A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4842. Zalerdag 19 Mei 1906. Gemengde berichten. 46e JaarcFang. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich by tile Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTEBTENTISN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,16. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfds advertentie wordt de pry* slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsralmte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BSBSTiO ZBXxA-ID. Speelbank-naweetin. De Limb. Koer. meldt Sinds een viertal weken logeerde le Maastricht in een der hotels een heer en eene dame, welke, naar schatting ieder rnim 40 jaren oud waren. Ze zeiden van Parijs te komen en waren naar Maastricht gereisd om hun geluk bij de Club de Bienfaisance te beproeven. Doch groot was hunne teleurstelliog, toen ze vernamen dat het met de club //gedaan" was, zoodat ze, naar hun beweren, ook nog ieder 20 kwijt waren, welke ze bij de Club hadden gestord als entreegeld. Inmiddels leidde het paar eeu leventje van vroolijkeu Frans. In 't hotel beschikten ze over een paar kamers, en aaugezien de hotelhouder het tweetal reeds meermalen onder zijne gasten had mogen tellen, die steeds trouw hunne verplichtingea waren na- gekomen, genoten beiden zijn voile vertrouwen. Wat ze verlangden kregen ze. Toen ze een negental dagen reeds tot ffwerkeloosheid" gedoemd waren gaven ze als hun plan te kennen, dat ze naar Vaals wilden vertrekken, om daar #aan den slag" te komen. Edoch, hun reisplan stuitte af op ds ziekte van de dametoen deze echter hersteld was, werd de heer ziek, en nauwelijks was hij beter, of de dame moest weer naar bed. Gedurende die ziekteperiode besteedde de hotel houder vooral de grootste zorgen aan zgne gasten Van geld hoorde of zag hij evenwel niets maar, dat zou wel terecht komen Donderdag van eerverleden week veroorloofde hij zich evenwel de vrijheid Mynheer en Madame de rekening te presenteeren. Tot zijn grooten spijt kon Mynheer evenwel de rekening niet vol- doen, dewijl hij slechts Rumeensche specie had, en die omzetlen 't is waar, dat zou wel gaan, doch dan zou hij 30 pet. verliezen, en dat was toch erg jammer. Hij zoa daarom eens naar eene Brusselsche wisselbank telefoneeren, welke in direct verband stond met eene Rumeensche bank- instelling. Zaterdag voor 8 dagen deelde hij daarop den hotelhouder mede, dat hij bericht had gekregen hij zou zijne Rumeensche specie kunnen inwisselen tegen een verlies van slechts 85 centimes per 100 francs. Dat was nog te doen, en de geldquaestie zou derhalve spoedig geregeld zijn. Den daarop volgenden Maandagachtend om- streeks half elf, verliet het echtpaar het hotel om het geld op de post te gaan halenze zeiden tegen half een terug te zullen komen om op dat nur te dineeren. Ze wisselen hun Rumeensche specie vermoede- lijk echter nogwant sinds dat gedeukwaar- dige oogenblik zijn ze niet meer teruggekeerd, en de hotelhouder vreest met groote vreeze een fraaien deun te kunnen fluiten naar de 300 fr., welke hij ougeveer van hen te goed heeft. Slechts enkele toiletartikelen, wat vuil onder- goed en eenige oude kleedingstukken hebben ze op hunne slaapkamer achtergelaten ook een doosje met visitiekaartjes, gedrukt bij eene Amsterdamsche firma, wat vermoeden doet, dat zij ook in Amster dam hebben gespeeld. Per automobiel arriveerden Dinsdag te Hil- -versum een viertal beeren in hotel De Gouden Leeuw, die blijkbaar onder den invloed van offers aan Baccbus gebracht, het onderling niet eens waren. Het bleef niet bij woorden, maar xuen begaf zich naar buiten om daar een for- meele vechtpartij aan te va verscheen de politie op het den strijd en achtte het de vechtendeu in te rekenen. Voor een van dit tweetal achtte zij een langer verblijf op het bureau zeer gewenschtde andere kon met zijn vrienden weer per auto naar Utrecht ver trekken. Zonder ongeluk liep te terugtocht niet af: hun voertuig tufte tegen een boom met het gevolg dat de inzittenden er onzacht uitgeslingerd werden. De chauffeur en de heer v. d. L., beiden van Utrecht, liepen verwondingen -op, de derde inzittende kwam met den schrik noodig gen. Inmiddels terrein van den een paar van vrij. De botsing was ook voor de automobiel noodloctig, daar zij zeer beschadigd bieek te zijn. Het Hbl. van Antwerpen meldt in nadere berichten over de overstroomingen in Belgie o. a. Rond Leuven blijkt de ramp voortdurend grooter. Het is onmogelijk, al de ongelukkeo op te noemen. De burgemeester laat bij plakbrief weten dat het stadswater tot Woensdag afgesloten is. De scholen zijn gesloten. Veel werkhuizen lig- gen stil en al de dier.sten zijn ontredderd. De troepen ruimen het slijk weg. Vele hoveniers zijn totaal geru'ineerd en werk- lieden verliezen al hunne meubelen. In de meest beproefde straten zijn de kasseien opgebroken. Gesarsberg is half weggespoeld. De Meckelsche baau ligt tusschen twee hoogten van verscheidene meters en is ganscb overdekt met vreggespoelde boomen. Heel de Provinciestraat is opgebroken. Het water staat op sommige plaatsen twee mans- hoogten. Buizen van gas en waterleiding zijn doorgebroken. Overal hebben erge grondinzak- kingen plaats gehad. De St Jacobswijk is erg getroffen. Vele huizen zijn ingestort. De acbtermuur van het kerkhof is op de spoorbaan geslagen geheel het kerkhof staat onder water. De lijken spoelen uit hunne graven. Op de Geldenaaksche baan zijn vele huizen op 't punt in te storten. Den bewoners wordt ver- boden in hunne huizen te gaan. De troepen haalden met hunne rijtuigen de reizigers te Ileerne en Wygmael af. Zware wagens, jjzeren petroolkarren, kandelskoetsen, brouwerswagens zaten vast in het slijk. Weenende vrouwen liepen rond, inlichtingen vragend over den toestand van familieleden die ontbreken. Van velen zijn de meubelen en huisraad vernietigd. Mannen, vrouwen en kinderen hebben geheel den nacht gezwoegd om het water uit hunne huizen te krijgen. Geheele bergen zavel zijn de stad in gespoeld, boomen meesleepende. In het slachthuis worden de beesten afgemaakt en ongekuischt naar de beenhouwers gebracht. Kortom er heerscht in de stad een toestand, waar van men zich geen gedacht kan vormen. Over het ongeluk te Berthem, dat, zooals vrij reeds meldden, aan verscheidene personen het leven kostte, vernemen wij dat het ongeluk ge- beurde op het gebeurde op het gehucht Alsemberg, dat in een diepe plaats gelegen is. Het water staat er nog 2,50 meter noog en de weinige bruikbare plekken grond, die boven den waterplas uitsteken, vormen een moeras, waar men tot de knoesels inzakt. Meer dan een, die poging tot redding aan- wendde, was zelf in gevaar, in de modder te versmachten. De moeite, die men moest doen om voort te komen was zoo afmattend, dat de moedigste spoedig de pogingen opgaf om zelf niet btj de slachtoffers te worden geteld. De aanbltk is alletreurigst. Een der woningen draagt het nummer 46. 't Was daar dat men vier slachtoffers heeft uit- gebaald de vrouw Fytens, hare twee dochters en haar vader Philip Struelens. De echtgenoot en twee kinderen uit de buurt, die in huis waren gevlucht, konden gered worden. Door vensters ziet men eenige armoedige meubelen, verbrijzeld, met slijk bevuild of in het water ronddrijvend. Eenige meters van daar vonden in eene andere hut twee ouderlingen, J. B. Wy en Marie Laes insgelijks den dood. Wat verder ligt eene doode koe aan de staldeur een andere, die den halster had losgebroken, maar toch met het zeel aan de deur bleet hangen, zoodat het arme beest niet verder kon Zij had, door zich los te rukken, den hals opengescheurd en honden verslinden nil het rauwe vleesch Verder ziet men half afgebroken woningen en stallen, uitgeholde wegen en met geel slijk bedekte velden. In 't gemeentehuis waren in eene met zwart {jekangen zaal de lijken der verdronkenen ten- toongesteld en de bewoners en bezoekers worden bij tientallen binnen gelaten. De correspondent te Kaapstad van de Lon- densche ^Standard" maakt melding van een zeer treffend drama, dat zich heeft afgespeeld onder den zeespiegel van de baai van Simonstad. Daar wordt sinds jaren gewerkt aan dok- en haven- werken, die de hulp van duikers noodig maken. Dezer dagen waren twee duikers aan het werk op den bodem der zee op een diepte van omstreeks 50 voet. Plotseling bemerkt een der mannen, dat de duikerhelm van zijn metgezel loslaat en diens hoofd vrij komt. De ongelukkige grijpt zich in doodsangst vast aan zijn metgezel en deze geeft het sein tot ophalen. Nog slechts een of twee meters van de oppervlakte, werd het gewicht van de twee duikers te zwaar voor de mannen in de boot. Zij konden den last niet verder ophijschen en de man met den helm zag zich genookzarkt zijn verdronken collega los te laten. Dadelijk zonk deze door de zwaarte van het duikerpak naar den bodem terng. De ander, na even boven te zijn geweest, liet zich opnieuw naar beneden zakken. Daar lag de verdronken man met het gelaat op het zanden het kostte nog heel wat inspanning, het lichaam van den verongelukte boven te brengen. Gemeenteraad van Ter Neuzen, \Ei7iE.VS('HE <01 RUT. 1)11 bla(1 teraebijnt iVaandag;., Woenidaa- en l rijtl»if»vnnd, uttjte»i>Bi>e«il reesidagen, bij de tlrma I". JT. I AI OK SANbK te *er Atenaen. Vergadering van Donderdag 17 Mei 1906. Voorzitter de heer J. A. P. Geili, Burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland, Visser, Decs, Van de Velde, Veraluija, Moggre, De Masier, De Koeijer en De Jager. Afwezig de heeren De Jonge en Van Dale. Na opening der vergadering worden gelezen de notnlen der vergaderingen van 3 en 4 April 11., die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomm slnkken. a. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, dd. 6 April 1906, waarnevens wordt toegezonden eene beslissing van dat college op de reclame van P. M. Voerman, tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag van 1905, waarbij het beroep ongegrond wordt verklaard. Aangenomen voor kennisgeving. b. De rekening en verantwoording van het bestuur der gemeentelljke brandweer ever 1905, ten bedrage van 600 in ontvangsten en 616,11 in uitgaven, nadeelig slot alzoo 16,11. Zal later worden behandeld. c. De rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over het jaar 1905, ten bedrage van f 180,50 in ontvangsten en 138,57£ in uitgaven, goed slot alzoo f 41.93J. Zal later worden behandeld. d. Door Burg, en Weth. wordt ingevolge art. 52 der Woningwet overgelegd het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente Ter Neuzen gedurende het jaar 1905 is verricht. Daaruit blijkt o.m. dat 3 aanschrijvingen tot verbetering van woningen werden gedaan. In geene dezer gevallen moest de bewoning worden gestaakt, aangezien de voorgeschreven verbeteringen werden aangebracht. Naar aanleiding van missives van de Gezondheidscomissie werd de eigenaar van een privaat aangeschreven dit te ver- beteren, waaraan gevolg werd gegeven en ontving de eigenaar van een varkensbocht last dien goed af te sluiten, hetgeen geschiedde. Voor het reinigen van" sloten en riolen wordt zooveel mogelijk zorg ged rage ti. Door een nauwkeurig toezicht op de naleving der bepa- lingen van de bonwverordening werd over het algemeen veel bijzedrogen tot verbetering der volkshuisvesting. Wordt ter visie van de leden gelegd. e. Door Burg, en Weth. wordt overgelegd het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1905. Iliermee zal op de gewone wijze worden gehandeld. f. Een adres van Jan van Es, scheepstimmerman en verdere onderteekenaren, alien wonende te Ter Neuzen, dat, naar zij vernomen hebben, door eenige ingezetenen tot den Raad het verzoek is gericht de gemeentehaven te willen dempen; dat, ofschoon zij overtuigd zijn dat een enkele bewoner van een perceel in de nabijheid dier haven wel eens bij een buitengewoon hoogen waterstand daarvan schade of ongemak heeft ondervond-n, zij bescneidenlijk vermeenen dat die buiten- gewone omstandigheid, de inwilliging van hun verzoek nog niet zou wettigen en wel op grond dat: a. het zou strekken tot groot ongerief voor de kleine binnenvaart b. tot opheffing van de scheepstimmerwerf, waardoor een 6tal personen, waaronder met vrouw en kinderen, broodeloos zouden worden gemaakt en eene nijverheid-instelling zou te niet gaan, en voorts zou strekken tot benadeeling van de smederijen welke evenzeer bij de werkzaamheden van de weri zijn betrokken c. de gemeente de huur van de werf die zij geniet, zou moeteu derven en daartegenover belangrijke uitgaven zou moeten doen voor de demping, waaruit geene inkomsten voovtspruiten d. de neriugdoenden verstoken zouden worden van hetgeen de opvarenden van schepen, die in reperatie op de helling verblijven, voor hun onderhoud besteden, hoe gering dit oogensehijnlijk moge zijn. Op grond van dit een en ander vermeenen adressanten dan ook dat de schade of het ongemak dat een enkele inge- zetene een enkele maal bij buitengewonen hoogen waterstand ondervindt, met opweegt tegen het voortdurend nadeel dat velen zouden ondervinden bij een eventueele demping der haven en daaruit voortvloeiende ophefliag van de scheeps timmerwerf. Dat niet alle in de nabijheid der haven wonenden instem- men met de klacht waarop bedoeld verzoekschrift zich grond, blijkt duidelijk uit de onderteekening van dit adres, waar onder er nog wel zijn, die bij den jongsten stormvloed het meest zijn bedreigd. Adressanten nemen mitsdien de vrijheid den Raad eerbiedig te verzoeken, het verzoek om demping der gemeentehaven, te wijzen van de hand. (Voigen de handteekeningen van J. van Es en 77 anderen). B. Een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, waarbij wordt medegedeeld, dat in de vergadering van 12 April 1.1. ter sprake is gekomen het plan om aan den Gemeenteraad te verzoeken de gemeente haven te dempen. Uit de discussien over dit onderwerp gehouden, bleek dat de Kamer deze demping zeer zou betreuren, omdat de binnen vaart daar zoo'n geschikte ligplaats vindt, ook die binnen- schepen welke dienen moeten voor lichters van op stroom liggende zeeschepen welker groote diepgang het sehutten niet toelait, terwijl, naar de Kamer meent, het gevaar van overstrooming op andere wijze kan worden gekeerd, dan door demping der haven. Redenen waarom de Kamer den Raad verzoekt, deze binnen- haven voor de gemeente te behouden. it. Geven met verschuldigden eerbied te kennen onder- geteekenden, alien inwoners van de kom der gemeente Ter Neuzen, dat bij den laatsten hoogen waterstand in den namiddag van 12 Maart 11. de gemeente groot gevaar geloopen heeft onder water gezet te worden dat de voornaamste oorzaak daarin bestond, doordien het peil in het haventje, bij de Markt alhier, staande in open verbinding met de Schelde, zoo aanzienlijk steeg, dat de daar aanwezige waterkeering ernstig bedreigd werd dat die waterkeering, bestaande uit een zeer gebrekkigen muur, een oud huisje, benevens een paar primit'eve schot- balken, hun niet die zekerheid tegen overstrooming geeft, zelfs niet bij eeoigszins hoogwater, welke zij rechtens mogen eischen dat het bezwijken van de keering, hetzij door druk of onderloopschheid, hun waarschijnlijk 'tzelfde lot beschoren had als Vlissingen, dat zij niet behoeven aan te toonen welk een ramp dit voor ds gemeente zou zijn dat de gemeente indertijd de scheepswerf aan genoemd haventje aankocht met het doel dit te dempen dat dit plan alleen al om gezondheidsredenen toe te juichen zou zijn; dat demping alleen een afdoend middel kan wezen tegen de hierboven genoemde toestanden, te meer daar de gemeente alsdan over een flink terrein kan beschikken, dat finantieel tegen de kosten van demping zou opwegen dat het haventje, op enkele gevallen na, zeer weinig nut oplevert, doordat het bij ebbe steeds droog loopt en daaren- tegen door onderhoud nog nadeel medebrengt. Redenen waarom ondergeteekeuden belecfd verzoeken te willen besluiten tot demping van genoemd haventje over te gaan. (Voigen de handteekeniDg van J. D. Thielman en 46 anderen). Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de onder lett. g en k vermelde adressen te renvoyeeren naar Burg, en Weth. om advies. i. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, d. d. 11 Mei 1906, waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voor- zien wordt teruggezonden een exemplaar der overeenkomst tusschen de gemeenten Ter Neuzen en Hoek, waarbij het contract omtrent het voor gezamenlijke rekening onderhouden van den grindweg Ter Neuzen-Hoek wordt outbonden. De Voorzitter deelt mede, dat dit schrijven na de vergade ring van Burg, en Weth. is ingekomen en dus vanwege dat college nog niet kan uitgaan een voorstel tot het thans sluiten der geldleening voor het betalen der afkoopsom aan de ge meente Hoek. Er is misschien echter geen bezwaar thans het besluit te nemen eu eene openbare inschrijving voor de geldleening uit te schrijven. De heer Van den Hoek zou thans maar iceens genoeg willen leenen ook om den weg, voor zoover die op het gebied dezer gemeente ligt, in orde te brengen door bekeiing. In verband daarmee zou hij de keieu uit de Donze-Visserstraat, tot welker verlegging reeds besloten is, maar die om te be- gaan minder geschikt zijn, willen laten leggen in den Hoek- schen weg, daar ze voldoeode zijn voor het beqjden, en voor de Donze-Visserstraat nieuwe keien aansehaifen. De Voorzitter merkt op dat de nieuwe weg naar Hoek een heel eind verder zal komen dan de oude. Uit het plsm blijkt echter, dat er ook over de sluis een brug zal komen en het is te verwachten dat de waterstaat van daar tot zoover haar gebied loopt, wel een bekeide weg zal maken, aan- sluitende aan den ouden weg. De heer Wieland dacht dat die weg er al lag. De heer Van den Hoek De weg die er thans ligt is maar tijdelijk. Wanneer we in de Donze-Visserstraat dezelfde keien herleggen, zal het voor voetgangers toch nog een moeilijke straat blyven, daar de keien te ongelijk van opper vlakte zijn, voor het berijden is dat geen bezwaar. De kosten voor het bekeien van den weg zuilen dan niet hoog zijn, daar toch besloten was de Donze-Visserstraat te herstvaten komt er dus alleen bij de kosten van vervoer der keien. De heer Wieland stemt toe dat die keien voor voetgangers niet deugen. De heer Moes beaamt dat het slechte keien zijn en be- twijfelt of er in de straat wel genoeg liggen, want er zullen er nog al wat inoeten uitgegooid worden, om daarmee het Ter Neuzensehe deel van den Iloekschen weg te bestraten. De heer Van den Hoek merkt op dat de Donze-Visserstraat ^00 51. lang is en 5 M. breed, het eind weg is 410 M. lang, doch daar behoeft de bekeiing niet 5 M. breed te zijn, met 3 M. zal wel kunnen volstaan worden. De heer Van Dale komt ter vergadering. Desgevraagd autwoordt de heer Van den Hoek de kosten van een en ander niet te kunnen opgeven, ofschoon de berekening niet veel tijd zou vorderen. Er is echter misschien geen bezwaar het nemen van een besluit nog eens uit te stellen tot een volgende vergadering, alsdan kan een gede- tailleerd voorstel met begrootiug ter tafel worden gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1