Gemeente Vroedvrouw Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 19 Mei 1906. No. 4342. PHILIPPINE. Buitenland. Binnenland, 46° Jaarpnq. Gemengde berichten- T'WHEIIDHl ZBLAJD. Burgemeester en Wethouders van PHILIP PINE roepen bij deze sollicitanten op voor de betrekking van Gemeente Vroed vrouw waaraan een jaarlijksche toelage is verbonden van 450,op nader vast te stellen instructie. De Gemeente telt 1100 inwoners bet getal geboorten per jaar gemiddeld 35. Het getal geboorten, waarbij kostelooze hulp verleend zal moeten wvorden bedraagt vermoedelijk 10. Sollicitatiestukken in te zenden aan het college van Burgemeester en Wethouders voor 5 Juni a. s. Philippine, den 6 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. OUELENAERE, Voorzitter. A. VOETEN, Secretaris. TWEEOE KARflEK. Vergadering van Donderdag. Arbeidscontract. Bij de vootgezette behandeling van art. 1638e (jnstificatie van tantiemes) lichtte de Minister van Juslitie toe de door de Regeering aangebracbte wijziging om te doen uitkomen dat geen dwingend recht is bedoeld. De heer Schaper sprak zijn teleurstelling uit over de bedenkelijke slappe houding der Regeering en beval het amendement-Limburg aan om het artikel dwingend te maken. De heer Limbarg beval ook zijn amendement aan omdat uu het artikel niets beteekende. De Minister outkende, verder te ziju gegaan, dau de heer Plate gister had gewenscht, zooals de heer Limourg meeude. De heer Plate trok zijn amendement in en constateerde dat de Minister wel verder was ge gaan. De heer Talma diende het amendement daarop weer in, teneiDde dwingend recht te behonden, voor zoover niet tantiemes van de winst worden genoten. De heer Drucker dealde mede, dat twee leden der Commissie van Rapporteurs waartoe ook hij behoorde de voorkeur gaven aan het amen- dement-Limburg, boven het amendement-Talma, maar dat de commissie eenstemmig aan het amende ment-Talma de voorkeur gaf boven het Regeerings- artikel. Het amendement-Limburg werd verworpen met 37 tegen 22 stemmeD, het amendement-Talma aaugenomen met 50 tegen 9 stemmen. Artikel 1638/ (loonbetaling aan minderjarigen) werd met een kleine redactiewijziging, tengevolge van de aanneming van eeu amendement-Van Doom, goedgekeurd. Op art. 1638g (beslag op loon onder den werk- gever is voor loon beneden f 4 slechts geldig tot 1/i lichtte de heer Limburg een amendement toe om niet geheele loon boven de f 4, doch slechts 2/3 van het meerdere voor beslag vatbaar te maken. De heer Van Doorn en de Minister bestreden het amendement. Op den wenk van den heer Drucker wijzigde de heer Limbarg het amendement zoo, dat bij hooger loon dan f 4 per dag, op het meerdere beslag onbeperkt werd toegelaten. Dit amendement werd met 45 tegen 18 stemmen goedgekenrd, waarna het artikel, op verzoek van den heer Van Idsinga in stemming gebracht, werd goedgekeurd met 54 tegen 7 stemmen. Vervolgens werd behandeld art. 1638 h (vol- doening van loon dat vastgesteld is in Nederlandsch geld, in Nederlansche munt, in vreemd geld, in vreemde munt). De heer Bolsius achtte deze bepaling ongewenscht voor de grensplaatsen. De heer Pieraon motiveerde zijn stem tegen dit artikel, dat het knoeien met vreemd geld zal bevorderen. De Minister achtte de bepaling noodzakelijk ter bestrijding van het misbruik, dat de arbeiders feitelijk minder loon ontvangen dan hnn toekomt. De heer Bolsius wenschte het oordeel van den Minister van Financieu voor dit artikel te vernemen en gaf daarom in overweging, de beraadslaging tot morgen te schorsen. TER NEUZEN, 18 Mei 1906. Donderdagnacht had op de Wester-Schelde nabij onze haven eene aanvaring plaats tusscheu het Duitsche stoomschip Zoppot, van Antwerpen naar Stettin, en het Duitsche stoomschip Consnl Poppe, van Midlesbro naar Antwerpen. De voorsteven van de Zoppot was ingeloopen en de Consul Poppe is in de zijde geraakt. Beiden hebben aanmerkelijke schade. Laatstgenoemd stoomschip is de haven van Vlissingen binnen- geloopen en lost daar de lading. De Zoppot kreeg zooveel water binnen dat de eigen pomp niet voldoende was om het biDnen- dringende water weg te pompen. Aan het voor- nemen om alhier op de haven te komen mocht geen gevolg worden gegeven, wegens den staat waarin het schip zich bevond, waarna de gezag- voerder het aan den Margarethapolder op't strand zette. Aldaar is het water door een nit Vlissingen gearriveerde sleepboot uitgepomt en het stoomschip gisterenmorgen naar Antwerpen opgesleept. - Heden namiddag werd door twee kooplieden die met een hondenkar langs het kanaal pas- seerden tusschen het tweede overzetveer en Slniskil in het kanaal een lijk drijvende gezien. De agent Meulbroek te Sluiskil werd hiermede in kennis gesteld, waarna het lijk op den wal werd gehaald. Op hem gevonden papieren doen ver- moedeu dat het is een in het land van Cadzand woonachtig persoon, gehuwd en vader van 2 kin- deren, die op 7 Mei bij de heeren Medaets De Clercq alhier, waar hij sedert een paar jaren werkte, ontslag verkreeg en van wie men ainds niets meer vernam. Hij was voornemens aan te monsteren op het stoomschip Jenny, den 12 dezer alhier uitgevaren doch is bij het aanmonsteren niet tegenwoordig geweest. Het lijk is met de kar der bovengenoemde kooplieden naar het lijkenhuis alhier overgebracht an zijn maatregelen genomen om de familie te te verwittigen. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is in de Braakman een spitse ton No. 0 gelegd in 42 d.M. water. In de Schaar van Waarde is een spitse ton No. 7 gelegd in 33 d.M. water, en zijn verlegd De stompe ton No. 3 in 95 d.M. water. De stompe ton No. 8 in 38 d.M. water. De spitse ton No. 6 in 45 d.M. water. De Stct bevat een lijstje van besmettelijke ziekten voorgekomen in de provincie Zeeland in de week van 9 tot en met 15 Mei 1906. In Aardenburg en in Hulst kwam een geval van diphtberites en te St. Maartensdijk een geval van typhus en febris typboidea voor. Geslaagd voor de acte onderwijzeres te 's Bosch mej. A. Minderhoud van IJzendijke. Aan de universiteit te Amsterdam is be- vordercl tot doctor in de recbtswetenschap op stellingen de beer H. J. van Bortel, geboren te Schoondijke. Men schrijft ons De heer Fr. van Brussel, de bekende land- bouwer-afgevaardigde uit het naburige Stekene, heeft dezer dagen in de Kamer van Volksver- tegenwoordigers er over geklaagd dat er zoo- vele Nederlandsche melkkoeien in de quaran- taine stallen aan de grenzen worden afgekeurd. Yolgens hem worden 18 a 20 percent als ver- dacht van tuberculose, met gaatjes in het oor teruggezonden. Hij voorspelde, dat weldra die stallen gebeel ledig zullen blijven. Nu, de uit- voer verminderd inderdaad. Zoo werden vol- gens de officieele opgaven op 15 April 1.1. langs Clinge naar Belgie gezonden 58 runderen, terwijl aldaar voor 250 koeien plaats. Nog minder bedroeg de uitvoer langs Sas van Gent, nl. 23 stuks. De heer Van Brussel zeide bier- van Te Selzaete ziet men stallen, waar nog geen enkel stuk vee is ingebracht." In Wes- telijk Zeeuwscb-Vlaanderen gaat het niet beter. Ook daar klaagt men over de talrijke afkeuringen, groote schadeposten voor de veekoopers. Op 15 April werden langs Veldzicht in Belgie toe gelaten 36 runderen, een getal, dat zeer gering mag genoemd worden, vooral als men bedenkL dat in gebeel Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel slechts een uitvoerkantoor is. Aan den heer A. S. J. Dekker, fabrikant van orgels te Goes is opgedragen de bouw van een nieuw pijporgel ten behoeve der Ned. Herv. gemeente te St. Laurens, zoomede van een pijp orgel voor de Gereformeerde kerk te Nunspeet. Sluislcil. Woensdagavond j.l. omstreeks 11 uur is de twee en zeventigjarige A. Riemers, die bezig was met peuren in bet zijkanaal aan de Axelsche sassing uit zijn vischbak in bet water gevallen. Op zijn geroep kwam de zes en zestigjarige Jac. Jacobs, die eveneens aan bet visscben was hem te hulp en wist hem met veel moeite en inspanning te redden. Zonder hulp van Jacobs was zeker Riemers jammer lijk verdronken. /aamslag, 18 Mei. Op een drietal voor predikant aan kerk B te Bolver komt voor Da. H. Mulder alhier. Zaamslag, 18 Mei. Op eeu verzoek van be- woners uit de buurtschap Othene aan het hestuur der posterijen, om de bestellingen voortaan van uit Ter Neuzen te ontvangen, is gunstig beschikt. De bestellingen zullen met 15 dezer van uit Ter Neuzen geschieden. De brieven enz. welke vroeger met de namiddagpost alhier werden aangevoerd, werden hun eerst den daaropvolgenden namiddag ter hand gesteld, terwijl hun deze nu nog den zelfden dag worden bezorgd. In de gister alhier gehonden vergadering van ingelanden van den Groote Huissenspolder, werd de rekening over 1905/06 vastgesteld met een goed slot van f 685,47 en de begrootiug voor 1906/07 in ontvang en uitgaaf van 30229,59. In zake het bekende voorstel van Ged. Staten tot vorming van een waterschap, hoofdzakelijk ten doel hebbende het behoud van de polders Noord, Ser Lippena en Nieuw Othene, werd met algemeene stemmen besloten ten krachtigste daar tegen te protesteeren, in de eerste plaats door het zeDden van een verweerschrift en vervolgens door machtiging van het hestuur om, mochten Ged. Staten het voorstel niet intrekken; alles te doen wat het noodig oordeelt om de oprichting te verhinderen. Het hestuur werd voorts opgedragen om op- meting te laten doen van het hoogtepeil van de dijken langs zeepolders om te kunuen nagaan of verbetering noodig is. Dat de zaak een zeer belangrijke is voor den polder blijkt wel uit de omstandigheid dat er ongeveer 7000 M. lengte dijk paalt aan zeepolders. Axel, 17 Mei. In de heden gehouden ver gadering van stembevoegde Ingelanden van deze polder „Coegors" c. a. werd krachtig geprotesteerd tegen het voorstel van Ged. Staten van Zeeland tot oprichting van een Waterschap van polders en waterschappen. Beoosten het kanaal GentTer Neuzen tot instandhouding van den oever voor de polders „Noord", „Ser Lippens en Nieuw Othene". Het dijkgeschot werd vastgesteld op 2,50 per hectare. Philippine, 17 Mei. Gisteren werd alhier door het hestuur van den Philippinepolder aan- besteed het verhoogen, veranderen en verbeteren van het Olmendijkje, bij de »Bouchaatsche haven" en het afbreken en vernieuwen van de in dat dijkje gelegen steenea duikersluis, alles met bij- leveriDg van materialen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 4700, A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor 4520, J. Carabeen te Hontenisse voor 4000, Job Wolfert te Hoek voor f 3999, J. de Rnijsscher te Biervliet voor f 3960 en G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor 3830. Gegund aan den minsten inschrijver. Westdorpe. Heden overleed, na eene lang durige ziekte, de Z.Eerw. Heer G. van Dijk, sedert 1886 pastoor der R.-K. Parochie alhier, in den ouderdom van 64 jaren. Westdorpe. In de jongst gehouden vergade ring van ingelanden van den Canisvlietpolder werd de rekening in ontvang op f 6897,05 en in uitgaaf op 6033,38^ vastgesteld dus een goed slot 863,66 72- De begrooting voor den loopenden dienst in 'tJaar 1906/07 bedraagt in ontvang on uitgaat 7035,34 72 welk bedrag nog eenigszins zal moeten worden yerhoogd voor uitgaven aan be- planten van wegen. Er is besloten om in 1906/07 een paar hoofd- wegen te bekeien ter gezamelijke lengte van i"uim 2400 Meter, terwijl nog in't vooruitzicht gesteld is, dat eenige binnenwegen een gedeel- telijke bekeiing zullen ondergaan. Koewacht. Verleden week huwde hier voor den ambtenaar van den burgerlijken stand een paartje. Nauwelijks was het huiselijk huweljjk gesloten, of de braid gevoelde zich onwel en moest naar hnis. 's Nachts verergerde de toestand, zeodat geneeskundige hnlp moest worden inge- roepen. Het bruidje is thans gelukkig wat beter doch het kerkelijk huwelijk heeft nog nog niet plaats gehad. Woensdag is te 's Heer Hendrikskinderen een vijfjarig meisje door een wagen overredeu en gedood. De 12jarige Jan Floris Baas Becking, Rionwstraat 36 te 's Gravenhage, had het ongeluk zich met een zilveren vork in den wang te prikken. De knaap zeide er niets van, maar het noodlot- tige gevolg was, dat hij bloedvergifliging kreeg en na een hevig lijden is overleden. Een mooi kijkje De Nijm. Ct. deelt mede, dat de heer J. Van Houweningen op zijn bezitting de Kwakkenberg nabij den Berg en Dalschen weg een Eiffel-toren laat bouwen, gebeel van ijzer, die 24 meter hoog wordt en 6 verdiepingen zal hebben. Op het bovenste plateau is plaats voor 60 personen, die van dit verheven standpnnt van een prachtig panorama in alle richtingeD zullen kunnen genieten. De trappen zullen ook van ijzer zijn en geheel dicht, zoodat het op- en afklimmen voor niemand iets griezeligs hebben zal. Einde Jnni hoopt de bouwmeester zijn werk gereed hebben. Te Echt (L.) is de groote pachthoeve Ham- merhof te Opboven, bewoond door den heer Van der Asdonck, door brand vernield. Alleen het woonhuis bleef gedeelteli k gespaard. Tien stieren, twaalf rpnderen en veertien varkens kwamen in de vlammen om. Niet alles is verzekerd. In den tuin van een cafe bij Het Huis De Vraag is een 18jarig jongeling door het breken van den wip zeodanig gevallen, dat hij per bran card naar het Wilhelmina-Gasthnis te Amsterdam moest worden overgebracht. Zijn toestand is ern- stig. Ook in een anderen tuin aan den Sloter- straatweg brak een zoodanig speeltuig, waardoor vier personen zich meer of minder bezeerden. Tegen de cafehouders is proces-verbaal opgemaakt. Uit Oldenboorn meldt men aan de Leeuw. Ct.De veehouder R. Koopmans alhier had sedert een paar jaar twee eenden, die aldijd bij het huis of in de veestalling waren. Omdat K. in het dorp ging wonen, gaf hij ze aan een vrieDd, die ze op den wagen meenam naar zijn boerderij onder Gcengahuizen, waar hij de eenden eerst opsloot, maar een paar dagen later weer losliet. Zeldzaam is het dat de dieren, die nog wel gekortwiekt waren en dus behaive zwemmen een groot deel moesten loopen, weer op de bijna D/j nur^ver gelegen hoeve van Koopmans terug zijn gekomen. Aan de gemeentegasfabriek in den Haag heeft Woensdag namiddag een ernstig ongelnk plaats gehad. Een 67jange raDgeerder kwam bij het rangeeren onder een kolenwagen, met het nootlot- tig gevolg dat hij onmiddellijk dood was. Een paar roodataartjes hebben hun nest ge- bouw in een goederenwagen vaD dan locaalspoorweg tusschen Marbach en Heilbron (Wurtemberg). Het wijfje heeft vier eieren gelegd en broedt ze kalm uit. Ofschoon de wagen dagelijks met een groote menigte blikkeu melkkaunen afrijdt en met gevulde kannen terugkeert, trekt het diertje zich van alle daarmede verbonden drukte en leven niets aan. Het manuefje verschijnt stipt bij het vertrek van den trein en rydt mede. Nog geen eukelen dag heeft hij dit verzuimd. De spoorwegambten hebben veel pleizier in de schrandere vogeitjes en passeD hen uitstekend op. Een zekere L., van Onder-Spekholz, werd door de politie in het hnisje van bewaring gezet. Dit scheen hem echter niet te bevalleu. Hij was iever in de vrije lucht. Daarom beproefde hij te ontsnappen. Eeist beproefde hij zich met het loofd door de tralies van een vensterluik heen te werken. Toen dit niet gelukte, wilde hij zich met de beenen een uitweg zoeken. Hij had zich reeds tot aan de henpen doorgewerkt, doch kon toen niet meer verder en moest in dezen toestand den nacht doorbrengen. Meer dood dan levend werd hij door de politie 's morgens gevonden, die hem met de grootste moeite wist te bevrijden. De arbeider Berendsen uit Ulft, gem. Gen- dringen, die van de ijzergieterij te Isselborg huis- waarts wilde keeren, viel bjj het opspringen op de in vollea vaart zijnde stoomtram. Het linker- been werd hem afgereden en hij kreeg ook andere zware kwetsuren. In het ziekenhuis te Anholt, waarheen hjj gebracht werd, bezweek hjj. TB Van 's middags drie tot 's avonds zeven uur is de Russische doema Din-dag bezig geweest met de vast- steliing van haar reglement van orde. Alle Ministers, behaive Iswolski, hebben uren lang gewacht om het adres van antwoord op de troonrede te hooren voorlezen. Om zeven uur was hun geduld op, en de meesten ver- lieten het parlementsgebouw om te gaan eten. Een half uur later las Nabokof, de rapporteur, onder diepe stilte het adres voor dat door de commissie van 33 was opgesteld. Nabokof zeide dat het adres van ant woord in de eerste plaats gericht is tot den Keizer, als constitutioneel monarch, vervolgens tot de natie, daar het de gevoelens uitspreekt van de geheele Kamer. Hij zeide nog dat de commissie die gevoelens in algemeene bewoordingen heeft willen"uitdrukken, om al te lange beraadslagingen over de bijzonderheden te vermijden, en hij bracht in herinnering dat de commissie bestond uit 11 constitutioneele democraten, 11 werkmansafge- vaardigden en 11 vertegenwoordigers van de andere partijen en nationaliteiten. Levendige en langdurige toejuichingen weerklonken, toen het adres was voorgelezen alleen een zeventigtal leden van de rechterzijde onthield zich van de betooging. Om half tien begon de beraadslaging over het adres van antwoord. De Ministers waren er niet bij. Prof. Miklasjefski verlangde bestraffing van hen die de onderdrukkings-maatregelen verordend hebben Ro- ditsjef wenschte afschafling van den Rijksraad in zijn tegenwoordigen vorm. Ook moesten de boeren land krijgen om dat te bebouwen. De Doema mag, zoo zeide deze spreker, niet uiteengaan voordat zij haar werk voltuoid heeft, ook al wordt geen amnestic verleend. Graaf Potocki verdedigde de eigendomsrechten. De vergadering hoorde deze toespraak kalm aan. Graaf Hevden zeide, dat zoo de Doema thans bijeengekomen is, men dat te danken heett aan den adelhij zou dus elken aanval op den Rijksraad betreuren, ook al was deze niet wat men wellicht had mogen verwachten. Wij moeten, zeide hij, het verledene vergeten en ver- trouwen stellen in de toekomst. Op de banken der rechterzijde werd bij deze woorden gejuicht, hetgeen protesten van de linkerzijde teweegbracht. De boerenafgevaardigde Risjkof vond dat de Rijksraad vergeleken kon worden bij oude verm dmde balken, waarmede men het nieuwe staatsgebouw wilde optrek- ken. In het adres was e6n zaak vergeten het vrouwen- kiesrecht. Een andere boerenafgevaardigde, Zilchin, ■zeide dat het adres sleclits flanwtjes het leed en de ver- drukking weergeeft waaronder de boerenstand gebukt gaat. Toch was het z. i. zaak, de bewoordingen van het adres met algemeene stemmen goed te keuren. Nog nooit heeft d« souverein dergelijke woorden gehoord, ze zullen ongetwijfeld uitwerking hebben. Verscheiden leden van de hofhouding waren tijdens deze beraadslaging op de keizerlijke tribune. Bij de voortzetting van het dehat over het adres van antwoord spraken Woensdag verscheidene leden der Doema ten gunste van vrouwenkiesrecht. Men wilde de amnestie ook uitstrekken over de agrarische en gods- dienstige misdrijven en verlangde naasting der aan de kerk toebehoorende landen, ten einde den toestand der boeren te verbeterei. Professor Kowalefski betreurde het, dat in het adres- ontwerp verscheidene voor de Doema noodzakelijke rechten waaronder het recht van initiatief op wetgevend gebied, ontbraken. Ook wees die spreker erop, dat het toezicht op de handeJingen der ministers onvoldoende ishij stelde voor in het adres te vermelden, dat de Doema den internationalen vrede en de vereeniging van alle Slaven nastreeft. In den verdeien loop van het debat besloot de Doema met het oog op het groote aantal ingeschreven sprekers, elken redenaar slechts vijf minuten toe te staan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5