A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Li voor Zeeuwsch-Vfaandore J A ARNIARKT op Woensdag 4 Herbesteding. aan te besteden: Vroegtijdig poten Yan Aardappels. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Landbouwberichten ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 ureu op- den dag tier uitgavo BBRSTS BLAD. KOBWACHT, h Het gedeeltelijk afbreken van het bestaande GEMEENTEHUIS en dit vervolgens weder opbouwen en ge- geheel overeenkomstig het g*e- wijzigde bestek. Positie der stoomschepen. h Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82|. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteatie wordt de aim slecnts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■lit blad veriKhijnt fflaaodag-, Woenadag. en Vrijdagavand, altgeiooderd op Feestdagen, bij de Kfrina a*, jr. VAW UK aiXDK te X K TE Begin 9 ure voormiddag. namiddag. De Burgemeester, C. DIE RICK Eindigende 1 ure Burgemeester en Wethouders van ZUID- DORPE zullen op Dinsdag 10 April 1908, des namiddags ten ure trackten Schetsteekening en gewijzigd bestek zijn te bekomen ter Secretarie tegen betaling van een gulden. Aanwijzing ter plaatse op Dinsdag 3 April 1906. Zniddorpe, 27 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders, C. VAN WAES, Burgemeester. A. MOERDIJK, Secretaris. TER NEUZEN, 30 Maart 1906. Met ingang van 1 April a.s. wordt de diensttijd van het post- en telegraafkantoor te Axel geregeld als volgtop werkdagen van 7.30 voor tot 12,30 u. nam., alsmede van 1,30 tot 3 en van 5.30 tot 7 u. nam.op Zon- en feestdagen van 7.30 tot 8.30 u. voor en van 12.30 tot 1.30 u. nam. (Greenwicbtijd). In Zeeland kwameu gedurende de af- geloopen week van 21 tot en met 27 dezer 9 gevallen van besmetteljjke ziekten voor 1 van roodvonk, Kruiningen 8 van diphtheritus, 2 Dreischor en Ouwerkerk en 1 St. Jansteen, Meliskerke, Middelburg en Oosterland De St. Ct. no. 74 be vat eene wijziging van de statuten der vereeniging //Johannes", tot stichting en instandhonding van scholen met den Bijbel te Sckoondijke. Aan de Commissie tot aankoop van Chili- salpeter bij voorkoop zijn gelererd door den aannemer G. H. Blondeel te Aardenburg '70,800 Kg. Chilisalpeter a f 11,64, makende een bedrag van 89,721,12. (Jit de ladingen zijn genomen 40 analyses, waaronder er een voorkomt tot 16%; het <re- middeld bedrag is 15,48. De tweede levering door denzelfden aannemer tegen denzelfden prijs, groot 830,700 Kg., zal plaats vinden in de laatste week van April. Deze commissie, waarvan de beer J. P. Scheele te Ter Neuzen voorzitter en de heer G. A. Vor- sterman Oyen te Aardenburg secretaris is, ver- tegenwoordigt 34 vereenigingen. Axel Naar men ons meldt. zal er Maandag 2 April, 's avonds te 5 uur, een samenkomst plaats hebben van alle belangstellenden in de Chr. school, Molenstraat, om te overlfiggen een adres van adhaesie te zenden aan de Regeerino- en de Tweede Kamer, teneinde de Vaccinewel gewijzigd te krijgen. St. Jansteen. De ten behoeve der slacht- otfers van de overstrooming van 12 dezer ge- houden collecte, heeftin deze gemeente 536,63 opgebracht. Er lieerscht nog altijd heel wat verschil in den tijd van het poten der aardappelen. Wordt door velen eerst half April een begin gemaakt met het inleggen der knollen, verschillende landbouwers vangen heel wat vroeger aan. Zij die al enkele jaren achtereen telkens den tijd vervroegd hebben, houden er van, als het weder 'teenigszins toelaat en het land geschikt is, begin Maart te poten. Op grond huuner ervaring achten zij laattijdig poten nadeelig voor de opbrengst. Meermalen hebben zij onder- vonden. dat hun vroegtijdig poten het dubbele o'pbracht van een laattijdig poten met dezelfde aardappelsoort. Men denkt algemeen, dat vroeg gepoote aardappelen veel vroeger ook de eerste kiemen boven den grond vertoonen docb dit verschil is zoo groot en belangrijk niet. Van meer belang ecbter is het verschil in de ont- wikkeling van het wortelgestel. Bij de vroeg gepoote aardappelen zijn de onderaardsche Stengels met wortel- vezels bekleed tot aan de punt, waar deze Stengels de oppervlakte des bodems bereiken. Zeer belangrijk is het nu, dat zulk een ontwikkeld wortelgestel later zeer gunstig zal werken op de ontwikkeling van bet loof en mede op de opbrengst der aardappelen. Wanneer later een tijdperk van droogte in treed t, zoo- als dit in den zomer nog al eens voorkomt, dan zullen natuurlijk ook de vroeg gepoote aardappelen met bunne talrijke wortels daaraan beter weerstand bieden, over- mits die vele en diepgaande wortels bet noodige vocht beter zullen weten te vinden. Een goede voorzorg is het de vroege aardappels rede- lijk diep te poten. Wanneer in Mei een nachtvorst bet loof komt treffen, zullen de laattijdig gepoote aardappelen, als bun Stengels reeds boven den grond uitkomen, daarvan ook meer te lijden hebben. De vroege met bunne talrijke en diepe wortelen zullen veel spoediger en krachtiger opscbieten en na acht of veertien dagen is dikwijls de schade bersteld, terwijl bij de laattijdige potingen bet loof dieper afvriest, de planten minder welig opnieuw uit- schieten en de schade aldus aanzienlijk wordt. Waar zooveel spreekt in het voordeel van vroegtijdig poten, verdient bet wel de aandacht der landbouwers om in deze het voorbeeld van anderen na te volgen. De VI. Ct. schrijft In enkele bladen komt een bericht voor, waarin gemeld wordt dat bij eene vrouw te Vlissingen, die in vervuilden toestand verkeerde, een bedrag van f 89,000 aan effecten is gevonden, waaraan de coupons nog zaten die in geen 25 jaar ver- zilverd waren. Naar dit ongelooflijk klinkende bericht hebben wij heden een onderzoek ingesteld en bleek ons, dat wel bij bedoelde vrouw een bedrag van on- geveer f 100 aan contanteo is gevonden. Echter is hoegenaamd niets bekend van een kapitaal als bovengenoemd, dat eveneeus zou zijn ontdekt, althans noch de politie, noch de echtge- noot van de betrokkea vrouw weten hier iets van af. Dat is een praatje geweest, waaraan men, zonder nader onderzoek, geloof beeft gehecht. De man van bedoelde vrouw, D. genaatnd, keek wat verwonderd, toen wij hem hedenmorgen vroegen of het bericht juist was en hij gaf ons dadelijk ten antwoord, dat, als het waar was geweest, hij zeker onmiddellijk wel een audere woniug zou betrokken hebben. Hij begreep dan ook niet hoe het mogelijk was dat meu zoo iets hid durven publiceeren, zonder zich eerst van de juistheid te hebben overtuigd. Naar aanleidiug van het bovenstaande wordt aan de Midd. Ct. geschreven Men is zoo vriendelijk en belangstellend geweest om een onderzoek in te stellen naar de juistheid van mijn bericht betreffende de vrouw, in wier bezit zulk een aanzieulijke som werd gevonden. Noch de politie, noch de echtgenoot van bedoelde vrouw zouden van de bewuste 39,000 iets afweten. Zou men zijn onderzoek wel eens willen uitstrekken en zich wenden tot het familielid van bedoelde vrouw, die op het bureau van politie van dit jjeval mededeeling deed Wellicbt wordt dan een gelijkluidend verbaal gedaan, als door rnij is geoueld. Mogelijk wordt dan tevens nog medegedeeld, dat, de man van bedoelde vrouw een gevonden tfiect te gelde heeft gemaakt zonder de juiste waarde daarvan te kenneti. Voor de 3e klasse der Rijksnormaallessen is te Enschede geslaagd een 20jarig fabrieksarbeider die zich in zijn vrijen tijd hoofdzakelijk door eigeu studie voor dit examen beeft vuorbereid. Uit Amsterdam meldt men De sigarettenfabrikant hier ter stede, die sedert eenigen tijd bestellingen per kameel deed bezorgen heeft nu een lama voor dat doel in dienst genomen. De niet-alledaagscbe verscbijning van dit dier, met zijoe dikke vacht van lang lichtbruin haar, die zijn lichaam in verhouding tot het kleine schichtige kopje en de ranke pootjes belachelijk plomp doet schijnen, trekt natuurlijk de belaugstelling van alle voorbijgangers, niet het minst van de groote en kleine leegloopers, die de zonderlinge ver- schijning als een eere-escorte door de geheele stad vergezellen. De lama laat zich echter door die ongewone belangstelliug niet van de wijs brengen en evenmin schijnt het drukke straatleven ontroe- rend op het dier te werken. Rustig do8t het ziju plicht in dienst der reclame. De toestand van Jan van Rijswijck, die, als burgemeester van Autwerpen ontslag heeft gevraagd, schijnt ernstige ongerustheid te baren. Hij lijdt aan keel- en longontstekiDg en zijn gezondheid was reeds jaren wankelend. Te Antwerpen betreurt men zijn heengaan zeer. Hij was bnitengewoon populair en ook in ons land werd zijn naam meermalen genoemd. In 1892 werd hij burgemeester van Antwerpen, maar reeds voor dien tijd was hij als puntig, geestig schrijver en meesleepend redenaar, bekend en geliefd. Eenige dagen geleden heeft hij ook te kennen gegeven, dat hij zich niet meer candidaat wenschte te stellen voor de volksvertegenwcordigiug, In een huis in de Van Arteveldestraat te Antwerpen, ingericht tot cafe en bewoond door Stephanie Hollebos, 23 jaar en van Hollandschen oorsprong, had Dinsdagochtend te half negen, terwijl de bewoonster nog te bed lag in de voor- kamer van de le verdieping eensklaps een gas- ontploffing plaats, waarbij de ruiten aan stnkken vlogen en rinkelend op de straat neerkwamen ook veroorzaakte de ontploffing een klein begin van baand. De werkvrouw, die benedeu werk- zaam was, snelde naar boven en haalde het 23 jarig meisje, dat geen teeken van leven meer gaf, van haar bed en bracht haar in een ander vertrek. De brandweer was spoedig ter plaatse en had het vunr oogenblikkelijk gedoofd. De kunst- matige ademhaling werd nog lang op de jonge vrouw toegepast, doch zonder gevolg, de ver- stikking bad reeds haar werk volbracht. De oorzaak der ontploffing zou gevonden zijn in eene barst der caoutchoucbuis van de gas- haard. Verder zou het ontsnapte gas vuur gevat hebben aan de veilleuse van den graskraan. Er heerscht in Europa nog een schrikbarende sterfte onder zuigelingen. Zoo stierven in Duitsch- land, Oostenrijk en Hongarije gemiddeld niet minder dan *j. der levend-geborenen in hun eerste 1 tensjaar. Op elke 100 gestorvenen in Nederland wareu in 1903 gemiddeld 27 kinderen, waarvan 13 zuigelingeu in Duitschland waren die cijfers 34 en 20, in Hongarije 30 en 21 Frankrijk 15 en 13 Belgie 25 en 15 en Engeland 24 en 13. Nieuw-Zeeland had dat jaar de gunstigste zuigelingensterfte-statistiek 21 en 8. Evenals in ons Limburg, gaat men nu ook in de Belgische Kempen (tegen Noord-Brabant aas;) steenkolenlagen ontgitmen. Het vermoeden, dat de kolenlaag uit Westfalen zich door Limburg en het noorden van Belgie voortzet,, is nl. eenigen tijd geleden zekerheid ge- worden na vele vergeefsche boringen vond men in 1901 de laag te Asch in de Kempen, op eeD diepte van 520 meters, en binnen drie jaren stond het feit vast, dat de Kempen schatten verbergen, weike zich uitstrekken over 1600 hek'aren. Zestig boringen werden uitgevoerd, sommige tot een zeer aanzienlijke diepte, en zij leverden het bewijs dat de kolenstreek loopt van de Maas tot de Schelde, van vlak by Maastricht tot in de naaste buurt van Antwerpen, te Santhoven. De lengle van dit kolenveld is ougeveer 80 kilometers, de breedte 12 u 16 kilometers. Maar in het Maasdal rnoest men al boren tot 373 meters en in de provincie Autwerpen tot op een diepte van 900 meters. De kosten der inrichting van een kolenmijn daar worden geraajnd op 5 miilioen gulden. Te Los jAngelos in California is bericht ontvangen van een door Indianen gepleegden moord op vijf leden van het gezin van Pedro Meza een Mexikaansch ambtenaar, en nog twee andere personen. Een postbode die brieven bracht voor Meza naar diens woonplaats, La Dura in Senora, ontdekte de misdaad. Men ondersteld dat de moord in verband staat met twisten over mijnrechten. Mexikaansche troepen zijn nu de Indianen achterna gezonden. r^e Hernals in Opper-Oosteirijk besloten de drie zusters Katharina, Bertha en Charlotte Hoff gemeenschappelijk den hongerdood te sterven. Nadat ze reeds langen tijd vermist waren drong Zondag de politie in haar woning en trof de drie meisjes in totaal uitgeputten toestand aan. Daar alle drie sporen van verstandsverbijstering toonden zijn ze naar een psychiatrische kliniek overgebracht. Het schijnt onder Engelsche officieren niet uit te wezen met het mishandelen van karoe- laden die niet in den smaak vallen. Onlangs, zegt men, is weer een jong officier van de Schotsche garde door eenige officieren van dat regiment ergerlyk geplaagd. Zij rukten hem de kleeren af, smeerden zijn lijf in met wagen- smeer in en zijn haren met jam, enz. De jonge man is er ziek van geworden. En dat alles, naar 't schijnt, omdat hij niet verkoos mee te doen aan het vroolijke en kostbare leventje van de anderen. Minister Haldane heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de zaak rechterlijk onder- zocht wordt. ZEETIJDINGEN. Van 28 tot en met 29 Maart. VLAG NAAM. MS. Van en naar. Lading. Noor. s.8. Eng. s.s. Voor Xer Xeuzem Thordis Hailing Van Xer Meuien 28 Eng. s.s. idem 29 Noor. s.s. 29 Duits. s.s. Deen. s.s. idem Eng. s.s. idem idem idem idem I 1419 [Middlesbro I 2199iLonden Bromsgrove Add Webster Thordis 1886 jNew-Castle 2241 Londen 1419 Middlesbro Martha Nishny Novg. Nordsoen City of Hamburg Truro South Meore Sea Gull Dresden Voor Gent 2.882 Ostende 2939 Reval 2836 Windau 3450 Hamburg 3366 Hull 2574 Bleyth 2762 Londen 1 2326 Goole ijzer stukg. ledig stukg. ledig ledig vias idem stukg. idem kolen stukg. idem Van Gent New-Castle stukg. idem ledig Londen stukg. Goole idem Bleyth ledig Rotterdam idem New-Castle idem Irvine phosph. 2318 Stolpmunde idem 28 Eng. s.s. Warkworth 1862 idem Gracie 8609 idem Sea Hound 3085 idem Ralp Creyke 1796 Russ. 8 s. Gen. Gurko 4468 29 Duits. zee!. Presse 1131 Eng. s.s. iMajorka 3138 idem Girasol 17'»3 Zweed s.s. llofding Van Selzaetei 28 Eng. sch. Coaltar J 621 j Rotterdam ledig Van 28 tot en met 29 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 30 binnenvaartuigeD op- en 30 afgeschut; door de Westsl. 11 op- en 5afgesckut. s.s. HENRY vertr k 28 dezer van Rotterdam naar Algiers, s.s. GUIDO in lading te San Juan. s.s. HARALD vertrok 21 dezer van San Juau naar Rotterdam, passenrde heden Dover, s.s. JENNY venrok 17 dezer van Port Vendres naar West- Hartli-.pool. s.s. RICHARD vertrok 29 dezer van New-Castle on Tvne naar Marseille. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrxjdag 31 1 2 3 4 5 6 Maart April 5.22 6.3 6.55 8.7 9.39 11.— 11.59 5.42 6.26 7.28 8.52 10.22 11.31

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1