""TTwrrriTok. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 3 Maart 1906. 46' Jaargang. Buitenland. Gemengde berichten. No. 4810. T"W™ZE1ZE1ZDZE3 "RT i-AJD. De Marokkaansche conferentie. De meeningeu omtrent het al- of niet-welslagen dezer conferentie wisselen eigenlijk met den dag, maar op 't oogenblik lijkt er op bet gelukken nogal hoop te zijn, en zoowel Duitsche als hram- sche bladen zijn optimistisch. Of dit hetgevolg zal zijn van de pogingen, die men aau Oostennjk- Hongarije toeschrijft, om zijn Duitschen bondgenoot tot toegeven te bewegen In de kwestie der national* bank in Marokko schjjnt men beslist een goed eind opgeschoten en zij heeft nu met meer den vorm van een twist tusschen 1 ranknjk en Duitschlaad, maar men is bij de beraadslaging daarover werkeljjk doeDde om de zakelijke belangen van verschillende mogendbeden met elkaar in oveieenstemming te brengeu. Naar de *lndepen- dauce Beige" bericht is bet Fransche plan all praktiicber daarbij tot basis genomen. Ook teu- opziehte van de regeling der politie staan de beide landen niet meer zoo onverzoenlijk tegeu- over elkaar. De nieawe nota van Revoil, in antwoord op die van Radowitz, laat de dear open voor verdere onderhaudelingen, en de Duitsche regeering schijnt, uaar bensbten ait Bsrlijn te oordeeleu, met ongenegen daarvan gebruik te maken. Wanneer Fraukrijk aseerdere waarborgen sou willen geven dat bij een regeling der politie, die zij voorstelt, de belangen van andere mogend- heden geen schade zullen lijdeo zoa Duitschland bareid zijn het voorstal aan te nemeu, an ook verder Frankrjjks's overwegenden invloed in Ma rokko te erkennen. Het is echter goed, al dergeljjke benchten onder voorbehond aan te uemen. Het drievoudig verbond. Blijkt uit het bovenstaande, dat men ook aan de bondschappeljjke trouw van den Dneboud een invloed ten goede toekent aan de Marokkaansche ouierhaideliugeu en dus de kracht van dit verbond in Europa nog waardeert, een goed toeschouwer kan het niet ontgaan, dat er aan de innerlijke kracht van dit verbond veel hapert. Tnsscben Duitschland en Oostenrjjk-Hongarije, het is waar is alles nog koek en ei, al zal bjj de Hongaarsche helft der Donau-monarchie de sympathie voor Duitschland er door de laatste voorvallen niet op vooruitgegaan, maar tusschen Oosteurijk-Hougarjje en Itali# schijnt het al erg slecht te siaan. Iu een Italiaansche kraut, de #Mesraggero", komt weer een heftig artikel tegeu Oostenrijk voor van de hand van een Itaiiaausch afgevaardigde, die Oostenrijk haar houding tegenover de Italianeu in de monarchic en tegenover de Hougaren verwijt. Maar er is nog een audere reden van bait tusschen de twee boudgeuooteu en een, die bet heele Ooud- genootschap wel eens ondersteboveu kon gooien. ItaliS begeert Albanie, een groot stuk van het Turksche rijk, en Oostenrijk wenscht het eveueeus, om daardoor een weg naar de Turksche watereu te krijgen en heeft met die Italiaansche aspiratie niets op. Nu gaat het de Donaumonarchie met erg voordeelig op het Balkau-schiereiland, want de verschillende Balkan-staieu sluiten zich, blijkbaar tegenover haar, nanwer aaueen, en Italie, dat met een paar dezer staten op bijzonder goedeu voet staat en aan Montenegro al een paar balterijen berggeschnt heeft cadeau gegeven, profiteert daar van ter vereterking van haar positie, wat niet nalaten kan te Weenen kwaad bloed te zetten. TEU NEUZEN, 2 Maart 1906. Bij Koa. besluit is pensioen verleend aan J. H. Looije, wed. A. C. N. Grenu, ontvanger der kanaal- en havengelden te Ter Neuzen, ten bedrage van f 288 'sjaars. Q 11 Yrij bewerkt door AMO. 68) #Kom mee, AnnyLaten wij samen bidden bij het lijk van je vader," zeide hij zacht. »Hij stierf, alsof hij ons alien nog de hand der verzoening wilde reiken. 0, in zijn liatste oogenblikken wist hij wel, dat hij in vele, dingen gefeild had. Hij was zoo kalm en zijn hoofd was zoo helder als ik zelden te voren gezien heb, Nauwelijks vijf minaten voor zijn dood hoorde ik hem nog zwak lispelen Waar is John, Army? Wij lieten John dadelijk halen, maar toen hij kwana, was papa al dood." Samen gingen zij de gang door en de trap af naar de eerste verdieping, waar Elverdaal iu zijn aliapkamer op zijn doodbed lag. Onwillekenrig bleef Burns staan, toeu hij den doode zag. Welk een krachtig lichaam was bier door den dood rsedergeveld 1 Hoe veel jareu had die steike man nog kunnen leven, als de drankzucht. zijn krachteu niet ondermijnd had Datr lag hij nu als een eik, door den storm neergeworpen. Het iange grijze haar, dat tijdens zjjn leven meestal verward om zijn hoofd ging, was nu zorgvuldig iamd, het gelaat was rustig, bijna mooi. De verzoenende adem des doods was over hem gegaan. UITSLAG der stemming voor twee leden van den Gemeenteraad te Ter Neuzen op 2 Maart 1906. Aautal stemmen in district ir Totaal. 1-1 -3 s S 3, Aantal kiezers 810 181 409 1400 Uitgebracht 651 147 332 1130 Van onwaarde 12 3 13 28 Geldige stemmen 639 144 319 1102 P. de Bakker 69 30 25 124 T. v. B. Waalkes 239 24 77 340 R. Drost 262 21 69 352 J. J. de Jager 188 60 115 363 L. de Koeijer 238 85 169 492 J. D. Thielman 59 33 16 108 M. Verbrugge 171 23 134 328 De volstrekte meerderheid bedraagt 552. Herstemming tussahen de heerenVan Borssum Waalkes, Drost, De Jager en De Koeijer. De vereeniging van oud-leerlingen van de wintercursnssen in landbouwkunde in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft besioten, dezen zomer een excursie-reis naar de provincie Groningen te doen, ten einde kennis te maken met de verschillende methodes van bebouwing aldaar. Omtrent onderstaande, reeds in het le blad vermeld, bericht men ons nader uit Houtenisse, 28 Febr. Heden herdacht de Hoog Welgeboren Heer K. J. A. G. Baron Collot d' Escury den dag waarop hij voor 127a jaar als opvolger van zijn vader, wijlen den Welgeboren Heer H. A. A. Baron Collot d'Escury, benoemd werd tot Rentmeester van het Kroon-Domein in het Rentambt Hulst. Eene commissie van 20 leden uit en door de 280 pachters iu het rentambt daartoe be noemd, begaf aich hedennamiddag 3 ure naar de wouing van den jubilaris, teneinde hem te complimenteeren en met zijn feest namens alien geluk te wenschen. Nadat de jubilaris in hun midden was ver- schenen, nam de voorzitter der commissie, de heer J. J. van Areuthals het woord, en in eene breedvoerige rede uitgesproken, zooals we dat van hem verwacht hadden, wees hij er op wat het Kroon-Domein en de pachters voor 121/* jaar door het afsterven van den vader van den jubilaris hadden verloren, en bracht hij aan de nagedachtenis van dien edelman eene eerbiedige dankbare hulde. Was de droefheid algemeen, de vreugde was niet minder, toen vernomen werd dat het H. M. de Koningin behaagd had zijn aoon, thans de jubilaris tot zijn opvolger te benoemen, omdat men de zekerheid had, dat men in hem, met de administrate en ook met den landbouw zelve bekend, een waardigen opvolger zou hebben. Vervolgens haalde hy breedvoerig aau wat door den jubelaris gedurende die 121/, jaar en ook voor dien in het belang van den landbou- wer werd gedaan, wat door zijn gewaardeerden invloed of medewerking was tot stand gekomen en haalde daarbij 0. m. aan verbetering van wegen de oprichting eener stoomzuivelfabriek, der cooperatieve suikerfabriek, het laatste het resultaat van initiatief en jaren arbeid en de goeden concurrent van den trust van specula- tieve suikerfabrieken, de stoomtram Hulst Walzoorden, landbouwverzekeringen enz enz. Voor dat alles bracht spreker hem, namens al de pachters den welgemeenden diepgevoelden dank, en feliciteerde hem namens alien recht hartelijk met het koperen feest, en voegde daar bij ook de gelukwenschen voor mevrouw, zijne echtgenoote en kinderen. /,Ziet hij er niet goed ait, Will suikte Auriy zachi. Hij stierf zoo kal m Da *1 dat vrerseltjke ijlea in deu laatsteu tjjd sliep hij in als een kind. O, niemaud weet, hoeveel hij geleden heeft I Zijn dood was werkelijk een verlossiiig, de goede God heeft hem nit barmhartigheid tot .ich genomen." Aan het voeteiude van het bed stood John met Burnett, en een weinig zijwaarts bield de dok er, Francis Frank, een fluisterend gesprek met Twellinghood. fWjj iijd en alien het meest door oververzadi- ging," zei dp dokter zacht. Wanneer een eok'el persaon sterfc door gfbrek, staan daar tegenover houderden en duizendeu, die sterveu door het over loedig gebruik van spijs en drank. De nood is '-'sit-nlijk het ware zont des levens, Twellinghood. Veleu worden vdor hun tijd ten grave gebracht, ouidst zij hun eigen nataur ciel binnen de perken biehlee, of hun eigen gebreken niet meester konden wnrdes. Everdaal is slecht.s c6n van de vele si eh'.offers, die zich zelf niet wisten te beheer- sch Hjj had anders nog lang kunnen leven." En daar zou hij zich beter bij bevonden hebben," voegde hij er zacht bij, terwijl hij met den dokter zich beschciden terugtrok iu een vens't-ruis. #Hij was te zwak van karakt^r om rijk te zijn. Hij kon den glans van het goud niet verdragen. Het goud beloofde hero geluk en rust, maar het verschafte hem niets dan zorg en onrust. Aan Elverdaal hebben wij voor de Spreker zeiwaar we het verledene aanhalen, daar richten we ook onzen blik op de toekomst en wel met den wensch, dat U nog vele jaren op dezelfde wijze van voorheen en thans onzen Rentmeester moogt blijven. Als stoffelijk bewijs van dank en felicitatie werd den jubilaris daarbij aangebodeneen prachtig bewerkt eikenhouten bureau-minister, met daarbij passende fauteuil, vergezeld van een in fijn leer gebonden album, bevattende, met zeer net gecalligrafeerde opdracht, al de namen der (280) pachters-deelnemers. De voorzitter eindigde zijne toespraak, onge- veer aldus Nogmaals hartelijk gelukgewenscht en onzen dank. Viert eens uw zilveren en zoo mogelijk uw gouden feest, en moge de tijd, die ons daarvan nog scheidt, door U worden door- gebracht in de beste gezondheid en met al de kracht die in U is, omringd door alien, die U lief en dierbaar zijn, doch ook met Uwe pachters, Uwe vrienden. Zichtbaar aangedaan dankte de jubilaris voor de hulde aan de nagedachtenis van wijlen zijnen vade", voor de hulde en felieitatie hem gebracht, voor het prachtige cadeau en voor de lieve woorden waarmede hem dit werd aangeboden het geschenk waarmede hij aangenaam was verrast, zou in zijne woning eene waardige plaats erlangen, en wanneer hij er aan werkzaam was, zou het hem steeds eene aangename herinnering zijn aan dezen dag en aan de gevers. Was hij op velerlei wijze steeds in het belang van den landbouw en ook van de pachters werkzaam geweest, hij hoopte dat, indien God hem de kracht schenkt, te blijven doen als voorheen. De aandacht aan het feest geschonken is wel een bewjjs, temeer de heer Collot d'Escury, ondanks de oppositie die door sommigen tegen hem, 0. i. ten onrechte wordt gevoerd, geacht en bemind is. Moge de wensch van den voorzitter der commissie tot den jubilaris viert eenmaal uw zilveren en zoo mogelyk ook uw gouden feest," in vervulling gaan. Dit zou o. i. een zegen zijn voor deze streek. Hoek, 2 Maart. Gisterenavond heeft de mnziekvereeniging rE!k naar zijn krachten" ons door haar laatste wintercoucert weer een genotvollen avond bezorgd. Zoowel op het gebied van muziek- als van tooneelkunst viel er veel te genieten en de spelers werden dan ook herhaaldelijk met applaus begroet. Van de muziekstokken viel zeker wel de polka *Les Campagnardes" het meest in de smaak, waarbij de directeur ons tooude, dal doorijverige oefening ook door plattelandsche mnziekvereeni- gingen wel iets schoons ten gehoore kan gebracht worden. De klucht- en blijspeleu werden zeer ten genoegen der bezoekera opgevoerd. Door kleediog, manieren en uitdrvkkingen werden daarbij vaak de lachspieren in beweging gebracht. Vooral mag dit gezegd worden van bet slot ffGeen likdi-orns meer" waarbij de spelers door het uitbuudig gelach telkens moesten wachten opdat ce zich verstaanbaar zouden kunnen maken. Dankbaar voor het genot roepen we daarom der muziekvereeniging toe ffwil zoo blijven voort- gaan, om ons heerlijke winteravouden te bezorgen en ge kunt op onzen steun rekenen." Koewacht. Nu van Belgische zijde de vraag naar Zeeuwsch vlas in den laatsten ty 1 sterk toegeuomeu is, wordt hier weer veel vlas gezwingeld. Voor een 30tal jaren in den gouden vlastijd waren op ieder dorp een 50 a 60 dezer zwiogel- hokken, die iuderdaad deu naam van »hokkeu" verdienden. Vaak van wat ruw hout getimmerd, het dak, uit ruwe sparren bestaande, met pannen losjes bedekt, speelde de wind door alle gaten en reten. Thans zijn deze werkplaatsen voor den winter duizendste rnaal ondervonden, dat geld niet g«- lukkig maakt." Anny en Will waren geheel verzonken in het beschouwen van den doode, en hoorden niet wat achter hen gefluisterd werd, maar zij gevoelden wel, welke leering er in dit sterfgeval lag. Zij begrepen al het bedriegelijke van he' sehijn- geiuk Hoe was Elverdaal wegens zijn erfenis h»Jrijd geworden Hoe gelukkig meende ieder, dal deze erfgenaam was, en hoe ongelukkig was hij iuderdaad geweest! Hoe verderfelijk was het gou i geweest voor hem en zijn geziu Bevende drukte Anny zich tegen Will aan, alsof zij bij hem b-scbTining zocht tegen het uoodlot. En hij sjo g zijn arm om haar heen en keek haar in de treuwe, eerlijke oogen. Hij was ook vaderloos, zijo levenspad was ook niet met rozeu bezaaid g wees' tot heden bij had het leven ook van de rn»f zijde leeren keuuen, maar i:i zijn biunenste droeg hij de ware bron van het geluk, de bron des levensde liefde. Aan het doodbed van haar vader verstonden hunne haiten elkaar, en werden Anny en Will voor het leven met elkaar verbonden. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Sedert dien tijd waren nog geen twee voile jaren verloopen, maar indie betrekkelijk korten tijd was er bij de Burnett-Company zeer veel veran- derd. Vooreerst waren alle vreemde kapitalen terngbetaald, zoodat Burnett en John van Elver- heel wat beter ingericht. Toch is de inrichting nog verre van volmaakt. In een zwingelhok toch staat de werkman gewooiilijk van's morgens 6 nur tot 's avonds in eene kleine ruimte vol onreinheden. Door bet braken van het vlas komt namelijk veel stof vrij, dat rondzweeft in de kleine ruimte. Bij elken ademlocht neemt de braker zulke stofdeeltjes op in zijn adembalingsorga- nen. Nn wordt door ventilatie wel een groot gedeelte van het stof naar buiten gedreveu, doch de toestaad is nog zoodanig, dat alleen menschen met sterke longen het werk kunnen volhouden. Door aanbrengen van luchtkokers stofschermen en nog doelmatiger ventilatie zou het verblijf in die werkplaatsen veel minder nadeelig voor de gezondheid te maken zijn. Het licht misschien wel op den weg der gezondheidscommissie eens te onderzoeken ten eerste of deze werkplaatsen niet beter ingericht kunnen worden, in verband met den arbeid, die daariu verricht wordt en ten tweede of de bewerking van het vlas niet op minder stofvoortbrengende wijze zou kunnen ge- schieden. Zeker is het toch, dat in deze hokkeu de gezondheid van vele arbeiders in gevaar wordt gebracht. Bit Maastricht meldt men d. d. Woeusdag De omliggende dorpen staan onder water. Het verkeer met de dorpen Meersen en Keer kan voor voetgangers alleen nog over houten noodbruggea gsschieden. Zij zijn per rijtuig nog wel te bereiken, doch dan loopen de paarden tot de buik in 't water. Het verkeer met Scharen en Heugen is te voet totaal verbroken. VolgeDS inlichtingen wies de Maas Dinsdag van 9 tot 3 nnr bijna 2 meter. Zoo een snelie was is hier een zeldzaamheid. Tonuen, stoelen, tafels, kisien enz. drijven de Maas af. Hedennacht werd aanhoudend hulpgeroep in het naburige dorp Heugen gehoord. Met fakkels en lantaarns trachtte men aan te duiden, waar hulp te verleenen. Zoover ik kan weten zijn geen ihenschen omgekomen. Talrijke arbeiders konden niet naar de stad komen werken om de dood- eenvoudige reden, dat men niet door het water kan. Wast het water nog een meter, dan stroomt het door de O. L. Vrouwepoort naar het kauaal en wellicht de stad in. Geweldige regens hebben ernstige over- stroomingen teweeggebracht, voornamelijk in het Belgische stroomgebied van de Maas. De Sambre is buiten haar oevers getreden en heeft de dorpen Moubiquies en Msrchiennes onder water gezet. Ook Charleroi is ODdergeloopen. Het water overweldigde de gasfabriek en op vastenavond was de geheele stad in duisternis gehuld. Nabjj Namen zi|n op de Maas 25 booten vergaan, de opvarendeu wisten zich te redden. Te Wepion, uaby Namen, is de Maas in een onmetelijke wa- tervlakte herschapen, die tegen de berghellingen aan stroomt. Te Roisin is door het water een fabriek ondermijnd en ingestort. Te Qnie»rain is een 12jarige knaap door het water meegesleurd. Te Herchieg verdronk een man van 70 jareu. Ghaudfontaiue, Trooz en Roms^e staan eveneens onder water. Te Lnik vreesde men gernimen tijd, dat de quai de la Batte eon bezwijken, waardoor een groot deel van het lager gelegen gedeelte der stad overstroomd zou zijn. Gelukkig kon men het gevaar nog afwenden. Te Prayau werd een een huis door het water ingesloten, dat naar binnen drong. De bewoners, drie gezinnen, moesten op het dak vluchten en bracbten daar den nacht door. Eerst tegen den morgen werden zij met booten gered. daal de eenige eigeuaren wareD. Dan waren er groote stukken land aaugekocht om er de fabrieks- terreinen mee te vergrooten. John was een geheel jaar in Frankrjjk en Duitschland geweest om de nieuwste machines te leeren kennen. De beide irmanten wildeu de Buruett-CompaDy een eervolle plaats verzekeren onder hare mededingers, voor het heden en voor de toekomst. Al de gemaakte veranderingen hadden veel moeite en zorg gekost, doch ze waren nu voltooid en op elke plek van de groote fabriekswerf heerschte opgewekt leven. John was zelf de ziel van de nieuwe onder- nemingen. Zijn jeugdige kracht en zijn groote werklust maakten hem onvermoeibaar. En ai bezat hjj nog niet deu rui men blik en de groote ervaring van zijn leermeester Burnett, zoodat hij dikwijls bij dezen moest aankloppen om goedeu raad, toch durfde hij veel ondernemen en in da meeste gevallen slaagde hij. De uitgebreide fabriek had druk werk en wierp ruime wiusteu af. In zijn uiterlijk voorkomen was John nog ge heel dezelfde van vroeger. Ofschoon hij en zijn zuster bij den dood van hun vader een groot kapitaal gelifd hadden, liep hij als voorheen iu ziju werkmanskiel door de fabriek en wooude nog in hetzelfde arbeidershuisje, dat hjj betrokken had na de onderteekening van zijn eerste contract met den heer Burnett. Dat contract was natuurlijk vervalleu, hjj had nu een ander, waarbij aau hem het derde deel van alle winsten der fabriek was toegekend. (Wordt vervolgd.) 15 u 3 OS u I--H i CO 1 2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5