A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zon- en Feestdagen. AANBESTEDING. i\o 482(1. Lokken van werklieden naar Duitschland. Dinsdag 10 April 1906. 46e Jaargang. BEVOLKINGSREGISTERS. FEPILLKTOH. WERNER'S AV0NTUUR. aanbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,821. Men abonneert zich b^j alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prp slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave BU deze courant belioort een bijvoegsel. Reinhold keek eens rond en zette een ongeloovig gezicht. gZijn er hier dan nog menschen, juffrouw Lili? Ik dacht, dat ge hier zoo eenzaam leeft ais een prinses uit een tooversprookje." fHet is hier zeer stil," zeide zij eenvoudig. z/Het dorp, aan de andere zijde van het bosch, ligt verf af, en de menschen die hier elken dag in den trein voorbijgaan, kan men nauwelijks onderscheiden maar dat zijn vreemdelingen, met wie ik niets heb uit te staan." #lk ben ook vreemd," sprak Reinhold. De bloemeu, die het meisje nog steeds in de hand hield fladderden langzaam naar den grond. Er volgde een oogenblik van diepe stilteook de wind was gaan liggen en de zon scheen warm op de bruine heide. Op dit oogenblik besefte Reinhold plotseling, dat bet hier mooi was. De baanwachter Erdman kwam met Gabori nader en nam zijn dienstpet af om te groeten. //Willen de heereu misschien het huis eens bezien vroeg hij gedienstig. tfGe komt nog vroeg genoeg aan het station, en Lili kan zoo lang rnijn dienst wel waarnemen." Reinhold vroeg, of er misschien eene geschiedenis aan dat kleine huisje verbonden wasonmiddelijk wierp de oude man een scbuwen blik op zijne kleiudochter. Toen het meisje een eind op weg was naar de baanwachterswoniug, werd hij spraak- zamer. z/Er komen slechts zelden menschen in deze streek" zeide hijmaar wie hier komen, vragen alien naar dat huis. Het staat nu al zes jaar leeg, en het zal te eeniger tijd wel instorten, ofschoon het volstrekt nog niet oud is. Tien jaar geleden liet een heer uit Hamburg het daar bouwea elkeu zomer kwam hij eeu paar maanden naar bniten en woonde daar dan alleen met zijne be- dienden. Ik geloof, dat de geneesheeren hem dit hadden voorgeschreven, want hij was ziek en moest de eenzaamheid zoeken. Het was hem hier echter blijkbaar nog niet eenzaam genoeg, want op zekeren dag vonden wij hem dood op den vloer liggen met een afgeschoten pistool in de hand. Lili was de eerste, die hem zag, en tot heden heeft zij dat niet kuunen vergeten." En staat het huis nu ledig vroeg Gabori. z/Ja maar het is nog geheel gemeubileerd. De erfgenamen stellen er weinig belang in, want zij hebben kolossaal veel geld, maar wegsmijten willen ze het huis toch ook niet.. Zoo ben ik tot bewaarder aaugewezeu, en heb ik ook vol- macht gekregen om het te verkoopen, zooals het daar staat. Voor dit gebeurt, zal ik wel dood zijn en de winterstorm zal het wel doen in storten." „Ik zou het huis wel eens van binnen willen zien," zeide Reinhold Werner na een poosje. z/Dat kan gebeuren, ik heb den sleutel bij me. Om de veertien dagen ga ik of Lili er heen om het stof af te nemen. Daar worden wij voor betaald." z/Uw nicht is zeker wel bang?" zvBij dag niet mijnheer, maar wel 'a avonds want dan Maar ga binnen mijnheer Gabori volgde hen, en de bezichtiging van het huis begon. Er was in de kleine villa eigenlijk niet veel te zien alleen viel op te merken, dat de woning gereed stond om elk oogenblik in gebruik te worden genomen, al was ze sedert jaren niet be- woond geweest. Rechts van de gang was een slaapkamer met twee bedden en daarachter was de keuken, en aan de linkerzijde was een zitkamer, die uitkwam in den salou. De meubelen waren stevig en goed onderhouden in de patronen van gordijnen, tapij- ten en meubelovertrekken had de roode kleur sterk de overhand. z/Dat was eeu gril van den eigenaar," zei Erdmann. //Zonder die roode kleur kon hij niet leven, en ten laatste, toen wij hem vonden, was ook de vloer rood van bloed. Hij lag hier naast de schrijftafel, maar ik heb die plek afgeschaafd en opnieuw geverfd. ,/Is er ook een kelder in het huis?" vroeg Gabori plotseling. z/Welzeker, die loopt onder het geheele huis doordat is het beste van alles. Wilt ge hem zien //Ik stel er geen belang in," luidde" het on- verschillige antwoord. Reinhold Werner was verrukt. Dit kleine nest midden in de wilde, vrije natuur kwam hem hoogst romautisch voor. //Hoe prettig zon het zijn, als ik hier een paar weken doorbracht 1" dacht hij. //Misschien wel een paar maanden, want waar twee menschen het geheele jaar leven, kan een ander ook wel op zijn gemak zijn." En als hij weer verlangen kreeg naar de wereld, die hij nu Wilde Ontvlnchtsn, dan had hij slechts een half Burgemeester en Wethouders van HOEK, zullen op Vrijdag 20 April des namid- dags twee ure, ten raadhuize Het leggen van keibestrating in de kom der gemeente, ter gezaiuen- lljke oppervlakte van 4591 312 en het maken van een klinkerbestra- ting groot 221 312. Het bestek is tegen betaling van f 0,50, fr. p. p. 0,52, verkrijgbaar bij den gemeente- secretaris. Aanwijs zal plaats hebben op Hinsdag 17 April, des namiddags 2 uur en op den dag der aanbesteding des voormiddags tien ure. Hoek, 2 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TER NEUZEN, 9 April 1906. Wij namen een kijkje in den ijskelder, door onzen stadgenoot, deu heer H. Hartog, aan zijn slachthuis in de Roeiersgang gebouwd. Men krijgt tot den kelder toegang langs twee dikke hermetisch sluitende deuren, die, evenals de zijwanden en het plafond van de ruirnte boven den kelder met een laag turfmul zijn gevuld, om de eventueele temperatunrswarmte doordringen tot den kelder te beletten. De kelder, die met natuurijs zal gevuld worden, is circa 135 M2. groot; daarboven is eene behoor- lijke ruinate uitgebouwd voor het bewaren van vleesch of andere aan bederf onderhevige waren, van welke bewaarplaats naar we vernemen ook particuliercu zullen kunnen gebruik maken. Voorts is een koker aangebracht, waarop een electrische ventilator werkt, om de van het qs opstijgende dampen weg te malen en die tevens langs den vloer der kelder frissche lucht toevoert, welke, opstijgende door het ijs, op lage temperatuur afkoelt en zoo het bewaard wordende vleesch enz. frisch hondt. Een scheepje met Noorsch ijs is reeds afgevaren. Voor ijsverbrniker8 in de omgeving zal deze eerste inrichting alhier naar we vermeenen veel gemak unr te loopen naar het naatste station van den spoorweg. Een zachte trilling van het huis herinnerde hem aan de drukke buitenwereld. Er reed juist een zware goederentrein voorbij, het trillen van den vloer onder zijn voeten was dnidelijk waar te nemen. z/Daar moet men aan gewennen," zei Erdmann. #Er komen hier tamelijk veel treinen voorbij, maar geen enkele stopt hier. Men ziet de men schen voorbijsnellen, en dan is het weer stil." Reinhold Werner keek nog eens rond en vroeg toen //hebt ge ook volmacht om het huis te ver- huren z/Neen, ik heb alleen volmacht om het te ver koopen. De erfgenamen willen het kwijt." z/En de prijs z/Vijf duizend mark, met alles wat er in is-" Die som was belachelijk gering voor de bezit ting, maar toch groot waar het de bevrediging van een opkomende luim gold. Wie dit geld uil- gaf, om misschien egnmaal in zijn leven eeu paar weken te kunnen //onderduiken", die moest zeer rijk zijn, of zeer dwaas misschien wel allebei. Gabori keek met zekere nieuwsgierige spanning zijn reisgenoot aan. z/Ik koop het," sprak Reinhold Werner, plot seling een besluit nemende, en alsof hij vreesde nog op dit besluit terug te zullen komen, voegde hij er onmiddellijk bij: ,/Wij zullen de zaak hier maar oogenblikkelijk afdoen. Deze heer wil zeker wel zoo goed zijn om als geluige te dienen, de overige formaliteiten bij het kadaster komen later wel. Is de zaak beklonken, oude (Wordt vervolgd). riffiimmiifwi TER IVEIIZEVSdllE (01IIMT. Hit blad versehijnt Kaandag-, M'uen»«ag. en yriJdagayoBd, nttgeaondeird op Feegtdagen, bij de Flrma J. y*M BE IAWOE te Te* Kertset. De Burgemeester van TER NEUZEN gezien decircu- laires van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herbaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door de berickten in de nieuws- bladen of door daartoe ingezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitsch land ten behoeve van indusfrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunneti worden, maakt de ingezetener, opmerkzaam dat bet geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af tegaan of zelf of door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zicb bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ter Neuzen, den 9 April 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op het Koninklijk besluit var. den 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters, bepalende onder meer bet volgende Artikel 2. Zij die ait eene Nederlandsche kolonie, eene over- zeesche bezitting of nit den vreemde bunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen bet Rijk, doen kiervan eene verklaring aan bet gemeentebestuur, ver- gezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor ben die uit de kolonien of bezittingen, van edn paspoort, of reis- of verblijfpas of andere door de politie deugdelijke erkende bewijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen 6ene maand ■a bun aankomst in de gemeente. Art. 3. De kennisgeving in het vorige artikel vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkings- registers te worden ingeschreven. Art. 4. Zij die hnnne werkelijke woonplaats binnen bet Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Nederlandsche kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen biervan eene verklaring aan bet bestuur der gemeente, welke zij verlaten. Art. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van bet Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen biervan eene verklaring aan bet bestuur der gemeente, die zij verlaten en waar zij in bet bevolkings- register zijn ingeschreven, met opgaaf der gemeente, waar zij wnscben zich te vestigen. Zij ontvangen een koste'oos getuigschrift van ver- andering van werkelijke woonplaats. Art 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen dene maand na bunne aankomst eene verklaring aan bet gemeente bestuur, met overlegging van het getuigschrift in het eld. vorige artikel vermel Art. 7. Elk hoofd van een buisgezin geeft uiterlijk binnen edne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lifi dat in het huisgezia wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt art. 3. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun buisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gesticbten en inrichtin- gen, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar personen, onder eenig bestuur samen wonen, geven maandelijksaanhetgemeentebestuur kennis, van alle personen, die in de samenwoning zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor bet bevolkings- register gedaan is. Art. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplieht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Art. 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Maken de ingezetenen op bet vorenstaande opmerk zaam met dringende aanbeveling om de daarin vervatte verplichtingen stipt na te komen, teneinde zich voor de toepassing der bedreigde straiten te vrijwaren. Gedaan te Ter Neuzen, den 9 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van de gemeente TER NEUZEN gelet op het besluit van Heeren Gedepnteerde Staten van den 15den Juli 1844, no. 1 (Provinciaal blad no. 87), houdende mededeeling van 's Konings verlangen, dat de Ingezetenen aan de bepalingen der wet van den lsten Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen, jaarlijks zullen worden herinnerd brengen misdien den inhoud van voormelde wet ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, luidende als volgt Art. 1. ./Dat op Zondagen, en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen als door de Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geer.e beroepsbezigheden zullen mogen verricbt worden, welke de Godsdienst zouden kunnen stoien, maar dat in het algemeen geene Oionbsre arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de Plaatseiijke Regeering daartoe schriftelijke toestemming zal geven." Art. 2. 'Dat op deze dagen, met uitzcmdering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare ptaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat Kooplieden en Winkeliers bunne waren niet zullen mogen •uitstallen noch met opene deuren verkoopen." Art. 3. /Dat, gedurende den tijd voor de openbare Gods- dienst-oefening bestemd, de deuren der Herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zooverre dezelve binnen een besloten kring dergebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzelfden tijd, geenerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben." Art. 4. »Dat geeu openbare vermakelijkheden, zooals Schouw- burgen, publieke Danspartijen, Concerten en Harddrave- rijen, op de Zondagen en algemeene Feestdagen zullen gedoogd wordenzullende het aan de plaatseiijke besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzonde- ring toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen. Art. 5. «/Dat de Plaatseiijke Politie zorg zal dragen, teneinde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen, tot de openbare Eeredienst bestemd, en in bet algemeen alles wat dezelve zouden kunnen hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden." Art. 6. //Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit naar gelang van persoon en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig guldenof met eene gevangenisstraf van niet langer dan drie dagen, voor de overtreders die builen staat mochten zijn deze boete te betalen." Art. 7. »Dat bij een tweede overtreding de boete of strafzal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard, en de Herbergier of andere publieke plaatsen, voor een maand gesloten. »En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede niet overeenkomstige Provinciale of plaatse iijke Reglementen en inrichtingen zullen worden ge- houden voor vervallen." Burgemeester en Wethouders de aandacht der inge zetenen op de voorschreven bepalingen vestigende, noodigen dezelve tevens uit om door eene stipte in- achtneming derzelve, tot de nuttigeen wijze bedoeiingen van Zijne Majesteit mede te werken. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente ge- bruikelijk is. Gedaan te Ter Neuzen, den 9 April 1906. Burgemeester en W ethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1