Gemeogde berichten. Taiegrafischs berichten. Handelsberichten. In de heden alhier gehouden vergadering van de landbouwersvereeniging ,/Door eendracht sterk" is besloten voor bet volgend jaar niet deel te nemen aan den gezamelijken aankoop van chiiisalpeter. In eene alhier hedeunamiddag gehouden vergadering is besloten tot oprichting eener vereeniging tot aankoop van hulpmeststoffeu #Landbonivvereeniging Ter Neuzen". Als be- stuursleden werden gekozen de heeren -I. P Scheele, voorzitter, .J. de Feijter Jaez., vice- voorzitter, J. A. Donze, commissaris, A. de Bruijne, enningmeester, P. de Feijter Jz., sec- retaris. Besloten werd deel te nemen aan den gezamelijken aankoop van chiiisalpeter voor het jaar 19u7. De kapitein L. G. E. Kalshoven van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg is aangewezen om op te treden, als commandant der infanterie en Dandweer te Ter Neuzen gedurende het verblijf der troepen alhier. De le luitenant G. H. 0. VV. van-der Nagel en de 2e luitenant J. J. T. Heij zijn n.ede daarbij ingedeeld. .De sergeant-majoor P. Beekman is voor de administratie aangewezen. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is de spitse ton no. 1 met bol van het Oostgat, Zeegat van Vlissingen, vervangen door een roode lichtbrulboei. toonende wit vast, licht met ve>dni*tenngenzichtbaar elke 10 sec. gedurende 7 sec. Ligging onge- veer: 51° 3P 8" N.b. en 1° 27' 30" W.l. 25' 34" 0.1. volgens Greenwich). Ilet Zomerfeest der Chr. Jong. Vereeni- gingen in Zeeuwsch-Vl. West, deel zal gehouden worden 5 Juli nabij Groede in bet bosch op de hofstede van den heer H. A. Cysouw. De heer W. Rolvink, He homoeophstische arts, die korten tijd te Middelburg de praklijk uitoefende, toen in Goes zich zou vestigen, waar bij reeds een wouing had gehuurd, is weer naar zijne vroegere woouplaats, Arnhem, teruggekeerd De heer Mr. H. J. Dijckaf ester, Commissaris der Kouingin in Zeeland, beeft het eert—voorzitter scbap aauvaard van het Provinciaal Walersnood- comitd te Middelburg. De heer A. B iot te Kruiningen, de achrijver van het bekeude zeer guustig beoordeeld boekje tfDe overstrooining in Zeeland" heelt present-exem plaren aan het Koninklijk echtpaar en H. M. de Koningin Moeder gezondeu. De heer Boot mocht hiervoor de dank ontvangen van de vorstelijke perso- neu, terwijl H. M. de Koningin bericht het boekje zeer gaarue te aanvaarden als een herinnering aan Haar bezoek aan de geteisterde streken in Zeeland. Zaterdag slaagde te Breda voor de akte van o nderwrzeres mej. M. N. L. Hermans vanOssenisse. Zaamslag, 8 Mei. Gisteren werd alhier op den openbaren weg eeu ruim 7fjarig man door een Sets aangereden waardoor het oudje zoodanig tegen den grond terecht kwam, dat voor eeu belangrijke bekomen hoofdwonde en eenige outvelde vingers dadelijk geneeskuDdige hulp rnoest worden ingeroe- peu. Volgens de leziug is onvoorzichtigheid van den rijder de oorzaak. Waarlijk, de wegeu worden soms wel eens te veel door wielrijiers oonoodig onveilig gemaakt. Walzoorden. Zondag mocht P. van Water- schoot oud-postbode van hier op Hulst en zijn echtgenoote hun gouden huwelijksfeest vieren. Van alle woningen wapperde de vlag, terwijl hier en daar versieringen wareu aangebracht. Hetgoudeu echtpaar ontving van bloedverwauten, vrienden en buren menig stoffelijk bewijs van belangstelling, Wegens de onlaugs plaats gehad hebbende waters- nood, werd het feest hoofdzakelijk in den huiseljjken kring gevierd. Borsele, 8 Mei. Gisteren was de rietdekker Joh. Lous bezig zijne werkzaamheden te verrichten op de schuur vau den laDdbouwer J. van't West- einda in den Koningspolder. Door het losgaan van een haak geraakte hij in snelle afdalende be- weging en kwam zoodanig aan den bochtkant te vallen, dat bij op de plaats bleef liggen; met een kar, waarop op last van bovengenoemde Van t W. een bed gelegd was, werd de ongelukkige huiswaarts vervoerd. Dr. Folmer van Driewegen, met het ongeval in kenuis gesteld, verscheen zoo spoedig hem mogelijk was en constateerde, dat het rechterbeen (sleutel- been) gebroken was. Lous is 65 jaar oudhet ongeluk wekt algr- meene deernis. Vlissingen, 8 Mei. De Kamer van Koop- handel heeft in haar hedenavond gehouden ver gadering o. a. in behandeling genomen het schrij- veu vau den Minister van Waterstaat, waaria hij der Kamer verzoekt hen te willen mededeelen of er naar de meening der Kamer behoefte bestaat om het cheque- en giroverkeer door bemiddeling der posterijen te bevorderen. De heer Polak was van gevoel dat dit verkeer voor de kleinere plaatsen zeer gewenscht itvoor grootere centra is hieraan geen behoefte. De heer De Jonge kon zich er niet mede ver- eenigen dat de staat concurrentie aandoet aan kassiers. De heer Polak merkt hiertegeBover op dat de heer De Jonge hier als kassier sprak en dus per soonlijke belangen op de voorgrond stelde. Hi rnoest evenwel de zaak principled beoordeelen en dus vragen of de algemeene belangeD de iuvoeriDg gewenscht doen zijn en hij rneende dat het ant- woord bevestigend moest zijn. De voorzitter, de heer Jos. van Raalte, was het volkomen eens met den heer Polak. Ook hij was van gevoeleu dat de cheque- en girodienst door da posterijen op het plaiteland veel gemak za opleveren. De Kamer besloot dan ook met algemeene stem meD, behalve die vau den heer De JoDge, aan den Minister te adviseeren dat de luvoering vau deD voorgestelden maatregel zeer gewenscht is. Het bekend schrijven van den Minister van laudbouw inzake een organisatie vau de Karners van Koophaudel werd gesteld in handeu vau een commissie, bestaande uit de heeren Van Niftrik, Polak en Domwisse, om daarover een rapport uit te brengeu. De Kamer hechte er haar goedkeu ring aan dat het dagehjksch bestuur iu den geest, als door de commissie zal worden gerapporteerd, aan den Minister zal adviseeren. Voor kennisgeving werden aaugenomen adressen vau de Kamer te Dordrecht door haar aan den directeur-geueraal der Staats-spoorwegeu en den directeur van de prov. stoonaoootdiens'; op de Wester-Scbelde gericht, betreffende een betere correspondentie voor Zeeland. Op voorstel van den voorzitter werd nog besloten te zien te verkrijgen dat de intercommunale tele- fooudieust op Zondag op de dezelfde uren zal zijn geopend als het telegraafkantoor op dieu dag is geopend. Verder vereeuigde de Kamer zich ook met het id£e van den heer de Jonge om te trachteu ook het plaatselijk telefoounet, gedurende de zomer- maanden, dts Zondags langer open te stelieu. De heer Aor. M jer le Tlt-1, angetocht door de regelingscommissie der dezen zomer te Utrecht te houdeu lustrumfeesten om 4 sneeuwwitte ossen voor die gelegeuheid aan te koopen, is, ua bioneu- en buitenland te hebbeu doorkruist, er iu geslaagd 4 prachtexemplaren te bemachtigen, welke zeer zeker een aantrekkingspunt der festiviteiien zullen uitmakeu. Het zijn zeer mooie dieren, sueeuwwit, terwijl zelfs de horens van die kleur ziju. Mislukte aanslag. De rechtbank te Leeuwarden heeft, naar men verneemt, instructie geopend tegen den smidakmcht David Z., te Garijp. Toen de dorpssmid v. d. Laan aldaar onlaugs de schuif in de vuurhaard van zijn smidse wilde reiuigeti, bemerkte hij tot zij niet geringeontsteltenis dat zich in die schuif een zakje be»ond, bevattende eeu ons buskruit. Terstond viel de verdenking op zijn vroegeren kuecht, den genoemden David Z. De justitie bemoeide zich met het geval, en de smidsknecht heeft bpkend, dat hij in het laatst van 1904 het kruit, dat hij te Leeuwarden had gekocht, uit concurrentienijd en om wraak op zijn baas te nemen, onder de vuurhaard had geplaatst, met de bedoeling, dat het kruit door de neervallende vonken tot ontploffing zou komen en de smidse zou vernielen. Door het verschuiven van het zakje werd dit booze opzet, dat zulke noodiottige gevolgen had knnnen bebben, verijdeld. (Leeuw. Ct.) Een vrouw te Krimpen a/d. Lek zag een rokje in het water drijven, greep bet, en trok haar eigen dochtertje, in bewusteloozen toe- stand, uit het water op. Aan den heer W. Verhoeff jr., die op de fiets voorbijkwam, en dr. Mars, wiens hulp onmiddelijk werd ingeroepeu, is het na ongeveer een unr mogen gelukken, de levensgeesten bij het kind wcder op te wekken. Door den commissaris van politie te Leeuwarden is, namens den Minister van Justitie, aan in de gemeente wonende of vertoevende ker- misreizigers, die zich omtrent te toepassing der Loterijwet 1905 tot de Koningin hadden geweud als beschikking op hun verzoek medegedeeld, dat tot het, door middei van draaiborden, verloten vau koek euz. nimmer toestemming m»g worden verleend, aangezien met deze lolerijen persoonhjk winstbejag wordt beoogd. Overschie is Zondag in opschudding geweest, omdat op den eersten Zondag in Mei alle herber- gen om acht uur moesten sluiten. Dat dit niet naar den zin was van het groote publiek, was algemeen bekend. Een groote troep manifestauten trok zingend en onder luidruchtige betoogingen door de straten. By een raadslid werd een groote spiegelruit ingeworpen en ook bij andere raads- leden had men het op de ruiten gemunt, doch de politie, door eenige rijksveldwachters versterkt, heeft door haar flink optreden de ongeregeldheden weten te beteugelen. Het huis van een raadslid, waarop het bijzonder voorzien had, is door de politie tot des nachts een uur bewaakt om een bom- bardement te voorkomen. Maandagnamiddag had er in de Vlasstraat te Groningen een droevig ongeluk plaats. De voerman Jint K. uit de Raamstraat reed met een met ateenkolen beladen vrachtwagen door die straat, toen zijn opmerkzaamheid werd afgeleid door twee kinderen die met een sportwagentje de straat over- staken. Op datzelfde oogenblik werd de driejarige Annie N., die iu de straat speelde, door het. paard omvergeworpen en kwam met het hoofdje onder het voorste wielzoodat de dood onmiddelijk intrad. Omtrent een biand te Riamsdonksveer meldt het D. v. Nbr., dat er 9 woningen vernield zijn, 18 hoepelmakerijen en rietmatterijen, beuevens euorme vooraad riet en hoepels. Er is ruim f 200.000 schade. Het blad meldt verder Spelende kinderen van den arbeider P. waren gisterenmiddag kwart voor drieen met lucifers aan 't spelen en stakeu een paar boschjes riet in brand met het ongelukkig gevolg, dat de hoepelmakers- werkpbats van den heer M. Zijlmans vuur vatte. De spmten van het 8e reg. inf. en van Rtamsdonk (dorp), waren spoedig ter plaatse en werkten met alle kracht. Toch werden nog verwoest door het veruielend element acht arbeiriershuizen, waardoor tien geziuneu zonder dak zijn, een hooipers van deu heer S. vau Dougen, een hooipers van den heer De Roon, negen hoepelmakerswerkplaatsen, twee mattenma'rerijen en ruim veertig hooi- en rietschelven. Eerst tegen half zeven was men den brand meester. Alles is verzekerd, uitgezonderd een arbeiders- gezin. Tot zelfs in Dnsen en Almkerk dreven de vonken, stukjes riet, enz. Over het gebeurde te Gendririgen meldt het Hbld. rtader Naar wij met genoegen vernemen, is de toestand van dr. Rupert, die door eeu patient te Gendringen eruatig werd mishandeld, gunstiger dan het zich ua de eerste behandeling liet aanzien. De doctoreu in het ziekenhuis te Arnham, waar de heer R. thaii8 verpleegd wordt, hebbeu zich er over ver- wonderd, dat de schedel tengevolge van de zware hsmerslagen niet gebroken is en de hersenen geen letsel hebben bekomen, ofschoon de schedel toch op vele plaatsen iugedeukt is. Er heeft zich tot dusver geen noemeuswaardige temperatuursver- hoogiug voorgedaan, en hoewel de lijder ten ge- volge van het vele bloedverlies zer verzwakt is, hnopt men, wanneer zich geen complicaties voor- daen, op een gelukkig herstel. Dat de heer R. zich niet voldoende tegen den aauvaller heeft kunnen verwereu, wordt verklaard dat de dader hem, aa on- gemerkt de deur van het vertrek gesloten te hebben, onverwacht een haoaersjag op het achterhoofd gaf, die den dokter ter aarde deed storten. Een vol- gende slag brak een der beenderen van de Linker- hand, waarmede de aangevallene vermoedelijk het hoofd heeft willen beschermen. Na een hevige worsleliug waarbij de aauvaller zijn slachtoffer nog circa 80 slagen met een hamer heeft toegebracht, bleef de heer R. machteloos liggen. Als door een wonder hevft hij toen de kracht waten te vinden om kruipende te ontkomen in een oogen blik dat de dader, die voornemens was zijn slacht- offer met een scheermea af te maken, zich even verwijderde. De sleutel stak gelukkig nog in het lot. Op de straat gekomen, stortte de dokter dadelijk bewusteloos neder en werd in dien toe- stand door den juist aankomenden veldwachter gevonden. De heer Rupert ia nog jong artshij heeft pas sedert een jaar zijn studie aan onze universiteit voltooid. Hij is aedert kort te Gendringen geves- ligd, waar hij een drukke praktijk heeft, en b(j zijn patienten iu hoog aanzien staat. Een tragisch lot is het deel geweest van de sedert eenigen tijd vermiste Duitsche stoomboot »Sofr8ya". Dit schip, dat naar men zegt vroeger een der Nederlandsche mailbooten was, had tijdens den Japansch-Russischen oorlog een lading kolen overgebracht naar Japan, maar was later in Rus- sisctoen dienst getreden, en had een lading wapena en ammunitie voor Wladiwostok aan boordgenomen. Door een bloskade der Japanners was het niet in staat die haven te bereiken, en had toen de wijk genomen in de monding der Amoer-rivier. Daar kreeg het in October bevel om te wachten tot de bekrachtiging van het vredeaverdrag. Koit daarop is het vsartuig verdwenen en men hoorde er nieta meer van. Thans komt echter het treurige bericht dat inboorlingen nabij de Amoer het schip ontdekt hebben, geheel ingesloteu in het ijs, zonder levendeu aan boord. De ge- heele bemanning was doodgevroren. De rechtbank voor echtscheidingen te Chi cago had dozer dagen een buitengewoon geval te beslissen. Een jonge knappe vrouw, mrs. Josephine Russel, vroeg ontbinding van haar huwehjk omdat haar man haar telkens uit het echtelijk bed joeg en haar sloeg. En de reden Omdat zij altijd koude voeten had, en hij de aanraking daarvan niet Jon verdragen. Mevrouw Russel verklaarde voor den rechter dat het niet aan haar had gelegen dat zij altijd haar best had gedaan haar echtgenoot de aanraking van haar voeten te besparen. Als dat toch gebeurde was het bij oogeluk. Maar hij werd dan boos en sloeg haar. De eisch werd toegestaan. De man wist tot zijn verdediging niets anders in te brengen dan dat hjj wel de hand van zijn vrouw had gevraagd maar niet haar voeten. De Fransche staat heeft verleden jaar uit den a leenhandel van tabak een netto winst. van 368,044,273 francs ontvangen. Door de rechtbank te Keulen is een vrouw die een Belgisch meiaje van 16 jaar aan een bordeel aldaar had overgeleverd, tot twee jaar tuchthuia- atraf veroordeeld. Het meiaje, dat de Duitache taal niet machtig was, kon haren toestand pas bekend maken toen een jong Franschman zich haar lot aantrok. 's Gravenhage, 9 Mei. Tweede K umer. Ar- beidscoutract. De regeeringsbepalingen betref- fende de uitkeering van loon bij ziekte en ver- pleging van de inwonende arbeiders werden min of meer bestreden door de heeren Heemskerk, Van Wjjnbergen, Van Dedem en Blooker.' De heeren 1 alma, De Klerk, Schaper en Pierson verdedigden die bepalingen. De heeren De Klerk en Schaper wenschten echter de bepaling tot een dwingend recht te maken. De heer Heemskerk betoogde dat zijn beden- kingen zijn te ondervangen door aanneming van zijn amendement, strekkende de bedoelde uitkeering te binden aan een kor^ri termijn in plaats van aan een opzeggingstermijn en om bovendien waarborgen op te nemen* ter voor- koming van simulatie. De heer Van Wijnbergen meende dar op die wijze revens botsingen met latere ziekteverze- kering zouden worden voorkomen. De heer 1 alma verdedigde tegenover den heer Lohman zijn standpunthij betoogde nader dat deze wet een Nederlandsch nationaa1 karakter rnoet dragen en naast recbtbeginselen ook huma- niteitsbegripp^n rnoet bevatten. ingezondex stukkes. Mijnheer de Redacteur Mag ik 8. v. p. een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. De datums der vergaderingen voor polderbesturen en iugelanden zijn weder aangekondigd en bij het zien daarvan kwam ons onwiliekeurig de vraag t8 binnen ^wanneer zullen die vergaderingen eens een voorbeeld geven van bezuiniging Men geeft er presentiegeld en houdt goeden sier niet aileen van zijn eigen geld maar ook van dat der minder bevoorrechten. Men zou zoo denken, dat bjj de vele uitgaven, die noodig zullen zijn om dijken van binnenpolders zelf te veraterken en later voor het aanleggen van een tramlijD, het nu een van zelfsheid zijn zou, dat alles bezuinigd werd, wat maar te bezuinigen was. Ik en zeer velen met mij hopen, dat er een verandering ten goede moge komen en wij niet langer gedrukt zullen worden door onnoodige lasten waarvan niemand eenig nut heeft. Axel. x. POLITIE. Op het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd een bril. Rechthebbende vervoege zich aldaar. Hulst, 7 Mei. K O E R 8 .VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 48,— a, 48,021/2- Engelsch per 12,— 12,—. ZEE T I.I i> I .N fcl i>. Van 7 tot en met 8 Mei. jledig Van 7 tot en met 8 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 34 binnenvaartuigen op- en 29 afgeschut; door de Westsl. 1 op-en 10 afgeschut. I'ositie der stoomscJiepen. Per 100 K. G. Tarwe 8,40. a f 8,(50, Rogge 7,50 a f 7,76, Wintergerst 7,10, a /7,25. Zomergerst Haver 8,75, a 9,— Erwten 10,50, a J 10,75, PaardeD- boonen 9,— Duivenboonen /ll,—, Witteboonen 14,— Braineboonen 10,— Boekweit Lijnzaad Aardappelsft f Koolzaad per zak van 106 liters Paarden geene. Rundvee 19, verkocht 11. Varkens 35, verkocht 15, Schapen geene. Boter per kilo f 1, Eierea per 26 stuk* f 0,75. VLAG. NAAM. M'(. Van en naar.' Lading Eng. s.s. Eng. s.s. idem Beig. s.s. Eng. s.s. Duits s.s. Belg. s.s. Duits. s.s. idem Voor TerK'euirni Sephyr 606 Londen fan Xer Wenzeni Hummersea 1524 Skinningr. Hailing 2199 Londen Flandria 1248 'Grimsby Voor Cseut Don Her. J, Albrecht Oditte Lueida Taygeta Deen 3msch Nanna Eng. s.s. Harelda Belg. s.s. Deen. s.s. Vlaanderen Ellen 2658 Goole 3851 Libau 186 Zee 4.181 Windau 3615 idem 535 Chiistiania 3645 Manchester 1066 Ostende 1989 Reval ledig stukg. ledig stukg. hout ledig hont idem ijs stukg. ledig vlaa Van Gent i 4304 Hull 3399 Leith 2050 .Vliddlesbro 2339 Goole 219 Feignemonth ledig stukg. idem idem cement Zweed. s.s. Saga Eng. s.s. Ronan Noor. s.s. Urda Eng. s.s. Derwent Eng. barge Lord Fenny son s.s. HENRY vertrok 8 deter van Blyth naar Kroonstadt. s.s. GUIDO in lading te Rotterdam voor Kroonstadt. s.s. HARALD arriveerde 8 dezer van Algiers te Middlesbrough on Tees. s.s. JENNY in lossing te Ter Nenzen. s.s. RICHARD vertrok 9 dezer ran Middlesbrough on Tees naar Methil.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2