(iemengde berichten. Telegrafische berichten. De schipbreuk van het Belgische opleidingsschip. Gemeenteraad van Koek. Gemeenteraad van Zaamslag. achterwege zouile moeten blljven ware zeker zeer te betreuren, te nieer, omdat het invloeien van binnenpolders dit bleek op zoo treurigw wyze ook weder dit jaar bijna steeds het overstroomen van dorpen of geliuehten mede- brengt. W aar echt.er die binaeudijken, niet alleen de onmiddellijk dnarachter geiegene polders be- schermen, maar ineestal geheele streken en bebouwde kommen, zijn wij van meening, dat alle terraen aanwezig zijn, ora roor dijksver- hooging de hulp van de Provincie en zoo noodig ook van het Ryk in te roepea. Gedeputeerde Staten, overtuigd als ij zijn van de noodzakelykheid van dijksverhooging zulleu wij twijfelen daar geen oogenblik aan tot subsidieerii'g willen medewerken, terwijl wjj gegronde hoop koesteren, dat ook van rijks- wege hulp zal te krijgen zijn In verband met het bovenstaande nemen bovengeuoemden de vrijheidzich tot Uw bestuur te wend'en en L) beleefd te verzoeken ora, zoo dit ten Uwent noodig mocht zijn, aan de ver- gadering ran ingelanden voor te stellen. om in beginsel tot dijksverhooging te besluiten, onder aanvraag van subsidie. Zeer zult U ons verplichten door aan eerst- genoemde berieht te zenden van het besluit der vergadering van ingelanden, terwyl wij ons gaarne bereid rerklaren om ketzij voor, het zij na de vergadering van ingelanden saiuen te komen met de betrokken besturen. Zondag werd in n't Hotel de Linde" te K loosterzande door den rentmeester van het Kroondomein aan de daartoe opgeroepen pachters der overstroomde landerijen mededeeling gedaau van de zeer gunstige bes uiten, door H. M. de Koningin ten opzichte harer pachters genomen. Gedurende het jaar 1906 zal geen pacht be- taaid moeten worden, terwijl ook de halve pacht over 1905, vervaldag 1 Mei e. k niet behoeft voldaan te worden. Dien pachters, wier geschat inkotnen minder dan een nog l.ader te bepalen bedrag beloopt, zal al de geleden schade, de pachters met een inkomen boven dat geschatte bedrag de halve schade vergoed krijgen. Boven- dien zal aan degenen, die geacht worden daarin niet door eigen middelen te kunnen voorzien, gratis zaaigrasn worden verstrekt. Uitdrukkelijk is verboden het planten van suikerbieten en het ploegen der landeryen, terwijl door den rentmeester den pachters aan- geraden werd zoo min mogelijk op de landen te verbouwen daar het toch meer dan waar- schijnlijk de moeite niet loonen zal. Hij deelde o. in. mede dat reeds proeven ge nomen zijn met verschillende gewasseu, ook met lucerne, doeb dat geen enkele vrucht opkomt. Na deze mededeeling werd door den heer Stallaert het woord gevraagd, die voorstelde aan H. M. de Koningin een telegram te zenden om H. M, dank te betuigen voor de zoo milde bepalingen ten opzichte harer pachters. Eenparig vond dit voorstel bjjval en menig woord van dank en de opgeruimde stemming der pachters bewezen wel dat ieder zeer ver- heugd was en de edele daad van H. M. op de rechte waarde schatte. Ook aan den administrateur van het Kroondo mein zal een telegram vandankbetuiginggezonden worden voor zijn bemoeiingen in deze. Na afloop der vergadering werd door de pach ters nog besloten oin ook aan den rentmeester hunne erkentelijkheid te betoonen voor al hetgeen door hem in het belang der pachters is gedaan en nog gedaan zal worden. Hoek, 1 Mei. Tot onderwyzer aan de Chris- telyke school alhier is benoemd de heer VVisse van Serooskerke (Walcheren). St. Jansteen. Aan de Zondag gehouden prib- vlucht uit Diornik gegeven door de duiveDmU. ffDe Zwaiuw" namen 66 duiven deel. Zij werdeu volgens telegram uit Doornik met Westenwind en bewolkte lucht zonder mist losgelaten om 11 uren (elf) 18 miuuten voormiddag. De duif welke den eerslen prijs won kwam thuis (te Koewacht) om 12 nren 54 miuuten en had M. per minuut afgelegd. De'uitslag was in zijn geheel als volgt le prijs E. van Laere, Koewacht, met 8 poelen, 18 fr. en een fraaie regulateurklok 2e prijs E. Sturm, St. Jansteen, met 8 poelen, 18 fr.3e prijs E. van Helslaud, St. Jansteen, met 4 poelen, 30 fr. 4e prijs: A. van der Velden, St JanstecD, met 5 poelen, 51 fr.5e prijs: A. Lockefeer, St. Jan- ateen, met 6 poelen, 65 fr. 6e prijsA. Boddaert, St. JansteeD, met 4 poelen, 24,50 fr.7e prijs E. de Wit, St. Jansteen, met 3 poelen, 14 fr. 8e prijsA. van Thienen, Clinge, met 2 poelen, 8 fr.9e prijsA. Blommaert, Hulst, zonder poelprijs, 4 fr.10e prijs: P. Stevens, St. Jan steen, zonder poelprijs, 4 fr.lle prjjs E. Ver- meulen, Hulst, zonder poelprijs, 4 fr.12e prys Fr. Smpt, St. Jansteen, zonder poelprijs, 4 fr. 18e prijsE. van der Heiden, Clinge, zonder poelprijs, 4 fr.14e prijs: E. Sturm, St. Jansteen, zonder poelprijs, 4 fr.15e prijs: C. Inghels, St. Jansteen, zonder poelprijs, 4 fr.I6e prys F. de Cock, St Jansteen, zonder poelprijs, 3 fr. 17e prys: A. de Potter, St. Jansteen, zonder poel prijs 3 fr. j overduif, J. Schuerman, St. Jansteen, zonder poelprijs. De prijzen werden uitgereikt in het lokaal der ml), hi] hen heer L. Jausens. Maandag gingen, tijdens de afwezigheid van den predikant, eenige jongens spreeuweneieren zoeken op het dak van de pastorie te Hoorusterzwaag. met het ongeiukkig gevolg dat de lljarige W. B. van de nok, langs het dak, naar beneden viel. Inwendig gekwetst en met gebroken armeti werd hij opgenomen en naar een dokter gebracht. Geheel Warfum en omgeving zijn onder den indruk van het moordtooneel, dat Dinsdag- nacht iu eene kleine herberg werd afgespeeld. Twee personen kregen in de herberg ruzie en weldra lag de eeu outzield ter aarde. 't Heet dan hart- steek dsn dood veroorzaakte. De gedoode stond er voor bekeud voor geen kleintje vervaard te zijn en de verdachte moordenaar iszich zelf niet rnees- tor wauneer hij sterken drank gebruiki heeft. Avoiids vijf uur is de verinoedelijke dader D. naar Groningen vervoerd. D. is ruim 50 jaren oud en reist als scharen- slijper om zijn brood te verdienen. Hij staat als een uitstekend werkman bekend. 't Gesehil dat tot de gruweldaad aanleiding gaf, liep over een huarcontract. Dinsdagochteud is op het station Amster dam- Doklaan de assistent J. V. tusscheu wagtns geraakt en onmiddelijk grdood. Een der opvarenden van de //Comic de Smet" heeft aan ean verslaggever van de Brusselsche Petit Bleu" ket volgeude verhaal van de schip- breuk gedaan. Het waa 19 April, en nog niet recht daglicht, toen men bamerkle, dat het schip vol water liep, zonder dat men ook maar eenigszins kou gissen, waar dat water vandaau kwam. Eerst werd de handpomp in werking gezet. Die brak. Toen de stoompomp. Maar die kon ook niet werken, want telkeus sloeg het zeewaler tegen de buizen en daardoor werd de stoom gecondenseerd. Toen liet de kommaudant alleman waaischuwen, de equipage werd op de hoogte gebracht van den toeatand. Het was een roerend oogenblik, toen ieder wist wat er gaande was, maar uiemand ve»- loor zijn tegenwoordigheid van geest, ook de jongstc adelboraten niet. Sloepen uitzetten. Iu de verte gloeiden nog enkele lichteu van schepen. De laatste noodaeinen van de //Smet de Naeyer" werden echter niet op- gemerkt. Het water wies altijd aan. Van oogenblik tot oogenblik werd de toeatand dreigender. De sloep aan stuurboord, aan het achterscbip, werd uitgezet. Ook de achterste sloep aan bak- boord wilde men uitzetten, maar daar knapten de tonwen van en de boot tuimelde met twee man de zee iu. Men wierp bun reddii gsgordels toe, maar tevergeefs. De derde sloep ging goed neer, maar zij stond half vol water en dreigde telkens om te slaan doordat zij te kort aangebonden was. Een matroos maakte met levensgevaar de touwen los, en trachlte het water uit te scbeppen. Eindelijk was de boot vlot. Op dit oogenblik sprongen de adelborsten en matrozen in zee en zwommen naar de bootee. Eeu en twintig man slagen er in, in de eersts boot te klimmen. Eenigen durven niet springen, zij wachten te lang en worden door de golven, die ever het dek slaan, weggespoeld. De meesten verdrinken. Een ziet men lang ronddrijven, zich vastklemmend aan een kippenhok. De fComte de Smet" komt al dieper in het water te liggen. Cuypers, de aalmoezenier, geeft absolutie aan de atervenden. Hij weigert van boord te springen. Hij wil plaats openlaten voor anderen. De officieren en de kapitein blijven het laatst aan boord. Dan springen op hun beurt de twee luitenants Wenmackers en Celis in de derde boot, dit half vol water staat zij slagen er in met de uiterste inspauning naar de boot te roeien, waar de anderen ingeklommen zyn. Nog twee adel boraten en een bootsman worden na hen opgenomen. Voor hij den sprong neemt, drukt Wenmaekers kapitein Fourcault de hand. De kapitein ataat op de brng, rustig, vastberaden. Hy rookt een cigaret. ^Hiernamaals zullen wy elkaar mogelijk weerzien," zegt hij tot afscheid. Dan kapte de boot de tonwen. Nog een oogen blik schommelt de //Comte de Smet" op en neer, en dan verdwijnt hij in de golven, met kapitein Fourcault, met Cuypers den geeatelijke, en nog enkele mauDen. De mannen in de boot hoorden nog een enkelen noodkreet, en toen werd het aan alia kanten atil. De reddiDgsboot was te zwaar geladen, en lag diep in het water. Zij kon 66n zeil opzetten. Als leveBsmiddelen had men aan boord een vaatje water en drie pond choeolade. De Fransche kust leek het naaste by., en daarom zette de boot koers naar het Oosten. Om 4 uur 'a middags kwam er een zeilschip in 't zicht. Er werden tot in 't wanhopige seinen gegeveu met een rooden zakdoek. Welk eeu angst hebben de overlevenden van de achipbreuk in die bednege- lijke schuit uitgeataan, met een vaatje water en drie pond choeolade aan boord, in voile zee, ver van de kust. Dat zeilschip leek de eenige hoop. Werden de noodseinen niet opgemerkt Zou dat schip zijn koers voorzetten zonder naar de schip- breukelingen om te zieu Dat zou gelijkstaau met een doodvonnis. Het heeft twee uren geduurd voorde//Dunkerque", het zeilschip, de boot van de fComte de Smet" in het oog kreeg. De schipbreukelingen werdeu alien door de //Dunkerque" binnengehaald en alle s roemen om 't zeerst de hartelijke ontvangst, die hun te beurt viel. Officiereu en mauschappen van de //Dunkerque" stelden bun kleereu ter be- schikkiog der naite verkleumde Belgen. Hoe is de Comte de Smet de Naeyer vol water geloopeu De Belgen gaan naar bed en slaan op met die vraag. De kranten wijden er heeje blad- zijden aan. Het eenige antwoord dat met siellig- heid gegeven wordt is men weet het niet Maar met dat antwoord is geen Belg tevreden. Deskun- digen worden gepraaid en al wat zij maar mogelijk achten wordt in de krant gezet. De vorige week hebben wij herhaaldelijk gelezen, dat het schip een gevaarlijke lading aan boord had, spoorrails en cement. Spoorrails raakt licht los, als het schip gaat werken, zeiden deskundigen, en een Nederlandsche zeeman, een oud-gezagvoerder schrijft ons vaudaag, dat hij bij ervariug weet hoe gevaar- lijk spoorstaven zijn, Hij had gevareu met een ijzereD zeilschip, geladen met spoorstaven en bij kwaad weer bemerkte men gelukkig bijtijds dat een rail bezig was zich door de huid vau het schip heeu te werken. Wy lezen echter vandaag een nauwkeurige opgave van de lading der Comte de Smet de Nayer en daar komen geen spoorstaven op voor. Er ataat zelfs uitdrukkelijk bij, dat de aanvankelijke vermeldiug van spoorstaven onder de Jading op cen vergissiug berustte. Het publiek gelooft, dat de regeering iets ver- borgen houdt ever de toedracht der zaak, en dat men als het scheepsvolk eenmaal afgemonsterd is, de waarheid wel te hooreD zal krijgen. Er is geen vermoeden omtrent een met opzet verborgen ge houden omstaudigheid noodig, om den indruk te krijgen, dat cr zware fouteu zyn begaan met dat Belgische opleidiugschip. Daargelaten nog de in- richting van het schip, die niet die waarborgen van veiligheid bood, die in de eerste plaats bij een opleidiugschip niet mogen ontbreken, blykt nn, dat er nooit oefeningen met de reddingsbooten waren gehouden. Dan was de bemanning tc klein. Er waren wel koppen genoeg aan boord. Maar aan ervaren zeevolk ontbrak het. Half volwasaen jongens mag men niet met matrozen gelykstellen. Er was Maandag te Brussel een geweldige oploop bij het Noorderstation, waar eenige van de mannen van de Comte de Smet verwacht werden met den trein van's middags half twee. De trein kwam aan, maar de reizigers vertelden aan het wachtende pu bliek, dat de maDueu van de Comte de Smet al in Scbaerbeek waren afgestapt. Het publiek waa woe- dend. De regeering wil ons iets verbergen, zeiden de menschen, die zoover om niet geloopeu hadden. De regeering wil niet, dat de adelborsten ons de waarheid mcedeelen. Toen het gerncht zich ver- spreidde, dat er geen zeelui met den trein waren meegekomen, was het publiek niet van zius, zoo maar naar hnis te gaan. Men was gekomen om te betoogeD, er zou betoogd worden. Geen zeevolk om voor te schreeuweu, dan maar schreeuwen tegen de regeering en tegen de pastoors. A bas la calotte I Eerst riep het een, en toen meer en weldra daverde de volksmassa a bas 1« calotte! Twee lykdienaari te Hal, beiden getrouwd en huisvaders, werkten in hunne leege uren bij een drogiat op de Groote Markt. Zij vonden daar eeu fiesch staan, die, naar zij dachten, jenever inhield, en zij dronken er uit. Ongeiukkig was het gedenatureerde alcohol. Toen zij 'a middigs thuis kwamen, hadden zy geen lust om te eten en giugen naar bed. Hun toestand verergerde van uur tot uur en te half 7 gaf de eeD, te 8 uren de andere den geest, ondanka alle pogingen van de dokters om heu te redden. Zaterdagavond is te Blankenbergh binuen- gebracht de viachboot O 55, die zonder iemand er in ter reede was aaugetroffen. De boot had 'a ochtends vroeg met twee op varenden Ostende verlaten, en daar men sedert dien niets meer vau hen vernomen heeft, is het vermoeden gewettigd dat zij in de golven zijn omgekomen. Het feit dat de riemen in de boot nog aan wezig waren, is een bewijs, dat deze niet gekau- teld is, waardoor anders de afwezigheid der op varenden, die beiden broeders wareu, geinakkelijk zou zijn te verklaren. Het echtpaar Herman te Gullegem had vaak ruzie. De man drinkt, de vrouw verkwiat alles. Vrijdag had de vroiw een geit, die 20 fr. waard is, voor 14 fr. verkocht. Daarop ontstond ruzie eu de vrouw, die reeds te bed lag, sprong op en vloog met een mes op haar man toe. Hij ontrakte haar het wapen eu in een gevecht, dat meer dan een kwatier duurde, kreeg de vrouw een steek achter het oor. Zij ging terng naar bed en de man legde zich naast haar neer. Des morgeni te 4 are zag hij dat zij doodgebloed waa. Hij nagelde dearen en vensters vast en ging zich gevangen geven. Dit rampz&lige huishoudeo heeft vier kinderen. Te Tanger heeft men in het huis van eea schoenmaker de begraven overblijfselen van 36 vrouwen gevonden, welke de moordenaar had om- gebracht, ten einde zich van de juweeleu en klee- dingstukken der slachtoffers meester te maken. Het publiek eischt, dat het onmensch en de vrouw, die hem ter zijde stond, verbrand zullen wordeo, en inderdaad zsl de booswicht Donder- dag in 't openbaar tertcbtgesteld worden aan het kruis. i»; Arbeul adelt. Het wemelt te Madrid sedert jaar en dag van bedelaars en leegioope(s. Dat verdriet den gouverneur der huofstad senor Ruiz Jimenez, en hij heeft het vaste besluit genomen Madrid vau leegloopers te zuiveren. Al een paar maanden is de politie in de weer, leegloopers te vaugen en ze naar de iurichtiagen te brengen, die bestemd zijn die lieden te bewa- ren. Volledig slagen deed de politie echter niet. De bedelaarskoloiiies liepen geheel vol, maar altyd bleven er bedelaars over in de straten van Madrid. Senor Ruiz Jimenez liet zich niet ontmoedigen. Hij besloot, de krachtigste mannen onder de leeg loopers aan den arbeid te zetten bij de groote werk«n, die de regeering laat uitvoeren in de buurt van Madrid. Dan zou er plaats in de gestichten vrykomen. Zoo zouden er oulangs uit een bede- laarskolonie 86 flinke volwassen kerels gehaald wordeo, om ze aan het werk te zetten bij de ka- nalisatie van de Manzenaris. Wat deden de be- dela'rs p Zij weerden zich met handen en voeten en verklaarden dat zij liever wilden sterven daa arbeiden. Toen kwam er ten slotte esn sterde afdeeling politie 's morgens vroeg in het bedelaarsgesricht om de mannen met geweld weg te halen. Maar ook die sterke politiemacht kon de opdracht niet vervullen. Alle 86 mannen hadden zich spier- naakt uitgekleed. Zij hadden hun kleeren op een hoop gehooid en er den brand in gestoken. Hun goed, hun leven willen deze mannen offerem maar een ding willen zij niet. Zij willen niet arbeiden. Madrid wemelt van de bedelaars, senor Ruiz: Jimenez ziet het zuchteud aan en zint op nieuwe listen. 's Gravenhage, 2 Mei. Het fotaal bedrag der collecte door de Haagsche sub.-cornmissie over- gemaakt aan het Zeeuwsche watersnoodcomit^ beloopt 40.470.6672- Zitting ran Zaterdag 28 April. Alle Uden tegenwoordig. Voorzitter de burgeineegter. Secretaiis de heer J. M. Dregmanii. 1. Lezing der notulen Tan de vorige vergadering- welke worden goedgekeurd. 2 Mededeeling wordt gedaan van de volgende inge- komen stukker.. Circulaire van het bestuur der vereeniging .Zeeland" gevestigd te Middelburg, ten doel hebbende verzorging en opvoeding in of buiten gestichten van minderjarigen waarover haar de voogdij is opgedragen of met welker verpleging zij door de regeering mocht worden belast, verzoekende ten behoeve dier vereeniging eeue jaar- lijksche snbsidie te verleenen. Met het oog op de gemeentefinancien wordt m. a. afsvijzend beschikt. Brief van Gedeputeerde Staten beriebtende de ont vangst vaji de op 24 Maart jl. vastgestelde verordening tot wijziglng o. a. van art. 74 der algemeene plaatselijke Politieverordening. Brief als roren mededeelende, dat de beslissing op de aan te gane geldleening door het college is verdaagd. Idem boudende goedkeuring van een besluit tot af- en overst;hrijving in de begrooting voor 1905 en 1906. Idem omtrent eene wijziging der begrooting voor 1905. Proces-verbaal Tan kasopneming bij den gemeente- ontvanger, waarbij 1152.20 in kas werd bevonden. Alle worden voor kenniggeving aangenomen. 3. De Voorzitter biedt het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1905 aan, hetwelk den leden zal worden rondgezonden. 4. Brief van Gedeputeerde Staten met opmerkingen omtrent de ingezonden verordening tot wijziging van artt. 21, 45 en 59 der bouwverordening. M. a. s. besloten aan den inhoud van dat schrijven te voldoen 5. De rekening van het algemeen armbestuur wordt m. a. s. goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op 753,20}, in uitgaaf op 561,73}. Met een goed slot van f 191,47. 6. De rekening van het bestuur der brandweer op 148,75 in ontvaDg en uitgaaf. 7. De rekening van de Gezondheidscommissie werd goedgekeurd. Ontvan gsten J 1918,05}. Uitgaven /1214,79. Ooed slot 703,26} 8. Het ondvrzot'k der rekeningen had plaats door de heeren P. de Feijter en De Meester Nadat de Voorzitter den uitslag van de gehouden aanbesteding voor het leggen van kei- en klinkerbe- strating had medegedeeld, wordt de vergadering ge- sloten. Vergadering van 30 April 190fi. Afwezig de heeren J. de Putter en C. Wilhelmus. Voorzitter de Burgemeester-Secretaris. Na lezing der notulen verklaart de heer Geelhoedt dat hij gezegd heeft </ik neem het den heer De Jonge niet kwalijk dat hij niet aanwazig was, omdat hij van de zaken niet op de hoogte is" terwijl de notulen slecht# vermelden »Ik neem den heer De Jonge niet kwalijk dat hij niet aanwezig was". De Voorzitter verklaarde hierop dat hij zooveel mogelijk weer geeft hetgeen wordt gesproken, ofschoon hij dat niet woordelijk kan doen doch aan het verlangen van den heer Geelhoedt om het op te nemen zal worden voldaan. Brief van den Commandant der Brigade Marechaussee te Ter Neuzen, met dankbetuiging voor de aan zijne Brigade verieende gratificatie. Enkele brieren van Ged. Staten werden voor kennis- geving aangenomen. Dankbetuiging van de onderwijzers voor de verhooging hunner jaarwedde in verband met de verhoogde pen- sioens bij d rage.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2