BIJV0EG3EL Tsr Nsuzenschs Courant Dinsdag 24 April 4906. No. 4831. Telegrafische berichten. Gemeugde berieiiten. FEEILLETON. WERNER'S AV0NTUUR. Middelburg, 23 April. By het heden alhier o-ehouden onderwyzersexamen slaagde o. m. de heer M. E. M. Waelput van Zuiddorpe. 'g Gnivenhage, 23 April. De Minister van Binnenlandsche Zaken biedt deze week den nieuwbenoemden Commissaris der Komngin in Zeeland een afscheidsmaaltijd aan, waarby als fasten ziin genoodigd de leden der Earners van de Staten-Generaal uit Zeeland, de oud-Mimsters onder wier bestuur Mr. Dyckmeester Secretaris- Generaal was, zoomede ziin ambtsopvolger. De heer Mr. Dyckmeester is heden door H. M. de Koningin op het Loo beeedigd. Aan het echtpaar Mesdag alhier is ter gelegenheid van hun gouden huwelyksfeest als nationaal huldeblyk aangeboden een gouden gedenkpenning uit daukbaarheid vo rde schen- kinc van het museum Mesdag. Van den gezant te Washington is bericht ontvangen dat zich onder de ongeveer 500 per- sonen, omgekomen by de ramp te ban tian- cisco, vermoedelyk geen- Nederlanders bevinden. Te Oosterhout (N.-Br.) heeft Vrijdaguacht vrouw C. v. T. in een vlaag van waanzin haar zoontje van 5 maanden uit de wieg genomen en in een mestput geworpen, waarin de kleine is verstikt. De justitie uit Breda heeft reeds een onderzoek ingesteld. MeD sch-rijft uit Winterswijk aan de „N. A. Ct." In verband met het vermelde bericht over den moord op de familie Gunther, lezen wij uit eew particulier schrijven, dat rooflust de drijfveer tot den moord schijnt geweest te zijn. De beide Chilenen waren bij den heer Gunther werkzaatu tot het snijden der tarwe. In de meening, dat in huis veel geld aanwezig zou zijn, kwamen zij onverwachts op 28 Eebr. in zijn huis en hakten hem en zijn zoon met een bijl het hoofd af. De vrouw des huizes, dit ziende, trachtte nog te ont- vluchtten, maar werd op 50 M. afstand iugehaald en op dezelfde wijze vermoord. De joDgste dochter werd eveneens gegrepen, doch wist zich lcs te werken en bij de buren hulp te halen. Een andere dochter werd zoo zwaar gewoud, dat zij na eenige dagen in het hospitaal te Gorbea overleed. De beide Chilenen werden op last van den Minister doodgeschoten. Zaterdagnamiddag had op eeu eilandje bij Hilligersberg, waarop een vuurwerkfabriek is ge- vestigd, een ontploffing plaats, waarbij de fabrikant, de heer Gall en zijn knecht Otto Montfrooij werden gedood. Beiden werden in verschillende richtingen weggeslingerd eerstgenoemde werd het hoofd van het lichaam gerukt. Een breeder van Otto, die op eeuigen afstand der andereu aan 't werk was, kwam met den schrik vrij. Bij een brand in een paardenstal in de Raam8traat te Rotterdam, op j.l. Zaterdagavond, zijn van de 10 aldaar gestalde paarden, 9 door Hij stond op en keek op zijn horloge. „De sneltrein uit Hamburg zal spoedig komen denk dus aan den dienst. O ja, zeg eens welke treinen stoppen aan het naaste station Ik bedoel treinen, die naar het Noorden gaan.' ,/By dag stoppen daar twee treinen, omstreeks tien uur en omstreeks zes uur. Dan stopt er nog een trein 's nachts om twaalf uur die kruist daar met den trein uit Hamburg," antwoordde Lili. #Waarom wil u dat weten I »Het was slechts een vraag, kind. Goeden nacht, en droom heerliik Met de handen in den schoot bleef zij zitten, en liet hem vertrekken. De wind, die het onweer voorafging, joeg nu razend over de vlakte, geeselde het heidekruid en dreef de wolken tot gruote nevelbergen opeen. Het bosch scheen onder het geweld van den wind te zuchteu en de duisternis nam snel toe. Zoo somber en onprettig had Reinhold de om' geving hier nog niet gezientot dusver had hij slechts zonnige dagen en heldere avonden gehad, en nachten zonder nachtelijk duister. En nu scheen de natuur eensklaps veranderdhaar ruw- heid kwam nu plotseling in al haaar kracht te den rook gestikt. Met groote is een der dieren gered kunnen worden. Het hoofdbestuur van den Ned. Vpgetariers- bond heeft, gestennd door eenige artsen, aan de direction der H. IJ. S. My. en der b.b. een adres gericht, waarin opgemerkt wordt, dat wel de spoorreiziger, die dit wenscht, recht heeft op een open raampje aan de van den wind af- gekeerde zijde, maar dat door den dikwerf actieven tegenstand der medereizigers het in vele gevallen onmogelijk is, dit voorschrilt door te voeren. Om nu aan dit euvel een einde te maken, verzoeken adressanteo, dat steeds op dezelfde plaats, voor in elken trein, minstens een coupe 2e en 3e klasse voorzien worde van een bordje, waarop de woorden,/Frissche lucht Zoo dit noodig blijkt, zou dan dit aantal coupe's uitgebreid kunnen worden. Donderdagavond omstreeks kwart over achteu heeft in het perceel No. 13 aan het Eusebius- plein, te Arnhem, bewoond door den heer D. een hevige gasontploffiug plaats gehad. In den loop van den dag was de gaskraan van den geyser in de badkamer opengezet, doch door een defect aan den gasmeter stroomde geen gas uit. Er werd eene uieuwe gasmeter geplaatst, doch men vergat de kraan van den geyser te sluiten. Dieutengevolge stroomde nu gas uit, dat de badkamer vulde en zich tusschen de plafonds ophoopte. Toen nu gisterenavond de deur van de badkamer werd geopend terwijl er in de gang licht brandde, volgde eensklaps een hevige ont ploffing, die een groote verwoesting in het huis aanrichtte. De geheele kap van het dak is ont- zet geen dakpau ligt meer op zijn plaats. In vier kamers zijn de plafonds geheel vernield, ter wijl verscheidene ruiten sprongeu en een binnen- muur scheurde. De aangerichie schade is zeer aanzienlijk. Ern- stige persooulijke ongelukken haddeu niet plaats, alleen bekw&men mevr. D. en de dienstbode lichte brandwonden in 'tgelaat. Vrijdagmorgen omstreeks 12 uur heeft op het rangeerterrein, dichtbij Limmei, een treurig ongeluk plaats gehad. De rangeerder H. R. Ubachs, aldaar werkzaam aan een rangeerenden goederentrein, wilde eenige wageus aan elkaar koppelen, doch de met hem aan denzelfden trein werkzame arbeider was hem reeds voor. In zijn dienstijver wilde hij echter toch de behulpzame hand biedeu, waarbij hij het ongeluk had tusschen de buffers bekneld te raken en wel met zoo'u groote kracht, dat hij even daarna zielloos neerstortte. Even te voren had hij nog vriendelijke groeten gewisseld met zijne kennissen, die hem een minuut of wat later als lijk terugzagen. De spoedig ter hulp gesnelde persenen, onder welke ook kapelaan Verheggen, konden niets meer voor hem doen en de inraiddels geroepen Dr. Ruland kon slechts den dood constateeren. In zijn hart is Piet W., te Groningen, eigenlijk een goede kerel, een sukkel, die dikwijls het mikpunt is van de straatbeugels, die er een groot vermaak in schijnen te hebben, hem te plagen en eens flink kwaad te maken. Zoo was het ook Woensdagmiddag weer. Piet liep rustig aan het Hoendiep een handkar voor zich uit te duweu en was op weg naar huis, inwendig verheugd dat hij er dezen keer, oudanks dat het Woensdagmiddag en er dus geen school was, zoo goed afkwam. Ma> r, o wee. Daar komen eensklaps een drietal van die nare kwelduivels onder groot gejuich op hem afstormen en gierend van pret draaien zij de kar met haar bestuurder weldra als een tol in 't rond, terwijl Piet niet bij machte is iets daartegen te doen. Hij vraagt, hij smeekt hem toch te laten loopen. Maar dat kan je begrijpen, 't gaat de plaaggeesteu nu juist net naar den zin, De booze hartstochten die anders sluimeren op den bodem van Piets goedige hart, komen eensklaps boven. Nu smeekt hij niet meer. Hij wordt kwaad, hij dreigt. Daar is het zijn plagers nm juist om te doen, en hun pleizier is ten top gestegen. Nog een oogenblik en hij zal hen achterna vliegeu om hen te pakken, wat hij natuur- lijk toch niet kan. Maar ditmaal scheen de woede Piets beenen meer kracht te hebben gegeven dan anders. Hij kreeg een van zijn plagers te pakken en wierp hem hals over kop het Hoendiep in. Daar lag de lummel en schreeuwde natuurlijk als een mager varken. Gelukkig lagen er schepen in de nabijheid en werd de drenkeling-tegen-wil en-dank gered. Toen waren de jongens natuur lijk vvoorloopig" genezen en Piet weer de oude goedhals. Een echtpaar van Stacegen kwam den vorigen Zondagavond van de foor te Kortrijk naar huis. Ouderweg kregen zij twist over een nietigheid, waarop de man zijn vrouw begon te slaan en te trappen, zoo dat zij hulp en moord riepzij kon evenwel in huis geraken waar de schoonmoeder nog was met een buurvrouw. Hij joeg beide vrouwen naar buiten en ging voort zijn vrouw te mishandelen, totdat zij op den grond viel, veel bloed verliezende. Dat ziende en door haar gesmeek wat tot be- daren gekomen zijnde, ging hij een buurvrouw roepen en een dokter. Doch toen deze kwam, was de vrouw overleden. Het parket heeft den man doen aanhonden. Deze is naar Kortrijk overgebracht. Op het lijk is een messteek vastgesteld. De correspondent van de Tiigliche Rundschau te Munchen deelt eenige nadere bijzonderheden mede over de stokoude vrouw Josefa Eder, die op 19 Maart te Spitzendorf haren 118den ver- jaardag heeft gevierd, wat uit de registers van de parochie ambtelijk bevestigd is. Zij is nog zoo krachtig en opgewekt dat zij barrevoets langs de moeielijke heuvelachtige wegen van hare woon- plaats loopt68 jaar geleden heeft zij reeds haren man, een armen houthakker, verloren, die haar niet veel meer dan drie kinderen achterliet. Nu woout zij bij hare oudste dochter, een vrouw van 85 jaar, in, en wordt daar als atammoeder van een talrijk nakroost geeerd. Verleden jaar is de best nog met Paschen een uur ver naar het dorp Tittling gewandeld, om er te biechten. Voor wie de bergachtige streek van het Beiersche woud kennen, wil dal wat zeggen, en menige vrouw die 50 jaar jonger is, ziet, om de vermoei- nis van dien biechtgang af. Haar leven lang heeft Josefa niet anders gegeten dan den schralen kost van de arme boschbewouers zure melksoep meelknoedels. zuurkool en aardap- pelen. Vleesch kent men in die streek bijua alleen van hooren zeggen. Hare bloedverwanten doen met hun karige middelen voor het oudje wat zii maar kunnen, maar weelde zal aiij wel nooit van haar leven kennen. De hoofdzaak voor haar is dat zij '8 ochtens haar koffie krijgt, Eeu bescheidener wensch, voor een vrouw die in drie eeuwen geleefd heeft, kan men zich moeielijk voorstellen. De witbarsting van den Vesuvius. Uit Milaan werd aan den Berl. Lok. Anz. geseind, dat de toestand in de plaatsen om den Vesuvius hoe langer hoe wanhopiger worden er is gebrek aan brood en zelfs aan water. Bovendien zijn alle wegen vernield en onbegaan- baar. Tusschen Torre del Greco en Torre An- nunziata bleven de spoortreiaen, die volgepropt waren met vluchtelingen, steken in de asch en de aschregen houdt nog steeds aan. Doordat de machinist niet voor zich uit ken zien, stiet een trein uit Portici op een stilstaanden trein, werden een aantal personen gewond en werd groote schade veroorzaakt. voorschijn men kon zich nu voorstellen, hoe bet leven hier zijn zou, als de herfst kwam met zijn stormen en regenvlagen. Daarbij kwam nog een vreemdsoortige gesprek met Lili, haar angst voor een naderend onheil, de woorden die haar waren ontglipt en die aan- toonden, dat er in haar hart een warm gevoel voor hem was ontstaan. „Ik ben een een dwaas geweest, toen ik de villa kocht om hier te gaan wonen," dacht Reinhold op den terugweg naar huis. //Het meisje beeldt zich ten laatste iets in en ze is er knap genoeg voor in haar uiterlijk. Het beste zou wezen Het gedruisch van een passeereuden trein stoorde den loop zijner gedachten. Hij keek de lichten na, die als vurige oogen in het bosch verdweuen, en opende met een zucht de deur zijner woning, De duisternis in de kamers stemde hem onaan- genaam, maar toen hij de lamp had aangestoken, wilde een gevoel van beklemming hem niet verlaten. Het was of er nog iemand anders in huis was, die zich verborgen hield achter de roode portieres of ergeus in een hoek. Natuurlijk kon dat slechts verbeelding wezen, en hij beredeneerde het dan ook zoo met zichzelvenmaar dat hielp niets, de onrust bleef hem bij. Eindelijk nam Reinhold de lamp op en begon alle vertrekken door te gaan. .Hi] nam de kachel- pook mee als wapen, al wilde hij dit zich zelven niet bekennen. Met het einde van de pook lichtte hij de gor- dijnen en portieres op, stak er mee in de donkere De onderprefect van Castellamare seinde uit Ottajano De toestand wordt met het uur erger. Tweehonderd dooden heeft men nog Diet kunnen vindende overleveDden lijden honger. Er is voor minstens 2000 menschen brood noodig. De rantsoenen die de militairen hebben meege- bracht, werden door de vrouwen met geweld weg- genomen. Er is gebrek aan hulp voor de ge- wonden, er zijn zelfs geen draagbaren. De bevolking wordt hoe langer hoe opgewondener. Voor Torre Annunziata schijnt het gevaar om onder de lava bedolven te worden, afgewend te zijn, daar de Vrijdag weder begonnen lavastroom in de richting van Pompeji gaat. Een oplichter, Richard Hardtke, die Donder- dag voor een schepenrechtbank te Berlijn tot een jaar gevaDgenisstraf werd veroordeeld, kreeg toen hij zijn vonnis hoorde uitspreken, een aanval van razernij. Hij begon de rechtbank hardop uit te schelden, trok een leeren pantoffel uit en slingerde die den kantonrechter naar het hoofd. De ver- oordeelde werd geboeid weggevoerd. Maar in het gangetje naar de gevangenis begon hij weer als een wild dier te keer te gaan. Hij sloeg om zich heen en wondde twee politieagenten met beten. Van een agent werd de linker duim geheel door- gebeten. Daar de woesteling het lid van den duim vast tusschen de tanden geklemd hield, moesten zeer krachtige middelen gebruikt worden, om hem baas te worden. Zondagnacht kwam zekere Commeyne te Dadizeele laat thuis. Hij moest aankloppen. Zijn vader, geen antwoord bekomend op zyn vraag: #Wie is daar?" dacht met kwaadwilligen te doen te hebben en loste een schot van uit de gang. De kogel doorboorde de deur en trof den zoon die op den grond viel. Eindelijk kon hij met groote moeite opstaan en naar de woning van zijn tante gaan welke op 100 meters afstand van daar woont. Hij heeft zich te bed moeten leggen en zijn toestand schijnt nogal erg te zijn. De Panjsche bladen bevatten bijzonderheden over de oproerige troebelen in het Noorden van Frankrijk. Tahijke stakers waren Vrijdagmiddag uitLievin uitgetrokken. Vrouwen met de roode vlag liepen aan het hoofd van den optocht. Toen zij Lens biunenkwamen, werd hun de weg door voetvolk en ruiterij versperd. De stakers werden terugge- dreven, maar zij wierpen de gaslantaarns en telegraafpalen om en legden die over den weg. Ook spanden zij ijzeren drade», om de ruiters het voortgaaD te beletten. Vervolgens wierpen de stakers een barrikade op waarop zij de roode vlag plantten. Van achter die barrikade en de afsluithekken van den overweg van het spoor wierpen zij de soldaten met een hagel van steenen. Er werden versterkingen gevraagd. Twee com- paguieen van het 106e en dragonders kwamen aan en werden ontvangen met het geroep van Leve de omwenteling Een afdeeling infanterie naderde onder aanvoenng van een luitenant de barrikade en trachtte met de stakers te parlementeeren. De steenenregen verdubbelde en de soldaten moesten aftrekken. De luitenant verzamelde zijne manschappen. Een tamboer deed de gewone sommatie. Voor de derde sommatie, liet de luitenant de geweren iaden, maar verzocht zijoe soldaten in de lucl t te schieten. Daar de derde sommatie geen uitwerking had gehad, werd //vuurgecommandeerd. De soldaten schoten, gelijk hun gezegd was, in de lucht en niemand werd gekwetst. Men trachtte opnieuw met de stakers te spreken. Eeu kolonel trad naar vorenhet regende steenen om hem heen. Opnieuw sommeerde men en op nieuw schoot men de lucht in. Weer werd niemand gedeerd. hoeken en sloeg er mee onder de bedden. Ten laatste kwam hij uit de slaapkamer in de keuken. Toen by op het kelderluik stapte, begreep hij, dat het noodig zou zijn ook den kelder te ouder- zoeken, als hi] de zaak ten minste grondig wilde verrichten. Hij kon er echter niet toe besluiten, in deze donkere diepte af te dalen, ja, hij dronk dien avund liever geen wijn, dan in den kelder te gaan om de gewone flesch Borgogne te halen. Daareutegen keek hij de nu voor de eerste maal eens goed in de keuken rond; tot dusver had hij zich al heel weinig om dit deel zijner woning be- kommerd. Die keuken had slechts een enkel venstev, dat uitzicht gaf op de woning van den baanwachter alle vensters van de villa waren voorzien van vensterluiken, alleen dit keukenvenster niet. Wan- neer dus iemand lust had de woning biunen te dringen, kon hij langs dezen weg zonder veel moeite zijn doel bereiken. Overigens er was in de keuken niet veel te halen - het gereedschap bestond meest uit aar- den schotels en borden er was slechts een groote tinneu schotel en die stond op de keukentafel. Langs den wand der keuken was een bordenplank gemaaktelk bord ruste in een sleuf. Een groote sleuf was echter openblykbaar had Lili den schotel gebruikt en op de tafel laten staan. Reinhold hield veel van orde en daarom zette hij den schotel op de bordenplankhij keek toen nog eens goed rond en verliet daarop de keuken. Toen hij de deur sloot, meende hij iets vreemds achter zich te hooren doch neen, hij zou zich wel vergist hebben. Hij ging in zijn kamer aan de schrijftafel zitten, om nog wat te lezen, want slapen zou hij toch nog niet kunnen, dat voelda hij wel. Het boek, dat hij in handen kreeg, was ook niet bijzonder geschikt om zijn gemoed in een kalme stemming te brengen. Het waren de ge- heimzinnige verhalen van den Amerikaanschen schrijver Edger Allen/Poe. De vorige eigenaar der villa had deze werken en die van Amadeus Hoffmann en nog meer hoeken van die soort in zijne bibliotheek bijeengezameld. Dat was inderdaad prettig gezelschap in deze een- zsamheid, midden in de heide Na een poosje wierd Reinhold het boek weg en keek op de pendule boven de schrijftafel. Het uurwerk had jarenlang stilgestaan en was nu weer aan den gang gehrachthet tikte zacht in de stilte van de kamer, terwijl daarbuiten liet geruisch van den wind in kracht toenam. De pendule wees elf uur. Reinhold haalde de brieventasch uit het zakje aan den binnenkant van zijn vest, nam de bank- biljetten er uit en begon ze te tellen. Als eens iemand geweten had, dat hij met zulk een vermogen in den zak hier op de donkere heide alleen zat in dit eenzame huis Maar wist dat dan werkelijk niemand (Wordt vervolgd). VAN DE VAN O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5