BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant IIJIB0M aa BSLUK. Donderdag 8 Maart 1906. No. 4812. Gemengde berichten. FEPILLETOK. Hanrielsberichten. Te Wolvega heeft een weduwe in alle stilte bij nacht met haar kroost hare woning verlaten. Waarheen zij zich heeft begeven, is onbekend. Men brengt dit in verband met de arrestatie van den godsdienstonderwijzer. Men beschuldigt haar n.l. de vrouw te zijn die praatjes omtrent hem uitstrooide. De grillige mode heeft haar slachtoffer van verleden jaar, den mol, geheel losgelaten. De handel in mollevellen, gedurende den winter 19041905 zoo levendig, bestaat niet meer en de pels van den mol, toen tot 40 cent waard, is volkomen waardeloos. Honderden handelaars in dit artikel zitten met kisten vol gelooide vellen te wachten op den koopman, die ze tot elkert prijs zou kunnen krijgen. Het best zijn er aan toe gew&est de arbeiders, die, als zij het geluk hadden volwassen zoons te bezitten, weken hadde i van meer dan f 100. In de Neder-Betuwe zijn verscheiden arbeiderswoningen opgeknapt, een enkele nieuwe zelfs verrezen, door deze verdiensten. Een gepavoiseerd stoomjacht kwam Maan- dag, met gasten van het koninklijk bezoek aan den Kinderdijk, te Dordrecht on nog eens een kijkje op de rivier te nemen. De boot kwam op den berm van een der pijlers van de spoor- wegbrug, kreeg een lek aan de kiel en begon spoedig te zinken. Bemanning en passagiers wisten zich te redden. Een landbouwer te Eemnes wilde zijn koe van de hand doen en een andere koopen. Hij toog naar de markt te Hilversum en verkochi zijn beestje daar. Maar ongelukkig! al zijn po- gingen om een andere te koopen faalden en ten slotte wist hij niet beter te doen dan zijn eigen koetje maar weer terug te koopen voor f 22 meer dan hij er zelf voor gekregen had Uit een dorp in Noord-Holland vertrok, ongeveer tien jaren geleden, een ambachtsman naar Transvaal, zijn vrouw en kinderen achter- latende. In de eerste jaren ging het hem daar goed. Geregeld zond hij volgens belofte, aan zijn gezin in Holland geld, doch allengs liet hij minder van zich hooren, totdat, in en na den oorlog in Zuid Afrika, volstrekt niets meer van hem vernomen werd. Hij werd dood geacht door de wereld en eindelijk ook door zijn vronw, die voor ongeveer een jaar een nieuw buwelijk aanging. Dezer dagen echter ontving de predikant van dat Noord-Hollandsche dorp een brief van een ambtgenoot uit Transvaal, die bem mededeelde, dat tot zijn gemeente o.a. behoort de man die in zijn vaderland sinds lang niet meer tot de levenden was gerekend. In dien brief werd, namens dezen man, dringend gevraagd om eenig bericht aangaande zijn vrouw en kinderen, naar wie hij met groot heimwee zegt te verlangen. De predikant heeft den uit Afrika ontvangen brief naar waarheid beantwoord, met bijvoegiug van het portret van twee lief opgegroeide oppas- sende dochters, die de vader indertijd als kinde ren had achtergelateu. Zaterdagavond omstreeks 11 uur kreeg de gemeentepolitie te Assen een verdacht individu in de gaten. De man werd gearresteerd en men bleek te doen te hebben met een vluchteling uit Yeenhuizen Joh. Hend. B., van Amsterdam. Hij had zieh zooveel mogelijk verraomd, droeg een das om den groenen kraag van zijn kolonie- uniform en had een gewone pet op. De man is eerst 27 jaar oud. De tijd duurde hem in de werkinrichting te lang en het stond hem niet aan om de 23 maanden, die hij nog voor den boeg had, op Yeenhuizen te blijven. Yrij bewerkt door AMO. Het was avond. De arbeiders hadden huDne werkplaatsen reeds verlaten of stonden gereed dit te doen. Met eenige teekeningen in de handen stapte John naar het directie-gebouw om met den heer Burnett enkele bijzonderheden van den bouw eener nieuwe machine te bespreken, toen hij ge- roepen werd door Alice, die op de veranda boonen zat af te halen. //Johnny", riep zij, wel foei Johnny, wat hebje daar weer een afschuwelijke pet op je hoofd f" Hij legde zijn teekeningen op een bank en stapte naar Alice. ,/Och kom, juffrouw, het is een mooie pet, vind ik, en ze kost me twee shillings." //Al koste zij twee pond, Johnny, dan zou ik toch zeggen, dat ze afschuwelijk is, en je erg leelijk staat. Hoe kan je zoo'n monsterachtig ding op je hoofd zetten ffMaar ik kan toch niet met een hoogen zijden hoed overal in de fabrieksgebouwen rondloopen. Het is trouwens reeds de 7de maal dat hij er van door is gegaan. Zijne bedoeling was over Assen en Rolde en vervolgens langs het Oranje- kanaal de grenzen te bereiken. In Pruissen zou hij wel weer aan den slag kunnen komen, meende hij. Maar de politie heeft zjjn verzoek om hem maar te laten loopen, wijselijk afge- slagen. (A. Ct.) Op 1 Maart was van de 69,000 kerken in Frankrijk de boedel in 25,000 beschreven. In sommige plaatsen op het platteland wordt op middeleeuwsche wijze verzet geboden. Zoo wordt uit Le Puy gemeld dat in een dorp in de buurt van Pradelles de bewoners besloten hebben, zich eerder tot op den laatsten man te laten dooden dan de boedelbeschrijving in hun kerk te gedoogen. Om dit besluit ten uitvoer te leggen, hebben zij alle toegangen naar het kerkhof dat de kerk omgeeft, en dit hof zelf met eggen, boomstammen en dik staaldraad verbarrikadeerd, de kerkdeuren en vensters diehtgespijkerd, om de kerk een gracht van 21/2 M. breed gegraven, op den toren en het dak wachts opgesteld en binnen in de kerk pieken, hooivorken, zeisen en ook lerensmiddelen voor de verdedigers bijeengebracht. Zij zullen zelfs niet voor bet gebruik van gloeiende ljzeren staven en kokend water terugdeinzen en hebben daarom verscheidene smidsovens in de kerk opgesteld. Te Londen is weer eens een hougerkun- stenaar bezig geweest. Een ,/Herr" Sacco, zoo lezen wij, heeft Zaterdag zijn hongerkuur van 45 dagen voltooid. Al dien tijd heeft hij in Hengeler's Circus in een verzegelde kainer op- gesloten gezeten door vensters kon men hem zien en niets gebruikt dan wat spuit- water. Dr. Tanner's hongerkuur van 30 dagen en Succi's van 39 dagen zijn dus overtroffen. Sacco was Zaterdag vrij wel. Een kop cacao was 't eerste voedsel dat hij gebruikte. Wij weten niet van welk allerbeste merk het was. Een dure biljartstoot. In een herberg te Gehrden in Hannover had een biljartende boer een dokter die aan een tafeltje zat met een keu bij ongeluk een opstopper tegen het oor gegeven waardoor het gehoor van den dokter aan dien kant erg heeft geleden. Vier deskundigen maakten ui' dat hun collega ten gevolge van dien stoot 30 percent van zijne beroepsgeschiktheid had verloren. De zaak leidde tot een gerechtelijken eisch om schadevergoeding en in hoogsten aanleg is nu di boer, die er goed voor is, veroordeeld om aan zijn slachtoffer levenslang een jaarlijksche uitkeering van 1660 mk. te betalen. De boer wil het af- maken, door den dokter ineens een som van 13,000 mk. te betalen en het schijnt dat de dokter daar- mee genoegen zal nemen. Onderaardsche draadlooze telegraaf. Een priester te Wilkesbare, in den Amerikaauschea staat Pennsylvania heeft een systeem voor onder aardsche draadlooze telegraaf uitgevonden en er proeven mee genomen, die verassende resultaten hebben opgeleverd, zoodat hij zegt weldra Amerika met Europa telegrafisch zonder draad te zullen verbinden. Daarvoor moet, volgens den uitvin- der, vader Murgas in Europa en in Amerika een put gegraven worden van 900 meter diep, waaruit alle vochtigheid streng geweerd wordt. In dien put plaatst men het toestel, dat door draden, welke door stalen buizen loopen, met de opper- vlakte is verbonden en van dat toestel gaat de stroom uit, die, zonder draad, onder den grond doorloopt naar het toestel, dat op gelijke wijze in het andere werelddeel is geplaatst. Een verschrikkelijk ongeluk is te Eucce- chio in de buurt van Florence gebeurd, door een brand in de beneden verdieping van een huis, waarin op de daarboven gelegen zaal een bal plaats had. Kort nadat de brand ontstond zakte de vloer in, zoodat een aantal personen in den vuurpoel omkwamen. 16 verkoolde hjken zijn in de puinhoopen gevonden en men vreest dat er nog meer zijn. Een kind werd op wonderlijke wijze gered. Het zat op een tafel en werd, toen de voer inzakte, De arbeiders zouden zich een ongeluk lacben," zei John, terwijl hij zeer dicht bij Alice kwam zitten. Zij kleurde en wijdde al haar aandacht aan de boonen. z/Dit is nu de vijfde of zesde pet, die ik voor u opoffer, Alice 1 Ik begin te vreezen, dat ik wel nooit een pet zal vinden, die uwe goedkeuring mag verwerven," vervolgde bij, en plaagziek legde hij zijn hand ®p haar arm om haar in het afhalen der boonen te hinderen. //Maar toch schijnt ge belang te stellen in de waardige bedekking van mjjn hoofd, anders zoudt ge niet reeds zooveel petten hebben afgekeurd. Of heb ik het mis, Alice Zeg nu ook eens een woordje." Zij sloeg de oogen op en weer neer. Met elke seconde werd zij onrustiger, haar boezem hijgde. z/Laat mij los, Johnny," fluisterde zij. //Wat moet ik zeggen Je zit veel te dicht bij me. Als iemand ous ziet z/Och, zeg me alleen, of je een beetje belang in mij stelt, of je een weinigje liefde voor mij //Johnny! Johnny! Niet zoo dicht bij me!" //Al was het nog zoo weing. Mijn groote liefde zou ten slotte ook de uwe aanwakkeren, en wij zouden gelukkig zijn ons leven lang. Alice, zeg door de beweging van de tafel naardetrapgeslingerd. Het Berlijnsche Landgericht heeft een ge- vaDgenbewaarder tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat bij een celbewoner in de ge- legenheid had gesteld, met diens vrouw brieven te wisseler. en van het geld dat zij zond, levens- middelen voor den gevangene had gekocht tegen een provisie van 50 percent. De gevangene zelf kreeg een maand gevangenis erbij. Uit de briefwisseling bleek dat de vrouw op zijn verzoek bijna in elken brief een mooi lied moest opschrijveu, bv.Die siissen kleinen Magde- lein, An der Weser, Des Himmels hochste Gabe ist Liebe gans allein enz. Wat de Russisch-Japansche oorlog ons ge- gekost heeft De maatregelen voor de handhaving, zoo noodig, van onze neutraliteit in Indie, t^jdens den Russisch- Japanschen oorlog, hebben ons 367.610 gekost. Een dure onzijdigheid, waarvaa de Regeering voorsteld, de helft door Indie, de andere door Nederland te laten betalen, wijl beide deelen van het Koninkrijk bij de handhaving van de neutra liteit belang hadden. De weelderigst ingerichte automobiel van de heele wereld moet de New-Yorksche mil- lionair Mr. George Perkens, d# compagncn vsn Pierpont Morgans, bezitten. Er zijn zeven heel gemakkelijke zitplaatsen in en daartusschen staat een tafel, groot genoeg om in de tuf-tuf te kunnen eten of kaartspelen. Verder is er aan de voorzijde een rustbed, en aan den achterkant bevind zich een provisiekamertje met een ijskast enz. Alles is gemaakt van het kostbaarste materiaal. Door een spreekbuis kan de eigenaar, gezeten op een der gemakkelijke zitplaatsen, zijn orders geven aan den chauffeur. Het laag gelegen gedeelte ran het Italiaan- sche plaatsje Tavernola aan het Iseomeer is door een bergstorting bijna geheel en al verwoest en zelfs de gespaard gebleveu huizen zullen ter voorkoming van verder onheil, omver moeten worden gehaald. Op het oogenblik van de ramp bevonden zich de burgemeester en een visscher aan den oever, toen ze plotseling groote beweging in het water zagen en bemerkten, dat de gever langzaam weg- gleed. De oevermuren stortten in onder vreeselijk gerommel, terwijl boven de plaats en het meer zich een reusachtige stofwolk verhief en de be woners hun heen en weer schuddende huizen verschrikt verlieten. De groote villa Graselli is geheel en al verwoest, de apotheek van het plaatsje spoorloos verdwenen in het meer evenals het postkantoor, terwijl de kerktoren, het klooster en vele huizen instortten. Het landschap ver in het rond is een beeld van verwoesting. Eigenaardig is het, dat niettegenstaande de bergstorting de diepte van het meer vroeger 7 M., thans 13 is. Er heerscht een onbeschrijfelijke paniek onder de bevolking. Prof. Craig van het Franklin College te Philadelphia heeft een nieuw systeem van lacht- ballon uitgedacht. De mechaniek er van berust op de bewegingsweiten der planeten. In het kort komt het hier op neer, dat zijn toestel, niet zooals tot dusver uit een, doch uit twee luchtballons bestaat, een grooten en een kleinen, terwijl de kleine om den grooten draait. De ballons wen- telen zich bovendien om hun eigen as, overeen- komstig de wetten van de aswenteling der hemel- lichamen. Door een automatisch werkende schroef boort het gevaarte zich spiraalgewijze in de lucht langs de lijn van een parobool. Een nieuwe vinding is ook, dat het tot dusver gebruikelijke ventiel is afgeschaft en vervangen door een auto matisch werkende klep van geheel nieuwe vinding. De ballon is kegelvormig en het schuitje heeft ook den vorm van een kegel. Bij den ballon is de kegelpunt naar boven, bij het schuitje beneden- waarts gericht. De constructie is zoodanig, dat, wanneer men door een denkbeeldige lijn de middelpunten van de cirkelvlakken van grooten ballon, kleinen ballon en schuitje verbindt, defiguur van een rechthoekigen driehoek verkregen wordt, waarvan de schuine zijde naar beneden gericht is. Eenige welgeslaagde proeven zijn reeds genomen. toch eens wat, zeg maar een enkel woordje," vleide hij en sloeg intusschen zijn arm om haar leest. Alice liet een gilletje hooren en de schotel met boonen viel op den grond. Maar hij drukte haar vaster aan zijn borst en eindelijk sloeg zij de armen om zijn hals en kuste hem op de lippen. Eenige oogenblikken vergaten de jongelieden alles om zich been zij voelden het geluk der liefde, het nieuwe leven, in zich. De avondschemering viel in, en wellicht daardoor bemerkten zij niet, dat Moud, een jongere zuster van Alice, uit het huis op de veranda stapte. Zoodra Maud het jonge paar zag, vloog zij laehend in huis terug, en weinige seconden later verscheen zij met haar vader weer buiten. z/Dat heb ik al lang geweten, papa. Natuur- lijk, dat kon een blinde wel zien," zei het jonge ding. Als uit een droom ontwakend sloeg Alice nu de oogen op en snikkend omhelsde zij haar vader. John stond bedremmeld en stamelde //Neem me niet kwalijk, mijnheer Burnetthet kwam zoo plot seling ik was reeds lang van plan ik wist nietmaar ik ik verzoek u om de hand van uw dochter." z/Maar John", lachte Burnett" je staat daar, alsof Prof. Craig, een astronoom, wijdde de laatste jaren zijn speciale aandacht aan de aeronatiek. De dochter der republiek. In den bloeitijd van Venetie was de dochter van den doge een persoonlijkheid geworden als een prinses van koninklijken huize. De naam //dochter der republiek" toont dit reeds aan. Eens werd een politiek verbond tusschen Venetie en Byzantium door de teedere hand van zulk een dochter der republiek tot stand gebracht. V ashington is geen Venetie. Een president der Vereeuigde Staten is geen doge. En toch is Alice Roosevelt bij haar huwelijk een inter national hulde ten deel gevallen, als ooit een dochter van Venetie. Keizers en koningen, de czaar, de paus en de mikado hebben hare republikeinsche hoogheid miss Alice Roosevelt de kostbaarste huwelijksgeschenken aan de voeten gelegd. Het schouwspel is nieuw. Toen Thomas Jefferson in zijn ambt als president werd ingewpd, reed bij eenzaam, zonder eenig gevolg, van het Witte Huis naar het Kapitool, bond zelf zijn paard aan het hek vast, legde den eed af en keerde op dezelfde eenvoudige wijze naar zijn residentie terug. Toen I heodoor Roosevelt een eeuw later dezelfde ceremonie volvoerde, was de stad ge- tuige van een gedrang als bij de troonsbe- stijging van een Europeesch vorst. Hoeveel indrukwekkender was de eenzaamheid van Jef ferson vergeleken bij het gedrang om Roosevelt De scene, dat de president der republiek geheel alleen de trap van het Kapitool besteeg, was grootsch en blijvend in de herinnering van vele generaties. Roosevelt's triomftocht was banaal, de indruk na drie dagen weggewischt. De eenvoud der republiek is in de Vereenigde Staten reeds lang verdwenen. Weelde, pracht, verkwisting, vieren den boventoon. Het goud, gewonnen uit katoen, vet, koper en petroleum, dient als lokaas voor aristocratische schoonzoons en hoofsche praal lokt de dochters van million- nairs naar de hoofdsteden der oude wereld. Van alle gevaren, die de Amerikaansche repu bliek bedreigen, zijn de gevaren van den rijkdom de ergste. De plutocratic wordt steeds mee merkbaar. Het pronklievende Frankrijk heeft de wisseling der presidenten in voornamen eenvoud laten gebeuren. Washington kan van Parijs leeren wat republikeinsche eenvoud is. Toen voor twee jaar Grover Cleveland in het Witte huis bruiloft vierde, ontving de jonge vrouw geen hulde of geschenk van koningen en keizers. En nu is het al voor de dochter, dat de oudste dynastien buigen Een historische anecdote is dikwijls leerrijker dan een geheele collectie diplomatieke akten. De protocollen over de conferentie van Alge- ciras zullen de komende geslachten niet veel meer belang inboezemen, dan de verhandelingen van den Regensburgschen Rijksdag in de 18e eeuw. De lijst van Alice Roosevelt's huwelijks geschenken is daarentegen een historisch docu ment, een interessant evenement in de ge- schiedenis der eeuwen. Grooten Schouwburg te Gent, Directie: G. MARQUET. Zondag 11 Maart a. s., te 2 ure, dagvoorstelling opvoering van La Tosca, lyrisch drama in 3 bedrijven, woorden van V: Sardou, door Illica en Giacosa, muziek van G. Puccini. Hulst, 5 Maart. e uit de maan komt vallen. Je bent er ver- wonderd over, maar ik weet het reeds lang en als ik iets tegen je verloving met Alice in te brengen had, dan zou ik dat al maanden geleden gedaan hebben. Integendeel, het verheugt me, dat Alice haar keuze heeft gevestigd op een flinken man met een degelijk karakter. John, ge zijt welkom in mijn huis en in mijn familie Er werd besloten tot een groot verlovingsfeest. De geheele Burnett Compagny met zijn honderden werklieden zou er aan deel nemen. Reeds den volgenden morgen werden groote vaten bier gereed gezet op verschillende binneo- plaatsen van de fabrieksgebouwen, en om vier uur uamiddags legden alle werklieden den arbeid neder, dat waren er bijna drie duizend. Ieder kreeg een flinke portie van een „koude tafel" en het noodige bier. Langs de lanje tafels, die in de verschil lende werkplaatsen waren getimmerd, giugen John en Alice zelf rond om toe te zien op de geregelde bedieniug der gasten, die zich spijs en drank goed lieten smaken. Overal werd het jonge paar met luide hoera's ontvangsn, iedereen wilde huu de hand drukken, en overal werden aanspraken ge- houden en op hun welzijn gedronken. (Slot volgt.) VAN DE VAN Middsnprijs per 100 kilo Tarwe 8,50 Rogge f 7 50 - VTmtergerst 7,75 Zomergerat/—Haver 8,—;£rwteD f 9,50; Paardenboonea J 9,Duivenboonen f Witteboonen 13, Bruineboonen 10,—Boekweit f Lynzaad /12.50; Aardappels 4,50 Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,30 Eieren per 26 stoka 0,90. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld: 27 stuks hoorn- vee, 28 varkens. Verkocht 11 stuks hoornvee, 16 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5