Landbouwberichten, Gemengde berichten. Telegrafische berichten. BURGERLIJKE STAND. T e T h o I e n. RECHTSZAKEN. Nog meep en nog betere Peru-Guano. Positie der stoomseJiepen. in den Olarapolder have en goed verloor. Dezen werden door de Koningin toegesproken. Zij betuigde bun hare inr.ige deelneming met de noodlottige ramp die hun getroffen heeft. De tocht werd vervolgd over den zeedijk. De koude noordenwind blies fel, doch H. M., die zeer eenvoudig gekleed was en sleehts een bonten halskraag tot beschutting aan had, schreed met flinke passen, met den heer Cuelenaere, aan het hoofd van den stoet, over den ongeveer 3 kwartier gaans langen dijk voort. Bij de Isabellasluis werd de Koningin begroet met daverende hoera's der inmiddels samenge- loopen bevolking, waarvoor zij minzaam groetend bedankte. Even werd een bezoek gebracht aan de woning van den bnrgemeester en daarna de doorbraak in den dijk van den Grooten Isabellapolder, die bij elk tij onderloopt en waarin ook elf huisjes staan, die daardoor onbewoonbaar zijn, bezichtigd. Daarna ging het over den met diepe voren doorploegden aardenweg naar de Vrijen dijk over een deel van het dorp Bouchaute. En steeds werd H. M. met luide toejuichingen be groet. De voor het overgroote deel Belgische bevol king was verrukt over de Hollandsche Koninyin die zich niet ontziet om zoo'n erren tocht te ondernemen, teneinde Zich persoonlijk van den toestand in de getroffen streken op de hoo*te te stellen. Treffend was het ook, waar we dikwijls lezen van uitgebreide militaire en politiemaatregelen wanneer vorstelijke personen op reis zijn, onze Konin in hier geheel vrij en ongedwonen, tusschen de samengepakte memgte te zien voortstappen. Geen enkele uniform was te zien. Aan het eind der straat stonden de 3 auto's en stapten de Koningin en de Prins met ge- volg in. H. M. zeide aan de burgemeesters van Philippine en IJzendijke dank voor hun geleide en de verstrekte inlichtingen en betuigde haar leedgevoel met de getroffen bevolking. Onder luide hoera's reed H. M. af. Te Phi lippine, waar vele vlaggen waren uitgestoken, werd even getoefd om eenige telegrammen in ontvangst te nemen. Nu ging het verder langs den straatweg naar het kanaal. Te Stroodorp, bij de grens der gemeente Ter Neuzen, was de burgemeester, de heer Geill aanwezig, die de Koningin compli- menteerde. H. M. dankte hem voor zijne attentie en zeide dat het Haar innig leed deed, dat zulke droeve omstandigheden de aanleiding waren voor Hare reis naar deze streek. Te Sluiskil werden de 3 auto's met de pont overgezet en het doel der reis vervolgd over Axel en Hulst naar Hontenlbse. Onze verslaggever te Hontenisse seint De verdere route werd gemaakt over Axel, Drie schouwen, St. Jansteen, Hulst en Kuitaart. H, M. en de Prins met gevolg, freule Rengers en baron Van Tuyl van Serooskerke, arri- veerden te 3.15 aan den Tasdijk. Het vorstelijke ecbtpaar met den burgemeester, den heer Collot d'Eseury, die hen had verwelkomi, reden per rjjtuig (wjj hadden daarvoor het door ons ge- bruikte van den stalhouder J. A. Donze, stalbouderij v Wilhelmina", te Ter Neuzen afgestaan terwijl het gevolg in andere rij- tuigen plaats nam) naar Kloosterzande. Even werd getoefd bij den burgemeester. Vanaf Kloosterzande werd ook nog even ge- varen. Daarna ging het per rijtuig naar Groe- nendijk. Aan den molen stapte H. M nit, be- zocht het Liefdehuis, waar zij 10 minuten ver- bleef, en reed toen naar Walzoorden, alwaar men te 4.50 arriveerde. Toen werd nog langs den zeedijk gegaan tot nabij de hofstede van Van Arenthals. De bur gemeester gaf verschillende inlichtingen, terwijl hij den waterhouwkundige van het waterschap Walsoorden, den h-er H. J. Visser, aan H. M voorstelde. Per prov. boot ^Wester-Schelde" vertrok het Vorstelijk gezelschap te 5,20 van Walsoorden naar Bansweert Met eigen rijtuig wordt van- daar gereden naar Vlake, vervolgens met expres- trein terug naar Den Haag. De bevolking van Ter Neuzen was vol hoop dat H. M. ook de kom der gemeente zou pas- seeren. Eindelijk was als een loopend vuurfje het bericht verspreid dat Zij te 4.50 van hier met de Prov. boot zou afvaren. Honderden stroomden naar de Westhaven, maar moesten teleurgesteld huiswaarts keeren. Alleen de ge- bruikte automobielen maakten de terugreis via Ter Neuzen. Men seint ons uit V lis sing en De Koningin, zoowel als de Prins, informeer- den alhier belangstellend naar den omvang der ramp in deze gemeente. Door den burgemeester werden alle inlichtingen gegeven. Het gerechtshof te j.'s Gravenhage beves- tigde hedeu het vonnis der rechtbank te Middel- burg, waarbij A V. spoorlegger te Neuzen wegens mishandeling tot 6 maanden veroordeeld werd. Niettegenstaande allr cuucurreerende meststiiff'n, di-3 in deu laaisteu tijd in den handel gebracht ziju, blijft de Peru-guano toch onverzw&kt haar oudeu roeua handhaven en wordt zij nog altijd en in vele streken in toeuemende mate door de laudbouwers gebruikt en terecht. Er bestaat absoluut geen enkele audere meststof, die de eigeuaardige, niet genoegzaain te waardeeren eigen- schap bezit, dat alle drie de vo r elke plant uuodzakeiijke voediugst ff-u stikstof, phosphorzuur en kali m haar vereemgd vi.urkouaen. l/eeigri schap oezit Peru-guano. Innig schetkuudig ver- bonden kouien in de Peru-guano stikstof, phos phorzuur en kali voor, zoodat, wanneer we een enkel fcorrelije guauo hebben, al ia het nog zoo klen we daarmede de drie genoemde sioffeo aan de plant kuuuen geven. We moeten die eigeuachap met te gering achten. Al bemesten wij met chiiisalpeter, superphusphaat en b.v. patentkali een zeifde sluk grond, dan is het nog met zeker, dat alJe plauten van deze drie mestst< ffeu iets zulleu hebben. Van het eene misschien te veel eu van het andere te weimg. Dai kan bij Peru-guano ui< t. Verder ia ar eeu tweele in hetoogspriu- geude en ouschatbare eigeuachap der Peru-guano, die wjj ook te vergeefs bj] eemge audere meststof zoeken n.l. de aanwezigheit der stikstof in drieer- lei voroi lo. in den salpetsr2u. in den ammo- ntak eu So in deu organischen vorm. Wat die eigeuachap beteekent Wei, dat de planten ge- durende haar gansche bestaan van die stikstof kuuuen gemeten. De salpeter-stikatof is aanstonda beschikbsar. Do jonge plant kan er van gebrniken Als die salpeter-tUkilol op is, komt de ominotnak stikstof aan de beurt, waarvau de plant in haar volwasaeu staat, in haar bloei pri.fiteert. Eu dan hebben we nog de organische stikstof ter besehikking en wordt die niet upgebruikt, dan komt van haar de naweikiug bjj volgeude oogsten, een nawerkiug, waarvoor de Peru-guano bekend is. Wjjs nu de meststof, welke op zulke eigenschap- pen kan roemen. Geen wonder dat ze gebruikt eu gezocht wordt, de Peru-guano. Om U een idee te geven, hoeveel ze wel gebruikt wordt, deel ik U naede, dat de Peruaansche regeering in het jaar 1905 een nttto-inkomen bad van 186,683, IS1^, alleen voortspruitende uit den verkoop der Peru-guano. De genoemde som is aanzieulijk hoeger dan die van het jaar te voren. De Peruaansche regeering heeft dus in 1905 Beer dan twee millioen gulden aan den verkoop harer guano verdieud. De waarde dezer verkochte guano kunnen wjj veilig op vijf millioen gulden schatten. Het is geen wonder dat de Peruaansche regeering al het mogelijke doet, om de vormiog harer gnano te bevorderen. Vandaar, dat zjg onlaugs bealoten heeft, ten einde de rust der vogels op de eilanden tijdeus de broeitijd niet te storeD, van November tot Maart geen verschepin- gen meer toe te lalen. Door dien maatregel hoopt men de jaarlijkscbe gnano-produetie tot 50 000 tonnen, aldus tot 50.000,000 K. G. ke zien klirn- men en men rnerke wel op dat dit allemaal guano van allereerste kwaliteit zal ziju, inhoudende 13 it 14 °/t stikstof. Iuderdaad, wij gaan op het gtbied der Peru-guauo-bemesting een schoone toekomst tegemoet. Men schrijft uit Sittard Maandagavond heeft hier weer een ernstige vechtpartij met een mes plaats gehad Zekere Wessels, houtzager van beroep, gehuwd en vader, werd met zijn zwager nabij Broek-Sittard afgewacht en zoo verschrikkelijk toegetakeld, dat de geneesheeren hem terstond, in den nacht naar het gesticht Calvarienberg te Maastricht lieteu brengen. Zijn toestand is hopeloos. Hij heeft verschillende sneden van voren tot achter over zijn hoofd, steken in rug en zijde, en men denkt, dat een long geraakt is. Men liet hem voor dood liggen hij is later over een weiland gekropen, zooals de bloedplassen aanduiden (zijn zwager v. d. V. was op den loop gegaan) en bleef in een greppel liggen, waar hij door voorbijgangers gevonden werd Als vermoedelyke daders zijn nog in den nacht vier personen aangehouden, die tegen den zwaar verwonde een veete hadden en hem opgewacht zouden hebben. Veertien dagen ge- leden stonden twee van hen te Maastricht terecht, er is toen tegen hen drie maanden gerequireerd, van daar de veete. In de fabriek van cokes-ovens te Zee-Brugge was een der plnegbazen, Aug. van Dael, bezig het werk na te zien, toen er op eens in ziju nabijheid een zware leidmgsbuis ontplofte. Van Daele werd door de stukken, die wijd en zijd geslingerd werden, aan het hoofd getroffen. Men bracht hem aanstonds de beste zorgen toe, maar de ongelukkige was reeds eeu lijk. Walsoorden, 23 Maart. Alhier is over leden de heer P. A. Adriaansens, sedert 1859 lid van den gemeenteraad en sedert 1875 wet- houder alhier, en voorzitter der waterkeering en dijkgraaf van het waterschap Walsoorden. 's Gravenhage, 23 Maart. Tweede Katner. Arbeidscontract. Het artikel verbiedende ge dwongen winkelnering, gaf aanleiding tot een uitvoerig debat en indiening van talrijke anien- dementen wegens de uitzonderingen welke het artikel toelaat De heer Schaper's amendement tegen het toestaan van beding dat een arbeider zich grondstoffen enz. bij den arbeid vereischt, moet aanschaffen bij den werkgever, werd be- str den door den Minister maar aanbevolen door de meerderheid der Comraissie van Rapporteurs en daarna aangenom-n met 36 tegen 28 stemmen. De h#er Troelstra stelde een amendement voor om, indien de werkgever het verbod tegen de gedwongen winkelnering overtreedt, de arbeider het recht te geven opvordering ten bedrage van het vijfvoud van het loongedeelte daarvoor besteed als koopsom De Minister bestreed dit amendement, hij meende dat het te overwegen is aan vakvereenigingen het recht te geven, op te komen tegen de gedwongen winkelnering. Troelstra's amendement werd ver- worpen met 59 tegen 4 stemmen. In den loop der Kamerzitting ondersteunde de heer Ter Laan het adres van den gewezen korporaal Van der Bliek uit Vlissingen die daarbij verzocht herkeuring, om zoodoende in genot van pensioen te treden wegens in en door den dienst ontstane gebreken. De heer Blooker verdedigde daartegenover de conclusie der com- missie om het adres ter griffie te deponeeren. aangezien voor inwilligiug van het verzoek geen reden bestaat. Dinsdag verdere behandeling dezer zaak. I N G E Z O N I) E N STUKKEN. Mijnheer de Redaetevr I Beleefd verzoek ik U om eenige plaatsruimte voor een antwoord aan den heer Van Everdingen. In be- doelde raadsvergadering is door mij gezegd, dat het Rijk toch wel voldoende zal betaien misschien wel f 150. Ik had bij mijne bespreking grond genoeg om dit als waarheid te beschouwen, maar ik kan of liever ik wil den naam in bet publiek nief noemen. Borendien is het mij bekend, dat vanaf ongeveer 1891, gedurende 9 jaren geen cent betaald is, voor het ge- wone schoonbouder, en aanmaken van kachels alleen werd bij bet schoonmaken in den zomer, een dag of drie eene werkvrouw als hulp gegeven De vier vol- gende jaren heeft de schoonmaak in den zomer niet plaats gehad. De heer Van Everdingen zal dunkt mij toch wel moeten toegeven, dat bet eene bijzondere soort van zuinigbeid is om werk te laten verrichten zonder daar voor te betaien of dit voor het Rijk of voor wie ook geschiedt. Het is mijne vaste overtuiging, en gelukkig 9ta ik in dezen aan den kant der meerderheid, dat een arbeider zijn loon moet hebben. Of het verder ook wel aanbeveling verdient het Rijk op die wijze te bevoor- deelen, laat ik aan het oordeel van den lezer over. Toor ditmaal genoeg. Mijn dank voor de plaatsing Hoogachtend, UEds. dw. dn., M. v. d. HOEK. Ter Neuzen, 23 Maart 1906. Hen*!i dijk Geboorten 4 Vlaart. Johannes Aloui- sius, z. van Mattheus van Stevendaal en van Faulina de Roos HoewHclii Huwelijks-aangiften, 2 Maart. Kor- nelis Flipse, oud 41 j., jm. en Virginia Vankemseeck (van Moerbeke, Belgie), oud 40 j., wed. van Joseph Pierre Charles Vanderheijden. Geboorten. 1 Maart. Jacobus Franciscns, z. van Hen- rieus de Vliegher en van Maria Antonia Vernimmen. 2 Maart. Joseph Ferdinand, z. van Bruno de Potter en van Solvie Emerence Bracke. 4 Maart. Anna Pbarailde Alouisius, d. van Tbeophile de Coninck en van Coieta Elegeert. 6 Maart. Philomena Angelina Maria, d. van Josephus Henricus van Waesbergheen van Leonia Maria Vlyminck 8 Maart. Franeiscus Gustavus, z. van Aloysius van Pottelberghe en van Cecilia Maria van Brussel. 9 Maart. Camilie Joseph Emerent, z van Tbeophile de Wolf en van Emerentia Maria van Bambost. 12 Maart. Augustus Wilhelmus, z van Charles Louis van Grem- bergbe en van Marcilia Maria Louisa van der Bilt. 15 Maart Maria Josephine, d. van Dominicus Naessens en van Coieta Cappaert 16 Maart. Bertha Ludovica, d. van Alphonsius van Megroot en van Josephina Maria Lippens Overlijden. 2 Maart Sophia Maesseele, oud 80 j., echtg. van Antoriius Francies Poppe. 4 Maart. Joseph Ferdinand de Potter, oud 2 d z. van Bruno en van Solvie Emerence Bracke 13 Maart. Oscar Joanaeg Breijaert, oud 2 m., z. van Alphonsus en van Clemen tine Verket Philomena Audenaert, oud 30 j., echtg. Aan Eduardus van Vlieberghe. UverolaK Geboorten. 1 Maart. Maurice, z. van Eduardus van Bambost en van Marie Coieta van Acker Overlijden. 8 Maart. Anna Maria Alma Baecke, oud i m., d. van Cyrille en van Emerentia Maria van Laere. Geboorten. 2 Maart. Margeurite Clara Paulina, d. van Ciryllis Aioijsius Barbe en van Ema Wille. 4 Maart. Pharilda Martha, ri van Tbeophile de Sutter en van Stephanie Marie de Neve Overlijden. 13 Maart. Charel de Graeve, oud 9 m., z. van Emiel en van Nathalie van Hijfie. S'opo -Idijk. Geboorten. 10 Maart. Leonardus, z. van Gilles Francies de Theije en van Eugenia Marie van Kerckvoorde 11 Maart Antonius Josephus, z. van Josephus de Blok en van Elisabeth Borm. 12 Maart. Albertus Petrus, z van Josephus Polfliet en van Mathilda van der Veen 16 Maart. Albertus Antonius Josephus, z van Alphonsius Franciescus Schuerman en van Louisa Maria Petronella Kerckhaert. Overlijden 3 Maart. Angela Philomena Maria van Esbroeck, ond 7 d., d. van Johannes en van Mathilda Petronella Adriaansens. 9 Maart. Pieter Josephus Lauret, oud 78 j., z van Josephus en van Pieternella Leeraert beiden overleden). Westdorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Maart I leter Johannes van de Putte, oud 45 j., weduwn. ea amelie Johanna Lammens, ond 36 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Margriet Stephanie Franeisca. van Alphonsius Josephus de Braycker en van Blon- dina Rosalia Pluym. 10 Maart. Melanie Regina Paulita d^van Philemoad Verbrugge en van Johanna Christina de Caluwd. 13 Maart. Gerardus Edmundus, z. van n ecke en Tan Ceulenaere. n. i in j Ludovica Pluym (overleden t« Dordrecht), ond 78 j., wed. van Antonie Kouwenberg. 10 Maart Prudent van de Pntte, oud 8 j., z. van ,!e er Johannes en van Maria Meijvaert. 12 Maart. d^Guijtenaere5 0ud 85 j"' weduw«- Cordulia Zuiddorpe. In deze gemeente hebben geene aan- giften plaats gehad. 5 Men heeft reel gesproken over het geval van een onzer buren, ixiejoffrouw Vercauteren te Tholen. Het deed zich zoo kort io onze nabjjheid voor, dat wij denken dat het U belang zal inboezemen! Mijuff ouw c. Vercauteren, wonende C 237 hij de Gaafabriek te Tholen, ineldt ons Voordat ik gebruik maakte va> Foster's Rugpijn Nieren Pillen heb ik gedurende drie maanden verschrik kelijk veel piju geledeu in het benedeugedeelte van deu rug. Dit was zoo erg, dat ik haast niet meer bukken kon, en wanner ik voor een of ander huiselijke bezigheid in een gebnkte honding rnoest zijn, was mijn lijdeu iuderdaad ondragelijk. Ik kon nuij zelfs niet eens meer oprichten, wanneer ik op mijn stoel gezeten had. De urine wu troebel eu bevatte erg veel bezinksel, ik had ook veel hinder van opgezwollen voeten en enkels. Llk oogenbiik kreeg ik duizelingcn en schemenngen voor de oogen. Memgmaal bekwam ik opstijgingen van het bloed naar het hoofd en benauwdheden, welke door plotselinge rillingen werden gevolgd. Bij het minste wat ik deed, waa ik erg vermoeid en steeds had ik te lijden van een loom, afgemat gevoelik begon mij erg zenuwachtig te maken, want ik dacht dat zich nog meer complicatiea- in deze ziekte zonden voordoen, welka misschien tot een noodlottig einde mochten voeren. Het was een zegeu voor mij, dat ik Uw weldoende pillen letrde kennen, want nadat ik e4n doosje hiervan ingenomen had, had er een groote verlichting in mij plaats. Ik gevoel mij nu veel sterker en op- gewekter an van de vroegare pjjn kan ik weinig of niets meer waarnemen. Uit dankbaarheid zal ik dan ook steeds gaarne de goede hoedanigheden van Uw Pillen keubaar maken. Ik ondergetsekeude verklaar dat het bovenstaai- de waar i» en mschtig U het publiek te maken op elke wjjze die U goeddunkt. Zweliing der enkels, der voeten en der beenen en blazeu onder de oogen. (Waterzncht). Deze gevsarlijke kwgal dient te worden toegeschreven aan het overvloedig water afkomstig uit het bloed dat doorgedrongen is tot in het weefsel der huid en dat eigenlijk had moeten worden uitgedreven door de filtreering indien de nieren in goeden toestand peweest waren. Door een grout aantal dankbare menschen werd ons medegedeeld dat dsrgelijke gevallen volxomen ganezen werden door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde diemejuffrouw Vercauteren gehad heeft, Wij waarschnwen tegen namaak eu maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekemng van James Foster voorkomt. Zij zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van OerbeekeLeunis, Westkolk- straat. Toezending geschiedt franco na outvaugst van postwissel a 1.75 voor een of 10,— r0or zes doozen. ZEETIJDIN GE IV. Van 21 tot en met 22 Maart. VLAG. NAAM. M' Van en naar. Lading. 21 Eng. s.s. idem 21 Eng. sch. Eng barge idem idem Eng. s.s. idem idem 22 Deen. s.s. Duits. zeel. Eng. s.s. idem Voor Ter Keuzen: River Lagan Quickstep 2272 Londen I 2545 New-Castle an Ter Senzen i Howe Tollesbury Cecilia Queen Malb Ann Webster Quenast The Princess Voor Anscar Presae Truro Abbotsford 496 246 282 273 2241 16IO Plymo uth Londen idem Soreham Londen idem 1762 Vlissingen (>ent 3:64 Libau 1131 Drammen 3366 Hull 2979 Leith stukg. kolen phosph- macad. iji'T macad. stukg. macad. ledig |gr prd, host itultg. idem Van dent t 21 Eng. s.s. Spricht'ey idem Sea Hound 22 Belg. zandz. Vlaanderen 2 Duits s.s. Electra Deen. s.s. Egholm 2328 idem sfakg. E 085 Londen idem 1 737 Ostende ledia 3591 New-Castle idem 3402 idem idem Van 21 tot en met 22 Maart werden langs de I Oostsluizen alhier 50 binnenvaartuigen op- en 31 afgeschut; door de Westsl. 4op-enllafgeschut. s.s. HENRY in lading te Rotterdam voor Algiers, s.s. GUI DO in lading te San Juan, s.s. HARALD vertrok 21 dezer van San Juan naar Rotterdam, s.s. JENNY vertrok 14 dezer van Port Vendres naar West- Hartlepool. s.s. RICHARD in lading te New-Castle on Tyne voor Mar- f seille.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 6