Zaterdag1 14 April 1906. 46' Jaargang. Ter Neuzensche Courant. Buitenland. Landbouwberichten. No. 4828. IDBIEWDE BLAD. FEUILLETON. WERNER'S AYONTUUR. i«> Reinhold ging in den tuin omevenals Hans en Greta bessen en wortels te zoeken doch hjj vond nieta dan verstrooide bloembladeren ▼an de papavers. De nieuwbakken eigenaar was reeds half be- sloten om naar het spoorwegstation te wandelen en te zien of hij daar iets te eten kon krijgen, toen hij Lilie zag naderen op het smalle pad, dat de villa met de baanwachterswoning verbond. Zij droeg een mand en liep zeer langzaam, maar kwam toch uader. In Reinholds oogen geleek zij op de heilige Elisabeth, die haar slot verliet om de hongerigeu van spijs te voorzien. //Als alles nu maar niet in rozen is verauderd," dacbt Reinhold, er. hij watertandde. Lili bracht inderdaad leveusiniddelen brood, boter en honing en een worst, zoo hard, dat men er iemand roee had kunnen doodslaan. ,/Oie maken wij zelf," zeide zij ter veront- schuldigiug. „Maar ge moet toch iets te eten hebben; morgen kunnen wij verder raad schaffen." #Ge zijt een engel, juffrouw Lili verzekerde Reinhold. ,/En zijt ge niet bevreesd om hier te komen ffWie anders zou dan moeten komen?" klonk het eenvoudig terug. //Grootvader en ik zijn alleen, grootvader heeft dieust, en thans is het huis bewoond. Afs men nu licht zief, dan weet men, waar het vandaau komt. Ik heb ook een kan petroleum meegebracht." z/Het licht" speelde blijkbaar een groote rol maar Reinhold wilde er niet verder naar vragen. Hij volgde het meisje in huis en bemerkte met welgevallen, hoe zij uit de keuken het beuoodigde tafelgerei haalde eu de tafel voor het avondeteu sierlijk aanrechtte. Geen enkele van hare bewegingen verried boer- sche lompheid, en toen Reinhold zich hierover een opmerking liet ontvallen, zeide zij ylk ben een jaar lang in Hamburg geweest, maar mijn hoofd kau er niet tegen." z/Lijdt ge dan aan hoofdpijn?" »Ja, soms, maar hier op de heide gaat het beter." Daarop keek zij zoekend rond en vervolgde z/U is zeker gewoon wijn te drinken. Die is in den kelder." *Dat is onmogelijk *De wijn is nog afkomstig van den vorigen eigenaar, zegt mijn grootvader." ,/Kunt ge een fllesch voor mij halen, Lili?" #Met geuoegen maar ik ga niet alleen in den kelderdaar ben ik bang. Iu heel het doen van het meisje lag iets ver- trouwelijks, dat zeer voor haar innain aan nuffig- heid viel daarbij heel n'et te denkeu. Voor1 den man, die haar toch volkomen vreeoid was, gevoelde zij geen vreei, maar de onbekende geheiniiinnige machten maakten haar augstig. Zij verliet zich geheel op dezen man, met het voile vertrouweu van iemand, die van de menscben nog geen kwaad heeft ondervonden. En Reinhold gevoelde voor dit maagdelijke TER NEUZEN, 13 April 1906. Volgens mededeeling van den Inspecteur van bet Loodswezen zijn de onderstaande wijzigingen gebracht in de betonning en de verlichling van hot vaarwater bij Bath In het Nauw van Bath zijn verlegd Spitse ton No. 36 N 265° 0. 125 M. naar 66 d.M. op ongeveer 51° 23' 43" N.b. en 0° 41' 52" W.l. Spitse ton No. 37 N270°O. 310 M. naar J 03 d.M. op oDgeveer51° 23' 47" N.b. en 0° 41' 36" W.l. In het vaarwater boven Bath Roode lichtboei No. 38 N 281® O. 300 M. naar 75 d.M. op ongeveer: 51° 23' 51" N.b. en 0° 41' 15" W.l. Spitse ton No. 39 N 228° O. 110 M. naar 55 d.M. op ongeveer: 51° 23' 31" N.b. en 0° 40' 50" W.l. In verband met de verlegging dezer tonnen zijn de gekleurde sectoren van de lage lichten van Rilland en ReigerbergscheH polder zoodanig gewijzigd, dat deze lichten thans weder zichtbaar zijn als in de //Ned. LI." wordt aangegeven. Het merk der lichten van Rilland, N 346' O. ineen gehouden, geeft leiding tot aan de lichten- lijn van den Reigerbergschen polder, doch geeft niat het diepste water, aangezien die lichtenlijn loopt over een ondiepte, middenvaarwaters gelegen tusschen roode lichtboei No. 38 en zwsrte stompe ton No. 44 met ruitop deze ondiepte staat 42 d.M. minste water. Men bevaart het meeste water, 55 d.M., in het merk: //Klooster van Rilland in het cjlinder- baken van Bat", welk raerk dicht langs de roode tonuec Nos. 39, 89 en 40 leidt. Gebruikte vaDe- I40 West. Liggtng licht van Rilland ongeveer51° 24',4 N.b. en 0° 41',5 W.l. Dinsdagmiddag werd in het hotel De Linde te Kloosterzande door den heer I. G. J. Kake- beeke, rijkslaudbouwleeraar, eene lezing gehouden over de cultuur op de ovetslrooinde lauden. Op duidelijke mauler wees hij de landbouwers er op dat zij met het bewerkeu van deu grocd vooral niet voorbarig zouden zijn. Een onderzoek zal worden iugesteld, welke vruchten, met kans op succes, in de reapectievelijke polders zullen kunnen worden verbouwd. Verder kwam de inhoud van zijn voordracht overeen met de beschouwing, onlangs door hem geleverd, ook 111 de Ter Neuzensche Courani. Er was een talrijk bezoek. Roewacht. De collects voor den watersnood herft in deze gemeente opgebracht de soin van f 267,91 en in de beide openbare scholen f 4,22. schepsel iets, dat op eerbied geleek. Hij vergezelde Lili naar den kelder. Daar zij nog geen ander licht hadden moesten zij zich behelpen met waslucifers, die Reinhold bij zich had. Meer dan eens stonden zij in het donker, en dan voelde hij instinctmatig, dat zij zeer dicht bij hem was. Zijn hart sloeg echter heel rustig. Bij de onzekere, dikwijls onderbroken verlich- ting konden ze alleen opmerken, dat de kelder zeer diep en ruim was eu geen licht van buiten ontving dan door een klein luchtraampje. Hij was droog en ledigslechts in een hoek was een stellage, waarop een tameljjk groot aantal bestoven wijuflesschen lagen. Reinhold Werner greep de eerste de beste, en zij verlieten daarop het onderaardsche vertrek. Toen de wijn iu het glas parelde en Reinhold wilde, dat Lili zou meedrinken, wendde het meisje zich verschrikt af en zeide //Het is roode wijn, dien wil ik niet." z/Houdt ge niet van die kleur jNeen, ik heb een afkeer van rood." /rEn hier is bijna alles rood." Zij sloeg de oogen iu het rond en knikte. #Dat is leelijk Zie eens hoe het ondereinde van het gordiju op den vloer ligtj het lijkt wel, of het in bloed gedrenkt isEn dat heb ik vroeger iu werkelijkheid gezien Daarop giug zij in de slaapkamer, waar Rein hold haar druk bezig hoorde. Toen hij na een poosje ock in die kamer kwam, had zij friscb liuneu op ds edden gelegd en de vensters wijd geopend, zoodat de heerlijke, frissche heidelucht naar binnen stroomde. #Ik denk, dat het zoo wel goed zal zijn," sprak Vas*kensf-okkej>ij. zij. //Als u misschien gewoon zijt met open vensters te slapen, knnt ge dat hier gerust doen. Aan het gedruisch der voorbijrijdende treiDen raakt men spoedig gewoon, iets anders zal a rust niet storeo. *Ook geen droom »roeg hij schertsend. z/Goede menschen hebben geen booze droomen," klonk het ernstige antwoord. Zij nam haar mand op en maakte zich gereed om been te gaan. Reinhold Werner zou bet gesprek met haar nog gaarne een poos voortgezet hebben, want de vraag lag hem op de lippen, of zij hem voor een goed mensch hield. Doch hij wilde niet persoonlijk worden, haar verlrouwen in hem mocht niet geschokt worden. In de volgende dagen zou er nog gelegeuheid genoeg komen om elkander nader te leeren kennen. Zoo gaf hij haar dus de haud bij het goedeu nacht wenschen, en verwonderde zich er over, dat haar handen zoo klein eu welgevormd waren, ondanks de duidelijke sporen van hareu arbeid. Men vindt dat zelden bij de Noordduitsche landbe/olkmg, hier had hij dus stellig met eeu speling van de na- tunr te doen. fin toen was Reinhold alleen. De zon was ondergegaan en over de heide daalde de schemering ueder, die de eenzaamheid dubbel deed gevoelen. Reinhold ging nogmaals in alle kamers langzaam rond en elk voorwerp kwam hem nu heel anders voor, dan toen het licht der zon er op vielalles leek hem nu ge- heimziunig, spookachtig. Hij vond het nu onaangenaam, dat alles om hem heen een roode of roodachtige kleur had Nadat Zondag de feestelijke ontvangst had plaats »ehad, is nu bet wereldposteongres te Rome in meer eigenlijken zin geopend. Voor Italie is bet geen ge- lukkig oogenblik om dit congres binnen zijn grenzen te hei'bergen, want feesten, die tocb aan dei'gelijke congressen onvermijdelijk verbonden zijn, znllen op 't oogenblik wel met in den smaak van het land vallen. Maar des te beter kan er dan met bet werk worden opgeschoten. Eerevoorzitters zijn al benoemd het zijn minister Bacelli en Morpurgo, de ondersecretaris in het Italiaansche ministerie van posterijen, die ook de openingsrede bad gehouden. En voorzitter is Cxamond geworden, de directeur-generaal in dat ministerie. Ook een bureau is al gekozen en een werkprogram goed- gekeurd. Men kan dus beginnen en heeft als goed •voorteeken alvast het berichtin ontvangst kunnen nemen, dat ook Aethiopie tot de weieldpostvereeniging wenscht toe te treden. Het andere wereldcongres, dat voorbereid wordt, de tweede Vredesconferentie, zal nu waarschijnlijk ook tot terredenheid van alien kunnen plaats hebben. Men verwacht althans, dat Rusland, dat de uitnoodigingen verzendt, gehoor zal geven aan Noord-Amerika's verzoek om die wat later rond te sturen. De Amerikanen kunnen dan dus rastig hun Pan-Amerikaansch congres eerst afhandelen en daarna naar den Haag komen om den vrede, die ze te Rio beklonken hebben, ook nog eens in den Haag te Despreken. Erg vredig schijnt men in New-York anders niet gestemd te zijn. En natuurlijk heeft die arme Duitsche Keizer het weer gedaan. Er kan toch ook de laatste jaren geen vogeltje van het dak vallen of de Duitsche Keizer beet er de hand in gehad te hebben In de Amerikaamche pers vertelt men nu, dat hij bij het vaststellen van den eersten datum voor de conferentie een woordje heeft meegesproken en dat hij die conferentie graag tegelijk met het Pan-Amerikaansch congres wilde doen plaats hebben om bij de afwezigheid van Amerikanen de kans waar te nemen, een Amerikaansche haven of althans kolenstation te benaderen. Gelukkig is de Amerikaansche regeering wijs genoeg, om zulke praatjes te lachen. Een bemoeial is VVilhelm II waarschijnlijk wel een beetje, maar dat hij zijn neus zoo telkens in anderman s zaken zou steken als men van hem zegt, daar lijkt hij wel wat te verstandig voor. Bovendien zou het oogenblik waarschijnlijk slecht gekozen zijn om zich met Rusland's aangelegenheden te bemoeien, want men is daar nog altijd slecht te spreken over de weigering van Duitsche geldmannen om het rijk aan kapitaal te helpen, dat het zoo zeer noodig heeft. Misschien dat het nu op Amerika rekenen kan, nu het de groote republiek een pleizier doet In elk geval is het voor de Russische regeering niet kwaad, dat zij eens aan anderer wenschen gehoor heeft gegeven. Zij zal toch wel moeten leeren, zich ook eens naar anderen te schikken. De verkiezingen voor de Rijksdoema zijn zoo geheel ten voordeele van de vooruitstrevenden en democraten uitgevallen, dat ze daarmee nog heel wat te stellen zal krijgen. Van de 141 leden, die tot nu toe gekozen zijn, behooren er 79 tot de linkerzijde, 16 tot het centrum en 4 tot de rechterzijde, terwijl 42 leden geen bepaalde partij zijn toegedaan. Nog zijn de uitslagen der verkiezingen niet voldoende bekend nog zijn de berichten onduidelijk en verward maar door de nevelen dringt toch reeds, als een licht- punt, het collectieve besluit van het Russische volk De l)oema zal een oppositie-parlement zijn. Geheel Rusland, geheel Europa, had zich reeds ver- trouwd gemaakt met het denkbeeld, dat de Doema reactionair zijn zou en daarom onthielden vele der beste vertegenwoordigers van het Russische volk zich van de verkiezingen. En nu blijkt het, dat ondanks die ontboudingen, ondanks de pogingen der regeering om invloed le oefenen ep de verkiezingen, ondanks den drnk van politie en kozakken de kansen der con- servatieve partij gelijk nul zijn. Elk telegram, elk be- richt doet het duidelijker uitkomen, hoe dwaas de kortzichtigen deden, die de verwachting opgaven hoe veel beter het zou geweest zijn zoo de verschillende groepen zich hadden georganiseerd en aaneengesloten noe de stem des volks gewonnen zou hebben aan inten- siteit, wanneer de liberalen hun kracht niet verzwakt hadden door onderlingen strijd. De bureaucratie had alle maatregelen genomen, om de verkiezingen in haar geest te doen uitvallen. Geen enkel middel werd oabeproefd gelaten vrijzinnige propagandisten werden zoowel als vrijzinnige candidaten gearresteerd. De kiezerslijsten werden onnauwkeurig opgemaakt, en altoos door poogde de bureaucratie haar invloed te doen gelden. Zij verwachtte niet veel van de steden maar toch wel wat; zij verwachtte alles van het platteland. En wat gebeurt nu Van de 1500 boerenafgevaardigden behoorea 23 percent tot de ge- meente-oudsten en tot de personen die van de bureau cratie afhankelijk zijn maar zelfs die 23 percent zijn niet alien volkomen creaturen dei regeering. Tweederden der gekozen vertegenwoordigers zijn beslist progressistischen zelfs de boeren, de Russische plattelandbewoners, hebben met bijzondere voorliefde intellectueelen gekozen tot hun afgevaardigden. Groote aantallen onderwijzers, geneesheeren, studentcn en advocaten zijn gekozen, en daaronder velen, die wegens politieke misdrijven gevangeri gezetzijn Daar vele dezer gekozenen geen boeren zijn, en dus de ver- kiezing niet zonden kunnen aannemen, werden zij voor- af in de gemeente opgenomen en werd door de boeren land ten hnnnen name afgestaan Ondanks de pogingen der politie om het te verijdelen, werden overal bijeen- komsten gehouden en redevoeringen uitgesproken, en de boeren ingelicht over de bedoeling der Doema en wat zij van haar te wachten hebben. De bureaucratie nu heeft door haar optreden, juist het tegendeel bereikt van wat zij zich voorstelde. In de Doema zal de regeering nanwelijks een groep vir.den waarop zij steunen kan. Hijna overal hebben de constituuoneele democraten, of zooals zij zich thans noemen, de partij der volksvrijheid, de overwinuina behaald. En de centrumsparrij heeft thans ook verklaard dat zij zich bij de linkerzijde aansluiten zou, wijl zij meent, dat de bureaucratie den strijd zal voortzetten, voor het behoud van haar macht en haar voorrechten ondanks de oekase van 30 October. Trouwens, de reactionaire besluiten van de laatste dagen hebben vol doende getoond, dat de bureaucratie meent, nog kansen van behoud te hebben. Wat zal nu de regeering doen vraagt de National Zeitung. De Doema uiteendrijven of heengaan Het eerste zou het gevolg hebben, dat zij zich van het laatste crediet in Enropa beroofde Dan heengaan Maar wie zal de zondebok zijn, op wiens hoofd de schuld geworpen wordt? In Tsarskoje Selo spreekt men opeulijk over het aan- staunde aftreden van graaf Witte. Zijn gezondheids- toestand is natuurlijk in de laatste dagen zeer ernstig geworden. De geheesheeren verlangen, dat hij absolute rust zal nemen. Zij kunuen anders voor zijn leven niet instaan. Of graaf Witte zijn ontslag gevraagd heeft of niet, kan nog niet beoordeeld worden. Maar in de ministe- rieele kringen zegt men, dat hij zeer ziek is en aftreden zal. Zijn ziekte schijnt echter meer van politieken dan van physischen aard te zijn hij heeft zijn invloed verloren op het Hof, de verkiezingen zijn bovendien verkeerd uitgevallen, de graaf kan gaan. Wat al merkwaardigs heeft deze man in korten tijd meegemaakt en doorleefd. Wanneer Witte terugdenkt aan hetgeen in een jaar is gebeurd, moet het ham duizelen. Voor een jaar in ongenade,in naam president van een ministercomite, inderdaad niets. Toen plot- seling naar Portsmouth, als gevolmachtigde van den Czaar, als onderhandelaar met Japan. Het welslagen dier zending dead in Rusland zijn papieren stijgen. Bij zijn terngkomst waren zijn zonden vergeven hij werd toegejuicht als de redder des vaderlands, zelfs zijn vijanden toonden ontzag voor hem. Hij werd minister- president in werkelijkheid en scheen de aangewezen man om zijn vaderland volkomen te zullen redden, niet alleen van den Japauschen vijand, maar ook van de bureaucratie. Hij heeft wellicht een oogenblik de kans gehad in de geschiedenis een plaats in te nemen, die hem naast Bismarck en Cavour zou hebben doen schitteren. Doch Witte heeft niet gekund wat hij wilde of dat persoonlijke onmaeht dan wel de vcortdurende, geheime tegenwerking der bureaucratie en der grootvorstenpartij was wellicht ook beiden, wie zal het zeggen V Witte rekende op zijn gesternte, maar dat liet hem in den steek. Hij nam allerlei maatregelen, die tot het doel niet konden leiden, omdat zij met elkaar in strijd waren. Hij kon het gebrek aan krachtige leiding, aan vastwillende staatsmanskunst niet verberger,. Hij be- loofde meer dan hij doen kon en hij vond den steun niet dien hij noodig had. Daardoor stortten al zijne plannen ineen. De Russische vrijheidsbeweging ver- smaadde het bed, dat Witte haar gegraven had en koos zich een andere bedding. De diplomaat die in Ports mouth zoo handig met de Japanners omsprong, ver- gistte zich telkens in Peterhof. Hij werd boos en prikkelbaar. En daardoor geraakte hij steeds verder van zijn doel. Wellicht heeft hij thans een beter inzicht in den loop der Russische vrijheidsbeweging gekregen nu het te laat is. Witte's groote fout is geweest, dat hij Mirsky niet begrepen, en diens hulp niet gezocht heeft. Deperiode- Witte, van October 1905 tot Maart 1906 is een herhaling feweest van de periode Mirsky, van November 1904 tot anuari 1905; zij had het vervolg er op moeten zijn. Beide Ministers hoopten en rekenden op den steun van het volk en zoolang zij dat deden werden zij in de hofkringen ontzien en werd met hen onderhandeld. Maar zij wisten daarvan geen afdoend gebruik te maken. De Zemstvo-bijeenkomst van November 1905 was het gianspunt van Mirsky's bestuurde oekase van 30 October 1905 het gianspunt van Witte's bewind. In de Novemberdagen verwachtte het volk een vertegen- woordiging en een constitutie het antwoord was de hooghartige autocratische oekase van 25 December. Na 30 October 1905 verwachtte het volk een grondwet en invoering van het algemeen kiesrechthet antwoord werd gegeven in de manifesten van 24 December en Maart. Beide ministers hadden, om hun aanzien te redden, moeten aftreden toen die reactionaire manifesten werden uit.g/evaardigd. Zij deden het niet en overieetden zich zelf. Mirsky werd door Trepof, Witte doorDoernovo overvleugeld. In plaats van het vertrouweu kreeg de ruwe kracht de overhand. En toch zal de eindelijke overwinning niet aan de zijde van het geweld maar aan die van het recht zijn. Het volk heeft gesproken, en eindelijk zijn wensch geuit. Het wenscht een rechtstaat, in plaats van de bureaucratie. En die wensch zal gehoord moeten worden. Niet alleen de diplomaten hebben het als vertegen woordigers van de mogendheden ter Marokkaansche cenferentie druk gehad. Ook de journalisten, vertegen woordigers eveneens van Europa en Amerika, zij het dan ook geen officieele, hebben de handen vol gehad. Het bijzondere telegraafkantoor, ten dienste van de conferentie te Algeciras heeft in de 3 maanden dat de conferentie duurde, 22,139 telegrammen met te zamen meer dan 2 millioen woorden verzonden, de opbrengst is geweest ongeveer 126,600. Natuurlijk zullen ook de diplomaten daaraan hun deel gehad hebben. Maar waar deze heeren den roep hebben van graag te zwijgen, de anderen, de journalisten daarentegen, van in elk geval iets te willen berichten, mag het leeuwendeel zeker wel voor dezen gereserveerd blijven. 11. Gelijk is opgemerkt, wil men bij de vererteliug van bet varkensras dieren hebben, welke betergeschiktzijn voor bet doel, waarvoor ze gehouden worden. Teneinde die te verkrijgen, kau men verschillende wegen bewandelen. Teelkeus, voeding, verpleging hebben bearriipeliiker wijze invloed op het dier. Welnu, men kan ten eerste de varkens, die men boudt verbeteren door een zeer nauwkeurige teeitkeuze en door een wijziging te brengen in de voeding en ver pleging, waardoor op het dierlijk individu een bijzon- deren invloed wordt uitgeoefend. In verschillende ianden, bijvoorbeeld Engeland, heeft men dien weg dikwijls gevolgd wanneer men de land- bouwdieren wilde gaan verbeteren. En het is bij onder- vinding gebleken, dat het de veiligste weg is, dien men kiezen kan. Men heeft dan nameiijk de zekerheid, dat men dieren behoudt, die er thuis behooren. Deze methode heeft echter ook hare bezwaren, die niet zoo heel gemakkelijk te ondervangen zijn. In de eerste plaats tocb duurt ze vrij lang. Ten tweede vereischt ze een bekendheid met en daar bij een ervaring op het gebied van fokken, die betrek- kelijk weinig landbouwers en veehouders bezitten. Daarmede staat in het nauwste verband.dat de methode stellig duurder uitkomt dan eene andere, die men vol- gen kan Een andere weg nameiijk kan bij bet veredeleu van het ras worden opgegaan Wanneer men de eigenschappen van eeu of ander ras, b. v. bet Engelsche, geheel in het onze zou willen doen ovargaan, dan zou men ons varken wel af kurineu schaffen en daarvoor dieren uit Engeland iuvoeren. Maar hiertegen zijn echter te groote bedenkiugen, dan dat bet mogelijk zou zijn dezen weg te bewandelen. Immers, in de eerste plaats toch zou men in Engeland varkens gaan koopen, die aldaar onder andere om- standigheden, op een anderen bodem en in een ander kliwaat gehouden worden, dus in gehtel andere con- dities en omgeving verkeerden en het zou nietgewaagd zijn te verzekeren, dat die dieren hier zich nietspoedig thuis gevoelden en betrekkelijk zeer gauw hunne goede eigenschappen zouden verliezen. Daarbij komt, dat het zeer vette van vele Engelsche rassen niet meer zoo gewild is. Een derden weg kan men inslaan ter bereiking van zijn doel, door vreemde varkens in te voeren en die te paren met onze inlandsche diereD of met andere woorden, men kan gaan kruisen. Het is een algemeen bekend feit, dat bij paring van twee dieren de jongen verschillende kenmerken en hoe- danigheden overerven van de ouders. In het algemeen wordt aangenomen dat het mannelijke en vrouwelijke dier een even grooten invloed hebben op de eigenschap pen van de nakomelingen. Tot de verschillende kenmerken, die hetzij geheel, hetzij slechts gedeeltelijk overerven, behooren niet alleen de bouw van het geraamte,de kleurvan de huid,de sterkte van de spieien en pezendoch ook de geschiktheid om zich gemakkelijk en betrekkelijk goedkoop telaten mesten. Hieruit volgt, dat men door ons inlandsch varken te paren met het Engelsche in staat is een dier te krijgen dat althans ten deele nieuwe eigenschappen bezit, waarbij de ervaring leert, dat het product dier krui- sing zich beter leent om het met voordeel te mesten. Zulk een kruisingsproduct zou, om het zoo maar eens uit te drukkeu half Engelseh, half Nederlandsch zijn. En wanneer men het lelkens weer ging paren met een Engelseh varken, dan zou men dieren krijgen, die al meer en meer op de Engelsche geleken en zoo voort- gaande zou men eindelijk nakomelingen krijgen, die niet meer van het Engelsche te onderscheidei, zijn. Daaruit is de gevolgtrekking te maken dat. elke tns- sckenvorm, die in den handel het meest gewild en voor de fokkerij of mesten bet meest voordeelig is, door doelmatige kruising kan verkregen worden. Dit sluit echter volsirekt niet uit, dat er aan zoo'n kruising geen bezwaren zijn verbonden. Evenzoo goed als aan de reeds aangegeven middelen ter verbetering en veredeling. Daar hebt ge bijvoorbeeld de kwestie van hetzooge- noemd aarden. Is het klimaat, den bodem etc. voor het ingevoerde dier geschikt? En verder: Zijn de kruisiagsproducten hier thuis, kunnen ze leven onder de omstandigheden, waarin ze hier gehouden worden Opgemerkt dient dat de ervaring reeds heeft geleerd, dat in dit opzicht tegen de kruising van het Nederiand- sche varken met het Yorkshire geen bezwaar bestaat. Even moeilijk, zoo niet iasiiger mag de kwestie ge- noemd worden om altijd weer nieuwe en goede fok- dieren uit Engeland te verkrijgen. Dit toch is een eerste eisch. Wanneer men nameiijk nieuwe eigenschappen door paring met vreemde rassen heeft verkregen, dan zullen die kenmerken in den loop der tijden onder den invloed van Nederlandsche omstandigheden weer verloren gaan als niet gerageld versch bloed wordt iugevoerd. Daarbij komt nog een niet minder groot bezwaar: nameiijk familieteelt. Daarover het slot van dit artikel. aramwBSHTr-iii'TiMMi 11 mi 1 hi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 9