Landbouwberichten. Het zoutgehalte der gronden van de overstroomde polders. Gemerigde berichten. W De ramp in Californie. getoonde deelneming. Het bezoek dat U. M. en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hier gebracht hebben, zal in onze gemeente onvergete- lijk bljjveu". Tot afzending van dit telegram werd beslolen en de Burgemeester ontving daarop Zaterdag telegrafisch het volgende antwoord ffH. M. de Koningin draagt mij op den Ge- meeuteraad van Hontenisse HoogstderzelTer dank over te brengen voor de woorden van hulde en erkentelijkheid gesproken in de eerste vergade- ring van den Raad, na de ramp welke de ge- ineeote zoo zwaar heeft getroffeu. H. M. en Z. K. H. de Prins koesteren de meest oprechte wenschen voor spoedig herstel der welvaart van de bevolking van de geteisterde streek. VAN GEEN, adjudant en part. secretaris der Koningin". Yervolgens bracht de Voorzitter een woord van den dank aan de bestureu van den Kruispolder, van Hengstdijk en van Ossenissa door wier werk- zaamheid de ramp werd beperkt. Ook brengt spreker een woord van dank »an de Hooge regeering, den Minister van Binnen- landsche Zaken, en van Oorlog, den commandant der genie, den commandant der marechausstie, die voor de veiligheid zorgde en aan het bestuur der stoomtram Hulst-Walsoorden voor de verleende hulp. Alsmede meer in het bijzonder aan alle parti- culiereu, die hnlp verleer.den en de slachtoffers hebben geherbergd. Ingekomen is een missive van mevr. de wed. Adriaanseus, houdeude mededeeling van bet over- lijdm van haar echtgenoot. De Voorzitter brengt een woord van welver- diende hulde aan de nagedachtenis van den heer Adnaansens, die 46 jaar lid van den raad en 80 jaar wethouder was en veel in het belang der gemeente gedaan heeft. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, namens het gemeentebestuur een krani te leggen op het graf van de overledeue en aan diens weduwe en missive van rouwbeklag te zenden. Tot tijdelijke wethouder wordt beaoemd de heer Hiel, nadat de heeren Staal en Dumoleyu verklaard hadden een eveutueele benuemiug met te zullen aanvaarden. Ingekomen is een missive van Ged. Staten waarin wordt verzocht een uitvoerig rapport om- trent de gezondsheidstoeatand en de armoede, in verband met de overstrooming. Aan het verzoek van Ged. Staten zal zoo veei mogelijk worden voldaan, hoewel een volledige opgave der sehade nog niet mogelijk is. Moeie- lijk is de schade te berekenen aan de landerqen, aan den middenstand en door gebrek aan werk. Moeielijk zal het ziju de hoofdelijke otnslag te innen. Het Rijk zal moeten bijstaan. De zeer nadeelige invloed, die eene overstrooming met zeewater op de landerijen heeft, is eensdeels gelegen in de hoeveelheid zout, die door den grond wordt opge- nomen en voor een ander deel in de slechte structuur, die de bouwvoor aanneemt. Dit laatste nadeelige gevolg ziet men gewoonlijk niet onmiddellijk in sterke mate optreden, de uitwerking van het hooge zoutgehalte daar- entegen wel. Een te hoog zoutgehalte vertraagt de ontkieming van het zaad en den groei van de plan ten kan zelfs, wanneer het zeer hoog water wordt, beide totaal verhinderen. Na eene overstrooming zal het daarom dikwijls voorkomen, dat men verstandiger doet niet uit te zaaien, dus zaaizaad en knnstmest in den zak te houden en den grond te laten liggen, totdat het zout dat hij belangrijke commissieu had, waarbij hij zich bedieude van de hulp eener vrouw. Of dat zijn eigen vrouw was, viel natuurlijk niet uit te maken de brieven kwamen uit Weenen, ja, maar Weenen is een zeer groote stad. Gabori zelf zond in de eerstvolgende dagen nog een brief naar zjjn vrouw afden eersten had hij zelf naar de post gebracht, den tweeden gaf hij aan den portier om ter post te laten be- zorgen. Deze beambte was Dogal nieuwsgierigzoodra hij het adres gelpzen had zeide hij tot den ober- kellner: »Jean, je weet in Weenen evengoed den weg ah ik, de Graben is een voomame winkel- straat, maar renteoiers en andere fijne heeren wonen daar toch niet, vooral niet op de derde verdiepiug." En Jean antwoorddeffOch, op reis hangen velen den grooten heer uit, die thuis slechts aardappelen met mosterdsaus tot middagmaal krijgen." Maardie groote som gelds was toch bij den kassier in bewaring Gabori was das stellig wel tfeene fijne mijuheer." Zoo was er een week verloopen, gedurende welke Gabori hoogst solide leefde. Hij stood laat op, ontbeet, ging uit eu kwarn 's avonds met laat terug, dronk meesta! Dog een fleseh wijn in de restauratie van het hotel en ging om elf uur te bed. Op Zaterdag was hij gekomen, en na was het weer Zaterdaghet was alle dagen mooi weder geweest, doch nu ging er in het zuiden boven de Luoebnrger heide een ouweder. Toen dit dreigde los te barsten, tegen den avond, atapte eea heer het hotel binien, die volgeni zij a door het regenwater voldoende uitgeloogd is. Het is daarom van veel belang om zoo spoedig mogelijk het gehalte aan zout vast te stellen. Uiterlijkekenteekenen, die dit met tamelijke juistheid aangeven bestaan niet en daarom moet het langs scheikundigen weg geschieden. Uit elken polder, die voor bebouwing dezen zomer in aanmerking zou kunnen komen, werden enkele grond- monsters genomen, die de verschillende grondsoorten van den polder vertegenwoordigen, en daarna werden ze verzonden naar het Rijkslandbouwproefstation te Goes, waar ze kosteloos konden worden onderzocht. Dezer dagen werden mij de gevondene cijfers mede- gedeeld en daaruit blijkt, dat over het algemeen het zoutgehalte meevalt, dus niet zoo hoog is, als we had den kuanen verwachten in aanmerking nemende den langen tijd, dien het zeewater in sommige polders heeft gestaan. De grondmonsters zijn genomen uit den Noorddijkpolder, Noordhofpolder Mariapolder, Zande- polder, Kruispolder en kleine Molenpolder. Het bovenst.e laagje, ter dikte van ongeveer 2 cM., was rijk aan zout, veel te hoog voor een goeden groei der planten. Maar hei overige gedeelte van de boswvoor bevatte veel min der en de daaronder gelegen lagen nog minder. Dat de gronden niet meer zout hebben opgenomen staat waarschijnlijk in verband met de vele regens voor de overstrooming waardoor de grond met zoet water was volgezogen. En dat juist het bovenste laagje zooveel zout bevat koml van de droogte na den waterafvoer, er is veel grondwater verdampt en het daarin aanwezige zout zette zich in de bovenste grondlaag af In den Noorddijkpolder, die grootendeels slechts een getij onder water is geweest, is het zoutgehalte het laagst hooger is het in den Kruispolder, nog hooger in den Mariapolder, Noordhofpolder en Zandepolder en bet hoogst in den Molenpolder. Op al de orerstroomde gronden in dezen polder is de verbomw van rlas, erwten, booneD, wikken, b.v. wikken in haver voor veevoer) aardappels, zeer weinig hoopvolde opkomst moge zich nog goed laten aanzien, maar mede op grond van de gevonden cijfers is het gevaar groot, dat het zoutgehalte zich overal weldra zal wreken. Wil het weer eenigszins meewerken, dan zal men van zomergerst, haver- en bieten wel een oogst kunnen ver wachten en in den Noorddijkpolder en den Kruispolder van de zomergerst zelfs wel een goeden oogst. In dc zomergerst zaaie men dan luzerne, daar op deze manier het land zich het spoedigst herstelt en men tevens vee voer heeft. Ook in haver kan men luzerne zaaien, maar hieraan is de schaduwzijde verbonden, dat de haver meer nadeel ondervindt van het zout dan de zomergerst en bovendien de stoppel wel iets later zal bioot komen. Bij de zeer gunstige schikking die H. M de Koningin heeft getroffen ten opzichte van de ondergeloopen gronden van het Kroon-Domein zai in den Noordhofpolder, Maria polder en Zandepolder geen uitzaai meer mogen plaats hebben van suikerbieten, omdat hierbij de grond in den aanstaanden hsrfst te veel te lijden zal hebben en de nadeelen zich dus minder spoedig zullen hcrstellen. Bovendien zal men eene niet veel hoogere opbrengst mogen verwachten dan 10000 a 12000 kilo per gemet en dan is ten gevolge van de hooge kosten voor be- mesting en arbeidsloon de winst gering. Naast gerst, haver, luzerne, gras en klaver zal evenwel de verbouw van koebeeten toegelaten worden om zooveel mogelijk in gebrek aan veevoer te voorzien. Bij de perceelen wintergerst en wintertarwe, die neg een goeden stand hebben en zich reeds goei ontwikkelen is het van veel gewicht om den grond open te houden. Een chilibemesting is hierbij zeer aan te raden, b.v. 50—75 kilo per gemet. Overigens zal de ontwikkeling van deze gewassen in den aomer waarschijnlijk tegen- vallen door den slechten toestand van den grand en zal men bij twijfelachtigen stand goed doen den grond te bewerken met eg of cultivator en nog zomergerst zaaien. Uit de cijfers van het zoutgehalte volgt dus, dat men van sommige gewassen nog wel een oogst mag verwachten, maar men dient voorzichtig te zijn met de behandeling van den grond. De grond moet droog zijn,^ wanneer men wil bewerken en men mag hem niet dieper los- maken dan volstrekt noodig is om het zaad te bedekken. Elke diepere bewerking geeft te veel lossen grond hie bii regen ineeoslibt tot een ondoorlatende laag, die noodlottig is voor de plant. Het hoogere zoutgehalte van den bovengrond en het lagere gehalte van de iets dieper gelegen lagen mag i« geen geval een reden zijn om dieder te bewerkea. Hoe zwaarder de grond, des te voorzichtiger dient men te zijn. Enkele gedeelten, die in den eersten tijd nog niet opgedroogd zullen zija, zooals b. v. in het oostelijk deal van den Zandepolder en op de lagere plaats6n in den Mariapolder, late men liever tot den herfst liggen. De kleine Molenpolder bevat hethoogstezoutgehalte; vooral de ondergrond bevat hier meer dan in de andere polders Daarbij komt nog, dat deze polder bestaat uit zware klei, die zich veel minder gemakkelijk herstelt. Het groen leggen door zaaii'ng van klaveis is vooral in dezen polder zeer gewenscht Aangezien er veel kans be8taat, dat de vruchtboomen bet ook zullen moeten afleggen, zou eene kunstmatige uitspoeling van het zout door middel van zoet water een middel zijn, waarvan men in latere jareu veel ge- noegen zou kunnen hebben. Voor hen, die in de na- bijheid wonen van niet ondergeloopen polders zou dit geen al te groote moeite zijn. Yolgaarne ben ik steeds beieid nadere lnlichtmgen te geven. Kloosterzande. D. S. HUIZINGA, adsp. rijkslandbouwleeraar. Een goede kruiderij is van groot belang voor de voeding. Dit wordt hoe langer hoe meer erkend. Een deugdelijk middel om te kruiden verhoogt niet alleen den smaak der spijzen, maar wekt ook den eetlust op en bevordert de spijsverteering, dus aiaakt dat de spijzen ons meer nut doen. niterlijk niet in het voornaamste hotel van Ham burg paste. Hij was zeer eeuvoudig gekleed, droeg katoenen handschoeuen en had slechts een half- versleten koffertje en een katoenen paraplu bij bij zich. Zoodra de portier hem zag, glimlachte hij met blijkbare geringschatting eu noteerde voor dezen gast eeu achterkamer op de vierde verdieping. Hij veranderde echter van gedachten, toen de reiziger, die zich Jnrgens noemde, kort daarop in de portierskamer kwarn en zijn ambtskaart ver- toonde. Hij haalde het vreemdelingenboek te voor- schijn, sloeg het open en vroeg ,/U bedoelt dus van een week geleden Ik moet a echter doen opmerken, mijnheer de commissaris, dat bij ons alleen menschen van goeden naam bun intrek nemen. U zalt hier dus niet vinden, wat a zoekt." (Wordt vsrvolgd). Daarom wordt ook hoe langer hoc meer zulk een kruidingsmiddel gewaardeerd en op prijs gesteld. Sinds lang nu werd bewezen dat Maggi's Aroma zulk een middel is. Ze is onovertroffen voor het verbeteren van soepen, bouillon, sauseu, gestoof- de groenten, gestoofde vleesch en vischgerechten en sehoteltjes, ook de gestampte pot, wordt er veel srnakelijker door. Een paar druppels bij het opdienen volgens voorschrift of recept er aan toegevoegd zijn voldoende. Naar eisch gebruikt geeft Maggi's Aroma aan iedere huisvrouw gelegenheid tot werkelijke bespa- riugen van allerlei onkosten, daar ze minder vleescb noodig heeft om een goede soep of een lekker schoteltje te bereiden. Een roeiboot met zes personen, die Maandag van, de reede van Austrnweel naar Antwerpen voer, vroeg onderweg verlof aan de passeerende sleepboot ^Thames" om faan te pikken." De bootjesroeier Cuyper had reeds den haak op de ^Thames" geworpen en was op den sleep- boot overgesprongeD, om de tros vast te leggen, toen, tengevolge eener verkeerde manoeuvre van dengeen die aan het roer zat, de loeiboot onder de schroef vau de ^Thames" terecht kwarn. De boot sloeg om en de vijf nog opvarenden vielen in 't water. Drie konden zich zwemmende boven houden en werden door de bemanning van de sleepboot gered. Een waschmeisje en een fnatiebaas" ziju echter niet meer boven gekomen en verdronken. De sneltrein van Wiesbaden naar Mainz is Zondagavoud op het station Curve den sneltrein van Keulen naar Frankfort in de flank gereden. Het postrijtaig van dezen laatsten treiu en de locouotief van den auderen vlogeu van de spoor- staven, een beambte van de post kreeg kwetsuren. De stoffelyke schade is groot. De machinist van den sneltrein uit Wiesbaden was door het onveilige sein heeugereden. Te Hajingen in Lothariugen heeft een arbeider zijn 7-jarig zoontje doodgeslagen, omdat hat kind geweigerd had, jenever voor den vader te halen. Volgeni de laatste berichteu van prof. Mat- teucci, is de Vesuvius tot rust gekomen. Vol gens hem zijn er nu geen verdere ernstige onge- lukken te vrsszen. Intusschen zijn eergisteren in de Italiaansche provincieu Siena en Florence lichte schokken van aardbeving gevoeld, welke ecbter geen schade van belang veroorzaakten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hadden prof. Matteuci en zijn metgezellen in het obscr- vatorium het hard te verautwoorden gedurende een hevig onweder, waarbij uit tfde pluim" van den berg een wolk van zand en verstikkende dampen in het observatorium werd gedreven. Zij kwamen er echter goed af. Een raadseiachtig geval. Zaterdag voor 8 ilageiikwin te Lilian een ambteniar aan van het Russische gezantsohap te Parijs d'Albrandt genaamd, van Fransche nationaliteit, met een opdracht voor het Russische gezsntschap aldaar. Na zich van zijn opdracht gekweten te hebben, besloot hij tot Donderdag in Linden te blijven, ten einde het antwoord terug te kunneu brengen, maar men heeft hem niet weergezien. Aan de politic werd van zijn vermissing keunis gegeven en men meende zijn signalement te herkennen in de persoon van Charles Grant, die Dinsdag tot 3 maandeD gevangemsstraf was veroordeeld wegens een aaaranding in het Batterseapark. Russische ambtenaren van het gezsntschap werden epgeroepen naar de gevangenis van Wandsworth en ook zij herkenden d'Albrandt in den gevangene, maar deze beweert te zijn voor wien hij zich uitgeeft en geen d'Albrandt te kennen. De sedert Augustus te keer gaande vuur- spuwende berg op het eiland Sawaii (Duitach Samoa) is in de laatste weken weer erg aan het rommelen. Bij Toapepe heeft de lavastroom de zee bereikt. Hij heeft tot nu toe vier dorpen met hunne plantages verwoest. Hoewel er geen meuscheo zijn omgekomen, zal het Duitsche be stuur toch een hulpverschaffing op groote schaal moeten inrichten, om de enbehuisden aan nieuwe hutten en plantagea te helpen. De dakloozen genieten nog altijd gastvrijheid in bevriende dorpen. Aan den Rtjksdag zal zoo apoedig mogelijk een som voor den aankoop van land gevraapd worden. Het Belgische schoolschip #Comte de Srnet de Naejer" is vergaan. Naar aanleidiag daarvan werd Maandag uit Antwerpen aan de M. Ct. geschreven. Volgens een dezen namiddag bij de reederij ontvaugen telegram, is genoemde bodem, door een nog oubekeude oorzaak, gezoukeu in de golf van Biscaye dat alle opvarenden in de sloepen het schip hebben verlateu j dat 26 hunner door het naar Hamburg zeilende Fransche barkschip Dunkerque zijn ontmoet eu overgenomen. Wie die 26 geredden zijn, is nog onbekend. Over het lot der overigen, 33 in getal, verkeert men in het onzekere. Dunkerque kan eerst binnen een paar dageu Hamburg bereiken". Volgens den correspondent der Press Association heeft de sleepboot Granville van Dover de Dunker que gepraaid, en toen vernomen dat de kapitein Fonrcault en 88 man aan boord zou zij a ver dronken. De kapitein van de Duukerque weigerde de schipbreukeliugen te ontschepen zonder schiifte- ljjke bevelen van de Belgische regeering. De ontroering in Belgie door het bericht gewekt, is nstuurljjk groot. Van alle kantea worden de reedeis bestormd met vragen om inlichtingeu van de angstige ouders der leerlingen. Zooals we reeds bij het uitzeilen van het schip meedeeldeD, waren er 32 kadetten aan boord. De stsf bestond uit de heeren Fourcault, commandant baron van Zoylen van Nyevelt, le officierj Wenmaeckers, 2e officierC^lis, 3 officier en Van Essche, 4e officier. Het leeraarkorps is samengesteld uit de heeren Van den Bossche, belast met den leergang voor talen, handelsrecht en scheepvaart, haudelsbureel, enz., en luitenant Van den Plas, beiast met den leergang van wisknnde. Andere leergaugeu werden gegeven door den heer Cuypers, aalmoezeuier, en den scheepsgeneesheer, Dr. Molitor. De jSmet de Naeyer" is nog een zeer jong schip. Het werd afgeleverd einde 1904, vertrok voor de eerste maal uit Antwerpen den I2denpe- bruari 1905 naar Valparaiso en keerde tegen het einde vau het jaar terug. De tweede reis had voor bestemming Port-Natal in Zuid-Afrika, met aanleg te Las Pal mas en te Kaapstad. De fComte de Smet. de Naeyer" behoort aan de Association maritieme beige, naamlooze vennoot- schap, te Antwerpen gesticht op 80 December 1903, met eeu kapitaal van 500,000 fr. en be- staaude uit 128 personen, behoorende tot de politieke. wereld, de financien, den handel en d« nijverheid. De Staat kende een toelage toe, uit- getrokken op de credieten voor het vakouderwijs. Het schoolschip had een dubbel doeldejouge- liedcn in staat stellen de vaart te doen, vereischt door de Belgische wet, ter verkrijging van het brevet voor de lange omvaartde jougelieden, die zich voor den handel bestemmen, in staat te stellen met den vreemde kennis te maken en uitvoerwegen na te speuren. De rComte de Smet de Naeyer" was dilmaai bevracht door het huis Eiffe en geladen met 2200 ton cement, een groote hoeveelheid glaswerk en andere waren. Het is onvermjjdelijk dat er nu weer gesproken wordt over de gebeurteDissen met het schip v6or het klaar was. Toen het zich te Greeuock in het dok bevond, is door een verkeerde handeling van een werkman, die bij ougeluk aan e£u zijde de tanks opende, bestemd voor ballastwater, het schip opzij overgezakt, en met groote moeite kreeg men het weer overeind. Er werd toen veel gesproken over een verkeerd evenwicht van het schip. Dat werd ontlr.end, maar nu komen van zelf die beweriugen weer boven. San Francisco vat weer moed, zoo seint de correspondent van een Engelsch bind. Het volk is nog wel versuft door de geleden ellende en de vele ongemakken van den tegeawoordigen toestand, maar men begint toch reeds met goede hoop over de toekomst te spreken. Het is kenschetsend voor den geest van dit volk, dat geen ramp, hoe erg ook, den Amerikaan lang kan neerdrukkenhij begint reeds te praten over de nieuwe, prachtige stad die als een phoenix uit de ach vau het oude San Francisco vejrrijzen zal. Goed geschoalde werk- lieden worden reeds aangemaand in de stad of in den omtrek te b)(jven, aangezien binnen zeer korten tijd alien werk in overvloed zullen vinden. Het nieuwe San Francisco zal zijn voordeel doen met de lessen van aardbeving en brand. De hoaten huizen, die men in het heele land nog zooveel aantreft, zullen vermoedlijk weldra tot het verledene behooren, en vervangen worden door stevige gebouwen van een stalen geraamte met metselwerk. De geestkracht en onderuemingslust van de Califoruiers is verbazingwekkend, en er valt niet aan te twijfe-len, dat zij een nieuwe »hoofd- stad van den Grooten Oceaan" zullen bouwen, die in alle opzichteu de oude zal overtreffen, en dat waarschijnlijk in ongeloofelijk korten tijd doen zal. Zaterdagavond, zoo zegt dezelfde berichtgever, was het rustig en ordelijk in de stad, en vaudaag, Zondag, heerschte er een ware sabbathkalmte in de tentenstad. De predikanten maakten vau de gelegenheid gebruik om toepasselijke leerredeuen zedelessen ten beste te geven, en nooit is em vergadering in de open lucht talrijker of aan- dachtiger geweest. De menschen zongen de psalmen met een toewijding, tnaar zelden gehoord in kerk- gebouwen die met de handen gemaakt waren, en vurig waren de gebedeu die uit deze vergaderin- gen van zwaarbeproefden opsttgen. De bjjzondere berichigever vau de Daily Chronicle seinde over het leven in de groote fcuncentratie— kampen", die bij^oorbeeld in Golden Gate park alle open plekken be-.laan. Vrouwen, in kostbare mantels gehuld, zitten om kleine vuren gehurkt te huiveren, terwijl hun mannen in den omtrek bezig zijn met naar brandhout te zorkeu, of in de lange rij hun beurt staan af te wachten voor de broodbedeeling. Het meest verbaziugwekkende is, zegt de corres pondent, de stemming onder deze dakloozen. Ze maken er een grap vau. Een man is er in geslaagd eeu kleine ouderwetsche piano te redden niemand begtijpt hoe hij die in het park beeft kunnen krijgen. Op een beschuitkist gezeteu, geeft hij nu eu d&n een uitvoering, allerlei dwaze stukken spelende, ook K Huuue, sweet home" en duizenden dakloozen komen er omheen staan en sehijncn dien galgcnhumor zeer op prjjs te stellen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2