t Gemengde berichten. Kamer van Koophandel en Fabrieken Uit Dordrecht meldt men Donderdagmorgen even over elven brak er door een onbekende oorzaak brand uit in een drogisterij in de Voorstraat 390. In enkele minuten stonden niet alleen dit geheele gebouw, maar ook twee aangrenzende perceelen en spoedig daarna ook een daaroverliggend perceel in lichtelaaie. Woest grepen de vlammen on zich heen, een gemak- kelijken prooi vindend in het drooge hout der oude perceelen, waarvan de dakiijsten Is olie vuur vatten. Alle beschikbare blusscbingsmateriaal, zelfs dat der pontonniers, was spoedig ter plaatse, doch na twee uren waren reeds zeven perceelen volkomen uitge- brand. Ten een ure was men het vuur meester. De schade is zeer aaBzienlijk, waar al de voor- raad dezer zeven winkels mede is vernield. Zij wordt echter door verzekering gedekt. Gelukkig dat de wind niet woei in de richting van het pakhuis dezer drogiaterij, dat dan ook gespaard is gebleven. De ramp ware anders oneindig veel grooter geweeat. Scheepsramp by Sliedrecht. Donderdagmorgen heeft op de rivier onder Sliedrecht een vreeselijk ongeluk plaats gehad, waarran helaas vier mannen't slachtoffer geworden zijn. De sleepboot „Dieu Donne VII," eigenaar de heer P. W. Hulsman te Rotterdam, komende met een sleep van 2 schepen achter zich van Rnhrort, was des morgens vroeg van Gorinchem vertrokken. Tegen 7 uur bevond zich de boot voor Sliedrecht, onder de spoorbrug. Toen is, vermoedelijk, de ketel gisprongen. Vermoedelijk, zeggeu wij, want zij die daaromtrent zekerheid kunneu geven, hebben de ramp niet overleefd. Men heeft echter op de schepen achter de sleepboot stukken van vlampijpen gevonden en dit pleit voor de waarschijnlijkheid van het vermoeden, dat de ketel gesprongen is. Men zag een felle vuurzuil opschieten nit de #Dieu Donne" en dadelijk daarna het schip weg- zinken. Het was een afschuwelijk oogenblik. De machi nist C. Klootwijk, een der vier, die de ramp hebben overleefd, vertelt, dat na de ontplofBng, toen hij te water werd geslingerd, de boot snel zonk, doch nog een poosje drijven bleef op de waterdichte schotten iD het voorgedeelte. Daar- door ook kon men van de schepen achter te bulp komen. Klootwijk zelf geraakte te water en hield zich drijvenda tot men hem oppikte. Hij zag een anderen opvarende, maar wie het was, weet hij niet, ofscboon hij vreest, dat het zijn eigen zoon was, die mede tot de slachtoffers behoort hij zag dan een ander zich zwemmende trachten te redden, doch onder een volgscbip wegzinken Slechts vier van de acht opvarenden zijn gered. Met de ffDieu Donne VII" zijn weggezonken de kapitein W. Gijsbers, de tweede machinist Klootwijk, zoon van den eersten machinist en twee stokers, wier uamen ons nog niet bekeDd zijn. Gewond, maar gered, werden de stunrman en een matroos, terwijl ongedeerd bleven de machinist en de viouw van den kapitein. Dat het waterdicht schot de sleepboot in het voorgedeelte, waar de kapitein zijn hut heeft, bovenhield, schonk de kapiteinsvrouw gelegenheid boven te komen en zich te reddeD. Krauig werk is door de bemanningen der twee gesleept wordende aken gedaan bij de redding der overlevenden. De #Carl Schroers II" heeft de vier geredden n&ar Rotterdam gebracht. De machinist vertelde ook nog dat hij in zijn hut zijude een hevigen slag hoorde. Hij spoedde zich naar de machinekamer, doch kon daar niets doen, wjjl de uitschietende zware stoom hem belette het leek wel, of dat opzettelijk was gedaan om te herinneren aan het bloedige feit, waardoor dit huis jaren geleden aan het zwijgen was overge- geven. De eerste eigenaar had waarlijk wel iets ver- standigers kunnen doen dan zich hier te omgeven met allerlei voorwerpen van bloedroode kleur stellig was de man gekrenkt in zijn verstand, en anders was het hier gekrenkt geworden in zoo'n omgeving. Men beweert immers, dat niets de zieke zenuwen meer prikkelt dan juist de roode kleur, die op het netvlies der oogen te voorschijn treedt bij hevige gemordsaandoeningen. Menschen, die het voornemen koesteren om etn moord te plegen, zien alles met blord bevlekt, voordat nog een enkele druppel bloed gestort is. Zulke gedachten waren werkeljjk nog al prettig voor iemand, die midden in de heide in een vreemd huis zit en dan geheel alleen is. Het was nog te vroeg om naar bed te gaan. Lili had de lamp gereed gemaakt. Reinhold stak ze op, sloot de deur en de vensterluiken, schoof de gordijnen dicht en sprak toen weer zjjn flesch wijn aan. Doch nu was bet gedaan met zijn kalme gemoeds- stemming. De roode Bourgognewijn steeg hem naar het hoofd en riep daar een menigte fantas- tische denkbeelden wakker. Toen Reinhold den blik richtte naar de deur van de aangranzende kamer, leek het wel of de portiere zacht werd te zien. Toen repte hij zich naar achter, waar edn der stokers lag te slapen, doch terzelfder tijd voelde hij zich wegzinken. Het voorschip is geheel van het achterschip afgeslagen. De vrouw van den kapitein, op het voorschip, kon over de boegspriet heen zich redden. Een der beide verdronken stokers is de zoon van den kapitein, de ongelukkige vrouw verliest dus tegelijkertijd haar man en haar zoon. Ooggetuigen verzekeren, dat de ontploffing ontzaglijk was. Aan boord van de *Risico" zag men den schoorsteen hoog de lucht in vliegen. Er is dus geen twijfel meer of de ketel is gesprongen. De /,Dieu Donne VII," dubbelschroefstoomboot, had een waarde van 40,000 en was niet verzekerd. Te Bakoe zijn Dinsdag op klaarlichten dag eenige lieden, met revolvers gewapend, binnen- gedrongen in een drukkerij die midden in de stad staat. Zij hielden het personeel in bedwang, en stalen een vjjf crntenaars zware drukpers, die op een wagen geladen en weggebracht werd, zonder dat men weet waarheen. In Hamborn en omstreken zijn, volgens een bericht uit Essen aan de Frankf, Ztg., tot dusver 67 sterf- en 96 ziektegevallen aan hersenvliesrugge- merg-ontsteking aangegeven. In de afgeloopen week zijn er weer zeven menschen aan de ziekte overleden. De uit de gevangenis outsnapte musketier Rosinski (zie het eerste blad) heeft niet lang wil gehad van zijne vrijbeid. Hij is 's avonds op den grooten weg van Posen naar Obornik door een vleeschouwer gevat en nog denzelfden nacht naar de militaire gevangenis teruggebracht. De Vesuvius. De verwachting, dat met het bedaren van den Vesuvius de instorting van de kerk te San Giuseppe de laatste treurmare uit Apulie zou zijn is op droevige wijze beschaamd. De ramp, die Napels Dinsdagochtend heeft geiroffen, is al bijna even erg. Napels baadde zich in een heldere atmosfeer en schitterend zonnelicht Dinsdagochtend, lang- zamerhand terugkeerende tot kalmte na de ver- schrikkingen der laatste dagen, toen plotaeling een verschrikkelijke slag werd gehoord. In een oog- weok was bekend, dat het groote dak van de markthal Monte Oliveto was ingestort, zooals later bleek onder het gewicht van de asch en het zand, dat de Vesuvius over Napels had uit- gestrooid. Van alle kanten liep de bevolking te hoopkermende vrouwen poogden in den reus- achtigen puinhoop hun mannen te bereiken wan- hopige mannen hun vrouwen en kinderen. Zooals meer bij groote rampen schimpten verbijsterde lieden op de laugzaamheid van het reddingswerk, die toch noodig was om nieuwe ongelokken te voorkomen. Een sterk cordon van carabinieri hield met moeite het publiek terug, dat zich op de mine wilde werpen, waaruit vreeselijke kreten van pijn en om hulp opstegen. Evenals bij de ramp te Nagold in Wurtemberg de vorige week werden ook hier de slachtoffers akelig verminkt voor den dag gebracht. Men scbatte Dinsdag- middag hun aantal op 12 dooden, 2 stervenden, 24 zwaar en 100 lichtgewonden. Een leger van dokters, verplegers, politieagenten, brandweer- mannen en bootwerkers hield zich bezig met de redding en verzorgiiig der bedolvenen. De hertog en de hertogin van Aosta bezochten de markt spoedig na de ramp en begaven zich daarna naar het Pelgrimshospitaal om de gewonden toe te spreken. De dooden zijn ten deele onherkenbaar, Omtrent de catastrofe te San Giuse >pe lezen wij nog, dat Zondagavond om 5 uur een asch- regen op de plaats neerdaalde, die 's nachts dichter werd. De pastoor deelde zijn kudde mede, dat 's morgens een mis zou worden gevierd om uit komst af te smeeken. Toen de godsdienstoefening begou waren honderden aanwezig, maar niemand had gelet op den zwaren hoop asch, die op het heen en weer bewogenhij stond op, trok de portiere weg, rukte de dear opeu en zag voor zich een doukere, gapende ruimte, waaruit elk oogenblik hem iets tegemoet kon treden. Wat een dolle streekdat hij dit een zame huis op de heide had gekocht om er in te wonen Maar neen Zoo erg was het niet, als hij de zaak maar goed wist aan te pakken Reinhold ging naar de slaapkamer en begon zich te ontkleeden. Daar stonden de vensters nog wijd open, zooals Lili had aangeradenhet vertrek baadde in het maanlicht, evenals de uit- gestrekte stille heide, die een prachtig vergezicht aanbood. Op eenigen afstand zag men de kleine woning van den baanwachter en verderop het donkere bosch, scherp afstekende ten den helderen hemel. Uit het bosch kwam juist een sneltrein aan, die een oogenblik later in duizelingwekkende vaart voorbij suisde. Door de verlichte vensters kon men de weinige reizigers slechts weinig onderscheiden. Even later hewoog zich een licht van den spoorweg naar het baan- wachtershuisje de oude Erdmann had zijn dienst verricht en keerde naar zijne woning terug misschien ook was het zjjn klein- dochter (Wordt vervolgd). dak der kerk lag opgestapeld. Omstreeks 9 uur toonde de priester aan de geloovigen het beeld van den Heiligen Anthonius, toen plotseling de nok van de kerk met donderend geraas naar beneden kwam. De kerk had slechts twee uit- gangen, zeodat er een onbeschrijflijke verwarring ont.stond. De priester vluchtte in de sacristie, de geloovigen drongen naar de hoofddeur. Houderd ongeveer bereikten de open lucht twee honderd werden bedolven onder de aschlaag en het hout- werk van het dak. De asch lag weldra drie meter hoog in de kerk, zoodat de ongelukkigen staande in een oogwenk den verstikkingsdood stierven. Soldaten togen weldra aan het reddings werk. Reeds meer dan honderd lijken zijn nu te voorschijn gebrachtde meeste van vrouwen. Naast het verlies aan menschenlevens staat een geweldige stoffelijke schade in deze geheele streek. Voor jaren zal er niets groeien in dit weleer zoo vruchtbaar gebied, dat aan den voet van den Monte Somma zich over meer dan 20 K.M. breedte uitstrekt. Dinsdag is op San Giuseppe, Ottajano, Saviano en Nola om de ellende te vergrooten nog een zware zwavelregen neergekomen. Sedert zeven uur gisterenavond viel in Napels een dichte regen van roodachtig zand. De Koning en de Koningin hebben Sonnino, den eerste-minister, 100,000 lire voor de slacht offers doen toekomen. De Eransche regeering heeft de pantserschepen Jena en Gaulois en den kruiser Bouvet van het Middellandsche Zee-eskader naar Napels gezonden om hulp te bieden. te Ter Neuzen. Vergadering van Donderdag 12 April 1906. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Verder aanwezig de heeren Van de Velde, Tholens, Kolijn, Blankers en Kramer. Afwezig de heer Versluijs. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goed- gekeurd. Mededeeling wordt gedaan van een missive van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, welke verzoekt, in verband met het samenstellen van volledige gegevens omtrent den Nederlandschen bandel en de industrie, hem een afschrift te zenden van het aan de Nederl. Kamer te Londen gegeven antwoord, op haar verzoek om eene lijst van fabrikanten en handelaren in deze omgeving. Aan dat verzoek is voldaan. Van hetzelfde Ministerie is voorts ingekomen een kennisgeving omtrent het met 1 Maart in- werkingtreden van het nieuwe Duitsche toltariei. Op verzoek van den Minister van Buiten- landsche Zaken brengt de Commissaris der Koningin in Zeeland ter kennis het aflaten van het water, op 50 c.M. onder het kanaalpeil, van het kanaal Sluis Brugge van 15 22 Juni a.s. Van de Kamer van Koophandel te Dordrecht zijn ingekomen afschriften van door haar ver- zonden adressen aan den Directeur der Maat- schappij tot exploitatie van Staa sspoorwegen en de Directie van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. In die verzoeken wijst de Dordtsche Kamer er op, dat de commnnicatiemiddelen van Zeeuwsch- Vlaanderen met het overig deel van Nederland te wenschen overlaten. Met dankbaarheid nam de Kamer kennis van de verbeteringen, in den spoordienst gebracht naar aanleiding van het adres der Bergen op Zoomsche handelsreizigers- vereeniging, maar deze zijn nog niet voldoende. De communicatie van Zeeuwsch-Vlaanderen blijft nog steeds gemakkelijker met Belgie, waar het in verband met zijne geographische ligging ook meer bij behoort en dit werkt nadeelig op den handel met Nederland. Goederen per waggon verzonden kunnen niet anders arriveeren dan via Belgie, wat veel tijdverlies veroorzaakt, terwijl dan ook twee douanekantoren moeten gepasseerd worden. De correspondentie voor reizigers laat ook te wenschen over, zoowel tusschen Vlissingen- Breskens en Vlissingen-Ter Neuzen, met het oog op de spoorwegverbindingen, maar is ook evenzeer onvoldoehde tusschen Walsoorden en Hansweert. Adressante vraagt met het oog daarop het inleggen van meerdere treinen en booten, ter bevordering van het reizigersverkeer, en voor het goederenvervoer, het aans;haffen van booten zooals tusschen Kopenhagen en Malmo of stoomponten zooals tusschen Enkbuizen en Stavoren waarmee geladen waggons kunnen worden overgebracht. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan de Kamer te Dordrecht te berichten, dat deze Kamer aan het verzoek geen adhaesie kan schen- ken,aangezien dit wegens technische en financieele bezwaren niet voorinwilligingvatbaar kan worden geacht. Een missive van den Minister van Landbouw enz. betreffende eene reOrganisatie der Kamers van Koophandel wordt gesteld in handen van den Voorzitter en den Secretaris, om daarover advies uit te brengen. Lezing werd gegeven van het in de te Am sterdam gehouden vergadering der afgevaar- digden van verschillende Kamers behandelde omtrent postzaken. Voor het ontvaugen van dit verslag, met welke conclusie's de Kamer zich zeer wel kan vereenigen, als zynde die .in het belang van den handel, zal dank worden betuigd. Ingekomen is een afschrift van een adres door verschillende expediteurs en andere belangheb- benden gericht tot Z.Exc. den Minister van Waterstaat, betreffende de maritieme aangelegen- heden van Ter Neuzen (reeds opgenomen in het verslag der jongste raadszitting) met verzoek daaraan tteun te willen verleenen. De heer Tholens juicht toe, de pogingen van particuliere zi de aangewend om de havenbe- langen van Ter Neuzen te bevorderen, maar meent dat de Kamer, in verband met vroeger genomen oesluiten, en in verband met de kennis- neming van een schrijven van den hoofdinge- nieur van 's Rijks Waterstaat, zich in deze kwestie niet behoort te mengen, daar de Kamer dan zou moeten afbreken, wat zij vroeger gar. keurde. De heer Blankers is het hiermede niet eei Een vanwege's Rijkswaterstaat gemaakt ontwei^ is door de Kamer goedgekeurd De tijd van beoordeeling was echter wel wat kort en na een paar jaren kan men tot andere conclusie's komen. Wanneer men dan bemerkt gedwaald te hebben is het beter dat te erkennen, dan in de tout te volharden. Overigens, in het adres van 9 Febr. is door de Kamer zelve gezegd, dat Ter Neuzen misschien goedkooper ware te helpen. Dit vermoeden is meer uitvoerig aangegeven in het adres der expediteurs, die daarin ver- klaren dat zij met de daarin aangegeven voor- zieningen, welke veel goedkooper zullen uit- komen, ook reeds tevreden zijn, een en ander in de verwachting, dat een goedkooper plan eerder kans heeft tot uitvoering te komen. En al wordt nu gezegd hiermede zijn we ook tevreden, dan houdt dat nog niet in afkeuring van het plan van 's Rijks-Waterstaat. Na eenige besprekingen wordt aangenomen het voorstel van den Voorzitter om de beslissing omtrent dit adres nog aan te houden, opdat de Kamer gelegenheid zal hebben, alvorens te be- slissen een onderzoek in loco in te stellen. Bij de omvraag wijst de heer Tholens er op, dat er eene beweging aanhangig is, ,om den gemeenteraad te verzoeken de gemeentehaven te dempen. Het zou spreker spijten als daartoe werd besloten. Niet dat hij het nu juist zoo erg zou vinden dat de werf moest worden opge- ruimd, want die beteekent nu zoo veel niet meer. Doch waar moeten de vele kleine scheepjes die nu in dp haven komen een ligplaats vinden Verscheidene gemeenten doen veel moeite en getroosten zich groote kosten om eene haven te krijgen en dan zou men hier overgaan om eene bestaande te dempen Als motief wordt aangevoerd het gevaar voor overstrooming bij hoogen watervloed, maar het zou toch wel treurig zijn dat er geen ander middel was om het water te keeren dan demping der haven. Spreker stelt daarom voor den Raa l te ver zoeken in het belang der kleine scheepvaart niet tot demping over te gaan. De heeu Kolijn acht het idee om de haven te dempen onzin wil men de haven kunnen afsluiten, dat men dit dan doe met landhoofden en deuren. De kleine vaart zou een groot nadeel ondervinden en die vaart brengt meer voordeel in de gemeente dan velen vermoeden. De heer TholensEr is een muur voor waterkeeringis die niet goed in orde, dan moet het gemeentebestuur er voor zorgen dat die in orde komt. Ook de schotbalken moeten sluitend gemaakt worden kan dat niet, dan zijn er nog wel andere middelen maar 't kan goed gemaakt worden. De heer Kramer verklaart het adres te hebben gesteund, maar is na deze toelichting ook tegen demping. De heer Blankers merkt ook op, dat schippers die in aanmerking willen komen om uit zee-i schepen te lichten, in de haven eerder vlot zijn dan ze kunnen afschutten. Het steiger is geen lig plaats; de gemeentehaven is daarvoor de eenige gelegenheid, wat in sommige gevallen dus de zee- vaart ten goede komt. Hij zou het jammer vinden dat de haven werd gedempt, als op andere wijze het gevaar is te keeren. De Voorzitter heeft ook het adres, verzoekende demping, gesteund, met het oog op de belangen der Marktbewoners, maar meenr. bij nadere over- weging ook, dat het niet gewenscht is, daar de haven voor de binnenvaart veel gemak op- levert. De heer Tholens merkt op, dat de muur achter school A. bleek in minder goeden staat te zijn, maar men is bezig die te maken. Na nog enkele opmerkingen wordt het voor stel van den heer Tholens met algemeene stem- men aangenomen. Hierna ging de openbare zittir.g over in eene met gesloten deuren. Nadat de vergadering weer openbaar was ge worden, werd de rekening over 1905 goedge keurd op een bedrag van/180,50 in ontvangst en 138,57 Va in uitgaven, alzoo met een goed slot van y 41,92a/3. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. rei O'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 10