Alle hofsteden staan onder water. Het vee wordt naar hooger gelegen plaatsen gebracht. l)e bewoners vlnchten. Men is bezig de Proyinciale weg nabij den Tasdijk te kisten, om het water dat uit Kloos terzande stroomt tegen te houden. Dinsdagmorgen is het water te Walsoorden onverwacht de huizen binnengeloopen. De be woners moesten met achterlating van al hunne 1 have in allerrj 1 de vlucht nemen. De toestand is treurig om aan te zien. De benedenwoning van het hnlppostkantoor is door het binnendringende water een ru'ine gelijk geworden. De schade door de overstrooming aan lande- rijen en landbouwproducten is met geen moge- lijkheid te schatten. Bovendien zullen de werkzaamheden gedurende geruimen tijd stil moeten liggen. De vloed van hedenmorgen bereikte niet de hoogte van gisteren. Deze was ongeveer 4 M. boven A. P. Men schrijft ons uit Ossenisse Door den krachtigen N. W. wind en den buitengewoon hoogen springvloed was het water in de Wester-Schelde Maandagnamiddag tot een onrustbarende hoogte gestegen en sloeg verscheidene gaten in den dijk van den Nijspolder voor het schor, niet ver van de sluis bij Knuitershoek. Spoedig was het laagst gelegen gedeelte van den polder overstroomd en zoodra zulks op het dorp bekend was, werd de noodklok geluid en togen honderden naar de plaats des onheils, waar met vereende krachten alles gedaan werd om nog grooter onheil te voorkomen. [ntusschen was men overal in de weer om have en goed in veiligheid te brengen tegen een mogelijk algeheele overstrooming, wanneer de wind tegen den morgen opnieuw mocht opsteken of het water weer dezelfde hoogte mocht bereiken. De meeste landbouwers hadden al hun vee bij hun collega's in den Hoogland- en Burgpolder gebracht, wat des avonds een ongewone bedrijvigheid en gejaagdheid in ons anders rustige plaatsje teweeg bracht. Den geheelen nacht door heeft men gewerkt om de dijkbreukea zoo goed mogelijk te ver- sterken en vol angst hebben zeker velen den nacht doorgebracht niet wetende wat de morgen brengen zou. Gelukkig is onze gemeente voor grooter ramp gespaard gebleven, ofschoon de schade bij som- migen ongetwijfeld vrjj belangrijk zal zijn en die aan den dijk zeker ettelijke duizenden gul dens bedraagt. Nader seink men uit Ossenisse Van den dijk aan de Noordzijde van den Nijspolder is de buitenberm over een lengte van drie a vier honderd meter weggeslagenj Een breuk in den dijk van 15 a 20 Meter is men bezig te dichten. Er is betrekkelijk weinig water in den polder. Men schrijft ons uit Paal (gem. Graauw) Door het buitengewoon hooge water en den hevigen N. W. wind was Maandag voor Paal zooveel water en werden de dijkeu zoodanig gebeukt dat er onwillekeurig gedurig geroepen werd, ,/de dijk zal doorbreken, vlucht". Ge lukkig is deze voorspelling niet bewaarheid, de ramp was dan niet te overzien geweest. De dijk van den Melopolder is dus niet be- zweken, doch op vele plaatsen aan den buiten- kant deerlijk gehavend door het overstaande water. Erger is het gesteld met van Alsteijn- polder en kleine Melopolder. De eerste heeft ee.i opening in den dijk van 100 M., waardoor het water vrije verbinding heeft met de Schelde. De geheele polder stond Dinsdag blank. Ge lukkig dat de boeren in tijds hun vee in veilig heid gebracht hebben. De dijk van den Kleinen Melopolder heeft op 3 plaatsen openingen, zoodat deze is vol geloopen. Op de twee scheepswerven is ook veel schade daar is zoo'n massa hout gaan drijven. Door de opening in den Alsteijnpolder zijn 2 vaar- tuigen gespoeld Persoonlijke ongelukken zijn er gelukkig niet te betreuren. De oudste ingezetenen kunnen zich niet her- inneren dat er van Paal uit zooveel water is geweest. Nader meldt men ons uit Nieuw-Namen Ook den nieuw ingedijkten Hedwigepolder was in groot gevaar, gelukkig was de wind en het water met het daarop volgende tij veel kalmer, zonder dat ware den dijk bepaald door- gebroken. De landbouwers uit den omtrek van den Prosperpolder hebben den ganschen nacht gewerkt en stroo, riet en hout aangevoerd om iie gaten, welke reeds in den dijk gespoeld waren, te stoppen. Men schrjjft ons uit Nieuw-Namen De storm en vooral het hooge watertij heeft Maandag namiddag in onze haven zeer veel schade aangerichtonetrent een twintigtal vaartuigen zijn erg beschadigd, waaronder minstens 4 die geheel in stukken geslagen zijn. Het water was bijna tot aan de kruin van den dijk gestegen, zoodat de golven er aanhoudend over "sloegen. Eenige vaartaigen zijn op den steenweg gedreven en een hengst zit tegen het havenhuis met de achtersteven voor de deur zoodat het gezin van den havenmeester met moeite zijn huis kon verlaten, waarin ook bet water gestegen was tot op eene hoogte van ruim 50 centimeter. De dijk van den Koningin-Emmapolder heeft ook groote schade geleden. Zonder het moedig optreden der werklieden en inwoners van den polder zou den dijk bepaald doorgebroken njn, wijl de golven er over heen sloegen en er reeds groote gaten waren ingespoeld. Op de hofstede van de weezen Ferket in den Louisapolder werd het vee en huisraad gebracht van den landbouwer J. Yolleman uit den Alstein- polder die van zijne hofstede moest gaan vluchten doordat het water reeds in dien polder stroomde. Ook Vlissingen is door een groote ramp ge- troffen. De schade veroorzaakt in ondergeloopen stadsgedeelten is daar onberekenbaar. Onze Vlissiiigsche collega was er erger aan toe dan wij, want ofschoon ook het water in onze drukkery binnendrong, behoefden de werkzaam- heden daaronder niet te lijden. In de drukke- rij der VI. Ct. rees het water 1 Meter hoog en was het onmogelijk door te werken. Door het onverwaeht opdringende water waren velen niet meer in staat een of ander in veilig heid te brengen. Winkelwaren, meubelen enz. dreven door de huizen en men kon er niet aan denken iets te redden, want de bewoners moesten in der haast naar een hooger gelegen verdieping vluchten om veilig te zitten. Op de werf »de Schelde" stonden de werklieden te hunkeren om naar huis te kunnen gaan om hulp te verleenen en de directie gaf om 3.15 last het werk neer te leggen. Men zag toen vele personen door de in rivieren herschapen straten waden om zoo hun woningen te beraiken. Ook in scholen stond het water en de kin- deren moesten met een bootje huiswaarts gebracht worden. Gelukkig is onwaar gebleken een ge- rucht, dat eenige kinderen verdronken waren, welke gerucht echter aan ouders__wier kinderen nog niet thuis waren, angstige oogenblikken bezorgde. Wegens htt invloeien van eenige polders op Oostelijk Zuid Beveland, beuoorden de spoorlijn, was ook het verkeer tusschen Rozendaal-Ylis- singen onderbroken. Reizigers van Walcheren naar Holland moesten reizen via Antwerpen. Ondertusschen is het spoorwegverkeer spoedig hersteld. Wij geven hierachter een sclaetskaart van de door watervloed geteisterde streken, waarin de in- of ondergevloeide polders met cijfers zijn aangegeven. Ter verduidelijking van den toestand voor onze lezers geven we hier de volgende kaartjes. De daarin voorkomende cijfers duiden aan de geheel of ten deele ondergeloopen polders, T h o 1 e n. 1 Suzanna. 2 Vogelzang. 3 Leguit. 4 Oude Kyknit. 5 Slabbecoorn. Zuid-Beveland. 6 St. Pieter. 7 Karel. 8 Stroodorpe. 9 Eerste Bath zgn. Engelsche polder. 10 Tweede Bath id. 11 Reijgersbergsche. 15 Molen. 16 N. Olzende. Zeeuwsch-Vlaanderen (O.-Deel). 12 Wilhelmus. 13 Kleine Molen. 14 Yan Alstein. 15 Serlippens. 16 Lovenpolder. Zeeu wsch-Vlaanderen (W.-Deel.) 17 Groote Isabella. 18 Clara. St. Annaland. Oud-Yos:naer. EILAND THOLEN. Thole.i. Riiland. Groenendyk Kloosterzande Philippine

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2