Gemersgde berichten. wis -en Ged. Staten van Zeeland een request te ver- zenden met verzoek de minimum der onderwijzers- jaarwedden in deze provincie te verhoogen. Zij vraagt of de zusterafdeelingen in Zeeland zich met dit verzoek kunnen vereenigen. Besloten wordt een bewijs van adhaesie te zenden. Met algemeene stemmen wordt besloten een afgevaardigde naar de algemeene vergadering te zenden, die dit jaar op 9, 10 en 11 Augustus a. s., te Venlo zal gehouden worden. Tot af gevaardigde wordt benoemd de heer J. Boddaert en tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer A. Geerards beiden te Koewacht. Daar de afgevaardigde onbepaalde volmacht verleend wordt, vindt de vergaderiug het niet noodig den uitgebreiden beschrijvingsbrief te bespreken. Ten slotte werd de contributie door den penningmeester ge'ind. Axel, 18 Mei. In de heden gehouden ver gadering van den polder ,/Capelle" werd besloten te protesteeren tegen het voorstel van Ged. Staten van Zeeland tot het oprichten van een Waterschap tot instandhouding van den oever en zeedijken voor de polders Othene c. a.. Yervolgens werd nog besloten tot het be- grinden van een gedeelte van den Zaaidijk, be- ginnende van af den platten dijk tot aan den eersten opril van de hofstede, nu het eigendom van den heer J. de Putter Jr. te Axel, onder voorwaarde, dat de polder Beoostenblij benoorden het voortdurend onderhoud daarvan ten zijnen laste neemt. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 5 per Hectare. Hulst. Zaterdagnamiddag hield de afdeeling Hulst van het N. 0. G. eene vergadering in 't hotel Nelemans. 12 leden waren aanwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen en goed- keuring van rekening en verantwoording van den penningmeester, hield de heer J. v. Wese- mael, hoofd der school te Nieuw-Namen eene interessante lezing over „De leerstof op de lagere school", welke tot veel gedachtenwisseling aan- leiding gaf. Tot afgevaardigden naar de algemeene Ver gadering te Venlo werden gekozen de Heeren G. J. de Gier te Boschkappelle en A. Schuur- man te Stoppeldijk. Stoppeldijk. By den landbouwer V., wonende in het zuiden onzer gemeente, zijn des nachts een aantal kippen weggehaald, terwijl men bij anderen in dezelfde omgeving pogingen heeft aangewend, om in de kippenhokken te komen. Het schijnt, dat de dieven een kar met paard bij zich hadden. Men meende hier altijd dat kippenstelen slechts winterwerk was. St. Jansteen. Gisteren werd de nieuwe kassei- weg van Stekene naar de Nederlandsche grens in de richting naar Heikant door burgemeester en wethouders van Stekene, de leden van den gemeenteraad en andere autoriteiten, plechtig geopend. De weg loopt van Kiekenhage door de Elle- straat tot aan grenspaal 282 en volgt dan de grens tot aan paal 283. Daar komt de weg geheel op ons gebied en daar is dan ook de vefharding gestaakt. Ten einde aansluiting te verkrijgen aan den steenweg St. JansteenKoewacht moet Neder- land slechts 5 a 6 honderd meters verharden. Moge dit spoedig gebeuren. Vrijdagmiddag, toen de stoomtram uit Vlis- singen bij de Militaire slachterij, Middelburg bin- nenkwam, stond een met twee paarden bespannen boerenwagen terzijde van de tramlijn op het Bolwerk om de tram te laten passeeren. Een boerenknecht stond voor de paarden en een zat op het voertuig. Door het hooren van de bel schrikten de dieren en sprongen zoo dat de man, die er voor stond, ze los moest laten en er onder geraakte. Hij kwam er echter bijzonder goed af. De paarden sloegen op hoi en renden het bolwerk op. De knecht, die op den wagen zat, sprong eraf doch werd, doordat hij de leidsels vast bleef houden, een eindweegs medegesleurd. Ook hij kreeg geen ernstige kwetsuren. De paarden werden achter den molen tot staan gebracht. De wagen was echter geheel in stukken. In de gemeente Haskerland geraakte een lap met terpentijn, waarmede een meisje de kachel poetste, in brand. Het meisje wierp den brandenden lap weg, die ongelukkig terecht kwam op haar zusje, dat in den kinderstoel zat. Dit kind kreeg zoo erge brandwonden dat het bezweek. Te Winschoten is Donderdagavond het 5jarig zoontje van den handelaar Meijer onder een zwaar beladen wagen geraakt. Het hoofd werd het kind letterlijk afgesneden. De dood trad dan ook onmiddellijk in. Snel recht. In het dorp Surhuisterveen verscheurde een hond een jong schaap. De eigenaar van den hond werd geroepen, riep zijn hond, haalde een mes uit zijn zak en sneed het dier den hals- - af. Naar de Dordr. Ct. verneemt, heeft de sjouwer Albertus T., die in voorloopige hechte- nis in het Huis van bewaring te Dordrecht wordt gehouden, bekend den moord op zijn broeder Johannes in den nacht van 8 op 9 dezer in de woning hunner moeder in de Pomp straat aldaar te hebben gepleegd. Te Langezwaag (Fr.) zijn Donderdag twee herten komen aansnellen. Een daarvan were gevangen en bij den veehouder Sijbenga in de schuur gebracht. Het andere verdween in zuidelijke richting. Ook te Gendringen waren Dinsdag twee herten in een bosch gezien. Vermoedelijk waren de beide dieren ontsnapt uit een in de nabijheid der Nederlandsche grens gelegen hertenpark van den vorst van Salm-Salm. Groote ontsteltenis ontstond Donderdag- morgen te half twaalf op den Vleutenschen weg te Utrecht, doordat nabij den molen //de Kat" een kinderwagen met twee kleintjes het water inging. Het meisje, dat den wagen voortschoof, had zich even verwijderd en in hetzelfde oogenblik greep het ongeluk plaats. De wagen rolde van den hellenden kant af en en de beide kleine, een van ongeveer 11/3 jaar en de andere van pas enkele maanden, gingen met een vaartje het water in en kopje onder. Gelukkig kwam er onmiddellijk hulp opdagen in den persoon van een heer, die zonder aarze- len in het water stapte en het oudste kind dadelijk weder op het droge bracht. Het andere wicht was echter geheel onder water verdwe- nen en kon niet zoo spoedig gevonden worden. Toen het eindelijk opgehaald werd was het geheel blauw. Reeds vreesde men het ergste. Een dokter kwam er aan te pas. Niet zonder moeite mocht men er in slagen, het leven in het kleine lichaampje tedoen terugkeeren. Nadat reeds voor enkele dagen eenige gevallen van worstvergiftiging uit Lijmuiden waren bericht, blijkt thans dat aldaar opnieuw zeven gevallen in verschillende huisgezinnen zijn voorgekomen. Ook in eene naburige gemeente zijn gevallen waargenomen, die vermoedelijk denzelfden oorsprong hebben als die te Lei- muiden voorgekomen. De slechte worst is afkomstig van een man, tusschen IJmuiden en Nieuwveen wonende, die een dood varken opgekocht heeft en dit jtot worst heeft verwerkt. De ambtenaren van het staatstoezicht voor de volksgezondheid trachten, in overleg met den burgemeester, verderen ver- koop van {de verdachte worst, waar die opge- spoord kan worden, te voorkomen. Intusschen is het lang niet zeker dat op alles de hand kan worden gelegd. De worst wordt aan-een scheikundig en bacie- riologisch onderzoek onderworpen. Dinsdagavond omstreeks 11 uur hoorde het zoontje van den machinist op de boot Sloteu- Leeuwarden, liggende aan de Westerkade, te Leeuwarden, een val in het water. De machinist, die wakker werd, zag het deurtje van de kajuit open staan en vermoede onraad. Hij stond op en kwam tot de ontdekking, dat de 48jarige Gerlof V., die des Donderdags en Vrijdags dienst doet op de boot, niet meer in zijn bed lag. Omniddelijk ging men naar boven, doch kon niets vinden. Toen naar het politiebureau om dreggen. Met deze gelukte het omstreeks middernacht den drenkeling op te halen. Hij was toen reeds dood. - De Limb. Koer. meldt t Is kras Zeven, negen en tien jaren waren ze oud nauwelijks kwamen ze onder en boven hun broek uit Zoo sjouwden zij over's heeren straten (Maas tricht) en hadden zooals je dat soms op straat kunt hebben een zeldzaam buiten- kansje Immers een van't veelbelovend drietal vond een portemonnaie en wel eene met 7 er in. Wat daarmede gedaan Naar't politiebureau gebrachtze dachten er niet aan Er mede naar moeder geloopen evenmin. Soms snoeperij gekochtOok niet. Neen, de heeren togen er op uit en kochten jenever Ja zeker, je-ne-ver schaften de bengels zich aan. En met die kostbare vracht togen zij de stad uit, schoten zich op achter't slachthuis en gingen zich zoo ver aan 't vurig vocht te buiten, dat men ze stom-ende-stomdronken vond neer- liggen, op 'tkantje van 't bewustelooze. Zoover waren ze //weg," dat men de her- innering niet meer bij hen kon opwekken, waar ze dien drank hadden gekocht. Had men dat te weten gekomen, wat zou de betreffende slijter zich een leelijken buil op t hoofd geloopen hebben tegen de veel gesmade Dr. Kuyper-Drankwet. Maar aan den anderen kant, hoe moet de dagelijksche omgeving van deze kinderen wel zijn Welk zevenjarig manneke ter wereld zal t immers in zijn hersens opkomen om jenever te gaan koopen als't niet herhaaldelijk in zijn onmiddellijke nabijheid daaraan personen ziet te buiten gaan - Uit Zeist schrijft men Een landweerplic.htige uit Soesterburg, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moest komen en zich daarvoor in de legerplaats had aan te melden, bracht behalve zijne uit- rustingstukken mede een kinderwagen, waarin een aanvallig kindje van eenige maanden. De man was weduwnaar en vader van eenige kinderen. De dienstbode van den heer K. te Slag- haren is Donderdag gevankelijk naar Dedems- vaart overgebracht, verdacht van vergiftiging van het 2jarig zoontje haars meesters. Men verhaalt, dat een van de Nederland sche architecten, die deelnamen aan de beant- woording van de prijsvraag voor een Vredespaleis, niet minder dan 35 teekenaars aan het werk heeft gesteld om tijdig gereed 9 komen met vier ontwerpen, die door hem werden ingediend. On der die teekenaars waren ook twee architecten uit Weenen, die, toen zij hier een poos aan den arbeid waren geweest, voor eigen rekening een ontwerp begonnen te maken. Maar toen de patroon van de vier ontwerpen daar achter kwam, bracht hij een onverwacht lezoek aan het teekenbureau en legde be- slag op de teekeningen van zijn helpers. Bij een groote firma te Utrecht heeft zich een komisch geval voorgedaan. Het Utr. Dbl. meldt er o. m. van Een der jongere werklieden een opgeschoten knaap van misschien ongeveer 16 jaar kreeg om de een of andere reden zijn ontslag. Deze maatregel was echter in 't geheel niet naar den smaak van het overige jongenspersoneel. Er ontstond gisting onder de halfwas-mannetjes Deze nam steeds grootere afmetingen aan en het einde van het liedje laat zich wel begrijpen. Zes anderen sloten zich bij den uitgestooten kameraad aan en legden het bijltje er bij neer. Daar stond het zevental. De heeren snap ten heel goed, dat niet werken en wel eten niet ging. In plaats van een stevige boterham zou hun trouwens thuis wel een flink pak slaag wachten. Dit toekomstbeeld scheen hun weinig aantrekkelijkheid te bezitten. Dan maar op avontuur uit. De teerling was nu eenmaal ge- worden en kordaat, zooals men van pur-sang stakers verwachten mag, toog de geheele club op weg naar Amsterdam, liefst te voet. Maar jawel, de snuiters hadden Utrecht nog geen halven dag achter zich of aan het hoofd- bureau regende het reeds klachten over het ver- dwijnen van eenige minderjarige knapen, en de dag was nog niet geheel voorbij, toen alien reeds weder na een duchtige afstraffing achter moeders pappot zaten. Men meldt uit Delft Zaterdagnacht werd een te Delft woonachtig schildersknecht, op den weg naar Rotterdam nabij Delft, aangesproken door twee mannen, met de vraaghoe laat het was. De argelooze schilder haalde zijn horloge voor den dag en zag het zich tegelijk ontrukt. De daders gingen aan den haal en bleven onbekend. De Duitsche rechters hebben zich in den attsten tijd tweemaal met de gewichtige vraag moeten bezig houden, of op straat laid geniesd mag worden. Een burger van Miihihausen die nog nooit met het gerecht of de politie in aauraking wai geweest, had op zekeren dag op de Untermarkt aldaar zoo luid geniesd, dat een op post staand sergeant van politie verschrikt ineenkromp, en, naar zijne ver- klaring, zelfs de bestuurder van de electrische tram de vaart matigde, om naar de oorzaak van het schrikbareude lawaai te vernemen. De ver- bouwereerde ambtenaar van de politie legde den niezer wegens grove onhebbelijkheid fluks een boete van 3 mark op, waartegen hij bij de schepen- rechtbank in verzet kwam. De rechtbank sprak hem zonder kosten vrjj. Het 0. M. teekende beroep aan tegen het vrij- sprekende vonnis, omdat #in werkelijkheid door het overluide niezen burengerucht veroorzaakt was." De .beklaagde legde du aan de strafkamer een verklaring van zijn dokter over, behelzende dac de niezer poliepen in den neus had, welke een buitengewoon hevig en luid niezen teweegbrachten. Ofschoon deze verklaring de verdenking van grove onhebbelijkheid ontwrichtte en de beklaagde ook een voorval uit zijn militairen diensttijd vertelde, waarbij hij wegens hetzelfde misdrijf in de provoost was gestopt, hield het O. M. de aanklacht staande en eischte weer 3 mark boete. Het hof nam daarentegen aan dat de beklaagde niet anders had kunnen niezen. De man werd andermaal, zonder kosten, vrijgesproken. Een Duitsch ingenieur heeft de curiositeit gehad om de waarde van een bliksemstraal te onderzoeken, d. w. z. den prijs in geld te be- rekenen voor de electrische ontladingen, noodig om dezelfde krachten voort te brengen als een bliksemstraal. De onmiddelijke studie was onmogelijk wegens het gevaar van de proef. De ingenieur vond echter in de aarde een blok erts, dat sterk magnetisch was gemaakt door een bliksemstraal in de nabijheid. Een van dezelfde stof vervaardigd blok werd toen even sterk magnetisch gemaakt, door de ontladingen van een sterke inductieklos en toen werd het mogelijk de electrische kracht van een bliksemstraal te begrooten. De electrische spanning werd gelijk geschat J met 6000 amperes en de kracht met 2700 kilo- watt-uren. Nu bedraagt de prijs van een kilowatt-uur, verkregen door een natuurlijken waterval, onge veer 1 cent. In groote steden, waar houille-blanche vervan- gen wordt door de steenkool, komt 1 kilowatt- uur op 20 zelf 25 cent. Door nu voor den gemiddelden prijs 12'/s cent aan te nemen kan dus de waarde van eon bliksemstraal ongeveer m geld uitgedrukt worden door 3500 gulden. M anneer zal de tijd komen dat het onweer op in- dustrieele wijze zal worden gebruikt In den nacht van Donderdag op Vrydag heeft het in het midden van Engeland over een uitgestrekt gebied flink gevroren. Hier en daar lagen 's ochtends de vijvers dicht. Uit al die streken komen berichten over groote schade, aan de vruchtboomen, aardbeien en aardappelen toegebracht. Courrieres wordt gemeld, dat daar het lpk van een mijnwerker uit de mijn opgehaald is, die naar alle waarschijnlijkheid pas enkele dagen geleden gestorven is. In de maag van dezen man vond men touwwerk. De ongeluk- kige, een zekere Pinte, moet van honger en dorst omgekomen zijn. Volgens een ambtelijke opgaaf waren van de 1094 slachtoffers der groote ramp 548 gehuwd en 546 ongehuwd. De maatschappij zal uit dezen hoofde pensioenen moeten betalen ten bedrage van omstreeks 800.000 frs. 'sjaars. Zivemschool onder de pnnnen. Eenige jonge ambtenaren, werkzaam op een van de ministerieele bureau's te Parijs, wisselden hun eentonige bezigheden nu en dan af met het maken van tochtjes door het gebouw. Als s middags de minister in de Kamer moest zijn en de chef van de afdeeling zijn dutje deed, dan ging het de gangen door, de zolders over, de kelders in, en dan stilletjes weer elk naar zijn kruk. Die heeren waren met de inrichting van het gebouw natuurlijk voortreffelijk op de hoogte. Maar er bleef een gaping in hun topografische kennis. Daar was op den zolder een deur, waarvan zij den sleutel maar niet machtig konden worden. Waartoe verleende die deur toegang Na lang zoeken hadden de spiedende blikken der jonge ambtenaren den sleutel op zijn spijker zien hangen en toen was het lang gezochte ding spoedig in hun macht. s Middags werd de tocht naar den zolder onder- nomen. Met kloppend hart en rillend van nieuwsgierigheid openden de jongelieden de geheimzinnige deur. Wat zagen zij Zes vrouwenlijken, zoodat de sleutel van schrik in het bloed viel Geenszins. Een leeg stukje zolder, in dat afgesloten stuk een groote, vaste houten bak. Het bleek de waterbak te zijn. waar de brand- spuiten van het gebouw hun eerste water uit moesten betrekken in geval van brand. Dat was eerst een teleurstelling, maar een van de heeren kwam op het denkbeeld, dat men met die ontdekking van den waterbak toch wel zijn voordeel kon doen. Als men dit geheime hok eens ging inrichten als zwemschool Het is een warme Meimaand en dat trof dus prachtig. Den volgenden dag smokkelden de jonge ambtenaren, die hadden saamgezworen, ailerlei benoodigdheden binnen voor de badkamer, als als daar zijn stukjes kurk om op te gaan staan na het bad, handdoeken en zoo meer. Het was een prachtig vermaak, daar onder de hanebalken in dien waterbak te duiken als een goudvisch in een kom. Het was een diepe bak, wel twee meter diep, eene heerlijke opfrissching voor de middaguren van het ministerie. De jongelieden vergasten zich al in het vooruitzicht van den heelen zomer door te brengen op een badplaats en toch vlijtig het mininisterie te bezoeken. Het heeft met zoo mogen zijn. Een van de ambtenaren heeft kramp gekregen in het bad. Hij was plotseliug in de diepte verdwenen en toen twee kameraden hem boven brachten was er al geen leven in de man meer te bekennen. Men stelle zich in de plaats van 5 tot 6 jonge- lui, die daar geheel ontkleed, op den zolder van het ministerie met een drenkeling zaten opge- scheept. Hachelijke toestandMisschien was de ongelukkige nog te redden, als er aanstonds een dokter kwam, maar dan waren de badgasten van den ministerieelen zolder onherroepelijk verraden. Er werd niet lang beraadslaagd, maar er werd alarm gemaakt en om een dokter ge roepen. Mat die dokter nu ook gedacht had over de reden waarom men zijn hulp verlangde, dat hij in het ministerie alle trappen op moest om een drenkeling te verzorgen, dat had hij zeker niet gedacht. De dokter is een uur bezig ge weest om met kunstmatig ademhalen en wrijven den ambtenaar weer bij te brengen. Het was op het randje of de man was verdronken. Het is nu uit met de pret. De chefs zijn natuurlijk alles gewaar geworden, de minister kwam er zelfs bij te pas om de lichtzinnige ambte naren een uitbrander te geven, de stukken kurk en badhanddoeken zijn uit het gebouw verdwenen De sleutel van de waterzolder heeft een nieuwe plaats gekregen en de ambtenaren doen geen moeite meer om hem te zoeken. Zij zoeken voortaan verstrooiing in andere richting. if

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2