Gemengde berichten. TeSegrafische berichten, Kantongerecht te Ter Neuzen. Ontzettende mijnramp. Gemeenteraad van Hoek. Bierviiet. Alhier heeft deze vreek een paard by een naast haar staande koe de tong afgebeten. Die koe, een ruudje Tan pi. m. 75, is uitgeslacht. Zitting van 9 Maart 1906. l'aroordeeld zijn M. V., redacteur te Sas van Gent, ter zake van overtrading der Loterijwet; toteene boete van /5. subs. 3 dagen hecbtenis. A. P. G., zonder beroep te Ter Neuzen ter zake van overtrading der Drank wet; tot eene boete van f 20, subs. 12 dagen hecht. met vrijspraak van het meerdere. R. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der Drankwettot eene boete van f 10, subs 8 dagen hecht. M T. S., winkelierster te Sas van Gent, ter zake van overtrading der IJkwet, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. met verbeurdverklaring van het gewicht. 0. D, rijwielmaker te Leede in Belgie, ter zake van overtrading der Motor- en Rijwielwet; tot twee boeten van 3, subs 3 dagen hecht. voor elke boete. W M., arbeider te Axel, ter zake van het rijwielen zonder Jicht; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. B. L., koopman te Assenede, ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. E. G., landbouwer te Assenede, ter zake van het rijden met een rijwiel zonder licht en zonder bel; tot eene boete van 1 en tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. T., bezembinder te Stekene, ter zake van het rijden met ongemuilkorfde honden, tot eene boete van/0,50, subs. 1 dag hecht. E. V., werkman te Bouchaute, ter zake van het berijden van een vpetpad, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. F v. D., koopman te Clinge, ter zake van het onbe- heerd laten staan van trekdieren, tot eene boete van f 1, sz'os. 1 dag hecht. C. H. en W. D., bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpdieren, ieder tot eeee boete van 1, subs. 1 dag hecht. F. G., arbeider te Ertvelde C. S., zonder beroep te Selzaete, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consent, ieder tot eene boete van I, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. K., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een week. G. d. B, arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 0,50, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een week. E. L., arbeider te Sas van Gent, ter zake van over trading der Leerplichtwettot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht J. H., veldarbeider te Zaamslag C. N., veldarbeider te Axel; E. d. B., werkman te Axel, ter zake als voren bij herhaling; ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. d. R., veldarbeider te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f 3. sabs. 3 dagen hecht. J. J. d. L., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het terwijl men in staat van dronkensshap verkeert eens anders veiligheid bedreigen, tot eene boete van 5, subs. 4 dagen hecht. P. d. L., arbeider te Philippine; J. C. v. W., bootwerker; M. V., zonder beroep; 1. D. P., tijman H. B., visscher J. v. L., bootwerker, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkensehap ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. F. B. F. S., metselaar; J. E. d. W., visscher, te Philippine ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. J. d. N., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronknnschap bij tierde herhufinf, tot hachtenis van drie weken. M. A. Dverlaten huisvrouw van L. G., te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkensehap bij vijfde herhaling tot hechtenis van drie weken. h'rijst—proUvn i P. H. W„ bierhuishouder te Ter Nenzen, ter zake van het niet sluiten op tijd van zijn bierhuis. Bij de politie te liforraerTeer is gedaponeerd een valsche gulden, dragende de beeltemii van de Koningin met opgestoken haar en het jaartal 1901. Het randschrift ontbreekt. geheel en de klear is loodachtig, de klank dof. Door den veldwachter Jansen is Woensdag- nscht op den B1 remendaalschen weg, nabij Bioemen- daal, aangehouien een ontvluchte verpleegde uit het krankzinuigengesticht Bloemendaal, nabij Loos- duinen. M.tandag jl. is hij daaruit ontvlucht en sinda dien tijd steeds door blijven loopenhij was op weg, zootls bij zatde, naar Middelbarg, zijn geboor- teplaats. De Minister van justitie heett bij besluit van 8 Maart aan M. Reitsma, agent, van politie eerste kinase, tehees buitengewoon gemcente-veid- wachter, en H. Fonteijn, agent ran politie tweede klasse, eve-teens baitengewoou geaeente-veldwacbter beiden te Utieeht, zijne bijzondere tevredenheid te keonen gegeven, wegens hun baleidvol en moed- vol optreden bij aanhouding op 6 Maart jl. van Frans Rosier. Hiervnn geschiedt eer»olle vermelding in het Algemeen Pol'tieblad. Te Nieuw-WeerdiDge heeft een ernstige mishandeling met doodelijken afloop plaats gehad. De kleermaker A. van der Veen, wien een steek in den rug is toegebracht, is, toeu hij op de vlucht ging, in 't kanaal geraakt en ver- dronken. De vertnoedelijke dader bevmdt zich in Duitscblartd. Te Balk is Woensdag door bet omvallen van een lamp de wed. Plantinga in brand geraakt. De kleederen brandden haar van 't liehaam, dat met vreeselijke brandwonden overdekt werd. Donderdagmorgen is de vrouw overleden. In de geaieente Oost-Dongeradeel speelden twee meisjes, 4 en 5 jaar oud, met een stuiter nabij een zinkput. Opdat de stuiter niet in den put zou vallen, wilds bet 5iarig kind er deu rooster opleggen. Terwijl het daarme bezig was, kantelde de rooster en het kind stortte voorover in den zinkput. Toen hst daaruit werd opgehaald, had het he- laas reeds opgehouden te leveu. Het Handelsbl. van Antwerpen meldt aan- gaaude de iustorting van een in aaubouw zijnde school Het was ongeveer half vijf. Er werkten op dat oogenblik 13 werklieden in den nieuwen bouw 3 plafonneurs op bet tweede verdiep 7 timmerlieden gelijkvloers en 3 werktuig- kundigen in den kelder, waar men bezig was eeu ketel te plaatsen. De aannemer, Ujterooven en de toezichter van stadswerken, Melis, waren in den kelder neergedaald out daar het werk na te zien en kwamen juist naar boven, toen een der plafonneurs hem op de binnenplaats kwam verwittigen, dat de vloer boven onder hun roetea iuzakte. Inderdaad, de plafonneurs hadden, op de stelling, waarop zij stouden, eene verdacbte bsweging gevoeld en waren er afgekomeu om te zien wat er aan de stelling mankeerde. Nu bevonden zij tot hunnen schrik dat de vloer ouder hun voetrn zakte en zij liepeu om hun leven te rsdden naar beneden, het alarm gevend. Pas waren zij buiten en bad een hun- ner, zooals hooger gezegd, Melis verwittigd, of, met een dondsrenden slag, stortte de tweede ver- diepiBg in, de earste meesleependhet zware ge wicht der puinen deed deD vloer gelijkvloers op zijne beurt zwichten, zoodat, al de puinen in den kelder terecht kwamen. In 't eerste oogenblik was iedereen als verstomd, verslagen, en de aan- wezigen waren overigens gevlucbt, meenende dat de muren ook gingen omvallenmaar, toen de stilte terugkeerde, en toen men zag dat de gevels solied stonden, snelde men terug om te zien of er geen slachtoffers te redden waren. De toestand was aldus De timmerlieden- schrijBwerkers, op het gelijkvloers werkend, waren bedolven onder de twee vloeren der eerste en tweede verdiepimg. Wat de drie jinachiuisten betreft, in den kelder werkend, die hebben hun leven te danken gehad aan de volgende om- standigheid Het gerucht der instorting boven hun hoofd boorenil, waren zij gevlucht en hadden zij de keldertrap bereikt. Eeu deel van den vloer boven hun hoofd gaf niet toe, geschoord zij ode door een sterken balk, die niet bezwekeu is en zoo werdeu zij wel ingeeloten, doch niet verpletterd en later gered. Het ongeluk is redelyk vreemdsoortig en het is tot hiertoe moeilijk over de oorzask bepaalde inlichtiugen te geven. In alle geval, ons dezen morgen ter plaatse begevend, zagen wij den jjeeren balk, die den vloer der tweede verdieping schoorde, midden doorge- broken, letterlijk doorgesueden. Aldus stortte die vloer iu en gaven npvolgent- lijk de andere vloeren toe, de zeven timmeriieden gelijkvloers begravend onder de puiueD. Er ziju tot raumiddag in het geheel 6 dooden en 6 gewonden uit het pain gehasld. De redding van een der slachtoffers ging als volgt in haar werk Rond 81/3 ure gaf de kolonel der genie, vree- zende het leven zijner manschappen in gevaar te stellen, bevel het werk te stakeu. Melis, onderstellende dat er van de vermisten nog in leven konden zijn, zette zijn 50 werklieden aan, aan 't werk te blijven en, om zich te over- tuigen of er onder de vermisten nog levenderi konden zijn, riep hij. te midden der puinen staande, zoo hard hij kon Alio Alio En eensklaps hoorde men eene fltuwe stem, God weet van waar zij kwam, antwoorden Hier ben ik, mijuheer Melis. De groep werkheden ving nn aan langs den kant van waar het antwoord scheeu te komen, en met houvreelerj, schoppen en met de bioote haiideri ruimde men weg wat met kon, tot eiudelijk de stem duidelijk werd gehoord. Toen men rond half 10 hem toeriep Wie zijt ge antwoordde hij /k ben de Free Ik heb Diets En verblijd riepen de werklieden de omstanders toe dat de Free (Paeschuys ,/ongedeerd is. Er. men begrijpt wat het zeggen wil als een vader van 11 kinderen zoo van den rand van het graf terugkeert. Met vernieuwden moed werkt men voort en ten 10 uren had men beurtelings den rug en het hoofd vrijgemaakt, na eerst door de hem omringde puiaen hem eene buis toegsstoken te hebbeu, opdat hij niet stikken zou en zich met een weitiig voeht zou kuunen laven. Na nog een uur werk was heel het boveulijf vrij, doch nu zaten de beenen e i d« liukerartn nog lusscheu de balkea beklemd, op de mauier zooals een kleermaker op zijn tafel zit. Dit komt hierb dat Paeschuys zieh gebukt had onder zijne schaaf- bank en zoo met de massa iu den kelder was gestort. Terwijl de tedders, zie h langzaam haastend want er- was voorzichtigheid noodig aan zijne bevrijdiug voortwerkten zegde Paeschuys dat een zijner gjzellen, de timmerman Peeters onder hem lag, en dit prikkelde den ijver der redders nog aaa. Maar, naar gelang de beenen vrij raakten werd de toesiand gevaarlijker. Eensklaps liet De Free een luiden smartkreet hoorm. Men zag weldra wat er gebeurd was de broekspijpen waren bebloed. Zijne smartkreteo werden pijnlijker eD, toen men hem rond 11 urs 20 min. heel en al vrij had, werd hij met de grootste voorzichtigheid boven en buiten grbracht. En naast het liehaam droeg dokter Damman ook een voorwerp dat nog min of meer aan het beea vast scheen, efscboou het er geen geheel meer mee uitmsakte. Het was een voet. Het was een dramatisch taferuel, die manuen daar, suet hunne moeilijk te dragen vrachi, over hoopen en balken, elk oogenblik in gevaar van zelf te vallen, te zien voortstrompelen, bij deu schijn der ecetyleenlampen, terwijl de gekwetsten die zich tot uu toe kloek gehwudeu had, thans bij elkeu stap smartkreteu liefc hooren. Allen sneldeu toe om te heipeu en weldra lag de ougelukkige up eene berrie, waar Basteyns en andere leden van het Roode Kruia he a hei voor- loopig verband legden, om hem vervolgeus naar het gasl.huis te dragen. Hei lijk van den tiromermau Peeters is Vrijdag- middag met ingedrukte borstkas, gevonden. Het ilandelsbl. van Antwerpen meldt nog over de instorting van de in aanbouw zijnde school Zoodra het laatste lijk zal outdrkl ziju, zal men onmiddellijk aan de afbraak van het gt-bouw he- ginneu. Resds heeft men toeb-reidseleti voor dit werk gemaakt. De muren worden intnsachen meer geschoord en in eene houten bedekkiog omsloten als iu een keurslijf, om ze in elkaar te houden en het omvallen te beletten. De groud voor deze school was aaugekocht door de stad voor 193,000 fr. eo de kpsten van verbouwiog werden geraamd op 115,000. Bij deze reeds verschrikkelijke ramp kwam zich dezen rniddag bijna een nieuw ongeluk voegen. Men is nu verder de gebroken groote ijzeren balaeu aan 't doorbreken, om ze te kuunen ver- wjjderen. Terwijl men dacht dat een der stukken, verschillende honderden kilos zwaar, laugs de eene zijde zou vallen, kwam het juist langs den andereu kant naar omlaag, tnsschen de groep werklieden. Allen konden zich nog uit de voeten makeu zouder dat een huuner getroffsn werd. Telegruinmen gervagen van een ontzettende mijnrauip te Courrieres, in Frankryk. De Fransche Minister ran openbare werken heeft, zoodra hij van da ramp bericht ontving, last gegeven aan den inspecteur-generaal van het mynwezen, om derwaarts te gaan en dadeltjk alle maatregelen te nemen, die noodig mochten blijken. De Minister van binnenlandsche zaken is Zaterdagmiddag naar Courrieres vertrokken. Uit Rysel nog wordt gemeld De brand reroor- zaakte aen instorting die den luehttoevoar heeft afgesloten. De schachten 2, 3 en 4 staan alle in brand. Het is onmogelyk het aantal slacht offers te schatten, daar men nog niet met het bovenbrengen heeft kiinnen beginnen. Totdns- ver weet men alleeu van een ryftien gekwetsten. De brandende schachten liggen te Balau- Mine, Bily-Montigny an Mericourt. In de laatste dagen hadden de hevige regens grondverzakking doen ontstaan, die ook in de mijnen schade hadden reroorzaakt. Te Billy- Montigny moeten er een aantal mijnwerkers deels gestikt, deels verpletterd zjjn. Verschei- dene gemeenten zijn by de ramp betrokken. Omtrent het ouheil veriiaalt een geredde mynwerker, Dasson genaamd, als door een won der aan den dood ontsnapt, dat hy zich Zater- dagmorgen om 7 uur op een diepte ran 280 meter bevond, toen hij een hevigen luchtdriik voelde. Onmiddellijk daarop werd de iucht ijler en vermengd met giftige dampen. Verschillende arbeiders, die by Dasson waren, begaven zich instinctmatig naar de schacht No. L 0, maar, daar zij rich zoo onwel gevoelden, dat zij in zwijin dreigden te vallen, zette Dasson hen op een mijnwagen. Niettegenstaande zijn eigen toestand, gelukte het hem hen tot den ingang van schacht No. 10 te brengen, waardoor hy hen van eeu anders wissen dood redde. Boven gekomen deed zich om 7 uur een vreeselijke ontploffing hooren in de schachten 2, 3 en 4. Een bak werd een 10 meter hoog geworpen. In schacht No. 4 werd een arbeider op slag gedood. In schacht No. 3 werd een paard, dat een mijnwagen trok, in de lucht geworpen. De opening der drie putten levert een onbeschrij- felijk schouwspei op. Een aantal mijnwerkers hebbeu de goeda ingeving gehad om door schacht No. 10, in de nabijheid van het station BillyMontiguy te ontsnappen deze schacht toch is onbeschadigd gebleven. Langs deze schacht is het gelukt eenige lieden te redden. Rysel, 10 Maart. Volgens een particu ier telegram heeft de mijngasontploffing in de mijnen van Courrieres 150 slachtoffers gemaakt. Het onheil zou een gevolg zijn van een uitge- breide instorting, die zich uitstrekt orer de gemeenten Mericourt, Salaumines ec Billy- Montigny. Het lot van een honderdtal mijn werkers in de schacht van Billy is onzeker, daar de schachten van de mijnen van Courrieres er mee in gemeenschap staan. De brand was al verscheideue dagen geleden uitgebroken in schacht no. 3 en men was bezig aan den blusschingsarbeid. Volgens een nieuwe schatting vreest men, dat er 1000 slachtoffers zijn. Rijsel, 10 Maart. Het is volgtrekt zeker dat 1193 mijnwerkers zijn omgekomen400 zijn ontkomen maar gewond ^Uens, 10 Maart. Volgens een telling zijn 1795 arbeiders afgedaald 501 zijn weer boven gekomen; 1204 zijn verdwenen. De arbeiders, die afdaalden om hulp te bieden, beginnen weer boven te komen. Elke poging tot redding wordt thans als nutteloos beschouwd. 's Gravenhage, 12 Maart. Men meldt ons uit Amsterdam. Een vreeselijke brand woedt in de mouterij van de bekende bierbrouwerij „de gekroonde Valk" eigenaar de heer Hovy van Amsterdam. De brandweer werkte met 50 slangen. De schade wordt geschat op 4 ton. Assurantie dekt de schade. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Wil s. v. p. mij een kleine plsatiruioite afstaan in uw veel gelezen b)*d. Gsarae geef ik den heer X antwoord op »ijn schrijven van 10 Msart j.l. wat het jairfeest van de Vereenigda Handwerkslieden" betreft, de koaten welke daarvoor noodig zijri worden noch bestreden ait de kas der Vereeniging, noch van d« »ubiidie, welke gegeven wordf, van Rijk of Ge mee nte, zoodat de hee,r X zich niet noodeloos ongernat behoeft te raaken, daf hij daarvoor tien centime in de belnsting voor betalen moet, maar wil de heer X opheldering daarover, dan Iran hij zich vervoegen bij C. J. de Smidt, voorzitter, of J. Bakker, »ecretaria der ,Vereenisds Handwerks- lieden" en wel deze week des avonds n# 7 uur, waar hjj dan inlichtingen kan verkrijgen. Hopende, dat de heer X daar gevolg aan zal geven, blijven wij met achting zijne dieostw. dn. Verder hopen wij van ingezonden atnkken v«r- *choond te blijven, daar er na dezen keer geen antwoord meer op teraggegeven wordt. Hiermede Mijnhier de Redactear mijnen dank voor de door U afgeatane plaatiraimte. J. BARKER, Secretins der fVereenigde Hmdwerkilieden." Ter Nenzen, 12 Maart 1906. Zitting van Zaterdag 10 Maart 1906. Alle leden aanwezig, behalve de heer Kaan. Voorzitter de heer A. Wolfert, burgemeester. 1. Opeten. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. a. Van de Kerkroogden der Ned. Herv. Gem., waarie onder dankzegging roor hetgebruik vrordt inedegedeeld, dat het oude sehoolgebouw ontruimd ei ia orde ge- bracht is. b. Van Ged. Staten der provincie Zeeland, behelzende de goedkeuring van het kohier op het schoolgeld. e. Jaarverslag van de Commissie tot wering van sehoolverzuim. d. Van diezelfde Commissie, dat tot voorzitter en secretaris zijn berkozen de heeren H. v. Doeseiaar en J. H. Goor. t. Van Ged. Staten der provincie Zeeland, waarin wordt medegedeeld, dat het kohier op den Hoofdelijken Omslag is goedgekeurd. Idem, rermeldende, dat de gemeente aan Rijks- bijdrage voor het onderwijs toekomt eene som Van 3635,—. g. Van Burg, en Weth. der gemeente Hoek, die de kas der gem'eente hebben opgenomen. Hieruit blijkt, dat over het jaar 1905/06 de inkomsten hedroegen eene som van 16,656,714 en de uitgaven 15091,39^ zoedat de bulans sluitj met een goed slot van 1565,32. Dit vermeerderd met bet goed slot over 1904, zijnde 318,101, geeft een totaal bedrag van 1883,42.1, welk bedrag ter plaatse aanwezig was. h. Verslagvande -"ieuwjaars-Commissie. Ontvangen werd 321,25 aan geld en 21 zak tarwe. Dit laatste werd verbakken tot 480 brooden, terwijl de uitgaven bedroegen 311,134 en 10,114, te zamen f 321,25. De burgemeester zegt namens de rergadering den Voorzitter van de Nieuwjaars-Commissie dank en ver- zoekt dien dank ook aan de leden over te brengen. i. Van M. Blok, verzoekende hem ten behoeve zijner moeder als lantaarnopsteker .te benoemen. Met algemeene steminen wordt aldus besloten j. Van het Burgerlijk Armbestuur, waarin macbtiging gevraagd wordt om van de post onvoorziene uitgaven een bedrag van 1,78 over te schrijven op de post grondbelasting. Die machtiging wordt verleend. k. Van Ged. Staten der provincie Zeeland, waarin machtiging verleend wordt de overeenkomst met Ter Neuzeu betreffende den grintweg Ter NeuzenHoek nader te regelen. I. Idem, vermeldende, dat door dit college het laatste- lijk genomen raadsbesluit tot wijziging van de politie- verordening ter vernietiging is voovgedragen, als zijnde in strijd met de wet, voornamelijk om deze reden, dat in die veroriiening ook begrepes zijn de niet voor het publiek toegankelijke vertrekken van herbergiers, enz terwijl aangaande de bevoegdheid van den Burgemeester tot verlating van het sluitingeuur moet worden inge- lascht, dat dit alleen in bijzondere gevallen kan ge- schiedan Op voorstel van het Dagelijksch Bestuar wordt At verordening gewijzigd en in overeenstemming gebrach* met het bovenstaande. m. Naar aanleiding van bet Provinciaal blad no. 30 wordt besloten de verordening op het heffen van haven geld zoodanig te wijzigen, dat aan hospitaalschepen in tijd vUn oorlog vrijstelling verleend wordt. 4. At" en oversehrijving op de begrooting 1905. 5. VVijziging begrooting 1906. 6. Verzoek van den Roomsch-Katbolieken Ondei- wijzersbond in bet bisdom Breda om het salaris der openbare onderwijzers te verhoogen met het bedrag der verplichte storting voor het Rijksweduwenfonds. Met 3 tegen 4 stemmen wordt liierop afwijzend be- schikt. Voor de heeren Kaan, De Meester en Geelhoedt. 7. Wijzing der bouwverordening. Op voorstel van het Dag. Bestuur in overleg met de gezondheidscommis- sie worden eenige bepalingen in mildere geest gewijzigd. Op voorstel van den heer J. de Feijter wordt de hoogte der bedsteedeoren van 2,25 M. gebracht op 2 M. 8. Rondvraag. 9. Sluiten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2