Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 3 Februari 1906. 46® Jaargang. GEMEENTEHAAD, ERZOEK ELK. Binnenland. GRONDBELASTING. FETJILLET0N. Buitenland. ■^i rJ"l"V\7" H I H i'DUl BLAD. A. C. N. GRENU en Mr. F. C. VAN DEINSE, opgaven van Candidaten, Vrij bewerkt door AM0. 55) De toestand in Rusland. TER NEUZEN, 2 Februari 1906. VERKIEZING VOOR DEN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis dat op Dinsdag den 20 Februari a. s., zal plaats heb ben de verkiezing van twee leden van den Gemeente raad ter voorziening in de vacatures ontstaan door bet overlijden van de heeren dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd als bedoeld in artikel 61 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inbouden de naam, de voor- letters en de woonplaats van den candidaat en onder- teekend zijn door ten minste acht en twintig kiesers bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoo- rende tot bet district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven radet geschieden per- soonlijk door een of meer der personen, die de opgave bebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegen- woordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar vanaf heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt ./Hij, die eene opgaaf, als bedoeld in artikel 51 inlevert, ffwetende dat zij is voorzien van bandteekeningen van .personen die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de .verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl .zonder die handteekening geen voldoend aantal voor .een wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met .gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene .geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. .Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat //hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing .eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde op- .gave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend." Ter Neuzen, den 2 Februari 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat door den Gemeenteraad in zijne zitting van 23 Januari 1906, tot leden der Commissie van Fabricage in deze gemeente voor bet jaar 1906, zijn benoemd de heeren A. VISSER, P. A. VAN DE VELDE, G. WIELAND en J. K. DE MASIER. Ter Neuzer., 2 Februari 1906. Burgemeexter en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, becretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN, Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) tot regeling der Grondbelasting Brengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en schatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, heden gedurende 30 dagen, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn neder- gelegd en dat aan ieder, wiens eigendommen in die staten vermeld zijn, eene kennisgeving zal worden gezonden, Ter Neuzen, den 2 Februari 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 0 Vjjftjg pond? Geef tnaar hier, mijnheer PerkinsLuten wij er tnaar niet lang over prateu. Voor den duivel Voor vijftig pond verkoop ik a miju vader, mija moeder, en *1 wat ge tnaar wilt." ffNatnuriijk moet ge een kwitan'tie teekenen, waarin rermeld wordt., dat; ge die schaldbbkentenis aan mij hebt verkocht voor vijf honderd pond en dat ge dus geen aanspraak meer hebt op dat geld." .Geef me zoo'n kwitantie tnaar, mijnheer Ik ondrrteeken alles en ik zal me daar eerlijk aan houden. Wanneer ge mij "ijftig pond betaalt, behoort de schuldbekentenis aan u." „Maar tk trek er de zeven pond en elf shillings af, Brockers //Nu, bet is my goed Geef me het geld maar Wij zijn toch goede vrienden, mijnheer Perkins De overeeakomst werd op staauden voet ge- schrrven en onderteekend, en zeker waren twee eerlijke tnenschen nooit levredener over em be- kl onken zaak dan deze twee schurken over deze fiuancieele regeling. De onde Brockers was blij, dit hij zooveel geld had ontvangen voor een schuldbewijs, dat hij voor niemendal van Green had gekregen. Dat bewijs had voor hem evenveel waarde als een stuk scheurpapier. Perkins was blij, oradat hij nu in langen tijd niet zou worden lastig gevallen door den al te vertrouwelijk ge- worden zeemau, en nog meer verheagde hij zich, omdat hij een voordeeltg zaakje had gedaan. Hij had vijftig pond voor dat bewijs betaald, en hy Burgemeester ea Wethouders van TER NEUZEN brengen ter algemeene kennis den uitslag van het onderzoek met Gerbers tolcentrifuge van de melk, die aan de huizen der ingezetenen wordt afgeleverd DATUM N A M E N W0ON- UITSLAG van der van het AANMERKINGEN. onderzoek. Melkverkoopers. PLAATS. onderzoek. 22 Januari 1906. Abraham 't Gilde Ter Neuzen. 4,Of t Cijfers 2,7 tot 2,9 zuivere melk. id. Jacobus Deij 3,5 Cijfers daarboven hooger vet- id. Jan Klaassen tt 2,7 gehalte. id. Willem Loof Mz u 4,0 Idem daar beneden melk van id. id. Wed. J. van der Meer. Krijn Dees H 3,5 3.0 twijfelachtigen aard. id. Jacobus Jansen 3,5 id. Joannes Gerres n 2,7 id. Gerard us van de Wege 2,8 id. Cornelis Maas Zaamslag. 3,9 id. Marinus Machielsen. Hoek. 3,0 id. Wed. J. van der Gouw# i y 3,8 id. P. J. Klaaijssen Ter Neuzen. 3,0 id. Jan de Feijter Mz H 3.7 id. Jan Johannes van der Driel. H 2,9 id. Hendrik Koekkoek 1 3,0 id. Franpois t)ekker Az. V 3,0 id. Jan Platteeuw U 3,1 id. Hendrik de Koeijer. Hoek. 3,8 id. Pieter de Kraker Ter Neuzen. 3,5 id. Michiei H. van Doeselaar tt 3,4 id. Wed. Jacobus Meertens Hoek. 3,9 id. Willem Frederik Kaijser. Ter Neuzen. 4,0 id. Willem Koster a 3,8 id. Jacobus P. Vercouteren 2,7 id. Jacobus Oppeneer a 3,1 id. Adriaan de Fouw n 3,0 id. Levinus B. van Kerkvoorde. tt 2,7 id. Jan de Ruijter Zaamslag. 2.4 id. Arend Dieleman Ter Neuzen. 2,6 id. Pieter Loof n 3,4 id. Levinus Dieleman 3,0 id. Dirk de Witte (gestel). Reinier Scheele Hz. t 3,4 id. r 1,5 Melk geleverd door M. Scheele te Zaamslag. Monster op het oogenblik van levering 1,6. Stalmonster 4. id. Hubertus Bannier u 1,5 Melk geleverd door Marc, de Feijter te Hoek. Monster op het oogenblik van leve ring 3. TER NEUZEN, 2 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Al isschijnbaar in Rnsland de kalmte terugge- keerd, in werkelijkheid gist het nog onder de be- volking en de revolutiouairen houden, ondanks al de in beslag geuomen bomtnen, er nog genoeg over om aanslagen te plegen. Te Moskou is een samenzwaring ontdekt om het Kremlin in de lucht te doen springen. De politie heeft een onderaardsche gang onder het Kremlin ontdekt, die uilkwam in een riviertje. Onder het keizerlijk paleis, waarin de Gouverneur- generaal woont, zijn een groote voorraad dynamiel, twee elektrische batterijen, geleidingsdraad, enz. gevonden. De Peterburgsche correspondent van de ,/Matin" schrijft, dat Maandag te Minsk een onbekende een bom geworpen heeft naar het hoofd van den Gouverneur-generaal, zonder dat deze echter eeuig letsel kreeg. Later werd met een revolver geschoteu op den commissaris van politie, die ook ongedeerd bleef, maar een politie-agent en een voorbijganger werden gedood. Te Bjelostok werd in de straat een bom neer- geworpen, waardoor twee kinderen om het leven kwamendoor een helsche machine, die in het bureau van politie werd geslingerd, werd een politie-agent gedood. Te Wilna wordt voortdarend geschoten en vinden maar steeds arrestaties van talrijke personen plaats. Een menigte advokaten, ingenieurs, genees- heeren en journalisten zijn gevangen genomen te Koneliak werden acht onderwijzers opgesloten. zou daarvoor van Linnmg vijf honderd pond teragontvangen, zoodra de erfenis van Elverdaal niet meer in gerechtelijke bewaring was. De aanblik van het geld, dat Perkins hem op de tafel voortelde, bracht den ouden Brockers in een zeer goeden luim. Hij werd spraakzaam en vroeg met een grijnslach ,Moet ik nog het een of ander voor u onderteekenen, mijnheer ^Voorloopig niet! Dit is voldoende." Het komt er niet op aan, wat het is. Ik ODderteeken alles. Wij zijn goede vrienden, niet waar? Ik hoop, dat wij dikwijls zaken met elkaar doen, mynheer PerkinsAls Green maar weer vrij is." In de vreugde van zijn hart aprak hy ondoor- dacht die laatste woorden uit, maar Perkins voelde iets, alsof een adder hem gebeten had. Wat zegt ge daar Brockers vroeg hij scherp. Brockers stak het geld in zijn zak en ant- woordde toen #Ik zei, mijnheer, dat wij vrienden zijn en dat het onder ous niet aanknmt op eene onder! eekening." z/Neen ge hebt over Green gesproken." //Over Green? Och ja, die arme kerel Hij lijdt onschuldig, mijnheer Perkins Ik durf zwereu op zijn ouschuld Nu, het zal zoo slecht niet voor hem afluopen, niet waar Kom, ik ga heen. Goeden dag, Perkins Tot wederziens Brockers ging heen en in gedachten verdiept oogde Perkins hem na. Toen nam hij een bundel papieren ter hand en zocht daaruit de sehuld- bekenteuis van Scheppers. Hij bekeek het papier nog eens nauwkeurig en bevoud het volkomen in orde. En tocb had Perkins een gevoel, alsof hij niet gerust kon zijn, voordat hij de vijf honderd pond in handen had. Nu begon hij ook naar het einde van die Elverdaal-geschiedenis te ver- angen. Die Brockers en die Green walgden hem EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Algemeene beschouwingen. Bij de voorzetting van het algemeen be- grootingsdebat wees de heer 't Hooft op de onvastheid van de politiek van het Kabinet, voortvloeiende uit het feit dat het niet steunt op een eigenlijke meerderheid. Spreker meende dat de Minister van Water- staat met het oog op zijn mede verant- woordelijkheid heeft te kiezen, nu nog, tusschen zijn ministerschap en zijn verblijf in Chili. Hij achtte het verlof diep besehamend voor ons nationaal gevoel. De heer Van Leeuwen besprak den finan- cieelen toestand om tot de conclusie te komen dat de toekomst zich minder gunstig laat aanzien dan het verleden. Het te-kort is hooger dan hoe lauger hoe meer, hij verlangde naar het uur, waarop door een vergelijk het proces d'Aigre contra Elverdaal tot een einde zou komen. Dan had hij die twee getuigen niet meer noodig. Wat zou hij dan in zijn schik wezenDan ontving hij de vijf honderd pond van die schuldbekentenis, en zijn voorschotten aan markies Gaston, die waren ook al aangegroeid tot een flink bedrag, en na- tuurlijk ook het loon voor zijn rechtskundigen bijstand, verleend aan de markiezin. Door de omstandigheden verleid, was hij in dit proces diepe-r gewikkeld dan bij wel raadzaam achtte. Hij had voorschotten gegeven in het vaste ver- trouwen op een goeden aflaap en een rijke be- looning voor zijn moeite. Wanneer alles goed afliep, was het een rijk zaakje, zooals hij nog nooit had gehad. Dan kon hij de rechtspraktijk neerleggen en ergens op het platteland in vrede zijn kool gaan verbouwen. Hij berckeude, dat hij aan dit proces en het vergelijk zoo tusschen de tien en twaalf duizend pond zou verdienen, dat was een aardig kapitaal. Doch juist die ge- dachte dreef hem nu om al het mogelijke te doen, opdat het vergelijk tot stand mocht komen. De omstandigheden waren eenigszius veranderd, en de uitslag van het proces, dat moest steunen op de getuigenissen van Brockers en Green, scheen hem hoe lauger hoe meer onzeker. »Het vergelijk, het vergelijkmompelde hij onrustig, terwijl hij zijn hoed opzette, zijn overjas aautrok en het kantoor verliet. Hij kon het biunenshuis niet langer uithouden. Hij moest iets doen om de totstaudkoming vau het vergelijk te bevorderen, en zoo nam hij een huurrijtuig en reed naar de markiezin d' Aigre. Zij woonde nog altyd in het logemeut in de Upperthamesstraat. Gaarne zon zy ergens anders haar intrek genomen hebben want zij vond de kamers wat klein, doch het schijnt, in verband met de wijze van boeking op de begrooting. Onder de middelen komen meer dan 4 millioen voor aan dubieuse vor- deringen op Indie. Versterking der middelen achtte spreker onafwijsbaar. De opcenten zijn geen misgreep of stemmigheid van de Regeering. Spr. trad voorts in beschouwingen in verband met de spoorwegpolitiek. De heer Van der Does de Willebois besprak de Grondwetsherziening, die hij niet nood- zakelijk achtte. Er is geen voldoende aandrang naar algemeen kiesrecht. 535,000 mannen boven de 25 jaar zijn er in ons land, die grootendeels kiezer zouden kunnen zijn als wij het wilden. Voorts bestreed spreker den Midden-Euro- peeschen tijd. Beter achtte hij, als we den zonetijd hier moeten hebben, den West-Euro- peeschen tijd. De heer Sickenga gaf als medeonderteekenaar van het manifest-Tjdeman zijn oordeel over den politieken toestand te kennen. Hij ver- heugde zich in t optreden van dit Kabinet van knappe, degelijke mannen, en vreesde niet voor de Grondwetsherziening, die als nastukje zal komen. Het verlof aan minister Kraus achtte spreker van weinig beteekenis. De heer't Hooft had de zaak te hoog opgezet. De heer Havelaar verdedigde, naar aanleiding van de redevoeringen van de heeren Van Nierop en Van Leeuwen, den aanleg van nieuwe spoor- wegwerken. De heer Godin de Beaufort, den financieelen toestand besprekende, bestreed de pessimistische opvatting der Regeering en van de heeren Van Nierop en Van Leeuwen. De Minister, de heer De Meester, betoogde, dat de stembusstrijd van 1905 wel degelijk een beginselstrijd is geweest. Dat bij de bestrijding van het stelsel-Kuyper ook soms de persoon- Kuyper in den strijd werd gemengd, moet worden toegeschreven aan diens sterk op den voorgrond tredende kracht. De Minister ontkende een verbond tusschen de liberalen en de sociaal-demokraten. Het verlof, aan den Minister Kraus verleend, verdedigende, betoogde de Minister dat geens- zins materieele belangen voor ons land op den voorgrond zijn gesteld omdat verlof goed te praten. Met nadruk protesteerde de Minister tegen de kritiek van den heer Van Hooft, en hij ontzegde dien heer het recht, uitlatingen te bezigen als door hem gebruikt zijn. Het vraagstuk der Zuiderzee-drooglegging zal de Minister Kraus op zijn reis tot een onderwerp van ernstige studie maken. Met bekwamen spoed zullen voorstellen be- treflende eenheid van tijdrekening worden voorbereid. Blijkeus acbterstaande advertentie zal alhier op 13 lebr. in het //Hotel des Pays Bas" optreden let Speenhoff-gezelschap. De populariteit die de leer Speenhoff blijkeus de recencie's in de bladen wist te verwerven in de verschillende plaatsen waar hij optrad, zullen voorzeker aanleiding geveu, dat velen belangstellend zijn om hem by zijn eerste optreden alhier te gaan hooren. Uit Groede schrijft men aan de M. Ct. Wotmsdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. G. Gerritsen het ambt van burgemeester dezer gemeente aaDvaardde. Het is voor hem een jaar van zilveren jubi- zij en haar zoou »zateu vast." Op de erfenis had de logpmenthouder heu gehuisvest, hun eten en drinken verschaft en zoodoende waren zij in de schuld geraakt. Goedschiks of kwaadschiks moest zij dus wel blijveu, totdat zij weer geld in handen kreeg en haar schulden betalen kon. De markiezin was kort te voren thuis gekomen, en in zeer opgewoudeu toestand liep zij in de kamer heen en weer, toen Perkins bij haar werd aangedieud. »Mijn beste Perkins", sprak zij gejaagd, terwijl de sdvoaaat binuentrad, jrik ben zeer verheugd u te zieu, Gij komt, alsof ge geroepen waart. Er is iets onvoorzieas, iets noodlottigs gebeurd, dat ik zonder uitstel moet mededeeleu." Perkins keek haar verwouderd aan. Zij was vriendelijk, zoo erg vriendelyk, dat hij onwille- keurig een schrede achterwaarts deed. Hij had een bijzonder soort van eeroied voor bejaarde dames, die zoo erg vriendelijk waren. En meuws- gierig naar de mededeelingen van de markiezin was hij ook niethet was al meermaleu voorge- komen, dat zy op die manier begon om te ein- digen met een verzoek om geld te leeuen. #lk hoop, dat ik u eene mededeeling kan doen, die u alle kieine zorgeu zal doen vergeten, me- vr mw", sprak hij met vriendelijke terughouding. »Het vergelijk met den heer Van Elverdaal komt nog vandaag tot stand, en ik ben hier om u te verzoekeu om het contract te ouderteekeneu en tevens om uw volraacht, ten einde het geld uit de gerechtelyke bewaring los te maken." *E;i het geld? De drie millioen?" vroeg de markiezin haastig. z/Dat zou in den loop van deze week uitbetaald kunnen worden, natuurlijk als u vau uwen kant de noodige formaliteiten vervult." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5