BIJV0EG8EL Ter Neuzensche Courant Donderdag 17 Mei 1906. No. 4841. Telegrafische berichten. laatste bericfiten. Gemengde berichten. Handelsberichten. BURGERLUKE STAND. Semeenfefaad van Axel. JPositie der stoomschepen. TAN DE VAN 's Gravenhage, 16 Mei. Tweede Earner. Arbeidscontraet. Aangenomen is artikel 1638e, bepalende dat de arbeider zijn aanspraak op loon behoudt, wanneer hi] bereid was te arbeiden, doch de werkgever daarvan geen gebruik heeft gemaakt, hetzij door eigen schuld of zelfs ten- gevolge van hem persoonlijk betrekkelijk toe- vallige verhindering. Yerworpen is het amendement van de heeren Aalberse, Ruys en Van Wijnbergen om boven- dien, als door overmacht het werk stilstaat, het halve loon nit te keeren. Petersburg, 15 Mei. In het ontwerp van het adres van antwoord der Doema, waarover heden is beraadslaagd, wordt gezegd De Keizer heeft in zijn toespraak tot de volksvertegenwoordigers te kennen gegeVen, dat hij vast besloten is de instellingen, waardoor het volk geroepen is tezamen met zijn Vorst den wetgevenden arbeid nit te voeren, onwrikbaar te waarborgen. De Rijksdoema zal alles in het werk stellen om de grondslagen van de volksvertegenwoor- diging te volmaken. De oproeping van den Keizer tot den gemeen- schappelijken arbeid ten nutte van het vaderland, vindt grooter weerklank in de harten der af- gevaardigden, die eensgezind zijn. in het streven om in Rusland de nieuwe beginselen in te voeren. Het land begreep, dat het kwetsbaarste punt in het staatsleven was, de willekeur der ambte- naren, die den Keizer van het volk ^cheiden. Het volk begroette met geestdrift het manifest van 30 October, maar reeds in de eerstvolgende dagen werd de verleende -vrijheid door zware beproevingen verduisterd door het optreden van hen, die de grondbeginselen van het manifest met voeten traden en in het geheele land de menschen terecht stelden en doodschoten of in den kerker wierpen. Alleen wanneer de Ministers verantwoordelijk worden gesteld aan het volk, kan in de gemoe- deren het begrip van de geheele onverantwoor- delijkheid van den vorst post vatten. Slechts een Ministerie, dat het vertrouwen van de meer- derheid der Doema geniet, kan het vertrouwen ten aanzien van de regeering vestigen. Tege- ljjkertijd moeten de grondbeginselen van een verantwoordelijk bewind van de volksvertegen woordigers wortel schieten. Yervolgens eischt het. ontwerp afschaffing van den Rijksraad, daar deze een scheidsmnur vormt tusschen den Keizer en zijn volk. Verder vrijheid van geweten, van het woord, voor de drukpers, van vereeniging, staking en vergade- ring, daar zonder deze grondslagen dehervorming van de sociale toestanden ondenkbaar is. Yoorts gelijkheid voor de wet voor alle burgers, afschaf fing van de doodstraf, bevrediging der behoeften van de landbouwende bevolking en van den arbeidersstand, en eindelijk verhooging van de volksontwikkeling, alsmede bevrediging van de eischen van de afzonderlijke landaarden, welker geestelijke vereeniging alleen mogelijk is door met de eigenschappen van elk afzonderlijk re- kening te hotiden. Ten slotte vraagt het adres algeheele politieke amnestie als eerste onderpand voor een weder- zijdsche overeenstemming tusschen Keizer en volk. Een correspondent van de ,/N. R. Ct." schrijft over een bezoek dat hij aan de geteisterde streken in Zeenwsch-Vlaanderen, Zaterdag jl. heeft gebracht, het volgende Aan de doorbraak bij Walsoorden wordt op den zeedijk hard gewerkt om alles weer het oude aan zien te geven. Deze week denkt de aannemer met het zinken van stukken te beginnen. Daar bet vloed was, lag de Wilhelmuspolder diep onder water en waren alleen de daken van de huizen en schuren der heeren Arentbals en Stallaert te zien. Volgens verklaring der daar werkzaaam zijnde personen, moet het land van den polder veel ge- leden hebben. Hier en daar zijn stukken wegge- scheurd, op andere plaatsen ligt het slik een voet hoog. Jaren zullen er moeten voorbijgaan, eer deze vruchtbare polder, een der schoonste van het kroondomein, weer in zijn vorigen toestand zal teruggekeerd zijn. De gaten en cpeningen in den zeedijk zijn overal dichtgemaakt en hersteld. De zeedijk ziet er, uitgezonderd de groote doorbraak, weer goed uit. In den Zande- en Mariapolder zijn de lanbouwers op de meeste plaatsen aan den arbeid geweest slechts enkele landerijen liggen, zooals het water ze verlaten heeft. Haver en gerst komen mooi voor den dag. De fruitboomen, vooral de appel- en pereboomen staan prachtig in den bloei en beloven veel. Perzik- en abrikozenboomen heb ben echter veel geleden. Met de schadelijsten is men bijna gereed. Men is druk bezig de verschillende opgaven te onder- zoeken. Op 't eind dezer maand zal het totaal bedrag wel bekend zijn. Intusschen worden aan de behoeftigen aardappelen, steenkolen en kleeding- stukken verstrekt. Tijdens het jongste onweder is er op den weg van Erica naar Nieuw-Amsterdam een man door den bliksem gedood. Te Meppel is Zaterdagmorgen verdwenen een 17 a 18 jarig meisje, dat uitgenoodigd was te Staphorst ter begrafeais van een milicien, waar- mee ze verkeering zou gehad hebben en voor wien ze een krans had gezonden, die geweigerd was. Dit laatste had ze zich zoo aangetrokken, dat ze niet ter begrafenis kwam, en zich in de richting naar Zwartsluis of Wanneperveen begeven had. Men heeft haar nog niet gevonden, wel haar hoed aan het jaagpad naar Zwartsluis. Het bericht omtrent het automobielongeluk, aan de Koningin-Moeder overkomen blijkt erg over- dreven te zijn geweest. Gaande per automobiel van Burgsteinfurt naar Bentheim, kwam dit rijtuig in aanraking met een slsgerswageu, waardoor de machine zoodanig werd beschadigd, dat de inzitteuden H. M. en de vorst en voratin van Bentheim, de automobiel moesten verlaten en in eene andere, die volgde, den tocht moesten voortzetten. Meer beteekenis had dit geval niet. Maandagvoormiddag, omstreeks half elf, werd in het plantsoen aan de Kennemerbrug te Haarlem in beschonken toestand aangetroffen de 80-jarige H. Hij lag aldaar in het gras te slapen met een nog gevulde flesch met jenever bij zich. De omstanders vondeu het noodig, een agent van politie te waarschuwen, die hem van daar verwij- derde en naar het politiebureau heeft meegenomen. H verkeerde in hoogt vervuilden toestand. Vroe- ger werd hij meermalen opgenomen in het Arm- huis, maar om zijn aanhoudende droukenschap weggezonden. Te Winschoten is Maandag gevankelijk bin- nengebracht Eefke K., 22 jaren, ongehuwd en verpleegde in het armengasthuis te Scheemda, verdacht haar kind van bijna 6 maanden, in den nacht van 12 op 13 Mei j.l., in haar slaapvertrek om het leven te hebben gebracht, door het den mond en neus zoo lang dicht te knijpen, dat het is gestikt. Zij heeft hare misdaad reeds bekend en werd ua verhoor door den rechter-commissaris naar het huis van bewaring overgebracht. De persoon te Dordrecht, die zich in voor- loopige hechtenis bevindt in verband met den moord op zijn broeder, blijft alle schuld aan die misdaad outkennen, maar er is niettemin een bevel tot voorloopige gevangenhouding tegen hem uit- gevaardigd. Een landbouwer te Ruinerwold begroef een gestorven vet varken achter zijn huis maar vergat, zooals meer gebeurt, het vooraf met petroleum te begieten. Een paar dagen later ontdekte hij dat het dier opgegraven en meegenomen was. Waar- schijnlijk wordt er wel worst van gemaakt. Men meldt uit Haarlem Toen de makelaar George L. Smit beslag wilde leggen op de boedel van zekeren gefailleerden R., werd hij door dezeu met den dood bedreigd, als hij aan een stuk van de boedel durfde raken. De makelaar ging onverrichter zake weg en de curator, Mr. Tuimelaar, heeft nu den rechter-com missaris met het gebeurde in kennis gesteld. De penningmeester van Ginneken Vooruit en van het comit< voor de burgemeesterfeesten te Breda, is Zondag met zijn gezin te half negeu naar het vuurwerk gegaan en te kwart over tien thuisgekomen. Daar vond hij alle kasten open en ook de linuenkast, welke voor het uitgaan gesloten was. Dra zag men dat er gestolen was. In de linnenkast had een doos met f 225 gestaan die doos stond er nog, maar het geld was eruit, en eenige losse papiertjes met aanteekeningen lagen er naast. De groote som, waar het den dief waarschijnlijk om te doen geweest is, ruim 1000 van de feest- commissie, heeft hij niet gevonden die zat ergens anders opgesloten. Direct werd er in de buurt alarm gemaakt en schoten verscheidene buren toe. De bovenbe- woonster had om kwart over negenen iemand binnen hooren komen met een sleutel en toen gedacht, dat het de huisheer zelf was. Doch toen de hond zoo geweldig begon aan te slaan en te blaffen, ,dat hem 't bloed uit de keel gesprongen moet zijn", toen begreep ze dat er dieven waren. En wat deed ze toen? Zeging gauw naar bed De dief of dieven heeft enkel het geld meege nomen goud en juweelen, ook in de kast aan- wezig, heeft hij laten liggen. Ook zilveren lepels en vorken, die voor 't grijpen lagen. Bij de politie is van het geval aangifte gedaan. Een vroegere inbraak daar in de buurt gepleegd, schijnt voor de politie indertijd verzwegen te zijn. Yan betrouwbare zijde wordt aan De Tel. uit Doorn gemeld De gebroeders K. en G. v. B., uit Doorn, wa ren Zondag naar Bunnik gegaan. Op hunnen terugtocht worden zij overvallen door een hevig onwefir. Achter het slot te Zeist word 't weder zoo hevig, dat de eene bioeder vooorstelt, ergens te gaan schuilen door een woning binnen te gaan. De andere broer acht zulks niet noodig en vindt een boom desnoods voldoende voor tijdelijke schuil- plaats #Zie maar, daar schuilt al een meisje onder een boom Laten wij daar ook heen gaan En zij vinden't meisje (van circa 20 jaar) reeds door den bliksem getroffen, bewusteloos en bebloed Door de beide broeders naar een dokter gebracht, bleek de ongelukkige een oog te zijn kwijt geraakt, en is zij vermoedelijk gedeeltelijk verlamd Te Roanne vervoegde zich Maandag een arbeider bij den directeur van een fabriek. De arbeider was Zaterdag om een verzuim weggezonden en hij kwam nu eeu getuigschrift vragen. Ter- wijl de directeur het getuigschrift gereed maakte haalde de arbeider een revolver uit zijn zak en mikte op den directeur. Deze sprong op en sloeg het pistool op zij. De kogel vloog in den wancL De arbeider werd overmeesterd door menschen, die op het schot afkwamen. Een Pruisische kommies, die nog kort aan dt grenzen bij Dinxperlo werkzaam was, werd een der laatste avonden op hardhandige wijze door smokkelaars aangevalleD, Hij wilde hun beletten een partij koffie over de grenzen te brengen, doch werd zoo aangevallen, dat hij tot zelfbehoud moest schieten. Zondagnamiddag is in een boscbje tusschen Rickenbach en Altikon, in het kauton Zurich, het lijk van eeu 20jarig meisje uit Altikon ge vonden. Het lijk was vreeselijk geschondener moet aan een sexueelen moord worden gedacht. Een 72-jarige Alpenklimraer, de heer Emile von Gunker, wonende te Geneve was met een 1 8 tal jonge mannen, behoorende tot een gymnasten- club tot 3000 voet hoogte geklommen, toen hij door een vallend rotsblok werd geraakt en in den afgrond stortte. Een leeuwentemmer Robert genaamd, werd toen hij in een meuagerie te Versailles met zijn dieren wilde gaan werken, gegrepen en hevig gewond de man is in levensgevaarlijken toestand naar het hospitaal vervoerd. Terwijl een groepje gasten in een cafe in de rue d'Al'emagne te Panjs, rustig bijeen dron- ken en keuvelden, schoot plotseling een man het cafe binnen en loste eenige schoten in 't wilde. Een der aanwezigen werd gedood. De overige zetten den gevluchten moordenaar na en wisten hem te arresteeren. Zitting van 14 Mei. Tegen woordig de heerenP. van Fraaijenhove, P. Dreg- mans, F. Dekker Fz., P. van Hoeve, Joh. Sniies, J. J. de Feijter, W. Dieleman Pz.. P. Dekker Fz., L. Lamaitre en D. J. Oggel, leden en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig zonder kennisgeving de heer M. W'olfert. Voorzitter de beer 1). J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Mededeeling ingeliomen stukken.: a. Brief van Ged. Staten dezer provincie dd. 5 Mei, houdende terugzending van een exemplaar van het door hen goedgekeurde raadsbesluit om te besckikken over den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1905. b. Als voren tot aankoop van een deel der voormalige marechauss^e-kazerne. c. Als voren van het goedgekeurd kohier van het schoolgeld voor het 2e kwartaal 1906. Worden voor kennisgeving aangenomen. d. Als voren houdende terugzending van de gemeente- begrooting voor 1906 met verzoek die te wijzigen. Z. h. s. wordt daartoe besloten. 2. Verzoek van W. Mangold tot het plaatsen van houten paleh met 2 dwarsliggende ijzers voor zijne woning. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor af- wijzend op het verzoek te beschikken. De heer Van Hoeve vraagt of er bezwaren aan zijn verbonden b. v. dat het verkeer er door belemmerd wordt. De Voorzitter zegt dat deze bezwaren niet bestaan en Burg, en Weth. wel geneigd zouden zijn toestemming te geven wanneer adressant palen met kettinger wilde zetten in plaats van dwarsijzers. De heer De Feijter kan zich met het voorstel van 't college niet vereenigen, dit schijnt volgens hem de voorkeur te geven aan arduinen palen doch dit is voor hem hetzelfde, want dat komt enkel neer op een geld- kwestie. De Voorzitter zegt dat men bij inwilliging van het verzoek allerlei soorten van palen zal krijgen wat de hee^ De Feijter toestemt doch hij zegt dat dit met de huizen ook het geval is. De heer Dieleman wijst er op dat er nu ook niet overal dezelfde soort palen staan. Ook de heer Van Hoeve is voor inwilliging van het verzoek. Ha eenige verdere gedachtenwisseling brengt de Voor zitter het verzoek in stemming. Vooi stemden de heeren Dieleman, Van Fraaijenhove, F. Dekker, P. van Hoeve en J. J. de Feijter. Tegen stemden de heeren P. Dekker, Dregmans, Smies, Lamaitre en Oggel. Zoodat de stemmen staken en het nemen van een besluit tot een volgende vergadering wordt aangehouden. 3. Verordening belasting op de openbare verinakelijk- heden. Ha voorlezing van een schrijven van Ged. Staten dezer provincie naar aanleiding van een schrijven van Zijne Exc. de Min. van Binnenlandsche Zaken schijnt de regeling van de belasting voor openbare vermakelijk- heden niet volledig te zijn. Heeft de Raad door het woord ,/SOortgelijke" alle andere openbare vermakelijkheden, welke niet zijn danspartijen, in dd' belasting willen betrekken. dan is nadere omschrijving, voor welke vermakelijkheden belasting moet worden betaald noodig. Op voorstel van den Voorzitter namens Burg, en Weth. wordt z. h. g. besloten het woord ^soortgelijke" te laten vervallen en de inwerkingtreden te bepalen bp 1 Oct- tober 1906. Op voorstel van den heer De Feijter wordt nog z. h. s. besloten achter 1 October 1906 te voegen de woorden of zoo mogelijk vroeger. 4. Verzoekschrift van F. L. Vink om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. school. Ha voorlezing van het verzoekschrift van den onder wijzer Vink om met ingang van 16 Mei e. k. eervol ontslagen te worden vraagt de heer Dieleman de open- bare zitting voor eenige oogenblikken te schorsen om de gevoerde correspondentie in eene beslotene vergade- te behandelen. De Voorzitter sinit de openbare zitting en wordt overgegaan tot het houden van eene beslotene vergade ring. Ha heropening wordt het verzoekschrift nogmaals voorgelezen. Hierna stelt de Voorzitter voor het raadsbesluit d. d. 26 Februari jl., waarbij de onderwijzer Vink niet eer vol werd ontslagen in te trekken. Met algemeene stemmen wcrdt hiertoe besloten. Hierna brengt de Voorzitter het verzoekschrift van Vink om met ingang van 16 Mei e. k. eervol ontslagen te worden als onderwijzer aan de o. I. s. in stemming welk voorstel met 6 tegen 4 stemmen wordt aangenomen. Voor stemden de heeren P. Dekker, Lamaitre, Van Fraaijenhove, Dregmans, Van Hoeve en Oggel. Tegen stemden de heeren Dieleman, F. Dekker, Smies en De Feijter. Vervolgens wordt z. h. s. besloten geen oproeping voor onderwijzer meer te doen, aangezien het aantal onderwijzers aan de o 1. s. volgens de wet nog vol doende is. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de Voor zitter de vergadering. Iloek. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Jan de Bree, oud 28 j., weduwn. van Sara Maas en Johanna Ollebek, oud 24 j jd 10 Mei. Abraham Tollenaar. oud 29 j., jm. en Janna Vebrugge, oud 19 j., jd. Geboorten 1 Mei. Pieternella, d. van Martinus Diele- leman en van Sara Maria Meertens. 4 Mei Anna, d. van Michiel de Pooter en van Adriana den Engelsman. 5 Mei. Jacobus, z. van Johannes Buijze en van Corne lia Adriana Bedet. Leendert Jacobus, z. van Jozias de Jonge en van Poulina Catharina Haak. 7 Mei. Johan nes, z. van Jacobus van Es en van Cornelia de Bree. 9 Mei. Willem, z. van Jan Christiaan Dieleman en van Sara Martina Bareman. Bartha Mathilda Carolina, d. van Petrus Franciscus Grootaert en van Acker. 12 Mei. Francois Mattheus, z. van Pieter Cornelis Diele man en van Ebrina de Blaeij. BSoiHeiiisHse. Huwelijks-aangiften. 11 Mei. Ludo- vicus Smits, oud 39 j jm. en Louisa Maria Heijman, oud 31 jd. Petrus Mannaart, oud 23 j jm. en Paulina de Blok, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Mei. Petrus Colsen, oud 30 j., jm. en Anna Maria van den Bergen, oud 27 j.,jd. 12 Mei. Petrus Kas, oud 30 j., jm. en Louisa Catharina Pauwels, oud 23 jjdJoseph de Bakker, oud 36 j ,jm. en Louisa de Mulder, oud 33j.,jd. Benignus Alouisius Perket, oud 28j.,jm en Louisa Maria Freijser, oud 30 j., jd. Geboorten 2 Mei. Johannes Christiaan, z. van Cor nelis van den Dorpel en van Kornelia Eoeman. 3 Mei. Johannes Jacobus, z. van Jacobus de Vijlder en van Marianna Vonk. 5 Mei. Josephus Cornelia, z van Jan Francies Rottier en van Maria Louisa de Clippeleir. 12 Mei. Apolonia, d. van Alphonsus Eggermont en van Regina Dutree. 14 Mei. Agnes Jacoba Maria, d. van Johannes Adriaanse en van Cornelia van den Berg. Overiijden. 3 Mei. Alouisius Petrus Serrarens, oud 2J m., z. van Jacobus en van Maria Mathilda van Bunderen. Eaamslag. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Michiel Franfois de Pooter, oud 24 j., jm. en Suzanna Florussen, oud 18 j., jd. Daniel Hamelink, oud 24 j., jm. en Adriana de Feijter, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Mei. Jan van Westeinde (van Borsele), oud 38 j., jm. en Carolia Maria de Moor, oud 28 j., jd. 10 Mei. Jan Hamelink, oud 22 j., jm. en Geertrui Hamelink, oud 23 j., jd. Geboorten. 2 Mei. Elisabeth Aaltje, d van Jan de Feijter en van Cornelia de Feijter. 5 Mei. Adriana, d. van Krijn Hamelink en van Janneke de Visser. 14 Mei. Cornelis, z van Cornelis Willemsen en van Maatje Elizabeth Faas. Franciscss Cornelis, z. van Jacobus Meijer en van Elizabeth van Fraeijenhove. Overiijden. 15 Mei. Jacoba Zegers, oud 85 j., wed. van Andries I.Jzebaart. Hulst, 15 Mei. Per 100 K. G. Tarwe /8,75, Rogge 7,50, Wintergerst 7,25, Zomergerst fHaver /8,50, Erwten 10,25, Witteboonen f 14,Bruineboonen 10,50, Duivenboonen fPaardenboonen f 8,75, Boekweit fLijnzaad f Aardappela f 4,25. Koolzaad per zak van 106 liters f Ter weekmarkt waren aangevoerd: Rundvee 17, verkocht 7. Varkens 24, verkocht 15. Boter per kilo f 1, Eieren per 26 stnks f 0,75. KOERS YAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 48,05 a f 48,071/2- Engelsch per 12,12,^ ZEETIJDINGEN. Van 14 tot en met 15 Mei. Datum. VLAG. NAAM. ML t i V an en naar. Lading Voor Xer Kenzen: 14 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Eng.3msch. Mary Watkinson 446 Charleston pijpaarde 15 Eng. s.s. Zephyr 606 Londen ledig Duits. s.s. Diomedes 479 Antwerpen idem Van Xer leuzen 14 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. 15 Duits. s.s. Diomedes 479 Emden ledig Voor (stent 14 Eng. s.s. Nelljess 1482 Goole kolen idem Avocet 3984 Liverpool stukg. idem Don 2658 Goole idem idem Whimbrel 2514 Manchester idem 15 Noor. s.s. Peter Hamre 3085 Pernau hout Van (went j 14 Deen. sch. London 412 Barwick phosph Belg. s.s. Flandria 1248 Grimsby iedig 15 Deen. s.s. Vordingborg 3684 Sunderland idem Duits. zeel. Duitsche Warte 2261 Emden idem Yan 14 tot en met 15 Mei werden Jangs de Oostsluizen alhier 19 binnenvaartuigen op- en 10 afgeschut; door de Westsl. 13 op- en 9 afgeschut. s.s. HENRY in lossing te Kroonstadt. s.s. GUIDO wordt heden te Kroonstadt verwacht. s.s. HARALD vertrekt heden van New-Castle on Tyne naar Kroonstadt. s.s. JENNY vertrekt heden van Bleyth uaar Pillau. s.s. RICHARD vertrok 14 dezer van Methil naar Kroonstadt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5