Gemengde berichten. Handeisberichtsn. Telegratische bericflten. BURGERLIJKE STAND. Om en uit den Gemeenteraad, Slot volgt.) Rotterdam, 19 Maart. Ziuimslasr, 17 Maart. Heden hield de ver eeniging „Hulp iu Nood" hare gewone jaarlijksche vergadering in de openbare dorpsschool. De ver- gadering was zeer goed bezocht. Uit het verslag van de rekeuing van den penning- meester bleek dat de ontvangiten hadden bedragen aan contributie van ledeu beneden de 50 jaar 1395,85 en van leden boven de 50 jaar 88,40 van buitengewoue leden f 151,50, entrejgelden 5,85, boeten 12,24, aan renten van paiid- brieven 160, van de spaarbank 24,39, totaal der ontvangsten f 1837,73. Uitgaven, uitkeeringen wegens ziekten aan leden beneden de 50 jaar 1679,55, aan leden boven de 50 jaar 177,21, uitkeeringen wegens overlijden f 75, wegens ziekte in eengezin f 15,kosten van administrate f lo4,64 bodeloon f 21, salaris kassier f 57,60, aankoop van een tafelije en twee stoelen f 8,10, totaal der uitgaven f 2188,10, te kort J 350,37. Aan het eiude van het vorige diensijaar bezat de vereeniging f 4470,72, zoodat de vereeniging thans bezit f 4120,85. Het aantal gewone leden beneden de 50 jaar was aan het einde van het vorige diensijaar 265, terwijl dit getal vermeerderde met 19 en vermin- derde met 17 zoodat het thans bedraagi 2b7. Het aantal gewone leden boveu de 50 jaren be- droeg op voormelden tijd 17, verminderde met 2, vermeerderde met een gelijk getal bleef dus 17. Het aantal buitengewone leden bedroeg aan het einde van het vorige dienstjaar 67, vermeerderde met 4 en verminderde met 8, zoodat het thans 68 bedraagt. Evenals het vorige jaar werd b>- sloten het verslag gedrukt aan de leden te zeuden. Op vooistel van het bestuur werd besloteu den vroeger<*u voorzitter, den heer J. C. M. Hartman te henoemen tot eere-lid der vereeniging. De wenschelijkheid werd uitgesprokeu dat vele joBge mannen als gewoon lid toetreden en meerdere personen zich als buitengewoou lid laten inschrijveu. Alhier zal een afdeeling van Volksonderwijs wordeu gesticht, het daarvoor gevorderde aantal leden is reeds bijeen. Axel. Zaterdagmiddag werd alhier in het #Gul- deu Vlies" ouder leiding van den heer Ph. J. van Dixhoorn, een vergadering gehouden met het doel, de aanwezige landbouwers aan te sporeD, het vee der boeren uit de geteisterde strekeu uit het land van Hulst zooveel »ogelijk te stallen eD te verzorgen. Een 80-tal hofateden staan on- der water, terwijl misschien wel een duizeud beesten zonder stalling of voedsel zijn. Verschilleude landbouwers waren bereid de be- hulpzame hand te biedenvoor ruim 90 stuks vee werd stalling en voeding toegezegd. De voor zitter deelde nog mede, dat de heer Malotaux »au Sas van Gent bereid was een honderd stuks vee te stallen. Aangezien door te weinig publiciteit, de vergadering niet zo6 druk was bezocht, als wel geweuscht vras, werd besloteD, de volgeode week nogmaaia een vergadering te houden te Ter Neu- zen, teneinde nog meer deelname te verkrijgen en de verdeeling van het vee nader te regelen terwijl ieder laudbouwer bij een der bestuursleden van de ^afdeeling Axel" van de Maaischappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland opgave kan doen van het aantal beesten dat hij weuscht te verzorgen. Aan het Bestunr werd opgedragen, als regelings-oommissie, verder in deze alles te doen, wat hun hand vindt te doen. De burgemeester deelde daarna de ver gadering nog mede, alles te zulleu doen, wat mogelijk is, om giften en gaven in te zamelen, teneinde het lot der zwaar beproefden zooveel mogelijk te verzachten. Binuen eenige dageu zal een commissi? gevormd worden, om gelden in te zamelen voor de slacht- offers van den watersnood. Axel. Aangenomen het beroep by de Ger. Kerk A alhier door Ds. E. H. Broekstra te Waddiugsveen. Koevracht. Geslaagd voor h|t toelatirgs- examen aan de R, K. Kweekscbool te Oudenbosch A. P. M. Geerards, tweede zoou vau het hoofd der school alhier. Boschkapelle. Hier is eene briefksart besteld (Vrijdagavond) die een zonderlinge reis heeft ge- uiaakt Ze is te Moerbeke (pi. in. een uor over de Belgische grenzen) gesteinpeld deo 15 Jan. jl., te Doblin den 18 Jan., den 15 Februan te Reykjavik (op IJsland) en te, Stoppeldijk 16 Maart. Van dit laatste hulpkantoor zij is te Boschkapelle bij den geadresseerde aangekomen. 1 Uit Gennep schrijft men Woensdag kwam een onde heer, zekere P., uit deze gemeente, cp het stadbuis ii.formeeren, wan- neer hij vijftig jaar getrouwd was. Hij had zijn vronwtje al zoo lang en meende, dat de halve eenw om en bijna vol moest zijn. Teleurgesteld ging de baas heen, toen hij vernam dat hij reeds 531/2 jaar achter den rug had en zeide #In Godsnaam, dan hoop ik over zes en een half jaar de gouden en diamauten bruiloft tegelijk te vieren." Te Zwammerdam wist een anderhalfjarig kind zich van een doosje lucifers meester te waken, terwijl de. moeder in een schuurije bezig was met de wasch. Een lucifer vatte vlam, met het gevolg, dat weldra de kleertjes in brand stonden. Op het geschreenw der kleine snelde de moeder toe en vond het kiud deerlijk gebrand. De geroepen geueesheer moest de kleertjes losknippen, voor het geheel met brandwonden overdekte lichaampje kon worden verbonden. De toestand is bedenkelijk. Men meldt uit Eindhoven De 60j*iige A. Aartg, gehuwd en vader van 4 kinderen, arbeider aan de gaafabriek alhier, is Yrijdagmiddag, terwijl hij werkzaam was uabij de nieuwe brug uaar Tingerle hoek Tram- en Ver- lengde Nieuwstraat, door de tram, die om 8 uur naar Gtldrop vertrok, overreden. De man had de bel met gehoord en werd bij zijn jas door de machine gegrepen en meer dan tieu meter mede- geshept, alvorens zijn hulpgeroep werd vernomen. De ongelukkige was zwaar gekwetst. Hij werd naar 't Liefdehuis alhier overgebracht, waar hij een half uur later den geest gaf. Jl. Zaterdag waren er eeniga kinderen te Schoten aan het vunrtje stoken. De 5jarige Johanna Slenders kwam in het vuur te vallen, zoodat het kind in brand geraakte en genees- kuudige hulp moest worden ingeroepen. Het meisje is Woensdag in het gasthuis te Haarlem overleden. Bij den veehouder Groendaal aan de Duiven- drechtache brug te Diemeu had een treurig ongeval plaats. Twee kinderen, een jongetje en een meisje, geraakten hij het spel onder een omvallende hooischelf. Hoewel ze er spoedig onder weg g.e" haald werden, bleek het meisje reeds gestikt, terwijl de inmiddels geroepen dokter voor het leven van het jongetje weinig hoop had. Eenige weken geleden werd aan een persoon, den 32jarigen A. 'H. R., die, nadat hij iu den Zuid-Afrikaanschen oorlog aan de linkerhand was verwoud geraakt en bijna twee jaren op Ceylon in krijgsgevaugenschap had doorgebracht, uit rnede- Jijden een betrekking op het kautoor van het Alg. Ned. Verboud bezorgd, waardoor hij, geheel aan lager wal geraakt, voor het oogenblik in zijne behoeften kon voorzien. De man belooude die goedheid al bijzonder sleht, want Woensdagavond na kantoortijd wist bij zich heimelijk toegang te verschaffen tot het kantoor, waar hij met behulp eener kachelpook twee daar staande lessenaars openbrak, in de stellige verwachting daar een vrij aanzienlijk bedrag in geld te vinden. Werkelijk was daar 's middags ook nog een paar honderd gulden geborgen geweest, maar toe- vallig was dat bij het sluiten van het kautoor meegenomen, zoodat slechts een vyftien gulden was achtergelaten. Daarmee moest R. zich dus tevreden stellen en maakte hij zich uit de voeten. Toen hij nu Donderdagocbtend niet op het kantoor verscheen, bleef er weinig twijfel over wie de dader was en nam ds politie, die van het gebeurde was in kennis gesteld, hare maatregelen, met het gevolg dat de verdachte Vrijdagochtend door eenige recherche,urs te Rotterdam werd aangehouden. Terstond werd hij naar Dordt overgebracht, ge hoord, en reeds Zaterdagmiddag ter beschikkiog van de jostitie gesteld. Vrijdagavond omstreeks 6 unr bevond zich zekere S., een oude maD, die met zijn dochter en schoonzoon samenwoout aan den Rozendaalschen weg te Aruhem, alleen in zijne woning. Zijn schoonzoon, zekere v. M., die hem meermalen beeft mishandeld eu dikwijls misbruik maakt van sterkeD drank, was thaos weder dronken en kwam in opgewonden toestand thuis. Hij eischte van deu oudeu man eten. Toen deze hem toevoegde ^er is geen eten ga liever werken", nam v. M. een koekepan en sloeg daarmee zijn schoou- vader op bet hoofd. Deze, die een mes in de hand had, verdedigde zich daarmee en bracht v. M. een wonde dwars over het gelaat toe, be- nevens eeuige wonden aan het achterhoofd. De oude man nam de vluchtdoor de buren werd de politie gewaarschuwd, die v. M. op last vaD Dr. Sandberg naar het Stedelijk Ziekenhuis deed overbrengen. S. is gearresteerd, maar dienzelfden avond weer losgelaten. Men pleegt hcog op te geven van de groote bofelijkheid van den Amerikaan voor vrouwen, onverschillig van welken stand en welken leeftijd. In zonderlinge tegenspraak daarmee lijkt het ver- baal van een verrassing, die de dansende pareu bereid werd op het jongsie bal der Vrijgezt lienclub te Philadelphia. Daar werden eensklaps 300 witte muizen in de balzaal losgelaten. Er ontstond een geweldige paniekeonder de dames, terwijl veleu barer van schrik in oumacbt vielen. In de haven van Napels is Donderdag een ernstig oproer uitgebroken aan boord van het Eugelsche schip Eksilon, waarvan de, scheepsoffi- cieren alien Engelschen zijn, terwijl de bemanniug bijna geheel uit Cbineezen bestaat. De Chiuee- sche matrozen waren een dezer dagen nu overeeu- gekamen bij de officiereu hnnue bezwaren in te dieuen en kwamen gewapend uit hun verblijf; ten huriner voerde het woord. Zij eischten iu de eerste plaats vrijgelaten te worden om het schip te verlaten en naar China terug te keeren. De kapitein, gesteund door de te hulp geroe pen scheepsofficieren, die met revolvers dreigden, wist de, oproerige bemanning in bedwang te hou den, totdat, de havenpolitie en militairen bijstand verleenden. Vrijdagochtend heeft zich de muiterij herhaald toen de in arrest gestelde Chineezen het verblijf verlieten, en dreigden alles te zullen vernieien als men hen nog linger verbood aan wal te gaan. Weer werd hulp verleend door de havenpolitie. Een Engelsch scheepsofficier heeft een Chinees, die hem te lijf wilde, deu schedel verbrijzeld. Het is ten slotte gelukt de muiters meester te worden en in de boeien te slaan. 's Gravenhage, 19 Maart. Op het oogenblik is de toestand te Hontenisse bevredigend. De Burgemeester van Hontenisse verzond op verzoek der bevolking een telegram aan den Minister van O o Binnenlandsche Zakeu met dankbetuiging voor de verleende hulp. De genie heeft reeds menig punt beveiligd. De bevolking die gebleven is ljjdt geen dade- lijk gebrek wel vreest men dat later de ar- moede groot zal worden, maar men vertrouwt dat de Regeering zal voortgaan in haar hulpbetoon. Van bevoegde zijde wordt ons mede- gedeeld dat de opvatting dat het polderherstel in Zeeland geheel aan het Rijk en provincie kan worden overgelaten, onjuist is. Belang- hebbenden moeten in de eerste plaats de hand aan het werk slaan. Rijk en provincie ver- strekken ruime subsidien aan de polders. Van Regeeringswege wordt al 't noodige gedaan tot hulpverleening. Niet alleen in het 5e district en bij den spoorwegdam tusschen Rilland en wachtpost 19 maar evenzeer voor St. Annaland en Nieuw Vossemeer. Laatstelgk is aan den burgemeesters dier gemeenten de hulp van militairen en pontouniers aangeboden De burgemeester van St. Annaland pleegt daarom- trent nog overleg met den Rijksingenieur. Omtrent den spoorwegdam tusschen Rilland en wachtpost 19 luiden de laatste berichten gerust- stellend. Bij Kon besluit is herbenoemd tot burge meester van floofdplaat de heer H. S. Gratama. INGEZONUEN N T U K K E N. Zoo hebben we dan, na veel getob, twee nieuwe raadsleden. En welke raadsleden Om 't kort te zeggen betere keuze kon onmogelijk zijn gedaan. Laten we 't beste hopen. Jammer is en blijft al die verdeeldbeid, steeds zoo sterk uitkomende bij verkiezingen. Als nu tocb eindelijk de kiesvereenigingen eens be- sloten zicb niet meer met verkiezingen voor den Raad in te laten Dat is natuurlijk tegen den zin van enkele politieke drijvers; maar de kiezers dienen zicb eindelijk eeis los te maken van den leiband dier personen. Zijn er buiten de kiesvereenigingen geen kiezers ge- noeg, bekwaam en genegen om candidaten te vinden it. Van bet partij standpunt beschouwd en de billijk- beid in aanmerking genomen is de nu gedane keuze zeker toe te juichen. Maar men dient niet uit tegaan van het partijbelang, doch van bet algemeen, bet gemeentebelang. Er zal nu binnenkort weer om een zetel moeten worden gestreden. Als men nu eens iemand tot candidaat stelde, die buiten de partijen staat, van wien men mag verwachten dat hij vooral de rechtvaardigheid zal betrachten en dus niet zal meedoen aan partij-politiek in den Raad Die zijn er niet, zegt men. Ocb kom Voor de jongste verkiezing meende men geen candidaten te kunnen vinden en bij slot van rekening waren er niet minder dan seven voor twee zetels. Dat vele, zelfs zeer vele kiezers zicb, bij hunne keuze, laten leiden door allerlei dingen, die met het gemeentebeleid en het gemeentebelang in geen verband staan, is boogst treurig. Daarin ligt zeker een gewichtig argument tegen nog grootere uitbreiding van bet kiezerscorps. Opmerkelijk is wel dat, na de uitbreiding van het kiesrecbt, de volksvertegenwoordigende coltegien, in 't algemeen, zoo sterk m gehalte zijn acbteruitgegaan. Men moet de reden booren, waarom de eene can didaat X niet, en de andere hem wel wil Ik hoorde bijv. een kiezer zeggen ik wil hem niet, want bij beeft rnij eens te veel laten betalen. Een ander zeiik stem hem wel't is een goeje vent, want hij beeft voor dit en dat niets willen hebben. Beide is even gek oftreurig. Verreweg bet meerendeel der kiezers is totaal on- bekwaam om kiezer te zijn, d. w. z. bet zijn personen, die er geen of al zeer weinig begrip van hebben welke eischen aan een vertegen woordiger der bnrgerij niet alleen mogen, maar bepaald moeten worden gesteld. Docb genoeg biervan voor dezen keer. De vroede of te wel wijze vaderen waren Donderdag weer vergaderd. Het spreekt van zelf dat hunne besprekingen, als altijd, zeer degelijk en grondig waren. Ze hadden het over vlakke, ronde en scherpe hoeken aan hoekbuizen. Wat zou nu wel mooier staan Want bet scboonbeidsgevoel speelt bij onaen Raad een groote 10I. Daarom liet hij ook toe de pracbtpalen der electrische verlicbting Wat mooier is of leelijker is? Wel, dat hangt tocb geheel af van den bouwtranten van de omgeving, waarin het buis geplaatst is of wordt. Maar zijn die vlakke of ronde hoeken practisch? Ja, zeiden sommigen, het maakt het verkeer gemak- kelijker. Su, ik wil dit niet tegenspreken. Hoe minder grond- vlak de huizen hebben en boe ruimer destraten boe gemakkelijker bei verkeer wordt. Heelemaal geen huizen was voor het verkeer wel bet gemakkelijkst Acb ja, geef ons ruimte, meer ruimte. Maakt bet verkeer gemakkelijker. Begiat dan al vast met aan alle winkeliers te ver- bieden hunne waren op de stoep uit te stallen. Het is geheel onnoodig. Het is binderlijk voor voorbijgangers en dikwijls ook voqr buren. Een regel zij ergeen uitstallingen of wat ook aan de openbare straat. Als de niet-winkeliers eens hunne tafels, stoelen, bedden, buiten gingen brengen, omdat die zaken in buis zoo in den weg zijn hoe zou men dat vinden Waarom zouden sij dat niet mogen doen en een winkelier welt Mijnheer de Redaeteur Mag ik U verzoeken het navolgende ir, uw blad te willen opneinen, naar aanleiding van betgeen volgens het verslag van alhier verschijnende biaden, door den heer Van den Hoek, aan het slot der raadsvergadering van 11. Donderdag zou zijn gezegd Aan bet Kantongerecht alhier wordt jaarlijks door het Rijk eene toelage verleend van 75 niet /150) voor kleine onkosten, nit welk bedrag moeten worden bestreden de kosten van schoonhouden, verwarming en ver- lichting der iocalen, van boekwerken, bureeibeboeften, druk en bindwerk, van bodelooner., van aanplakking, telephoniscbe gesprekken, briefporten en vau andere dagelijkscbe huisboudelijke beuoodigdheden voor bet schoonhouden der lokalen en bet aanmaken der kachels is in 1905 de somma van f 25 betaald. Jaarlijks wordt van bedoelde toelage door den Kanton- rechter aan den Minister van Justitie rekening en rer- antwoording gedaan, terwijl hetgeen daarvan mocbt overblijven als batig saldo wordt overgebracht op bet volgende jaar door mij wordt dus geen 150 ontvangen voor bet schoonhouden van bet Kantongerecht, en ik heb er zooals uit het vorenstaande blijkt ook niet bet minste belang bij of van de bewuste toelage al dan niet iets overschiet. Het kan er mij derbalve niet om te doen zijn van bedoeld bedrag iets over te houden, zooals genoemde beer zicb veroorloofde mij ten laste te leggen. Ten slotte zou ik den heer Van den Hoek in orerweging willen geven, zicb in het vervolg beter op de boogte te stellen, alvorens znlke dingen in eene open Dare ver gadering te zeggen. Dank zeggende voor uwe verleende plaatsruimte, met achting, Uw dw. dn., VAN EVERDtNGEN. Ter Neuzen, 19 Maart 1906. Mijnheer de Redaeteur Bij het lezen van het laatste Gemeenteraadsverslag, trof mij de vreemde zakenopvatting in den Raad Blijkens genoemd verslag vond een deel van den Raad het niet zoo als't behoorde, dat de Gemeente de boogsten prijs zou stellen bij eventueelen grondverkoop aan parti- culieren (nota bene bij 1 Meters te gelijk). "Vreemder besehoawingea heb ik nog nooit gehoord. Wat is dan behoorlijk voor de Gemeente? Verkoopen a tout prix om Jan en aileman ter wille te zijn en koopen soms voor iederen prijs die een particulier van de Ge meente eischt indien ze grond noodig bad. in mijn onnoozelheid meende ik, dat 'tjuiet plicht was van de Raadsleden om bij verkoop van Gemeente-eigendom, d. w. z. ons aller eigendom, de voordeeligste voorwaarden te bedingen. Ik begin te gelooven dat we slechte financiers in den Raad hebben, vooral na de aanbouding van 't request- Drost Ik neem volgaarne aan dat ai de cijnsplicbtigen van Ter Neuzen heel graag zouden willen koopen, doch dat de, Gemeente over zulk een request nog moet denken en 'tUanhoudt, begrijpe dat wie 'tkan. De eenige die m. i. nog blijk gaf van een helder begrip in deze zaak was de beer Wieland. Het ligt toch voor de hand dat de gemeente zooveel doenlijk eigendom moet behouden en niet verkoopen zonder baiter,gewone omstandigheden die hier niet aanwezig waren. Trouwens, zou men eenmaal iemand daarin favoriseeren dan was't hek van den dam en ieder cijnspiichtige had 'trecht tot koopen. Het werd dan alleen een questie van prijstaxatie in verband met het reeds verkochte. Het slot van de Raadszitting gaf meer blijk van on- hebbelijken zin dan beleid van den kant van den Wet- houder Van den Hoek. Dat de politie huishoudeiijke diensten verieent voor of op 't kantongerecht en dus niet voor den griffier persoonlijk, is misschien eeb ongerechtigheid die een interpellatie motiveerde, maar Oe verdere misselijke insinuaties, die met de zaak niets te maken bebben, bewijzen m. i. dat genoemde Wethouder zicb geen recht begrip vorint, van wat een officieel persoon in 'topenbaar mag zeggen of. .moet nalaten te zeggen. Trouwens't sap is de koo) niet waard en de heer Van den Hoek weet ook wel dat de politie niet altijd ter bandr having van het gezag alleen diensten presteer, maar ook wel eens wat door de vingers moet zien en over baar kant moet laten gaan. Ter Neuzen, 17 Maart '06. Hoogaclitend, DWARSK1JKER. CORRESPONDENT! E. Wij ontvingen een ingezouden stuk van een inwoner vau deo Lovenpolder, die een klacht uit, dat het werk tot herstel van den zeedijk niet met kracht is aangevat en doorgezet. Dat punt was ook het onderwerp van eene"Zatenlag te Hoek grhouden vergadering van belanghehbjndeu, waarin een adres aan den Ingenieur vau den Prov. Water- staat te Ter Neuzen werd geteekend, verzoekende diens tusschenkomst. Aangezien evenwel tegen Woensdag eene vergadering van de ingelanden is belegd, we'd verder niets meer behandeld. (R d.) Ter ft'emen. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Maart. Jacobus Gleium, oud 23 j., jm. en Leijntje Maria Klaassen, oud 23 j jd. Geboorten. 13 Maart. Janna Elisabeth, d. van Cor nells Adriaan Witte en van Jacomina Geertrnida Scbeele. Maria Wilhelmina, d van Jan Gerardus de Reus en van Maria Wilhelmina Riemens. 14 Maart. Cornells, z. van Charel Verberkmoes en van Catharina de Kraker. Pieier, z. van Cornelis Izeboud en van Catharina Levina Mareels. Francina, d. van Jacobus Fraus Verlinde en van Sara Maria Reigel. 15 Maart. Jan Geleiju, z van Jacob Wieles en van Cornelia Neeltje van de Velde. 16 Maart. Anthonius Ludovicus, z van Jacobus Ber- nardus Kaas en van Natalia de CaluwA Pieternella Tanneke, d. van Pieter Dees en van Tanneke Wiernes. Johanna, d. van Johannes Frnnciscus de Meijer en van Elisabeth Stouthamer. 17 Maart. Suzanna Maria, d. Joos Jacobus de Doelder en van Elizabeth Dobbelaar. De aanvoer van granen was iets ruimer dan de vorige week. Haver blijft hoog iu pnjs. Kuok- erwten en goede bruiue boonen gevraagd. Men noteertPuike Zeeuwscbe T .rwe per hectol. 7,— a 7,30 miudere en goede 6,50 a 6,80; Tarwe per 100 kilo 8,25 a 9,20Rogge per hectol. f 4,80 a 5,50; Wintergerst /5,a /5,20 Chevaliergeist /5,50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2