Telegrafische berichten. Handelsberichten. BURGERLIJKE STAND? Een der mannen is een verslaggever van eea Londensch blad. Deze zeide, dat het etsn koste- lijk smaakte. Vooral de tarwemeelkoeken met cacaoboter vielen in den smaak. Men zal traehten in de drie uaaanden, dat de eetkunr duart, de spgzen zooveel mogelijk af te wisseien. Voor de centen die er dagelijks overschietea zal er Zondags iets extra's opgediend worden, en ook zullen de mannen bij geval cacao of thee te driuken krijgen. Donderdag 8 Maart is de Belgische stoorn- boot British King in de Noordzee vergaande kapitein en een gedeeltecder opvarenden kwamen daarbij om het leven. De geredden zijn nu te Antwerpen aangekomen, en het Hdb. v. Antw. deelt o. m. het volgende mede uit hun verhalen In een der meest woedende starmen, die ooit in den Oceaan spookten, is de British King, een der schoouste, grootste cargo-booten van de Phoenix- lyn, vergaan op circa 500 mijlen van Boston- vuurbaak, terwijl twee stoombooten, machteloos om haar te helpen, in de nabijheid waren. De heldhaftige zeelieden van de Bostonian en van de Mannheim streden om den voorrang met hnnne oficieren, om de reddingsbooten te bemannen. En de dappere gezagvoerders vau beide schepei, aarzelden met, booten neer te laten in eeue zee, waarin naar hun oordeel geen boot het twee minu- ten kon uithonden, De eerste reddingsboot van de Bostonian werd tegen de romp van het schip stuk geslagen als een eierschil en haar eerste stuurman en zes man bleven een nur lang aan de omgeslagen boot vast- geklampt, alvorens zij terng aan boord konden gera- ken. Evenwel, gezien het gevaar, waarin de Britich King verkeerde, aarzelden zij niet, eene tweede boot uit te zetten en bijna de gansche bemanning trad vooruit, om de opvartndeu der British King te gaan redden, alhoewel het bijna zeker was dat den dood tegemoet gingen. Deze boot bereikte het zinkeude schip en redde 13 man. Doch, toen zij terug langszij de Bostonian lag en alle opvaren den, op twee man na, aan boord waren, werd ook zij stuk geslagen tegen de wauden van het schip en de gezagvoerder, tweede stuurman der Bostonian en de choef-steward werden in het water ge- slingerd en slechts met moeite gered. De Duitschers van de Mannheim waren even heldhaftig zij redden ell man en hnnns boot Werd oek verbrijzeld. Op de brug vau het zinkende schip stonden de andere opvarenden geschaard, smeekend om hulp, doch alvorens deze hun bereiken kon, ver- dween het schip in de diepte. Ieder man op de brug giug omlaag met het achip en eenigen daarvan kwamen terng boven. Doch een nieuw gevaar wachtte hnu. 200 stuks vee waren meegekomen met de Britisch King en tegen den dood opzwemmende ossen bewogen zich wanhopig op de plaats der ramp. Hoevelen er gedood werden door die wild rond- zwemmende dieren weet men niet, doch zeker is het dat eenigen hierbij het leven verloren. Vijf man vonden eenig wrakhout, waaraan zij zich vastklampten, en vochten daar om hun leven tegen het vee. De vijf man op dit vlot werden door de Bostonian gered. Het was 11 ure 's avonds bij maanlicht, dat de zeelieden op de Bostonian en de Mannheim den ach- tersteven hoog in de lucht zagen rijzen en het schip met den voorsteveu omlaag in de diepte zinken. De wanhoopskreet der slaehtoffers, die schril door de lucht weerklook, deed de getuigen van de ramp als verstomd en verslagen toezien. Het gebrul der ossen volgde en dan woonde men het ijselijke tooneel bij van dpn strijd tusschen de in 't water rondzwemmende schipbreukelingen en het razende, dolle vee. Het was een schouwspel, dat het bloed letter- lijk tot ijs deed stollen in de aderen 's Gravenhage, 2 April. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indie ontrangen telegram heeft op Bali een bende Bangliers, in verband met een hangend grensgeschil een inval gedaan in het landschap Karangasem. Gemeentenaad van Sas van Gent. ISGEZONDEN STUKKEN. Naar aanleiding van een boos stukje, x. Rotterdam, 2 April. B i n n e n 1, G r a n e n. Het aanbod was iets ruimer dan de vorige week. Puike boonen en erwten waren gevraagd. Men noteertPuike Zeeuwsche Tarwe per hectol. f 7,a J 7}50mindere en goede 6,20 a 6,80; Tarwe per 100 kilo 8,25 a 9,50Rogge per hectol. 5,25 h. f 5,65 Wintergerst f 4,80 5,30Zomergerst f 4,50 a I f 4,90 Chevalier f 5,50 h f 6,— j Gerst per 100 kilo 7,50 8,—Chevalier 8 si f 8,50; Haver f 8,—- f 9,Haver per hectol. 3,75 tl f 4,80 Paardenboonen f 7,50 it f Witte boonen f 12,— ti f 14,— Brnine boonen 7,it 10,Kookerwten f 8,75 10>— i Kanariezaad 9,— k 10,50 en 13,75 a f 14,25 per 100 kilo. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo f 190 k/210; Rogge per 2100 kilo 158 a 170Gerst Zwarte Zee ISO a 132 Amerik. Ma'is 12 it 113 per 2000 kilo; Haver 7,50 il 7,85 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsoh /ll,it 12,25; le soort 10,25 a 10,75Zeeuwsche Tarwe- bloem f 11,75 a f 12,50Prima Belgisch /11,50 12,50 le soort 10,25 a 11,— le soort Eransch 10,25 il 10,75extra puik Hong. 14,25 ii 16,prima Amerik. f 12, 18, le soort 11,— a 11,75 2e soort 10,— a 10,75 Inl. en Duitsche Roggebloem 10,76 it 11,75 per 100 kilo netto. Runderprijzen 50 72; kalveren 75 a 100 Stieren 48 5 55 Schapen 50 5 60 varkens 52 a 58 cent, alles per kilo. M e 1 k k o e i e n 145 it 285 Kalfkoeien 180 h 820 Vaarzen 75 150 Stieren 60 ik 220 vette Kalveren 50 ik 90 Nuchtere 6,a 15 Biggen f 7,k 14 alles per stnk. Wegens de tentoonstelling der Holl. Landbouw op morgen, was er puik vee ter markt. Aatdappelen. Brielsche kralen 4,50 4,75; Zeeuwsche Eigenbeimers /4,50 4,80 Zeeuwsche jaromen 2,50 h 2,60 Eriesche blauwen 4,25 a 4,50 Geldersche' /8,25; Duitsche rooden 2,50 ii 2,70, alles per mud. Maltha-aardappelen 8 a 12 cent per kilo. Boterprijsen in vaten gemiddeld f 54 en dito stukken van een half kilo 70 il 75 cent. Zoetemelksche Kaas /22it f 28 per 50 kilo. Leidsche /69 a 78,50 per 150 kilo. Zeeuwsche Eieren 3,25 ii f 3,50 Buitenl. 2,80 per 100. VI as. Wit Zeenwsch 1,55 il 1,80; Blauw Hollandsch 1,70 2,15 Gron. 1,75 a 2,15 per steen. Zeeuwsche Ajuin. 1,— f 1 20 per baa). J Lijnzaad f 8,50 il f 10,per hectol. Karw^jzaad 13,75 ik 14,— per 50 kilo. Amerik. Petroleum per 100 kilo in consumptie 10,80 il 11,— en 7 il 8 cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 82^3 en dito 8antos 25% cent per half kilo. Beetwortelsuiker f 10s/- VEEHANDEL IN BELGIE. Veeprijzen standvastig duur; vette varkens 1 tot fr. 1,20. Toen besloot hij, op eigen gezag, de zaak te onderzoeken. En hij ontdekte dat overal wissels, tot een aanzieulijk bedrag gaande, in omloop waren gebracbt. En nog grooter waa zijn ver- bazing toen hij ontdekte dat al die wissels valsch waren. Hij ontdekte er tot een bedrag van 270.000 fr. en hij bevond dat op 1 Maart de boeken van zijn patroon sloten met een dtficit van 250.000 fr. De wissels waren getrokken op vrienden en ken- nissen. Zelfs had hij er getrokken op zijne werk- lieden, met valsche acceptaties. Onder zijn slaehtoffers zijn verscheidene geee- telijken een klooster en een bank uit het binnen- land verliezen veel geld dat zjj hem hadden voor- geschoten. Een wiaselagent verliest 90.000 fr. M. is nn failliet verklaard, maar hij zelf is de grenzen over. Brutaliteit van smokkelaars Te Esschen hebben de vorige week de Belgische douanen 3 Hollandsche koeieu benaderd en gestald ide onmiddellijke nabijheid van het donanekantoor, hij de herbergierster G. Welke onaangename ver- rassing voor de doaauen, toen ze nog eeua naar de jirbeeatjes" wilden gaaa zien, ze reeds verwij- derd waren door de smokkelaars zelf en liefst een half uur op Neerlaudsch giondgebied waren Men heeft opgemerkt, dat de atmosfeer in de kokers, waardoor te Louden de ondergrondsche electrische treinen, rijden, den bedwelmenden in- vloed van geestelijke dranken sterk verhoogd. Het bestuur van ds Central Louden Railway heeft reeds een streng verbod aan het personeel nit- gevaardigd orn in dienst eenigen sterkedrank te gebruiken. Het is een belangwekkende proef, die er in Louden genomen wordt, om te zien of voiwassen mannen gezond en sterk kunnen blijven op een plantaardige voediug, die niet meer kost dan vier stuiver per dag. Den eersten dag kregen de vijf (niet vier) manuen viermaal een overvloedig maal en er werd nog twee stuiver overgehouden. Voor 't ontbijt werd in 't geheel 5s/4 stuiver nitgegeven, nl. 1st. aan tarwemeel voor koeken, die in plaats vau brood werden genuttigd met cacaoboter (*/4 st.) in plaats van gewone boter 2 st. aan tarwemeel voor pap en J st. aan da- dels. Het middagmaal kostte 7% st., nl. uien 1 st., lmzen ls/4 st., tarwemeel st., rijst 11/2 at., suiker st., tarwemeelkoeken 11/2 st., cacaoboter s/4 st. Van eenige dezer bestaaddeelen werd een hutspot gemaakt. Op het theeunr kregen de mannen geroosterde aardnoten en suiker- waterkosten 1 st. Het avoadeten bestond uit rozijnen 1% st., dadels 1 st. en gemalen mais l'/a st. Zitting van 31 Maart 1906. Aanwezig alle leden, behalve de heer Malotaux. Voorzitter de heer P. Wauters. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeard. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. n. Een ad res van den R. K. Ondervrijzersbond, hon- dende verzoek om verkooging van salarissen der onder- wijzers in verband met ae pensioenwet. Wordt voor kennisgeving aangenomen, daar hieraan reeds is voldaan. h. Eenige missiven van Ged. Staten, houdende hunne goedkeuring omtrent door den Raad genomen besluiten. c. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente- ontvanger. it. Dankbetuigingen der onderwijzers voor de hun toegestane salarisverhooging. c. Rekening e* verantvvoording der Gezondheids- commissie over 1905. Worden allon voor kennisgeving aangenomen. ff. Verzoekschrift van P. J. Verplanke om gemeente- grond in erfpaeht. Wordt aangehoaden, daar hierbij geen haast is r. Een sehrijven der vereeniging tot verpleging van verwaarloosde kinderen, houdende verzoek om subsidie. De Voorzitter zegt dat de gemeente zelf daarvoor zorgt. De heer Oole vermeent dit ook. Wordt besloten geen subsidie bier voor te verleeneii. 2. Uitlotiag geldleeningen van 189394 en 1904. Worden achtereenvolgens uitgeloot no. 2526 en 17. 3. Vaststelling primitief kohier hoadenbelasting. Het kohier wordt voorgelezen en daarna vastgesteld net 37 huishonden ad f 5,en 4 bandhonden ad f 1, op een totaal bedrag van 230, 4. Vaststelling primitief kohier hoofdelijken omslag Dit wordt behandeld in besloten vergadering en >a weder openbaar wording vastgesteld op een bedrag van f 2960,24, zijnde 60 °/0 van den aanslag. 5. Benoeming lid van het burgerlijk armbestuur wegens periodieke aft reding van den heer Oole. Na eenige discussie hierover wordt besloten het bestuur te verzoeken een voordracht daartoe in te zenden. Omvruag. De heer Versluijs vraagt of de gemeente een terrein zou kunnen geven voor het houden van schietoefeningen. i'e Voorzitter antwoord bevestigend, doch kan hierop niet ingaan, zoolang geen verzoek daartoe is inge komen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Mijnheer d* Rtdacteur Tot geruststelling van X kan ik hem verzekeren, dat de voorzieningen in voogdijzaken alhier nimmer op de openbare terechtzitting plaats hebben, en daarbij geen publiek wordt toegelaten. Wat de beeediging der successie memorien aangaat, deze geschiedt op de gewone terechtzitting, d. i de openbare terechtzitting voor burgerlijke en handelsza- ken, teniij de betrokken personen hun wensch ken- baar maken, dat zij bedoelden eed in raadkamer willen atleggen. Van dit laatste wordt weinig gebruik gemaakt, ver- moedelijk omdat de eedsaflegging op de gewone terecht zitting kosteloos is. Meldt iemand zich tot het atleggen van dezen eed aaB buiten den tijd der gewone terechtzitting, dan wordthij door mij, ingevolge de bestaande voorschriften steeds i» kennis gesteld met zijne bevoegdheid tot kostelooze allegging vaa den ced op de openbare terechtzitting; waaraan dan meestal de voorkenr wordt gegeven. U dankend voor de plaatsruimte. Achtend, J. F. C. MEIJER, Kantonrechter. Ter Neuzen, 2 April 1906. Al terstond zette de heer De Masier zich schrap en •I T1'oeg: op grond van welk daarbij voor de ge meente betrokken belang B. en W. adviseeren afwijkinq van de eischen der verordening toe te staan. Hij steide zich dus voor dat afwijking alleen is toe- gestaan als het belang der gemeente het eischt. Nu wordt echter afwijking van eene verordening nooit gevraagd in het gemeentebelang zooals vanzelf spreekt en die vraag was dus reeds bevreemdend naar 't mij voorkomt. Natuurlijk kan eene afwijking zijn en in't belano- van den verzoeker on tevens in't gemeentebelang Maar dit laatste is slechts een bijkomende zaak, alleen geschikt om een gunstige beschikking te bevorderen. Noodzakelijk is ze volstrekt niet. E?' ,'s zelf8 zeei' wel mogelijk, dat er termen zijn afwijking toe te staan, ofschoon het gemeentebelang wellicht min of meer zou knnnen worden geschaad. De vraag had dan ook moeten luiden of het ge meentebelang niet of niet te veel door inwilliging van de verzoeken zou geschaad kunnen worden. Hot gemeenteoestuur staat tegenover de ingezetenen niet als het geniebestuur. Later betoogde de heer De Masier dat de Raad door het verzoek toe te staan een precedent sou stellen dat tatei tot moeilijkheden zou kunnen danleiding geven Ook deze uiting is zeer bevreemdend. mmers dat standpunt kan bij elk besluit tot het toestaau van afwijking van een of ander voorschrift worden ingenomen, waarvan dan het gevolg zou zijn, dat nimmer afwijking zou worden veroorloofd, dat men zich steeds daartegen zou verzetten. Ik vind dit nog al duidelijk. In de raadsvergadering van 15 Maart kwam de heer De Masier weer tegen inwilliging der verzoeken op en hij zeide o. a. »En wanneer het verzoek van den heer Van »Rompu werd ingewilligd zou zich het zonderlinge ,geval voordoen, dat eene schuur in hout mocht worden gebouwd, terwijl een andere in de onmid- tdellijke omMving, van steen moet worden gezet. jrArt. 38 der Douwverordening wordt dan voor het j.eene geval toegepast en voor het andere niet;wat ,eene bevoordeeling van den eenen burger boven »den anderen in zich sluit, wat niet geoorloofd is." Hij staat dus op het standpunt, dat atwijking heele- maai niet te pas komt. Altijd toch kan worden beweerd dat het toestaan van het eene verzoek tot afwijking en het weigeren van het andere verzoek van dezelfde strekking is het voor- trekken van den een boven den ander, onverscbillig of de opstallen dicht bij of ver van elkander moeten worden gesteld. Blijkt ook hieruit niet dat de heer De Masier i9 steeds tegen toestaan van verzoeken tot afwijking, niet alleen geldt art. 38, maar zelfs ook in anderetgevallen Zijne redeneering past toch voor deze gevallen even goed. Ik geloof dus volkomen gerechtigd te zijn in de uiting van den heer De Masier in de raadsvergadering van 22 Maart: „Ik zou er ook steeds tegen zijn dergelijke verzoeken toe te staan den nadruk te laten vallen op het woord „steeds". Maar wat mij betreft mag de nadruk vallen op dergelijke". Het blijft even bevreemdend, omdat de verzoeken van de heeren Van Rompu en Platteeuw niets bepaald kenmerkends hadden althans dit is niet gebleken. De heer De Masier vindt goed mij den raad te geven om bij het critiseeren en mijn licht doen schijnen in de allereerste plaats juist te zijn. Ik meen het verwijt van onjuistheid hierboven vol- doende te hebben wederlegd, en als er van critiek mijncr zijds al sprake kan zijn, dan was die toch zoo als ieder zal toestemmen, bijzonder zacht. De toon door den heer De Masier aangeslagen, noopt mij om hem den raad te geven niet te gaan meenen, dat hij, met zijn lidmaatschap van den Raad op een hoogen berg is gezet. Ik dank U, mijnheer de Redactenr, voor de plaatsing. Achtend, Uw dw. dn., VAN DER MOER. Het is merkwaardig, dat sommige personen, eenmaal raadslid geworden zijnde, zich opeens wanen te zitten op een troon, van waar zij kunnen neerzien op de suk- I kels buiten den raad. Dat verschijnsel doet zich niet alleen bij raadsleden voor. Tenminste ik heb eens iemand ontmoet, die een hooge borst opzette omdat hijpresident van een varkeua- vereeniging geworden was. Nu ja, raadslid is heel wat anders. Zoo dag aan dag te moeten werken en waken voor de belangen van al die.... ik had bijna geschreven ondergeschiktenvan al die ingezetenen het is me wat! En weet je, dan zijn er van die lui die nog met aanmer- kingen durven komen. Verbeeld je, toch eens! Aanmerking op hetgeen ik, meneer X, als raadslid heb gezegd of gedaan Het is verregaand brutaal. cJa, buurmaa X", zegt buurman Y »J« zit daar nu ^eenmaal niet voor je eigen genoegen maar voor dat van mij en de andere kiezers en niet-kiezers. En als uje iets zegt of doet, dat niet naar onzen zin is, dan ^sehrijven wij in de courant. En als je je daar boos iom maakt dan lachen wij je uit". lnderdaad, een kleine koude douche kan soms voor een raadslid geen kwaad. Maar voor een raadslid, zich inbeeldende, dat zijne handelingen niet mogen worden besproken en beoor- deeld, is een goede onderdompeling nu en dan zeer gezond. Een raadslid, dat niets beweert of niets doet. dat er maar zit om te stemmen, is een onding. Hoe vlueger hij de plaats poetst, hoe liever. Een raadslid echier, dat te hard van stal loopt wordt meestal vervelend, omdat dit hard van stal loopen in den regel ontaardt in het door dik en dun willen door- drijven van zijne opvatting. hTh e,Verkwikkel!jk en tei'^ke dienende zijn die debatten doorgaans niet. De heer De Masier neemt mij toch niet kwalijk dat ik bit zoo maar eens rondweg zeg Het zon mij razend spijten. PlatteV°u°wbeel(1 d6 besprekin°en over de zaak Rompu— Om de waarheid te zeggen, ofschoon't misschien heel aom is, ik heb niet goed begrepen, waarom er zooveel tegen de verzoeker. Rompu en Platteeuw werd ingebracht Ue heer De Massier was er dan bijzonder fel tesren vooral tegen het verzoek Rompu. Hij inoest zelfs een geven™6 ve,'gartei'ing hebben <>m nad'ere uitlegging te Ik gaf er een dubbeltje voor als ik wist wat hij in die geheime vergadering heeft gezegd. En als de heer De Masier het mij niet ten kwade diiidt en het mij genadiglijk permitteert, dan zou ik hem wel vvillen ,aan9poren" om niet te veel in geheime vero-ade- nngen te zeggen. Niet dat ik daarvan iets weet maar wij buitenstaanders wuien toch ook gaarne begrijpen waarom zus of zoo wordt besloten of gehandeld want het in zoo'n geheime vergadering gesprokene kan soms van grooten invloed zijn op een beslnit. Ofschoon met groote beschroomdheid waag ik het den heer De Masier nog een tweede .aansporino-" te geven. r 6 zehje' 'S narae^jk deze ontboild goed wat buurman Y E'" zijn buitm den gemeenteraad toch ook nog wel menschen, die eenige kennis bezitten en die zoo vrij zijn hoewel erg brutaal, ik erken het er soms eene andere meening op na te houden dan een of ander raadslid. En als ik dan nog een derde ..aansporing" mag- bet heusch mag geven, dan is hetmaak u niet te spoedig boos. Want als u nu al boos zijt over de kalme opmerking van den heer Van der Moer hoe boos zoudt n dan wel worden, als hij, of ik, of een ander eens met de noodige scherpte ging critiseeren Ter Neuzkn 31 Maart 1906. Mijnheer de Redacteur Het sfukje van den heer De Masierverplicht mij, door den toon, welken hij daarin gelieft aanteslaan,"mijne gemaakte opmerking wat nader toe te lichten. Ik drukte er allien mijne bevreemding over uit meer niet dat hij kon zeggenik zon steeds tegen dergelijke verz<*ken zijn, omdat toch de bevoegdheid om ontheffing te verleenen niet voor de aardigheidaan den Raad is gegeven. De heer De Masier komt tegen mijne cursiveering van het woord .steeds" op, en zegt, dat de nadrnk op dergelijkemoet vallen. Het is mogelijk dat hij den nadruk op dit woord heeft gelegd maar uit het verslag blijkt flit nietter wijl uit zijn optreden in deze zaak vaitafteleiden.dat ik terecht op .steeds" den nadruk liet vallen. Ik wil dit nu in 'tkort duidelijk maken. In de raadsvergadering van 8 Februari kwamen de verzoeken van de heeren Van Rompu en Platteeuw ter sprake. .In een tijd als tegenwoordig, waar het een rage wordt met wellust te grazen te gaan op alles wat in den ge meenteraad gezegd, ja zelfs niet gezegd wordt, is die aansporing (n. m. om in de eerste plaats bij critiek juist te zijn) volstrekt niet overbodig". Aldus het raadslid De Masier in de krant van 31 Maart. Daar ik.mij, van tijd tot tijd, verstout de handelingen van den gemeenteraad een beetje te critiseeren, trek ik mij 's heeren De Masiers aansporing bijzonder aan. Ik heb zijne woorden die, niet zonder poezie, zeer mooi zijn, in mijne hersenen gegriffeld. Wel bedankt. Ach ja, men is nooit te ond om te leeren, en vooral van personen zoo doorkneed in gemeentezaken en veror- deningen als het raadslid De Masier, neemt de gemeen- teraads-criticus gaarne een lesje aan. Ik moet echter als de heer De Masier het mij ver- gunt opmerken, nog niets te hebben bemerk't van een rage om met wellust te grazen te gaan prachtig gezegd op de vestingwallen.. och neen, op alles wat in de gemeenteraad wordt gezegd en niet gezegd. Het grazen met wellust is alleen al iets heel zonder- lings, maar dan nog grazen met wellust op Raads debatten neen, ik geef gaarne ieder de eer, die hem it- Ter Nenzen. Huwelijks-aangiften. 30 Maart. Izaak Nortier, ond ?0 j., jm. en Adriana Moens, oud i7j.,jd. Anthoaie Riemens, oud 26 j., jm. en Sara Adriana Kiel, ond 27 j., jm.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2