Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 13 Mei 1906. 46' Jaargang. Yoorbereidend Militair Onderricht. No. 4839. Binnenland. Gemengde berichten. TWDBDEDJEi BXjAD. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Arbeidscontract. De beraadslaging werd voortgezet over de artike- len betreffende de uitkeering van loon tijdens ziekte, ongeval enz. De Minister van Justitie, de regeling nader verdedigende, h'eld vol dat zij is in overeenstemming met de nationale rechtsovertniging. Itnmers de hoogst gepl&atste ambtenaar, maar ook de beambte die de nederigste positie bekleedt, ontvangt loon tijdens ziekte. Over dit geheele mime veld ook op de handelskantoren leeft het beginsel dat bier wordt voorgesteld, gelijk ook in werkplaatsen «n fabrieken. Aanvaardt men de regeliug niet dan zou ons wetboek een anti-nationale bepaling bevatten, die niet in overeenstemming is met de behoefte van ons volk. De Minister handhaafde zijn standpunt, dat hier niet wordt uitgeloopen op de Ziekteverzeke- ringswet. De arbeider knjgt eenvoudig een ver- deringsrecht op den patroon tot nitkeering van zijn loon. Yoorts wees de Minister ei- nog op, dat het nooit de bedoeling is geweest, loonsvergoeding toe te kennen bij verhinderiDg wegens militaire plichten. De algemeene beschouwingen over de artikelen werden gesloteu. Op de artikelen zijn vele amendementen voor gesteld. De heer Van Wijnbergen lichtte toe een amen- dement-Aalberse c. s., strekkende om de bepalingen betreffende de loonnitkeering bij ziekte of ongeval en betreffende de verhindering wegens onbezoldigde wettelijke verplichtingen of door bijzondere omstan- digheden, te maken tot bepalingen van dwingend recht. De heer Schaper lichtte toe een door hem en anderen voorgesteld amendement strekkende om den arbeider ook aanspraak te doen behouden op zijn loon, wanneer zijn ziekte het gevolg is van onzedelijkheid. In het belang van de hygiene verdedigde spreker dit amendement. De heer Drucker lichtte een amendement toe van de commissie van rapporteurs, om te bepalen dat in gevallen waarin geen opzeggingstermijn bestaat of is te constueereu, de loonsnitkeering bij ziekte niet langer zal plaats hebben dan zes -weken. De heer Tijdeman trok een amendement, door hem en anderen voorgesteld, in en sloot zich aan bij een amendement van den heer Idsinga, ingediend om tegemoet te komen aan het bezwaar, dat de zaak ongeregeld zou blijven van nu af tot de tot stand- koming der Ziekteverzekering. De heer Heemskerk lichtte amendemten toe 1®. om de loonuitkeering niet te binden aan den opzeggingstermijn, maar aan een ,/korten, naar billijkheid te berekenen tijd"; 2°. om een wachttijd op te nemen van twee dagen 3°. om de loonuitkeering te verminderen met het bedrag, dat de arbeider ontvangt krachtens de Ziekteverzekering of uit een ziekenfonds. De heer De Klerk lichtte toe een amendement strekkende om de loonvergoeding te doen verbeuren niet wanneer een kwaal of gebrek is geheim ge- houden, maar wanneer opzettelijk de patroon valschelijk door den werkman daaromtrent is iu- gelicht. De heer Roodhnyzen lichtte een amendement toe, om wel loonsvergoeding toe te kennen wegens tijdverzuim voor uitoefening van de kiesbevoegd- heid, maar niet voor verhinderiug wegens gevolgen daarvan (bv. bijwonen van raadszittingen enz.). De heer Regout lichtte een amendement toe om te schrappen de bepaling dat de werkgever een hijslag zou moeten geven, wanneer de vergoeding voor de vervulling eene wettelijke verplichting minder bedraagt dan het loon. De heer Van Idsinga lichtte een amendement toe, strekkende om den werkgever de verpHchting op te leggen, den arbeider, die door ziekte of ongeval verhinderd is geweest arbeid te verrichten, zijn loon ten voile of ten deele uit te keeren, overeenkomstig gewoonte of plastselijk gebruik. De heer Schaper verdedigde een amendement, strekkende te bepalen, dat elk beding, waarbij ten nadeele van den arbeider van de aanhangige ar tikelen wordt afgeweken, nietig is. De heer Drucker, sprekende namens de com missie van rapporteurs, ontraadde alle amende- menteD, die beoogden het stelsel der Regeering „e verzwakken. Voornamelijk verzette hij zich legen het amendement van den heer van Idsinga, maar ook tegen de amendementen, die bedoelen de bepalingen te maken tot dwingend recht. Ter wille van het gemeen overleg verklaarde de commissie zich voor eenige, niet het beginsel rakende, amendementen. De Minister van Justitie plaatste zich op het- zelfde standpunt. De heer Heemskerk trok zijn amendement be- trekkelijk den wachttijd in, en wijzigde zijn beide andere amendementen in den aangegeven zin. De heer Tydeman stelde als sub-amendement het oorspronkelijke 3° amendemsnt van Heemskerk voor. Gewijzigd amendement van den heer Van Idsinga werd verworpen met 51 tegen 25 stemmen. Het eerste amendemeDt van den heer Heemskerk (loonuitkeering gedurende betrekkelijk korten tijd) aangenomen met 58 tegen 19 stemmen. Hierdoor was vervallen het amendement van de C. v. R. Hat amendement van den heer Schaper (ook uitkeering indien onzedelijkheid oorzaak der ziekte is) verworpen met 47 tegen 30 stemmen. Het amendement van den heer De Klerk werd z. h. 8. aangeuomei. Het sub-amend, van den heer Tydeman werd verworpen met 57 tegen SO stemmen. Het derde amendement van den heer Heemskerk werd aangenomen met 64 tegen 13 stemmen. Het door den heer Regout toegelichte amendement werd aangenomen 55 tegen 22 stemmen. Het amend, van den heer Roodhuyzen werd z. h. 8. aangenomen. Het amendement van den heer Schaper (nietigheid beding bij afwijking ten nadeele van den arbeider) werd verworpen met 57 tegen 20 stemmen. Het amendement van de heeren Aalberse c. s. (dwingend recht bij loonuitkeering wegens ziekte, ongeval of wettelijke verhindering) werd verworpen met 55 tegen 21 stemmen. Het Regeeringsartikel, wordt, aldus gewijzigd, goedgekeurd zonder stemming. TER NEUZEN, 11 Mei 1906. De N. R. Crt. van heden (11 Mei) bevat een bericht als zou het stoomschip Henry," van de frma A. C. Lensen alhier, verkocht zijn naar Belgie. Wij zijn gemachtigd dit bericht ten stelligste tegen te spreken. als zijnde dit van a tot z verzonnen. Gisterenavond bracht een hoogst tragiscb voorval de Verbinding- en Nieuwediepstraat alhier in beroering. De vrouw van J. Boots- gezel, wonende in de Tholensstraat, was op weg naar huis. Zij begon zich zeer onwel te gevoelen en vroeg bij een kennis, wonende in voornoemde straat, om water. Eer de vrouw dit had kunnen halen, zakte vrouw B. in de woning ineen en was terstond een lijk. Per brancard is zij huiswaarts gebracht. Naar we vernemen zal alhier op a. s. Dinsdagavond in het #Hotel Centraal" eene lezing worden gehouden door Neeltje Lokerse, het wZeeuwsche meisje" waarvan intertijd algemeen melding is gemaakt, toen zij een revolverschot leste op een deurwaarder, te 's Gravenhage, en die sedert een paar jaren op verschillende plaatsen in opeDbare vergaderingeu optrad met het onder- werp „Onderzoek naar het vaderschap, in ver- band met krankzinuigeogestichten, huizen van ontucht en gevangenissen. Afgezien van het te behandelen onderwerp, zal vermoedelijk het zeldzame, eene dame in Zuid- Bevelandsch custuum op den k&theder te zien, velen aanleiding geven deze lezing bij te wonen. Bij de gisteren te Middelburg gehouden acte exameus lager onderwijs slaagden o. m. de dames J. van den Heuvel van Breskens en J. Bakker van Ter Neuzen, die heden ook slaagden voor het examen in de vrije- en ordeoefer.ingen der gymnastiek. In de vergadering van het waterschap #Stoppel- dijk c. a." werden op den staat. van voordracht aan Gedeputeerde Statan geplaatst tot voorzitter de heeren C. v. Esbroeck te HengstdijkJ. P. de Maat te Stoppeldijk J. de Waal te Lamswaarde. Tot bestuurslid de heeren J. de Waal te Lams- waarde; E. P. Staal te Stoppeldijk; V. Boeding te Stoppeldijk. De rekening over 1905 werd vast.gesteld in ontvang op/26248,86s en in uitgaafop/21080,09s, terwijl de begrooting voor 1906 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 24029.01. Er werd besloten om den zeedijk over de geheele lengte te verhoogen tot 3,80 M. boven hoogwater- peil. Axel, 9 Mei. Werden de vorige week op den koopdag bij de weezen Burm voor het vee hooge prijzen besteed, heden was dit op den koopdag van de erven van Mej. de wed. E. Verhelst niet minder het geval. Een zesjarige merrie bracht op 816,50. Het venlen daarvan (oud 8 weken) 200,50. Een andere zesjarige merrie met veulen f 1010. Nog werden er paarden verkocht voor 900, 775, en 675. Een 2jarige merrie voor 365,50 en 4jaarling paarden voor 345,50 345, 335, en 435. Kalfkoeien brachten op van 275, tot 325. Een bekalfde vaars werd verkocht voor 365. Onkosten ad 10°/0 komen nog daarbij. Koewacht. Bij gelegenheid van de voorjaars- kermis gaf de handboogmaatschappij, St. Sebastiaan Zondag en Maandag eene schieting voor Neder- landsche eu Belgische schutters. Den eersten dag namen 88, den tweeden 55 schutters er aan deel. Het vooruit bedroeg Zondag 100 franca en Maandag 50 francs. Op beide dagen werd de hoogvogel geschoten door den heer C. E»eraert te St. Jansteen. De zijvogels wareo den eersten dag voor de heeren J. de Schepper te Moerbeke en C. Behiels te Stekene den tweeden dag voor de heeren Er. van Loo en V. Geihot beiden van Moerbeke. Zondag werden de kallen geschoten door de heeren E. van Acker van Westdorpe en P. Waelput van Zuiddorpe. Maandag werden d$ kallen verloot. Dinsdagnamiddag had het koningsvogelschieting plaats. De hoogvogel werd geschoten door den beer D. Mannens alhier; zoodat deze voor 1906 koning is der maatschappij. St. Jansteen. In het nummer dezer courant van Dinsdag heb ik gemeld, dat hier ernstig sprake is van den bouw eener R. K. jongensschool. Aangezien in Zeelandia van Woensdag dit bericht voorbarig" wordt genoemd ben ik tot mijn spijt genoodzaakt daarop terug te komen. Ik schreef niet met bijzondere oogmerken, doch naast en in verband met iets anders dat er ernstig sprake is van den bouw eener R. K. jongensschool. Welnu, dat kan waar zijn of het is on waar, doch het woord voorbarig is daarbij geheel misplaatst en dat blijft dus voor rekening van hem, die het te onpas ge- bruikte. Vraagt men nu is er ernstig sprake van den bouw eener R. K. jongensschool dan luidt mijn antwoordt volmondig ja Ik zou wel feiten, handelingen, daden, per- sonen kunnen noemen ter staving van boven- staande, doch daarmee most ik wachten tot later, wanneer ik zonder schade voor derden zonder gevaar voor schade alles kan zeggen. Wat in de courant van 8 Mei staat, was op dien datum reeds voile waarheid. Dat zal blijken. Middelburg. Op Dinsdag 5 Juni zal alhier een buitengewone provinciate vergadering van alle antirev. kiesvereenigingen in Zeeland worden gehouden. Men meldt uit Vlisiingen Aan de loodsschippers (kwartiermeesters) T. van der Weijden en Th. Mommaas, van het Belgisch loodswezen alhier, is de zilveren medalje der Oranje- Nassau-orde uitgereikt voor hun manmoedig gedrag bij het ongeval, dat op 21 Januari op de reede alhier plaats had, toen een jol van een Nederlansche afhaalkotter omsloeg en verschillende loodsen te water geraakten, waarbij een zeeloods en een loodskweekeling zijn verdronken. Bij Koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren eerepen" niug voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift o. m. toegekend aan J. de Buk en H. D. Streefkerk, roeiers bij het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen, wegens de met levens- gevaar verrichte redding van een man nit de Wester-Schelde aldaar, op 14 Jauuari 1906. Omtrent het wonderbare genezingsgeval te Arnhem, wordt aan de Ned. nog uit Arnhem bericht, dat mej L. voortdurend in krachten is toegenomen, zoodat zij er reeds aan denkt, nog deze week uit te gaan. Haar huis heeft letterlijk niet stil gestaan van vreemde bezoekers, zelfs nit andere plaatsen. Zelfs sceptici moesten toegeven dat het gebeurde boven hun verstand hing. Het is nu ruim vijf weken geleden, dat het merk- waardige feit plaats greep, dat mej. L. ootmoedig en blijmoedig, uitsluitend als een daad Gods erkent. De korporaal-tamboer van de Kon. Mil. Academie te Breda, die onlangs uit de kazerne is ontsnapt, heeft zich Woensdag in bnrgerkleeding aangemeld, Nu is hij veiliger opgeborgen. Het schip Klara van Marstal te Oostmahorn onderstboven drijvend binnengebracht, is Woens- dagmorgen gekanteld de deklastdeelen zijn nog aanwezig; in 't volkslogies lag 6en lijk. In een kamer waar Woensdag de meubelen met terpentijnwas waren gewreven, zijn Donderdag- nacht te Amsterdam twee vrouwen bedwelmd ge- raakt, vermoedelijk door de sterke lucht van de terpentijn. Na toevoer van frissche lucht zijn beiden weder spoedig bijgekomen. Een 1 V2jar'g meisje, het eenige kind van den landbouwer D. V., onder Sint-Maartensdijk, is Woensdagnamiddag in eene moddersloot op de hofstede verdronken. Door de justitie te Tiel is instructie geopend tegen K., brievengaarder te B., verdacht van het schending van het briefgeheim. Het geval te Uithuizen. Zooals in het zittingsverslag der Tweede Kamer is medegedeeld, heeft de heer Schaper verlof ge- kregen om de regeering te interpelleeren over beweerde mishandeling, te Uithuizen door mare- chaussees gepleegd. Van het hier bedoelde geval is melding gemaakt in de Christen-Democraat. Van een paar boerderijen waren de glssruiten verbrijzeld en daarvan werden verdacht R. Maring W. de Haan. Van hun wedervaren nu deelden deze peraonen het volgende made Dinsdag van de vorige week kwarnen twee marechaussees uit Uithuizermeeden om een der ondergeteekenden nogmaals mee te nemen naar de kazerne te Uithuizen, er bijvoegende#Dit is de derde, en tevens de laatste keer, dat wij jou komen halen." Ze wisten toen reeds zeker, dat wij onder de folteringen zouden bezwijken, hetgeen zij goed hebben gezien. Toen ondergeteekenden aankwamen in de kazerne, werden eerst hun zakken uitgeschud, onder het genot van een vloed scheldwoorden. Vervolgens werd ieder in een eel gestopt, met de mededeeling, dat wij daar zoolang zouden zitten, totdat wij hadden bekend. Toen ze ons inlieten, kregen wij een behoor- lijken trap van de heeren in ons achterlichaams- deel. Na een korte pauze moesten we er weer uit in verhoor, en wel in den paardenstal. Of we nu genegen waren te bekennen. We zeiden van neen, wij konden niets bekennen of zeggen, want wij hadden het niet gedaan, noch gezien. Maar dat wisten de heeren beter. Eenige vuist- slagen in den mond, zoodat de lippen blauw ea gezwollen waren, hadden niet het gewenschte resultaat, zoodat men ons weer opsloot, verg^zeld van de noodige trappen. Tien minuten later begon de pijniging opuieuw, maar toen hadden drie van de heeren zich ge- wapend met een ploertendooder, een stok en eeu stevig eind touw en werd e6n van ons onder handen genomen, zeker met het doel, iat drie van hen te weinig was voor een van ons. Weer werd gevraagd, of wij willen bekennen, waarop ontkennend geantwoord werd. Toen eehter kwarnen de slagen als hagelsteenen op oos neder. Wat heb ik eerbiedig naar hen gekeken, die helden, die weerlooze slachtoffers durfden mishandelen en bloedend verwonden. Onze ruggen zijn opengestriemd en onze beenen dito. Echter weer zonder resultaat. Eindelijk voor de derde maal wilden de woestaards toonen, dat zij nog niet waren uitgeput. Met de mededeeling wij zullen een touw halen en hangen jou op, verlieten ze ons en kwarnen weldra met het touw. Als je nu bekeut, dan zul je geen letsel hebben, doch zoo niet, dan weet je alles van. Weer werd outkend. Toen werd het touw om een van onze lickamen gebonden eu daartusschen de armen stevig vastgesjord, zoodat wij thans geheel aan de willekeur van onze beulen waren overgeleverd. Een half uur hebben de beulen toen noodig gehad om ons lichaam zoo- dauig te bewerken, dat ons eindelijk het woord vja" over de lippen kwam, om ons van onze beulen te verlossen. De heer Schaper schrijft aan Het Volk Ik kan u melden, dat de mishandeling te Uit huizen, van Maring en De Haan te Uithuizermeeden, al heeft plaats gehad 3 April j.l. Er is een klacht ingediend bjj den burgemeester en de kommandant der marechausses heeft een onderzoek ingesteld. De klagers durfden natuurlijk niet meer naar de marechau8s£ekazerne om y/verhoord" te worden, maar bij den dokter moeten informaties zijn inge- wonnen over de kwetsuren. HET MES. De heele buurt, Riedijk, Torenstraat, Pomp- straat en aangrenzende stegen en sloppen te Dordrecht, is er vol van. Menige kloppartij wordt daar geleverd, vaak heerscht er de grootste opschudding, veroorzaakt door kibbelarijen, scheldpartijen, enz., maar zoo'n algemeene ver- slagenheid als thans, is ongekend in't volkrijke stadsgedeelte. De 51jarige Jan Teuling, bijge- naamd //de Vlooi", moet Woensdagnacht zijn doodgestoken. Juist werd het lijk door de politie in een brancard weggehaald, toen we Woensdag- morgen ter plaatse iets naders trachtten te ver nemen. Volgepropt stond het nauwe straatje, waar Jan en zijn breeder Albert bij hun moeder inwoonden. Ieder trachtte zijn nieuwsgierigheid tevredeu te stellennog eenmaal wilden ze alien Jan zien. Want oud en jong kende hem, of'schoon niet bij zijn naam, zooals hij in de registers van den burgerlijken stand is inge- schreven. Ze mochten Jan wel lyden, want kwaad was-ie niet, niemand deed hij overlast aan. Hy luste gaarne eeu borrel, da's waar, en hij maakte ook wel eens misbruik van het Schiedamsche vocht. Maar op zijn eerlijkheid viel niets af te dingen. Dat kunnen de boden van Papendrecht en Sliedrecht getuigen, want die kenden Jan door en door. Jan was een bekend type. Altijd was hij te vinden aan het Papendrechtsche veer. Voor genoemde boden was hij daar een onmisbare hulp. Alle bood- schappen en verdere werkzaamheden verrichtte hij voor hen en voor een borrel of een glaasje bier deed hij alles. Woensdag was Jan aan den zwier geweest. Thuis kreeg hij //mot" met zijn broer eu, wat in dergelijke gevallen onvermijdelijk is, slag werd geleverd. Jan moet, ondanks het kwantum Schiedam dat hij verwerkt had, de wijste partij hebben gekozen en het huis verlaten. Zijn broer moet hem, naar ons werd verzekerd, bij het retireeren hebben toegeroepen//Als je thuis komt, steek ik je dood." Met nog een maat, den sigarenmaker E., ook aan den boemel, is Jan toen een dutje gaan doen in een biggenkooi, aan de Merwekade. Hun oog schijnt op deze rustplaats te zijn ge- De Burgemeester van TER NEUZEN brengt onder de aandaclit van tie jangelieden van 16 tot" 24jarigen leeftijd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, dat zij zich daartoe voor 1 .full s. moeten aanmelden ter gemeente- secretarie, alwaar nadere inliehtingen zijn te bekomen. Ter Neuzen, 10 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5