Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 31 Maart 1906. 46» Jaargang. 6IMEEHT1BAAD. Binnenland. No. 4822. WERNER'S AVONTUUR tweede kamer. FEUILLETON. T"W"IEjZEjZDZE3 Vergadering van Donderdag. Arbeidscontract. De beraadslaging werd voortgezet over art. 1637a (boetestelael). Het Regeeringsartikel is thans zoo gewijzigd, dat onder de disciplinaire boete ook is te verstaan het strafbeding (schadeloosstelling in deu zin van het B. W.) De Minister van Justitie lichtte de wijziging toe. Het artikel bedoeld nu, aan de disciplinaire boete en de schadeloosstelling beide, de bij het artikel gestelde beperkingen op te leggen. Spreker bestreed het amendeouent-Yan Styrum, dat alleen de disciplinaire boete aan de beperkingen wil binden, en daarnaast de schadeloosstelling volko men vrij wil laten bestaan. Aan den heer Loeff antwoordde de Minister op zijn gister gedane vrageH, dat waar in het srtikal gesproken wordt van een bepaald bedrag van de boete, dit een fixuin is en geen bedrag, aan schommeliDgen onderhevig. Als het stelsel van de Regeering niet aanvaardt en da schadeloosstelling volkomen vrijgelaten wordt, maakt men de beperkende bepalingen van de boete-oplegging volkomen illnsoir. Beperkt men het artikel ala de heer Van Styrum wil, tot de disciplinaire boete, opgelegd voor overtredingen in strijd met erde, veiligheid en gezondheid, dan verliest men uit het oog, dat dergelijke overtredin gen den werkgever ook schade knnnen berokkenen. Gaat de werkmao ruw en onacbtzaam orn met werktuigeu, dan handelt hij in strijd met de orde, maar berokkent hij den patroon ook schade. Da Minister ontraadde alle amendemanten tot verlaging van het boetebedrag en bestreed de amendementen-Lohman en Limburg. De heer Vau Idsinga bestreed het stelsel der Regeering, dat, wordt het aangenomea, voor spreker aanleiding kan zijn tegen het geheele ontwerp te stem men. Ook de heeren Schokking en Van Slyrnm ver- klaarden zich tegen het Regeeringsartikel, hoofd- sakeljjk op grond dat er tusschen de boete als disciplinaire atraf en de schadevergoeding een zeer kenmerkend verschil is, hierin bestaande dat er nooit sprake kan zijn van schadevergoeding, als de werkgever het ontvangene voor de geleden schade niet ten eigen bate mag ainwendeu, welk laatate het Regeeringsartikel uitsluit. De heer Nolens vond, als boete en schadever goeding twee begrippen zijn, welke elkander dekken, overbodig, in het artikel te bepalen, dat onder boete ook schadevergoeding is te begrijpen. Wat bu het boetestelsel zelf aangaat., spreker wilde dit gehandhaafd zien, omdat bij opheffing de werkgever vele andere strafmiddelen zal kunnen aanwenden, waardoor de werkman veel meer getroffen zou worden. Beroep op den rechter wilde spreker niet toestaan, waar partijen in de gelegenheid zijn, de hoegrootheid van de boete vooraf te bedingen. De heer Loeff had er geen bezwaar tegen, dat door wetsduiding aan een bepaald begrip, namelijk boete, een ruimer begrip werd toegekend, Maar hij had er wel bezwaar tegen, dat onder het engere begrip, boete, het ruimere begrip, schadevergoeding wordt gebracht. De heer Troelstra verklaarde zich op utiliteits- gronden v66r het Regeeringssysteem. De heer Drucker had tegen het amendeunent-Schaper aange- voerd dat, wordt de bopleheffing verboden ten aanzien 4) II. Het was nog zeer stil aan het station. De uit het Zaiden komende D-trein was den Frank- forters wat te vroeg in den morgen en bovendien was het echte reisseizoen nog niet begonnen. Iu de eerste klasse wachtkaraer zat slechts een enkele heer bij een kop koffie met cognachij leek eenige jaren ouder dan Reinhold Werner, droeg een zwarte puntbaard en was eenvoudig en toch voornaam in zijne kleeding. Aan zijn gestreken halsboord was te zien, dat hij zich niet in Frankfort had gekleed, maar met een nachttrein gekomen waswaarschijnlijk wa htte hg ook op den D-trein naar het Noorden. Oak zag men op zijn gelaat die matheid, welke men steeds na een doorwaakten nacht kan opmerken. Reinhold Werner nam dicht bij hem plaats en keek steelsgewijze naar hem. De vreemdeling had niets bij zieh dan een over- jas, een parapla en een mooie reistasch. Zijn van laag bezoldigde arbeiders, de werkgever ook tegenover deze arbeiderR een actie tot schadever goeding zon knnnen instellen, en spreker meende, dat dit bezwaar vervallen is, waar boete en schade vergoeding, volgens het Regeeringsartikel, elkander dekken. Als het amendement-Schaper wordt verworpen, zullen de sociaal-democraten, het mindere aan- vaardende, wanneer zij het meerdere niet kunnen krijgeu, voor het Regeeringsartikel stem men. De heer Lohman, overigens nu wel met het Re geeringsartikel kunnende meegaan, verdedigd op- nieuw zijn amendement. Door de heeren Tan Idsinga c. s., wordt voor- gesteld, de discussien tot Dinsdag nit te stellen, en inmiddels met de volgende artikelen voort te gaan. Dit voorstel wordt verworpen. De heer Drucker verklaart, dat de meerderheid van de commissie van rapporteurs aan het amen- dement-Van Styrum, gesnb-amendeerd door dat van den heer Van Wijnbergen, de voorkeur geeft boven het Regeeringsvoorstel. De commissie is voorts tegen de andere amendementen, en ont- raadt vooral gevolg t,e geven aan den wenk om het geheele artikel of het ontwerp te verwerpen. Administrateuren van het Watersnoodfonds verzoeken plaatsing van het navolgende Herhaaldelijk kwamen de laatste dagen be- richten in dagbladen voor, aangaande doel en werking van het Watersnoodfonds, die geschikt zijn verkeerde opvattingen ingang te doen vinden. Nu eens heet het, dat het fonds uit- sluitend bestemd is om in onmiddellijken nood te voorzien, en dat daaruit geenerlei vergoeding ▼an schade gegeven kan worden dan weer, dat de gelegenheid tot schadevergoeding wel bestaat, dooh alleen ten behoeve van de aller- armsten. Nocb het een, noch het ander isjuist. Het reglemerit op het fonds bevat dienaangaande in het geheel geen bepalingen, en laat de wijze van besteding der gelden (mits, natuurlijk, in verband met watersnood), geheel over aan het oordeel der algemeene vereenigde commissie te Amsterdam. In het jaar 1877 echter zijn, na ernstig over- leg tusschen de algetneene vereenigde commissie en de toenmaals bestaande watersnood-com- missies in Gelderland,Noord Brabant, Rotterdam, Den Haag en Zalt-Bommel, regelen vastgesteld waarnaar bij eventueele latere waterrampen te werk zou worden gegaan. Daarbij is aan- genomen, dat het geld niet aangewend zal worden ter tegemoetkoming in den eersten nood, maar ook ter voorziening in de meest dringende behoefte aan pootaardappelen, zaaikoren en veevoeder, terwijl voorts vergoeding kan gegeven worden van schade aan schuren en andere ge- tiramerten, van schade aan roerende goederen (huisraad, hooi, vruchten enz.) en van schade aan te velde staande gewassen en aan land. En al is, wat betreft het vergoeden van schade, het beginsel vooropgesteld, dat daarvoor alleen in aanmerking komen zij, die zonder vergoeding tot volslagen armoede zouden vervallen, de uitwerking van dat beginsel toont aan, dat het begrip volslagen armoede" niet al te streng wordt opgevat. Immers, personen met een vermoedelijk inkomen van niet meer dan 400 komen voor vergoeding van het geheele bedrag der geleden schade in aanmerkingpersonen met een vermoedelijk inkomen van f 400 tot f 600 voor vergoeding van twee derden, en personen met een vermoedelijk inkomen van f 600 tot 800 voor vergoeding van een derde der geleden schade, terwijl als regel geldt, dat geen persoon, die meer dan 800 vermoedelijk inkomen heeft, eenige vergoeding ontvangt. Ilierbij mag nog vermeld worden, dat de commissie enkele malen, wegens den bijzonderen aard der gevalien, vau laatstvermelden regel is afgeweken. De algemeene vereenigde commissie bestaat uit administrateuren van het fonds, die het uitvoerend cornite vormen en uit de heeren overige bagage was stellig op het goederenkantoor in bewaring. Hij inaakte den indrnk van een man, die veel reist en zich meer verlaat op den inhoud van zijue beurs dan op de lastige koffers, die druk doeude reizigers gewoonlijk op hunne tochten meesleepen. Hij was misschien een van die menschen, die plotaeling het plan voor een reis om de wereld vormen en vijf miuuten later de reis aanvaardeu. Bij deze *edachle voelde Reinhold Werner eenige beUngstelling voor deu vreemdeling, want g ied bescbouwd bevond hij zich precies in den- zellden toestandhjj hoopte, dat die man zijn reisgenoot mochl worden, en verheugde zich, toeu de heer opstond bij het roepen vau reizigers voor den trein naar Hamburg. Zij naoaen plaats in denzelfden coupi. Er waren slechts weinig reizigers, de eerste klasse was geheel ledig de beide heeren konden het zich dus zoo gemakkelijk mogelijk maken. Zij legden zich elk op een bank om te slapen. Terwijl de heer met de reistasch zeer diep en ademhaalde, gevoelde Reinhold echter een prikke- lende onrust, die hem dwong telkens na verloop van een paar minuten de oogen te openen. En b\ deze gelegenheid bemerkte hij, dat zijn reis genoot niet zoo vast sliep als het wel scheen. Mr. VV. F. Van Leeuwen, Mr. I. A. De Bas, H. P. Berlage, A. H. Siepman van den Berg, Jhr. Mr. W. G. Dedel, Mr. J. J. Ermerins, W. Hovy, Mr. E. S. Everwijn Lange, Mr. H. J. van Ogtrop, Mr. E. R. H. Regout en J. G. Wertheim. Administrateuren hopen en vertrouwen, dat tusschen hen, het provinciaal watersnood-com- mite te Middelburg en de verschillende plaatse- lijke commissies, overeenstemming zal worden verkregen, opdat voorkomen worde, dat van verschillende zijden, naar verschillende inzichten, op verschillenden grondslag vergoedingen ge geven worden, maar door gemeenschappelyke samenwerking het doel worde bereikt, dat in 1877 bij het vaststellen der bovenvermelde regelen heeft voorgezeten, te weten,dat tegemoet koming in de geleden schade overal geschiede naar eenzelfden, gelijken maatstaf. Uit Tholen scbrijft men aan de Midd. Ct. Namens de Gezoudheidscommissie enz. is de volgende proclamatie aangeplakt »Aan de bevolking van Oud-Vossemeer De Gezondheidscommissie te Tholen wijst het er de bevolking vau Oud-Vossemeer op, dat spoedig betrekken van de woniDgen, waarin het zeewater binnendrong, met het oog op de gezondheid ten sterkste is af te raden. Evenwel knnnen maat- regelen genomen worden, waardoor de voor de gezondheid schadelijke gevolgen der overstroomiug althans gedeeltelijk kunnen worden weggenomen, alsvolledige scboonmaak met water, dat door de overheid zal aangevoerd worden, droogstoken van alle vertrekkende noodige kolen zullen van overheidswege worden beschikbaar gesteldkraehtig luchten door het openen van ramen en deuren zooveel mogelijk de zon doen toetreden in de huizen. Dringeud wordt aanbevolen een huis dan eerst te betrekken, wanneer er acht dagen ziju verloopen, sedert het zontwater dat perceel verliet en nadat gedurende dien tijd genoemde maatregelen worden toegepast. In het belang der bewoners wordt ernstig aanbevolen het bovenstaande ter harte te nemen, opdat de Gezondheidscommissie niet worde ge- uoodzaakt krachtige maatregelen te nemen, daar dan de ingezetenen van Oud-Vossemeer gedurende nog langeren tijd belet zouden worden, naar hunne haardsteden terug te keeren." In aanslniting met het bovenstaande van de Gezondheidacommissie dringt het Watersnood- comite te Tholen er bjj de bevolking van Oud- Vossemeer zoo sterk mogelijk op aan niet overijld naar huis terug te keeren. Wanneer dit naar huis terugkeeren zonder schade voor de gezondheid zal kunnen geschieden, zal nader worden bekend gemaakt. Intnsschen zal, mede door de bemoei'iogen van H. M. de Koningin, de Landaregeering en gezaghebbenden, zooveel doenlijk in alle onkoaten, als voorvoedael, kleeding, stooksel, enz. worden voorzien. Bovendien zal het Watersnood-comite alhier alles in 't werk stellen om de schade, door verschillende standeh in eigendom en bedrijf ge leden, zooveel mogelijk te vergoeden. leder drage. zorg zich te houden aan deze be palingen, die tot bestwil van de Oud-Vossemeersche bevolking worden genomen, opdat het cornite niet genoodzaakl worde zulke maatregelen te nemen, die voor de betrokkene niet anders dan tot groote schade zauden strekken. De bargemeester van Oud-Vossemeer wijst zijne medeburgera op het gawicht der raadgevingen van de Gezondheidscommissie, op de welwillende maat regelen van het Watersnood-comito, die hetopvolgen van die raadjevingen vrij onbezwaarlijk maken, en vraagt hun dringend om te helpen verhoeden dat de ramp, aan de gemeente overkomen, nog niet worde verergerd door ziekte en dood. Deze drie proclamatie's, bij elkander gevoegd, wijzen er duidelijk op welke ellende teOud-Vossemeer nog voor de deur staat. Het is te hopen, dat aan deze wenschen voldaan wordt, maar 't is te begrijpen, dat ieder haakt om wader in zijn eigen woning terug te keeren, daar langdurige hulp van familieleden, vrienden of menschiievendeu ten slotte leidt tot tnoeilijkheden. Hij zag, dat de man soms de oogen onmerkbaar opende, en dat hij voorzichtig onderzoekend tusschen de donkere wimpera doorgluurde. Eindelijk kon hij dit niet langer verdragen hij ging rechtsp zitten, taste onwillekenrig naar zijn borstzak en begon daarop de beslagen venster- ruiten met het gordijn helder te maken. De vreemdeling volgde zijn voorbeeld, keek naar bniten en zeide//Een mooie landstreek hier verderop wordt de streek eentooniger." *Rijst ge ook naar Hamburg vroeg Reinhold. /rVoorloopig j» De stem klonk zwaar en welluidend, en aan de spraak boorde men, dat hij uit het Zaiden afkomstig was. Nu het gesprek aangeknoopt was, had Reinhold gaarne vernomen, wat voor een man zijn reisgenoot eigenlijk waimaar hij wilt niet, hoe hij het moest aaDieggeu om dit te weten te komen. Doch de vreemdeling kwam hem hierbij halverwege te gemoet. yDaar het doel ran de reis voor ons beiden hetzelfde is, kunt ge mij misschien eenige inlich- tingen geven omtrent de Noordduitsche Lloyd," aprak hij. //Of zijt ge niet iu Hamburg bekend j.0, zekerEr is een druk verkeer tusschen Frankfort en Hamburg. Omtrcut welke lijn ver- langt ge ingelicht te worden f" Er ziju een tiental militairen aangekomt-o, die belast zijn met het opslaan van de ziekenbarak deze zijn ingekwartierd in het naburige Halsteren, daar Tholen reeds berolkt geuoeg is met nood- lijdenden. Heden namen wij den stand van het water in den Kerkepolder eens op eu het bleek om dat sedert het begin van de suatie ongeveer 20 a 25 c. M. daling merkbaar is, wel langzaam das, maar toch vermindering. Veltn trachtten reeds in bun woning te gaan, teneinde eens een kijkje te nemen van den toestand meevallen doet dat niet, want 't water heeft veel bedorven. TER NEUZEN, 30 Maart 1906. In de op a. s. Dinsdag, des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Installatie nieuw gekozen raads'eden inge- komen stukken vaststelling kohier Hoofdelyken Omslag dienstjaar 1906. Gisterenavond gaf de muziekvereeniging //De Volharding" alhier, met medewerking van de afd. tooueel, in het Hotel des Pays-Bas" eene uitvoe- voering ten bate van de geteisterden door den water snood in Zeeland. De zaal was redelijk bezet. Door het orkest werden verschillende muziekstukken op verdienste- lijke wijze uitgevoerd. Voorts werd opgevoerd het blijspel in 4 oedrijven #Stokebrand". Vooral in aanmerking genomen den korten tijd die de dames en heeren welke daaraan meewerkten voor de studie beschikbaar haddan, mag de opvoering nitnemend geslaagd heeten, de hoorders waren dan ook niet karig met hun applaus. Evenzeer werden algemeen toegejuicht enkele tableaux virant, die met Bengaalsch vuur verlicht, een mooi effect maakten. Naar men ons meedeelde was het vuurwerk hiervoor gratis geleverd door deu heer R. Eeck- hoff te Groningen en de natuurlijke bloemeu in het bloemstuk gebruikt voor eene hulde aan H. M. de Koningin, eveneens gratis, door de ffrma C. Blokken Co. bloemisten te Akersloot. Naar men ons meedeelt zijn op 28 en 29 Maart van wege het comite alhier verzonden aan den burgemeester van Hontenisse een aantal manden, doozen, pakken enz. met diverse mannen-, rrouwen- en kinderkleeren, zoowel onder- als bovenkleeren, hoofddeksels, schoeisel, klompen, eene partij beddegoed, enz. enz., alles alhier de vorige week voor de noodlijdenden ingezameld en door eenige dames gesorteerd. Men schrijft ons Nu de publieke opinie in de sluiskwestie aan den Nijspolder zich tegen deu heer burgemeester van Hontenisse tevens secr.-ontvanger van het Waterachap Walsoorden keert, zie ik mij gedrougen de onbillijkheid daarvan door eene kleine toelichting der zaak aan te toonen. Gemakkelijk zal men iuzien, dat het bestuur van het Water- schap Walsoorden correct handelde, toen het het water, dat in de huizen te Kloosterzande stond liet loopen in de slooten van den Nijspolder. Immers, de binnendijk aan het Kruisdorp was dicht eu de maatregel motet das strekken in het algemeen belang evenals de sluiting der slais in het alge meen belang was zoolaug toen het zeewater vrijen teegaog had. Dat alleen het regen- of hemelwater door de bewuste sluis mag stroomen rnoge in een officieel stuk zijn vastgelegd, dat neemt. niet weg dat men rekening houden moet met de practijk der uit- wateriug en deze staat er nu zoo voor het zee- water is met het boezemwater of hemelwater ver- mengd. Het laatste heeft het recht om weg te loopen doch kan dit niet doen zonder het eerste. Ook tijdens de overstroomiug had Walsoorden recht op afwateriog doch schoot er niet mee op wijl de komende vloed telkens aanvulde wat er wegliep. Had Walsoorden toen om opening der *Ik vernam gaarne de beste aansluitingen voor de reis New-YorkSau Francisso—Honkong." Reinhold Werner gaf de verlangde inlichtingen naar zijn beste weten, doch kon daarbij niet ge heel zjjie verwondering verbergen, dat iemand, die zulk ee* verre reis gaat ondernemen, niet rooruit zorgvuldig zijn plan uitwerkt. Daarop lachte de vreetnde en keek eens naar de punten van zijn verlakte bottines. *Het plan kwam plotseling bij me op," antwoordde hij luch- tig. f De politieke verhoudingen in China worden neteligeen artikel, dat ik gisteren las, deed mi] besluiten zelf sens te gaan zien hoe de zaken daar staan. Mij a hemel, wat heeft dat te beduiden P Men steekt wat geld bij zich, neemt ziju reistasch eu stapt ii den trein. Wat men noodig heeft, kan men onderweg wel koopen." Dat was de rechte man. Reinhold voelde on- middellijk geestelijke verwantschap met den vreem deling- //Ik heb precies hetzelfde gedaan," s /rak hij. #De zaak is eigenlijk verduiveld eenvoudig Toen zij tot K&ssel gespoord hadden, waren zij al tamelijk met elkaar bekend geraaktzij haddeu elkaar hun naamkaartje gegeven en een sigaar aaugeboden. (Wordt vervolgd). D« Bargemeester der gemeente TER NEUZEN maafct bekesd, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegcn llinsdag dea 3 April 1906, dea voormiddags te 10 ure. Tar Kenzan, den 30 Maart 1906. Da Bargemeester voornoemd, J. A. P. GRILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5