«eme gde berichieri. ook de R. K. ingezetenen eeu raadszetel te verscbaffen. Zij meent er evenwel op te moeten aandringen, dat de candidaat, die eventueel door de Katho- lieken gesteld wordt, verklare, dat hij niets beeft uit te staan met de berucbte circulaire bij de laatste raadsverkiezing, noch betrokken is bij andere min edele handelingen, hierbij geple^gd. Dit acbt zij uit moreel en ook practiscb oogpunt noodzakelijk. Voor dit antwoord zal plaatsing verzocht worden in bet Vrijztntiig t olJcublad en in de Ter Aenzensche Courant. Met de meeste boogacbting hebben wij de eer te zijn Het Bestuur van /<De Vrijheid," J. de Feijtek, Voorzitter. J. v. d. Peijl, Secretaris. De R. K. Kiesvereeniging afd. Ter Neuzen, bield Zondag 11. eene algemeene vergadering, waartoe alle R. K. kiezers van Ter Neuzen en R. K. jongelingen boven den twintigjarigen leeftijd uitgenoodigd waren. Het doei daarvan was de Kiesvereeniging te ontbinden en eene nieuwe op te riebten, oni zoodoende ben, die gaarne daartoe inedewerkten in de gelegenbeid te stellen de eenheid onder de R. K. parti] te bevorderen. Dit is dan ook gescbied. Tot voorzitter der nieuwe R. K. Kiesvereeniging werd met algemeene stemmen gekozen de beer J. A. van Rompu en tot leden van het bestuur de heeren F. Koevoets, N. J. Imandt, P. de Bakker, A Daelman, F. Lauret en H. van der Velden. Van andere zijde meldt men ons dat velen waren opgekomen in verband met de wijze waarop de oproepings-advertentie was ingericht, in de meening dat de vergadering was belegd vanwege de afdeeling Hulst, en dat deze zicb toen er niemand uit Hulst aanwezig bleek en ze met bet eigenlijk doel der vergadering in kennis waren gesteld verwijderden. Ook vernamen wij dat deze vergadering was be legd met het doel de Katholieken albier, die thans gescheiden zijn, in eene vereeniging saam te brengen. Het doel werd evenwel niet bereikt, daar slechts enkelen toetraden. Zondagavond omstreeks half tien ure werd de op de Wester-Schelde, nabij onze haven geankerde Eng. schoener Frederike, bestemd naar AntwerpeD, aangevaren door de van Antwerpen komende Spaansche stoomboot Valdaga. De Valdaga draaide bij, doch toen het over- bodig bleek hulp te bieden, zette het stoomschip de reis voort. De Frederike is erg beschadigd aan het voorschip en maakt water. De schoeDer is heden naar Antwerpen opgesleept. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is benoemd tot lid van de Gezondheids- commissie voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel beeft te Neuzen, de heer 11. W. Vollenhoven van Daalen, notaris te Sas van Gent. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 16 Mei 1906, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Axel, de heer W. van den Bosch, commies-titulair der posterijen en telegrafie. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land zal plaats hebben o. a. te Sluis, Dinsdag 12 Juni l01/2 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Retrancherneut en Sluis te IJzendijke, Woensdag 13 Juni 10 uren voorm voor de erlofgangers, gevestigd te Bier- vliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Scboondijke en Waterlai dkerkje te Oostburg, Donderdag 14 Juni 11 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd le Brsskens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg en Zuidzande te Hontenisse, Dinsdag 26 Juni 9 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Boschkapelle, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisseen Stoppeldijk te Hulst, Woensdag 27 Juni 9 uren voorm voor de verlofgangers, gevestigd te Clinge, Graauw en Langendam, Hulst en St. Jansteen te Koewacht. Woensdag 27 Juni 21/s uren nam., voor de verlofgangers, gevestigd aldaar te Axel, Donderdag 28 Juni 91/3 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Axel, Over- slag en Zuiddorpe te Sas van Gent, Donderdag 28 Juni 2 uren nam., voor de verlofgangers, gevestigd te Sas van Gent, Westdorpe en Philippine; te Ter Neuzen, Vrijdag 29 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag. Zaterdag is door de marechaussee van Hontenisse gevankelijk naar Middelburg over- gebracht zekere d. B., van Ossenisse, onder ver- denking van bet plegen van ontuchtige haude- lingen met zijne eigen j nger dan 16 jaren zijnde dochter. Als een bewijs, dat er nog ondernemings- geest bestaat onder de landbouwers te Axel verdient zeker wel verunelding dat de roUende week drie zoons van den landbouwer Die'eman naar de Ardennen in FraDkrijk zullea vertrekken, teneinde aldaar het landbouwbedrijf uit te oefenen. Zij hebben ongeveer 300 gemeteu land gehuurd, waaronder een partij boschland ter ontgiuuing. Men schrijft ons uit Vlissingen Het plaatselijk watersnood-comite beeft er dus een weg op weten te vinden om te trachten de door den winkelstand opgegeven schade door den watervloed van 12 Maart, eenigzins te controleeren. Het comite was overtuigd dat er nauwkeurig onderzoek naar de juistbeidvan de gedane opgaven diende te worden ingesteld, doch de moeilijkheid was om hierin gescbikte en der zake kundige personen te vinden. Het was zeker een verstandig besluit om met dit onderzoek geen ingezetenen te belasten, men diende hiervoor onpartijdige personen te vinden en bet comite is er in geslaagd verschillende Miidelburgsehe neringdoenden bereid te vinden deze taak op zicb te nemen. Deze commissie zal zeker voor vele moeilijke gevallen komen te staan. De schade toch is zeer verschillend een manufacturier bij v. heeft zijn bedorven goederen nog kunnen verkoopen, zij bet natuur- ljjk tegen verminderden prijsde kruidenier daarentegen wiens winkelwaren door het zeewater bedorven waren beeft al deze artikelen als ge- beel waardeloos naar de mesthoop zien ver- huizen. Verder ligf de eene winkel hooger dan de andere, ook al een factor waarmede rekening dient gebouden te worden, omdat in een laag gelegen winkel bet water zooveel hooger is gekomen, terwijl nog met tal van andere omstaudigheden moet rekening gehouden worden. Deze week werd te Goes een conferentie gehouden tusschen enkele leden van bet prov. watersnood-comite in Zeeland en afgevaardigden der verschil ende plaatselijke comite's, t neinde overeenstemming te verkijgen op welke wijze de bij het provmciaal watersuood comite inge- komen geldeu zullen verdeeld worden. Het bevolkingscijfer der provincie Zeeland bedroeg 1 Jan. j.l. totaal 227,292, zijnde 112,603 mannen en 114,689 vrouwen. Op dien datum telde Vlissingen 20,003 per sonen (9,788 m. en 10,215 vrMiddelburg i 9,328 (9,008 m. en 10,320 vr.), TerNeuzen 9,326 (4,555 m. en 4,771 vr.) Goes 7,424 (3,481 m. en 3,943 vr.), Zierikzee 7,035 (3,330 m. en 3,705 vr.), Hontenisse 4.998 (2,461 m. en 2,537 vr.), Axel 4,681 (2,355 m. en 2,326 vr.), en Yerseke 4,193 (2113 m. en 2,080 vr.) Slniskil. Zaterdag j. 1. geraaktc de knecht De K. bij den landbouwer De K. alhier, doordat de paarden op hoi gingen, onder de slede en egge. Klagende van inwendige piju werd de jougen gevonden en naar de hofstede gebracht. De paarden werden een eind daarvan opgevangen en tot stilstaan gebracht, Zaamslag, 80 April. Poor Ds. K. M. R. Veldman te Garrelameer is voor het beroep naar kerk A alhier bedankt. Zaterdag jl. werd alhier opgericht eene afdeeling van volksonderwijs, met aanvankelijk 24 leden. Het in die vergadering gekozen bestuur bestaat uit de heeren A. Kok, L. J. Geelhoedt C. W. de Yos, M. C. Castelein en Mejuff. C. Willemsen. Hun functieu zullen in de eerstvolgende verga dering worden vastgesteld. Hontenisse. Door de ingelauden van den Kruispolder wordt eeu adres gezonden naar Ged. Siaten van Zeeland om hen volgens art. 53 der wet van 26 Mei 1870 (staatsblad no. 82) ont- heffing van grondbelasting over 1906 te verleenen en wel op groud, dat hunne akkers door deu vloed van 12 Maart jl. zijn overstroomd en ver- moedelijk ditjaar onbebouwd zullen moeten blijven. Watzoorden, 28 April. Heden werd door het bestuur der waterkeering van het calarni- teuze waterschap Walsoorden aanbesteedhet maken van een uieuwen zeedijk in de doorbraak, en bet herstellen van den zuid-oostwaarts daar tegen aansluitend beschadigde gedeelte van den zeedijk van deu Wilhelmuspolder, behoorende tot de waterkeering van bovengenoemd cala- miteus waterschap. Minste inschrijfster was de firma Van Haaften te Zaltbommel voor f 63,990. Verder schreven in de heeren J. L. de Troije te Middelburg voor 104.583, Kalis Volkor te Sliedrecht voor 98,000, J. Cambeeu te Walzoorden voor f 90,000, C. de Wilde te Kattendijke voor 89,9 »0, J. de Jongh te Ammerstol voor 73,300, Van der Meijde te Sliedrecht voor f 72,500. J. van der Plas te Hardinxveld voor 67,000, W. H. Swets te Uardinxveld voor f 65,500. Be gunning van het werk is alsnog aange- houden. Kloosterzande. Zaterdagnamiddag is ten huize van den heer P. Verbist van wege de landbouwers- vereeniging yEigen Hulp" aanbesteed de levering van 97,900 Kg. chilisalpeter. Er waren 5 in- schrijvers, namelijk de beeren J. J. Arenthals te Hontenisse voor f 13,70, A. Blondeel te Oostburg voor f 13,69, G. Meijer te Zaamslag voor f 13,55, W. Adriaan8ens te Groenendijk voor f 13,50 eu Alph. Adriaanseas te Walsoorden voor f 13,47 alles per 100 kilo. De levering is aan den laagsten inschrijver geguDd. Schoondijke. Wegens het onveilig maken van den weg, door het rijden met een fiets zouder lantaarn, werd proces-verbaal opgemaakt tegeneeu opzichter der Veiligheidswet. (Zel.) V lissingen. De Holla dsche loodskotter no. 9, scbipper J. Meijndert, is alhier gearri- veerd met een poklijder aan boord. Deze is overgebraeht naar de ziekenbarak, terwijl de kotter in quarantaine ligt. De equipa.-e mag het scbip niet rerlaten, voordat de kotter ont- smet is. Men meldt uit Oud-Vossemeer Op welke wijze het zeewater inwerkt op de boomen, begint nu reeds bij tal van boomen te blijken het bloeien en de bladontwikkeliug eaf velen hoop, dat de uitspraak der »gf leerden", als zou er van die boomen niet veel te recht komen, niet zou bewaardheid worden, maarm en merkt nu reeds zeer duidelijk, dat afsterven het gevolg zal zijn. Een enkele bezitter van een boomgaard heeft, op aanwijzing van den rijkstuinbouwleeraar, greppels rond de boomen gegraven en door bespoeling met het zoetwater getracht het zoute water te verdrijven of dat eenig succes zal hebben moet de toekomst nog leeren, maar er is weinig hoop. Te Bergen op Zoom is Donderdagavond een kinderlijkje uit het water van de Schelde gehaald. Het was in een schipperskous gestopt. Men meldt uit Haarlem Hier is een onwillig landweer-dieustplichtige, K. geuaamd, die nu reeds alien autoriteiten heeft geweigerd te gaan voldoen aan zijn verplichtingen, die zijn uitrusting toezond aan den Minister van oorlog en die nu ook weigerachtig is gebleven te voldoen aan een goeden raad, hem namens deu Minister gegeven. Dit is den Minister bericht en daar K. nu door zijn ouwilligheid deserteur is geworden, zal eerstdaags zijn arrestatie volgeu. Terwijl men aan het verhuizen was, wist het eeoig zoontje van den heer U. te Sueek, een kind van een kleine 2 jaar, een zakje met vergift van de waschtafel te halen. Van den inhoud was spoedig zooveel verorberd, dat 't inrsepen van geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Na weinige ureu stierf het kind. Spaar>mapgarine. Ant. Jurgen's Margarinefabrieken zullen in 't vervolg als reclamemiddel bij elk pond van hunne ,/spaarmargarine" gratis twee spaar- bankzegels, ter waarde van tien cent en bij elk half pond een spaarbankzegel,. ter waarde van vijf cent cadeau geven. De spaarzegels zijn de origineele door de Rijkspostspaarbank uitgegeven zegels. Twintig daarvan, geplakt op een origineel formulier der spaar ank, geven recht op eene inlage van 1 gulden op de Rijkspostspaarbank bij alle postkantoren in Nederland. De waarde dezer zegels wordt dus door het rijk zelf gewaar- borgd, in den vorm van geld op de spaarbank, dat bovendien nog eene rente geett van 2.64°/0. De vereiscbte formulieren zijn bij iederen win- kelier, de «paarmargarine verkoopt, alsook op de postkantoren gratis verkrijgbaar. De ISpaarmargarine is keurig verpakt iD cartons van beele en halve pondende halve ponden de halve ponden kosten 221/2 cent en de heele 45 cent. Te Ellecom wilde de 84jarige D. B. penitre kippen verjsgen, door met steeaen naar de dieren te gooien. Hij viel daarbij achterover en kwetste zich zoodanig, dat bij reeds des avonds overleed. De Loterij-wet van Juui 1905 verbied o.a. *het op eeuige wjjze openlijk bevorderden van deelneming aan buiteu het rijk in Europa aange- legde loterijen". Op dien groud zijn thans iu de Nederlandsche bladen de adverteutien betreffende de loterijen ver- dwenen. De Koninklijke Nederlandsche Posterijen ver- zenden niettemin open brieven van een irma uit Hamburg, waarin tot deelneming aan de, Hambur ger geldloterij wordt opgewekt. Is dat nu geen openlijk bevorderen", waartoe de Nederl. Posterijen medewerken Of is 't eene vergissing (N. v. d. D.) Buurtspoorwegidylle. Op den buurtspoor- weg van Spiers naar Geinsheim ia dezer dagen in eeu bocht een rijtuig van het spoor geloopen. Dat kwam door een wielrijder die met deu trein om het harst reed en daarbij de koddigste bewe- giugen maakte. De reizigers in het rijtuig waren, om naar hem te kijken, alien naar een kant ge- drongen, zoodat het rijtuig het evenwicht verloor. De beambten hadden geeu tchuld, de vaart was matig, en het moet erkend dat de trein dadelijk stilhield, voor de menschen in de voorafgaande rijtuigen wisten, wat er gebeurd was. Naar men verneemt heeft de gemeentelijke gezondheidsdienst te Amsterdam uitgemaakt, dat het vergif in de soepgroenten, waardoor het gezin Ssarloos aan den Sparrenweg 24, ongesteld is ge worden, geen dolle kervel was, zooals men aan vankelijk in het Ouze Lieve Vrouwengasthuis meende. Er zijn in die groenten sporen van eeu ander vergif nl. stramonium gevonden, dat echter in zijn uitwerking met het dolle kervel-vergif veel overeenkomst heeft. Te Hasselo (bij Hengelo) heeft een land bouwer een mooie brandgans of dondergans be- u achtigd. Het dier hsd een vlucht van 140 c.M. en was 70 c.M. Jang. Het broedt in het hooge Noorden, doch begeeft zich in den winter meer Zuidwaarts, steeds langs de kusten. Men meldt uit Amsterdam In verband met het feit, dat dezer dagen (ge- lukkig niet onder benrstijd) uit een dergewelven een steen van ongeveer 5 Kg. omlaag gevallen is, ht bben B. en W., teneinde alle ongerustheid weg le nemen, besloten onder de bogen langs de gcedereubears beschuttingen te doen aanbrengen. Een rondtrekkende koopvrouw die zich met hare vier kinderen op eeu lauwen hoop nuetaalslak- ken te Differdingen te slapeD had gelegd, is den volgenden ochtend nog slapende met gloeiend o "taalschuim overgoten. De vrouw en drie kin- deren waren dadelijk dood, een knaapje bleef on- gedeerd Donderdagmorgen vervoegde zich bij een weduwe te Arnhem, een persoon, die voorgaf W. W. te heeteu, en werkzaam te zijn geweest aan de nieuwe k&zerne te Ede. Hij wenschte van haar een kamer met pension te huren. Na het vertrek in oogenschouw te hebben geuomen, huurde hij dit, zeggende om 12 uur terug te zullen komen om te eten. Voorts zou hij zelf het be- noodigde beddegoed aanschaffeu. De man kwam om 12 uur terug en deelde de vrouw mede, dat ook zijn broeder en zijn vriend hem te keunen hadden gegeven, gaarne hun intrek dij haar te willen nemeit. Verder spelde hij haar op de mouw, pirn. 1900 op de spaarbank te hebben en, na vele jaren weduwuaar geweest te zijn, nu weder naar een geschikle vrouw om te zien. Het gesprek kreeg 'u meer verlrouwelijk karakter. De goedgeloovige vrouw liet Haar trouw- ring zien, dien de man aan zijn vinger paste, waarna hij vroeg, den ring dien dag te mogen blijven dragen, hetwelk de weduwe goed voud. Vervolgeus verzocht hij haar even 20 voor het aankoopen van zijn beddegoed te willen voor- schieten, hetwelk zij ook deed, waarna hij met het geld eu den riug vertrok. Natuurlijk moet ouze trouwlustige weduwuaar nog steeds bij de lichtgeloovige weduwe terug- keeren. Nuttige les. Een koopmau uit Orleans kwam te Parijs en ontmoette daar op een plaats waar een goed koopman niet van uoode heeft een rneisje waar een goed koopmaD zich liever niet mee moest inlaten. Zij heette Berthe. De koop man uit Orleans ging met Berthe soupeeren ia een kofbehuis en toen gingen zij in een rijtuig. Zij zouden samen naar de Hallen rijden. Nog maar kort op weg, klopt het meisje den koetsier stil te houden. Zij ziet haar broer loopen, wenkt hem, de broer ziet haar ook, komt op het rijtuig af. Even voorstellen. Vind u goed, dat mijn broer zoover mee rijdt? De koopmau uit Orleans vindt het goed. Dan rijden zij met hun drieen in het rijtuig een eind verder, als de koetsier weer moet stil- houden, Bert&e en haar broer stappeu uit. Wacht hier even, koetsier, wij komen er dadelijk weer aan 1 Als Berthe en haar broer echter wat lang weg- blijven, vindt de koetsier het zonderling, dat nummer drie daar zoo stil alleen bljjft zitteu wachteu. Hij doet het portier opeu en daar ligt de man te rouken. Een eigenaardige lucht hangt in het jijiuig. De koopman is niet wakker te krijgen. In een apotheek heeft men den koopman uit Orleans weer bijgebracht. Wat ze met hem ge- daan hadden wist hij niet precies, maar wel weet hij, dat hij misselijk is van de chloroform en dat hij een portefeuiile met 17,000 frank kwijt is. Meteen weer in het rijtuig naar de politie. De politie is Berthe op het spoor gekomen en ook haar broer, die haar, achteraf bekeken, niet in den bloede blijkt te bestaan. De twee hadden slechts 1600 frank meer bij zich toen de politie hen oppakte, maar Berthe had 15,000 frank bij een bank gedeponeerd. De koopman uit Orleans krijgt bijna al zijn geld terug. Het avontuur met Berthe is voor hem een les, die wel een stuk kaas waard is, en zeker wel 400 frank. De koopman uit Orleans zal zich in het vervolg wel wachten 's avonds, lichtzinnig, met meisjes uit te gaan, althans's avonds te Parijs met een meisje en een broer van het meisje in een dicht rijtuig naar de hallen te rijden. Donderdag is het kantoor van den betaal- ineester te Dusjet, dicht hij Tiflis, leeggeplunderd. Twintig minuten voor d'eu tijd, waarop de wacht wordt afgelost, kwamen 6 man in de uniform van fyet daar ter stede liggende balSljou, gaven het wachtwoord en drongen de depotafdeeling binnen. Nadat ze de daar aanwezige wacbten buiten gerecht hadden gesteld, maakten ze zich meester van 315,000 Rbl. in gereed geld. Het gelukte hun le ontkomeu, alvorens de echte scbildwachteu ter aflossing waren aangekomen. l>«ordat de telegraaf met Tiflis zoo slecht werkte, kon de regeering niet spoedig genoeg maatregelen nemen. Thans is Dusjet ingesloten door troepen en is een strenge bewak'ngsdiensl. langs den spoorweg ingesteld. jeneinde te trachten de roovers gevangen te nemen. O o <5 O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2