f Ter Hsuzsnsohs Courant Zaterdag 7 April 1906. No. 4825. JDHlttJD&l BLA.1D. Binnenland. Gemeogde berichten. Landbouwbenchten. FEUILLETOJ*. ERNER'S AVONTUUR. TWEEDE SI A i E 7) III. Hie rvoor werd ingeschreven door de heeren W. P. Nieuwelink voor 515, J Kolijn voor 478, H. Kaijser voor 473, p. L. Boogaarc voor 469 en P. Fraanje voor f 451,50. Gegund aan den laagsten inschrijver. oiinge, 4 April. Daar hier enkele ge- vallen van roodvonk, voorgekomen of althans be- keud geworden zijn, wordt thans door den bur gemeester in samenwerking met de gezondheids- commissie streng nagegaan of er ook gevallen worden achter gehouden. Ook voor den groenteteler (Wordt vervolgd). VAN Regout en Heuvel achten haar bi'.lijkde heer f Arts bestrijdt haar. Door de heeren Arts, Beckers, van Vliet, Smeen- ge en Thomson wordt voorgesteld om de paarden der stalhouders en paardenverhnurders te brengen tot de tweede categorie (f 7,50 in plaats van f 17.50) en die der landbouwers tot de derde categorie 12.50 in plaats van /7.50). Vergadering van Donderdag. Kinderwetten. De heer De Ridder vraagt eu iverkrijgt verlof om op nader te bepalen dag tot den minister van Jostitie eenige vragen te richten omtrent de on- volledige toepassing van de Kinderwtften, ten aanzieu van sticbtingeu en iustelliugeu van lief- dadigheid. Arbeidscontract. Bij de voorigezette behandeling van art. 1637 q (uiet-toepasselijkheid van het outwerp op schepe- lingen en personen, in diens van publiekrechtelijke hcbameii), dringt de heer Tydeman aan op uit- drukkelijke uitsluitiug van de zeevisscherij de heer Drucker op regeliug van de rechlspositie der burgeriqke ambteuaren. De Minister van Justitie erkent dat dit pun nog dringt-nder zal worden bij aannemiug van he ontwerp, doch hij kau de regeliug gelijk hij reeds bij de Staatsbegrootiug verkiaarde niet aan ziju werkprogram toevoegeu. Bij de herzie uing van het Wetboek van koophaudel zal he arbeidscontract voor de zeevisschers die reed- van dit ontwerp uitgesloteu zijn nader geregeld worden. Het arlikel wordt met een kleine redactiewijzi- ging goedgekeurd. Hierop is aan de orde het nieuw door de Regee ring vastgesteld art. 1637 q bis, luidende indien de arbeider ingevolge een ongeoorloofd en nietig bediug, als bedoeld bij artikel 1637 m (gedwon gen wiukelnering met den werkgever eenige over eenkomst heeft aaugegaan, ontstaat nit deze over eeukomst voor den arbeider geeu verbintenis en is hij gerechtigd het reeds te dier zake door hem betaalde van den werkgever terug te vorderen. Heeft de arbeider ingevolge een zoodauig be- ding met een derde eenige overeenkomst aauge gaan, dan heeft hij het recht het bedrag van het geen hij uit dien hoofde betaald heeft of nog verschuldigd is, als onrechtmatig ingehouden loon van den werkgever te vordereD. De heer Troelstra licht een amendement toe om den arbeider, indien hij onderworpen wordt aan gedwongen wiukelnering, niet een actie te geven tegen den werkgever, doch tegen den leveran- cier, tenzij deze blijkt te goeder trouw te hebben gehandeld, als wanneer het loon van den werkgever kan worden gevorderd. De heer Van den Bergh (Helder) licht een amendement toe om den bedoelden arbeiders aan- spraak te geven op een schadevcrgoeding van minstens twee malen het bedrag waarop het belang van den werkgever bij het beding, door den rechter naar billijkheid wordt gewaardeerd. Op voorstel der commissie van rapporteurs wordt besloten, de verdere beraadslagingen over dit artikel te verdagpn tot oa het Paasch-reces. Aan de orde is vervolgens het wetsontwerp tot bekrachtiging van de Provinciale Paardenbelastiug van Noord-Bcabaut. De heer Palijn acht de heffing irrationeel, en sleJt voor, dat ze voor 2 jaren zal worden be- krachtigd. De heeren Van den Berch van Heemstede De plaats, waar de trein stilstond, was zoo ongun- stig mogelijk om er te vertoeven. Het eerstvolgeude station lag drie kilometer verder en het voorgaande lag op nog grooteren afstand. Tusacheu die beide stations was geeu naenschelijke woning te zien, dan alleen een kleiiie baanwachierswoniug aan den zoom van het bosch, waar de heide weer be^OD. Bovendien was er geea ander spoor om er den beschadigden waggon op te plaatsen, en zoo bleef er niets anders over, dan dezen lastpost langzaam mee te sleepen tot het eerstvolgende station. Men verzocht deu reizigers daarom, dat zij weer plaats zouden nemeu doch Gabon weigerde beslist dit te doen. *Men kaH nooit weten, wat er nog gebeurl,' zeide hij. ylk ga veel liever te voet naar het naaste station en wacht daar den volgenden trein af; of ik vandaag of morgen te Hamburg kom, kan me niet veel scheleD, als ik er maar kom zonder gebroken lederoaten." Reinhold Werner dacht er ook tamelijk we! zoo over. Wei verwonderde hij zich over de groote voorzichtigheid van zijn reisgenootmaar hij wilde hem niet in den steek laten en zeide daarom, dat hij hem op de voetreis wilde vergezellen. fDat had ik van u verwacht," zeide Gabori op tevreden toon. ffHet weder is weer mooi jundige winkel- TER NEUZEN, 6 April 1906. Woensdagavond werd alhier in het /Hotel de Commerce" van wege de afdeeliDg Ter Neuzen van Volksweerbaarheid" eene uitvoeriug gegeven waaraan meewerkten een groot aantal leerlingen van den gjmnasliek-cursus. De opkomst van leden en publiek was niet groot ofschoon het programma beter verdipnd had. De jonge gymnasten gaven blijken, goed te profiieeren van het ouderwijs, huu door den heer Van der Prijl verstrekt, terwijl de verschillende voordrachten, die te afwisseling werden nitgevoerd, zeer in den smaak vielen. Niet hrt miust was dit het geval met die door eenige kinderen ten ge hoore gebracht, terwijl ook de heereD die met piano en viool het muzikale deel van den avoud rer zorgden, veel sueces hadden. Heden werd alhier door den bouwku J. Scheele aanbesteed het maken van een w pui met binnenbetimmering, in het huis gemerkt '^5, aan de Dijkstraat. De gearresteerde L. v. d. B. (zie ons tweede blad) zal Zaterdag naar Middelburg worden getrans- porteerd om ter beschikking van den officier van justitie te worden gesteld. In de gehouden Raadsvergadering te Philippine op Donderdag j 1. werd door den burgemeester ruedegedeeld, dat eene jaarlijksche subsidie van f 150, door het Rij.k is toegestaan voor eene gemeentevroedvrouw. Met algenieene stem men werd besloten van gemeentewege oot daartoe f 150 toe te kennen. Indien nu nog door de Provincie een gelijke som wordt toe- gekend, zal de gemeente tot eene oproepin kunnen overgaan. Daardoor /al aan dien ongelukkigen toestand waarin de gemeente al zoovele jaren verkeert, voor goed een einde worden gemaakt Verder werd besloten om het werk aan de onderwijzerswoning te gupnen aan den aannemer van de oude school. Voorts deelt de burgemeester mede, dat de aannemer der nieuwe school hem gevraagd heeft, wanneer de laatste termijn van die school zal uitbetaald worden^ De Wethouder VViskerke zegt, dat het hem vreenid voorkomt, dat op de rekening van Van de Veide 184 karren £and voorkomt, terwijl hem bij onderzoek is gebieken, dat slechts 110 karren zijn aangebracht. Hierop besluit de Raad het verdere onderzoek aan B. en W. op te dragen en het met Van de Velde zoo mogelijk in der ininne te schikken, maar natnurlijk na aftrek van 74 karren zand, en tevens om met hem te onderhandelen over het plaatsen van het hek aan de nieuwe school. Koewacht. Woensdag had alhier de gewone jaarmarkt plaats voor paarden eu ander vee. Aangevoerd waren 17 paarden. 107 stuks hoornvee en 65 varkeus. Vuoral was er veel en schoou vet vee aangevoerd, dat aan hooge prijzen verkocht werd. Er was veel handel en vele run- deren wareu al verkocht voor ze de markt bereikt wamm worden, en als wij uw koffertje tusschen ons in ueinen, is de moeite zoo groot niet. Ecu kruier zal op deze eeuzame plek wel niet te vinden zijn. Hij keek eens roud en schreed voort op het smalle voetpad langs de spoorbaau. Werner volg- de hem, terwijl de treiu langzaam in beweging kwam. E'it den schoorsteen der baauwachterswoning steeg rook op, dit verried de uabijheid van rneu- schelijke wezens overigens was het overal in het roud doodstil. De wolkeu waren verspreid eu de zjii straalde weer op de heide neder. Na een vijfhonderd schreden kwamen zij aan een dichte groep elzeboomen in een laagte uaast de spoorbaau. Reeds van verre hadden zij die groep gezien het pad scheen er midden door te ioopen. Gabori bleef staan en liet zijn reisgenoot voor- uitgaan. Hij zag, dat Werner den kleinen haud- koffer met gemak droag, en bood daarom zijne hulp niet meer aan; bovendien schenen de steeu- hoopen in het roud zijue aandacht te trekken, want soms bukte hij, raapte een steen op en wierp dien weer weg, als hij hem goed bekeken had Ten laatste hield hij een grooten steen met scherpe kanten in de hand en bekeek dien peinzend terwijl zijn wenkbrauwen zich erstig samentrokken. Plotseling bleef Reinhold Werner staan eu keerde zich om. //Kijk eens, mijuheer Gabori," riep hij verwouderd. //Zoo lets had ik in deze wilderms niet verwachtDat is werkelijk iets merkwaardigs I" Gabori schrikte, liet den steen valleu en keek in verwarring road. //Waar? Wat? Ik was hadden, De kooplieden gingen de landbouwers tegen. Om 1 unr werden op het gemeentehuis de volgende premien uitgereikt. Voor het meest in waarde zijnde werkpaard E. v. d. Vijver te Stekene, voor het schoonste 2jarig merriepaard weezen Suij alhier; voor het schoonste veulen geboren in 1905. H. Ceelaert albier voor de schoonste baatgevende koe le prijs weezen Vrn Rumste, 2e prijs weezen Suy, beiden alhier, voor de schoonste kalfdragende vaars le prijs P. Cerpeutier, 2e prijs weezen Van Rumste beiden alhier; voor de vetsten os H. Bonte voor de vetste vaars le prijs C. Dierick, 2e prijs A. Dierickvoor den schoonsten stier weezen Van Rumste alien alhier. V oor het grootste getal paarden ter markt ge bracht Th. Ferket, voor het grootste getal hoorn vee L. van Gaveren, Clinge, voor bet grootste getal varkens Ch. Jamsens te Moerbeke (Koewacht) eo voor het grootste getal hoornvee ter markt gekocht C. Bouwens te Overslag. Op het Be.lgisch waren aangevoerd 35 stuks hoornvee en 9 varkens. Gedachtig aan de enorme nitbreiding en het kwaadaardig karakter dezer ziekte in 1899, toen in sommige gezinnen tot 3 kinderen toe overleden, is het zeker hoogelijk te waardeeren, dat er ernstig tegen opgetreden wordt. Plaat 4. Hier zien we een viertal witte koolen naast elkaar. Zij groeiden alle in denzelfden grond Doch dat de levensvoorwaarden niet heeiemaul dezelfde ziin geweest, is klaar. Want no. I is nietig. Het kooltje, dat ze gaf, woog slechts 157 gram (anderhalf ons). No! iVS !n, Wat j'erl?,er; gaf een kool ran ruim een K.H. (1097 gram). No. Ill al weer grooter en zwaarder *?aar gewicht beliep ruim 2maal zooveel als van no. II (219/ gram). En no. IV eindelijk was nog haast een K.G. zwaarder (2998 gram) En vraagt ge naar de oorzaak van zoo'n groot verschil hier. Aan no. II, aan III en ook aan IV gaf men wat chili En wel aan II 2* gram, aan III 5 gram en aan IV q gram. Of chili dus voor groentetelers ook voordeelig werken kan I Al mede nit plaat V blijkt dit zoo klaar, dat ik wel wilde, ze den lezer hier te kunnen laten zien. Zestelt weer voor een viertal bossen peen (tuin wortelen). En opdat leder eenig denkbeeld zich kan maken van't ver schil, geef ik hier de gewichten op van loof en wortelen van leder bos. I. 57 gram loof, 318 gram wortelen. II. 229 gram 1121 gram. III. 418 gram, 1615 gram. IV. 491 gram, 209o gram. s 1 kreeg geen stikstofmest, aan II verstrekte men li gram chilisalpeter, aan III 3 gram en aan IV 44 gram. Het snreekt van zelf. dat ik nog lang op deze wiize aan de hand van't straks genoemde werk kan b'liiven habbelen. Doch 'k wil het hierbij laten. Ik hoop in- tusschen, dat het bovenstaande reeds voldoende wezen zal, om tuinlui ook te doen besluiten eens een proefte nemen in den geest bedoeld in de hieraangehaalde. is 't van veel belang, dat hij den grooten invloed kenne van chilisalpeter en andere kunstmeststoffen op z'n plan- ten. t Is daarom dat ik dezen keer eens iets vcrtel voor hen vooral. En k doe dit in verband met en naar aanleiding van een aantal keurig rnooie plaatjes, die ik vond in een zeer pitgebreide verhandeling over het chilisalpeter als bemestingsmiddei. //Der chilisalpeter als Dungemittel" staat er buiten op. En Dr. M. Weitz, is er de schrijver van. In hoofdstuk Alii op biz. 341 vangt. de beschouwing aan van dien geleerde over 't werk dat chili doen kan voor den groenteteler En hij wijdt daaraan niet minder dan 48 groote bladzijden, terwijl de tekst wordt opgehelderd door een aantal schoone photo's. Daar is b v. bloem- kool. Zes mooie exemplaren liggen naast elkaar. Drie paren. En van elk paar staat vermeld, op welken mest 'tgroeide Paai 1 kreeg enkel stalmest. Uet zijn twee mooie kooltjes, doch eer klein dan flink. Paar II groeide op stalmest met beer. De invloed van de laatste stof was even maar te zien. De kolen zijn iets dichter, doch volstrekt niet grooter. Paar III ten slotte kreeg alleen maar kunsimest. Per are (100 vierkante meters) gaf men 4K.G chilisalpeter, 6 K.G. 40 pCt. kali mest en 16 K. G. thomasslakken En dit tweetal is veel, veel forscher en zwaarder dan de beide andere paren. Plaat 2, stelt ons een driefal sluitkoolen voor. Of t witte zijn, savoye of roode, dit is niet uit te maken. Maar wel springt aanstonds in het oog, hoe groot ook hier dei invloed was van kunstmest. Want no. III. die naast den stalmest ook haar fijne woitels vond omgeven door wat chili, kalimest en slakkenmeel, die no. Ill is verreweg de flinkste van dit trio, Plaat 3 geeft ons een beeld van wat chili alleen vermag in sommige gevallen. Daar staan twee bossen peen (tninwortelen) heel keurig naast elkaar Maar wat een onderscheid Zoowel aan 't loof als aan de wortels ziet men aanstonds hoe bos I maar slecht kon vinden, wat een plant van noode heeft. Bos II is driemaai tlinker. E11 enkel aan wat chili is dit toe t6 schrijven. Op (t zelide plaatje ziet men nog twee bossen. 't Eene van dit paar groeide in grond. waaraan men phosphor- zuur en kali had verstrekt Blijkbaar was indieuarde daaraan geen gebrek of wel en dit is wellicht meer in overeenstemming met de waarheid kon deze grond door weinig stikstof niet veel doen. Want terwijl.no 1 van het laatste bossenpaai van dat, 't welk was ge- groeid in onbemesten grond haast niet verschilt, is no. 2 zoo kolossaal dat men haast niet geiooVen zou, hoe chili, zulke wonderen kan doen. En toch bewijst de photo het klaar. Het laatste bos kreeg naast den kali- en phosphormest ook chili. Hoeveel? Dit staat er niet in vermeld. Wel is zulks het geval bij wat nu komt. juist bezig met een geologisch onderzoek Ah zoo Ja, dat is werkelijk merkwaardig Midden in het dichte boschje lag een klein huis van twee verdiepingen. Men moest in de onmiddellijke uabijheid zijn om het te kunnen zien, want de elzen groeiden boven het dak uit en hulden het huisje als in een groenen sluier. De muren, die vroeger gewit waren, hadden onder den invloed van het weder een grtjze kleur ge- kregen eu waren verscholen achter de struiken van een verwilderden tuin. Het gebouwtje was sierlijk van vorm het leek wel eene villa. Vensterruiten zag men niet, ze waren verborgen achter goed gesloten luiken, die overdekt waren door ranken van klimop, dat blijfc- baar sedert lang door geen tuinman geleid was. Tusschen distels eu zwarte doom bloeiden in den tuin roode papavers, en te midden van die bloemen zat een meisje op een eenvoudige bank. Reinhold trad nader en leunde op de heg, die den tuin omgaf. #Wie woont hier in deze een- zaamheid vroeg hij, en het meisje sloeg ver- wonderd haar blauwe oogen op naar den vreemde- ling. //Hier woont niemand," antwoordde zij en ging toen weer voort met papavers plukken. //Niemand? Gij ook niet?" Het jonge ding lachte vluchtig en schudde let hoofd. fWaar denkt ge aan, mijnheer? Ik zou hier veel te bang wezen Ik woon ginder bij grootvader, in het baauwachtershuisje." Het eenvoudige kind verried door haar sprekeu, dat zij niet tot de hoogere standen behoorde, en daarom sloeg Reinhold een anderen toon aan. #Maar ge zijt toch niet bang om hier te zitten, in h riesland reist tegenwoordig iemaud rond met wilte stanfjes, om de petroleum te zuiveren. Als dit staafje in de lamp gelegd wordt, krijgt men zegt hij wit licht. Elk staafje kost 10 ct. Bij onderzoek is gebieken, dat 't staafje uit krijt bestaat Dinsdagochtend is de werkman, die dea vorigen dag op het emplacement te Winterswijk door een paal werd getroffen, aan de gevolgen overleden. Een jongetje van 7 jaar, het eenige kind zijner ouders, was Maaudagavond te Naarden aan 't spelen op den hoogen vestingwa], viel van den muur naar beneden en werd verschrikkelijk ge- kwetst opgenomenkort daama is het kind over leden. J. F. K., winkelier in de Binnen-Bantam- merstraat te Amsterdam, zag bij iemand bnsjes geconserveerde perziken voor de ramen staaB, goed- koop en nefjes verpakt en kocht er een voorraad van, toen kort daarna toevallig een reiziger ze hem te koop aanbood. Dadelijk kwamen er van de kianten klachten, dat de perziken niet goed meer waren en K. besloot toen de rest te sturen naar het verkooplokaal van Van Kampen, om ze tegen elken prijs van de hand te doen. In dat verkooplokaal echter was de aandacht van een keurmeester er op gevallen, dat het deksel der busjes bol stond een bewijs dat zich daar binnen gassen vormden en de inhoud dus waarschijnlijk aan het bederven wasen bij opening van de busjes bleek de inhoud een vreeselijken stank te verspreideu en totaal ongeschikt te zijn voor de consumptie. (let O. M. bij het kantongerecht, van oordeel dat K. geweten heeft dat de perziken bedorven waren, eischte f 20 boete of 5 dagen zitten. Een zonderling geval van valsche aangifte ten bureele van den burgerlijken stand is voor de rechlbank te Assen behandeld. De vrouw van den landbouwer A. Mulder te Lhee was in den avond van 15 Febr. te 8 unr bevailen van een zoou. Den volgenden dag gaf hij dat kind ter s-ecretarie te Dwiugeloo aan als te zijn geboren op 16 Februari, des voormiddags te 3 uur, omdat hij gaarne wilde hebben dat zijn zoontje tegelijk jarig was met den grootvader van den jonggeborene. Het O. M., er op wijzende dat in een geval als dit geen geldboete kan worden geeischt, vroeg veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf. en dan nog wel midden in de papavers, die booze droomen verwekken," sprak hij schertsend. Doen zij dat werkelijk vroeg zij aDgstig. arlk heb wel eens akelige droomen. Maar als de zon schijnt, is het hier wel mooialleen bij nacht zie ik het licht, en dan ben ik bang." Haar manier van sprekeu had iets vreemds, iets geheimzinnigs, dat Reinhold aantrok. Hij had nog nooit veel neiging voor het vrouwelijk geslacht getoondeer had hij er afkeer tegen gekoesterd. Doch deze ongezochte, vluchtige ont- moeting deed hem genoegen, eu daarom wenschte hij het gesprek voort te zetten. Hij keek rond naar zijn reisgenoot en zag, dat Guboii op eenigen afstand in gesprek was met een man met grijzen baard, die de versleten uniform van een baanwachter droeg. De oude was stellig onbemerkt genaderd althans daar stond hij, en uit zijne bewegingen met de hand viel op te maken, dat hij aan Gabori het een en ander betreffende dit eenzame huisje vertelde. lloe nieuwsgierig nu Reinhold Werner ook was, de lieve blauwe oogen van het meisje boeiden hem, eu zijn eigen vriendelijke blikken schenen ook haar aan te trekken, want zij stond op ea kwam bij de heg. /Is dat uw grootvader?" vroeg Reinhold. //Die daar met dien heer spieekt Ja, dat is mijn grootvader z/Hoe heet hij z/Erdmann." z/En boe heet gij //Ik ben Elisabeth gedoopt, maar de menschen noemeu mij Lili

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 9