n Ter Neuzensche Courant. Zaterdag- 14 April 1906. 46" Jaargang. Gemvngde berichten. No. 4828. TWBBDB TER NEUZEN, 13 April 1906. De gemeenteraad te Leiden benoemde gisteren cot ingenieur van gemeentewerken den heer I. Hengeveld, tijdelijk adj .-ingenieur van den rijks-waterstaat bij de werken ter verbetering van het kanaal Gent—Ter Neuzen te Sluiskil. Gedurende bet loopende jaar zijn aan den spoorweg albier, de volgende zeescbepen aan- gekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari 48 17 s., 11 k., 10 ij., 2 h., 2 pa., 6 1. 101997 Februari 41 16 s., 11 ij., 6 k., 1 h., 7 1. 85182 Maart 42 17 s., 11 k., 4 ij., 3 pa., 2 b., 5 1. 93963 131 281142 Uitgevaren zijn: in Jan. 41, in Febr. 39, en in Maart 40, totaal 120 zeescbepen Gedurende de drie eerste maanden ran bet vorig jaar werden albier met bestemming voor de loskade aan bet spoor opgescbut 81 scbepen, met een bruto-inboud van 161,876 Ms. en voeren van bier uit 68 scbepen. Met bestemming voor Gent werden albier in het eerste kwartaal opgescbut 236 scbepen, met een bruto-inhoud van 684,189 Ms. en voeren van daar uit 259 schepen. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar kwamen binnen 207 schepen, met een bruto-inhoud van 591,317 Ms. en voeren van daar uit 227 schepen. Gedurende de drie eerste maanden zijn voorts 1235 binnenvaartuigen op- en 1206 afgeschut. Over hetzelfde tijdvak van 't vorig jaar resp 1124 en 1105. Bij het eindexamen der rijkslandbouwwinter- school te Goes slaagden alle leerlingen. Het. diploma is o. m. uitgereikt aan F. van Dixhoorn van Axel en E. J. Callon van Hoofdplaat. De inspecteur van 't landbouwonderwijs, de heer P. van Hoek, reikte met een hartelijke toespraak de diploma's uit. Ook de directeur, de heer I. G. J. Kakebeeke sprak de geslaagden toe en beval hun aan het genoten onderwijs met lectuur te onderhouden en in de praktijk toe te passen. De eerste der geslaagden dankte directeur en leeraren voor het genoten onderwijs. Door een adspirant-rijkslandbouwleeraar zijn Woensdag in den Krui3-, Wilhelmus-, Zande-, Maria- en Noordhofpolder. monsters genomen aan de oppervlakten, ter diepte van 10,20 tot en met 60 c.M. van den grond, welke monsters opgezonden zijn naar de landbouw- school te Wageningen, teneinde daar onder zocht te worden. De duiker tusschen den Wilhelmus- en den Zandepolder is tbans hersteld, zoodat nu geen water meer komt in laatstgenoemden polder. De dijk was om en nabij den duiker zoo erg ver- zwakt, dat men vreesde dat de duiker door het water er uit zou gedrukt. worden. Nuechterde stroom gebroken is, zal men onmiddellijk den dijk daar versterken. De miliciens der lichting 1899, 1901 en 1903 komen voor herhalingsoefeningen onder de wapeneu resp. op 30 Juli, 13 Augustus en 10 September. Zij die ingevolge art. 109 der wet onder de wapenen zijn gehouden of geroepen ver- trekken resp. op 11 Augustus, 30 Augustus en 29 September met groot verlofde overigen op 18 Augustus, 8 September en 18 October. Tot de categorie van verlofgangers, voor wie de duur der oefeningen is verkort, inoeten ook geacht worden te behooren de miliciens, die op grond van art. 124 van de wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) onder de wapenen zijn geweest. Onder vorenbedoelde categorie moeten niet ge- rekend worden zij, die hoewel tot den dienst bij het blijvend gedeelte verplicht, door nummerver- wisseling in dien dienst hebben voorzien, doch we! zij, die hoewel niet tot den dieust bij het blijvend gedeelte verplicht, dien dieDst voor een ander hebben volbracht. Dienstvcrvulling voor het blijvend gedeelte voo' korter dan eene maand, geeft geen aanspraak op verkorting van den duur der herhalingsoefeningen In de afgeloopen week van 4 tot en met 10 dezer kwamen in Zeeland 3 gevallen van besmettelijke ziekten voor 1 febris typho'idea te Poortvliet2 roodvonk, 1 te Clinge en Schoondijke. Hengstdijk. De landbouwer C. heeft een eendenei geiaapt dat de ongehoorde lengte en breedte had van 1.4 d.M. en 0.8 d.M., dit zoo te verstaan, dat niet de omtrek over de lengte en breedte ge neteu die afnaeting had, maar dat de leugte-a8 ,.4 d.M. en de breedte-as 0.8 d.M. was. Aan een zoo'n Paascheitje kau men zjjn bekomst eten. Het arduinen monument op 't graf van den Z.Eerw. Heer Pastoor A. J. v. Genk is gearriveerd en zal binnen een paar dagen, mogelijk nog voor Paschen, geplaatst zijn. Het is 2 meter lang, 1 meter breed en 2,75 M. hoog en weegt 1500 Kg. Het wordt bekrooud door een prachtig kruis aan welks voet men leest#Dankbare herinue- ring der Parochianen van Hengstdijk aan den Z.Eerw. Heer Antonins Jacobus van Genk, Pastoor dezer Parochie, 18831904 R. I. P." Door het bestuur van den grooten Hengst dijk- en Rummerspolder is besloten, de bekeiing van verschillende polderwegen, welke dit jaar moet gescbieden, tot later uit te stellen, wegens de groote onkosten, die men heeft moeten maken om bij den watersnood den polder voor over- strooming te bewaren. Clinge, 10 April. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school in de Gravenstraat de heer P. G. de Rijk, thans ouderwijzer te Herwen, gem. Lobith. Tot lid der commissie tot weriDg van schoolverzuim (vacature wijleu P. Lansu) werd benoemd de heer A. Lansu alhier De heer J. F. Smet werd op zijn verzoek eervol ontslagen als brandmeester eu in zijne plaats be noemd de heer J. Bauwens, gemeente-opzichter. Tot ouderbrandmeester werd benoemd de heer H. Vercouteren. De collecte in deze gemeente gehouden voor de watersneodlijdenden heeft opgebracht 385 Walsoorden. Naar wij vernemen zal de zee- dijk langs den Wilhelmus-polder niet naar binnen verlegd worden, zooals zeer velen meenden, maar terzelfde plaatse blijven. De polder wordt dus niet kleiner en de hofstede van den heer Van Arenthals zal er niet buiten vallen. Wei za den dijk verhoogd en verzwaard worden, doch men wil geen land weer aan de Schelde prijsgeven Met het herstel is reeds een aauvang gemaakt. De Eerste Zuid-Nederiandsche Rijwiel- fabriek te Hoek. In het begin dezes jaars maakte onze corres- pondent te Hoek melding van de feestelyke ingebruiknemiug van de nieuwe machinezaal der Eerste Zuid-Nederlaudsche Rijwielfabriek van de Gebr. Kaan aldaar. Ons gewerd een uitnoodiging om, nadat ook de nieuwe machines waren gemonteerd en alles in voile werking was, eens een kijkje te komen nemen. Wjj voldeden aan die uitnoodiging en achten hetgeen wij zagen interessaut genoeg om daarvan een en ander mee te deelen, ook omtrent deze zaak in 't algemeen. 't Is ongelooflijk bijna en wekt daH ook bij velen verbazing hoe op dat dorp, als 't ware zonder communicatiemiddelen, de rijwiel- industrie zich tot zoo'n enorme hoogte heeft ontwikkeld. Apropos van die communicatiemiddellen 't is nog niet zoo veel jaren geleden dat er een postbestelling per dag was en thans gaat 3 maal per dag een bode tusschen Hoek en Ter Neuzen vice versa. Met de zaak der heereu Kaan, heeft ook de post zich door en voor haar hoofdzakelijk uitgebreid. Omstreeks het jaar 1881 begonnen de heeren Gebr. Kaan op bescheiden schaal een haudel in naaimachines. 't Ging toen nog niet van een leien dakje. Reeds toen begrepen zij, dat voor 'tdrijven van zaken reclame noodig was, doch slechts schoorvoetend nog werd ten behoeve daarvan eens een klein drukwerkje in 'n honderd exemplaren bij den drukker be^teld. En thans thans worden duizenden ge'illustreerde en in kleurendruk uitgevoerde catalogussen en prijs- couranten verzonden, ook wel een bewijs dat de pogingen om een afzetgebied van de artikelen te verkrijgen slaagde en dat dit een uitgebreid gebied is met talrijke afnemers. De kandel in naaimachines nam toe en toen de rijwielen meer en meer burgerrecht ver- kregen zagen de heeren Gebr. Kaan daarin een nieuvv veld voor huu haudel. Zij begonnen met een agentschap van verschillende fabrieken en de reparatieinricbting was aanvankelijk een klein houten gebouwtje. De omzet nam steeds toe en ook werd begonnen zich meer en meer op de fabricage toe te leggen, die thans vol- ledig is. Wanueer men de midden op 't dorp staande z/fabriek", zooals die te Hoek genoemd wordt binnentreedt komt men eerst in de reparatie- inrichting vooral des zoruers, in het seizoen ian het daar zeer druk zijn, om hen, die met hun fiets een ongelukje hebben gehad te helpen. Daarnaast is het kautoor der fabriek, waar tevens in ruime kasten groote ruassa's ruwe onderdeelen zijn geborgen. In de achterzijde der reparatie-imichting is een 'n vierboek vormende zeer ruime zaal, waar booren en zien vergaat, tengevolge van let gesnor der machines, gevijl, geklop enz. Verschillende werklieden waren bezig met het verder atwerken van reeds ineengezette frame's anderen zagen wij met behulp van krachtige benzinelampen het soldeeren der frame's ver- zorgen, of bezig met de cepielmachine, de polijstmacbine's waar de vernikkeldestuurstangen zoo prachtig glimmend uit de handen van den monteur komen. Verder is daar opgesteld de fraistnachine, draaibank, slijpmachine, buizen- snijmachine en zaagmachine welke alien in werking worden gebracht door den 12 paarden- krachten sterke benzinemotor cysteem-Gardner. Achter deze zaal bevindt zich de nikkelage. In een tweetal kuipeu, gevuld met water, dat door de daarin opgeloste chemische stoffen eene groene kleur heeft aangenomen, waren verschil lende rijwieldeelen opgehangen die vernikkelt moesten worden. Een mede door den motor in beweging gebrachte, aldaar opgestelde dynamo, leidt in deze kuipen den noodigen stroom om den nikkelaanslag te bewerken. Achter de nikkelage staat nog een gebouwtje waar de toestellen voor acetyleen-gas-verlich- ting der fabriek opgesteld zijn. Naast de fabriek is de lakkerij, waartoe een drietal moffelovens aanwezig zijn en in een ander deel van dat gebouw is de smederij en wielenmakerij. Aldaar vinden een 5tal personen geregeld werk met het snijden en gereedmaken van spaken (waarvoor practische machines aan wezig zijn) en ineenzetten en stellen der wielen. Terugkeerende naar de reparatiezaal kwamen we nog aan een ruimen kelder waar olieu en vaseline zijn geborgen. Hierop ging de tocht naar de bovenzalen Boven de reparatieinricbting zijn honderden frame's geborgen, in bet winterseizoen in voor- raad gemaakt, benevens talrijke stuurstangen en een groote hoeveelheid kettingwielen. Boven dat lokaal is de bandenzolder, waar de verschil lende soorten buiten- en binnenbauden, als Dunlop's, Englebert, en Continental op afieve ring wachten. Achter voornoemde bergplaats is de monteur- zaal. Daar komen de onderscheidene afgewerkte deelen samen en worden de verschillende rner- ken, voor aflevering gereed ineengezet, waarvoor 3 dubbele standaards aanwezig zijn en dus plaats bieden voor 6 monteurs, die daar met helpers werken. Ook in dit lokaal zijn ver schillende machines aanwezig, op welke de drijfkracht van den beneden staanden motor wordt overgebracht. Boven dit lokaal is de bergplaats der bekende Stoewers Greif-rjjwielen, het eenige merk dat door de Gebr. Kaan wordt ge'importeerd. Onze ommegang door de fabriek was hier- mede voltooid. Als men van meet af de fabri cate van een rijwiel nagaat en ziet de talrijke deelen en deeltjes waaruit dit moderne voertuig bestaat, dan krijgt men een besef van het werk en de zorg aan het maken van een rijwiel verbonden. Van de fabriek komende brachten wij nog een bezoek aan een in de nabijheid staande nieuwe schuur, ter lengte van 15, diep 8 en hoog 8 M. Daar vinden 2 personen geregeld werk met het maken van kratten. Tevens zijn daar nog geborgen een massa frame's, velgen, zadelpenDen, stuurstangen, kisten met naven, spatborden enz., benevens lan.e buizen, die daarvan op de vereischte lengte worden ge- sueden voor het maken van frame's. Nu restte nog een bezoek aan den winkel, een flink gebouw, voor eenige jaren nieuw gebouwd. Van af de straat ziet men daar reeds tentoongesteld de verschillende merken, de Transvalia's, Optima's, Aurora's en Morning Post om Edelweiss niet te vergeten. Zoowel dames als heeren kunnen daar te kust en te keur terecht. Voorts staan daar verschillende hand- en trapnaaimachine's en grammopbonen, die ook alle op koopers wachten. Langs de wanden zijn opgestapeld doozen en pakken met verschil- lennd afgewerkte onderdeelen, voor den export gereed, die naar heinde en ver worden verzonden. In de bovenlokalen zijn twee bergplaatsen voor band- en trapnaaimachmes en garens en bevindt zich ook de pakkamer, waarin de ver schillende soorten rijwiel- en motorrijwielzadels en zadeldekkeu zijn geborgen. Daar worden jaarlijks duizenden pakken en pakjes gereed gemaakt voor verzending Naast den winkel bevinden zich de kantoren, die telefonisch met de fabriek zijn verbonden. Wat men daar oppervlakkig ziet geeft ook een idee van de groote drukte en den omvang van let tiedrijf. 't Was inderdaad een interessant kijkje, de tocht door de fabriek en daarmede in verband staande gebouwen en we kunnen ieder aan- raden, wanneer zich dairvoor de geiegenbeid voordoet, er ook eens van te profiteeren. De aandeelen van het Paleis voor Volksvlijt zijn Dinsdag ter Beurze van Amsterdam opge- loopen van acht tot zeventien.pet., in verband met geruchten dat wegens bouwvalligheid der koopmansbeurs tijdelijk beurs zal gehouden worden in het Paleis voor Volksvlijt. Dinsdagmiddag viel een 2jarig kind van J. Kroon te Kinderdijk in het water. De moeder, het gevaar ziende waarin het kind verkeerde, sprong haar beveling na, wat eohter het ongeval ernstiger maakte. Op haar hulpgeroep snelde de vader toe, die met veel moeite er in slaagde vrouw an kind beiden te redden. Een dienstmeisje te Hemelum, wat nieuws- gierig uitgevallen, zag op zolder naast een geweer een kruithoorn hangen. Ze drukte even op het veertje, waardoor de hoorn zijn inhoud over den zolder strooide. 't Meisje veegde het kruit in een blik en bracht het in de kacheliade. Toen nu den volgenden dag de kachel aange- maakt werd, volgde een ontploffing zoo hevig, dat het keukenm&teri&al van de kachel tegen de deuren geslingerd werd. De vronw des huizes, die het vnnr verzorgd had, had zich een paar seconden te voren met haar kind verwjjderd en bleef wellicht daardoor voor ernstige verwonding gespaard. Senor Olcina was een ridderlijk herbergier en zeer geliefd bij het vrouwelijk geslacht in den omtrek. Senor Olcina had een goed hart. Hij kocht een lot van de Spaansche staatslolerij en verdeelde dit onder de arme wasehvrouwen van het dorp (in de buurt van Madrid). Op het lot viel de 100,000Toen dit resultaat aan de vrouwen werd bekend gemaakt die van de grootate armoede in een voor hen oagekende weelde zou- den geraken, waren ze gek van vreugde. Ze be- stormden de herberg, pakten senor Olcina beet, omhelsden eu kusten hem, totdat hij schreeuwde om genadeen lucht. vWat ga je nu doen met je geld?" vroeg een reporter van de jrHeraldo" aan een der vrouwen. nrlk koop een automobiel", was het besliste antwoord. Te Assesses werd door een aatomobie] een 65jsrige vronw omgeworpen. Toen men haar opnam, was zij in doodsgevaar. Verscheidene harer ribben zijn gebroken. De twee automobielen, die, door om 't hardst te rijden, oorzaak van het ongelnk waren, mimden de baan zoo snel zij konden. Maandag heeft in dezelfde gemeente een andere antomobiel een voerman om verge worpen en mee- gesleept en een kind op slag gedood. Ook deze chauffeur meende er van door te rijdeu, maar de boeren sloten hem den weg af en no had hij, evenals de twee dames, die hem vergezelden, het hard te verantwoorden. De berijder bleek eeu rentenier van Cnrughem te zijn. Een zonderling. In het Zwarte Woud leefde een kluizenaar in een armoedige hut, die hij zelf gebouwd had. Algemeen was men van oordeel dat de man aan hoogmoedswaanzin leed. Daar hij echter nooit iemand kwaad deed liet men hem stil begaan. Zijn klnis die hij bewoonde, was in verschillende afdeelingen verdeeld, waarvan er een aan Petrus, een aan Elias en een derde aan Mozes was toegewijd. Hij hield er een knuppel op na waarvan hij beweerde dat het de staf van Mozes was, die eenmaal in een slang was veranderd. Zijn borst was versierd met een menigte blikken onderscheidingsteekenen en de hut, voornamelijk de aan Mozes gewijde afdeeling, hing vol met ver- maningen en bevelen tot boetedoening. Een vuile, halfleege put in de nabijheid der kluis hield hij stellig voor de Bijbelsche put in Samaria. De zonderlinge man gevoelde zich heel gelukkig en tevreden, zelfs de doodskist die hij zelf had ver- vaardig en diej altijd naast zijn bed stond, joeg hem geen schrik aan. Hij gebruikte ze zelfs als kleerenkist. Enkele dagen geleden is de zonder linge man gestorven. Hij was 75 jaar oud geworden. ZEETIJD1N GE IV. Van 11 tot en met 12 April. Van 11 tot en met 12 April werden langs de Oostsluizen albier 21 binneuvaartuigen op- en 34 afgeschut; door de Westsl. 6 op- eu 5 afgeschut. Positie der stoomschepen. Maand. Getal GeLaden met M3. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stuk- goederen, ij. ijzer, k. kolen, h. liout, pa. pijpaarde, m. minerie, pp. papierpap, 1. ledig. 2 VLAG. NAAM. Ms. Van en naar. Lading Eng. s.s. idem idem Eng. s.s. idem Voor Ter Neuzens Hailing i 2199 Londen stnkg. Skinningrove j 1459 Middlesbro ijzer The Monarch i 1817 iMillon idem 1817 |Millon Van Ter Neuzeo i Ann Webster Skinningrove 2241 Londen 1459 Middlesbro Voor Gent stukg. ledig Belg. s.s. Hamiton 685 Ostende ledig Noor. s.s. Eram 1387 Goole kolen idem Norrona 1639 Arendal papierpap Eng. s.s. Sandsend 2070 Hull kolen idem Truro 3366 idem stukg. idem Sea Gall 2762 Londen idem Van Gent i Belg. s.s. Nautilus 728 Ostende ledig Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen stukg. idem Temple 2899 Goole ide oi idem Wark worth 1862 New-Castle idem Belg. s.s. Benmacdui 1651 Blejth ledig Eng. s.s. Toledo 3547 Leith idem idem Ravenna 3518 Bleyth idem Belg. s.s. Nomitor 68 Ostende idem s.- HENRY vertrekt 21 dezer van Algiers naar Yarrow. ,s. GUIDO in lading te San Juan. HAKALD vertrok 12 dezer van Rotterdam naar Algiers, •a. JENNY vertrok 13 dezer van Blyth naar Pillau. •s. RICHARD vertrekt heden van Marseille naar Hornillo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5