BIJV0EG3EL Ter Neuzensche Courant Donderdag 12 April 1906. No. 4827. Buitenland. Binnenland. Landbouwberichten, Gemengde berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. In zijn vergadering van 11. Zaterdag heeft de Voogdijraad te Middelburg voor alle overige gemeenten van het arrondissement een of meer agenten henoemd, waarvoor op zijn verzoek door de burgemeesters aanbevelingen waren ingediend. Slechts uit vier gemeenten luidde het antwoord dat geen gescbikt persoon bereid was bevonden een eventueele benoeming te aanvaarden. Op deze beDoemingen zal thans de goedkenring van den Minister van Justitie worden gevraagd. Verreweg de meeste benoemden ztjn hoofden van scholen andere zijn gemeente-secretaris, arts, notaris enz. Door middel dezer agenten zal het den Voogdij raad gemakkelijker vallen zijne werkzaamheden ook buiten Middelburg uit te strekken. Ter gelegenheid van de 17 Maart te Pretoria gehouden jaarlijksche vergadering van de jr/Nederlandsche Vereeniging" werd door Neder- landers en oud-Nederlanders den heer Knobel, den nieuwen cousul-generaal, een feestmaal aangeboden, Daar werd mededeeling gedaan Tan de ramp die Zeeisud getroffea heeft en werd besloten geld bijeen te brengen ten bate der ZeeuweB, die slachtoffers geworden zijn der overstrooming. lnstemming werd betuigd met het denkbeeld om de Afrikaners, waarvoor iudertijd groote sommen in Nederland zijn bijeengebracht, nu in de ge legenheid te stellen iets voor de Nederlanders, die in den nood zitten, te doen. Nadere beslissingen werden Taangehouden, omdat men omtreut den omvang der schade eerst nog nadere inlichtingen wenschte. „Een proefdie geld host." Te Vlissingen is den 15 Eebruari een meisje gebeten door een uit Rusland aangevoerden en voor Engeland bestemden hond, die wegens het niet kunnen voldoen aan de formaliteiten te Vlis singen achterbleef en die sinds geuoemden datum verdwenen is, zonder dat men weet waar hij is gebleven. Zondag is dat meisje onder hevige pijnen over- eden en haar toestand heeft het vermoeden gewekt dat de hond dol is geweest. Thans heeft de lurgemeester bepaald dat gedurende 4 maandeu osloopecde houdeu van een muilkorf zullen moeten voorzien worden. Naar men ons meldt, moet dat vijfjarig meisje vreeselijk geleden hebben. Het is heden begraven. Haar moeder, vader en grootmoeder die van let kind beet- of krauwonden bekwamen, zouden leden op 's Rijkskosten naar Pasteur's iurichtiog te Parijs vertrekken. Te Roosendaal is in den nacht van Zondag op Maandag een moordaanslag gepleegd op een brigadier der marechaussee. Tijdens deze op surveillance was en het erf van een'stalhouder oewaakte, waar een tweeta] koeien stoDden gestald die door de Belgische douaneu benaderd, doch sedert oDtvreemd waren, klonk eensklaps een schot dat den brigadier een kogel door het been joeg. Hij schoot nog terug doch raakte niemand. Van den dader is nog geen spoor. Zondagavond werden de bewoners van Gin- neken opgeschrikt door het luidan der brandklok. Gelukkig was er echter geen brand, maar had de koster der R. K. Kerk de deur gesloten, toen zich nog twee personen in het gebouw bevonden. Zij wisten geen uitweg te vinden dan door de brandklok te luiden. Een paar weken geleden werd te Amsterdam iij de politie aangifte van diefslal van een gouden ring gedaan. Men had op een venter met turf vermoeden, die alles ontkende. Toen de ring bij een koopman werd in beslag genomen, werd de venter niet door den koopman herkend. Onlangs kwam de man echter aan een der politie-bureanx en gaf berouwvol te kennen, dat hij werkelijk den ring had gestolen, doch aan een ander ten verkoop had gegeven, waarna beiden den buit verdeelden Zaterdag geraakte te Oosterland een onge- veer anderhafjarig kind al spelend in een modder- sloot en bleef met het hoofd in den modder steken. Hoewel terstond een arts aanwezig was, mocht het hem niet gelukken de levens- geesten op te wekken. Een zware sneeuwstorm heeft in den nacht van W oensdag op Donderdag gewoed over Noord-ltalie, zoo zelfs dat een trein in de sneeuw bleef steken. Te Schooeberg is het echtpaar Reichert vermoord. Reichert was vroeger tuiuman en leefde nu vac een rente van 60 per maand, in een klein huisje met tuin, waarvan hij de eenige be- woner was. Hij was 76 jaar en zijn tweede vrouw, bij wien hij geen kinderen had, 68. De misdaad werd ontdekt door een gehuwde dochter uit zijn eerste huwelijk, die haar ouders 's morgens wilde bezoeken, doch het huis gesloten vond, terwijl zij op haar bellen geen gehoor kreeg. Zij waarschuwde de buren en men haalde een smid, die de deur openstak. In de woonvertrekken was geen spoor van de onde lieden te ontdekkeo, maar toen men daarus in den kelder ging zoeken, vond men de lijken van Reichert en zijn vrouw. De ongeluk- kigen wareu doodgeschaten, vermoedelijk met een revolver, die nog in den kelder lag. De kelder heeft een raampje, dat op den tuin uitziet en en groot genoeg is om een mensch doortelaten. Vermoedelijk heeft de moordeuaar door dit raampje het huis verlaleu, want onder het raampje dat tamelijk hoog boven deD vloer van den kelder is, stood een stoel, waarop nog eenige steenen gestapeld waren. Er is nog geen spoor van den moordenaar gevouden. Als vrij zeker wordt aange nomen, dat diefstal de drijfveer van den moord is geweest, want Reichert en ziin vrouw waren gemoedelijke meuschen, die met elk in vrede leefden. De buit vau den moordenaar kan echter niet groot geweest zijn, want, zooals reeds gezegd leefde het echtpaar van een zeer bescheiden rente en boveudien voud men in een kachelpiip nog een spaarpot met 1000 Mark 600) aan" bank- papier, die de aandacht van den misdadiger moet ontgaan zijn. Een jaar of drie geleden baarde in Engeland het geval groot opzien van een welgestelde jonge dame, die met den koetsier van haar broer, bij wien ze inwoonde, wegliep en met hem trouwde. Twee dagen na het huwelijk werd zij door haar broer en een zwager van haar man weggehaald en sedert is zij, al dan niet met haar toestemming, van hem afgehouden. De man verwierf in een proces tcgen den broer 500 p. st. schadevergoeding wegens die ontvoenng en nu heeft hij bij den rechter een bevel verkregen, dat de vrouw binnen veertien dagen bij haar man moet terugkeereu. De rechter voud, dat een meieje, dat op 26jarigen leeftijd met een koeisier gaat trouwen, behoort te weten wat zij doet en er zoo maar niet van af kan. De uitbarsting van den Vesuvius^ De vulkaan heeft, sedert de eerste teekenen dat een ernstige uitbarsting te vreezen zou zijn, zich steeds geweldiger doen gelden, en reeds zware schade berokkend. Een reeks van nieuwe kraters is in den loop der laatste dagen ontstaan. Vau alle zijden vloeien de gloeiende lava-stroomen neer en storten zich, met ontzettende snelheid, uit over de landen aan den voet van den berg. Zaterdagavoad liep de lava neer in twee hoofd- slroomen, zuidelijk in de richting van Bosco Trecase, en westelijk naar de kust. Intusschen heeft de ramp zich uitgebreid tot Ottajano en San Guiseppe in het uoordoosten en Terzigno in het oosten. Bosco Trecase is volkomen bedolven. En de afvloeiende stroom is nog slechts 800 meter verwijderd van Torre Annunziata, dat, iets ten zuiden van Bosco Trecasse, aan de kust ligt. Zelfs Pompeij wordt bedreigd. In den nacht van Zondag op Maandag was de vulkaau verbazend werkzaam. Steeds vermeer- deren de empties van gloeiende massa's en asch uit den krater en de stroomen lava vloeiden on- ophoudelijk. De paniek onder de omwonenden heeft het toppunt bereikt, zo<5 dat men herinnerd wordt aan de beschrijviug door Plim'us gegeven van de groote ramp van 79. Het onderaardsche geknal is ontzettend. De bodem trilt voort- durend. Zelfs in Resina, aan de westkust, spron- gan de vensters. In Napels werden menschen uit de huizen gej&agd door het onophoudelijk beven van den grond en het gerommel. De bewoners van Portici, Resina, Torre del Greco, alle plaatjes aan de westkust, zijn gereed om te vluchten. De bevolking ligt geknield voor de heiligenbeelden in de kerken. Het observatorium, aan de noerdweslelijke zijde den vulkaan gelegen, is volkomen verwoest. Het personeel, dat er tot het laatste bleef, wist zich nog in veiligheid te brengen. De directeur bracht Maandag het volgende rapport nit: ffDe uit barsting van de Vesuvius heeft een buitengewonen omvang aangenomen. Maandag- en Dinsdagnacht werkte de krater vrees-aanjagend en steeds wordt de werking heviger. Witgloeieude klompen, in ontelbare hoeveelheid, worden tot 800, zelfs 1000 meter in de hoogte getlingerd en formen, na hna val, een grooten kegel. De vuurzuilen bereiken een hoogte van 150 meter. En deze uUbantiagea gaan vergezeld van een oorverdoovend geluid. De grond is voortdurend in trilling. Waarschijnlijk zal het Doodig zijn het observatorium te verlaten. In de straten van Ottajano (oostel^jk van den Vesuvius) en Sommo (noordelijk) hebben de lava- en steenmassa's een hoogte bereikt van meer dan twee meters. Verschillende huizen in Ottajano zijn ingestort. la Somma zijn de openbare ge- bouwen en het station reeds ontruimd. De Giomo raamt het totaal aantal vluchtelingen uit de omliggende Vesuvius-plaatsen op 150,000. Door den ondergaDg van Bosco Trescase werden 10.800 menschen dakloos. Het is tot na toe gelukt den lavastroom voor Torre Annunziata te stuiten. In het plaatsjo San Giovanni is een landhuisje ingestort. Een volwassene en twee kinderen werden onder het pnin bedolven. Een redacteur van de #Mattino" heeft getracht den Vesavias te bestijgen, van Torre Annunziata uit. Hjj geeft de volgende beschrijving van wat hij zag tijdens het volbrengen van dit waagstuk vermeerdering van de lava, het vallen van kleine steenen, het verschrikkelijke geluii van ontploflingen en het sterke aardbeven deden ver moeden dat er ergens een nieuwe ontzettende ge- beurtenis te wacbten was. Ik liep zeven kilometer in voortdurend stijgen over de slakkenvelden van den Vesuvius. In de buurt van Spaccata voelde ik dat de grond onder mijn voeten op- en neer- ging, als liep ik op een ademeude reuzenborst. Plotseling opende zich achier mijn rug een afgroud. Gloeiende massa's, heet water en asch vielen op mij neer, terwijl verstikkende gassen mij den adem ontnamen en een rookwolk elk uitzicht belemmerde. Ik dacht dat mijn laatste uur gestagen had. Uit het gat stroomde lava. Steeds volgden nieuwe ontploffingen, steeds kwamen er nieuwe gaten, waaruit lava vloeide, heet water opspoot. Ik kon mij nog redden op een oud lava-veld. De berg ziet er verschrikkelijk uit. Oreral vlammen overal rook.'' In Napels viel in den nacht van Maandag op Dinsdag de asch zoo dicht, dat het verkeer op straat moest ophouden. De bewoners konden niet anders dan in de huizen blijven. De vreemdeliugen bestormden de treinen, om de stad zoo spoedig mogelijk te verlaten. Hnlst, 9 April. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 48,075 k 48,10. Engelsch per£ 12,— v 12,— ZEETIJD1N GE IV. Van 9 tot en met 10 April. a O 1 ■tukg. kolen stnkg. idea idea kolen ledig V an 9 tot en met 10 April werden langs de Oostsluizen alhier 31 binnenvaartuigen op- en 26 afgeschutdoor de Westsl. 5 op-eu4 afgeschut. Positie der stoomschepen. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 12 April 3.46 4.8 Vrijdag 18 4.30 4.53 Zaterdag 14 u 5.17 5.43 Zondag 15 6.11 6.43 Maandag 16 7.17 7.58 Dinsdag 17 8.42 9.27 Woensdag 18 10.11 10.50 VAN DE VAN De conference te Algeciras is geeindigd en gesloten. De gedelegeerden hebben reeds het Spaansche stadje, waar zij de gastvrijheid der regeering van Koning Alphonse genoten, verlaten. Eenige gedelegeerden meenden eenig voorbehoud te shQeten maken bij de onderteekening der akte. Zoo de gezant der Vereenigde Staten, die bij zijn onderSchrift verklaarde »De regeering der Vereenigde Staten, die geen politieke belangen heeft in Marokko, en bij de deelneraing aan de conference door geen anderen wensch bezield was dan aah alle naties bij den handel op Marokko de meest mogelijke gelijkheid te verzekeren, de invoering van hervormingen te vergemakklijken, de prerogatieven van den sultan te beschermen, en een op hartelijke buiten- landsche betrekkingen bernstende welvaart eo stabiliteit in het binnenland te verzekeren verklaart bij de onderteekening der generale acte van de conferentie, dat zij geenerlei verplichting of verantwoordelijk aanvaardt voor de inaatregelen, die voor de uitvoering van de daarin aangegeven reglementen en verklaringen." De Zweedsche gedelegeerde sloot zich, op last zijner Regeering bij deze door de Vereenigde Staten gemaakte restrictie aan, wijl de Zweedsche regeering geen ver- antwoordelijkheid wil aanvaarden voor maatregelen, die haar zouden kunnen noodzaken de gereserveerde houding te verlaten, die zij steeds heeft aangenomen tegenover alle quaesties, die niet het behoud der open deur betreffen. Zwitserland nam aan de conferentie geen deelen nu heeft de Conferentie juist besloten, dat Zwitserland met een deel der uitvoering van d gemaakte bepalingen zal beiast worden. Een Zwitsersch officier zal als in- speeteur-generaal voor de politie worden aangewezen, en het Bondsgerecht te Lausanne zal als Hof van Arbi trage dienst doen, voor alle verschillen van meening, die over de opvatting der bepalingen van de Conference kunnen ontstaan De president, de hertog van Almodovar, bracht deze inoeilijkheid in de laatste zitting ter sprake. Hij zeide een vraag te willen stellen, welke een niet vertegen- woordigde mogenheid betreft; een mogendheid echter, wier niedewerking door de generale acte wordt voorzien en gewenscht geoordeeld. Hij wilde de conferentie ver- zoeken de wijze vast te stellen, waarop de Zwitsersche regeering met de taak, die haar bij de uitvoering van het hervormingsplan in Marokko wordt toebedeeld, zal worden in kennis gesteld. De Duitsche gedelegeerde, Von Radowitz, stelde voor dat de wenschen der conferentie betreffende den generaal- inspecteur en de taak van het Bondsgerecht te Lausanne door den president, in den vorru eener ofiicieuse mede- deeling, aan de Zwitsersche regeering zouden worden medegedeeld, onder voorbehoud, dat een ofticieele mede- deeling volgen zou.zoodra de generale acte der conferentie op de voorgeschreven wijze door de onderteekenaren zal zijn geratifieerd. De Fransche afgevaardigde, R^voil, mecnde de tolk van de conferentie te zijn als hij zich bij dit voorstel van den Duitschen gedelegeerde aansloot, en het ver- trouwen uitsprak, dat de Zwitsersche regeering, die steeds getoond heeft zooveel te willen doen voor de eendracht en den vooruitgang, haar medewerking zal willen ver- leenen, om het werk der conferentie te voltooien. De president verklaarde, dat Spanje ingevolge de voorstellen van den Duitschen gedelegeerde handelen zal. De Marrokkaansche gedelegeerde, El Mokhri hield een redevoering waarin hij den dank der Marokkaansche regeering uitsprak voor de belangstelling die de confe rence der Enropeesche mogendheden voor Marokko heeft getoond. Marokko heeft nog een paar wenschen, zeide El Mokhri, die het gaarne in het protocol wenscht opgenomen te zien. Die wenschen betreffen voornamelijk de werken aan de havens van Tanger, Larasch, Casablanca en Saffi, die reeds zijn gegund aan bijzondere maatschappijen de Marokkaansche regeering wilde in het protocol doen vermelden, dat die niet onderworpen zijn aan de be palingen der conferentie. En daar de conferentie in een vreedzame, verzoenings- gezinde en mededeelzame stemming verkeerde, werden ook die wenschen goedgekeurd. Toen sprak de hertog van Almodovar een slotwoord, waarin hij bevrediging toonde over het volkomen wel- slagen van de conferentie, en over den geest van samen- werking en verzoening. Hij zeide daarin o. m. »Dc betrekkingen tusschen ons, die aanvankelijk officieel waren, hebben zich met den tijd gewijzigd en zijn geworden die van hartelijkheid 'en vriendschap, uit onzen gemeenschappelijken arbeid geboren. ./llogen wij bij het verlaten der zaal die getuige was van onze beraadsiagingen. de overtuiging met ons nemen, dat wij gearbeid hebben aan een vrucntbaar werk van vrede en gerechtigheid, welks beteekenis en strekking van grooten omvang zijn." De hertog hoopte, dat de Sultan van Marokka harte- lijk zal raedewerken om de besluiten uit te voeren,die dienen zullen om de ontwikkeline en den bloei van zijn rijk te bevorderen, met het behoud van het drie- youdig program -de souvereiniteit van den Sultan, de integriteit van zijn gebied, en de economische vrijheid en gelijkheid van alle mogendheid." De redevoering van den hertog van Almodovar was »le mot de la situation." inderdaad heeft de lnngdurige bijeenkomst en de dagelijksche ontmoeting in de kleine Spaansche stad op de gedelegeerden een goede uitwerking ^ehad. De scherpe verschillen, waarmede zij ter con" terentie kwamen, werden afgeslepen in den omgang. In de dagelijksche gesprekken werd menig punt aaii- geroerd en overwogen, en dit heeft meer bijgediagen tot de overeenstemming, dan ooit lange dip'lomatieke nota's, op een afstand opgesteld, hadden kunnen doen. De houding der Marokkanen op de laatste bijeenkomst mag doen vermoeden, dat ook zij terreden zijn met het resultaat. De Sultan en de Makiizen zullen voorloopig geen hindernis vorme* voor de uitvoering der genomen besluiten. De moeilijkheid, waarvoor men nn staat, is den meest geschikten man te vinden voor den moeilijken post van inspecteur-generaal der politie. Maar Zwitserland heeft reeds zoo vaak voor internationale betrekkingen den juisten man weten aan te wijzen, dat het ook voor dezen post wel the right man zal bezitten. Zoo eindigde de conferentie van Algeciras onder alge- meene tevredenheid. De gedelegeerden zijn tevreden, de mogendheden de Marokkanen en de Sultan En niet het minst de volken, die bij al die onderhande- lingen te vaak de beweging zagen, waarmede Alexander de Groote meende, dat de Gordiaanscke knoop moest ontward worden. Hier echter bleken geduld en toewijdiug beter midde- )en te zijn, dan de scherpte van het zwaard. Dat kost een proef toch steeds, zegt ge misschien. En 'k stem dit aanstonds toe. Maar als de prcef goed slaagt, dan krijgt men vast z'n geld terug, niet waar. Het opschrift zou dus haast doen denken aan een proef, die men mislukt kon r.oemen. En toch was dit niet het geval. De landman, uit wiens mond ik de aange- haalde woorden opgeteekend heb, was zelfs zeer inge- nomen met z'n proef. Het was er een, waarmee bedoeld werd de invloed v,an een baaltje chilisalpeter op de wintertarwe na te gaan de meststof werd verstrekt in 'tvoorjaar, zoodra de groei wat kwam. Mijn zegsman wist reeds lang dien invloed. Daarom strooide hij elk jaar trouw op z'n tarwe 100 K. G. chili. vMaar," aldus voegde hij er heel leuk bij, /k sla steeds een stukje over. En dan liefst vlak bij 'den weg. Zoo kunnen alien, die m'n tarweveld passeeren, 't aan stonds zien, wat chili uit kan werken, Want waar ik 'tzout niet strooi, daar blijft 't koren achter. Niet een beetje, maar heel veel. En toch is 't vast, dat ik m'n tarweakkers goed verzorg. Doch, weet u watikdenkr Zoo vroeg in 't voorjaar als de tarwe pas weer wat begint te leven dan is er niet te veel opneembare stikstof in den grond. En daarom helpt wat chili daar zoo fiks." Het voorbeeld, door den practicus (die ook wel iets van tbeorie wist) hier gegeven, vond navolging. En t geld, dat hij elk jaar verspeelde door een hoekje tarwe niet met chili te bemesten dat geld bleef toch niet zonder nut Want veleri leerden van de proef. Ze zagen 't resultaat, ze zriden niets veelal, maar dedm. En onze v.iend neemt elk jaar trouw z'n proef, die geld kost. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 8,25 a /8,50,Rogge /7,25 a f 7,50 Wintergerat 7,90 a 8,--Zo merge rat Harer 8,25 a 8,50 Erwtan 10,—a f 10,50; Paardenboonen 9,a 9,25 Dmvenbounen 10,— a f 10,oO Witteboonen f 13,a f 14,Bruiuebooaoa 9,— a 9,25 Boekwait a Lijnzaad f a fAardappela fa fKoolxaad par aak ran 106 liters a Er waren ter weekmarkt te koop geateld25 stuka rundvee, 34 rarkens. Verkocht12 atnks rundvee, 17 rarkena. Boter per kilo 1,15. Eieren per 26 stnks 0,76. 3 VLAG. VAAM. M3. Van en naar. Lading 10 10 Eng. s.s. idem Eng. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Belg. s.s. Duits. s.s. Noor. sch. Eng. s.s. Eng. s.s. Vau "Ter leuxen River Lagan 2272 Londen Deerhonnd 1189 Grimsby Voor Kent Ousel Benmacdui Warkworth Temple Harelda TortoDa Nautulis Nestor Bos Carlisle I 3633 1 1651 1862 Vau Liverpool St. Davids New-Castle 2809 Goole 3645 Manchester 3466 Grangem. 728 Ostende 3476 Riga 413 Mandal 2929 Leith Kent t 5580 Swansea stukg. ledig haul A vl hout kolen ledig Glenwood s.s. HENRY in lossing te Algiers, s.s. GUIDO in lading te San Juan. s.s. HARALD vertrekt heden van Rotterdam naar Algiers, s.s* JENNY vertrekt heden van Blyth naar Pillau. s°s. RICHARD in lossing te Marseille. u V tt It H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5