BIJV0EG3EL Ter Hsuzensche Courant Donderdag 15 Maart 1906. No. 4815. H00GWATER. Gemengde berichten. Rinnenland Landbouwberichten. TWEEDE K A M E K. Vergadering van Dmsdag. Mijnramp F r a n k r ij k. Alvorens de beraadslagingen over het arbeidf- contract werden voortgezet, geeft de voorzitter, de beer Roell, terwijl a 11 e leden zich van hun zitplaatsen verheffen, met een gevoelvol woord uiting aan de oprechte deelneming, welke de Kamer wenscht te betoonen aan de Fransche Re- geering, naar aanleiding van de verschrikkelijke mijnramp in FraDkrijk, waarbij meer dan J 200 arbeiders, die een nooeiJijk stuk brood verdienen, in den schoot der aarde ziju omgekomen. Bij zuike rampen heerscht geroel van aaedr.doogen en medelijden. De voorzitter verzoekt uaunens de Kamer aan onze Regeering, om aan de Re- geering van Franknjk de deeinemiug der Kamer te betuigen met deze verschrikkelijke gebeurtenis. De Minister van Buitenlandsche Zaken sluit zich nameus de Regetring aan bij deze woorden, en zal gaarne aan het verzoek tot vertolking van de gevoelens voldoen, gevoelens welke, daarvan houdt de Minister zich overtuigd, ook gedeeld worden door de geheele natie. Arbeidscontract. Hierna worden voortgezet de beraadslagingen over het arbeidscontract-wetsontwerp. De heer Van Dedem licht ziju (elders in dit No. vermeld) amendement toe. Na bestrijdiug door den Minister en door den heer Drucker, wordt dit verworpen met 55 tegen 12 stemmen. Daarna licht de heer Limburg een amendement toe, strekkende om de gehuwde vrouw de vrije beschikking te laten over het door haar verdieed loon. Spreker noemt het o. m. onbillijk, den man de macht te geven om het door zijn vrouw verdiende naar de kroeg te brengeu. De heer Heemskerk licht zijn amendement toe. De heer Van Nispen besirijdt het amdement- Limburg, als te iugrijpend in ons huwelijks- goedereurecht. De heer Troelstra aanvaardt de strekking van het amendement, maar het is z. i. slecht geredigeerd. De heer Van Doom geeft de voorkenr aan het ameudement-Heemskerk, dat de heer Regout daarentegen weer practisch ouuitvoerbaar acht. De heer Van Siyrurn ontraadt 't amendement- Limburg, omdat bij boedelscheiding de gemeen- schap aan de vrouw zou inoeten vergoedea het door haar verdiende, ten bate van het gezin aangewende loon. De Minister betoogt, dat het Regeeringsontwerp reeds bevat wat de heer Heemskerk wil. Wat betreft de kwestie of de gehuwde vrouw de be- 8chikking of het beheer over het door haar ver diende loon zal krijgen, helt de Minister meer over tot het denkbeeld om de vrouw de be schikking te geven. De heer Patiju betoogt, dat de praktijk van het leven het amendement, om de vrouw de be schikking over haar loon te geven, noodzakelijk maakt. Men moet zich hier de toestandeu in het gezin van den dronkaard, den luiaard en den zedeloozen man, die er een tweede gezin op na- houdt, voorstellen. Tegenover dezulken moet het loon, dat de vrouw verdient, gered worden. De heer Heemskerk wijzigde in de hoop dat de Regeering het alsdan zal overnemeu, het eerste gedeelte van zijn amendement zoo, dat bepaald wordt, dat de vrouw alle handelingen ter zake der door haar gesloten arbeidsovereenkomst, zonder bijstand van haar man verrichten kan. De Minister van Justitie, wijzigde het Regeerings- artikel overeenkomstig het door den heer Heems kerk gewijzigde eeiste gedeelte van diens amen dement. De heer Heemskerk stelde, met intrekking van zijn amendement, betrekkelijk het beheer van de vrouw over het door haar verdiende. loon, nader als amendement voordat de vrouw gerechtigd is over hetgeen zij uit hoofde harer arbeidsovereen komst te vordereu of ontvangen heeft, ten bate van 'het gezin te beschikken. De heer Troelstra ondersleunde dit amendement, terwijl daarentegen de Minister de veorkeur bleef geven aaD Limburg's amendement. De heer Drucker verklaarde, dat de commissie van rapporteurs deuparig is voor het amendement- Heemskerk en tegen het amendement-Limburg. De heer Limburg trok zijn amendement in en het gewijzigd amendement-Heemskerk werd daarop z. h. s. aangeuomen, en aldus gewijzigd het Re- geeringsartikel goedgekeurd, Bij het verdet debat verdedigde de heer Aal- berse een door hem met de heeren Ruys en van Wijnbergen voorgesteld amendemect, om sterker te doen uitkomen dat het dienstregelemeut een deel van het arbeidscontract is. TER NEUZEN, 14 Maart 1906. UlTSLAG der herstemming voor leden van den Gemeenteraad te Neuzen op 13 Maart 1906. Aantal stemmen in district 2 -2 2 m Totaal Aantal kiezers 810 181 409 1400 Uitgebracht 652 151 343 1146 Van onwaarde 8 4 5 17 Geldige stemmen 644 147 338 1129 T. v. B. Waalkes 330 53 133 516 R. Drost 344 55 122 521 J. J. de Jager 270 I 85 182 537 L. de Koeijer 302 94 209 605 Alzoo gekozen de heeren DE JAGER en DE KOEIJER. Tot schoolopziener in het district Middel- delburg, is benoemd, de heer W. Jansen hoofd eener bizondere school te Utrecht. Axel, 13 Maart. Heden had alhier ten over- staan van den notaris P. Dregmans alhier met tusschenkomst van zijnen ambtgenoot Jhr. W. F. A. van Pestel, te 's Hage, ten verzoeke van de erven van den WelEd.Geb. heer J. Paulus de openbare verkooping plaats van Koop I. 10 hect. 11 aren 80 cent, (of 22 gemeten 211 roeden Gentsche landmaat) bouw- iand gelegen in den polder Beoosteublij benoorden gemeente Axel. Kooper hiervan werd de heer Mart3. Schieman landbouwer te Axel voor f 975.— per 44 aren 56 cent. Koop II. 1 hect. 95 aren 80 cent, (of 4 gemeten 117 roeden) bouwland, gelegen in den- zelfden polder. Kooper liievan werd de heer Corn3. Haak Pz. landbouwer te Axel voor 810. per als voren. Koop 111. 1 hect. 23 aren 77 cent, (of 2 gemeten 234 roeden) bouwland te Axel, in.het zoogenaamde f/Jufferkwartier". Kooper hiervan werd de heer P. Haak Az. koopman te Axel voor f 1600 per als voren en Koop IV. 3 hect. 64 aren 65 cent, (of 8 gemeten 55 roeden) bouwland, gelegen in den polder Willem IIL gemeente Boschkapelle. Kooper hiervan werd de heer Charles Ver- biest landbouwer te Boschkapelle voor lo90 per als voren. Axel, 13 Maart. Toen gisteravond de leerling der R. N. L. Al. Steppe zijn pet wilde halen die was afgewaaid en hij daarom over net hek der Ned. Herv. Kerk moest klimmen, bleef hij aaa een der ijzeren piuuen haKen, waardoor hij viel en een zijner bee.ien boven den enkel gebroken had. 't Was Maandag te voorzien dat het ongekend hoogwatergetij op vele plaatsen groote schade zou toebrengen. Vooral de Zuidhollaudsche en Zeeuwsche plaatsen hebben van hun eeuwenouden Noord- wester vijand weer eens duchtig te lijden gehad. Te Rotterdam begon het water Maandag- middag over de kaden te loopen en weldra stonden de meeste havens blank, en was het verkeer over de Blaak, Wijnhaven, Leuvehaven, Boompjes en tusschengelegen -straten geheel gestremd. Het Maasstation was niet meer te bereiken. Ook de elektrische tram heeft een ge- l uimen tijd den dienst moeten staken. De schade, aan pakhuizen en winkels en ook aan de bestrating foegebracht, is aanzienlijk met allerlei ver- voermiddelen, zooals roeibootjes, handwagens, sleeperswagens enz werden heeren en dames uit de overstroomde wyken naar drogere ge- deelten der stad vervoerd. Op verschillende plaatsen badden verzakkingen plaats, vooral op de Blaak. Ook Dordrecht heeft haar deel van den watervloed gekregen. Het Grootekerksplein stond geheel onderde drukkerij van de ffDordr. Ct." kon niet werken, omdat alle persen onder stonden. De drukkers liepen met bloote beenen tusschen de machines door, om papier te bergen. De halve stad stond onder water, en wie niet telefonisch was aangesloten, was volkomen van de buitenwereld afgesneden. Heele families waren door het snel wassende water voor uren naar de bovenverdiepingen verdreven, terwijl het klotsende element beneden met de niet in allerijl geborgen meubeleu zijn spel speelde. Post of couranten bereikten hen niet en uren Jang zag men niets dan het golvende watervlak, dat de sterke wind tot een ware zee maakte. De grootste schade is natuurlijk aangericbt in de winkels, waar de voorraad niet zoo gauw in veiligheid kon worden gebracht. Het water stond zoo hoog, dat het zelfs hier en daar over den dijk, de Voorstraat spoelde. Zelfs ouden van dagen herinneren zich niet het zoo hoog te hebben gezien. Inmiddels brak tijdens den vloed brand uit J in de blauwselfabriek van de firma E. Doore- mans, die is uitgebrand. Gelukkig dat de brand niet in een lager gelegen stadsgedeelte was J ontstaan, dat in dit geval voor het blusschings- materiaal onbereikbaar zou zijn geweest. Bij den hevigen storm zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Tbans kon tenminste met de spuiten van de niet ondergeloopen stad het vuur worden bestreden. De veerdienst op Zwijndrecht was gestaakt. Op de rivier waren door het stormweer drie groote Rijnaken van de ankers geslagen en tegen den wal gedreven. De dam, welke in de dok- haven is aangebracht voor het aanleggen van een nieuwen kaaimuur, is bezweken een hei- machine en verdere gereedschappen werden ondergestroomd. Het water heeft er tot aan de Groote Kerk gestaan tot de vloedstreep, tot welke het in 1825 steeg. Het Maarland en al de andere plaatsen, bij de haven van den Briel gelegen, stonden ook blank, en met roeibooten werd been en weer gevaren om verschillende personen bij hun huis te brengen. Als, zooals in 1894, het water er voorbij de Hoofdwacht komt, loopt de binnen- I stad vol. Men schrijft uit Sliedrecht Natuurlijk heeft Maandagavond het water ook hier eene buitengewone hoogte bereikt, I maar als men niet van nabij toeschonwer is geweest, kan men zich moeilijk een voorstelling maken van het ongemak en de enorme schade, die zoovelen hier lijden, wiens woningen ,/buiten- I dijks' gebouwd zijn, en dat is nagenoeg van de helf't der inwoners. Niet alleen dat heele schelven hout en spaanders vlot werden en wegdrijven, het aantal hoepenbossen, die men I thans overal aantreft, legio is, doode kippen, honden en geiten haast niet te tellen zijn, I maar ook de kelders en bijkeukens van vele groote huizen ziju volgespoeld. Doch dit alles haalt niet bij den overlust, die het water ver- oorzaakt in de woningen, van zooveel minder bedeelden, die woningen. welke in den regel lager gelegen, veelal slechts bestaan uit een enkel vertrek, waarin't geheele gezin eet, drinkt, slaapt, in een woord leeft. We zagen en hoorden van huizen, waar alien een veilige schuilplaats op den zolder moesten zoeken en waar dezen morgen alien nog hutokerend naar t oogenblik uitzagen, dat ze hun hoog verblijf kouden vaarwel zeggen. In andere gezinnen waren alien, man, vrouw en alle kinderen, in de eenige bedstede gevlucht. Is dit op zickzelf al niet aangenaam tragisck wordt het, wanneer eenige kleinkinderen op die wijze geborgen moesten worden in de slaapplaats, waar n-aast een stervenden grootvader reeds de grootmoeder zich heeft uitgestrekt om het veege lijf te bergen. In een andere woning dreven niet alleen de tafel en de stoelen, maar werd ook de linnenkast vlot en het linnen nat. Weer elders werd 't bed doorweekt of ging de houten ronder of t planken vloertje mee naar boven. Zoo zouden we kunnen doorgaan met allerlei staaltjes bij te brengen om eenig denkbeeld te geven van den toestand waarin vele onzer dorpelingen den nieuwen dag zagen gloren. Maar nu was't leed nog niet geleden. Alle hens op 't dek om te scheppen en te hoozen en als de arme stum- perds dan eenmaal zoover zijn, dat't laatste blik water is verwijderd, dan bezien ze en poetseu ze weer op hun armzalige spulletjes, zoo door t water geleden, en leven ze voort nog maanden lang in die vochtige woningen, hun middag- maal doende met de doorweekte aardappeltjes, die ze zuinig hadden bijeengebracht of waarvoor velen zouvele maanden hadden gespaard. 't Onge mak is groot, de schade enorm, doch ze is t grootst voor hen, die 't minst kunnen missei), zich 't meest moeten behelpen. Van uit Gouda en Hellevoetsluis wordt be- richc, dat het water daar niet gevaarlijk werd. Door tijdige maatregelen voorkwam men over- strooming. De booten vaii Gouda op Rotter dam konden echter laden noch lossen. Te Schie dam kreeg de kaarsenfabriek /Apollo" rijkelijk nat bezoek. Zierikzee is voor een groot deel ondergeloopen de kelders liepen er vol. Alle woningen buitendijks te Hardinxveld zijn over- stroomd de schade is er aanzienlijk. Bij Oud- Vossemeer op Tholen zijn drie polders volge- loopen bet vee verdronk. Bij Schoonhoven stond alles tot aan het veerhuis blank en te Oud-Beijerland drong het water in alle laagge- gelegen huizen. Uit Bergen op Zoom van Maandag Door een hevigen storm uit het N.W., bereikte het water aan de haven alhier een hoogte, die de oudste bewoners zich niet herinneren. In de kazerne van het llde regiment inf. staat een meter water, eveneens in de suikerfabriek. Met roeibooten werd de gemeenschap onder- houden. Uit Nieuwendijk meldt men: De straatweg tusschen Oosterhout en Raams- donk staat gedeeltelijk blank. Het verkeer is gestremd. Alle binnenpolders zijn vol, en de meeste Bieschbosch-polders staan blank. De scheepvaart is gevaarlijk. Het lijkt tot Dord recht tUn zee. De schade is groot. Ook in Belgie heeft het water verwoestingen aangericht Een hevige overstrooming teisterde gister avond Antwerpen. De Schelde liep buiten hare oevers en bracht groote schade toe aan kaden, straten en huizen. De koopwaren werden weg- gespoeld en het spoor op de kaden werden over een groote uitgestrektheid vernield. Men voer in de straten met bootjes om personen te redden of huisrrad te bergen. I e Ostende stonden de straten onder water en drong dit in de kelders. Tegen 5 uur was een visseherssloep op 500 M. van den ingang van de haven. Plotseling bemerkten de duizenden menschen, die op den dijk stonden, een matroos, die zich vastklampte aan den mast, maar na eenige oogenblikken verdween hij. De geheele bemanning is om- gekomen, met weet niet welk bet verongelukte schip is. m DEN TREIH. flfSlecht, zeer slecht" zei mijn buurman, terwijl hij zijn neuswarmertje nog eens stopte en er den brand in stak. //Slecht, ik heb nog nooit zulke slechte aardappels gebad als vau 't jaar". //De najjoe zijn ook slecht geweest. Van »en meet, waarvan ik anders in goede jaren 20 mud afhaal, kreeg ik na nog geen vijf mud en ze waren nog niet veel bijzonders". \an alle zijden kwameu nu de klachten re- genen. Alle medereizigers in den wagen en hij zat stampvol badden klachten over de aardappeleu alien, op na. Toen de anderen uitgesproken hadden, begon hij. i/Nu, dan ben ik toch wel een uitzondering op deu regel. Ik zal niet zeggen, dat mijn aardappelen zoo goed waren als verleden jaar, maar slecht waren ze niet. Ik heb trouwens alle jaren beste. Gaat ze maar zoeken, uren in den orntrek, zult ge ze zoo niet vindeu". »Is jou land dan betooverd, Krelis riej) een van de klagers," of heb je een ander soort z/Een ander soort? 't Mocht wat Neen, een ander soort heb ik niet, en betooverd is mijn land nog minder, maar ik heb veel zorg voor mijn land en ik bemest het goed. Een aard- appel heeft veel meat noodig, al is het geen versche stalmest. Daar wordt hij r.iet lekkerder vau". //Nu, wat geef je dan, Krelis Wat het meest op stalmest gelijkt, guano, Peru-guano, man, er is geen goud zoo goed, als Peru-guano voor de aardappelen. Dat heb ik nu al jaren bij ondervinding. Ik zal het niet in naiju hoofd halen, aan de aardappels wat anders te geven dan Peru-guano en ik heb alle jaren veel en lekkere aardappelen". z/Dan zal ik het ook eens probeereu", zei er e£n en dachten waarschijnlijk alle anderen, toen de trein stil hield en ik uitstapte. Dinsdagnacht is tijdens het stormweer in de Zuiderzee, niet ver van de Leinmer, gezonken de 8toomboot //Leeuwarden II", kapitein Doorn- spleet. De vier opvarenden, die zich aan den mast hadden vastgeklemd, werden gister-morgen door visschers van de Lemmer met levenagevaar gered. De man, die het schilderijtje van Frans Hals indertijd uit het Mauritshuis te's Hage stal, is te P&rijs gevat. Hij verklaarde, zich ook schuldig te hebben gemaakt aan diefstal met inbraak in de villa van den heer A. Boogaert te Middelburg. Het vijfjarig docht.ertje van den heer Buis, Oostenburgergracht le Amsterdam moest een test vuur halen. Waarschijnlijk door den fellen wind woeieu er vouken in haar jurkje, zoodat het kind plotseling in voile vlam stond. De uaoeder en een buurman wislen de vlammeu te dooven, waar door de eerste zelve vrij ernstig haar handen verbrandde en ook de buurman brandwonden aan de handen kreeg. Het kind bleek intusschen zoo ernstig gebrand aan rug, borst eu armen, dat onmiddellijke over- brengiug naar het Ziekenhuis noodig was. Het dagelijksch bestuur van den Algem. Ned. Wielrijdersbond, Toeiistenbond voor Nederland, heeft tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres gericht met het verzoek, aan de verichillende post- en telegraafkantoren en vooral aan de hulpkantoren ten plattelande, den plaati- naam c. q. met den naam der betrokken gemeente te willen doen aanbrengen, zoodanig, dat die vaa den weg af duidelijk zichlbaar is. Brand in de Gekroonde ValJe. Uit Amsterdam meldt men omtrent den reeds in ons vorig nommer onder de telegrafische aerichten vermelden brand Maandagmovgen in de vroegte, tegen vier uur, ak er in de mouterij van de bierbrouwerjj en azijnmakerij //De Gekroonde Valk", voorheen Van Vollenhoven Co., aan de Hoogte Kadijk alhier, een zware brand uit. De- oorzaak is voorloopig nog niet met zekerheid vast te stellen, maar moet waarschijnlijk gezocht worden bij een der eesten (ovens ter droging van mout.) Om kwartier voor vieren was, aldus vernamen wij, op de derde verdieping van het gebouw der VAN DE VAN "c5 s cs sS S3 —i OC £2 1 r- r-H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5