenige meerdere lenigheid aan het ar tikel te geven. Dit zou kunnen geschieden door te bepalen //niettemin is de rechter bevoegd, de verhooging te verminderen met zoodanig bedrag, als hem met het oog op de omstandig heden van het geval billijk zal voorkomen." De heer Tydeman verklaart het meest te gevoelen voor het denkbeeld van den heer Drucker en den Minister. Tegen het amende- ment-Lohman heeft spreker dit bezwaar dat de grenzen van onmacht moeilijk te bepalen zijn. ISamens de Commissie van Rapporteurs dient de heer Drucker veiwolgens een amendement in, in overeenstemming met de door den Minister aangegeven wijziging. De heer Regout trekt zijn sub-amendement in. dat de heer Lohman daarop overneemt. Het amendement van de Commissie van Rapporteurs wordt aangenomen met 54 tegen 8 stemmen. Het amendement-Lohman vervallen zijnde, wordt het aldus gewijzigde artikel aangenomen. Artikel 1638r regelt de gevalleri waarin bij betaling van het loon schuldvergelijking is toegelaten. De heer De Waal Malfijet licht een amen dement toe, om te bepalen dat, in geval er voorschotten op het loon zijn gegeven, niet te vorderen de schriftelijke verklaring, vermeldende de oorzaak en het bedrag van de schuld. Bij de verdediging van zijn amendement had de heer De Waal Malefijt zich beroepen op den last van een schriftelijke verklaring voor den landbouwersstand. Maar de heer Drucker en de Minister achten dit bezwaar overdreven, omdat zulk een verklaring niet zoo ingewik- keld behoeft te zijn. Het amendement werd verworpen met 33 tegen 31 stemmen. Het artikel betrekkelijk het staangeld wordt aangehouden. Artikel 1638t bepaaltIndien het loon des arbeiders geheel of gedeeltelijk in inwoning, kost, of andere levensbenoodigdheden is vastge- steld, is de werkgever verplicht dit, mits over- eenkomstig de vereischten van gezondheid en goede zeden, volgens plaatselijk gebruik te voldoen". De heer Ter Laan licht toe de twee elders vernielde amendementen. De Minister verdedigt het artikelde heeren Van der Zwaag en Ter Laan verdedigen daarop, pronk houd, voor wien sier ik me dan op Yoor wien anders dan voor jou Wanneer ik me verlaag en mijne kunstvaardigheid laat misbruiken, voor wien anders doe ik het dan yoor jou Ik kan wel leven in armoede en in eenzaamheidik weet bij ondervinding wat armoede en eenzaamheid is. Wel duizendmaal heb ik je gesmeekt en nu smeek ik je nogmaals laat ons; van hier gaan naar een verborgen plek, waar niemand ons kent, waar wij kunnen ver- dwijnen alsof wij reeds dood waren." Hare stem klonk bij de laatste woorden week, en vleiend drong zij zich tegen haar man aan, die somber zwijgend voor haar stond. Doch toen zij sprak van een verborgen plek, waar men kan verdwijnen als een doode, duwde hij haar van zich af en ging in een leuning- stoel zitten. z/Het kan er wel toe komen, dat je wensch wordt vervuld, Judith," zeide hij, doch misschien anders dan je denkt. Maar laat ons daarover nu niet verder spreken. Geef me wat te eten en allereerst een flesch wijn, ik val bijna om van vermoeidheid." Na den maaltijd ging Gabori te bed, terwijl Judith nog opbleef om de tafel af te ruimen. Toen zij daarmee gereed was, nam zij de kleeren van haar man en legde die gereed om den volgenden morgen door het loopmeisje te worden afgeborsteld. Zorgvuldig keek zij alle zakken na en vond daarbij twee gesloten brieven, die zeer hare aandacht trokken. Ze »varen allebei door een onbekende manshand naar Frankfort aan den Main geadresseerd, de eene aan den directeur van het postkantoor, de andere aan zekeren met een beroep op de toestanden ten plattelande, voornamelijk nog eens het tweede amendement betreffende gescheiden slaapplaatsen. Laatst- genoemde trekt het eerste amendement zelf in. De heer Lohman steunt, met 't oog op de bestaande misstanden, voornamelijk in de provin- cie Groningen, het tweede amendement. De Minister en de heer Drucker houden vol, dat het verkeerd is bijzondere toestanden als onzedelijk in de wet te kwalificeeren, en nadat de heer Reyne heeft verklaard, dat men in ver- schillende dorpen ten plattelande in het samen- slapen van ongehuwde mannen en vrouwen geen moreel kwaad ziet, wordt het amendement ver worpen met 50 tegen 23 stemmen. Aan de orde is artikel 1638u, regelende de vergoedingen, indien de werkgever verhinderd is den arbeider bedongen kost of inwoning te verschaffen. Het amendement wordt na eenige discussie goedgekeurd. Aan de orde is artikel 1638v en w (vervulling van godsdienstplicht, door minderjarigen). Het wordt goedgekeurd. Aan de orde is artikel 1638x (inrichting der lokalen waar arbeid moet worden verricht, onder- houd der gereedschappen). De heer Van Wijnbergen licht toe een amende ment, om ook aan de rechtverkrijgenden der arbeiders de actie tot schadevergoeding toe te kennen, indien door den arbeider schade ontstaat, doordat de patroon zijn plichten verwaarloost. De heer Lohman acht de plichten, door dit artikel den werkgever opgelegd, te zwaar. De heer v. d. Velde ondersteunt dit bezwaar. De inspecteur van het loodswezen teVlissingen heeft namens den Minister van Marine bizondere tevredenheid betuigd aan de loodsschippers eerste klasse, Sutherland en Yerheul, alsmede aan de bemanning der loodsschoener 1 en 10, voor de manmoedige en beleidvolle redding der equipage van den Engelschen 4/m. //Kate Thomas" en van het Engelsche stoomschip „Blanefield" op 1 Mei in het Engelsch Kanaal, welke schepen met elkander in aanvaring geweest waren. TER NEUZEN, 23 Mei 1906. Hedenmiddag arriveerden alhier met de tor- pedoboot ,/Smeroe" Z.Exc. de Minister vanOorlog, de heer Staal, en Z.Exc. de Minister van Marine, rechtsgeleerde, Delius geheeten. Ze waran ge- frankeerd met Duitsche postzegels en blijkbaar reeds geruimen tijd in den borstzak meegedragen; want de hoeken waren gefrommeld en het papier was ook niet helder wit meer. Judith begreep daar niets vanvoorloopig legde zij de brieven op de tafel in het salon, en zij nam zich voor, Paul den volgenden morgen te vragen, wat die twee brieven te beduiaen hadden. Toen herinnerde zij zich, dat Resi, het loop meisje, den volgenden morgen iets vroeger zou komen om het gewone Zaterdagswerk te ver- richten daarom schoof zij den grendel van de huisdeur en maakte ook den veiligheidsketting os, dan kon Resi binnenkomen als ze haar sleutel gebruikte. Na dit gedaan te hebben, ging zij ook te jed. Gabori scheen werkelijk vermoeid, want hij sliep vast, en nu wilde Judith hem niet wakker maken om over die brieven te sprekenden volgenden morgen was daarvoor nog tijd genoeg. Den volgenden morgen stond Judith iets later dan gewoonlijk op en toen waren de brieven van de salontafel verdwenen. Resi was al lang in de keuken druk aan het werkop Judith's gebarentaal antwoordde zij slechts met een vriendelijken glimlach en eenige onverstaanbare klanken. Zij had de brieven zien iggen en ze naar de naaste brievenbus gebracht, erg in haar schik omdat ze iets kon doen, voordat dit haar was bevolen. Judith begreep, dat er niets aan te veranderen viel en zweeg dus. (Wordt vervolgd). C01IRAST. Pit hlad vewthgnt Maandag., Woengdag- en IriJdagHToml, ■ItgeiMUiriegrt op Pee»«ilagen, bij de Klrmit P. j. VAW DK MIDKteT^ Seaiea. De Bargemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeerarenden dat zullen worden gehonden in het laatste gedeehe van de maand Jluli en in den loop der maand Auk us)us iOlIti in destelling van den Helder, uit verschillende vnurmonden, opge steld op de verdedigingswerken aldaar. Verdere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belangkebbenden worden verkregen ter secretarie der gemeente op de uren waarop deze is geopend. Ter Neuzen, 22 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De overwinning van bet blok in Frankrijk is zoo volkomen, dat voor de conservatieven eigenlijk alle na- praten, oin bier of daar de oorzaak te zoeken, overbodig blijkt. Het Frauscbe volk beett zoo duidelijk uitspraak gedaan, dat er van geen vergissirig sprake kan zijn. 't Is eigenlijk om met de rechtsche partijen meelij te kebben. Ze hadden er vast op gerekend, dat deScbeidings- wet en de boedelbeschrijvingen in de kerken, met baar nasleep van vaak bloedige botsingen, het blok wel van het regeeringskussen zouaen dringen en hen erop helpen, en zij hadden haar overwinningsredevoeringen al klaar. Maar in plaats daarvan worden ze nu van overal verjaagd -en met baar redeyoeringen in de handen worden ze in een hoek geduwd, waar ze vooreerst wel niet meer zullen uitkomen. 59 zetels hebben ze verloren, en tegen- over de 409 afgevaardigden van links kunnen ze er slechts 179 steilen, waarvan 78 conservatieven en liberalen (.die telde de vorige Kamer ook), 24 nationalisten (in plaats van 44) en 77 progressisten (voor 112 in de vorige Kamer) Van links hebben de radicaal-socialisten en socialisten het ineest gewonnen. De eersten zijn van 116 op 143 gekomen en de laatsten van 57 op 75. Verder hebben de linker republikeinen 11 zetels gewonnen zoo- dat zet bans 77 man in de Kamer sterk zijn De radicalen daarentegen hebben er 8 verloren en iellen nu 110 man. Het is dus ook hoofdzakelijk een overwinning van de uiterste linkschen geweest en niet van de gematigden, zooals na de eerste verkiezing de .Temps" voorspelde. Integendeel de gematigden hebben voornamelijk de kiappen gekregen, aan rechts de progressisten en niet de conservatieven en links de radicalen en niet de radicaal-socialisten en socialisten. Een uitzondering hierop vormen alleen de linker republikeinen, die het meest naar rechts zitten van de linksche helft en toch 11 zetels gewonnen hebben. Het tegenwoordig ministerie zal zeker na deze ver- kiezingen wel aanblijven, ai is het waarscliijnlijk, dat het een paar van zijn meest gematigde leden als bv. Poincare over boord zal zetten en daarna wat sterker zijn radicaal karakter zal doen uitkomen in het strenger ■doorvoeren der Scheidingswet en het beslister positie nemen tegen de geestelijkheid en misschien tegen den Paus. Want wat die doen zal is nog altijd onzeker en niet onmogelijk zullen de verkiezingen op zijn houding van invloed zijn. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de Paus den uitslag der verkiezingen heeft willen afwachten, alvorens zich detinitief uit te laien Frankrijk's buitenlandsche politiek zal door de ver kiezingen wel geen wijziging ondergaan. De overwin- naars zijn de vrienden van een Engelscbgezinde politiek en al sputteren ze als radicalen wel eens wat tegen de Russische autocratie, ze blijven toch gaarne Rusland'i bondgenooten. Of zelfs een samenspanning tegen en een opheffing van de Doema hierin geen verandering zou brengen Er gaan geruchten, dat de. militaire reactioniare partij in Rusland iets dergelijks voorbereid. Men zou het Taurische paleis omsingelen, de afgevaar digden gevangen nemen en Trepof tol militair dictator uitroepen. Maar de Franschen zullen zich daarvan wel niet anders dan in couranten-artikelen en in prive storen. En de .Temps" stelt misschien zijn kolommen weer open voor een protest, zooals ze nu een stuk van de constitutioneel-demokraten ter rechtvaardiging van hun houding opneemt. Dat is al. Voor de rest blijft de vriendsehap met het reactionaire Rusland even goed, als nu de radicale regeering zich laat vertegenwoordi- gen bij de feesten aan het ultra-conservatieve Spaansche hof ter gelegenheid van Koning Alfonso's huwelijk, De generaal, Dalstein, die dat baantje gekregen heeft. vertrekt Maandag al naar Madrid, waar ze zich nu voor de feestviering gereed maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1