Gemeogde berichten. 8UBGERLIJKE STAND. Kantssngerecht te Ter Neuzen. s&SF'dZsewisafg ira het Westelijk iieord-HmeHka. San Francisco verwoest. i In een aanhangsel wordt dan ten slotte een kort woord gewijd aan de vraag, welke mest men zal gebruiken op de met zout water over- stroomd geweest zijnde landen. Aangezien toentertijde nog geen kuns'mest bekend was wil ik, om geen verwarring te sticbten, hier geen aanbalingen doen, maar alleen meedeelen, dat Ponse reeds aanraadt //een proeve te nemen, het land mec onvermengde kalk te bestrooijen, twintig a vijf en twintig tonnen op bet geruet dezelve drie duimen diep onderploegen en op dit omgeploegde land zaaien." Zooals men ziet, in hoofdzaak komen Ponse's raadgevingen overeen met die, welke nog tegen- woordig gegeven worden. Mag ik dan eindigen met 11 in extenso voor te lezen het voorbericbt van de hier besproken Handleiding ffMet de uitgave van dit kleine geschrift heb ik geen andere bedoeling dan mijne landge- nooten, wier landen door de hooge watervloeden, op den 3, 4, en 5den february 1825 met zout water zijn overstroomd geworden, van nut te zijn. De middelen, welke ik heb voorgesteld om de landen wederom tot de vorige vruchtbaarheid te herstellen, zijn eenvoudig, onkostbaar, in de natuur der zaak gegrond en door de ondervin- ding zeker ik mag alzoo vertrouwen dat die landlieden, welke dezelve, zooveel mogelijk, in het werk stellen, daarvan de begeerde uitkom- sten kunnen verwachten. Het is natuurlijk, dat men zou wenschen dat de voorgedragen middelen spoediger werkten het hoofdbegrip is de landen, die met zout water overstroomd zijn geweest, in rust te laten en dan herstellen zij als van zelvemaar de natuur kan dit werk niet zoo spoedig volbrengen, zij gaat daarmede langzaam voort en kan dit herstel in vier jaren volbrengen, en doch nog veel spoediger dan wanneer een landbouwer, door braken, bemesten, beploegen, eggen enz., het zout uit zijne graanakkers wil weren want dan komen die gronden, bij al den arbeid en de kosten, welke men er aan besteedt, in tieu of meer jaren niet tot hunne vorige vruchtbaarheid. Een landman, die ik gekend heb, heeft mij be- tuigddat hij, na de overstrooming van 14 November 1775 in twaalf of veertien jaren geene volkomene oogsten van zijne landen had kunnen verkrijgen maar hij arbeidde in het begrip, dat het zout, door het bewerken van zijnen grond, in het land moest verminderen." Zitting van Vrijdag 20 April 1906. Veroordeeld zijn J. 0., bakker te Zaamslag, ter zake van overtreding der Woningwet; tot eene boete van /0,50, subsidiair 1 dag hechtenis P. D., veld- arbeider, aldaar, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen kecht. A. H., koopman te Clinge, ter zake van het berijden van een dijktot eene boete van /0,50, subs. 1 dag kecht. C. v. d. K., leurder te Ter Neuzen, ter zake van het verkoopen van ongekeurde vischtot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht. J. D., werkman te Sluiskil, ter zake van overtreding van het Scheldereglement; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht.; J. J., visscker te Axel, ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht, T. cf. W., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. A. P. Z schelpvisch steLen, zonder vertooning van het consent op de eerste aanvragetot eene boete van 0,50, subs, tot plaatsing in eene tuchtschool voor eene week L. d. B. en L. T.. w'erblieden te VVestdorpe, ter zake van overtreding der Leerplichtwet bij herhaling, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. E. B., werkman aldaar, ter zake als voren; tot eene boete van 2,50.'subs. 3d. hecht. W. J. L., kommies bij de belastingen te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Brandweerverordening te Ter Neuzen, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. H. W., kommies-verificateur bij de belastingen aldaar, ter zake als voren, tot eene boete van 2, »ubs. 1 dag hecht. V. F. H varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van 1, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor eene week P. F. v. K., bootwerker, K. F. v. P., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. C. A. K dienstmeid te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. D. v. A., koopman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste herhaling, tot eene boete van 4, subs. 3 dagen hecht. J. E. d. W., visscher te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. Eeu paar dagen geleden viel een tweejarig meisje over een drempel harer woning in de Maerten van Heemskerkstraat te Haarlem met een potlood in het handje, zoodat het voorwerp in het oogje (erecht kwam. De arme kleine is Dinsdagavoad aan de gevolgen overleden. Yan het Italiaansche stoomschip //Marga- relha" liggende in de binnenhaven te Vlissingen, is Donderdagmiddag een matrons in het ruim ge- vallen. De man werd zeer ernstig gekwetst en moest per brancard naar het Roomsch Katholiek weeshuis worden vervoerd. W. Smith, een Amerikaansche zwemmer, is tengevolge eener weddenschap, van de 45 meters hooge brug te New-York in de rivier gesprongen. De ongelukkige werd half dood uit het water gehaald en zal door de New-Yorksche justitie vervolgd worden wegens poging tot zelfmoord. Op de foor te Kortrijk werd iu een leeuwen- tent de vertooning gegeven van een wielrijder die den bekenden rit in den doodsring deed in een leeuwenkooi. Zondagnamiddag gleed hij uit, viel en bleef te midden der leeuwen bewusteloos liggen. De temmer kon ecbter zijn dieren door schoten in bedwang houden. Een half uur later trad de rijder weer op. Yoor eenige jaren trokken eenige Winters- wijksche families als landverhuizers naar Chili. Thans is bericht gekomen, dat een van deze, nl. de familie Gunther, door 2 Chileenen zijn ver- moord. Alleen eeu der kinderen or.tkwam hij be- vriende buren. De Hollanders in den omtrek wareu zoo woedeod, dat zij de beide moordenaars wel hadden willen lynchen. Dinsdag was er markt te Termonde, tevens kermis, zoodat uit den geheeleu omtrek de be- woners daarheen stroomden. Des avonds, toeu zij huiswaarts keeraen, was het zeer druk aan de overzetveeren op de Schelde en een der ponten, bij Sint Onoefsdijk, werd zoozeer overladen, da" zij zonk met het noodlottig gevolg dat 5 menschen verdronken. Pas is Italie eenigszins tot herademing gekomen na de vreeselijke ramp van den Vesuvius, of een nieuwe ramp verspreidt schrik en onlsteltenis door heel de Yereenigde Staten van Noord-Amerika. Een aardbeving woedde in den staat Califoruie en de hoofdstad San Francisco is voor het grootste deel verwoest. Het eerste bericht werd Woensdag- morgen om 9 uur te Kansas City vernomen uit Los Angelos, meldeude dat 1000 menschen bij de ramp zijn omgekomen, dat de schok 3 minuteu duurde en dat San Francisco feitelijk verwoest is. Om 2 uur in den namiddag kwam het eerste telegram te New-York, luideude Het gedeelte van San Francisco, dat aan de golf is gelegen staat geheel en al in brand, de vlammen breiden zich met groote snelheid uit. Wanneer de westelijke bries aanwakkert, wordt de geheele stad met verwoesting bedreigd. Een hotel van vijf verdiepingen sturtte ineen. Meer dan zeventig personen werden bedolven onder de puinhopen, die vuur vatten eenzelfde lot trof eeu pension, onder welks puinhopen ongeveer 80 personen werden begraven. Daarna kwamen de volgende telegrammen (2,30 's nam.) Het Palace hotel staat thans in vlammen eeu gasmeter, aan de South-market- straat sprong en veroorzaakte wtder een anderen grooten brand. De banken zijn gesloteu, troepen patrouilleeren door de straten met bevel ieder neer te scbieten, die op diefstal wordt betrapt. (Later telegram.) Volgens de laatste berichten uit San Francisco zijn reeds vierhonderd lijken geborgen in een tijdelijk lijkenhuis en nog worden er meer aangedragen. De geheele wijk tusschen de markt en de 3de Folson en de 9de straat, een oppervlakte van een K.M. breedte en l1/2 K.M. lengte is een vlammenzee. (Later telegram.) De brand strekt zich thans over twee mijlen achter het aan de golf gelegen gedeelte uit. Het vuur laat zich niet tegen- houden, het eene blok mooie huizen voor het audere na in Marketstreet, den hoofdverkeersweg, wordt aangetast. Het hoofd van de brandweer vond den dood onder de puiuhoopen. Deze berichten, hoewel nog onvolledig en slechts brokstukken van de ramp gevend, doen toch zien, dat wij hier weder voor een massa onheil staan, waardoor in een oogweuk een bloeien- de stad, het centrum der goudveiden, onder- ging- San Francisco is de voornaamste zeehaven aan de westkust van Noord-Amerika, met circa 350.000 inwoners. Zij heeft haar naam te danken aan de vestiging van eenige Franciskaner monniken aan een inhsm van den Grooten Oceaan, in 1771. Nog iu 1840 bestond zij slechts uit weiuueu houten huizen. Na de ontdekking der goudveiden in 1849, nam de stad weldra in omvang toe. In 1850 was zij reeds een middelmatig groote stad geworden en haar aantal inwoners tot 20,000 ge- klommen. Het tegenwoordige San-Francisco is de zetel van een aartsbisschop en heeft zeer fraaie gebouwen, waarondt-r 't raadhuis, de munt, het maiine-bospitaal, 5 schouwburgen, 2 kathedraleu en verscheidene kleinere kerken en vele hotels, waarvan het voornaamste is het Palace-Hotel dat 712 millioen gulden heeft gekost. Merkwaardig is cok de in het midden van de stad gelegen Chineesche wijk, met een eigen schouwburg, Boedhatempels, speelhuizen en opiumkitten. Men heeft er een aantal goede iurichtingen van onder- wijs, o. a. twee medische scholen en een academie van wetenschappen. Yan de fabrieken zijn de belangrijkste die voor machines, meel, schoenwerk, sigaren en meubelen. Voorts heeft men er ijztr- gieterijen, bierbrouwerijen en scheepstimmerwerven. De ruime haven van San Francisco, de Gouden Poort, wordt door twee forten beschermd. In 1898 omvatte de koopvaardijvloot 549 zeil- en 258 stoomschepen met te zamen 273,000 reg. tons. De voornaamste artikelen van uitvoer dezer mo- derne wereldstad zijn edele melalen, vooral goud, koren, boekweit, pealvruchten, ooft, wijn, wol en huideningevoerd werden voornamelijk hout, steenkolen, thee, rijst en saiker. Op de visch- markt kwamen in 1898 voor 15 millioen gulden aan zalm, verder veel walvischproducten, zee- bondenvellen en oesters aau. In de fabrieken werkien in 1895 28,798 arbeiders, die voor 280 milioen gulden aan waren voortbrachten. De streek, waarin San Francisco en Sacramento liggen, wordt omzoomd door twee bergketens, die evenwijdig loopen met de i Pacifique-stroosu en door een langwerpig dal gescheiden zijn. De eene keten loopt tot aan de kust en men kan de steile toppen reeds van verre uit zee zien. De, andere, Sierra Nevada genaamd, is hooger, van vulkanischen aard en sluit zich iu het noorden door den berg Shasta aan bij het gebergle der Watervallen, waarvan de voornaamste groep gevormd wordt door een reeks valkanen. Vele daarvan schijnen reeds uitgebrand, maar vroeger moeten hun uit- barstingen talrijk zija geweest, te oordeelen naar de nog aanwezige lava-beddingen. Andere hebben in den loop der vorige eeuw drie a viermaal asch uitgeworpen. De berg Shasta, de vulkaan, die de gehegle landstreek beheerscht, is 4403 meter hoog en staat te midden van een lavavlakte, die hem een voetstuk van circa 1000 meter hoogte vormt. Deze vulkaan schijnt geheel uitgebrand, slechts ziju zuidelijka top, die aan de Sierra Nevada grenst, werpt nog nu en dan rook uit. In dit gebergte vond men het goud, dat in de eerste belft der vorige eeuw de menschen van alle kanten naar Californie deed stroomen. Vele hebben zich daar voor goed gevestigd, want men vond er niet alleen goud, maar ook vruchtbaar land en daardoor is de streek nu dicht bevoikt geworden. Dat een aarbeviug als die van Woensdag in eeu zoo dicht bevoikte streek, de noodlottigste gevolgen moet hebben, laat, zich hooren. Alle telegraafdraden, op een enkele. na, werden afge- broken en tevens verbrak de aardbeving den toe- voer van gas en water. Het daardoor ontsnappende gas stak destad in brand en deze vond in de houten huizen overvloedig voedsel. Het stadhuis, een gebouw dat 17 millioen gulden heeft gekost, ligt in puiu. De Long Markets) raat, de voornaamste straat, die de geheele stad doorsuijdt, s'aat, in brand. Alleen de nieuwere huizen, die van steen gebouwd zijn, bieden weerstand, maar ook daarvan zijn er vele, zoo niet verbrand, dan ingestort of door de aard beving zwaar bescbadigd, terwijl vele bewoners onder het puin zijn bedolven. Overal heerscht paniek, de bewoners vluchten in den bliude uit de waukelende huizeu eu loopen soms het ge- vaar regelrecht tegemoet. Telkens geraken er huizen in brand en men kan het vuur niet blus- schen bij gebrek aan water, terwijl men's avouds in duisternis wordt gehuid, daar er noch gas, noch electrisch licht te verkrijgen is. Het vuur heeft dan ook de grootste verwoestingen aange- richt eu daar men het niet door blusschen kan stuiten, laat men de brandeude gebonwen met dyuamiet spriugen, teneiude aldus den voortgang van den brand te belemmeren. Naarmate de berichten te New-York inkomen schijnt de ramp nog aau uitgebreidheid t,oe te nemen. De brand woedt in San Francisco met ongekende hevigheid voort. De bewoners verlateu in groote wanorde de stad. Men voorziet dat de dooden bij honderden te tellen zullen zijn en de schade wordt nu reeds op 100 millioen gulden geschat. De telegrafisteu hebben het post- en telegraafkantoor van San Francisco moeten ont- ruimen, dat eveneens dreigt in te storten. Een telegram uit Sacramento meldt, dat de spoorweg over een afstand van 5 K. M. is vernield tusschen Suisum en Ben-ci aan de Golf van San-Francisco. In de fabriekswijk van San Francisco zijn 8 puiu hoopen van gebouwen opgeruimd. Ook te Berkely, nabij San Francisco, waar de staats-universiteit gevestigd is, brak brand uit en daar zijn vele slachtoffers iu de armenwijk. De eerste schok werd om 5 uur Woensdag- morgen gevoeld en deze reeds richtte vreeselijke verwoestingen aan, vooral in 't noord-oosten der stad. De bewoners, uit hun slaap opgescbrikt, outvloden half gekleed de huizen, waarvan er vele reeds invieleu. Vooral de handelswijk, tusschen Market- en Howardstreet, heeft zwaar geleden. Het Valencia-hotel, een gebouw van 5 verdiepingen, stortte in en begroef 75 menschen onder zijn puin. Een door arbeiders bewoond huis viel eveneens in en maakte 80 slachtoffers. Nog werd een groot magaziju, Departement Store genaamd, verwoest, maar door het vroege morgenuur waren er nog geen menschen iu. Kort na de aardbeving brak de brand uit, die de ramp volkomen maakte en weldra de geheele stad bedreigde aangewakkerd als hij werd door een sterken wind. Om 8.25 in den morgen werd een tweede schok gevoeld, die, ofschoon minder hevig dan de eerste, op verscheidene plaatsen gaten in den grond sloeg. Om 9,30 schatte men reeds dat honderden menschen waren omgekomen en had men een duizendtal gewonden, terwijl de brand oriheilspel- lend voortwoedde. Onder de ingestorte gebou wen zijn ook de bureaux van twee dagbladeu, San Francisce Examiner en Cale, resp. 10 en 15 verdiepingen hoog. Om 11 uur gisteravond werd te Londen een telegram ontvangen, dat het aantal dooden op 12 a 1500 schatte, terwijl er 1088 gebouwen zijn verwoest. In den loop van den dag werden de volgende telegrammen ontvangen. New-York, 7 uur 's avonds. Afgezien van overdreven geruchten, wijzen de laatste berichten uit Oakland er op, dat de toestaud te San Fran cisco wauhopig word. De stad staat aan alle zijden iel in brand de tot dusverre door het vuur ge- teisterde oppervlakte bedraagt 8 vierkante mijlen. De fiuancieele schade wordt matig op 2J/2 millioen gulden geschat. Bijna de geheele groothandelswijk s door het vuur verwoest, ook het door de Mar ket 8e en Eolsonstraten begrensde stadsdeel, waarin zich de grootste, schoonste en sterkste gebouwen bevonden. Een groot deel der door de vlammen gespaarde gebouwen zijn zwaar be- schadigd door de aardbeving. Berichten uit San Jose melden, dat een gewel- dige aardbeving ook daar verwoestingen aan de gebouwen heeft toegebracht en veel meuschen- evens deed verloren gaan. In het nabij San Jose gelegen Agnews stortte het staatskrankzinnigen- gesticht in en begroef vele verpleegden onder de puin hoopen. De telegrafisteu werden gedwongeu San Francisco te verlaten en hebben nu den dienst hervat te Oakland. De bladen Times en Star te Cinciunatie brengen het nog niet bevestigde gerucht uit Oakland, dat het in de golf van San Francisco geankerd eskader van den Stillen Oceaan door de aardbeving ge- zouken is. De telegraafkautoren worden over stroomd met telegrammen voor vrienden en ver- wanteu in de getroffen stadde telegrammen worden echter slechts aangenomen onder voorbe- houd van onbepaalde vertraging. New-York, 18 April. Twee regimehten troepen hebbeu bevel gekregeu de eigendommeu te be- schermen, welke, om niet door het vuur vernield "e worden, in de straten zijn gezet en millioenen waard zijn. De burgemeester van San Francisco benoemd een reddingscomite en gaf bevel dat de bakkerijen en melkwiukels levensmiddelen moeten ieveren voor de dakloozen. Er wordt gemeld, dat ongeveer 80 assurantie-maatschappijen besloteu hebben aan de bij haar verzekerden het voile be- drag der verzekerde som uit te belalen, zonder er op te letten of de schade veroorzaakt is door brand of aardbeving. Naar verluidt, heeft het operagezel- schap van Confried uit New-York, dat engagemen- ten heeft loopen met velen van de grootste kun- stenaars der wereld en tegenwoorlig te San Fran cisco is, alle decors en requisieten verloren de kunsteuaars zelf zijn hun geheele bagage kwijt. Uit Palvaito wordt gemeld, dat de Stanfort-univer- siteit, die millioenen dollars gekost heeft, bijna geheel in puin ligt. Oakland, 19 April. Passagiers, die hier aan- komen uit andere plaatsen van Californie melden dat Sania-Cruz, Monterez, Gil Roy en Hollister vernield zijn en dat een aarital menschen is om gekomen. Vooral te Santa Cruz moet hst aantal slachtoffers groot zijn. Te Santa Rosa ziju 200 menschen gedood en 10.000 dakloos. Er zijn 120 lijken te voorschijn gehaald van onder de puinhopen van het Agnew-krankzinnigeugesticht in de nabijheid van San-Jose. De schepen in de haven van San-Francisco hebben geen schade be- komen. De munt en de beurs te San-Francisco moeten in brand staan. De Chineezeuwijk is vernield. De kerk en het college van St. Igna tius, een van de grootste Jezui'eten-instituuts, welks bouw 5 millioen gulden kostte, zijn vernield. De laatste berichten uit Paloalto melden, dat het steenen gebouw van de Stanford-Universiteit zwaar beschadigd is; vele muren zijn geseheurd. Hoewacli*. Huwelijks-aangiften. 12 April. Adri- anus van Remoortere, ouil 34 j., jm. en Maria Ludovica ^Sturtewagen, oud 22 j., jd. 13 April. Petriis Fran- ciacus Verschraegen, oud 23 j., jm. en Josephina Maria van Poele, oud 24 j., jd. Alpkonsus de YVaele, oud 25 j., jm. en Maria Josephina Mattkijs, oud 22 j jd. Jacobus Franciscils van der Goore, oud 26 j., j'rn. en Maria Louisa de Vos, oud 23 jd.' jd. 14 April. Fran- pois Hippoiytus Suij (van Moerbeke, Beigie), oud 28 j., jm. en Coralie Marie Zwartele, oud 29 j.,jd. Hiiwelij is-voltreklringeu. 2 April. Camillus Braeke, oud 32 j weduwn. (van Prudeatia Maria Ongenae,) en Maria Louisa Sturms, oud 19 j., jd. Geboorten. 1 April. Martha Maria Ludovica, d. van Cyrillus Josephus Dominicus IJsebaert en van Ludovica Temmerman. 6 April. Elza Maria, d. van Aloysius de Bock en van Clementina Maria van Poele 7 April. Magdaiena Maria Cecilia, d. van Edmond Ongenae en van Coleta Maria Cerpentier. 9 April Maria Josephina, d. van Joannes Jacobus Coone en van Cecilia Romee. 13 April. Maria Leonia, d. van Honortj Seghers en van Emma van Bastelaer. IPhilip|9i<ie. Huwelijks-aangiften. 10 April. Henri Joseph Verschorren, oud 24 j, jm. en Renilda Francis- cia Rammeloo, oud 21 j., jd 11 April Eduard van Hecke, oud 42 j., weduwn. en Regina Lodeviea de Mul, oud 31 jjd. 14 April. Johannis Bernardus Rammeloo, oud 24 j., jm. en Eiisa Sophia de Wit, oud 24 j., j d. Norbertus Franciscus Begijn, oud 19 j., jm. en Marie Ploegaert, oud 20 j., jd. Geboorten. 4 April. Josephine, d. van Pieter Ramme loo en van Alice Eugenia Pieters. 9 April. Maurice z. van' Honord Buijsse #n van Emma Marie Wijne. W«-s<d<nrpe. Huwelijks-aangiften. 14 April. Leontius Remerij, oud 32 j., jm. en Claris Buysse, oud 28 j, jd Fiorimondus van Kwikkeiberghe, oud 28 j, jm. en Isabella Coleta D'kert, oud 32 j jd Geboorten. 1 April. Margaretha, d. van Josephus Everardus de Block en van Virgenie Wijne 8 April. Magdaiena Nathaiia, d van Hendricus Josephus Ceule- naerp en van Matkilde van Laere 13 April. Magdaiena, d. van Emile Buysse en van Eulalia Maria Nimmegeer. Oveilijden. 12 April. Irma Clementina Augusta Baecke, oud 9 m., d. van August en van Maria Caiha- rina de Cock.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 10