Gemengde berichten. De ramp te San-Francisco, Vervolgens werd overgelegd de rekening over 1905. Deze bedraagt in ontvang 11400.59 in uitgaaf 9569 075 en sluit dus met een goed slot van 1831.515. Daaronder zijn twee posten, een van 353.15 van de varkensfokkerij, en een van 173 van de paardenkeuringen, zoodat het zuiver goed slot bedraagt j 305 36s. Mededeeling werd gedaan dat door Ged. Staten van Zeeland een subsidie is verleend tot aanmoediging der paardenfokkery ten be- drage van f 3550. O.m. zal de veearts L. J. Colsen te Graauw een cursus houden in paardenkennis Yoor de cursussen is een rijksbijdrage van f 600 toegezegd. Voor het hoefbeslag werd 944 subsidie verleend Thans kwamen aan de orde de besprekingen over het kon. besluit van 5 Nov. 1905 (iitbl. no. 294) K1OT0R REGLEffiSEIST. De afdeeling Tholen verzocht medewerking tot wijziging van het besluitdat deden ook de dorpsvereeniging Waarde en de atdeeling Walcheren. De afdeelingen Heinkenszand en Axel ver- zochten adhaesie te verleenen aan het adres der heeren De Feijter c. s. De afdeeling Zierikzee verzocht doorzending van een adres aan de Koningin en de afdee lingen Kruiningen en Axel verzochten door zending van een schrijven tegen het reglement. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat heeft daaromtrent een ad vies gegeven. Het eerste bezwaar, dat geopperd is, betreft voertuigen met vaste assen. Dit bezwaar deelt de hoofdingenieur niet, men hoort wel die wagens aankomen, maar ziet ze niet. Breken van de lantaarns, dat gevreesd wordt, kar., meent de hoofdingenieur, ondervangen worden, o. a. door het hangen in mandjes. Een ander bezwaar is gevaar voor brand by vervoer van licht ontvlambare stoflen. Dit geeft de hoofdingenieur toe, maar hij mecnt dat dit vervoer niet plaats vindt in den tijd, voor het hebben van lantarens aan- gewezen. Een vierde bezwaar is het stukrijden van lantaarns op smalle wegen. De hoofd-ingenieur geeft dit ten deele toe, maar is toch van mee- ning dat ook daarin kan voorzien worden. Verder meende de hoofdingenieur dat de wet noo te kort werkt om nu reeds over de be- zwaren te kunnen oordeelen. Het hoofdbestuur wenscht in overweging te geven dat het daarheen werd geleid, dat de voor- geschreven tijd voor de verlichting met 11/2 of 2 uur wordt verkort. Mocht daarin niet kunnen worden getreden dan zou het hoofdbestuur in overweging wil- len geven het licht bij de paarden aan te brengen. De heer Dixhoorn gaf in overweging de be- paling niet toepasselijk te verklaren op voer tuigen waarmede stapvoets wordt gereden. Dir. denkbeeld werd niet gedeeld. De klacht werd ook geuit dat bij wagens op vaste assen de lantaarns niet brandende zijn te houden. De heer Dieleman betoogde dat de bepaling hoofdzakelijk is gemaakt op verlangen van de fietsrijders, maar wees er op dat die alien een licht voeren dat de weg voldoende verlicht. Gevaar is dus voor hen niet te duchten en tusschen voertuigen onderling komen weinig of geen ongelukken voor. De heer Langeraad wees nog op den last van lantaarns bij het lossen van suikerpeeen in kleine haventjes. De Voorzitter deelde mede, dat in dien geest van het op de vergadering gesprokene aan Gedeputeerde Staten zal worden geadviseerd. De voorzitter wenschte de nieuwe afdeeling Axel geluk met hare oprichting en hoopt dat zij tot grooten bloei zal geraken. Tevens uitte hij zijn tevredenheid over de afwikkeling der kwestie met de atdeeling Hulst. De afdeeling Tholen heeft wijziging gevraagd van art. 20 van het reglement op de rijks- landbouwproefstations. Zij wenscht de controle te veranderen. Waar de openbare controle zal worden afgeschaft, wordt in deze zaak berust. Dezelfde afdeeling wijst op de noodzakelijk- heid om voor Zeeland een afzonderlijken tuin- bouwleeraar te hebben. De heer Van Vredenburch licht dit verlangen nader nader toe. De werkkring van den tegen- woordigen ambtenaar is te uitgebreid. Ook de afdeeling Kruiningen bleek van het- zelfde gevoelen te zijn. De heer Camman verklaarde zich bij het verzoek te kunnen neerleggen. Zijn ambtsge- bied is te uitgestrekt. Maar het bezwaar is dat er geen geschikte personen te krijgen zijn. De directeur-generaal is tot splitsing bereid maar het zal nog wel een paar jaren duren eer personeel beschikbaar komt. Hetzelfde bezwaar, dat hier wordt gevoeld, doet zich ook in andere provincien voor, wat de heer Camman door bewjjzen staafde. De heer Vorsterman van Oyen gaf in over weging dat de verschillende vereenigingen voor tuinbouw een adres richtten aan de regeering om een afzonderlijken leeraar te benoemen. Dan zou het hoofdbestuur der landbouw- maatschappij aan dit verzoek adhesie kunnen verleenen. De heer Camman wees er op dat bijna iederen landbouwer aan fruitteelt doet en het dus wel op den weg van het hoofdbestuur zou liggen zelf een adres in te dienen. Het denkbeeld van den heer Vorsterman van Oyen werd door de vergadering overgenomen. De afdeeling Axel verzoekt de Nederlandsche leden van de internationale commissie, benoemd bij Kon. besluit van 19 Nov. 1890 (Stbl. no. 73), aan te sporen tot meerdere werkzaamheid. Dit betreft de kwestie der waterregeling. De heer Dixhoorn licht het verzoek nader toe, Van het werk der commissie is tot dusver Diets vernomen. Door verschillende polderbesturen is reeds bij den Minister aangedrongen op verbetering van den waterafvoer. Het hoofdbestuur zal zich tot de internationale commissie wenden. De afdeeling Axel wenscht haar aandeel te hebben in het goed slot der rekening van de afdeeling Hulst. De laatstgenoemde afdeeling is niet bereid dit af te staan. De afdeeling Axel vraagt nu inmenging van het hoofdbestuur. De voorzitter achtte het beter dat de kwestie door de beide afdeelingen zelven werden beendigd. Het hoofdbestuur acht zich daartoe niet competent. Hij zou den raad willen geven verdeelt de gelden onderling. De heer Fruytier zet de zaak nog eens uiteen. Hij gelooft niet dat er kans bestaan zal dat Axel eenig deel van het saldo krijgen zal. De afdeebng Axel vraagt wijziging van den rooster der tentoonstelling. Het hoofdbestuur stelde voor Axel te plaatsen tusschen Kruiningen en Walcheren. Daartegen bleek bij de vergadering geen be zwaar te bestaan. De afdeeling Oostburg verzoekt aan te dringen op het nazien van rijkswege van de fairbanken. Het hoofdbestuur stelde voor nogmaals bij de regeering aan te dringen op de bedoelde controle. Door Ged. Staten is het advies van het hood- bestuur gevraagd over de aanvrage om subsidie door de afdeeling Zeeland van het Nedtrlandsch Rundoeestamboek. Dit is gegeven. De afdeeling Zeeland van V. P. N. vraagt vrijen toegang voor hare leden op de tentoon- stellingen der maatschappij. Het hoofdbestuur is eenstemmig van oordeel dit niet te moeten doen. Met deze meening vereenigt zich de verga dering. De heer L. J. Koert had aangeboden te spreken over de vraag of stelselmatig onderzoek wensche- lyk is van de grassoorten in Zeeland. Met het oog op de andere punten der agenda werd de bespreking aangehouden. Voor de betrekking van onderwijzer in het practisch gedeelte van het hoefbeslag hebben zich bij het hoofdbestuur der Zeeuwsche land- bouwmaatschappij 23 sollicitanten aangemeld. De voorzitter deelde mede dat het plan bestaat iemand te benoemen buiten Zeeland. Men wenscht iemand die reeds eenigen tijd in de piactijk is werkzaam geweest en het hoofdbestuur heeft zoo iemand op het oog. Onder de solicitanten zijn er een zevental naar wie zal worden geinformeerd. De voorzitter besprak nog even de wet op afschafSng van tienden. Hi) vroeg den leden, die te dezer zake tnede- deelingen kunnen doen, die te willen zenden aan hem of den heer Fruijtier. Eenige spoed is daarbij gewenscht, omdat vermoedelijk in Mei die wet in de afdeelingen der Tweede Kamer zal in behandeling komen. De vergadering besloot nog, op voorstel van den voorzitter, een adres van adhaesie aan die wet in te zenden. Hierna werd gepauzeerd. Na heropenirg der vergadering werd het woord verleend aan den heer Dr. D. J. Hissink directeur van het rijkslandbouwproefstation die eenige meededeelingen deed naar aanleiding van de overstrooming van 12 Maart 1906. Na de mededeelingen van den heer Hissink (reeds opgenomen in ons vorig nummer) be sprak de heer Kakebeeke nog nader de door hem gegeven wen ken voor de behandeling van overstroomde landen. De heer Fruijtier besprak de wenschelijkheid dat een tuinbouwleeraar een handleiding voor de tuinbouwers in de overstroomde streken zou samenstellen en die in de ^dagbladen of op andere wijze zou publiceeren. De heer Camman meende dat die handleiding niet veel helpen zalwaar het zeewater de wortels der boomen bereikt heeft zijn die reddeloos verloren. Vooral weegt dit waar de wortels tijdens de overstrooming in sap waren. Er zgn pogingen gedaan om rond toomen greppels te graven en daarin zoet water te doen vloeien, om zoo- doende het zout ait te spoelen, maar dat is alleen mogelijk in kleine tuintjes, niet op plaat sen waar veel boomen staan. Van de proeven, die genomen worden, zal te zijner tijd het resultaat worden medegedeeld. De voorzitter dankte beide sprekers, de heeren Hissink en Kakebeeke, voor hunne interessante mededeelingen. Spreker herinnerde aan de overstrooming in 1877 in Groningen en constateerde dat men daar in rustgeven aan het land het beste geneesmiddel vond. Hij achtte het gewenscht dat de wetenschap op landbou wgebied, die nog in vele zaken machteloos staat, er zich meer op toelegge om in gewone tijden middelen te vinden, om die bij eene ramp direct in toepassing te kunnen brengen. De heer L. J. M. Koert besprak het wensche- lijke van een stelselmatig onderzoek der gras soorten in Zeeland, om zoodoende te komen tot de kennis van de scheikundige samenstelling der hooisoorteu. Het gehalte van ander voer is vrijwel bekend, van hooi echter niet. Men markt gebruik van de Duitsche analyses, maar het is de vraag of die voor ons land wel juist zijn. Van bepaalde grondsoorten dienen hooimon- sters genomen te worden, die aan het rijksland bouwproefstation zouden kunnen onderzocht worden, waartoe de directeur zich bereid heeft verklaard. In den breede zette de spreker uiteen hoe die monsters moeten genomen worden. Hij wil zelf een kleine proef nemen, waartoe hij wenschte dat een drietal landbouwers zich tot hulp t ereid verklaarden. Aan die proef zullen eenige kosten verbonden zijn, maar die zullen vermoedelijk niet meer dan f 50 bedragen. Het noodige bedrag werd toegestaan. De heer Van Langeraad vroeg of het geen overweging verdienen zou een commissie te benoemen tot het onderzoek van het wetsont- werp op iandbouwongevallen. Het hoofdbestuur zal dit overwegen. De heer Van Dixhoorn vroeg of er geen aan leiding was om ter gelegenheid van de land- bouwtentoonstelling te Berlijn een gezelschaps- reis daarheen te organiseeren is. De voorzitter meende, dat dit niet lag op den weg der Maatschappij. De heer Van Dixhoorn vroeg of het geen overweging zou verdienen een Belgischen onderwijzer aan te stellen bij den cursus in hoefbeslag, wijl daar beter beslagen wordt dan in ons land. Het hoofdbestuur zal hierop letter?. De heer Hissink deelde nog mede dat bij hem verkrijgbaar is het adres van een hande- laar in kalkstikstof voor landbouwers die dit mochten verlangen. Uit Ochten schrijft men Half elf. Een bejaarde vronw met een houten been, nog wakker te bed liggende, meent iets verdachts te hooren in een ander deel van haar huio. Ze klimt haar bed uit, stroinpelt met de brandende lamp haar woning door, struikelt, en voor ze weer overeind gesukkeld is, heeft de vlammende olie zich zoo verspreid, dat er niet meer te blusschen valt. Zoo raakte Donderdagavond de wed a we Vermeer te Ochten in een uai tijds haar woning kwijt. Te Erica (Dr.) werd voor enkele dagen door de politie een muntbiljet van f 10 in beslag genomen, dat is gebleken valsch te zijn. Zaterdagochtend is te Sneek de dertigjarige wisselwachter H. V. O. bij het rangeeren van goederenwagens gestruikeld een zware petroleum- wagen ging over hem heenhij werd onmiddelljjk gedood. De man laat eene weduwe en een kind na. Vrijdag overleed te Pijnacker een 54jarig man, die erg armoedig leefde en bekend stood om zijn gieiigheid. Hij was dan ook zoo gierig, dat hij niet eens voldoende voedsel nam, waardoor hij zoodanig is verzwakt, dat hij geen versterkende middelen meer kon verdragen. De steenkolenver- koopers herinneren zich niet meer den tijd, wanneer hij steenkolen gekocht had, want hij brandde nooit zijn kachel. Na onderzoek in zijn woning vond men in een kabinet f 6000. Aan de R. K. is, naar men verneemt, f 3000 vermaakt. Neven en nic'nten zijn de erfgenamen. Te Krenznach heeft men een ongehuwde vrouw van 47 jaar, Maria Heess, doodgehongerd gevonden. In haar kamer ontdekte men in een kast 84,000 mk. aan effecten en twee spaarbank- boekjes. Een oom in Amerika is haar eenige erfgenaam. c Te Mainz zijn Donderdag tengevolge van vischvergiftiging, Anton Gntmann, directeur van een bankinstelling te Neurenburg, zijne vronw en een kind gestorven. Een ander kind ligt nog zwaar ziek. Te Conrrieres is een mijnwerker overleden bij het reddingswerk. Zijn ademhalingstoestel was niet in orde. Plotseling viel hij flanw in de mijn. Men bracht hem boven, maar het was reeds te laat, de ongelnkkige mijnwerker was gestikt. Te Stekene is het zoonfje van een boer om 't leven gebracht door een kip. Het jongetje loopt de kuikentjes na, de klok- hen wordt woedend, vliegt op, pikt het kind de oogen uit en wondt hem verder zoo in het gezicht, dat hij na eenige area overleden is. Het was een jongen van 4 jaar. In de bosschen van Stilliwald bij Wehl is een wild zwijn gezieu. Het was een groot dier, gewapend met flinke slagtanden. Men vermoedt dat dit dier afkomstig is van de wilde zwijnen, door Z. K. H. den Prins der Nederlanden eenige jaren geleden in de Soerensche bosschen gepoot, en waarover toen zooveel te doen is geweest. Het wilde varken is Vrijdag in een bosch te Olterterp door een boschwachter geschoten. Het dier was I M. boog en woog 135 pond. Washington, 21 April. Geaeraal Funston seinde het vuur breidt zich niet uit westehjk van de Van Ness-avenue. Doch de westenwind begint nu zeer kracbtig op te steken. Er zijn aauwijzingen dat het gedeelte van de stad ten zniden van de Van Ness-avenue en noordeliik naar de golfver- nield zijn. Er bsstaat groot gevaar voor het Mason-fort, doch ik geloof het nog te kunnen redden. Het weer is voortdurend mooi eu warm, zoodat er niet door de konde geleden wordt. Het is onmogelijk in eens maatregelen te nemen voor een goeden sanitairen toestand. Er moeten veel ziekteu verwacht worden. Wanneer het gedeelte der stad westwaarts van wat nu nog staat, blijft, dan zijn er vele goede gebouwen in te richten tot hospitalen. De watervoorraad is voldoende. Aan de ^New-York Herald" wordt dd. Vrijdag geseind De daklooze bevolking bracht een vree- selijken nacht door juist voor den dag, waarop de eerste sprank van hoop verscheen. Toen de avond viel, leken de parken en het strand wel op een stad van tenten. Over een afstand van mijlen kampeerden de ongelukkigen in tenten van de schamelste soort, een groot gedeelte daarvan be- stond nl. nit niets anders dan een paar in den grond geslagen stokken met een deken of bedde- laken er over heen. De meer gelnkkigen, die een eenigszins dragelijke tent de hanne konden Boemen eu nog wat kleederen en dekking hadden kunnen redden, konden zich hoogst bevoorrecht achten. Ongeveer 100,000 personeD, rijk en arm dooreea, vonden een schuilplaats in het Golden Gate-park, 200,000 anderen werden onder dak gebracht op aDdere plaatsen en de duizenden, die in den slaap zelfs voor korten tijd geen vergetelheid konden vinden voor hnn ellende, bleven het schouwspsl aanzien, hoe de vnjwilligers, meest jonge mannen, onder commando van de bijna nitgepntte brand- weerlieden, al het mogelijke deden om de voort- woekerende vlammen te bedwingen. Vrouwen en kinderen werden met de gekwetsten tegelijk opge- borgen. Het gekerm der gewonden en het gegil der half-krankzinnige geredden, in doodelijke onrust over het lot huuner betrekkingen, was hartver- schenrend. Steeds door groeide de menigte aan en de ondersteuningscommissies deden alles, wat ze maar konden, om de dakloozen aan voedsel en ligging te helpen. De vlammen wonnen hoe langer hoe meer ter- rein. Menschen, die gedacht hadden dat hair huizen geen gevaar meer liepen en daarom beter vonden onder hun eigen dak den nacht door te brengen, zagen dat het gevaar hoe langer hoe nader kwam en moesten eindelijk, in arren moede ertoe overgaan met vrouw en kind de veiligheid van het park te zoeken. Daar legden ze zich neer, gehuld in dekens, het kostbaarste wat ze hadden kanneD redlen naast hen, terwijl soldaten over hen en hnn bezittiugen waakten. En water was er toen ook nog niet en dus leden ze onder de verschrikkelijkste van alls out- beringen, de toDgen kleefden aan het gehemelte en er was haast geen frissche dronk om hen te laven, want het weinige water, dat aangebracht werd, moest met het oog op hetgeen de eerste toekomst kon brengen in de kleinste hoeveelheden en zoo schaars mogelijk worden veratrekt. En zelfs dat weinige water moest op een mijl afstand worden gehaald, want zoo ver was de afstand naar een van de waterreservoirs. Het behoeft niet gezegd, dat zij, die nog be- trekkeijjk veilig waren, hunne huizen wijd open- zetten voor de ongelskkige verdrevenen en het laatste, wat zij aan voedsel bezaten, met hen deelden. Zoo vertelt een Italiaan, dat hij met 20 anderen een schuilplaats had gevonden in een huis in de deftige Pacific Avenue, waar de huis- vrouw, die er niet op was ingericht zooveel per sonen tegelijk te herbergen, de gordijnen zelfs afnam om aan de armen dekking te verschaffen. 's Oebtends werd alles, wat aan levensmiddelea in hnis was te vinden, bijeengezocht om den ongelukkigen een ontbijt te verschaffen, zonder dat de gastvrije huiseigenaars er een oogenblik aan dachten, wat er van hen wel overbleef om gedurende den dag van te leven. En nog was het ontbijt niet geheel ten einde, of de vlammen hadden reeds dit huis ook bereikt en waren de huiseigenaars van huis en dak beroofd, evenals hnn gasten van den vorigen nacht. Vreeselijke tooneelen werden intnsschen afge- speeld aan de grens van het afg^brande district, o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2